rransporteurs woedend op PSD Armsein terug op treinstation PZC Gemeentepersoneel houdt na herindeling Walcheren zijn baan illeen geldkwestie en w niet van plan Surinaamse stichting ïog subsidie te geven Schot in realisatie gemeentehuis voor [Noord-Beveland Zowel Zoutelande als Koudekerke wil een dorpsraad zeeland 17 Vrachtwagenchauffeurs: defect aan dubbeldekker was al eerder bekend Hardleerse drankrijder voor vierde keer berecht examens Labruyère *1! ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 an onze verslaggever /out Bareman ISSINGEN/PERKPOLDER - vrachtwagenchauffeurs op it Veerplein in Perkpolder •bben, vrijdagochtend vroeg, oordeel klaar. De Provin- lale Stoomboot Diensten •SD) maakt er een puinhoop Chauffeur Mark den Hol- ider van de firma Beeke in jchoondijke is, net als z'n colle- 's uit West-Zeeuws-Vlaande- die door het uitvallen van je dubbeldekker Koningin Bea- fix richting Perkpolder zijn ge- jirigeerd, woedend. „Het is ihandalig. Dit kost ons klau- |en met geld. We moeten niet Heen omrijden, maar we zitten ik met extra wachttijden. Die >le PSD-vloot is knudde; ze ibben altijd wat. Maar onze [anning loopt wel in de soep." Wal de vrachtwagens die tij dens de bietencampagne een pendeldienst onderhouden tus sen Zeeuws-Vlaanderen en de suikerfabrieken in West-Bra bant worden getroffen door de problemen aan boord van de dubbeldekker. Ze rijden volgens een strak schema, dat vooraf in overleg met de fabrieken is opge steld. Wordt daarvan afgewe ken, dan moeten zowel de trans porteurs als het fabrieksperso- neel allerlei noodgrepen toepas sen. „En voor de geleden schade hoef je straks echt niet bij de PSD aan te kloppen", weten de chauffeurs op het Veerplein. Bekend Ze zijn vooral boos over het feit dat de PSD al eerder op de hoog te was van de problemen met een van de vier voortstuwings systemen van de Koningin Bea trix. Chauffeur Eric de Back van Integroe in Groede: „Een dag of id,t ertrek bedrijven laar buitenland niet pn onze verslaggever RUSSEL - De 'vlucht' van be- rijven vanuit Zeeuws-Vlaan- eren richting België heeft niet ikei een financieel-economi- :he oorzaak. Volgens CDA-Eu- iparlementariër W. van Vel- •n spelen ook andere factoren ïee. „Het is niet alleen een westie van geld, al is het na- ïurlijk logisch dat bedrijven ventuele subsidies wel zwaar iten meewegen. Maar ook an- ere zaken, zoals milieuvoor- chriften en planologische pro- sdures spelen een belangrijke meent Van Velzen. olgens hem moeten de grens- ■meenten het 'vluchtgedrag' de bedrijven niet alleen proberen te voorkomen iet een greep uit de subsidie- itten. „Dat zou al te simpel jn. De gemeenten moeten hun lakjes op alle gebied goed gere- eld hebben. Alleen dan kun je oorkomen dat bedrijven naar eandere zijde van de grens ver- uizen." 'an Velzen - oud-voorzitter van an onze verslaggever HDDELBURG - Het gemeente- estuur van Middelburg blijft ij zijn besluit de Stichting Wi lakandra geen cent subsidie leer te geven. Het advies van e commissie bezwaar- en be- oepschriften om een over- angssubsidie te verstrekken igt het resoluut naast zich eer. Volgens het college heeft fi Makandra geen enkele be- eidheid getoond om een over- angssituatie te realiseren. De lichting, die sociaal-cultureel verk verricht voor Surinamers, fltillianen en Arubanen, heeft erder aangekondigd zichzelf p te heffen als de subsidie- raan definitief wordt dichtge- raaid. liddelburg subsidieert sinds dit lar uitsluitend nog de act.ivitei- en van minderhedenorganisa- ies. Bijdragen in de huisves- ingskosten zijn afgeschaft. Aan rganisaties die de intentie