Ruzie in VVD over referendum Parijs negeert eisen terroristen Negentig schapen zoek in Saeftinge Acties bij NS twee weken opgeschort i!R Toorop in Zeist Routineklus Ajax Baggeraars drijven prijzen op voor dijkversterking 4 WEKEN Dijkstal haalt fel uit naar partijgenoot Wiegel Overleg cao voor politie mislukt Nu alle Douwe Egberts koffie in pri js verlaagd. Vermiste poes geeft zichzelf aan bij politie Ei VOOR 14,25 PZC Perioden met zon -;--3 Perioden met zon, ook enkele wolken velden, droog. Matige, aan zee vrij krachtige westelijke wind. Maximum temperatuur roiid 15 graden. éD HOTEL WESTDUIN 238e jaargang no. 248 Donderdag 19 oktober 1995 Losse nummers 1,50 dat u kiest voor uw (meerdaagse) vergadering, a la carte- of fami liediner. Hotel met 90 kamers en alle faciliteiten, S ver gaderzalen, binnenzwembad, fitness, sauna, zonne banken, tennisbaan en 150 gratis privéparkeerplaatsen. In het weekend een vriendenprijsje voor de kamers als u bij ons een receptie, diner of buffet organiseert! j van onze verslaggever EMMADOItP - In het natuur reservaat Saeftinge zijn ne gentig schapen zoek. Gevreesd wordt dat de ongeveer zes maanden oude dieren zijn ver dronken door onachtzaam heid van schaapshouder L. van Crimpen. De eigenaar zelf houdt het er op dat de dieren zijn verdwaald in het ruim drieduizend hectare grote gebied of zijn gestolen. Terreinbeheerder Stichting Het Zeeuwse Landschap is een onderzoek begonnen. De die renbescherming heeft zich eveneens op de zaak gestort. De schapen, gespeende lam meren (niet door een ooi ge voed) die nog geen kuddeleven zijn gewend, worden ruim een week vermist. Van Crimpen ontdekte het verlies toen hij de kudde wilde behandelen tegen de dodelijke vliegenziekte die in Saeftinge heerst. De onge veer zeshonderd exemplaren tellende kudde was tweeëneen- halve week alleen op het schor geweest. In die tijd zijn zeker zestien dieren aan de ziekte be zweken. Bewoners van Emmadorp en natuurgidsen nemen het Van Crimpen kwalijk dat hij zijn kudde, sinds hij zich drie jaar geleden in het gebied vestigde als schaapshouder, onder te ge ringe controle het schor op stuurt. Daardoor gebeurt het volgens hen regelmatig dat schapen verdrinken in de geu len. Van Crimpen bestrijdt dat. Directeur R. Willems van Het Zeeuwse Landschap geeft aan dat het verlies van enkele scha pen per jaar is ingecalculeerd. De herder is niet verplicht con stant bij zijn kudde te blijven. Wel geldt de voorwaarde dat hij minimaal één keer per dag poolshoogte neemt. Van Crim pen geeft desgevraagd aan dat hij zijn kudde om de dag in specteert. De schaapshouder ondernam zondag samen met kennissen en gidsen van Het Zeeuwse Landschap een zoektocht naar de vermiste lammeren. Tien werden er levend aangetroffen. Van Crimpen vermoedt dat de anderen zijn uitgezwermd over het gebied. Van Crimpen is niet bang dat de schapen zijn verdronken. „Dan zouden ze hier hoe dan ook aanspoelen. Ik heb er nog geen gezien." Van Crimpen is er van over tuigd dat er niets aan de hand is. Begin volgende week ver volgt de schaapshouder zijn zoektocht met een sportvlieg tuigje. Het Zeeuwse Land schap bekijkt tussentijds of de schaapshouder zich voldoende van zijn taak heeft gekweten. DEN HAAG (ANP) - Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) vindt dat VVD-senator Wiegel voor zijn beurt heeft gesproken met zijn kritiek op de kabinets plannen om een correctief refe rendum en nieuw kiesstelsel in te voeren. De definitieve voor stellen van het kabinet zijn er nog niet en de Tweede Kamer is als eerste aan zet om een beslis sing te nemen. Daarop vooruit lopen is volgens Dijkstal „nieuwlichterij die ik niet voor mijn rekening neem". Hij zei dit woensdag in de Tweede Kamer tijdens de voortzetting van het debat over zijn begroting. Wiegel, partijgenoot van Dijk stal, verklaarde zich dinsdag avond op een partijbijeenkomst in Sassenheim tegen zowel het referendum als tegen een ge mengd kiesstelsel. Het referen dum is volgens het Eerste-Ka- merlid Wiegel „een modieus idee van de j ai en zestig" en het ge mengd kiesstelsel „een school voorbeeld