rede steun plan veilig verkeer Wachten, wachten, wachten... Bietenroof mogelijk liitvloeisel van ruzie Bestuurder tractor gewond Labruyère rolde zelf loper uit naar zijn Hogeschool-topbaan Rukwinden werden populieren fataal SAMARA zeeuwse almanak Vrijwilligers Ook op zondag kermis in hoofdstad Burgemeesters boos op 'konkelend' bestuur regionale brandweer WEL EEN SAGA, MAAR GEEN FABELT|E Staten unaniem: 16,7 miljoen voor project Zeeuws-Vlaanderen En jawel hoor, van de week plofte er weer zo'n rapport op ons bureau. Zeventig pa gina's, keurig kaftje, voor de geïnteresseerden ver krijgbaar na overmaking van f 12.50. Afzender: de. stichting VMC, de Zeeuiose Raad voor Volksgezond heid, Maatschappelijke ont wikkeling en Cultuur. Dat is een gewichtige instantie, zeer bedreven in het fabrice ren van nota's, notities en beleidsadviezen. Dit keer tracteert de VMC de Zeeuwse samenleving op de resultaten van een on derzoek naar de drijfveren van onbetaalde hulpverle ners. En daaruit leren wij ondermeer, dat een scherpe scheiding gemaakt dient te worden tussen vrijioilligers en informele helpers. De informele helper, zo we ten wij nu, is iemand die in ongeorganiseerd verband bij een behoeftige buur vrouw af en toe een kopje soep brengt. De vrijwilliger daarentegen doet zulks iiit- sluitend in clubverband. Als we het tenminste goed hebben begrepen. Want 'tenslotte heeft nog een varimax rotatie plaats gevonden om de complexe factormatrix, waarin per variabele de factor lading en staan weergegeven, te transformeren tot een sim pele structuur met duidelijk hoge ladingen voor enkele items per factor'. Wij zijn wanhopig op zoek naar een vrijwilliger die de ze tekstenmakers duchtig tuchtigt. Desnoods buiten clubver band. zeeland ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 van onze verslaggever MIDDELBURG - De jaarlijkse kermis op de Markt in Middel burg mag vanaf volgend jaar ook op zondag open. De twee kermisbonden, de Bovak en de Nederlandse Kermisbond, heb ben daar in het verleden her haaldelijk op aangedrongen. B en w van Middelburg - alleen wethouder E. M. J. van Brum- melen-van Wilgen (CDA) is om principiële redenen tegen - stellen de gemeenteraad voor om met ingang van 1996 aan die wens gehoor te geven. Het college wil aan de kermis zondag wel speciale voorwaar den verbinden. Zo wordt de slui tingstijd vervroegd van midder nacht naar 23.00 uur. Ook mag het geluidsniveau niet boven de 70 decibel ('achtergrondmu ziek') uitkomen, terwijl op an dere dagen 80 decibel de grens is. Daarmee willen b en w voor komen dat kerkdiensten in de omgeving worden verstoord door harde muziek van de ker mis. Het collegevoorstel wordt maandag 23 oktober in de raad behandeld. van onze verslaggever VLISSINGEN/PERKPOLDER - Een technische storing in het voortstuwingssysteem van de dubbeldekker Koningin Beatrix heeft vrijdagochtend voor lange wachttijden op de veerpleinen in Vlissingen en Breskens gezorgd. De dubbeldekker werd omstreeks vijf uur. kort na aanvang van de dienst, tijdelijk uit de vaart genomen. Dat gaf de technici van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) de mogelijkheid het defecte voorstuwingssysteem (stuurboord voor) af te koppelen. Tussen zes en tien uur werd de dienst onderhouden door de en keldekker Prinses Margriet, die nauwelijks kans zag het aanbod te verwerken. Omstreeks half elf kwam de Koningin Beatrix weer in de vaart. Om de drie overgebleven voortstuwingssyste men niet extra te belasten, werd de snelheid