heb- en getoond om hun activiteiten an te passen aan de nieuwe si- uatie, heeft de gemeente voor an onze verslaggever 10RTGENE De verbouwing an het voormalige gemeente- iuis te Wissenkerke begint bin- 'en enkele maanden. De voor leidingen duurden langer lan verwacht. Aanvankelijk vas het streven nog voor de zo- "er te beginnen. Bedoeling is ,u dat de werkzaamheden voor 'd eind van dit jaar in volle anf> zijn. De aanbesteding van 'et project vindt deze maand 'laats. Zoals bekend wordt het tand verbouwd en uitgebreid dienst te gaan doen als ge- "eentehuis van Noord-Beve- and. 'as de planning in februari het Sbouw medio volgend jaar of lak daarna in gebruik te ne- ?en, nu wordt uitgegaan van •md 1996. Kortgene en Wissen de vormen sinds 1 januari de tieuwe gemeente Noord-Beve nd. Sindsdien ontbreekt ech- ereen passend onderkomen. De nbtenaren hebben tijdelijk 'ün intrek genomen in het voor- nalige gemeentehuis van Kort- wat geleden al hoorden we van PSD-personeel aan boord dat er iets mis was. Gisteren werd dat nogeens bevestigd, toen kon je al een soort schroeilucht ruiken. Ze hadden dus al veel eerder maatregelen moeten nemen. Nu worden wij van het ene op het andere moment met al die ellen de geconfronteerd. Dat omrij den via Perkpolder en de Lief- kenshoektunnel kost ons niet al leen extra geld, maar het is ook gevaarlijk. Wantje moet nu heel Zeeuws-Vlaanderen door, ter wijl de wegen daarvoor eigenlijk ongeschikt zijn." Van PSD-zijde werd vrijdag in de loop van de dag bevestigd dat al enige tijd bekend was dat in een tandwieloverbrenging van een van de voortstuwers aan stuurboord sprake was van on verwacht grote slijtage. De ernst daarvan kwam pas donderdag nacht aan het licht, toen PSD- technici een onderzoek instel den. Toen bleek dat het beveili gingssysteem onvoldoende functioneerde, werd besloten de voorstuwer te ontkoppelen. Vol gens de PSD wordt reparatie uit gesteld tot het moment dat de andere dubbeldekker, de Prins Willem Alexander, weer uit dok komt. Die veerboot wordt mo menteel in Scheldepoort aange past aan de nieuwe veiligheids regels, die per 1 januari '96 in gaan. Secretaris Kees Brakman van de Coöperatieve Transport On dernemers Bond (CTOB) in West-Zeeuws-Vlaanderen vindt dat de PSD de dokbeurt voor de Willem Alexander verkeerd heeft gepland. „We hebben er bij de PSD tevergeefs op aange drongen die dubbeldekker eer der in dok te zetten - direct na de zomervakantie - zodat wij er tij dens de campagne geen hinder van zouden ondervinden. Vol gens de PSD kon dat niet omdat er geen droogdok beschikbaar was." Kort dag De suikerfabrieken moesten vrijdagochtend vroeg in allerijl alle aanvoerschema's omgooien. Woordvoerder G. W. Sikken, hoofd agrarische dienst van de SuikerUnie in Dinteloord: „Ik hoor dat de PSD al eerder op de hoogte was van dat mankement. Dan hadden ze dit toch anders kunnen aanpakken en ons eer der kunnen inseinen zodat wij tijdig maatregelen hadden kun nen nemen. Nu was het allemaal wel èrg kort door de bocht." De suikerfabrieken rekenen er op dat de PSD volgende week tekst en uitleg geeft. Overigens zijn de fabrieken ook niet geluk kig met de dokbeurt van de Prins Willem Alexander, mid den in de bietencampagne. Sik ken: „Het is vooraf dan wel niet op een dag nauwkeurig te zeg gen, maar sinds jaar en dag staat vast dat de campagne loopt van half september tot de dagen rond kerst. Het moet toch moge lijk zijn daarmee rekening te houden." CTOB-secretaris Brakman: „Maar dan word je weer geconfronteerd met andere problemen. Neem vorig jaar. Toen voer die dubbeldekker op de