Gevechten laaien op in Bosnië Israël houdt in strijd met akkoord vier vrouwen vast Nationalisten Turkije sterker in neuwe regering linton: verzachting ancties tegen Cuba Gruwelijkheden schokken Britse jury Legerchef Russen in Tsjetsjenië zwaar gewond bij aanslag buitenland Partijen proberen aan vooravond bestand terreinwinst te boeken SECURITY Nobelprijswinnaar Seamus Heaney op Grieks platteland ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 5 ..WASHINGTON/SARAJEVO feTR/DPA/AFP) - Aan de voor- Jvond van de wapenstilstand in josnië-Herzegowina zijn de ge- ilfechten gisteren weer opge- taid. Volgens waarnemers zijn ^lle partijen bezig om op de val- Kep zoveel mogelijk gebied te ^^roveren, voordat het bestand ur|insdag van kracht wordt. Op 55Jje manier willen de partijen 13jun uitgangspositie voor toe- i6ïomstigc vredesbesprekingen 55 Jerbeteren. 45 jolgens de Verenigde Naties 55 yN) wordt vooral in het noorden 10 het westen van Bosnië hevig 35 jevochten. Uit de omgeving van 53 josanska Krupa en Otoka wor- 56 jen zware gevechten gemeld. VN melden dat in de afgelo- 25 ien dagen tussen de vierhon- -jerd en zeshonderd Kroatische ilitairen de grens met Bosnië jn overgestoken en dat ze op- :en naar Bihac. een moslim- :lave in het noordwesten van isnie-Herzegowina. Eerder sprake van een troepen icht van enkele duizenden laten, maar dit bericht is bi jtrokken. Ondanks felle ge- :hten in de noordoosteüjke •gketen Ozren lijkt geen van partijen daar successen te oeken. In tegenstelling tot eer- ere berichten van het Bosnisch- ervische persbureau Sma lijkt 20 e stad Kljuc. in het noordwes- van Bosnië, niet in handen van Bosnische Serviers te zijn gevallen. De VN spraken de be richten van Sma gisteren tegen. Vietnam De Amerikaanse onderhande laar Richard Holbrooke waar schuwde dat een staakt-het-vu- ren in Bosnië nog niet betekent dat de vrede dichtbij is. Op een persconferentie in Rome herin nerde hij eraan dat in Vietnam vijf jaar nodig was om een duur zame vrede te bereiken. „Laten we hopen dat het dit keer sneller gaat", aldus Holbrooke. Het bestand, dat donderdag door de Amerikaanse president Clinton bekend werd gemaakt, gaat op 10 oktober in, mits de gas- en stroomvoorziening in Sa rajevo is hersteld. Technici zijn inmiddels begonnen met de her stelwerkzaamheden. VN-coórdi- nator William Eagleton zei te verwachten dat er maandag avond weer gas zal zijn, enkele uren voor de wapenstilstand van kracht wordt. De besprekingen over een vre desakkoord voor Bosnië tussen de leiders van Bosnië, Kroatië en Klein-Joegoslavië (Servie en Montenegro), zullen eind okto ber ergens in de Verenigde Sta ten beginnen. Eerder werd 25 ok tober als datum genoemd, maar op verzoek van de Kroatische president Franjo Tudjman ni! WASHINGTON (RTR/AFP) - •resident Clinton heeft een ver- chting van de Amerikaanse sncties tegen Cuba aangekon- igd. Hij wil zo „de overgang an Cuba naar de democratie" evorderen. een Amerikaanse rege- ngsfunctionaris donderdag al tekend had gemaakt, mag de jnerikaanse pers op Cuba een antoor openen en mogen Cu- aanse journalisten in de Ver- 2 Staten gaan werken, iinds 1969 was dat niet meer aogelijk. Charitatieve instellin- en andere niet-gouverne- nentele organisaties mogen ranuit de VS goederen naar Cu ba overbrengen. Bovendien puien, Amerikaanse studenten - an onze correspondente essica Lutz iTANBUL - De Turkse presi- ®t Suleyman Demirel heeft zegen gegeven aan het min- t Jerheidskabinet van de Juiste ad Partij (DYP) dat premier iller hem heeft voorgelegd. sej onderlijk genoeg kan de «uwe regering rekenen op de eun van de partijen van zowel linkse leider Bulent Ecevit, s de extreem-nationalistische •kolonel Alparslan Turkesh, ejoit eikaars aartsvijanden. eide