aangepast. Zodra de dubbeldekker Prins Willem Alexander - tot eind november voor groot onderhoud in dok - weer in de vaart komt. wordt gepoogd het euvel aan de Beatrix te verhelpen. Vooral het bietentrans port vanuit West-Zeeuws-Vlaanderen naar de suikerfabrieken in West-Brabant, werd getroffen door de problemen aan boord van de dubbeldekker. De vrachtwagencombinaties moesten noodge dwongen uitwijken naar het veer Kruiningen-Perkpolder of om rijden via de Liefkenshoektunnel. De financiële schade kunnen de transportbedrijven niet verhalen. zie ook pagina 17 van onze verslaggever ders zijn we niet verkeerd bezig." „Formeel hoor ik nu voor het VLISSINGEN - De burgemees ters ir J. L. M. Mandos van Bor- sele en drs D. J. van der Zaag van Goes hebben vrijdag felle kritiek geuit op de besluitvor ming bij de regionale brand weer. Zij betichtten, tijdens een vergadering van het algemeen bestuur, het dagelijks bestuur van 'gekonkel'. „De besluitvor ming is volstrekt niet transpa rant", aldus Van der Zaag. „De procedures maken mij enigs zins wantrouwig", viel Mandos hem bij. Aanleiding is de discussie rond de locatie voor de nieuwe huis vesting van de regionale brand weer. In eerste instantie was daarvoor de locatie 'Hoog waard', naast de nieuwe peni tentiaire inrichting aan de To- renweg in Middelburg, in beeld. Inmiddels gaan de gedachten uit naar een huisvesting aan de Stromenweg, tussen Middel burg en Vlissingen. Daar zouden de regiopolitie, de districtspoli tie Walcheren, de brandweer korpsen van Vlissingen en Mid delburg en de regionale brand weer onder één dak moeten ko men. Bindende factor is de reali satie van één geïntegreerde meldkamer. Van der Zaag en Mandos, die lie ver de regionale brandweer in hun eigen regio gehuisvest zou den zien. zeiden grote moeite te hebben met de gang van zaken. Vooral het feit dat in het regio naal college alleen besluiten ge nomen zijn over de locatie Hoog waard zat hen dwars. Een twee de steen des aanstoots waren de uitgaande stukken waarin ge meld wordt dat de 'voorkeur' van de regionale brandweer uit gaat naar 'een centrale plaats tussen Middelburg en Vlissin gen'. terwijl het algemeen be stuur zich daar nooit over heeft uitgesproken. „Het besluit van het regionaal college wordt in feite in één keer van tafel geveegd. Dat noem ik gekonkel", aldus Van der Zaag. „Ik wil besluitvorming expliciet door de bevoegde organen, an- eerst de locatie Stromenweg en dat verbaast mij in hoge mate", vulde Mandos aan. Blijkbaar is er maar één instantie die de huisvesting bepaalt: het dis trictscollege. Het gaat mij echt te ver om de besluitvorming daar te laten plaatsvinden. Zo kunnen wij niet thuiskomen. Wat mij betreft nemen we voor de huisvesting nog eens heel Zeeland onder de loep." Die laatste opmerking was te gen het zere been van voorzitter J. C. Th. van der Doef. „Dat pik ik niet. Die discussie hoort hier niet thuis. Zo ga ik niet verder", zei de Vlissingse burgemeester, die al herhaalde malen had ge probeerd duidelijk te maken dat de regionale^ brandweer op het gebied van huisvesting afhanke lijk is van de politie. „Wij zijn volgend; niet sturend." Wel be kende Van der Doef 'spijt' te hebben van het gebruik van het woord 'voorkeur' bij de locatie Stromenweg, omdat dat een ver keerde indruk heeft gewekt. Met een tactische manoeuvre konden de gemoederen worden gesust. De regionale brandweer stuurt binnenkort een brief aan het regionaal college van de poli tie. Daarin dringt zij erop aan dat - als er inderdaad wordt ge kozen voor centrale huisvesting - de locatie Hoogwaard wordt 'heroverwogen'. Op 15 novem ber komen het bestuur van re gionale brandweer en politie bij een, waarna ook op formeel juis te wijze de voorkeur voor de Stromenweg kan worden vast gelegd. Bromfiets gestolen VLISSINGEN - Vanaf de Kou- dekerkseweg in Vlissingen is donderdagavond rond 19.45 uur een bormfiets gestolen. Het gaat om een donkerbruine Puch Ma xi met het verzekeringsnummer SSB 202. Ook de aan de brom fiets vastgemaakte zwarte inte graalhelm werd meegenomen. in onze verslaggeefster (OfilZENDIJKE - De mysterieuze verdwijning van 250.000 kilo ge- ooide bieten vanaf een land- 9rdtouwperceel aan de Grote Put n IJzendijke plaatst de Coöpe- alieve Transport Onderne mers Bond in Breskens voor aadsels. Volgens secretaris C. Irakman van de CTOB is het ^"iinwaarschijnlijk dat de bieten yj [iij de suikerfabrieken in Breda n Dinteloord zijn terechtgeko- ien. Hij vermoedt dat de la- !20Pn8 door illegale transpor teurs eerdaags wordt aangele erd bij de suikerfabriek in 'OOfoerbeke. „Want daar wil nog (eleens een partij doorglip- i42f '05 j)e woensdag uitgereden bieten mden volgende week worden igehaald voor transport naar fabriek. Maar zover kwam het iet. Woensdagnacht werd de implete oogst gestolen. De ieveelheid bieten is zo groot minstens zeven vrachtwa- ens met oplegger nodig zijn ge- jeest om de lading af te voeren. 'e enige familie die aan de Gro- Put woont, heeft die avond iets gemerkt omdat zij de hele ag van huis was. Ook de politie ist in het duister. CTOB-woordvoerder Brakman vindt het maar een 'vreemde be doening'. Het lijkt hem stug dat een transporteur per vergissing de verkeerde partij bieten heeft meegenomen en dan ook nog eens ongezien. „Het kan wel eens voorkomen, maar dit komt naderhand altijd uit", verzekert hij. De bieten zijn geregistreerd en bij de lading hoort een bordje met nummer. Wanneer er toe vallig geen bordje bij staat, komt de fabriek er toch eenvou dig achter om welke partij het gaat. Elke aangeboden partij is van tevoren aangemeld. De fa briek weet precies wie, wat en wanneer aanlevert. Andere verhalen In landbouwkringen doen an dere verhalen de ronde. De bie tendiefstal heeft volgens inge wijden veel eerder te maken met een uit de hand gelopen ruzie rondom het pachtrecht van de grond, dan met een fout van de transporteur. De gedupeerde bietenboer C. Smits pacht de grond van een boer uit Sint Mar- griete en die relatie verloopt op zijn zachtst gezegd niet echt soe pel. Gesuggereerd wordt dat Smits een lesje is geleerd en dat het gestolen goedje op dit mo ment vast ergens ligt te rotten in een loods of op het land. Advertentie van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Een 58-jarige bestuurder van een tractor uit Koudekerke is vrijdagochtend met een hoofdwond naar het ziekenhuis ge bracht na een eenzijdig ongeluk in Vlissingen. De man reed even voor acht uur met zijn trac tor en aanhangwagen op de Sloeweg en draaide rechts af de Veerhavenweg in. Vermoe delijk nam hij de bocht met een te hoge snel heid waardoor de tractor kantelde. Het heeft nog uren gekost om de tractor weer overeind te krijgen. De aanhangwagen was blijven staan. De hoofdwond van de chauffeur was overigens niet ernstig. Hij mocht na behandeling in het ziekenhuis weer gaan. oto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN De nieuwe top man van de Hogeschool Zee land, L. Labruyère, blijkt een belangrijke rol te hebben ge