strekdam en was de situatie ook hopeloos. Eigenlijk zijn er ie dere campagne wel moeilijkhe den..." het CDA - zei dat donderdag na afloop van een bezoek van het CDA-Vrouwenberaad Zeeland aan 'Brussel'. Hij loste daarmee een oude belofte in. De Europar lementariër moest vorig jaar op het laatste moment verstek la ten gaan op het jaarlijkse grens overschrijdende symposium van de Nederlandse CDA- en Vlaamse CVP-vrouwen. De Zeeuwse CDA-delegatie (45 vrouwen) stelde, tijdens het be zoek, een groot aantal Zeeuws- Vlaamse knelpunten aan de or de. Van Velzen constateerde dat de medische hulp in de grensre gio in bilateraal overleg tussen Nederland en Vlaanderen moet worden geregeld. „Je moet pro beren te voorkomen dat de zie kenzorg in Zeeuws-Vlaanderen wordt uitgehold door het 'weg lekken' van patiënten richting Gent en Brugge", antwoordde hij op vragen van delegatiele den. De drugsoverlast in met na me Terneuzen is, volgens hem, alleen terug te dringen wanneer Nederland het tolerante beleid ombuigt naar het gemeenschap pelijk Europees beleid. De vrachtwagenchauffeurs zijn woedend over het feit dat zij, uitgerekend tijdens de bietencampagne, moeten omrijden en vervolgens in Perkpolder worden geconfronteerd met wachttijden. foto Charles Strijd dit jaar nog als overbrugging een huisvestingssubsidie verstrekt. Daaraan ging regelmatig en uit voerig overleg met de organisa ties vooraf. De gesprekken met Wi Makand ra verliepen echter uiterst moei zaam en de uitlatingen van de stichting noemt het college 'zo danig, dat ingeschat wordt dat het bestuur geenszins van plan is een daadwerkelijke over gangssituatie te realiseren'. Wi Makandra weigert bijvoorbeeld haar activiteiten concreet te be noemen, omdat ze verwacht dat de gemeente toch niet met geld over de brug komt. Een over gangssubsidie zou in de ogen van het college dan ook 'niet re delijk en/of billijk' zijn tegenover andere minderhedenorganisa ties. Het collegevoorstel het be zwaarschrift van Wi Makandra geheel ongegrond te verklaren wordt maandag 23 oktober be sproken in de gemeenteraad. De openbare vergadering wordt ge houden in het stadhuis in Mid delburg en begint om 19.30 uur. gene. Maar de ruimte daar is te krap. De beslissing het hoofdkwartier van Noord-Beveland te vestigen in Wissenkerke werd reeds geno men in het voorjaar van 1994. Eén van de argumenten daarbij was dat het oude gemeentehuis van Wissenkerke goedkoper en bouwtechnisch makkelijker is te vergroten dan het vroegere ge meentehuis van Kortgene. Plan is het pand aan de achterzijde uit te breiden tot aan de Midden straat. De publieke diensten krijgen straks een plaatsje op de begane grond. Ook de raadszaal komt daar. Inclusief bijkomen de kosten vergt het project enke le miljoenen. Speelgoedbeurs - In peu terspeelzaal Hummelhonk in Domburg wordt vandaag (zater dag) een winterkleding- en speelgoedbeurs gehouden. De speelzaal aan de Singel is ge opend van 10 tot 11.30 uur. Medewerkers van de SGB bereiden in Hoedekenskerke de plaatsing van de vierde seinpaal voor. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HOEDEKENSKERKE - De Stichting Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) is bezig met de opbouw van een klassiek seinstelsel op het station in Hoedekenskerke. Er staan nu al drie originele seinpalen en vandaag, zaterdag wordt de vierde geplaatst. De in totaal acht ouderwetse armseinen moeten het station de sfeer van de jaren dertig geven. De seinpalen hebben tot 1993 op het spoorwegterrein in Roosendaal gestaan. De SGB kon ze voor een zacht prijsje kopen en ging samen met de