Ruzie justitie en media bijgelegd Klucht rond hard rapport over ongeluk Cityhopper Zware straffen voor eigenaren en klant van jongensbordelen Boze boeren demonstreren in Den Haag Kabinet tegen extra 100 miljoen gulden voor basisonderwijs binnenland )octers van Leeuwen trekt aantijgingen inzake IRT tegen pers in Bonden tegen controles alcohol en drugs op werk Ongelukje treft Lucky Ten parlementaire enquête MEEUS Bodemprijs Grolsch mag van de rechter ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 HEN HAAG (ANP) - De voorzit- 'or van het college van Procu- in $urs Generaal, mr. A. Docters ren m Leeuwen, heeft de beschul- 1de gingen ingetrokken die afge- te pen week tijdens de parle- entaire enquête zijn geuit aan adres van journalisten. een brief aan de hoofdredactie in dagblad De Telegraaf en in de Nederlandse Vereniging %i Journalisten (NVJ) erkent ei octers van Leeuwen dat „geen rake is van een vermoeden" it journalisten een strafbaar 20 it hebben begaan. „Ook is niet jbleken dat de betreffende umalisten hebben getracht nig strafrechtelijk onderzoek te nec ustreren." inv dai Dwel recherchechef mr. O. Dros :e. s officier van justitie mr. I. defonzales maakten er tijdens ire in verhoor melding van dat cri- vónelen journalisten gebruiken n de recherche in diskrediet te £ls' ^ngen. Dros verklaarde daar- e w iorover „een groot aantal aan- ijzingen" te beschikken. Gon- "dignles onthulde zelfs de belas- ngleggers van misdaadver- p aggevers bij de Fiscale Inlich ngen- en Opsporingsdienst te hebben opgevraagd n hun uitgavenpatroon te con- roleren. Zij verklaarde voor de jmmissie dat het onderzoek liets had opgeleverd, maar stel le desondanks: „Ik kan niet zeg gen dat ik werkelijk vind dat men zo brandschoon is." De hoofdredactie van De Tele graaf beklaagde zich over die op merking van Gonzales bij Doc ters van Leeuwen omdat het zou gaan om de belastingdossiers van twee verslaggevers van die krant. Ook de NVJ maakte zich boos over de gewraakte opmer kingen. NVJ-secretaris H. Ver- ploeg eiste dat Dros en Gonzales met keiharde bewijzen moesten komen. Zowel De Telegraaf als de NVJ zijn tevreden dat beschuldigin gen aan het adres van journalis ten over vermeende banden met criminele organisaties van tafel zijn. IMSTERDAM (ANP) - De vak- „jentrales FNV, CNV, MHP en 3aVC zijn mordicus tegen routi nematige controles op alcohol in drugs op het werk. Dat ihrijven de vakcentrales in :n open brief aan de Vereni- ig voor Arbeids- en Bedrijfs- meeskunde (NVAB). NVAB weigert de brief onder lar leden te verspreiden. De ireniging van bedrijfsartsen il namelijk onder voorwaarden ;1 akkoord gaan met steek- i'el Jroefgewijze controles van QpJerknemers in zogenaamde risi- "ofuncties. Volgende week zul- ;n de NVAB-leden zich daar- ferin een ledenvergadering de- itief uitspreken, ie vakcentrales roepen de be- •partsen op tot afwijzing van «OTTERDAM (ANP) - De recht- 30 "lank in Rotterdam heeft vrij- lag twee houders van jongens- irdelen in de Maasstad ver- irdeeld tot gevangenisstraf- m van vijf en zes jaar. Een vas- klant werd veroordeeld tot ;n celstraf van 3,5 jaar. zwaarste straf kreeg een 35- rige man uit Rotterdam. Hij :g een gevangenisstraf van jaar opgelegd. Officier van itie mr. P. Oskam eiste twee :ken geleden tegen hem zeven Een 40-jarige man uit Rot- lam werd veroordeeld tot vijf gevangenisstraf. Het open ministerie had tegen hem |es jaar geëist. olgens de rechtbank is bewe en dat beide mannen zich zowel chuldig hebben gemaakt aan ntucht met minderjarigen als an mensenhandel. Het duo reef in Rotterdam vier sexhui- en voor homoseksuele mannen, üaar werkten dertig jongens. (Advertentie) Antiek gevraagd voor onze eerstvolgende veiling in de Schouwburg in Middelburg. Kunst-en antiekveilingen A.l. Verhage tel. 0118-627639 Schilderijen, meubilair, juwelen, goud- en zilverwerken, antieke munten etc. etc. HILVERSUM (GPD) - Op het balletje stond het getal 72, maar de notaris noteerde per ongeluk 27. Pech voor