Gemengd liggen is gezelliger Zeelandbrug uur gestremd T>OE ITT 'N DAG Leerkrachten vrezen faillissement van school Oude Tonge Borsele klaar voor de strijd met het rijk over de WOV zeeland lezers schrijven ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 13 van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Vrouwen zeuren over het algemeen minder en mannen ge dragen zich niet zo macho, is de erva ring van verpleger Leon Calle. Het maakt de arbeid op de afdeling B2 in terne/cardiologie van het Terneuzen- se streekziekenhuis De Honte er al leen maar makkelijker op. Gemeng de verpleging, een verschijnsel dat praktisch door iedereen als de meest normale zaak van de wereld wordt beschouwd, maar toch pas de laatste jaren druppelsgewijs z'n opgang vindt. Kamer 9 ademt direct bij het over schrijden van de drempel gezelligheid uit. Het ruikt er zelfs niet naar een zie kenhuis! De vier hartpatiënten ma ken het beste van hun situatie. Cor de Beer uit Terneuzen ligt bij het raam. Hij heeft de dekens verruild voor een soepel trainingspak. Zijn tijdelijke buurman (eveneens veertiger), de Bressiaander Tonny Schipper, hangt met één been opgetrokken en een arm achter het hoofd ontspannen in de kussens. Schuin tegenover hem ligt Petrus Baert, 79 jaar, woonachtig in Zuiddorpe en immer goedlachs, in een frisse pyjama. Hun 79-jarige kamergenote uit Hengstdijk wacht, volledig gekleed, in een stoel op haar bezoek. Ze maakt graag een wandelingetje over de gan gen, maar niet in een ochtendjas. Dat hoort niet, vandaar. Tien dagen gele den werd ze opgenomen in De Honte. Kamer 9 was toen nog het domein van vrouwen. Eén van hen verhuisde naar een andere afdeling en een man kwam er voor in de plaats. De mevrouw uit Hengstdijk zei niets, ook al werd haar niet om toestemming gevraagd, geeft ze aan. „Ik zou niet gaarne bezwaar maken." Ze vindt het wel best zo. „Die man daar", ze knikt in de richting van De Beer, „is stukken gezelliger dan de vrouw die er voor hem lag." Wat een duidelijk verschil is tussen een kamer met alleen maar vrouwen of ge mengd? „Mannen zijn veel behulpza mer! Hier, moet je m'n bed zien. Dat hoofdeind kan ik nooit alleenig om hoog krijgen. Die man staat gelijk voor me klaar. Voor zoiets roep ik geen verpleegster hoor. Die hebben het al druk zat." Schuiven Bijna een jaar geleden vroeg en kreeg het B2-personeel van De Honte toe stemming om te beginnen met het ex periment. Naar voorbeeld van streek ziekenhuis Walcheren en diverse an dere Nederlandse hospitalen. De re den van de aanvraag was puur prak tisch. In de oude situatie kon het bij- Petrus Baert uit Zuiddorpe en zijn tijdelijke buurvrouw uit Hengstdijk wachten op het bezoekuur. voorbeeld gebeuren dat op een vrou wenzaal (een kamer met vier bedden) nog één plaats over was. Moest er een man worden opgenomen, dan werd er gens op de afdeling een vrouw uit een éénpersoonskamer geplukt en op zaal geparkeerd. Nu hoeft al dat heen en weer geschuif niet meer zo nodig, leggen projectbe geleidster Ankie de Bakker en hoofd klinische zorg Marianne de Blok uit. Tenzij de patiënt zelf nadrukkelijk aangeeft geen trek te hebben in ver pleging naast iemand van de andere sekse. Met name hoog-b'ejaarden en •jonge ongehuwden horen tot die groep, aldus De Bakker. Voor hen zijn altijd kamers beschikbaar voor een gescheiden verblijf. „Wanneer het even niet anders kan, bij een spoedopname bijvoorbeeld, dan bestaat er na een poosje de gele genheid tot verhuizing. Maar