plaatselijke schildersvak school SPOS en de leerschool van de AKF in Goes aan de slag om de armseinen op te knappen. De oude verflagen gingen eraf en nieuwe lak kwam op de palen. Ook is de werkgroep bezig het bloktoe- stel. dat voor de bediening van de palen zorgt, in goede staat te brengen. De vijftien handels van het toestel moeten volle dig gedemonteerd, geschuurd, geschilderd en opnieuw geïn stalleerd worden. Sommige versleten onderdelen werden vervangen door nieuwe. In de toekomst zal een wachter de seinen bedienen. Volgens G. van Willigen, groepsleider spoorbaanonder- houd, zal het nog wel een tijdje duren voordat het seinstelsel helemaal gereed is. „Ik denk dat het nog wel een jaartje of twee, drie duurt omdat we het hele systeem ook nog moeten beveiligen." Van Willigen hoopt dat het station een tra ditioneel uiterlijk krijgt. „Mensen moeten het gevoel krijgen dat ze op een station van vroeger zijn beland." De totale kosten van het stelsel bedragen ongeveer 60.000 gul den. De SGB zoekt nu al vrij willigers voor het station in Hoedekenskere. van een medewerker TERNEUZEN - Een 37-jarige inwoner uit Groede kon vrijdag de Terneuzense politierechter mr C. Kool niet overtuigen van zijn onschuld. De man werd op 19 december vorig jaar door de politie in zijn woonplaats aan gehouden, nadat hij zijn auto in de garage had gereden. De agent had een alcohollucht waargeno men, maar de man weigerde mee te werken aan een blaas- test. Niet hij, maar zijn broer zou na een avondje stappen heb ben gereden. Tot op het woonerf, want toen moest de broer uit hoge nood naar het toilet. Vervolgens zou de verdachte de sleutels hebben gepakt en de auto in de garage hebben gereden. Het verhaal van de Groedenaar vertoonde hier en daar gebreken, waarbij ook de getuigenis van de agent niet in zijn voordeel sprak. De verbalisant had de auto vanaf de kruising Krabbedijk-Scherp- bierseweg tot op het woonerf ge volgd. Slechts even was hem het zicht door een boom ontnomen, maar daarna zag hij dat de auto het woonerf opreed en in de ga rage werd geparkeerd. Dat mo ment greep raadsman mr J. L. M. Burlet aan. „Het wisse len van de bestuurder heeft toen plaats gevonden." Zowel de poli tierechter als de officier van jus titie konden hiervan niet wor den overtuigd. Bovendien had den collega's van de agent slechts één man in de auto zien zitten. De man stond bekend als een no toire drinker en was de laatste vijf jaar vier keer gepakt voor het rijden onder invloed van al cohol. De politierechter stelde zodoende vast dat er vaker met het bijltje was gehakt en liet het alcoholverleden meespelen in de uitspraak. Bovendien verkeerde hij in zijn proeftijd van eën eer dere alcoholovertreding. Offi cier van justitie mr M. van Nooij- en vond dat de man het heel erg bont had gemaakt. Ze eiste een boete van 2.000 gulden, twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. negen maanden on voorwaardelijke rij-ontzegging en de tenuitvoerlegging van twee maanden voorwaardelijke rij-ontzegging. De politierechter vonniste conform de eis. van onze verslaggeefster SEROOSKERKE (W) - Bij de gemeentelijke herindeling van de plattelandsgemeenten op Walcheren zullen geen gedwon gen ontslagen vallen. Deze toe zegging hebben de vakbondbe stuurders gekregen tijdens het eerste Bijzonder Georganiseerd Overleg (BGO) dat vrijdag werd gehouden in Serooskerke (W). Senator H. Eversdijk, die op trad als voorzitter, beloofde dat hij zich zal inzetten voor de her plaatsing van hel personeel bij de nieuwe gemeente. Dit is ook de inzet van de bestuurders van de vijf Walcherse