de deel nemers van het gokspelletje Lucky Ten die zich even win naar waanden: de uitslag is ongeldig verklaard. „Een menselijke fout", zegt notaris H.M.J. Frijns uit Hilver sum. Hij heeft inmiddels zijn excuses aangeboden aan de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS). „Zoiets gebeurt misschien één keer in de twintig jaar". De SNS ontdekte de fout in de trekking van woensdag nadat de uitslag in ochtendkranten was gepubliceerd. Een woord voerder van de SNS: „Je neemt aan dat de officiële akte van de notaris klopt. Gelukkig hebben we nog voordat de siga renwinkels openden, het uitbetalingssysteem geblokkeerd. Dat heeft de hele dag geduurd". Pas vrijdag gingen de computerterminals weer open. De SNS weet nog niet hoeveel mensen een prijs gaan claimen op grond van het foute getal 27. „Het is erg sneu voor de spelers die denken dat ze gewonnen hebben. We kunnen hen niet uitbetalen. Onder de uitslag zetten we nu eenmaal altijd 'on der voorbehoud'". De SNS is overigens niet van plan een schadeclaim in te die nen bij de notaris. „Hij heeft zijn excuses aangeboden en daarmee is voor ons de kous aF'. mr. F. Teeven, K. Langendoen. J. van Vondel en mr. ing. J. Snij ders. Uit de verhoren van de afgelo pen week werd duidelijk dat de recherche de douanepoot van de FIOD heeft gebruikt om scheepsladingen met drugs on gehinderd het land binnen te krijgen. Teeven is officier van justitie in Amsterdam. In zijn vorige baan functioneerde hij als teamleider douanerecherche van de FIOD. Langendoen is een van de lager geplaatste hoofdfiguren uit het IRT-drama van vorig jaar. Als chef van de criminele inlichtin gendienst (CIDi Kennemerland wist hij alles van de werkmetho den van het speciale recherche team. Kort geleden werd Lan gendoen adjunct-chef van het nieuwe IRT Holland Midden. Van Vondel heeft ook bij de Haarlemse CID gewerkt. Hij heeft de chauffeur begeleid die voor de politie-inlichtingen- dienst drugstransporten uit de havens van IJmuiden en Rotter dam verzorgde. Snijders is officier van justitie in de Noordhollandse hoofdstad, speciaal belast met de CID. De parlementaire enquêtecom missie opsporingsmethoden vervolgt haar openbare verho ren maandag met vier Haarlem se justitie- en politiefunctiona rissen die met hulp van de FIOD verdovende middelen op de markt hebben gebracht. De commissie-Van Traa heeft achtereenvolgens opgeroepen het positieve standpunt. Bij de meeste bedrijven in Nederland bestaat geen behoefte aan der gelijke tests. Alleen enkele Ame rikaanse multinationals vormen daarop een uitzondering. Bo vendien zijn de proeven volgens de werknemersorganisaties in strijd met de Grondwet. Er is geen inbreuk toegestaan op de lichamelijke integriteit van een individu. Daarvan kan slechts worden afgeweken als sprake is van een zeer groot belang. Ook zijn de centrales bang dat de positie van de bedrijfsarts wordt aangetast. Bij experimen ten met dergelijke tests is vol gens de werknemers gebleken, dat het aantal werknemers dat zich vrijwillig bij de bedrijfsarts meldt voor periodiek onderzoek dramatisch afneemt. Actieleider Van den Brink maant protesterende boeren tot kalmte als in de hal van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu (VROM) een rookbom is aangestoken. foto AN P DEN HAAG (ANP) - In het centrum van Den Haag hebben ongeveer 200 boeren vrijdagmiddag gedemonstreerd voor een beter mestbeleid. Luid schreeuwend, rotjes gooiend en schietend met knalap paraten maakten zij een ronde langs di verse ministeries. Even voor drie uur kwamen de boeren aan op Het Binnenhof waar zij aan ambtena ren brieven aanboden voor de ministers De Boer (Milieubeheer) en Van Aartsen (Landbouw). De brieven waren verpakt in twee stropoppen. De ministerraad beslis te vrijdagmiddag over het mestbeleid. De boeren gingen tijdens hun mars luid ruchtig te keer. Een aantal actievoerders had knalapparaten meegenomen waar mee zij normaal vogels van hun land ver jagen. Anderen gooiden rotjes, schreeuw