|Gedrag Z-Holland wekt wrevel Criteria voor kunst blijven verborgen PZC Esther de Vries wint SVRZ-prijs Goes voor tweede maal Bluestown Niet Beatrix, maar Hare Majesteit Reorganisatie bij SVRZ kost hooguit 10 arbeidsplaatsen Drie nominaties voor prijs integratie van gehandicapten zeeland 15 Provincie verspreidt onjuiste informatie over Zeeland en aansluiting Goeree Overschot aan burgemeesters ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 tan onze verslaggever IIDDELBURG - Het college an gedeputeerde staten van ;uid-Holland verspreidt mis- eidende informatie over Zee and en de mogelijke indeling an Goeree-Overflakkee bij de- provincie. Desondanks hech- engs van Zeeland aan de colle- iale verhouding met het col- ege van Zuid-Holland en mede die reden wordt dan ook op loeree-Overflakkee nog geen nformatie en voorlichting over beland gegeven. Dat maakte edeputeerde drs G. L. C. M. de Cok (PvdA. bestuurlijke orga- tisatie) vrijdag duidelijk in de irovinciale statenvergadering, lij gaf aan dat de gegevens die van Zuid-Holland vermelden een voorstel aan hun provin- t ïale staten niet kloppen. In dat oorstel wordt overigens opge- I nerkt dat de opstelling van Itaatssecretaris Van de Vonder- roort van Binnenlandse Zaken strijd is met de beginselen van behoorlijk bestuur, fe In een toelichting op het voor- m tel wordt onder meer gesugge- dy reerd dat de provincie Zeeland van plan zou zijn het ziekenhuis in Dirksland te sluiten. Dat is he lemaal geen bevoegdheid van de provincie wist het D66-statenlid A. J. Dijkwel. De Kok voegde daar aan toe dat hem uit contac ten met het kabinet is gebleken dat sluiting van dat ziekenhuis absoluut niet aan de orde is. Dijkwel: „Zuid-Holland speelt in op de sentimenten. Dat is de pro vincie Zuid-Holland onwaar dig." Kosten Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland speelt voorts han dig in op de onwetendheid die in Zeeland bestaat over de kosten die gepaard gaan met de over komst van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. In de toelichting op het Zuid-Hollandse staten- voorstel worden bedragen van 20 miljoen gulden en meer ge noemd. Verschillende Zeeuwse statenleden en gedeputeerde De Kok zetten vrijdag vraagtekens bij die bedragen. „Het is wel zaak dat we daar zicht op krij- an onze verslaggever IIDDELBURG - De Raad van lestuur van de SVRZ denkt dat et verlies van het aantal ar- leidsplaatsen bij de stichting 'ian worden beperkt tot hooguit pen. Bij de centrale organisatie van de Stichting voor Regio- tiale Zorgverlening (SVRZ) ver lallen zo'n vijftig van-de hon- lerd arbeidsplaatsen. Maar, verzekerde voorzitter A. F. ^ertssen van de Raad van Be tuur vrijdag nadrukkelijk, „er ;omen geen tientallen mede- Kerkers op straat te staan." len deel van het personeel van et huidige Facilitair Bedrijf en et Bureau Management Onder- teuning wordt overgeheveld aar de toekomstige Arduin Stichting (nu nog Vijvervreugd) n de bij de SVRZ-aangesloten erzorgings- en verpleeghuizen. gen", gaf fractievoorzitter D. J. Holtkamp van de PvdA aan. Hij voegde er aan toe dat het hem niet om de prijs ging die gepaard gaat met de herindeling, maar hij wil wel weten wat de conse quenties zijn. Volgens Dijkwel zullen eventuele kosten zich la ter terugbetalen. Iedereen was het er wel over eens dat de datum van 1 januari 1997. die de staatssecretaris voor ogen heeft, als het moment waarop Goeree-Overflakkee naar Zeeland overkomt, waar schijnlijk niet gehaald zal wor den. CDA-fractievoorzitter drs S. Buijs sprak de hoop uit dat Zuid-Holland er geen prestige kwestie van