Winkelier is niet bij de tijd Tolerantie leidt tot verloedering PZC Ahold-topman Van der Hoeven Met rasse schreden over de wereldbol Drie bezorgde Moslims reportage zaterdag7oktober 1995 24 Het zou voor de hele detailhandel goed zijn om Albert Heijn te volgen en de winkels ook langer open te houden. Volgens Ahold-president Cees van der Hoeven lijdt Nederland serieus aan een onderbesteding die veel, zo niet alles, te maken heeft met de beperkte mogelijkheden om te winkelen en boodschappen te doen. „De huidige openingsuren zijn niet meer van deze tijd. In Amerika wordt 60 procent van de omzet 's avonds gemaakt en in het weekeinde, uren waarop wij hier dicht zijn. Goed, er is daar sprake van een 24-uurs economie, maar het is toch een sterke aanwijzing. We zijn ervan overtuigd dat de bestedingen toenemen wanneer de consument meer tijd heeft om geld uit te geven. De maatschappij is veranderd, maar de detailhandel heeft die ontwikkeling niet bijgehouden." Ahold is op dit moment overigens niet actief op zoek naar een nieuwe om vangrijke overname, al sluit Van der Hoeven zo'n acquisitie ook niet hele maal uit. „Maar we geven er voorlopig de voorkeur aan om kleinere ketens binnen ons werkgebied over te nemen. Daardoor verbeteren we lokaal onze marktpositie sterk." Omzet Ahold heeft vooral de laatste zes jaar haar positie opgebouwd in het noord en zuidoosten van Amerika. De omzet beloopt er zo'n 15 miljard gulden per jaar. Van der Hoeven waakt voor de verwachting dat Ahold dit ook in Zuid oost-Azië kan realiseren. „Dat is uitge sloten. We beginnen met helemaal niets in een voor ons vreemde markt, waar het jaren kost voordat er ook maar een winkel staat. Niet de omvang maar de kwaliteit van de onderneming zal centraal staan. Ons eerste succes zal bepalend zijn voor volgende suc cessen. Het moet meteen goed zijn." Ahold voert besprekingen met lokale ondernemers in Indonesië, China en Maleisië. Vooral van Indonesië heeft men hoge verwachtingen. Van der Hoeven ziet vergelijkingen met Tsje chië. waar Ahold vier jaar geleden zijn intrede deed. ..Met dit verschil, dat we toen in een stilstaande trein stapten en in Indonesië op een boemeltje, waar van je verwacht dat het een sneltrein en misschien wel een TGV wordt." „Toen we in Tsjechie van start gingen, kregen we te maken met een koop krachtdaling van 15 procent. We moes ten ook maar afwachten of aangekon digde economische hervormingen re sultaat zouden hebben. Dat waren on zekere factoren. Zuidoost-Azië kent al een stijging van de koopkracht. Daar lijkt een bovengemiddelde economi sche groei bijna vanzelfsprekend." Op het lijstje van mogelijke vestigings plaatsen staat ook Maleisië. De om standigheden waaronder een onderne ming begint, verschillen sterk van land tot land, geeft Van der Hoeven toe. „Je kunt rustig stellen dat Singapore, Tai wan, Maleisië en Indonesië onderling steeds tien jaar verder zijn in hun ont wikkeling. Toch hebben ze allemaal dezelfde ontwikkeling doorgemaakt. Op basis daarvan kunnen we redelijk bepalen hoe dat in een bepaald land zal verlopen." Management Als het moet kan Ahold volgens Van der Hoeven al snel een start maken in Indonesië. „Zodra je een goede lokatie hebt gevonden, bouw je een doos, je zet produkten in het schap met een stel le veranciers erachter. Dat kunstje be heersen we nu wel, maar er komt veel meer bij kijken. Je moet ter plaatse een partner vinden, die de markt kent, de heersende cultuur en de mensen. Dan zoeken we nog lokaal naar manage ment, dat de zaak naar westerse maat staven goed kan runnen en dat in staat is een onderneming naar een hoger ni veau te tillen. Zonder lokale partner beginnen we niet en het vinden van lo kaal management is ook geen kwestie van even de poppetjes invullen." Volgens Van der Hoeven liggen er in Zuidoost-Azië volop kansen