Droogskiën voor de conditie Stunten in rulle sneeuw FX \0l MAAR HOPE mi JE Een land van twee oevers EEN BEETJE f SNEEUWFIT BENT Sneeuwfit verkleint risico op blessures m vrije tijd zaterdag7oktober 1995 37 Snowboarden makkelijker dan skiën Gipsvluchten. Die zullen altijdblijven bestaan, verzucht Ja Boon, coördinator van de Sneeuwfit- cursussen in Zeeland en sinds kort voorzitter van de landelijke commissie Sneeuwfit. Hij vindt het jammer de media altijd zoveel aandacht schenken aan de eerste gipsvlucht van het wintersportseizoen. Gelukkig eindigt slechts een deel van alle skivakanties op die vreselijke manier. „Het klopt dat iemand die skiet meer risico's loopt dan iemand die boodschappen doet. Maar het is ook een feit dat ernstige blessures kunnen worden voorkomen door een goede training." Jaarlijks keren weer Nederlan ders met onnodige sportblessu res terug van hun wintersport vakantie. Conditietraining is geen overbodige luxe. Bovendien is het een bekend gegeven dat de alge mene conditie van de gemiddelde Nederlander toch al te wensen overlaat. Aan een gebrek aan mo gelijkheden om de conditie op te vijzelen, ligt het niet. In vrijwel alle plaatsen in Nederland zijn speciale skigymnastiekcursussen te vin den. Ze worden gegeven door aero bic- en fitness-studio's of de ANWB. De allerbekendste cursus sen zijn ongetwijfeld die van de Ne derlandse Ski Vereniging, sinds kort onder de noemer Sneeuwfit. Jaarlijks volgen zo'n 20.000 leden en niet-leden deze cursus. In Zeeland worden de Sneeuwfit- cursussen al jaren gegeven. Het is begonnen met lessen in slechts en kele plaatsen, maar nog steeds breidt het aantal cursussen zich uit. Op dit moment zijn er lessen in sporthallen en gymzalen in Mid delburg, Oostkapelle, Goes, Hulst, Terneuzen en sinds kort ook in Burgh-Haamstede en Breskens. Naast de oefeningen binnen zijn er aparte buitentrainingen in het bos Jack Boon: „Onze doelstelling is mensen op een gezellige manier behoorlijke inspanningen laten leveren waar ze op vakantie voordeel van hebben." foto Lex de Meester en strand in Oostkapelle en het park bij de Hollandsche Hoeve in Goes. Gezellig ,Onze doelstelling is mensen op een gezellige manier behoorlijke inspanningen laten leveren waar ze op vakantie voordeel van heb ben", legt Boon uit. De training van de conditie staat voorop. „Het is bekend dat ongetrainde skiërs na drie dagen een terugslag krij gen. Iemand die goed getraind is kan het met gemak een hele week volhouden en voorkomt daarmee ook blessures. Door vermoeidheid kunnen skiërs vreemd vallen." Met speciale oefeningen worden de spieren en gewrichten die extra worden belast bij langlaufen, alpi neskiën en snowboarden (skiën op een smalle plank zonder stokken) getraind. „Een veel voorkomende blessure is een gescheurde kruis band door de verdraaiing van de knie, Met een getrainde dijbeen- spier kunnen klappen op de knie gewrichten worden opgevangen." Het programma van de trainingen binnen en buiten bestaat altijd uit een kwartier warming-up-oefenin- gen, een pittig middengedeelte van een half uur en tenslotte een kwartier cooling-down-oefenin- gen. Alleen verschillen de oefenin gen nogal. In een zaal wordt meest al een circuit afgewerkt onder be geleiding van muziek. „Een saai zijn de cursussen niet. We gaan met de tijd mee. We volgen de trends. In sommige plaatsen wor den cursussen in het water of op skeelers gedaan. Zover is het nog niet in Zeeland. We doen wel geva rieerde oefeningen zoals op slide- mats. En de nieuwst accessoire is de dyna-band, waarmee de spor ters ook thuis kunnen trainen." Rubber Boon die zelf lessen geeft pakt de nieuwst gimmick erbij. Het is een blauwe rubberen lap die de sporter meerdere keren om de handen moet wikkelen. Door de lap uit te trekken worden spieren soepeler gemaakt. Bij sommige oefeningen moet de gebruiker op de band gaan staan of de lap om de enkels knopen. In de wereld van fitness en aerobic wordt de dyna-band al lan ger gebruikt. De docenten van de Nederlandse Ski Vereniging heb ben echter speciale ski-imitatie oefeningen