zou maken. Mr H J. van Geesbergen (WD) ver wachtte een taaie strijd. En frac tievoorzitter W. Kolijn van de SGP was verheugd over een mo gelijke toename van partijgeno ten in provinciale staten, als Goeree-Overflakkee binnen de Zeeuwse grenzen valt. Alleen F H. van Kollem (Groen- Links) viel met zijn betoog wat uit de toon die de staten aansloe gen. Hij vond dat de staten van Zeeland zich pas kunnen uit spreken over deze kwestie als de bevolking van Goeree-Overflak kee in meerderheid voor Zee land heeft gekozen. Dat is nu nog niet het geval, constateerde hij. Anderen krijgen een vervangen de functie aangeboden. In het somberste scenario worden bij de SVRZ tien arbeidsplaatsen geschrapt. Getracht wordt dat via een natuurlijk verloop te rea liseren. De reorganisatie bij de Stichting voor Regionale Zorgverlening vloeit voort uit de verzelfstandi ging van het zwakzinnigeninsti tuut Vijvervreugd en de dagver blijven Akka en Windroos. Die voorzieningen maken nu nog deel uit van de SVRZ. Per 1 ja nuari volgend jaar gaan ze als Arduin Stichting op eigen benen verder. De top van de SVRZ ondergaat straks ook een ingrijpende wijzi ging. De Raad van Bestuur wordt omgevormd tot een direc tie. Dat heeft consequenties voor de huidige leiding van de stichting. Esther de Vries ontving voor haar scriptie uit handen van voorzitter Aertssen van de Raad van Bestuur, behalve het aan de prijs verbonden bedrag van 3000 gulden, een plastiek. foto Ruben Oreel Scriptie over 'communicatie en slechthorende patiënt' beloond van onze verslaggever VLISSINGEN - Esther de Vries-Baaij uit Hoek heeft de SVRZ-Scriptieprijs 1995 ge wonnen. De prijs die zij vrij dag uit handen van voorzitter A. F. Aertssen van de Raad van Bestuur van de Stichting voor Regionale Zorgverle ning ontving, bestaat uit een plastiek en een bedrag van 3000 gulden. De winnende scriptie draagt als titel 'communicatie en de slechthorende patiënt'. Es ther de Vries-Baaij (ze volgde de opleiding tot A-verpleeg kundige en liep stage bij het ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren) behandelt daarin de com municatieproblemen die slechthorenden ondervinden als zij in een ziekenhuis te recht komen. Volgens de jury snijdt haar studie 'een breed, maar wellicht weinig onder kend probleem aan'. De SVRZ besloot in '94 ter ge legenheid van haar 45-jarig be staan tot instelling van een (jaarlijkse) prijs voor de beste scriptie of het beste eindwerk stuk van studenten aan oplei dingen voor de gezondheids zorg. Daarmee hoopt de SVRZ de belangstelling voor het werk in de zorgsector te sti muleren en een bijdrage te le veren aan de kwaliteit van die zorg. In totaal werden drieënvijftig scripties ingezonden. Daarvan werden er tien genomineerd. Saskia de Smidt uit Terneu- zen en Wilma de Rijke-Verha- ge uit Vlissingen kregen een aanmoedingsprijs (duizend gulden). Saskia de Smidt schreef een scriptie over slaap stoornissen, Wilma de Rijke- Verhage maakte een werkstuk over een patiënt van de Korsa- kow-afdeling van het ver pleeghuis Der Boede. van onze verslaggever GOES - In de race voor de Zeeuwse Prijs Bevordering In tegratie Gehandicapten 1994 zijn maar liefst achttien projec ten bij de jury binnengekomen. Dat is twee keer zoveel als in voorgaande jaren. Na selectie heeft de jury, onder voorzitter schap van oud-gedeputeerde W. Don, een 'top-drie' samenge steld: de projecten kopieerwin kel en winkel-tearoom te Goes van de stichting dagverblijven Oosterschelderegio; de kado- winkel. lunchroom en galerie Dustoch te Middelburg van de cluster verstandelijke gehandi captenzorg