den leuzen of maakten herrie met toeters. Tijdens hun toch betraden de actievoer ders diverse ministeries om luid van hun ongenoegen blijk te geven. Om ongeveer kwart voor twee gingen de actievoerders bijvoorbeeld het ministerie van VROM binnen, waar actieleider Wien van den Brink een petitie aanbood. Toen één van de boeren met een knalap paraat een blikje limonade naar agenten schoot, raakten de gemoederen even licht verhit. Van den Brink wist ze echter snel te sussen. onder wie twaalf minderjarigen. Zij werden door een escortser vice ook in de rest van Neder land ingezet. De 35-jarige bordeelhouder ron selde zes jongens uit Polen en Duitsland door hen een baan als filmacteur te beloven. Hij bezat ook een sexhuis in Polen en dwong jongens die daar werkten naar Nederland te komen. Hij zou daarbij zijn geholpen door een Nederlandse ambtenaar die hem adviseerde hoe hij de jon gens over de grens kon krijgen. De twee bordeelhouders wissel den de jongens onderling uit. Als die geen zin meer hadden om nog langer voor het duo te werken, dan dreigde de 35-jarige Rotterdammer compromitte rende foto's en videobanden naar ouders en school te sturen. De politie kwam de zaak op het spoor nadat vorig jaar twee jon gens uit één van de sexhuizen ontsnapten. Ze deden aangifte bij de politie in Hamburg. De derde verdachte in deze zaak. een 37-jarige man uit Arnhem, was een vaste klant. Hij stond te recht voor verkrachting en on tucht met minderjarigen. De jongens omschreven hem als „de ergste van alle klanten". De rechtbank veroordeelde hem tot 3.5 jaar gevangenisstraf, een half jaar minder dan was geëist. Jus titie wil nog 21 andere klanten van de bordelen voor de rechter te brengen. DEN HAAG/AMSTELVEEN (GPD) - De bij eenkomst waarin KLM Cityhopper rea geerde op het vernietigende eindrapport over het ongeval bij Schiphol met de Saab 340 B op tweede paasdag vorig jaar, had veel weg van een klucht. Directeur Floris van Pallandt en het hoofd van de vlieg- dienst Rob Mennes wrongen zich gisteren in alle mogelijke bochten om de conclusies van de Raad voor de Luchtvaart af te zwak ken of een andere wending te geven. Dat college stelde gisteren eerder vast dat er bij de crash (waarbij drie mensen, onder wie gezagvoerder G. Lievaart, om het leven kwa men en negen zwaar gewonden vielen) spra ke was geweest van een opeenstapeling van fouten en tekortkomingen van de beman ning. Of zoals raadsvoorzitter mr. G. Bode- wes het stelde: „Het klinkt hard, maar wan neer het toestel goed was bestuurd, dan had het ongeluk niet plaatsgevonden". Van Pallandt en Mennes wisten op het hoofdkantoor van KLM Cityhopper niet echt goed raad met die opmerking, Het enige dat zij onderschreven, was de consta tering van de Raad dat 'de piloten tijdens de cruciale fase van de vlucht hun ruime kennis en dito ervaring onvoldoende in praktijk hadden gebracht'. „Maar waarom ze niet conform de regels van de luchtvaartmaat schappij hebben gehandeld", vulde Mennes aan. „zal ook voor ons altijd onduidelijk blij ven". Gemeenplaatsen Schimmig De meeste antwoorden bleven gisteren net zo schimmig als de handelwijze van de be manning voordat het toestel op 4 april neer stortte. De gezagvoerder besloot een kwar tier na de start de route naar Cardiff wegens kortsluiting in de oliedrukschakelaar van de rechtermotor niet te vervolgen en terug te keren naar Schiphol. Maar in plaats van zoals te doen gebruikelijk bij twijfel - de vermeende defecte motor af te zetten en ge woon op de andere motor door te vliegen, schoof' de piloot de gashandel terug naar de minimale stand. Dat had hij volgens de Raad niet moeten doen. Door die handeling en het feit dat ook bij de doorstart on voldoende gebruik werd gemaakt van het richtingsroer raakte het toestel onbestuur- Meeste glas op kleur gescheiden DEN HAAG (ANPi - Meer dan de helft van het ingezamelde glas (51.2 procent) wordt via de glasbak op kleur gescheiden. Daarmee kan al het in Nederland in omloop zijnde