van een halfzacht compromis". Dijkstal wilde zelf niet vooruitlo pen op de definitieve kabinets voorstellen. „Dat vind ik niet correct in het verkeer met het parlement." Hij zei dat het kabi net vorige week al „een eigen be slissing" heeft genomen, maar dat de zaak nog wacht op defini tieve afronding. Dat gebeurt morgen, vrijdag, of een week la ter, aldus de minister. De top van het kabinet, premier- Kok (PvdA) en de vice-premiers Van Mierlo (D66) en Dijkstal DEN HAAG (ANP) - Het overleg over een nieuwe cao voor de po litie is woensdag mislukt. De onderhandelaars van het minis terie van binnenlandse zaken en die van de politiebonden zien geen basis meer om verder te praten over de arbeidsvoor waarden van de circa 40.000 po litieambtenaren. Grootste struikelblok is de loonsverhoging. Minister Dijk stal heeft als uiterste bod voor een eenjarige cao een structu rele loonsverbetering van 1 pro cent. Verder wil hij 0,2 procent incidenteel uitkeren. De bonden eisen daar bovenop een inciden tele betaling van 0,4 procent. „Dat zat niet meer in het vat", zei mr. H. Borghouts, die na mens Dijkstal de onderhande lingen voerde, na afloop van het overleg. „We zijn al erg ver ge gaan." De bonden zijn boos. „Het is nu einde verhaal. We gaan acties voorbereiden", zegt P. Kruizin- ga, voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP). „We gaan de barricaden op", voegt H. van Duijn namens de Nederlandse Politiebond (NPB) toe. „De machinerie komt nu in werking. Over pakweg een dag of tien krijgen we de eerste ac ties. Dat zal heel vervelend wor den voor de minister. We zullen het publiek echter sparen." Voorkeur voor vrouwelijke burgemeester wordt getoetst DEN HAAG (ANP) - Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) wil nagaan of het voorkeursbe leid bij de benoeming van vrou welijke burgemeesters in strijd is met de uitspraak van het Eu ropese Hof van Justitie over voorrangsregelingen voor vrouwen bij sollicitaties. Dijk stal zei dit woensdag in de Tweede Kamer tijdens het de bat over zijn begroting. Het hof wees dinsdag voorkeurs- ifegelingen voor vrouwen af. In een eerste reactie zei minister Melkert (sociale zaken) dat het voorkeursbeleid in Nederland piet hoeft te worden aangepast. Maar Dijkstal zei het van het grootste belang te vinden dat dit zorgvuldig wordt uitgezocht. Agenten van de spoorwegpolitie demonstreerden gisteren in Den Haag. DEN HAAG (ANP) - De agenten van de spoorwegpolitie zullen de komende twee weken geen actie meer voeren. Ze willen dat hun problemen besproken worden in het geheime overleg tussen bonden en NS- directie. In dat overleg komt de proble matiek van de NS als geheel aan de orde. De agenten staakten woensdag vanaf ze ven uur om hun eisen, onder meer behoud van werkgelegenheid, kracht bij te zetten. Na afloop van een demonstratieve op tocht stemden zij in het geheim over even tuele vervolgacties. Die blijven voorlopig dus uit. Wel werd de 24-uursstaking van woensdag voortgezet, zoals eerder ge pland, tot vanmorgen zeven uur. Woensdag kwamen ongeveer 300 geüni formeerde agenten naar het Haagse cen traal station. In optocht liepen zij via het ministerie van justitie naar het Plein, waar een petitie werd aangeboden aan de vaste kamercommissies voor Verkeer en Waterstaat, Justitie en Binnenlandse za ken. In de petitie wordt behoud van be voegdheden en van het budget geëist. Volgens het huidige budget zijn er 395 agenten. Door onzekerheid over de toe komst worden vacatures nauwelijks inge vuld, zodat er in werkelijkheid 330 politie mensen zijn. Volgens de voorzitter van de commissie voor Verkeer en Waterstaat, P. Biesheuvel (CDA), heeft het probleem van de NS- agenten de aandacht van de politiek. Hij deed echter geen toezeggingen. „Op een aantal onderdelen gaat het tussen u en uw werkgever. Daar wil ik niet tussenko men", hield Biesheuvel de agenten voor. van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De Groupe Islamique Armée (GIA), die een aantal bloedige aanslagen in Parijs heeft gepleegd, zou een viertal eisen aan de Franse regering hebben gesteld. Een in Londen