Walcheren en gymnastiekvereniging WIK te Sint-Annaland. Op vrijdag 13 oktober zal blijken wie van de drie de prijs dit jaar krijgt Die wordt uitgereikt in paviljoen Westkant aan de Scheldeboulevard in Terneuzen De prijs is bedoeld voor een per soon, instantie of organisatie die zich 'op uitmuntende wijze' ver dienstelijk maakt voor de inte gratie van mensen met een han dicap in de Zeeuwse samenle ving. Twee jaar geleden is de prijs ingesteld. In de kopieerwinkel en de winkel tearoom in Goes werken mensen met een verstandelijke handi cap. Hetzelfde geldt voor de lunchroom/galerie/kadowinkel in Middelburg De jury roemt de brede opzet van deze projecten. Het mooie van de gymnastiek vereniging in Sint-Annaland is volgens de jury dat gehandicap ten daar volledig zijn opgeno men tussen niet-gehandicapte sporters. De jury benadrukt overigens dat eigenlijk alle achttien inzendin gen van een 'prijzenswaardig ka rakter' zijn. Een struikelblok voor enkele inzendingen vormde bijvoorbeeld het criterium dat een project origineel en innova tief moet zijn. Fietsende vrouw (39) gewond bij aanrijding auto MIDDELBURG - Een 39-jarige vrouw uit Middelburg is vrij dagochtend met diverse ver wondingen opgenomen in het ziekenhuis. Zij reed om 11.30 uur over de Lange Noordstraat in Middel burg waar ze door een 70-jarige automobilist uit Middelburg werd aangereden. De fiets van het slachtoffer werd zwaar be schadigd. De toedracht van het ongeluk was vrijdagmiddag nog niet helemaal duidelijk. Wel heeft de politie een urine- en bloedtest afgenomen bij de chauffeur in verband met medi cijngebruik. Concert - In het verenigings gebouw van muziekvereniging Ons Genoegen in Kapelle <Dijk- welseweg) speelt zondag 15 ok tober het Piet Jeegers Clarinet Choir. Het concert is een try-out voor een cd-opname die binnen kort plaatsvindt. Het Piet Jee gers Clarinet Choir behoort tot de top-ensembles van Europa en bestaat uit 17 professionele kla rinettisten. Het orkest is in 1985 opgericht door Piet Jeegers, do cent aan onder meer het Ko ninklijk Conservatorium te Burssel. Vanaf 20.15 uur worden onder meer werken van Vivaldi, Bach en Grieg ten gehore ge bracht. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder geeft bij de be noeming van nieuwe burge meesters de voorkeur aan een burgemeester van een herinde lingsgemeente. Hij schrijft dat in zijn jaarverslag over de periode september 1994- september 1995. Gegeven het af nemend aantal Zeeuwse ge meenten zal het duidelijk zijn dat voor nogal wat burgemees ters in herindelingsgemeenten geen plaats meer in Zeeland is. Al langere tijd wordt bij ambtge noten bijzondere aandacht ge vraagd voor de betreffende bur gemeesters. Aangezien vele pro vincies eveneens in herinde lingsoperaties verwikkeld zijn en ook een groot aantal zittende burgemeesters uit die gebieden zich iheldt, is het voor Zeeuwse burgemeesters bepaald geen si necure elders aan de slag te ra ken, schrijft Van Gelder in zijn jaarverslag. kunst exposities 'an onze verslaggever I0ES - De eenvoudigste vra ten leveren vaak de ingewik keldste antwoorden op. Wat bij voorbeeld te denken van: Hoe Jieoordeel ik een kunstwerk? Aan welke criteria moet het Kerk van een kunstenaar vol doen voor hij vindt dat het zijn atelier mag verlaten? en: Met Welke criteria beoordelen kun stenaars het werk van hun col lega's? Tijdens een discussie avond met de titel Omtrent cri- eria, vrijdag in Galerie Van len Berge in Goes, bleek het oor kunstenaars en kunstlief- lebbers moeilijk om bij de leantwoording van deze vra gen dicht bij de dagelijkse prak