speeld bij het wegsturen van zijn voorganger dr ir A. van Antwerpen. Labruyère, mo menteel nog burgemeester van Brouwerhaven, was tot voor kort lid van het hogeschool-be stuur. In die hoedanigheid was hij nauw betrokken bij het be sluit Van Antwerpen te vervan gen door een nieuwe directeur. Met mede-bestuurslid mr R. Fibbe presenteerde Labruyère eind vorig jaar een vertrouwelijk gebleven rapport dat de grond- Man reed op gestolen motor VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagochtend een 21-jarige Vlissinger aangehouden in zijn woonplaats. De man reed in de Paul Krugerstraat op een mo torfiets die op 5 oktober in Haar lem was verduisterd tijdens een proefrit. De Vlissinger was ook niet in het bezit van een geldig rijbewijs. De man is voor verhoor ingsloten. slag legde voor een 'herstructu rering' van de bestuursverhou- dingen'. Tegelijk werden een in terim-manager en een organisa tie-bureau binnengehaald. Op 22 februari van dit jaar kreeg ho geschool-directeur Van Antwer pen (naar eigen zeggen 'vol strekt onverwacht') te horen dat hij een stap terug zou moeten doen. Dat werd hem meegedeeld door een delegatie die bestond uit bestuursvoorzitter prof ir H. van- Heel en bestuurslid La bruyère. Het tweetal maakte hem duidelijk dat een nieuwe di recteur zou worden gezocht. Omdat Van Antwerpen zich niet zomaar gewonnen gaf, duurde het nog ruim vier maanden alvo rens zijn vertrek was geregeld. Labruyère verdween ondertus sen in de luwte. Eind maart zeg de hij zijn bestuurslidmaat schap op. Om zes maanden later als nieuwe directeur uit de solli citatieprocedure te voorschijn te komen. Doorgestoken kaart, suggereren ingewijden op de ho geschool. Door alle direct be trokkenen wordt dat echter ten stelligste ontkend. Vakantie Labruyère zelf zegt desgevraagd dat zijn kandidatuur voor de di- rectiestoel pas is gaan leven in slot zie pagina 17 kolom 8 Wachtende bietenwagens op het veerplein in Perkpolder. van onze verslaggeefster AXEL - De mysterieuze popu lierenziekte in de omgeving van Axel is mogelijk opgelost. De bomen zijn niet aangetast door een virus, zoals aanvan kelijk werd gedacht. De plot seling afbrekende stammen zijn volgens de stichting Bos en Hout uit Wageningen terug te voeren tot de heftige ruk winden die enkele maanden geleden tijdens onweersbuien in de zomer voorkwamen. Woordvoerder dr ir L. C. Kui per van de stichting Bos en Hout is er van overtuigd dat van een ziekte geen sprake is. De stichting is woensdag ter plaatse wezen kijken en kreeg daar haar vermoedens beves tigd. De honderden populieren, die de afgelopen wëek spon taan waren geveld, hebben tij dens zomerstormen uit het zuidoosten schade opgelopen in de stam. Die schade werd nog eens vergroot doordat de bomen in blad stonden en ex tra gewicht met zich meedroe gen omdat het geregend had. Aan de buitenkant is niets te zien, en denkt iedereen dat de populier de storm goed heeft doorstaan, maar binnen in de stam kan een zogenaamde platte breukvlak zijn onstaan, vertelt Kuiper. De bomen zijn het namelijk niet gewend dat de wind uit het zuiden of zuid oosten komt. „Vele weken later kunnen de bomen dan opeens afbreken, zelfs bij een zacht briesje uit het westen." Dat is onder meer gebeurd bij de po pulieren op fort Sint Jacob bij Axel. Een boom die bij een hevige storm wordt getroffen, ver toont normaal gesproken een versplinterde stam. De onder zochte bomen - allen tussen de twaalf en twintig jaar oud - kenmerkten zich echter door een mooie, rechte