de erva ring leert dat de meeste mensen er achteraf geen probleem van maken", zegt De Blok. „Ze zijn al lang blij dat ze terecht kunnen. Ik weet niet beter dan dat op de intensive-care altijd al gemengde verpleging is geweest. Op de één of andere manier kon dat nooit op de overige afdelingen. Dat is in de grijze historie zo gegroeid. Eerst had je hele afdelingen voor alleen maar mannen of vrouwen, later mochten ze al samen op de zelfde verdieping en langzaam maar zeker verwatert ook dat aparte kamer idee." Plotselinge verhuizingen, vaak mid den in de nacht, omdat een bed in een één- of tweepersoonskamer nodig is voor iemand anders, horen nagenoeg tot het verleden. De Bakker: „Het kon gebeuren dat mensen drie, vier keer naar een andere kamer moesten. Steeds maar schuiven. En dan wilde er wel eens spulletjes kwijtraken. Pan toffels of een gebitsbakje..." Het experiment is dus aangeslagen, luidt de conclusie, rijp om - naar eigen inzicht van de betreffende afdelings hoofden - te worden uitgebreid over alle geledingen in De Honte en het Oostburgse Antoniusziekenhuis. De psychiatrische vleugel, de kraamka mers en de urologie uitgezonderd. Bij komend voordeel is de extra aan dacht voor de privacy van de patiën ten. Nadrukkelijker dan voorheen wordt het gordijn rond het bed dicht getrokken, wees de evaluatie uit, on verwachte excessen in de praktijk daargelaten. In B2-kamer 7 wacht een patiënte van middelbare leeftijd uit Hulst die dag op haar ontslag uit het ziekenhuis. De Hulsterse en haar kamergenote kre gen onlangs gezelschap van een hoog bejaarde man. Moeite hebben ze daar niet mee, alleen, 'hij moet nog al vaak', zegt ze zacht tegen verpleger Leon Calle. „Met de fles dus, want de wc is voor hem te ver. Wij zouden ons gordijn dicht doen, maai' hij vergeet dat negen van de tien keer. Toch wel wel een beetje gênant. Ja, je weet bij zo'n geval toch echt niet waar je moet kijken! Maar verder is het zo'n man foto Peter Nicolai neke hoor", vervolgt de Hulsterse op normale geluidssterkte. In de lucht maakt ze maakt een dik duimgebaar. „Een schat van een man. Moet je hem daar nou zien liggen." Calle en De Bakker glimlachen om de situatie. Alledaagse dingen. „Of je nu vier vrouwen, mannen of van alles wat door elkaar op een kamer legt. van die kleine ergenissen zijn er altijd. Dit mag natuurlijk niet gebeuren, daai zal die meneer even op worden aange sproken. Thuis doe je dat ook niet in een kamer met visite." Terug in kamer 9. Het bezoek stroomt binnen. Handen worden geschud, zoengesmak weerkaatst tegen de wit te wanden. In de hal klapt de band van een rolstoel. Een verpleegster kijkt verschrikt naar de computer achter de balie, beducht op kortslui ting. Mevrouw de Baert zet zich naast het bed van haar door een hartaanval getroffen Petrus. Wat zij er nou van vindt dat hij in gezelschap van andere vrouwen de nacht doorbrengt, speelt de 79-jarige Zuiddorpenaar slim de vraag door. „Ik?", antwoordt ze. „Pri ma! Als hij zich er goed bij voelt. Ver andering van spijs doet eten..." wan onze verslaggever OUDE TONGE - Op de Samen werkingsschool voor middel baar beroepsonderwijs in Oude Tonge is grote onrust ontstaan. Het personeel vreest dat de school failliet gaat, nu het Schoolbestuur blijft weigeren de overeengekomen fusie met het Rotterdamse Albeda Colle ge te bekrachtigen. llinister Ritzen gaf de Samen- erkingsschool afgelopen laand opdracht alsnog, en met rugwerkende kracht, met het Ibeda College