partijen stellen daar ech- irwel hun voorwaarden tegen- pei ver een aantal zaken zijn ze het pc lerend eens. Aan de massale akingen van de staatsarbei- ts moet zo snel mogelijk een nd komen door een fatsoenlij- e loonsverhoging, het liefst nog 1 Jor het nieuwe kabinet aan het iriement wordt voorgesteld. regering moet een nieuw, chtvaardiger kiesstelsel ont- irpen. De wetten moeten aan past worden aan de grond- ftswijziging die voor het zo- erreces aangenomen werd t houdgreep in cevit bleef bescheiden met zijn is1 sen. Maar Turkesh heeft Qiller ide houdgreep genomen. Al tij- n1 ens de coalitieregering met de bf^iaal-democratische CHP. wa in Qiller en Turkesh twee han- iro en op een buik. De premier is oer iet vies van nationalisme. Dit W act is nu bezegeld door een pro- t kol dat de twee leiders donder- ag ondertekenden, aarin staat, naast bovenge- bemde voorwaarden, dat de re aring geen steun verlangt in za- en en die strijdig zijn met de prin- pes van de Nationalistische ewegingspartij iMHP); dat nog Varel Security, Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING Aï— TOEGANGSCONTROLE CAMERASYSTEMEN COMMUNICATIESYSTEMEN MELDKAMERFAC. VAREL ZEELAND B.V. 4460 AS Goes Livmgstoneweg 42 ^462 GL Goes Telefoon 01100 12033 Telefax 01100 32998 wordt het enkele dagen later. Volgens Holbrooke is het ak koord over een staakt-het-vuren „geheel anders" dan eerdere mislukte overeenkomsten, om dat het verbonden is met vredes onderhandelingen op het hoog ste niveau. Maar hij voegde er aan toe dat er nog vele obstakels zijn. „Laat niemand denken dat de vrede vandaag of morgen ge tekend wordt. De taak waarvoor wij staan, is enorm", aldus de Amerikaanse bemiddelaar In Washington herhaalde presi dent Clinton zijn voornemen 25.000 Amerikaanse manschap pen naar Bosnië te sturen om een eventuele vredesregeling te steunen. Alleen de NAVO kan een dergelijke regeling succes vol begeleiden, en „de VS moe ten als leider van de NAVO hun deel doen", aldus Clinton, die zei goede hoop te hebben dat hij het Congres van de noodzaak hier van kan overtuigen. Het door Republikeinen gedomineerde Congres heeft bedenkingen geuit over het sturen van troe pen. uitwisselingsprogramma's met hun Cubaanse „collega's" op touw zetten. Clinton zei in een rede over het buitenlandse beleid van zijn re gering dat hij meer mensen zal toestaan van en naar Cuba te reizen om onderwijskundige of godsdienstige redenen en voor activiteiten op het gebied van de mensenrechten. Clinton onderstreepte dat het economisch embargo tegen het Caribische eiland blijft bestaan. „Cuba blijft zich verzetten tegen de trend naar democratie", con stateerde de president. Hij heeft tot verlichting van de sancties besloten om „de vreedzame overgang van het land naar een vrije en open samenleving te sti muleren". harder en effectiever tegen ter reur ten strijde getrokken zal worden; dat de banden met de Turkssprekende landen in Cen- traal-Azië aangehaald zullen worden en dat zodra de regering gemaakte afspraken niet na komt, de MHP haar steun zal in trekken. Grijze Wolven Turkesh. die in 1971 furore maakte als couppleger en later zijn beruchte doodseskaders de Grijze Wolven losliet op het land. doet echter niets voor niets. Volgens een ongeschreven akkoord kan hij in ruil voor zijn steun 6.000 overheidsbanen on der zijn aanhangers verdelen. Daarnaast mag hij de staatsse cretarissen van Justitie, Cultuur en Openbare Werken benoemen. Het spreekt voor zich dat de be treffende ministers zich moeten kunnen verenigen met de opvat tingen van de MHP. Tot slot wil hij de gemeenten met een burge meester van zijn partij gevrij waard zien van bezuinigings maatregelen. Democratisering van het rechts systeem kan van deze