tijk te blijven. pe avond was de eerste in een reeks van drie. georganiseerd door stichting First Floor en Ga lerie Van den Berge. De bedoe- is om door middel van lezin gen en discussies tot enkele vaststellingen te komen over de beoordeling van beeldende kunst. Een weerslag van de ge sprekken zal te zijner tijd wor den gebundeld. Daarbij moet overigens niet aan een nieuw standaardwerk over beeldende kunst worden gedacht. Galerie houder Tom van den Berge wees er vrijdagavond bij aanvang op dat het ging om de gedachten- wisseling en dat niemand de illu sie moest koesteren dat de 'gou den sleutel' voor kunstcriteria zou worden gevonden. Toch namen de uitgenodigde Janpeter Muilwijk van onze Verslaggeefster goes - Voor de tweede keer Wordt Goes omgetoverd in een ware bluestown. Tijdens de blues-route vrijdag 27 oktober Spelen 13 verschillende blues- groepen in 13 kroegen aan en rond de Grote Markt. Een goede formule moetje nooit veranderen. Dat dachten ook de organisatoren van het festival. ••Vorig jaar was het een geweldig succes. Wij hebben eigenlijk niets in de opzet veranderd, al leen de programmering is nieuw", zegt initiatiefnemer Pe ter Kempe. ook bekend van de Reeuwse formatie The Juke voints. ■empe. die samen met Pedaal reductions de route op touw 'eeft gezet, denkt dat het 'een iooi avondje blues' wordt. De vee organisatoren hebben ook jaar een gevarieerd aanbod ian bands naar Goes weten te lalen. „Je hebt groepen die re- axte Chicago-blues spelen, zo als BB the Bluesfactory, maar Vok de bands die een wat rau were, explosievere stijl hebben, zoals Ides of May." Naast Neder landse muzikanten zijn groepen uit België. Duitsland en Enge land te horen. Zo is de Duitse pianovirtuoos Piano Pete te zien in cafe De Snor en probeert de Belgische groep Ruthless het publiek in De Vrijbuiter te laten swingen. Stijl In overleg met de cafébazen werd besloten welke band er bij een bepaalde horeca-gelegen- heid past. „Wij zijn bij hen langs geweest om te vragen wat voor soort groepen ze het liefst wilden hebben. De muziekstijl moet bij de sfeer van de kroeg passen. Stevige bluesrock met ruig gi- taarwerk in een grand café, dat past natuurlijk niet." Elke formatie geeft drie keer een optreden, het eerste begint om 22.00 uur en de laatste eindigt rond 2.00 uur. Als uitsmijter ge ven The Juke Joints een nacht concert in disco El Toro. Het pu bliek hoeft maar één kaartje te kopen om overal in te mogen. sprekers de kwestie bloedse rieus onder de loep, als was voor hen de belangrijkste aller vra gen in het geding. Immers, hand zaam samengevat zou de vraag ook kunnen luiden: 'Wat is kunst?' Want wie criteria voor beeldende kunst formuleert, be paalt meteen wat daartoe wel en niet behoort. Over zo'n heikele kwestie wei gerden de sprekers zich al te con creet uit te spreken. Als eerste vluchtte Michiel Brandt, direc teur van een assurantiebedrijf, in de theorie. Met de aan de Amerikaanse auteur Robert M. Pirsig ontleende begrippen 'sta tische' en 'dynamische' kwali teit probeerde hij aan te geven waardoor hij bij de aanschaf van een kunstwerk zoal wordt bewo gen. Criteria Na zijn inleiding bogen de kun stenaars Loek Grootjans. Jan- peter Muilwijk en Marcel Zalme zich over de criteria voor (goede) kunst. De eerste gaf aan dat zijn criteria niet vastliggen, omdat ze zigzaggen tussen berg en dal. Of, zoals gespreksleider Ad van Rosmalen met een kritische on dertoon samenvatte: „Het gaat hier over criteria, dat weten we allemaal, Grootjans lijkt ze ook wel voor zich te zien, maar voor ons blijven ze verborgen." In een