in zee te gaan. ij gaf de school daar tot 1 okto- erde tijd voor, en kondigde aan at de financiering van de chool op die datum zou worden topgezet wanneer aan zijn eis gehoor zou worden gege- 'en. n plaats van in te gaan op de mi- ïisteriele eis. sloot het bestuur San de Samenwerkingsschool ffl intentie-overeenkomst voor ■fusie met een andere Rotter damse school: het Zadkine Col- ;e. De minister maakte daarna duidelijk daar geen genoegen mee te nemen, zodat de financie ring van de school nu op losse .schroeven staat. Het personeel van de Samen werkingsschool vreest dat het conflict er toe leidt dat de school binnen afzienbare tijd niet meer in staat is salarissen te betalen. De onderwijsbonden overwegen ihu via een kort geding alsnog de door de minister gewenste fusie met het Albeda College af te dwingen. Volgens woordvoerder Cogels van de onderwijsbond KOV zijn de ongeveer twintig leerkrachten het daar unaniem mee eens. Voet bij stuk Tijdens een bijeenkomst van be stuur en personeel werd vrijdag middag duidelijk dat het school bestuur voet bij stuk wil houden. „Albeda is voor ons een gesloten hoofdstuk", bevestigt bestuurs voorzitter H. van der Munnik (burgemeester op Tholen) des gevraagd. Er is bijna twee jaar lang aan een fusie met het Albeda College ge werkt. Tot verbijstering van alle andere betrokkenen, haakte het bestuur van de Samenwerkings school op het allerlaatste mo ment af. Volgens Van der Mun nik was bij zijn bestuur gaande weg een gebrek aan vertrouwen ontstaan in de mogelijkheid om de Samenwerkingsschool te Ou de Tonge. als onderdeel van het Albeda College, in stand te hou den en zo mogelijk te versterken. Sterk Van der Munnik vertrouwt er op dat de minister alsnog zal inbin den. Zo niet, dan denkt hij juri disch sterk te staan. De minister kan de bekostiging volgens hem niet abrupt stopzetten. Maar KOV-woord voerder Cogel. die de belangen van het personeel behartigt, is daar allerminst ge rust op. De school in Oude Tonge telt ruim driehonderd leerlingen, voor een deel afkomstig uit Noord-Zeeland. Ze worden er op geleid voor administratieve be roepen. In een brief aan de vaste kamercommissie voor onderwijs heeft het bestuur van de Samen werkingsschool begrip voor de situatie gevraagd. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is vrijdagmiddag ruim een uur voor verkeer gesloten geweest omdat de brug - aan Schouwse zijde - niet meer naar beneden kon door een storing. Nadat enkele zekeringen waren vervangen kon het verkeer, dat werd omgeleid via de Oosterscheldekering, rond drie uur zijn weg vervolgen. Volgens de politie hebben zich geen problemen voorgedaan. „In de zomer was het wel anders geweest." Van filevorming was nauwelijks sprake, licht brugwachter P. Lems toe. „De meeste auto's zijn omgekeerd. Alleen enkele vrachtwagens hebben gewacht." Het komt 'heel weinig" voor dat de Zeelandbrug door een storing of ander ongemak niet voor het verkeer toegankelijk is. stelt Lems ..Ongeveer eenmaal in de twee jaar Aan beide kanten van de brug stonden politie-agen- ten om de weggebruikers te waarschuwen. foto Pieter Honhoff IC<?ELN JJAELM pat wij IN E£N CRIMINELE FZOVINCIE Lt\ZEN, ZIEJE wee* eens aan OE wAPEN&coFurr VIE AXELSE P°LITIEP£KAK. cfmToxA'ihier&uSfzer IN VUSSINÓEH tiEBBEMZE VJOZVE ZEKEKHEIP ToOi MM&TE&EN COR DE JONGE Agent gewond bij aanhouding VLISSINGEN - De aanhouding van een verdachte van auto diefstal heeft donderdagnacht in Vlissingen tot rake klappen