met de rubberband ontwikkeld. Sneeuwfit-cursussen worden niet alleen gevolgd als voorbereiding- op een ski-vakantie, maar ook om de conditie op peil te houden. Er zijn mensen die de wintersport vakantie overslaan, maar toch de cursus volgen. „Het beste is om het hele jaar door conditietraining te doen en in de wintermaanden de oefeningen toe te spitsen op de ski vakantie. Wij adviseren altijd om minimaal twee uur in de week te trainen, bij voorkeur binnen en buiten. Drie of vier keer is natuur lijk nog beter." Boon verwacht dat dit jaar tussen de tweehonderdvijftig en driehon derd Zeeuwen zullen deelnemen aan een Sneeuwfit-cursus. Opval lend is dat er bijna geen skiërs in gezinsverband meedoen. De mees te sporters komen met hun part ner. „Jongeren hebben geen oefe ning nodig om het lichaam soepel te maken. Dat komt pas op latere leeftijd. Bij ons zie je dertigers, veertigers, vijftigers en zestigers." Eigenlijk is er maar een groep die buiten de boot valt; de invalide skiërs. Sinds vijfjaar worden door de Stichting Wintersport Gehan dicapten (SWG) in Zeeuws-Vlaan deren reizen georganiseerd waar aan ook mensen in rolstoel kunnen deelnemen. De reizen zijn een groot succes. Uit heel het land ko men aanmeldingen binnen. Sneeuwfit voor gehandicapten is volgens Rens Pieterse, sneeuwfit- docent en initiatiefnemer van de reizen, niet haalbaar. „Ze wonen te verspreid over de regio. Ach, de meesten die met een reis meegaan zijn toch al actieve sporters." Nicole Kluijtmans De kosten voor 19 lessen in de zaal be dragen 110 gulden voor leden van de Nederlandse Ski Vereniging en 130 gul den voor niet-leden. De buitentrainin gen, eveneens 19 lessen, kosten 80 gul den voor leden en 95 gulden voor niet-le den. Voor meer informatie kunnen be langstellenden contact opnemen met de Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag of Jack Boon: 01180-28478. Het begon natuurlijk weer in Amerika. Aan het begin van de jaren zeventig ongeveer. Golfsurfers, onder aanvoering van ene meneer Popper, bedachten dat je met een board ook best bochtjes kon maken in de sneeuw. Dat viel tegen. Totdat de taillering van het board en de bindingen werden aangepast. Begin van een nieuwe rage waarvan het einde nog lang niet in zicht is en die - merkwaardig genoeg - meer aanhangers heeft gekregen in Europa dan in de Verenigde Staten, dat met z'n rulle sneeuw toch lijkt te zijn geschapen voor snowboarders. Maar wie in Colorado door 'ski- resorts' als Aspen en Vail zwerft, komt slechts af en toe snowboarders tegen; in Frankrijk en Zwitserland-dreigen ze de skiërs hier en daar in aantal zelfs al te overtreffen. De oorzaak ligt voor de hand. In Amerika is het snow boarden in een groot aantal gebie den (op de steile Aspen Mountain mag het bijvoorbeeld niet) nog al tijd verboden en bovendien wordt door Ski Patrols streng de hand ge houden aan piste-regels; overtre dingen worden uitermate zwaar gestraft. In Europa heeft men ech ter nooit zo nauw gekeken, met als gevolg dat het peloton snowboar ders zelfs in gebieden waai- het 'sneeuwsurfen', aanvankelijk niet eens werd toegestaan, sneller groeide dan iedereen voor moge lijk had gehouden. Leek de sport een paar jaar terug slechts voorbehouden aan koene durfals die in hun jeugdige over moed geen gevaar zagen, nu is het ooit bijkans onbestuurbare snow board zo geperfectioneerd dat zelfs senioren een poging wagen hun evenwicht op het snelle plankje te bewaren. Wat ze na een paar dagen nog bijna altijd lukt ook. Dat is minder vreemd dan het lijkt, want snowboarden is technisch gezien aanzienlijk makkelijker dan skiën. Waar het veel eerder om gaat is de lef. De lef om een achterwaartse bocht te maken, de lef om te vallen, de lef om vervolgens weer lachend door te gaan. Schoolplein Nederlandse snowboardinstruc- teurs mogen hun sport graag ver gelijken met het glijden op ijs baantjes die vroeger werder ge maakt op een besneeuwd school plein. Wie een flinke aanloop nam, zijn ene voet dwars voor de andere zette, lichtjes door de knieën zakte en met gespreide ai-men het