regering niet verwacht worden. Niette min heeft het Europese parle ment dat geëist als voorwaarde bij een douane-ume tussen Tur kije ey de EU. De Europarlemen tariërs willen met name ophef fing van het gewraakte artikel 8 van de anti-terreur-wet. Dit stelt het uiten van een mening die ge vaarlijk voor de eenheid van de staat geacht wordt, gelijk aan een terroristische daad. Zowel Qiller als Turkesh zullen een dergelijke wetswijziging al leen dan steunen als er in de nor male strafwet een mechanisme ingebouwd wordt (voor zover dat er nog niet is) dat het opslui ten van mensen met gevaarlijke gedachten alsnog mogelijk maakt. Een tekening van de rechtzaal n Winchester. Staand met pruik aanklager Leveson. Links met bril Rosemary West. tekening EPA van onze correspondente Sabine Deman WINCHESTER - „Rosemary was de per fecte echtgenote voor seriemoordenaar Fred West. Beiden waren geobsedeerd door dezelfde, vernederende seksuele spelletjes met jonge vrouwen. Hun slachtoffers werden tijdens hun laatste dagen op aarde behandeld als objecten en daarna vermoord. De sterke band tussen Fred en Rosemary bestond eruit dat ze al les van elkaar wisten en samen twintig jaar lang de buitenwereld te slim af wa ren. Fred zou die jonge vrouwen nooit hebben kunnen verkrachten en vermoor den zonder de hulp van zijn vrouw. Daar om draagt Rosemary de volle verant woordelijkheid voor de tien moorden. Fred, die zich op nieuwjaarsdag ophing in zijn cel, kan niet meer worden veroor deeld". Met de openingsspeech van openbare aanklager Brian Leveson kwam vrijdag het Britse proces van de eeuw eindelijk op dreef. Voor het eerst na hun beëdiging mochten de acht mannen en vier vrouwen van de jury opnieuw plaatsnemen op hun bank in de rechtszaal. Helemaal achter aan, net onder de publieke tribune en met zicht op de ruggen van alle advocaten, zat een nog steeds even onbewogen Rose mary. Minder onbewogen was de jury. Niet lang nadat de openbare aanklager zijn blauwe ringmap met gruwelijke foto's had ge toond. kregen sommigen het moeilijk. „Wat de politiemensen in het 'horror- house' in Gloucester vonden, is te ver schrikkelijk om in woorden te vatten", had Leveson hen voorgehouden. De openbare aanklager gaf de jury een chronologisch overzicht van de tien moor den waarvan Rosemary West wordt be schuldigd. Over het feit dat niet alle slachtoffers in huis werden begraven, maar ook in de tuin, zei Leveson: „Toen hun kelder vol was, zullen de Wests heb ben gedacht: genoeg is genoeg". van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Nauwelijks een week na de ondertekening van het Oslo-2 akkoord is de eerste schending al een feit. De Israëlische regering heeft gisteren besloten minder vrouwelijke gevangenen vrij te laten dan ze de PLO in de overeenkomst heeft beloofd. Palestijnse vrouwen die vast zitten wegens moord of mede plichtigheid aan moord, blij ven in de cel, protesten van de ministers Shimon Peres en Yossi Sarid ten spijt. Hashem Abdelrazek. een van de PLO-onderhandelaars, zei gisteravond in een reactie dat de gevangenhouding van zelfs maar ëén Palestijnse vrouw al een schending inhoudt van het bereikte akkoord. „Als Is raël weigert zich aan zijn ver plichtingen te houden, dan zal het Palestijnse publiek gaan twijfelen aan de hele overeen komst". Israël zal aanstaande dinsdag in totaal ongeveer 1100 Pale stijnse mannen en jongens vrijlaten, zoals is bepaald in het Oslo-2 akkoord. Morgen, zondag, worden er drie vrou wen in vrijheid gesteld, van wie de straffen zijn bekort door interventie van president Ezer Weizman. De president heeft alleen zeggenschap over het lot van gevangenen die zijn veroordeeld door een Israëli sche rechtbank. Verreweg de meeste Palestijnen zijn ver schenen voor