gemeenten die per 1 januari 1997 worden samengevoegd. Op Schouwen-Duiveland is nog niet duidelijk of alle ambtenaren van de zes gemeenten die in 1997 fuseren een baan krijgen in de nieuwe organisatie. Op dit mo ment wordt er van uitgegaan dat hier wel gedwongen ontslagen zullen vallen. Officieel zijn hier over nog geen uitlatingen ge daan. Dat op Walcheren geen ontslagen zullen vallen is vol gens Eversdijk een kwestie van wilsovereenstemming tussen de betrokken gemeenten. Gemeentewerken Hij kan nog geen garantie geven voor de banen van alle vijfen veertig werknemers van de Cen trale Dienst Gemeentewerken omdat een aantal personeelsle den wordt betaald door de ge meente Noord-Beveland (10), Brouwershaven (6,3) en Arne- muiden (4,85). De nieuwe ge meente op Walcheren zal meer Koorschool presenteert nieuwe cd GOES - De Zeeuwse Koor school presenteert woensdag 11 oktober tijdens een concert in de hervormde kerk van 's-Heer Abtskerke de nieuwe cd 'Van al le tijden, de eeuwen bezongen'. De eerste cd wordt officieel over handigd aan ir J. L. M. Mandos, burgemeester van Borsele. Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool zingt daarna een aantal koorwerken van de cd. Het concert begint om 19.30 uur. De cd, die ook in de kerk van 's- Heer Abtskerke werd opgeno men, bevat koorwerken gezon gen door de voorzangers van de koorschool, de cantores onder leiding van Evert Heijblok. Het koor werd op orgel begeleid door Kees Bornewasser. De cd is van af donderdag 12 oktober ver krijgbaar bij de Zeeuwse Koor school in Goes. dan de helft van het personeel meenemen in de nieuwe organi satie. Het is de bedoeling dat de andere deelnemers van de CDG hun aandeel overnemen. Mid delburg. de fusiepartner van de gemeente Arnemuiden, heeft hierover al toezeggingen ge daan. Noord-Beveland en de toe komstige gemeente Schouwen- Duiveland moeten dit echter nog doen. Daarnaast is in het BGO beslo ten dat op korte termijn wordt begonnen met de sollicitatiepro cedure voor de nieuwe gemeen tesecretaris. Zowel externe- als interne kandidaten mogen naar de functie solliciteren. Het Be stuurlijk Overleg heeft al een profielschets voor de secretaris opgesteld. Voor het overige per soneel wordt in april volgend jaar een functieboek vastge steld. Twee maanden later, nog voor de zomervakantie, moeten alle medewerkers zijn ingepast. Motor in beslag genomen in Sas SAS VAN GENT - Politie en een team van Veilig Verkeer Neder land hielden vrijdag een ver keerscontrole aan de Westkade en Tractaatweg in Sas van Gent. Een motorrijder raakte zijn voertuig ter plekke kwijt omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs, noch van een verzekering. Hogeschool VLISSINGEN - Aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, sector HEAO, slaagden de volgende kandidaten voor het examen: Bedrijfseconomie: Jeroen Bakker, Esther Pieterman, Dennis de Rijke, Hans Rosseel. Jolanda van der Stelt C'ommericele economie: Anno Bauer. Richard van den Boomen, Jurgen d'Olieslager, Robin van Ger- ven, Mario Meeuwse, Paul Verwei, Pim Zandee. Communicatie: Arthur Brugmans, Caspar Verhees Economisch/linguïstisch: Ilse van den Aarssen, Barbara van Agtmaal. Ilya Bolier, Brigitte van den Bosch. Simone Esrnyer, Saskia de Frel, Cas par Gimbrere, Barbara de Graaff. Ebrien Hamelink. Tim Hendriks, Re- sie van Hooff, Claudia Kannegieter, Kees Kerstens, Sandy Kuiper, Roger de Leeuw. Marielle Mallon. Sarah Merkx, Marion Romme, Nicole van Rooij, Diana van Splunter. Vivian van Wordragen. Management, economie en recht: Kai-Woe Chu, Erik Hommel, Chang- Lin Hu, Marleen Kort, Gea Lobbe- zoo. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Inwoners van Koudekerke en Zoutelande heb ben positief gereageerd op de plannen van de gemeente Val- kenisse om in beide kernen dorpsraden in te stellen. Uit een Goese Lyceum jubileert met symposium over telematica van onze verslaggever GOES - Met een symposium over onderwijs en telematica viert het Goese Lyceum vrijdag 17 november het 130-jarig be staan. De scholengemeenschap biedt die dag lezingen, een in formatiemarkt en demonstra ties. Twaalf workshops belich ten ontwikkelingen in commu nicatie en het geautomatiseer de onderwijs. Het syposium wordt op touw gezet in samen werking met Hogeschool Zee land en het Algemeen Pedago gisch Studiecentrum. Het programma wordt ingeleid door prof dr A. Cornelis, hoogle raar wijsbegeerte aan de univer siteit van Gent. Hij is tevens nauw betrokken bij het Filoso fie- en Kenniscentrum in Mid delburg. Cornelis zal aangeven welke rol de computer in het on derwijs gaat spelen. Coursewa- re-ontwikkelaar drs A. Bok, te vens hoofdredacteur van het on derwijsblad De Vacature en do cent taaldidactiek, promoveert binnenkort op het onderwerp taalontwikkeling. Bok pleit in zijn verhaal voor duidelijkheid over de grenzen en de functie van het computergebruik op school. De informatiebank wordt deels ook bezet door bedrijven, die de monstreren wat de computer be tekent voor ondernemingen. Er is onder te zien hoe op afstand wordt vergaderd met behulp van videocamera's. De work shops behandelen onder meer de opkomst van het multimedia le lespakket, het tele-leren in het onderwijs, nieuw digitaal ver keer, interactiviteit en de vraag of 'visual reality' het onderwijs iets te bieden heeft. enquête, die huis-aan-huis werd verspreid, blijkt dat meer dan 90 procent van de inwoners vindt dat er een dorpsraad moet komen. De enquête werd door 20 procent (Koudekerke) en 26 procent (Zoutelande) ingevuld en opgestuurd. De enquête heeft ook een over vloed aan kandidaten opgele verd. In Koudekerke hebben 33 personen te kennen gegeven zit ting te willen nemen in de dorps raad, die uit elf leden zal be staan. In Zoutelande hebben 24 kandidaten zich aangemeld, ter wijl de dorpsraad daar negen le den mag tellen. De verkiezingen voor beide dorpsraden worden woensdag 8 november gehou den. In de derde kern van Valkenisse, Biggekerke. functioneert al sinds een half jaar een dorps raad. De zeven leden daarvan werden in maart van dit jaar ge kozen, gelijktijdig met de leden van provinciale staten. Naar aanleiding van de goede ervarin gen in Biggekerke is besloten ook in Koudekerke en Zoutelan de dorpsraden in te stellen. slot van pagina 11 juli, nadat hij van vakantie terug kwam. Hij zou eerst toen zijn ge polst. Het opzeggen van zijn be stuurslidmaatschap in maart was volgens hem bedoeld om tijd vrij te maken om de gemeen telijke herindeling op Schouwen- Duiveland goed te laten verlo pen, en om naar een nieuwe baan uit te kijken. Brouwersha ven. en daarmee ook de burge meesterspost, wordt per 1 ja nuari 1997 opgeheven. Interim-manager W. Verhage, die het roer van de hogeschool op 1 november aan Labruyère overgeeft, benadrukt dat een normale sollicitatieprocedure is gevolgd, waarbij kandidaten een breed samengestelde sollici tatiecommissie passeerden. „Labruyère was de beste van al le kandidaten die we gezien heb ben. Er is unaniem voor hem ge kozen." Wel erkent hij dat enig voorwerk is verricht. „Toen aan de orde kwam welke mensen we zouden polsen, was Labruyère een logische mogelijkheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 47