even wicht zocht, was in staat meters en meters rechtuit over het plein te roetsjen zonder te vallen. Gebruik dezelfde, natuurlijke techniek met een snowboard onder je voeten en je hoeft alleen nog maar met je bo venlichaam te draaien om een In de hotel-area van Gambia schudt de donkere man het donkere hoofd, schuift zijn houtsnijwerk terug in de dikke rij van wat-ie zoal gesneden heeft en zegt; „Jaaaa..,. Kaaike, kaaike, nie koope..." Ergens langs de weg is daar in eens een bord in rood-wit- blauw: 'Holland House. Every thing from Holland'; de winkel van Sinkel die Wim de Wit uit Overveen hier drijft. Tweede hands naaimachines en koel kasten, een scheepscontainer met dertig gebruikte bankstel len en kasten onderweg, „Een beetje bijzaak", zegt-ie. Waar het werkelijk om gaat staat op z'n visitekaartje: Import, ex port, adviezen, contacten. In die laatste hoedanigheid dit jaar bezig geweest met Holland Casino dat in Gambia twee miljoen dollar wil investeren in een speelplaats. Bij Wim de Wit om de hoek: 'The Butchers Shop' waar niet alleen potjes rode kool met ap peltjes en spruitjes te koop zijn. maar ook heerlijke sandwiches kaas. De Marokkaanse eige naar vraagt met vreemde, maar niet mis te verstane tong val: 'Edammer, Goudse, or Maasdammer?" In de hoofdstraat van het bloedhete Basse waar een groepje Leidse antropologen ernstig zwetend de voorraad frisdrank onderzoekt, pronkt op een marktkraam een opval lende doos: 'Fresh eggs/Wijk en Aalburg'. „Houdoe". groet bij het vertrek Momodou Drammeh, eigenaar van 'New Town Guest House' in Bakau. Gestudeerd in Bra bant en getrouwd met een Ne derlandse. Wie zich thuis wil voelen kan in dit Guest House aangenaam verblijven, met zicht op de Dom van Utrecht en Króller-Müller, postergroot aan de wanden. In het toeristengebied een res taurant-bar met een naam die meteen alles duidelijk maakt: 'The Flying Dutchman'. Tus sen een fles Henkes en Dujar- din ingeklemd: een foto van ko ningin Beatrix. The Gambia Een stalletje met prentbrief kaarten: 'The Gambia'. Voorop tafereeltjes waarin de toerist zijn liefdesverklaring aan dit land terug ziet. Aan de achter kant onderaan de tekstregel 'J.M. Productions - Stadska naal - The Netherlands'. Op The Gambia, een prachtige rivier die het land doormidden klieft, drie veerboten. Made in Holland. Geschonken door 'Den Haag', dat nog meer ca deau deed: 120 kilometer asfal tering van een wegdek in het midden van het land. Nederland heeft - het moge dui delijk zijn - Gambia innig om armd. En dan is daar ook nog Her mann Behrens, de grootste re latiebemiddelaar in deze liefde. Als directeur van touroperator 'Aquasun' reizen via hem we kelijks twee Martinair Boeings 767 vol Nederlanders naar Gambia, zonneparadijs in West-Afrika. Vijftig kilometer prachtig strand, een tempera tuur die winter en zomer tegen de dertig graden ligt. „Dat maakt het allemaal erg aan trekkelijk", zegt Behrens over de opvallende toeristentrek naar dit land. Per week landen er ruim 500 Nederlanders op vliegveld Yundum. De overlapping van de vluchten in aanmerking ge nomen, komt dat neer op een verblijf van dagelijks gemid deld duizend Nederlanders in Gambia, een van de kleinste Afrikaanse landen. Daarmee staat Nederland op de eerste plaats van de toeristenlijst die tot vorig jaar werd aangevoerd door Engeland. Die situatie veranderde door de staats greep waai- de Britse regering een negatief reisadvies op liet volgen. De toeristenmarkt stortte volledig in. „Een econo mische ramp", zegt Susan Waf- fa-Ogoo, minister van toerisme en informatie. „Na landbouw is toerisme onze belangrijkste bron van inkomsten." De door Hermann Behrens gevulde Boeings daalden als een ge schenk uit de hemel. Succes Omgekeerd noemt de direc teur van Aquasun zijn Gambia- onderneming 'een succes waar je alleen maar van kunt dro men'. De belangstelling is zo groot dat zijn kerstvluchten in de zomer al nagenoeg waren volgeboekt. Hermann Behrens over de ontdekking van Gam bia als vakantiebestemming, en nog wel zo massaal: „Tja, er werd vanuit Nederland niet op gevlogen, dus er was geen sti mulans. Plus dat de prijsstel ling en de reisduur een belang rijke rol spelen." De arrange menten schommelen rond dui zend gulden voor acht dagen logies/ontbijt in hotels die zo exotisch zijn als hun namen; 'Palma Rima', 'Bakotu'. 