Software lucratiever dan drugs Nuances van grijs geluk 5 s PZC c li PZC achtergrond Meeste computergebruikers werken met gestolen programma's het weer in zeeland redactie denkwijzer en in europa snelheidscontrole ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 Vandaag door Bart Olmer De grote software-producen- ten beconcurreren elkaar doorgaans met het mes op de keel. Maar in hun strijd tegen computerpiraten hebben zes Amerikaanse fabrikanten een monsterverbond gesloten on der de naam 'Business Software Alliance' (BSA). Zeg maar: het wereldwijd opererende recher che-bureau dat nu al zo'n drie jaar strijdt tegen het even lu cratief als illegaal kopiëren van peperdure software. Volgens BSA lijden software-gi- ganten over de hele wereld jaar lijks tientallen miljarden schade door het illegaal kopieren van software. In Europa zou zo'n veertig procent van alle software- paketten illegaal zijn geko pieerd. Schade: tien miljard. Van alle Europese landen span nen Frankrijk en Spanje abso luut de kroon: gezamelijke scha de: 1.2 miljard. „In Nederland is het al even be roerd gesteld: zestig procent van alle software is illegaal", stelt Hans Ranselaar van computer- gigant Microsoft en tevens hoofd- piratenspeurder van BSA-Ne- derland. Volgens hem gebruiken vooral het midden- en kleinbedrijf ille gale kopieën. Grote onderne mingen laten dat wel uit hun hoofd, omdat ze dan bij storin gen geen hulp krijgen van de fa brikant. Voor particulieren pe gebruikers is dat geen punt en die kopiëren er dan ook lustig op los; negentig procenn de parti culiere software is gejat. Internet Om al die verloren miljoenen te rug te halen, speurt BSA naar de gebruikers, dealers en produ centen van illegale cd-rom's. De schijfjes worden in allerlei duis tere circuits aangeboden voor een paar tientjes, terwijl de waarde van de software vaak tienduizenden guldens be draagt. Op zoek naar aanbiedin gen 'surfen' de BSA-speurders op Internet, loggen in op bulle tin-boards. neuzen in adverten tie-blaadjes en reageren op fax aanbiedingen en advertenties bij supermarkten. Daarnaast heeft BSAok een 'verklikkerslijn'. Dagelijks bel len zo'n tien anonieme tipgevers het Meldpunt Softwarepiraterij, een 06-lijn. En bij de support-af delingen van software-bedrijven vallen ook geregeld gebruikers van illegale kopieen door de mand. De advocaten en detectives van BSA gooien al die tips maande lijks op één grote hoop en zoe ken naar de krenten in de pap. Vijftig procent'valt af. omdat de tips te vaag zijn of te ingewik keld. aldus Ranselaar. „We moe ten concrete aanwijzingen heb ben. We zoeken uit hoeveel soft- ware-pakketten een bedrijf heeft, het aantal geregistreerde licenties dus. Als het bedrijf er geen heeft en we weten absoluut zeker dat ze toch software van ons gebruiken, gaan we tot actie over." Zo heeft BSA sinds kort een ge renommeerd architectenbureau in Rotterdam op de korrel. De speurders hebben de tekeningen tegen het licht gehouden. „Die zijn met onze software gemaakt. Vijftien werknemers gebruiken het, terwijl ze maar één licentie hebben. Aan alle voorwaarden is voldaan om ze te bezoeken, want we praten wel over tweehonder- duizend piek schade." BSA doet bij dergelijke zaken geen aangifte. De politie vindt de zaken niet interessant en te ingewikkeld. „Het auteursrecht is specialistisch werk. dus ze zeg gen. doe het zelf maar. Boven dien is de bewijslast in het straf recht moeilijk." Op zoek naar een verdachte viel de politie in Den Haag onlangs een bordeel binnen. Tot hun stomme verba zing lagen er stapels illegale soft ware, terwijl de man voor iets heel anders werd