geleid. Een politie-agent raakte daarbij gewond aan het ge zicht. Naar aanleiding van een signalement kon de politie op de Alexander Goghelweg in Vlissingen een 21-jarige man uit Zie- rikzee aanhouden die er van werd verdacht eerder die nacht een auto te hebben gestolen in Vlissingen. Een tweede ver dachte wist te ontkomen. De aangehouden man is in verzeke ring gesteld De gestolen auto is overigens nog dezelfde nacht in Koudekerke aangetroffen. Gedeputeerde: voetveer komt er MIDDELBURG - Met vreugde, nog verschillende vragen over onduidelijkheden en een borreltje reageerden de Zeeuwse sta ten vrijdag op het besluit van de ministerraad om de Wester- scheldetunnel aan te leggen. J Ramondt (CDA) en W. Kolijn (SGP) vonden dat het kabinet eindelijk zijn verantwoordelijk heid genomen heeft Volgens D Holtkamp (PvdAi kwam de reddingboei van het kabinet juist op tijd. Hij wilde wel weten hoe het met het voetveer zit J. de Zeeuw (D66> waarschuwde tegen al te rooskleurige prognoses en ging er van uit dat alle afspraken met de gemeente Borsele woren nagekomen Gede puteerde ing J I. Hennekeij (WD, verkeer en waterstaat) ant woordde dat heel wat zaken nog verder met het Rijk uitge werkt moeten worden. Het voetveer komt er gewoon, liet hij weten. Toeristen van bagage beroofd OOSTKAPELLE - Vier Duitse toeristen zijn vrijdagmiddag op de Duinweg in Oostkapelle al hun bagage kwijtgeraakt. De vier vrouwen, die op het punt stonden naar huis terug te keren, hadden hun rugzakken even in een auto bij de duinovergang achtergelaten. Bij terugkomst merkten ze dat de rugzakken waren gestolen. De auto was opengebroken. Ruim 20 miljoen voor Interreg II MIDDELBURG - De Europese Unie steekt in vijfjaar tijd bijna 23 miljoen gulden in een nieuwe serie grensoverschrijdende projecten in Zeeland en Vlaanderen. Gedeputeerde L. Cop- poolse (CDA. coördinatie Europese aangelegenhedeni vertel de de staten van Zeeland vrijdag dat de Europese Commissie het zogenaamde operationeel programma voor Interreg II heeft vastgesteld. Doel van Interreg is samenwerking op sociaal-economische ge bieden over de binnengrenzen van de Europese Unie heen te versterken. De nadruk van Interreg I lag vooral op het econo mische aspect. Coppoolse vertelde dat het de bedoeling is dat bij Interreg II de sociale dimensie nadrukkelijk aandacht krijgt. Hij nodigde indieners van projecten uit daarvan vooral gebruik te maken. Zeeland moet zelf jaarlijks 350.000 gulden aan Interreg II bij dragen. SGP, GroenLinks en Delta Anders verklaarden zich tegen. Ze vonden dat ze te weinig greep hebben op de projecten die zullen worden uitgevoerd. P. M. Woudstra uit staten MIDDELBURG - Er bestaat geen verband tussen het vertrek van P. M. Woudstra van Delta Anders uit provinciale staten en het positieve besluit van het kabinet over de Westerschelde- tunnel. Met die woorden begon commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder vrijdag zijn afscheidsspeech tot het ver trekkende statenlid. Hij vond dat Woudstra, die sinds 1991 in de staten zit, zijn stempel op de provinciale politiek heeft gezet. De scheidende politicus, hij stopt er mee in verband met zijn benoeming als journalist bij Omroep Zeeland, merkte op dat hij het lang niet altijd met zijn collega-statenleden eens was, maar ze toch heeft leren te waarderen. M. Wiersma uit 's Heer Hendrikskinderen volgt hem op. van onze verslaggever NIEUWDORP - Het gemeente bestuur van Borsele staat klaar om een nieuwe strijd aan