'Kaï- raba'. Wat de reisduur betreft: in zes uur en een kwartier is de afstand overbrugd. Wie tegenover vrienden en ken nissen deze reisbestemming noemt, heeft wat uit te leggen. 'Gambia?! Zambia zul je be doelen'. Nee, Gambia. Een land zonder treinen en zonder tv- station. Officieel: The Gambia. Tweehonderd jaar een Engelse kolonie geweest, sinds 1965 on afhankelijk. Als een vinger neergelegd in Senegal: aan drie kanten door dit land omsloten en aan de vierde de Atlantische ceaan die een gemiddelde tem peratuur van 25 graden heeft. Een land van 322 kilometer lang, op z'n breedst 48 kilome ter, op z'n smalst 22. Van voor naar achter gespleten door de rivier The Gambia. Eigenlijk dus een land van twee oevers. Krap een miljoen inwoners. Een hoofdstad (Banjul) die niet veel groter is dan Oldenzaal: 40.000 inwoners. Gelegen op de grens van regenwoud en Sa hara biedt de natuur afwisse lend sappig groen en dor bruin /grijs. Vlak; het hoogste punt' meet 90 meter. Geen Zambia dus. Geen Kenya ook, al komen de vogelliefhebbers flink aan hun trekken in Gambia. Ze kunnen zich loslaten op 400 soorten. In de aanbieding derhalve volop trips voor 'birdwatchers'. Wat het overige betreft: de werven de brochure van The National Tourist Office belooft dolfij nen, hyena's, nijlpaarden, jak halzen en antilopen. Die zijn eerder in gevangenschap dan in de vrije natuur te zien. Maar, het is er wèl in het wild. De Gambiaanse 'Observer' maak te deze zomer melding van een kudde nijlpaarden die danig had huisgehouden in een dorp je bij Mansa Konko. Overste kende apen, dat is eigenlijk de voornaamste attractie waar de toerist een beetje op mag reke nen. Maar Kenyaans.Nee. niet bepaald. Geen Zuid-Afrika ook, voor wat culturele uitstapjes be treft. Er valt genoeg te bekij ken, daar niet van. Bijvoor beeld; de 2000 jaar oude stone circles in Wassu. Het huis (in Juffureh) van de overgrootva der van auteur Alex Haley dat - evenals het dorp zelf - een be langrijke rol speelt in zijn we reldvermaarde werk 'Roo Het volkenkundig museum in Ban jul. De ruines van James Is land. Leuk als onderbreking van het luie strandleven, maar om er nou speciaal voor af te reizen naar Gambia... Ook nee. Trip Wie het land in wil, kan zich het best via de reisorganisatie overleveren aan een trip. Het is de meest slimme manier om de mooiste plekken te ontdekken. Gambia leent zich om prakti sche redenen slecht voor al te grote zelfstandige ontdek kingstochten. Geen land dus voor rugzaktoeristen; tegen over veel reisinspanning staat te weinig voldoening. Gambia is vooral een ideale 'zonne-be- stemming'. Kortom: de culturele beziens waardigheden zijn even arm als het volk zelf. Dat moet het in de meeste gevallen doen met (omgerekend) zo'n 50 tot 75 gul den per maand. Het bedelen en opdringerig aanbieden van handelswaar en diensten, is dan ook een drukke bezigheid geworden. „Te hinderlijk", oor delen minister Waffa-Ogoo en haar directeur Jeng. Ze hebben het probleem van de bumsters de hoogste prioriteit gegeven op hun werklijst. „Daar moet zo spoedig mogelijk wat aan gebeuren. Op deze manier krijgt Gambia een slechte naam." Wat jammer zou zijn. Want daarvoor is het te goed, daar aan de boorden van de Atlanti sche Oceaan. Peter Heerkens Gambianen in de hoofdstad Banjul, die niet veel groter is dan Oldenzaal. fotoGPD Snowboarden is makkelijker dan skiën, maar het belangrijkste is om lef te hebben, niet bang te zijn voor een valpartij. bocht te maken. Simple comme bonjour. Skiën daarentegen ver eist veel meer technische bagage en daardoor ook veel meer oefe ning. Maar hoe eenvoudig ook, toch is het bepaald onverstandig snow boarden op eigen houtje te leren. Niet alleen is het gevaar op blessu res veel groter, tevens krijgt men de basisprincipes onder leiding van een instructeur