en moge lijkheden. Op termijn ziet hij trouwens ook in China een basis voor een super marktbedrijf. „De financiële risico's zullen, vooral in het begin, beperkt zijn. Net als eerder in Tsjechië kun je je heel wat avonturen veroorloven voor dat het, in guldens uitgedrukt, écht in de papieren gaat lopen." Ronald Massaut De groei van de consumentenbestedin gen blijft achter bij de economische groei. Een falende economische wetma tigheid. die Van der Hoeven zorgen baart. „De groei van de laatste twee jaar is vooral gedragen door de export. Verdere groei moet komen uit hogere binnenlandse be stedingen. en dat gebeurt nu juist niet. Mensen blijven op hun geld zitten." In dat licht moet volgens Van der Hoeven ook de aangekondigde stap van Albert Heijn worden gezien om volgend jaar van 8 urn 's ochtends tot 8 uur 's avonds open te zijn. Het verwijt vanuit de branche dat Albert Heijn, sinds jaar en dag marktleider, de ruimere openingstijden wil gebruiken als breekijzer om minder sterke concurrentie de markt uit te drukken, noemt van der Hoeven 'onjuist en kortzichtig'. „Het te genovergestelde is het geval. Het is juist goed voor de gehele detailhandel. Ook voor warenhuizen en food- en non-foodza- ken. Maar dan moeten ze wel allemaal meegaan. Als er in één winkel nog licht brandt, terwijl de rest de rolluiken al naar beneden heeft, dan is het effect nihil. We moeten een cultuurpatroon doorbreken. Lukt dat, dan zal iedereen daar van pro fiteren. Ook de concurrentie, de hele eco nomie en de werkgelegenheid. Daar zijn we van overtuigd." De ruimere openstelling heeft in eigen huis en bij de collega's voor onrust ge zorgd. De directie van Albert Heijn heeft al toegezegd dat mensen die niet tot acht uur 's avonds willen werken, niet gedwon gen zullen worden om dat toch te doen. „Iedereen moet hier in vrijheid over kun nen beslissen", vindt Van der Hoeven. De FNV Dienstenbond twijfelt daar overi gens sterk aan en voorziet 'zachte dwang en harde druk'. Volgens Van der Hoeven is uit een laatste enquête overigens gebleken dat de moti vatie onder Albert Heijn-mensen in de winkels zeer groot is en nog steeds stijgt. „Daar zijn we niet alleen vreselijk trots op. maar dat hebben we ook nodig. Gaan we mensen tegen hun zin op andere uren la ten werken, dan bereiken we het tegen overgestelde. Daar zit niemand op te wachten." De centrale ondernemingsraad heeft de werknemers in de winkels al opgeroepen zich vooral flexibel op te stellen uit vrees, dat er overdag voor een aantal mensen geen werk meer zal zijn. Wat Van der Hoe ven betreft, is die vrees ongegrond. „Veel mensen vinden het juist prettig om op wis selende tijden te werken. En langere ope ningstijden zullen een positieve invloed hebben op de omzet overdag. Door de Ahold stuurt medewerkers naar Singapore om van daaruit de eer ste stappen te zetten in Zuidoost-Azië. „Willen we onze doelstellingen realise ren, dan moeten we die kant wel op", stelt Ahold-president Cees van der Hoeven. „Om elke vijfjaar de winst te kunnen verdubbelen moet het resul taat jaarlijks met circa 15 procent om hoog. In Amerika zouden we dat cijfer kunnen halen, maai- in Nederland blijft de jaarlijkse groei van de omzet steken op 3 a 4 procent. Omdat hier, uit Neder land, een substantieel deel van de winst vandaan komt, moeten we naar markten waar we een bovengemiddel de groei kunnen bereiken. Dan kom je automatisch in Zuidoost-Azië terecht, waar groeicijfers van gemiddeld 18 procent geen uitzondering zijn." Die strategie betekent niet, dat Ahold afziet van verdere groei in Noord-Ame- rika, waar nu circa de helft van de om zet vandaan komt. „Als supermarktor ganisatie staan we in de VS op de ze vende plaats van de top 10. Ons markt aandeel ligt er op 1 a 1,5 procent. Dat is voor verbetering vatbaar." spreiding zal de drukte in de