interessante uiteenzet ting onderscheidde Zalme mo gelijke criteria in de eerste plaats bij anderen om vervol gens te concluderen dat hij ze niet of anders hanteert. De laat ste decennia is het in de kunst wereld vanzelfsprekend dat iro nie de voorkeur geniet boven op rechtheid, deconstructie boven monomanie, theorie boven een voud en autonomie boven af hankelijkheid. In zijn werk is Zalme geneigd tot een omkering van deze begrippenparen, door bepaalde standpunten niet in te nemen of details niet te schilde ren. De uiteenzetting van Muilwijk bleef het dichtst bij de schilder spraktijk. Kunst moet interes sant zijn, was zijn criterium, en dat is het als het een voldoende scoort op het gebied van esthe tiek, techniek, vernieuwing, maatschappelijke relevantie, aansluiting bij de kunsthistorie, religie of bezinning, eigenheid of herkenbaarheid, beroemdheid en bevlogenheid. Een score van honderd procent is op deze pun ten niet nodig. Muilwijk: „Dan zou een dodend perfectionisme ontstaan, waardoor geen enkel werk mijn atelier zou verlaten." Frank Leenhouts maakte een geëtst portret van de koningin. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever DEN HAAG - De opdracht is onder strikte geheimhouding uitgevoerd. In februari is beeldend kunstenaar Frank Leenhouts één keer op het pa leis geweest waar koningin Beatrix drie uur lang voor hem en enkele van zijn colle ga's poseerde. Sindsdien werkte de oorspronkelijk uit Sluis afkomstige schilder in de stilte van zijn Amsterdam se atelier aan een geetst por tret van de koningin. Vrijdag middag werd het resultaat ge presenteerd in het Haagse Museum Panorama Mesdag. „Ik heb wel iets tegen een paar vrienden en familie ver teld, maar verder moest ik het geheim houden. Dat was niet zo moeilijk, want zelf leid ik ook een tamelijk verborgen bestaan." Eens in de zoveel tijd benadert de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) Nederlandse kunste naars met een opdracht voor een portret van de koningin Bekend is bijvoorbeeld de li tho die Marte Roling vijf jaar geleden van Beatrix maakte. De kunstwerken worden vaak in oplage gemaakt, zodat meerdere exemplaren be schikbaar zijn voor overheids instanties die een recent por tret van Hare Majesteit aan de wand willen hebben. Eind vorig jaar was de voor raad op en de RVD ging op nieuw op zoek naar portret schilders. Zij moesten tevens Een olieverf op karton van ko ningin Beatrix door Annelies Hoek. in staat zijn grafisch te werken. Er werd aangeklopt bij het Nederlands Portret schap, waarvan ook Leen houts lid is. Hij werd voor de rijksopdracht voorgedragen en kwam met de RVD overeen zijn portret van de koningin te etsen. Suikerets Hij koos voor het procédé van de suikerets. Daarvoor wordt op een gepolijste zinken plaat een portret getekend met een oplossing die nog het meest aan suikerwater doet denken. De plaat wordt afgedekt met lak en in een heet bad gelegd. Marike Bok maakte een por tret van de koningin in olie verf en pastel. Op de hete plaat wordt daarna harspoeder aangebracht dat zich vast brandt. Nadat de plaat met zuur is behandeld, is de beeltenis in het zink uitge beten en vervolgens kunnen afdrukken in inkt worden ge maakt. Anders dan bij litho's of zeef drukken is de oplage beperkt. Van Leenhouts' suikerets kun nen niet meer dan dertig af drukken worden gemaakt. „Ik teken met een kwast op de plaat", vertelt hij. „Er zijn dus nauwelijks lijnen zichtbaar. Het is een tekening in vlakken en in een korrelige structuur." Leenhouts kreeg opdracht een portret te maken, maar werd in de uitvoering verder