te gaan met als aanleiding de Wes- terscheldetunnel. Deze keer zal die strijd gaan tussen de ge meente en het rijk. Borsele is benieuwd hoe de overdracht tussen provincie en rijk van het tunnelproject gestalte krijgt en wat daarvan de daadwerkelijke consequenties zijn. Dat maakte de Borselse burgemeester drs J. L. M. Mandos vrijdag duide lijk op een bijeenkomst van de vereniging Stadswerk in Nieu w-dorp. Mandos was in zijn rede niet op timistisch. Volgens hem ont breekt het aan een integraal rijksbeleid, zeker daar waar dat beleid via verschillende secto ren binnen één gemeente te recht komt. Mandos- „Daar schort het nogal eens aan." Hij verweet het rijk dat het in het verleden geen oog heeft gehad voor de enorme impact van de gevolgen van bepaalde rijks maatregelen. Hij dacht daarbij aan kernenergie, opslag van ra dio-actief afval en de inpassing van grootschalige ontwikkelin gen als Vlissingen-oost in het Waardevol Cultuur Landschap van de Zak van Zuid-Beveland. Borsele wordt dan nog eens ex tra gepakt, zo bleek uit zijn woorden, door de zeer negatieve effecten van de herverdeling van het Gemeentefonds voor deze gemeente. Dat heeft een direct verband met de specifieke situa tie waarin Borsele zich bevindt. Ala-het rijk een dezer dagen, als gevolg van de overdracht van de Westerscheldetunnel van pro vincie naar rijk. contact op neemt met Borsele dan zal de ge meente proberen te komen tot een integraal beleid voor het ge bied Sloerand. Precies zoals dat ook is verwoord in het conve nant dat over dit onderwerp met de provincie is afgesloten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen ot commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme Inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd Vrijmetselarij Wie de bespreking van het boek je 'La Compagnie Durable' in de PZC van 29 september leest, komt niet veel begrip voor de vrijmetselarij tegen. De geschie denis van de Loge wordt er wel aangehaald. Maar ik zou als krantelezer willen weten wat er in het boek staat. Opmerkingen als „De pret (vreugde over de in- wyding) mag dus niet worden bedorven, en daarom moeten Van Kempen en Herbers ide au teurs) om de hete brij heen draai en". Welke brij? Het staat er dui delijk: „Men zou de vrijmetsela rij een vorm van humanisme kunnen noemen." Ook wordt duidelijk gesteld dat het geheim van vrijmetselarij zit m de beleving die individuele le den hebben aan de bijeenkom sten in de loge. Het geheimzin nige stamt uit de tijd dat een lid maatschap riskant was vanwege het verbod op de organisatie. Uit het stuk van Bosboom spreekt onwil om zich te verdie pen in achtergronden, in symbo len, in historie. Ik behoor niet tot de vrijmetselaars. Maar ik heb me bezig gehouden met hun uit gangspunten. Ze staan bijvoor beeld voor tolerantie en respect voor de medemens. Iedereen tegenwoordig weet dat vrijmetselaars een meer open gezelschap zijn geworden. Ten slotte hebben vrijmetselaren honderden jaren geleden onder achterdocht, haat en onbegrip. Zo'n recensie staat in feite in die lijn. Bovendien heeft de recen sent niemand een dienst bewe zen. Hoogstens geeft hij zichzelf het bekende brevet van onver mogen. En de vrijmetselaars? Die gaan rustig verder Ze heten tenslotte niet voor niets 'De Duurzame Maatschappij". Dr P. L. Schoonheim Vlissingsestraat 10 Middelburg Voorlichtingsdagen Universiteit Twente 26 28 oktober 1995 S Bel: 053 489 24 03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13