gezocht. De agenten hebben de tapes en recorders gelaten voor wat ze waren. De tijd en zin ontbraken om maanden bezig te zijn met het voorbereiden van een straf zaak. Dat lieten ze over aan BSA, die de afgelopen drie jaar bij zo'n zestig bedrijven binnen viel met een bevel tot inbeslag name en een deurwaarder. BSA is vooral geïnteresseerd in de dealers en producenten. In ons land worden op grote schaal illegale kopieen gemaakt. „Dat komt in meerdere vormen voor. We stuiten vaak op illegale soft ware, die bij de hardware wordt geleverd. Dat zijn eenvoudige cd- rom's zonder dure, fancy doos. Een donker achterajkamertje. In een doodnormale straat. Van buiten niets vreemds te zien. Binnen spuwt een batterij kopieermachines dagelijks tientallen illegale cd-roms uit. De goudkleurige schijfjes met peperdure software vinden gretig aftrek. Zozeer zelfs dat steeds meer duistere lieden, met con tacten in de drugswereld en de illegale kleding, zich ook op de illegale computer-cd's storten. Maar die pakken het pro fessioneler aan: veertigduizend schijfjes laten drukken bij een legale cd-fabriek, in de kofferbak laden en cash betalen. Kassa. In de illegale schijfjes-handel gaan alleen al in Neder land tientallen miljoenen om. Maar het allerergste zijn de pro fessionele, goedgelijkende coun terfits. Want de klant ziet door gaans niet dat het een illegale kopie bereft en belt ons dus ook gewoon voor ondersteuning. Dat is een gemene vorm van op lichting," zegt Ranselaar. Maar particulieren maken op achterkamertjes zélf ook op gro te schaal illegale kopieën. Een simpel apparaat van 25Ö0 gul den kan in veertig minuten een cd-rom maken. „De beschrijf bare. goudkleurige schijfjes kos ten twee tientjes," zegt Ranse laar. „Dan laat je toch gewoon tien apparaten dag en nacht snorren? We weten dat het zo werkt en we weten ook waar ze ongeveer zitten en wie zich er mee bezighoudt." Zo rolde een pseudo-koopteam van BSA vorige week een parti culiere fabric age-lijn op in Al- blasserdam. Op betrekkelijk kleine schaal maakte de ver dachte in gijn achterkamer ille gale kopieën. Bij diezelfde actie werden in Gorinchem honder den schijfjes in beslag genomen Van gloednieuwe software-paketten als Windows 95 verschijnen onmiddellijk illegale kopieën. foto Reuters zen. van een dealer, die op veel gro tere schaal handelde. De BSA-speurders hebben beide mannen lange tijd op de korrel gehad. Het duurde lang voordat het team het vertrouwen won. „Dealers moet je paaien met aankopen. De eerste keer niet te veel kopen en daarna een grote order plaatsen. Zodra die wor den geleverd, rollen we de boel op." Uit angst voor mogelijke re presailles wil de software-detec tive niet met zijn naam in de krant. Een gesprek is alleen over de telefoon mogelijk. Grote jongens Bij de recente actie zijn de grote producenten buiten beeld geble ven, zegt het teamlid. „Maar we hebben wel ideeen wie erachter zitten. We kruipen langs de af zetlijnen omhoog, naar de grote jongens. Maar die dekken zich héél goed in. Hoe hoger je komt. hoe crimineler het wordt. Je moet niet vergeten datje erg ka pitaalkrachtig moet zijn om tienduizenden cd's te laten drukken bij een fabrikant." Volgens Ranselaar worden ver reweg de meeste illegale ko pieën gedrukt bij legale fabri kanten, waar het persen van één cd een paar kwartjes kost. Stuk ken sneller ën lucratiever dan thuis kopiëren. Criminelen zoe ken naar fabrikanten die grote hoeveelheden willen druklcen. Ranselaar: „Twee weken terug belt een fabrikant op en zegt dat hij een opdracht heeft om cd's te maken van een bekend pro gramma. De opdrachtgever kreeg er lucht van dat we