zoveel sneller onder de knie, dat al na een dag of twee heuse afdalingen kunnen worden gemaakt. Iemand met een beetje aanleg hoeft na een week of drie oefenen niet opzij tegaan voor een 'zwarte' piste en kan zich zon der problemen in het walhalla van de snowboarder wagen, de diepe sneeuw. Iets waarvan de meeste Nederlandse skiërs hun hele leven alleen maai' zullen dromen. Kleding Snowboarders onderscheiden zich in alles van skiërs. Dat komt voor al tot uiting in kleding (met zo'n helemaaal te gekke fun-muts als parel op de kroon) en in taal. Het snowboard-jargon is voor een out sider nauwelijks te volgen. Fakie? Da's achteruit boarden. Ollie? Een sprong recht vooruit. Backflip? Een salto achterover. De meeste trucs worden uitge haald in de halfpipe, een kunstma tige, halve buis van aangestampte sneeuw die onderhand in elk zich zelf respecterend skigebied te vin den valt. Daar worden de airs gem- naakt (hoge sprongen in de lucht) of liptricks (kunstjes waarbij juist niet wordt gesprongen). Alley oop's (een sprong bergwaarts) wor den in dit 'stadion' het meest ge zien, maar gevorderden wagen zich na een aantal inleidende backscratchers (sprongen waarbij de neus van het board wordt vast gepakt) al snel aan een bacon'egg of een chicken salad, hetgeen geen "liefst de halfpipe waagt), alpine (hoofdzakelijk op de piste) en free- ride (de alleskunner die zich zowel op de piste als in de halfpipe thuis- voelt). Voor al die types zijn aparte boards die zich van elkaar onder scheiden door flexibiliteit, taille ring, breedte en lengte. Overigens is de lengte ook afhankelijk van het lichaamsgewicht van de ge bruiker. De ANWB heeft onder de alleszeggende naam 'Snowboar den' een brochure uitgegeven waarin een overzicht wordt gege ven van de mogelijkheden. Deze folder is voor leden gratis af te ha len bij de ANWB-kantoren. Uit een onderzoek van het het Oos tenrijks Institut für Grünlagenfor- schung blijkt dat het leger snow boarders per jaar met zo'n 25 pro cent groeit. Dit in schrille tegen stelling tot de ontwikkeling van het aantal skiërs waarin een duide lijke stagnatie is opgetreden. De groep snowboarders bestaat voor alsnog vooral uit jongeren tussen de 14 en 23 jaar, maar de enquête wees uit dat meer dan de helft van alle skiërs er hard over denkt het ook eens op een board te proberen. Bepaald opvallend was de desinte resse voor speciale snowboardhel- lir.gen en halfpipes. Van de 415 boarders die werden ondervraagd, zagen slechts 108 dergelijke voor zieningen 'wel zitten'. Daarente gen vond bijna de helft van de on dervraagde skiërs aparte snow- boardpistes 'een uitstekend idee'. Iets wat vooral wordt ingegeven voor de angst die de meeste skiërs nog altijd voor snowboarders heb ben. Die angst is overigens onge grond. Uit statistieken van de Lan- desregerung van het Salzburger Land blijkt dat het aantal ski-on gevallen ondanks de forse toe name van zowel skiërs als snow boarders, in tien j aai- is gehalveerd. Rob van den Dobbeslteen Snowboarders onderscheiden zich snelle snacks zijn, maar twee sprongen vol halve draaien en han den die zich tussen de benen door om achter- of voorzijde van het board klemmen. Maai' echt ripping (wat zoveel be tekent als hééééél erg goed kun nen snowboarden) ben je pas als je de jelly fish kunt maken, een sprong waarbij je met je voorste hand tussen je benen door de staart van het board grijpt. De ech ter toppers strekken bij die truc ook nog eens het achterste been. van skiërs vooral door hun kleding. foto GPD Snowboards zijn er in vele soorten. Dat maakt de materiaal-keuze voor een beginner bijzonder moei lijk. Voor de eerste lessen kan het best een allround-board onder de schoenen worden gedipt. De kans. dat men daar binnen enkele weken op raakt uitgekeken, is echter niet denkbeeldig. Vandaar dat zo'n board maar beter kan worden ge huurd. Een definitieve keuze hangt af van de wijze van snow boarden: allround (geen echte voorkeur voor een bepaalde stijl), freestyle (de boarder die zich het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 37