winkels afne men. Dat betekent meer ruimte om bood schappen te doen en kortere wachttijden aan de kassa. Boodschappen doen zal een stuk leuker worden. Gebleken is, dat ook dit een positief effect heeft op de omzet." foto Dirk-Jan Gjeitema De bestedingen nemen toe wanneer de consument meer tijd heeft om geld uit te geven. Saoed Khadje, Galied Aliahmad en Feros William (vlnr): Men moet rekening houden met ons, en wij met anderen. foto GPD In de ogen der gelovigen is Nederland een zondig land. Vrouwenvlees dringt zich op in elke publieke ruimte. Homo's lopen zomaar gearmd over straat. Er wordt gezopen, gehokt, ééndimensio naal geconsumeerd. Alles 'moet kun nen'. Een verloederde, normloze samen leving. Drie jonge moslims maken zich zorgen. De islam geeft antwoord op al hun vra gen. En behoedt hen voor de zonde die overal op de loer ligt. Galied Aliahmad (27 jaar): „Zonder de islam zou ik op het verkeerde pad raken. Ik zou ronddwalen in de disco, of naar de vrouwen gaan, of aan de alcohol raken. Maar met het ge loof kan ik de problemen aan." Zijn studiegenoten - allen net begonnen met de nieuwe hbo-islam-opleiding aan de Hogeschool Holland in Diemen - knikken heftig van ja. Feros William (22): „De islam heeft een wetboek waarin staat watje wel en niet mag doen. Dat is mijn richtsnoer." Saoed Khadjé (24): „Welke wet is beter dan Gods wet?" Is er in deze ontkerkelijkte samenleving nog wel ruimte voor hun geloof? Hebben ze het gevoel dat er nog enig respect be staat voor hun geloofsuitingen? Saoed: „Artikel 1 van de Nederlandse Grondwet stelt dat er vrijheid moet zijn van gods dienst. Het zijn niet de moslims die deze wet hebben gemaakt. Het zijn de Neder landers die de plaats van het geloof zo veilig hebben gesteld." Maar Saoed vindt ook dat deze samenle ving zijn religieuze normen heeft laten verwateren. „Het is minirok en disco, dat is de norm. Wat voor respect moet ik heb ben voor een vrouw in een minirok? Het is alsof je vlees keurt in een slagerij. Het verliest alle waardigheid." Feros: „Een schaars geklede vrouw stimuleert de fan tasie Het leidt ertoe dat mannen haar uitkleden met hun ogen." Strikt Feros, Saoed en Galied ogen modieus, ze hebben humor, praten gemakkelijk, staan midden in het leven. En ze hebben een aantal zeer strikte opvattingen. Ze ergeren zich wild aan wat ze de 'alles mag'-cultuur noemen. Zoals dus de ex ploitatie van bloot, bijvoorbeeld op tv Alles moet kunnen. Bloot, zeggen ze alle drie, zag je vroeger hooguit in de late uur tjes op tv, nu al op prime time. Galied: „Toen ik in de eerste klas van de mavo zat, vertelde een Nederlandse jon gen na de biologieles dat hij thuis in ge zinsverband een keer per week naar een pornovideo keek. Dat was hun seksuele voorlichting. Ik was totaal gechoc- keerd." Saoed: „Er is zoveel bloot op tv. Ik voel me ongemakkelijk als ik met mijn ouders samen kijk en er is bloot te zien. We zappen dan weg, totdat die scène over is." Feros: „Ik weet soms beter wat de kijker te wachten staat. En dan waar schuw ik mijn moeder. Ze wilde laatst naar 'Basic Instinct' kijken, maar dan zeg ik: dat kan je beter niet doen." Gedrieën zullen ze een vierjarige hbo-op- leiding doorlopen, waarna ze gekwalifi ceerd zijn islam-les te geven op middel bare scholen. Zullen ze optreden als de school waar ze werkzaam zullen zijn. in hun ogen te veel 'alles mag'-cultuur heeft? Ze kijken elkaar aan, en weten het niet goed. Saoed: „Ik loop over dit soort dingen echt te piekeren. Bepaalde dingen, zoals bloot, moeten echt afgeremd worden. Al les wordt tegenwoordig toegestaan, steeds sneller. De normen verschuiven almaar verder. Als we er niet op tijd wat aan doen, komen we in botsing." Feros: „Ik zie zoveel buitenlanders die nu naar het vwo gaan. die gaan studeren. Die gaan in de toekomst duidelijk maken dat de dingen