de zaak onderzochten en trok de opdracht weer in. Maar enkele dagen later waren die cd's wel gedrukt, bij een andere fabri kant." Komende dinsdag dient voor de Amsterdamse rechtbank een kort geding tegen de Hilversum- se cd-rom-perserij en distribu teur Sentinel. Microsoft claimt door Sentinels praktijken - het kopieren van 40.000 cd-rom- schijfjes een schade te hebben geleden van zes miljoen gulden. Sentinel verzorgde ook de bijbe horende verpakkingen en het drukwerk. De Economische Controledienst maakte de zaak enige tijd terug aanhangig, maar de strafzaak werd geseponeerd omdat opzet niet kon worden be wezen. Bij de civielrechtelijke procedure, die nu is gestart, hoeft opzet niet te worden bewe- HOOFDREDACTIE: A L. Oosthoek. ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, M. Antonisse, A J. Snel, M. van Zuilen. NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: N.T.T. Banh; W A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; A.J. Snel; H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; I.M. Dekker; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep; C.M.J. Sondervan (Ondernemend Zeeland). Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M Modde. Bureau: M.E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P.C. de Jonge; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; J.P. van de Sande; J.P. Verbeek; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen. Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); F. Hilbrands; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; J.P.H. Noot; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser (chef); J.F.D. Bakker; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; T.J. van den Velde; K.L. de Vries. Kerk en samenleving: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M Boersma, I.L.A. Hamer, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; A.F. Schreurs; W.M.J. Verstuyf. Beeld: D. Hafkenscheid; J. B. Siwabessy. Documentatie: C. Flipse: L. van der Horn; R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); P.G.W van Nuijsenburg (Bonn); J.A. Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); A, Bloemendaal (Tel Aviv); H.B. Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); W. Bunschoten (Paramaribo); R. Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.A.M. de Bruijn (Washington); J.W.M. Gertsen (Boedapest); REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel01184 - 84000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel 01100 - 31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel: 01150 - 94457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: 01110- 15380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Neder lands Persbureau (ANP). Associated Press (AP), United Press International (UPI). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Rene Diekstra Wat is je lievelingskleur?vroeg haar ze venjarige nichtje aan Sophie. ..Grijs", luidde het antwoord. .Ji iemand heeft grijs als lievelingskleur", reageerde het meisje. ..Toch is het tante Sophies kleur", kwam haar moeder tussenbeide. „Past toch ook bij haar, vind je niet?" Iedereen lachtte en zelfs Sophie deed een poging mee te doen. Al vanaf dat ze klein was, ivas het altijd zo gegaan. Haar zussen - vrolijke, zonnige mei den - waren altijd aan het giechelen en dol len, tenvijl zij in haar eentje in een hoekje zat. Ook toen al venvonderde Sophie zich er over hoe onbezorgd haar zussen en hun vriendinnen en vrienden door het leven gin gen. Zagen zij dan niet dat het allemaal heus niet zo leuk ivas? Maakten zij zich dan geen zorgen over wat er allemaal wel