vrij ge laten. „Van het begin af aan was het me duidelijk dat de af beelding van Beatrix geen portret zou moeten zijn van de persoon, maar in de eerste plaats van Hare Majesteit. De glamour wilde ik ,weglaten. Dat is slechts buitenkant Ver der wilde ik er geen anekdoti sche pose van maken, bijvoor beeld het beeld van de konin gin die een ramp bezoekt. Zo wel in beeld als uitvoering heb ik naar eenvoud gestreefd." Poseersessie „Het resultaat is een frontaal, intiem portret De koningin kijkt de beschouwer recht in de ogen. Dat is iets wat ze zel den doet. Een koningin kijkt mensen niet aan, ze wordt be keken. Dat merkte ik al tij- dens de poseersessie. In haar blik en haar houding heb ik een zekere koninklijke ernst proberen te leggen. De hele techniek van het portret is ou derwets. De bedoeling is dat er een inspirerende werking van uitgaat." Leenhouts voelt zich vereerd door de opdracht, maar kan moeilijk inschatten wat die voor hem tot gevolg zal heb ben „Mijn naam zal wel be kender worden. Ik krijg toch het predikaat hofleverancier opgeplakt, zeg maar. Ik denk dat dat bij een heleboel men sen goodwill kweekt." Schilderijen van Jenny Fli- kweert en foto's van haar man Berry van der Haar uit Vlissin gen zijn tot begin december te zien in de serviceflat De Horst in Goes. Het betreft aquarellen van bloemen en kinderportretten in olieverf. De foto's sluiten aan op de aquarellen. Als onderdeel van het multi- project De Blauwdruk begint vandaag (zaterdag) om 16 uur in de Watertoren in Oost-Souburg een tentoonstelling van Sander Haccou uit Amsterdam en van André Geertse uit Tilburg. Hac cou exposeert onder de titel Can we get it together, terwijl Geert se zijn installatie Ik ivas hier noemde. Belangstellenden kun nen tot en met 26 november te recht van woensdag tot en met zondag tussen 12 en 17 uur. An dere exponenten van De Blauw druk zijn te zien in G.H.L. aan de Gravenstraat in Middelburg en in De Kuiperspoort in Middel burg. Galerie 't Zeepaardje aan de Vlasmarkt in Middelburg houdt vandaag (zaterdag) tussen 17 en 19 uur een vernissage van de ex positie van intuïtieve kunst van Sanmati Bos. De tentoonstel ling loopt tot eind november en is geopend van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18 uur, behalve op maandag en zon- en feestdagen. Op zaterdag zijn de openingstij den van 9.30 tot 17 uur Terug naar de kust heet de ex positie van objecten en sieraden die zondag tussen 15 en 18 uur wordt geopend in Mi Parti. gale rie voor toegepaste kunst en vormgeving in 's-Heer Hendriks kinderen De exposanten zijn In geborg Vandamme en Carien Poissonnier. De tentoonstelling duurt tot en met 19 november en is geopend van vrijdag tot en met zondag tussen 11 en 16.30 uur. Adri Geelhoed uit Goes expo seert van zondag 8 oktober tot 9 december m galerie Rattenfan- ger in Hulst Het voornaamste thema van zijn schilderijen is de laatste jaren de beleving van het landschap van zijn jeugd, dat al leen nog in zijn herinnering be staat. ergens in het Sloegebied. De galerie is van donderdag tot en met zaterdag geopend tussen 13.30 en 17 uur en op zondag van 14 tot 17 uur. De dichter Tonny Rombouts opent zondagmiddag om 17 uur de expositie van erotische olie verfschilderijen en tekeningen van Marcel Lucien Robbe in ga lerie Hannelore Meijaard aan de Hendrikstraat in Vlissingen. De tentoonstelling loopt tot en met 29 oktober en kan bezichtigd worden van vrijdag tot en met zondag tussen 14 en 17 uur. Het overzicht van de lopende exposities is te vinden op pa gina 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15