militaire rech ters en in die gevallen beslist de legerleiding over amnestie. De president en de comman dant van Israels centrale mili taire sector hebben besloten vier vrouwen niet vrij te laten. Alle vrij te laten gevangenen moeten een verklaring onder tekenen waarin ze beloven dat Israëlische militairen arresteerden gisteren van stenen gooien verdachte Palestijnse jongeren in Hebron op de Westelijke Jordaanoever, ondanks het in Taba gesloten akkoord over de uitbrei ding van het Palestijnse zelfbestuur over de Westelijke Jordaanoever. foto EPA ze binnen de gebieden zullen blijven die onder Palestijns bestuur zijn gesteld, tot hun straftijd voorbij is. Als ze wor den betrapt in gebieden waar Israël het voor het zeggen heeft, dan zullen ze worden te ruggestuurd naar de gevange nis. Premier Jitschak Rabin zei gisteren niet te verwachten dat het besluit minder vrou wen vrij te laten dan de PLO is beloofd, gevolgen zal hebben voor het vredesproces. „Israël is een land dat leeft bij de wet en door het gehoorzamen aan een beslissing van de presi dent houden we ons rechtssys teem in ere". Gevraagd om commentaar op Jasser Ara fats eis dat de vrouwen worden vrijgelaten, antwoordde hij: „Hij kan eisen wat hij wil". Israël heeft vijf Hamas-leden toestemming gegeven te ver trekken naar Soedan. Volgens Rabin houdt dat verband met pogingen van de PLO overeen stemming te bereiken met de Harnas om terreuracties te voorkomen vanuit gebieden die onder het Palestijnse be stuur vallen. Maar hij voegde eraan toe dat het vijftal geen Israëlische boodschap aan Soedan bij zich heeft. De Hamas-leden reizen naar Soedan via Jordanië, waar ze Hamas-leiders het concept van een overeenkomst met de PLO willen voorleggen. Daar in staat naar verluidt dat de Harnas het Palestijnse be stuur zal gehoorzamen en geen pogingen meer zal doen het te ondermijnen. Het is ove rigens niet duidelijk of die op vatting wordt gedeeld door Izadin al-Kassem, de gewa pende arm van de organisatie. Oslo-2 Met de kleinst mogelijke meerderheid heeft de Knesset, het Israëlische parlement, goedkeuring gegeven aan het Oslo-2 akkoord Bij de stem ming spraken vrijdagmorgen vroeg 61 van de 120 afgevaar digden zich uit voor de uitbrei ding van het Palestijnse zelf bestuur op de Westelijke Jor daanoever. De rest was tegen. Twee afgevaardigden van de regerende Arbeiderspartij. Avigdor Kahalani en Emanuel Zissman. steunden de opposi tie. Premier Jitschak Rabin noemde hen na afloop van het debat 'verraders'. STOCKHOLM (RTR) - De Ier Seamus Heaney heeft contact opgenomen met de Zweedse Academie van Letteren, meer dan 24 uur nadat deze hem de Nobelprijs voor de literatuur 1995 had toegekend. Dat heeft de Zweedse televisie vrijdag ge meld. Heaney belde vanuit Grieken land, waar hij met vakantie is. De telefoonlijn was zo slecht dat in Stockholm maar weinig werd begrepen van wat de dichter zei. In elk geval gebruikte hij het woord „happy" (gelukkig), aldus Sture Allen, de secretaris van de Academie. Heaney beloofde vol gende week opnieuw contact op te nemen vanuit Dublin. De Ierse en de Zweedse ambas sade in Griekenland, evenals de internationale pers. hadden ver geefs geprobeerd contact met Heaney op te nemen. Het was al leen bekend dat hij ergens op het Griekse platteland onderweg was, samen met een Harvard- professor. Later op vrijdag liet Heaney nog een verklaring uitgeven door zijn Londense uitgever Faber and Faber. Daarin zegt hij dat de prijs hem „grote persoonlijke Premier Juppé verlaat Parijse flat PARIJS (RTR'AFP) - De Franse premier Juppë heeft vrijdag aangekondigd dat hij en zijn kinderen vertrekken uit de flats die eigendom zijn van de gemeente Parijs. Op die manier hoopt hij een eind te maken aan