niet mis kon gaan? Maar als Sophie probeerde uit te leg gen hoe zij zich voelde en waar zij aan dacht, noemden ze haar steevast Sophie Catastro fe. Zelfs haar moeder liet zich regelmatig ontvallen dat voor Sophie het glas altijd half leeg, nooit halfvol was. Toch was het absoluut niet Sophies bedoe ling om de stemming van anderen te verpes ten. Zij kon het niet helpen dat ze het leven zag zoals ze het zag - als een opgave, vol on zekerheden en risico's. Wanneer ze aan het strand waren en ze zag haar zussen uitgela ten de zee in rennen, ivilde ze aan de ene kant dolgraag met hen meedoen. Maar aan de andere kant kon ze gedachten aan hoe koud het water was of wat voor een onhan dige zwemster ze wel was, niet opzij zetten. En dus bleef ze op haar handdoek zitten. Talenten Sophie keek toe hoe haar zussen vol energie en plannen het leven tegemoet traden - de een ging rechten studeren, de ander fysio therapie en de derde ging in het ontwikke lingswerk Hoewel ze op school steevast goede cijfers haalde, kon Sophie zichzelf niet zien als slim of in het bezit van bepaalde talenten. Na de middelbare school volgde ze een administratieve opleiding. Nadat ze ge slaagd ivas kreeg ze bij een bedrijf in haar woonplaats een baan als administratief as sistente en bleef thuis wonen. Een jaar of wat later ging ze voor een van de directeuren van het bedrijf, een vrouw, werken. Deze moedigde haar op een gegeven moment aan om te solliciteren naar een management- baan. Sophie weigerde. „Ik ben blij met de baan die ik heb", zei ze. Wat ze niet zei was dat ze bang ivas door de mand te vallen als ze een baan met meer ver antwoordelijkheden nam. „Ze denken alle maal dat ik. veel slimmer en competenter ben dan ik in werkelijkheid ben", schreef ze in haar dagboek na een beoordelingsge sprek waarin ze alle lof toegezwaaid had ge kregen. Sophie zag zichzelf ook absoluut niet als een aantrekkelijke relatie-partner. „Vanaf het allereerste moment dat een man me mee uit vraagt. vraag ik me af hoe lang het zal duren voordat hij me weer dumpt." Vaak als ze luisterde naar het gekwek van haar zussen over vriendjes, echtgenoten en kinderen, zat ze te denken aan de enorme hoeveelheid energie die dat allemaal vroeg. Waarom zo veel moeite stoppen in het geluk van ande ren? Tranen Maar naarmate ze ouder werd, ging ze zich in toenemende mate eenzaam voelen. Ter wijl haar zussen en vriendinnen van vroeger helemaal opgingen in hun banen en hun ge zinnen, kwam haar eigen werk haar eento nig en saai voor. Haar relaties met mannen liepen steevast op niets uit. Op de ochtend van haar 33e verjaardag werd ze in tranen wakker. Toen later op de dag een van haar zussen uit het buitenland opbelde om haar te feliciteren en een fijne dag toe te wensen, had ze het niet meer. Ze brak aan de telefoon in een enorme huilbui uit, die maar niet wil- de stoppen. Dezelfde zus wist haar te overreden om naar een psycholoog te gaan. Toen de psycholoog haar vertelde dat ze waarschijnlijk aan dys thymic leed, moest Sophie hem vragen ivat dat ivas. Ze had het woord nog nooit ge hoord, hoewel de symptomen haar maar al te bekend voorkwamen: gevoelens van min derwaardigheid, hopeloosheid, gebrek aan levensvreugde, voortdurend piekeren en concentratieproblemen. Gevraagd hoe lang ze zich al zo voelde, antwoordde ze dat ze zich niet kon herinneren zich ooit anders ge voeld te hebben. „Mijn hele leven heb ik het gevoel gehad dat er iets ontbrak - alsof ie dereen muziek aan had staan en het enige dat ik over mijn radio kon ontvangen geruis was." Dysthymic, chronische 'milde' depressie, is de vakterm voor een sombere, droeve ge