breuk. „Dit soort stormschade komt zel den voor. Het is in Nederland tien jaar geleden dat iets derge lijks in Culemborg is gesigna leerd." De Stichting Bos eiï Hout advi seert Staatsbosbeheer om de bomen die langs de kant van de weg staan en vermoedelijk het zelfde lot wachten, uit voorzorg om te kappen om gevaar voor het verkeer te voorkomen. Boswachter H. van Hage van Staatsbosbeheer reageert te rughoudend op de conclusie van de stichting Bos en Hout. Hij vindt het een plausibele verklaring, maar Staatsbosbe heer wil dit graag officieel be vestigd zien en heeft daarom het officiële onderzoeksinsti tuut van het ministerie voor Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ingeschakeld. Ook neemt hij binnenkort contact op met het Meteologisch Insti tuut om meer te weten te ko men over de aard van de zomer storm. Pas wanneer de resulta ten hiervan bekend zijn, wordt duidelijk of en hoeveel bomen gekapt moeten worden. De nieuwe Samara Saga 1.5i kost slechts 20.995,-. Echt waar LADA Voor mensen zonder bia bla foto Charles Strijd pn onze verslaggever DDELBURG - Rijk, provin- ie, de gemeenten' Oostburg en uis-Aardenburg en het water- Het Vrije van Sluis ste in de komende vijf jaar 121 iljoen gulden in verbetering de verkeersveiligheid in est-Zeeuws-Vlaanderen. De aten van Zeeland hebben vrij- unaniem ingestemd met n provinciale bijdrage van ,7 miljoen gulden aan een zo- inaamd demonstratieproject lurzaam veilig. Het gaat in dit •oject om aanpassingen van de i egenstructuur en gedragsve- y ndering van weggebruikers. ecijferd is dat het aantal ver- yjersslachtoffers in West- ieuws-Vlaanderen door de uit ering van het project duur- am veilig met 57 tot 75 procent oet kunnen dalen. Voor deze gio was 1991 een rampjaar met doden in het verkeer. O. H. M. n Waes-Smet (CDA) meende t de verkeersonveiligheid in :st-Zeeuws-Vlaanderen voor n belangrijk deel is te wijten n het onbreken van een goede ofdwegenstructuur. Die zal n ook drastisch moeten wor- n veranderd, vond ze. P. J. Ha melink (SGP) zei hoopvol te zijn over de berekende vermindering van het aantal slachtoffers, maar hij waarschuwde toch voor al te hoge verwachtingen daar over. Autogebruik M. B. de Koster (PvdA) vond dat alle terechte aandacht voor West-Zeeuws-Vlaanderen niet ten koste mag gaan van de ver keersveiligheid in andere delen van Zeeland. Ze wees op een toe name van het aantal verkeers slachtoffers op Schouwen-Dui- veland en Tholen. Ook merkte ze op dat terugdringing van het autogebruik een wezenlijk on derdeel van het project duur zaam veilig dient te zijn. Gedrag Gedeputeerde J. I. Hennekeij (VVD, verkeer) verzekerde dat het autogebruik in het project aan de orde komt. Maatregelen om de West-Zeeuwsvlamingen - en de in het gebied verblijvende toeristen - ertoe te bewegen se lectiever gebruik van hun auto te maken, rekende hij onder het onderdeel gedragsbeïnvloeding. Hennekeij presenteerde cijfers waaruit blijkt dat West-Zeeuws- Vlaanderen op het gebied van de verkeersonveiligheid nog steeds met kop en schouders boven an dere regio's uitsteekt. De onvei ligheid wordt uitgedrukt in aan tallen slachtoffers per 100.000 in woners. Op basis van deze een heid komt West-Zeeuws-Vlaan deren aan 29 verkeersdoden en 162 gewonden, Schouwen-Dui- veland aan 14 doden en 124 ge wonden en Tholen aan 11 doden en 100 gewonden. Ter vergelij king: landelijk vallen per 100.000 inwoners 8 doden en 76 gewon den in het verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 49