aantijgingen van machtsmisbruik in de tijd dat hij loco-burgemeester van Parijs was. „Mijn kinderen zijn verhuisd of doen dit de komende weken en ik zal hetzelfde doen om een episode te beëindigen die mij zeer heeft gegriefd", zei Juppé. Het parket van Parijs startte vorige week een vooronderzoek. Juppé en zijn kinderen huurden in 1990. toen hij loco-burge meester was van Parijs en toezicht hield op de verdeling van huurwoningen, flats die eigendom van de gemeente waren, voor een huur onder de marktprijs. Duitsland veroordeelt Bulgarije BONN (AFP) - De Duitse minister van milieu Angela Merkel heeft vrijdag het weer in bedrijf nemen van blok 1 van de Bul gaarse kerncentrale in Kozlodoj veroordeeld. Onlangs noem den Franse en Duitse experts de kernreactor gevaarlijk. In een in Bonn uitgegeven verklaring sprak Merkel van een „onverantwoordelijke handelwijze" van de Bulgaarse rege ring. Een westerse delegatie concludeerde onlangs na een bezoek dat de ingebruikneming van de reactor gevaarlijk zou zijn. Desondanks stelden de Bulgaarse autoriteiten, die zeggen dat het land afhankelijk is van de geleverde stroom, de reactor af gelopen woensdag weer in bednjf Italiaanse ex-minister gearresteerd NAPELS AFP/RTR) - De voormalige Italiaanse minister van begroting Paolo Cirino Pomicino is vrijdag in Napels gearres teerd op verdenking van corruptie, afpersing en machtsmis bruik. Pomicino (56) is gearresteerd in het kader van een onderzoek naar het betalen van steekpenningen in de regio Napels tussen 1989 en 1992. De ex-minister zou 400.000.000 lire (vier ton) heb ben aangenomen van een ondernemer in ruil voor een over heidsopdracht. Hij is naar de beruchte Poggioreale-gevange- nis overgebracht voor verhoor. Pomicino was in de jaren '80 een van de vooraanstaande figu ren binnen de christendemocratische partij (DC). Siberische olie opgeruimd MOSKOU (GPD) - Er stroomt weer schoon water door de kre ken rond de Siberische stad Oesinsk. Ruim 14 maanden nadat een Amerikaanse satelliet de grootste olieramp in de geschie denis ontdekte, is 94 procent van de tussen de 100 000 en 300.000 ton olie opgeruimd. De Russen bagatelliseerden in eer ste instantie de ramp. probeerden daarna op eigen houtje het een en ander op te ruimen, maar gingen uiteindelijk akkoord met een internationaal hulpaanbod Daardoor ontsnapte de wereld op het nippertje aan een enorme milieuramp. Zo'n 950 man waren sindsdien dag en nacht bezig de olie te verwijderen. Dat gebeurde met de hand of met geavanceerde speciaal inge vlogen apparatuur. De operatie kostte zo'n 75 miljoen gulden Zes F16's in Italië naar Nederland DEN HAAG (ANP) - Zes van de achttien Nederlandse F16's op de Italiaanse vliegbasis Villafranca komen tijdelijk terug naar Nederland. Dat gebeurt omdat de NAVO het aantal vluchten boven Bosnie-Herzegowina heeft verminderd, aldus het minis terie van defensie. De Nederlandse toestellen in Villafranca doen mee aan de af dwinging van het vliegverbod boven het oorlogsgebied. De zes F16's die terugkomen gaan naar hun thuisbasis Volkel. Van daaruit kunnen zij zonodig weer snel worden ingezet bij de NA- VO-operaties in Bosnië-Herzegowina. Aantal arme Amerikanen daalt WASHINGTON (AFP) - Het aantal mensen dat in de Verenig de Staten onder de armoedegrens leeft, is in 1994 voor het eerst in vier jaar gedaald. Het ging van 39,3 miljoen naar 38,1 mil joen, zo heeft het federale bureau voor de statistiek donderdag meegedeeld. 