moedstoestand waar geen einde aan komt. Hoewel iedereen zich bij tijd en wijle ont moedigd, droevig of mindenvaardig kan voelen, gaan mensen met dysthymic het grootste deel van de dag onder depressieve symptomen gebukt. En dat niet af en toe een dag. maar meer dagen over een periode van twee jaar of meer. Naast de al genoemde symptomen is ook hun eetlust en slaapritme vaak gestoord, voelen ze zich futloos en moe en hebben problemen in het nemen van be slissingen. ook over alledaagse dingen. Dys thymic is een veelvoorkomend probleem. Onverklaarbaar Volgens een recent bevolkingsonderzoek lij den naar schatting 6a7 op de 100 volwasse- nen er een of meer keren in hun leven aan. Hoewel het zich meestal al voor het 25e le vensjaar ontwikkelt - gevraagd wanneer het bij haar begon antwoordde een vrouw ooit: ..Vanaf het moment dat de zaadcel zich de eicel binnen vocht" - wordt het bij de meeste mensen pas na hun dertigste of nog later on derkend. Opmerkelijk en onverklaard is dat het in de kinder- en jeugdjaren even vaak bij jongens als meisjes voorkomt, maar onder vohvasse- Hogedrukkern boven Duitsland neemt het komend etmaal in be tekenis toe en blokkeert daarna het doorkomen van oceaansto ringen. Vandaag is het nog niet zover en vanochtend hebben we dan ook te maken met een sto ring, die boven de regio ligt te sudderen met veel bewolking. Vanmiddag krijgt het ding een impuls in noordoostelijke rich ting en verlaat dan de regio. Daarna neemt het hogedrukge- bied het weersverloop voor zijn rekening. Het zal dus in de loop van de middag op gaan klaren en de zon laat zich af en toe zien. Het verdwijnen van de bewol king zet zich in de avond en nacht voort. Tevens neemt na het passeren van de bewolking de wind in kracht af. De nacht zal dan ook vrij helder zijn en lo kaal kan zich een mistbank ont wikkelen. Onder het wolkendek ligt de temperatuur rond de 16 graden, maar zo gauw de zon zich laat zien loopt het kwik op naar 18 a 19 graden. In de nacht zakken we terug naar 11 graden. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidwest 4 tot 5. in de avond afnemend 3 tot 4 Bft.. zicht: goed, in de avond en nacht matig tot slecht, temperatuur kustioater: 15 graden, afwijking waterstanden: enkele decime ters verlaging, maximum golf hoogte monding Scheldes: afne mend een halve meter. Vooruitzichten Voor het weekeinde: zondag is de invloed van het Duitse lioge- drukgebied duidelijk merkbaar. In de ochtend is het nevelig, maar naarmate de zon hoger komtwordt het zicht beter. Over het algemeen zonnig met een naar 20 graden oplopende tem peratuur. De wind is meest ma tig, kracht 3 a 4 Bft. uit een zuide lijke richting. Voor maandag tot en met dins dag: zacht en vrij zonnig na jaarsweer met temperaturen\ boven de 20 graden. In de ni en ochtend hier en daar hh lijke mistbanken. ZON EN MAAN 8 oktober VM 16.53 Zon op 06.52 onder 18 Maan op 17.51 onder 06 9 oktober Zon op 06.54 onder 11 Maan op 18.18 onder 01 'AS RTf leep :rb Hoog water uur cm uur Zaterdag, 7 oktober Vlissingen 00.35 234 12.55 Terneuzen 00.56 258 13.13 Bath 01.52 310 14.16 Roompot-buiten 00.35 181 12.55 Zierikzee 02.20 178 14.45 Yerseke 02.30 185 14.55 Philipsdam-West02.45 189 15.10 Zondag, 8 oktober V.M. 16.52 Vlissingen 01.19 247 13.35 Terneuzen 01.35 269 13.53 Bath 02.39 322 14 56 jen Roompot-buiten 01.20 190 13.35 V Zierikzee 03.10 181 15.25 Yerseke 03.20 189 15 40jerd Philipsdam-West 03.35 195 16.00 Ejjj. Maandag, 9 oktober Vlissingen 01.57 253 14.16 fJ,n, Terneuzen 02.16 275 14.31 Bath 03.21 325 15 36 Roompot-buiten 01.55 194 14.10 Zierikzee 03.50 181 16.05 Yerseke 04.00 189 16.20 Philipsdam-West 04.20 196 16.40 Laag water Zaterdag, 7 oktober Vlissingen 06.59 Terneuzen 07.26 Bath 08.28 Roompot-buiten 07.05 Zierikzee 08.20 Yerseke 08.25 Philipsdam-West 08.20 Zondag, 8 oktober V.M. Vlissingen 07.40 Terneuzen 08.06 Bath 09.13 Roompot-buiten 07.35 Zierikzee 08.55 Yerseke 08.55 Philipsdam-West 09.00 Maandag, 9 oktober Vlissingen 08.16 Terneuzen 08.46 Bath 09.54 Roompot-buiten 08.10 Zierikzee 09.30 Yerseke 09.35 Philipsdam-West 09.35 uur f 169 19.28: 184 19.56. 