uitgegeven Arabisch-talige krant, Asharq al Awsat, publi ceerde gisteren een verklaring die van de GIA afkomstig zou zijn. De publicatie kwam een dag na een nieuwe aanslag op een on dergrondse trein, waarbij 29 mensen gewond raakten. Acht slachtoffers lagen gisteravond nog altijd in het ziekenhuis, van wie vijf met ernstige verwondin gen. Volgens Asharq al Awsat eist de GIA dat Frankrijk alle banden met Algerije doorsnijdt. Parijs moet de economische hulp stop zetten, de diplomatieke betrek kingen verbreken en de voor 16 november aangekondigde Alge rijnse verkiezingen veroordelen. Voorts moet de Franse presi dent Chirac zijn ontmoeting met de Algerijnse leider Zéroual an nuleren. Die ontmoeting heeft zondag of maandag plaats. De Franse regering heeft niet ge reageerd op de eisen van de GIA. Maar een dag daarvoor had pre mier Juppé de Assemblée Natio nale, de 'Tweede Kamer', mee gedeeld: „Frankrijk heeft de in tentie de dialoog met Algerije voort te zetten, en terroristische aanvallen zullen ons dat niet be letten". De president zelf gaf via zijn woordvoerder, Francois Ba- roin, gisteren een iets mildere verklaring uit. „De president wil niemand steunen", zo zei hij. „Hij wil zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land". Chirac pleitte echter voor 'een dialoog tussen alle partijen die het ge weld afzweren'. Parijs is bang De aanslag op de RER-trein in het hart van Parijs was dinsdag de negende terroristische actie in een periode van vier maan den. Bij die aanslagen kwamen Dwm.-Kjii.il» Mik- li'kknv koffie acht mensen om het leven, ter wijl bijna tweehonderd mensen gewond raakten. De krant Le Parisien somde de stemming in de Franse hoofdstad gistermor gen samen in vetgedrukte woor den: 'Parijs is bang'. Glasslijperij MELIESTE glashelder in glas GOES President Chirac HILVERSUM (GPD) - De politie van Hilversum heeft een poes teruggevonden, die al vier maanden werd vermist. Het leek er op alsof het dier zichzelf kwam melden bij het poli tiebureau. Een agent vond het klaaglijk miauwende huisdier tijdens de nachtdienst in de kelder van het bureau. Anderhalve maand geleden werd het dier ook al eens 's nachts in de kelder gesig naleerd. De poes deed zich daar toen tegoed aan het broodbe leg van één van de dienstdoende agenten. Destijds heeft de politie het dier niet te pakken kunnen krijgen, dit keer wel. Via de penning die het beest aan zijn halsbandje had hangen, kon de politie de dolgelukkige eigenaar van de poes achter halen. s -jj££s, i .uat m»- Op de Tooroptentoonstelling die deze week in Zeist is begonnen zijn veel Zeeuwse taferelen te bewonderen. De expositie omvat ongeveer honderdvijftig aquarellen, tekeningen en etsen. Samen met een flink aantal foto's geven de werken geen uitputtend overzicht van Toorops leven, zoel wordt de bezoeker op het spoor ge- 1 O zet van zijn biografie. WÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊmiÊÊMÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊm VVVD), bereikte al in september overeenstemming over de invoe ring van ee.n referendum en wij ziging van het kiesstelsel. Die plannen lekten enige weken te rug uit en vormden dinsdag tij dens het begrotingsdebat het uitgangspunt voor de Tweede Kamer om alvast schoten voor de boeg te lossen. De VVD-fractie blijft bij haar standpunt dat besluiten over grote infrastructurele projecten, zoals de aanleg van de Betuwe lijn, geen onderwerp mogen zijn van een referendum. Aan dit soort besluiten gaat al een lang durige en uitgebreide inspraak procedure vooraf. De VVD vindt dat voldoende. De twee andere regeringsfrac ties PvdA en D66 willen deze projecten wel onder het bereik van een referendum brengen. Deze fracties willen dan wel iets doen aan de lange duur van de inspraakprocedures. Het CDA, de grootste oppositiefractie, is geheel tegen een referendum. Ook het nieuwe kiesstelsel dat de top van het kabinet voor ogen slot zie pagina 3 kolom 5 Kamer wil nader overleg over lintjes politici DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer legt zich niet op voor hand neer bij de weigering van