14,5 procent van de Amerikanen leeft onder de armoedegrens, die in 1994 gelegd is bij ruim 24.000 gulden voor een gezin van vier personen. In 1993 was het 15,1 procent. Van de Amerikaan se kinderen leefde in 1994 21,è procent onder de armoedegrens. Het doorsnee-inkomen was in 1994 ruim 51.000 gulden, een stij ging met 350 gulden in vergelijking met het jaar ervoor Maar dat was nog altijd lager dan in 1989. toen het iets boven 55.000 gulden lag. vreugde en een diepe bevredi ging" geeft, Volgens de verkla ring houdt de prijs een erken ning in van het buitengewone ni veau van de Ierse poezie van de laatste 30 jaar. De 56-jarige Heaney is, na Wil liam Butler Yeats en Samuel Beckett, de derde Ier die de No belprijs voor de literatuur heeft gekregen. Met de eer gaat een geldbedrag van 1 miljoen dollar (1.6 miljoen gulden) gepaard. De Nobelprijzen worden in decem ber uitgereikt. van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - Het breekbare vre desoverleg in de opstandige Russische deelrepubliek Tsjets jenië heeft vrijdag een daveren de dreun gekregen. Vermoede lijk Tsjetsjeense extremisten pleegden in de hoofdstad Groz ny een aanslag op het leven van de Russische opperbevelhebber en plaatsvervangend minister van binnenlandse zaken, gene raal Anatoli Romanov. Een spe ciaal uit Moskou overgevlogen team medische specialisten vecht sinds vrijdagavond voor het leven van de 47-jarige gene raal. Er is een hersenoperatie uitgevoerd. Gevreesd wordt dat de strijd in Tsjetsjenië nu op nieuw in alle hevigheid zal op laaien. Het was de tweede aanslag bin nen korte tijd op een Russische topfunctionaris Eerder ont snapte de persoonlijke gezant van president Boris Jeltsin. Lo- bov, aan de dood doordat een tijdbom te laat afging. Vrijdagmiddag ontploften twee op afstand bediende zware bom men precies op het moment waarop Romanov met zijn es corte een viaduct in de Tsjets jeense hoofdstad Grozni pas seerde. De jeep van de generaal werd totaal vernield, zijn adju dant en zijn chauffeur waren op slag dood en Romanov werd met zeer ernstige hoofdwonden naar een ziekenhuis in de buurt gevlo gen. Akkoord De woordvoerder van president Jeltsin verklaarde dat Moskou ondanks deze 'terroristische daad' zijn politiek om tot een ak koord te komen met de opstan dige Tsjetsjenen niet zal opge ven. Maar de Russische plaats vervangend minister-president Oleg Soskovets zei tegenover het persbureau Itar-Tass dat de oorlog blijkbaar gewoon door- De aanslag kwam op een mo ment waarop de al weken stag nerende onderhandelingen over vrede in Tsjetsjenië eindelijk weer op gang schenen te komen. De vroegere Russische parle mentsvoorzitter Chasboelatov, een Tsjetsjeen, trad met toe stemming van het Kremlin op als bemiddelaar en ook het bre de overleg dat Moskou zo graag wil. begon enige vorm aan te ne men. De aanslag is koren op de molen van de haviken ln Mos kou en natuurlijk van de Tsjets jeense extremisten. Tot deze laatste groep hoort de Tsjetsjeense commando-leider Basajev. die niets liever wil dan de strijd voor onafhankelijkheid tot de laatste druppel bloed uit te vechten Maar ook aan Russi sche kant is de onvrede over het slepende ontwapeningsproces van de Tsjetsjeense strijders me nig generaal een doom in het oog. Rusland zond december vorig jaar een grote troepenmacht het opstandige gebied binnen om orde op zaken te stellen De door minister van defensie Gratsjov beloofde 'Blitzkrieg' mondde echter uit in een taaie guerrilla oorlog, die al aan vele duizenden het leven heeft gekost. Generaal Anatoli Romanov, een man die carrière maakte binnen de para-militaire eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken, was in juli benoemd tot opperbevelhebber van de ge combineerde strijdkrachten in Tsjetsjenië. Hij volgde generaal Koelikov op. die minister van binnenlandse zaken was gewor den. Romanov geldt als een har de, maar faire onderhandelaar SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud 01184-17500 gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5