moeten veranderen." Denken ze er wel eens over hun normen ook politiek te verwezenlijken? Zoals ge reformeerden hun kleine christelijke partijen hebben? Galied: „Je bedoelt een moslimpartij oprichten? We zouden met een als een fundamentalistisch gevaar worden afgeschilderd. Dat kan helemaal niet. Als we de moslim-stemmen krijgen, dan zou de angst voor de islam alleen maar toenemen." Saoed: „Als de moge lijkheid er was zou ik sommige wetten wel veranderen, zeker op het vlak van normen en waarden. Een wet die minder bloot op tv toestaat, zoals er nu een wet is die tabaksreclame op tv verbiedt, ik zou daar wel voor zijn." De drie jonge moslims zien zichzelf ech ter in een underdog-positie. Ze hebben helemaal niet de illusie dat ze de normen of de regels in de samenleving kunnen bemvloeden. De blanke Nederlanders hebben zo'n dominante positie, dat zij, de moslims, vooral hun eigen positie moeten verdedigen. Ze zijn in het defen sief gedrongen vanwege alle aanvallen op hun groep Saoed: „Dit is een multicultureel land. We moeten rekening met elkaar houden, respect hebben voor elkaar." Ook Feros wil geen confrontatie: „Nederland is een tolerant land, het is voor mij het beste land van Europa. Ik ben voor de demo cratie, dus voor dingen in de groep gooi en als we het niet eens worden." Maar toch, als zij het voor het zeggen hadden, dan zouden er dingen verande ren. Saoed: „Stelen mag niet, ook niet van de Koran. Volgens de islamitische wetgeving moet dan je hand worden af gehakt. Daar ben ik op zich niet tegen. Maar wij maken de wetten hier niet." Staatswetten Maar ontstaan er door hun opvattingen niet toch problemen? Ze vinden bijvoor beeld dat de islamitische wet hoger en belangrijker is dan de wetten van de staat. Dat kan toch niet goed gaan? Fe ros: „De islam behoed je voor overtre ding van de staatswetten." Dat kan zijn, maar moslims denken bijvoorbeeld heel anders over homoseksualiteit. Hebben homo's gelijke rechten? Feros: „Als wij teruggaan naar het geloof, dan is het ab surd dat er homoseksualiteit is. Het is ons verboden homoseksueel te zijn." Galied: „Ik lig er niet wakker van dat er homo's zijn. Ze moeten het zelf weten. Op de dag des oordeels moeten zij zich ver antwoorden." Feros: „In het programma van Viola Holt werd laatst door het pu bliek gestemd over het homo-huwelijk. De mensen waren er voor. Ik vind: de Ne derlandse regering geeft zo gemakkelijk allerlei rechten weg, zonder dat men kijkt naar de negatieve gevolgen. Van homoseksualiteit is er toch aids geko men? Van alcohol drinken komen toch ongelukken en vechtpartijen?" Verwantschap Zien ze een verwantschap met conserva tieve christenen? Wat vinden ze bijvoor beeld van de programma's van de Evan gelische Omroep, waar allerlei waarden en normen aan bod komen die aanslui ten bij wat moslims ook belangrijk ach ten. Saoed: „Ik erger me dood aan de EO. Ze zijn zo negatief over de islam. Als zij de islam naar beneden drukken, dan lijkt het net alsof hun geloof wordt verheven. Is dat vrijheid van meningsuiting?" Toch realiseren ze zich wel dat ze een aantal normen delen met sommige chris tenen. Zoals: hun oordeel over samenwo nen. Saoed: „Het huwelijk is toegestaan, samenwonen niet. Samenwonen vinden wij een vorm van losbandigheid. Het hu welijk is daarentegen iets heiligs. Het geeft verantwoordelijkheden, het is een heilig verband tussen man en vrouw die recht hebben op elkaar." Dus nogmaals gevraagd, zouden ze de vrijheid van sa menwonen willen beperken, als ze de kans kregen? Saoed: „Weetje, de islam is in Nederland een feit. Men kan niet om ons heen. Men moet rekening houden met ons, en wij met anderen. Deze sa menleving zal nooit helemaal uit mos lims bestaan, dus wij künnen de regels niet veranderen." Maurice Wilbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24