minister Dijkstal (binnenland se zaken) een motie uit te voeren die beoogd het automatisme af te schaffen bij de toekenning van lintjes aan politici. Volgens Dijkstal is de motie onuitvoer baar. PvdA en D66, de indieners van de motie, willen hierover nader overleg. PvdA-woordvoerder de Cloe kondigde woensdag tijdens het debat over de begroting van binnenlandse zaken aan het Ka pittel der Civiele Orden, die de voordrachten voor een lintje beoordeelt, nader advies te vra gen. De Kamer sprak enkele maan den geleden in de motie uit leden van de Eerste en Tweede Kamer. Provinciale Staten en gemeen teraden niet meer automatisch te ridderen. Net als bij andere Nederlanders moet er voortaan worden gekeken naar de bijzon dere maatschappelijke verdien sten. De derde wedstrijd dit seizoen van Ajax in de Champions League had gisteren iets van een verplicht optreden. Dat zou ivor- den gewonnen van Grasshoppers stond voor, tijdens en na O O het duel niet ter discussie. Het werd. heel geivoontjes 3-0. w I Opinie: 2; Binnenland: 3 en 7; Achtergrond: 4; Bui tenland: 5; Financiën en economie: 9; Radio en tele visie: 11; Zeeland: 15,17,19 en 21; Kunst Cultuur: 18; Sport: 23, 25 en 27 De laatste aanslag vond plaats ondanks de massale aanwezig heid van politie en leger in de straten van Parijs. Volgens mi nister Debré van binnenlandse zaken zijn 1.850.000 mensen ge controleerd sinds het begin van de politionele actie, die de naam 'Vigipirate' draagt. Tienduizend van hen werden het land uitge wezen. Debré kondigde aan nog meer militairen in te zetten. Maar de minister gaf toe dat nieuwe bom aanslagen nooit helemaal voor komen kunnen worden, zelfs niet indien Parijs in een politie staat wordt veranderd. ARNHEM (ANP) - Zand- en klei- winners in het hele land drijven de prijs voor een kubieke meter klei, die nodig is voor de ver snelde dijkverzwaring, in snel tempo op. Sinds vorige maand is een kuub klei 50 procent duurder geworden. Dat heeft ir. S. Prins, projectleider dijkver- betering Gelderland, woens dagavond in Arnhem gezegd. De ondernemers ruiken geld. zegt Prins, nu blijkt dat de pol derdistricten en waterschappen veel minder klei uit de uiter waarden langs de grote rivieren kunnen gebruiken dan werd aangenomen. Een flink deel van die klei is namelijk verontrei nigd met zware metalen als zink en cadmium en moet in speciale depots van Rijkswaterstaat worden opgeslagen. Vóór het hoogwater aan het be gin van dit jaar kostte een ku bieke meter klei. of specie zoals dat in vaktermen heet, hooguit zeven of acht gulden. Nadat de Deltawet Grote Rivieren in wer king trad, waarin bepaald is dat de slechtste dijken voor 1997 op veilige hoogte moeten zijn, is de specie steeds duurder geworden. In september betaalden de dijk- verbeteraars nog 21,75 gulden per kuub. Deze maand is dat al 32 gulden, zegt Prins, die ver wacht dat de versterking van de dijken hierdoor miljoenen duur der zal uitvallen. Verantwoordelijk Gelders gede puteerde J. de Bondt zei woens dag in een reactie, dat de provin cie „voorlopig" vasthoudt aan de landelijk bepaalde norm voor vervuilde specie. „We hebben hierover inmiddels wel een dis cussie aangezwengeld bij de mi nister van verkeer en water staat. Maar tot de norm moge lijk versoepeld wordt, hebben wij zogenaamde handhavers ge- Nederlaag Kohl op CDU-congres KARLSRUHE (DPA/RTR/ AFP) - De Duitse bondskanse lier Kohl heeft gisteren op het congres van zijn Christen-De mocratische Unie (CDU) een ne derlaag moeten incasseren. Een voorstel voor positieve discrimi natie van vrouwen binnen de partij kwam vijf stemmen te kort. Kohl had zich persoonlijk ingezet om eenderde van alle posten binnen de partij te reser veren voor vrouwen. plaatst op de dijkvakken die in uitvoering zijn. Die mensen zien erop toe dat er niet gesjoemeld wordt met vervuilde grond, wat voor ons nageslacht misschien niet zo leuk zou zijn", aldus de gedeputeerde. iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee wekep ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0118-484216 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1