eenmalige glas op een rendabele manier tot nieuwe potten en flessen wor den verwerkt, zo blijkt uit cijfers van de Branchevereniging Glas over de eerste helft van 1995 Volgens een woordvoerster van de Stichting Promotie Glas bak is de grens van 50 procent een halfjaar eerder doorbroken dan volgens afspraken tussen de overheid en de glasindustrie de bedoeling was. Momenteel wordt 78 procent van het eenma lige glas via de glasbak geretourneerd. Kat doodt stokoude heggemus MEPPEL (GPD) - In de Duitse plaats Dotlingen. vlakbij Wil- helmshafen, is een opmerkelijke moord gepleegd. Een kat heeft een wreed einde gemaakt aan het leven van een 24-jarige heggemus. oorspronkelijk afkomstig van Schiermonnikoog. Dat laatste bleek uit de ring die om het vogelpootje werd aan getroffen. Die was op 16 oktober 1971 door wijlen H.A. Vonk uit Öldenzaal aangebracht. Diens zoon kreeg de ringen onlangs toegestuurd, zo meldt het blad 'Vogelnieuws' van de Meppeler vereniging Vogelweelde. Volgens kenners is niet eerder zo n oude heggemus aangetrof fen. De oudste melding was tot op heden twaalf jaar. Daarbij ging het om een heggemus die ook op Schiermonnikoog was geringd en die in Lapland door een kat werd gedood. Beloning voor tip aanslag Scholte DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse kunstenaar Rob Schol- te en zijn vrouw Micky hebben 'een zeer hoge beloning' uitge loofd voor tips die leiden tot aanhouding van de daden s) van de bomaanslag in november vorig jaar. Dat meldt het Haagse bu reau Interseco, dat optreedt namens het echtpaar. De aanslag had plaats op 24 november vorig jaar. vlak bij het huis van Scholte in de Amsterdamse binnenstad. De auto van Scholte explodeerde toen hij en zijn vrouw wegreden. Door de aanslag raakte de kunstenaar ernstig gewond: beide benen werden boven de knie geamputeerd. Het onderzoek van de re- cherche heeft tot dusver geen resultaat gehad. Hoeveel geld Scholte over heeft voor de opsporing van de daders is niet be kend. Geld EU voor probleemwijken BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie in Brussel heeft vrijdag ruim twintig miljoen gulden uitgetrokken voor pro bleemwijken in Nederland. Het betreft de Schilderswijk in Den Haag en de Bijlmermeer in Amsterdam. Het ministerie van binnenlandse zaken en de betrokken steden hebben program ma's opgesteld om de sociale vernieuwing in de wijken gestalte te geven. Het programma voor de Schilderswijk kost 140 miljoen gulden, dat bijeen wordt gebracht door de regering. Den Haag en het bedrijfsleven. Brussel betaalt 10 miljoen. Voor de Bijlmermeer is een ontwikkelingsprogramma gemaakt dat ruim veertig mil joen vergt. Ook hieraan draagt de commissie tien miljoen gul den bij. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil geen 100 miljoen gulden ex tra voor onderwijs beschikbaar stellen uit het budget voor de Melkert-banen. Het heeft „on overkomelijke beleidsmatige bezwaren" tegen een motie van VVD en D66 van deze strekking. Premier Kok heeft dat gisteren gezegd na afloop van het kabi netsberaad. Volgens de premier is het van het grootste belang dat de 40.000 Melkert-banen voor langdurig werklozen er ook allemaal komen. De motie is afgelopen week tij dens de financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer inge diend en komt dinsdag in stem ming. De PvdA is fel tegen het voorstel, maar een flink deel van Boeren verlaten Tiengemeten TIENGEMETEN (GPD) - De ze ven boerengezinnen op het ei- .land Tiengemeten in het Ha ringvliet vertrekken binnen af zienbare tijd definitief. Dat zijn zij met verzekeringsmaat schappij Amev, eigenaar van het grootste deel van Tiengeme ten. overeengekomen. Voor het vertrek, vanwege de toekomstige bestemming van het eiland als natuurgebied, hebben de boeren een vrijwillig verplaatsingsplan opgesteld, waarin de voorwaarden voor verhuizing zijn opgenomen. Amev heeft daarmee ingestemd. De maatschappij moet nu op zoek naar vervangende bedrijfs ruimte voor de boeren die al ge