213 21.00. 111 19.20 116 20.45 121 20.45 125 20.45 16.52 177 20 08 192 20.35 218 21.44 115 19. 115 21.20 121 21. 125 21.20 183 20.46 JAS 195 21 13 reS 218 22.211 120 20.35 T 117 21 55 f 123 21.55 ip" 127 21.55 |an KV( nen komt het 2 tot 3 maal zo vaak bij vrou wen als bij mannen voor. Dysthymic komt zelden alleen. Driekivart van de dysthymie of chronisch matig depressieve mensen heeft bij tijd en wijle ook last van klachten als zware depressie-aanvallen - we spreken dan ivel van 'dubbele depressie' - en van angst- en paniekaanvallen. Dysthymie is ook een voedingsbodem voor verslavingen, zoals aan alcohol, en wordt er op zijn beurt vaak door versterkt. Dysthymie heeft, zoals in het geval van Sop hie, vaak ingrijpende gevolgen voor het functioneren in het gezin, op school, op de werkplek en in relaties. In het, begin reage ren anderen vaak met sympathie en steun op de droeve stemming van de dysthyme persoon, maar naarmate de tijd verstrijkt zonder dat in die stemming verandering komt, raken ze vaak geïrriteerd en trekken zich terug. Het gevoel van afwijzing dat dit bij de dysthyme persoon oproept, leidt ertoe dat hij of zij zich nog meer isoleert en ter neergeslagen gedraagt. Droefenis Zonder behandeling kan de dysthyme droe fenis een leven lang blijven bestaan. Met be handeling verbetert de meerderheid van de betreffende personen aanzienlijk. Behalve een duidelijke toename van hun 'intimiteits capaciteit', gaan ze het ook veel beter op hun werk doen en nemen de perioden dat ze van het leven kunnen genieten aanmerke lijk toe. Net zoals bij andere typen van de pressie is er ook 7ia succesvolle behandeling een aanzienlijk risico voor terugval en dat brengt veel dysthymie-patiënten ertoe om met hun behandelaar een soort va?i perma nent onderhoudscontract' af.te sluiten. Dat is ook het geval geweest bij Sophie. Haar psycholoog stelde haar een vorm van psychotherapie voor, waarin verandering van haar denkpatronen en van haar manie ren van omgaan met anderen centraal ston den. De psycholoog stelde haar ook voor om OTider supervisie van een psychiater een an tidepressivum te gebruiken, waarbij hij haar er overigens op wees dat de kans op effect daarvan fifty-fifty was - aanzienlijker lager dan bij andere typen van depressie. Na zes maanden van combinatie-behande ling - psychotherapie en medicatie - werd Sophie niet een volledig ander mens. Maar wat ze wel leerde, was om haar jarenlange negatieve gedachten over zichzelf, anderen en de toekomst sterk te nuanceren. Ze iverd ook sociaal vaardiger en durfde meer emo tionele, sociale en praktische risico's te ne men. Toeri ze een maand of vier na afsluiting van de behandeling een periode van terugval be leefde en opnieuw in behandeling kwam. met het gewenste resultaat, besloot ze met het oog op de toekomst om een onderhouds contract aan te gaan. Hoe dat gedurende een aantal jaren al voor haar werkt, drukte ze zelf ooit treffend als volgt uit.: „Geluk be staat uit de perioden van slechte stemming die je leert op te vangen." Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landengéldig tot en met zondag: Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd regen en eerst veel wind. Zondag in het zuid oosten perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 14 in het noordwesten tot 22 in de omgeving van Londen. Belgie en Luxemburg: Zaterdag enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zondag eerst plaatselijk mist. Geleide lijk perioden met zon. Middag- temperatuur van 19 graden aan de kust tot 23 graden op zondag in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig en overwegend droog herfstweer met in de nacht en ochtend kans op mist. Verder flinke zonnige perioden, maar zaterdag langs de kust van het Kanaal nu en dan ook wolken velden. Temperatuur uiteenlo pend van 18 graden langs de Ka- naalkust tot 24 in het oosten. Portugal: Droog en vrij zonnig. Stijging van temperatuur; zater dag maxima van ongeveer 24 graden in het noordwesten tot dicht bij 30 graden in het oosten. Madeira: Perioden met zon en en vooral zondag mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Spanje: Flinke zonnige perio den. Aan de oostelijke en zuide lijke costa's kleine kans op een bui, mogelijk met onweer. Warm met op veel plaatsen maxima rond 28 graden, in Andalusië plaatselijk boven 30. In Galicië rond 22 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: flinke zon nige perioden. Landinwaarts ook wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden, naar het zuiden toe iets warmer. Tunesie: Naast zon ook stapel wolken en kans op een fikse re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur circa 27 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk kans op mist. Erg zacht; maxima uit« lopend van 24 graden aan Middellandse Zee tot 28 grao op zondag plaatselijk in het b|^n nenland. Mallorca en Ibiza: Af en toe a en kans op een enkele regen onweersbui. Middagtempe ;nt tuur ongeveer 27 graden. [n Italië: Flinke perioden meta"*1 en kans op een enkele regen onweersbui. In Po-vlakte in nacht en ochtend plaatsel on mist. Middagtemperatuur ro£u 25 graden. Corsica en Sardinië: Half zwaar bewolkt en enkele fikse)15 6 gen- en onweersbuien. Midd! temperatuur ongeveer 26 gilrt den. Malta: Perioden met zon ene kans op een bui. Middagterai ratuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Vrij nig. Zondag van het westen kans op een bui. Boven de Eg sche Zee nu en dan wel v< ,rs' wind. Middagtemperatuur vl nd aan zee rond 21 graden, landi waarts ongeveer 25, zondag ii lager. Turkije en Cyprus: Veel zon, ter in het noorden wolkenveld en vrijwel overal droog.Midda jj temperatuur uiteenlopend v ongeveer 20 graden rond de Di danellen tot 25 of meer langs Turkse zuidkust en op Cyprus Duitsland: Vrij rustig en ovei gend droog herfstweer met ke zonnige perioden maar in nacht en ochtend wel kans mist. Maxima van 16 graden het noorden tot 25 graden zondag plaatselijk in het b Dei; nenland. Zwitserland: Rustig en drc-Jfen weer met flinke zonnige per iet den. In de dalen in de nacht ochtend ook kans op mist laaghangende bewolking, xima rond 23 graden. Oostenrijk: Droog en rusloer herfstweer met vooral in 1 jjj laagland kans op mist. Ven »n zonnige perioden en maxii pg rond 21 graden, zondag ietsl ew ger. Polen: Rustig en vrij za« herfstweer met in de nacht ochtend kans op mist. Verd naast zon. vooral op zondag het noorden ook wolkenveld en een kleine kans op een rege of onweersbui. Middagtempe.' tuur ongeveer 21 graden eid "i* uk iet De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrc i aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel - vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede-vice versa - roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4