neraties lang op het eiland de kost verdienen. Al in 1956 werd Tiengemeten ge noemd als lokatie voor de bouw van woningen, omringd door ha vens en industrie. de oppositie steunt het. Het kan daarom rekenen op een kamer meerderheid. Kok sluit niet uit dat het nega tieve standpunt van het kabinet de indieners ertoe zal bewegen de motie in te trekken. Wat het kabinet doet als het voorstel toch wordt aangenomen, wilde hij niet zeggen. Het kabinet is wel bereid mee te denken over een alternatieve op lossing, al is dat in de eerste plaats een zaak van de Kamer, aldus Kok. Bij alle fracties leeft de wens 100 miljoen gulden ex tra aan de onderwijsbegroting toe te voegen voor het aantrek ken van klasse-assistenten op de basisscholen. Volgens de premier is het kabi net bereid voor volgend jaar een eenmalig meevallertje op de rijksbegroting in te zetten voor de financiering van het plan. op voorwaarde dat er vanaf 1997 een sluitende dekking komt. Tij dens de financiële beschouwin gen wees minister Zalm deze mogelijkheid nog af. Hij wilde de meevaller gebruiken om het fi nancieringstekort te verlagen. assurantiën bv financieringen bv is verhuisd naar: C. Buskenstraat 141 te Vlissingen Ons telefoonnummer is (0118)418651 Een Zweedse onderzoeker van Saab verzamelde stukjes van de verongelukte KLM Cityhopper. Op 4 april vorig jaar stortte het vliegtuig nabij de luchthaven Schiphol neer in een akker. foto Reuters baar en viel het in een nabij de luchthaven gelegen akker te pletter. Vragen bleven er genoeg over. Bijvoorbeeld over het waarom van de gebrekkige commu nicatie tussen de beide vliegers. Maar verder dan gemeenplaatsen kwam de directie niet. Benno Baksteen van de Vereniging van Ne derlandse Verkeervliegers benaderde de toedracht van het ongeval een stuk realisti scher dan alle overige partijen. „Het is een treintje van gebeurtenissen. In ons vak zijn de marges klein. Mensen zijn niet onfeilbaar en maken fouten." In het verlengde daarvan liggen ook de aan bevelingen van de Raad voor de Luchtvaart. KLM Cityhopper heeft inmiddels de richtlij nen voor de vliegers aangescherpt. Er ligt een nieuw trainingsprogramma, waarin meer aandacht wordt geschonken aan 'niet- vliegtechnische vaardigheden, zoals leiding geven en samenwerking in noodsituaties'. Verder zijn de handboeken van de maat schappij en de checklist voor noodprocedu res aangepast. ALMELO/ENSCHEDE (GPD) Grolsch mag de bo demprijs waarvoor pijpjes in de winkels worden ver kocht handhaven. Zolang de discount-winkelketen Nettorama weigert het bier voor die bodemprijs te ver kopen, hoeft Grolsch geen kratten met pijpjes meer aan dit bedrijf te leveren. Dat heeft de rechtbank in Almelo gisteren bepaaid in een kort geding dat Netto rama tegen Grolsch had aangespannen. Nettorama, dat alle eisen zag afgewe zen, moet de kosten van het geding betalen. Directeur thuisverbruik van Grolsch J. van den Hoven verwacht dat Nettorama de leveringsvoorwaarden van Grolsch en de bodemprijs van 19,22 gulden per krat zal respecteren „Vervolgens zullen wij de leveranties her vatten", zei hij gisteren dui delijk opgelucht na de uit spraak. Als Grolsch de bo demprijs had moeten losla ten, zou de schade voor de brouwer „aanzienlijk" zijn geweest. Bij een lagere prijs bestaat de kans dat super markten het bier uit de schappen halen. Dat zou grote gevolgen hebben voor de afzet van Grolsch. dat de helft van de omzet in Neder land uit het thuisverbruik haalt. Rechtbankpresident mr. Drewes benadrukte gisteren dat Nettorama en Grolsch al jaren geleden overeen zijn gekomen dat er een bodem prijs wordt gehanteerd. Net torama heeft zich daar ook in feite altijd aan gehouden. Er is volgens de rechter spra ke van een verticale prijsbin ding. En dat is voor bier niet ongeoorloofd. De minister van economische zaken heeft- al wel aangekondigd die wet te willen wijzigen. Maar het gaat de rechter te ver om daar nu al op vooruit te lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3