Positie Claes lijkt onhoudbaar Mestbeleid kost 1700 banen 250 BOVAG OCCASIONS LAATSTE DAG! SPRINT PHOTO f Belgische justitie wil Navo-chef in corruptie-zaak vervolgen Vier nieuwe portretten van koningin Zeeuwse economie op achterstand 4 WEKEN Duur ontslag bij Esso na twee pilsjes zeelandhallen goes se Bomaanslag markeert begrafenis van Kelkal PUIEN UfiSU reportage 23 t/m 29 Staten steunen verkeersplan VOOR 14,25 JAj ik wil: VERBOUWINGSOPRUIMING! III Wolkenvelden In de ochtend veel bewolking en hier en daar ivat lichte motregen. Later op klarend. Tot matig afnemende zuid westen wind. Temperatuur 19 graden. 38e jaargang no. 237 aterdag 7 oktober 1995 nummers 2,25 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal IUSSELAVILLIAMSBURG - Willy Claes als secretaris- eneraal van de Navo aanblij- n? Dat is de grote vraag sinds ijdag bekend werd dat het Jelgische Hof van Cassatie wegens corruptie en vals- eid in geschrifte in twee neergeld-affaires in staat van in onze correspondenten yKnol en ms de Bruijn laan nieuwe rainer van 'eyenoord (OTTERDAM (GPD) - Arie wordt de nieuwe trainer an Feyenoord als voorzitter orien van den Herik vanmid- ag in Stuttgart met hem over- mstemming kan bereiken ver een contract voor twee sei- jenen. e oud-international vliegt van- t het Griekse Saloniki naar Juitsland om daar de praeses ran Feyenoord te ontmoeten, aan heeft het bestuur van de ikerhouder medegedeeld dat j geen problemen verwacht bij ;n voortijdige breuk met zijn riekse werkgever PAOK Salo- ki. aan werd gisteravond voor an den Herik de belangrijkste ;egadigde voor de opvolging fan Wim van Hanegem toen be tend werd dat de Deen Morten )lsen zijn handen van Feye- loord moest aftrekken. Olsen tond samen met Haan en de Juitser Neumann hoog op het erlanglijstje van de Rotter- lammers. zie ook pagina 21 beschuldiging wil stellen. Het Hof heeft vrijdag een deel van het dossier-Claes overhandigd aan een speciale commissie van het Belgische parlement. Die moet beslissen of Claes kan worden vervolgd. Claes wordt door het Hof als mogelijke 'da der. mede-dader of medeplich tige' gezien in zowel het Agusta- schandaal als de zogeheten Das sault-affaire. Claes zei vrijdag in een reactie 'totaal onschuldig te zijn en nooit iets verkeerds gedaan te hebben'. In het Amerikaanse Williamsburg, waar hij de half jaarlijkse bijeenkomst van de Navo-ministers van defensie leidde, zei Claes 'vertrouwen te hebben dat recht zal worden ge daan' en dat hij beschikbaar is voor de parlementaire commis sie 'om elke vraag te beantwoor den'. ..Ik heb niets te verber gen", aldus Claes. die zei dat 'het parlement mij maar moet con fronteren met iedereen die in de ze zaak een rol gespeeld heeft. Ik ben daar niet bang voor'. Claes zei zelf nog niet op de hoogte te zijn van de inhoud van de vrijdag aan de parlements commissie overhandigde docu menten. Hij had alleen via de media daarover gehoord. ..Zelfs mijn advocaat heeft de stukken nog niet kunnen inzien". Claes zei erop te vertrouwen dat deze affaire zijn functioneren als se cretaris-generaal van de Navo. op een zo belangrijk moment voor het bondgenootschap, niet in de weg zal staan. In de wandelgangen van de Na- vo-vergadering in Williamsburg waren de ontwikkelingen rond Claes echter het gesprek van de dag en werd opgemerkt dat de secretaris-generaal nooit zal kunnen aanblijven als hij for meel in staat van beschuldiging wordt gesteld. Parlement Het is uiteindelijk het Belgische parlement dat beslist of Claes ook werkelijk voor het Hof moet verschijnen. Maar het feit alleen al dat het Hof hem in staat van beschuldiging wil stellen, maakt zijn positie ook in Belgische ogen 'zo goed als onhoudbaar'. Met de Vlaamse socialist Claes BREDA (GPD) - Esso Neder land BV is in hoger beroep ge gaan tegen het vonnis van de Bredase kantonrechter die het ontslag op staande voet van een hoofdopzichter uit Schiedam nietig heeft verklaard. Volgens de uitspraak zou Esso de werk nemer 325.000 gulden aan ach terstallig salaris en schadever goeding moeten betalen. De werknemer, die voor Esso in Singapore werkte voor een sala- is van ongeveer tienduizend Bilden per maand, zou tijdens ajn werk twee pilsjes hebben ge- Ironken. Om deze reden werd lij op 31 mei 1994 op staande roet ontslagen. Volgens Esso »as hij 'niet in staat zijn functie lit te oefenen omdat hij onder nvloed van alcohol verkeerde'. Ssso had in die periode net een itrict alcolholbeleid afgekon- Vrijdagmiddag werden in het Haagse museum Panorama Mesdag vier nieuwe portretten van koningin Beatrix gepresenteerd. Eerder kreeg kroonprins Willem Alexander de gelegenheid de collectie te bekijken. foto ANP van onze verslaggever DEN HAAG - Het portret toont de konin gin precies zoals ze is, met haar karakte ristieke. half waakzame, half schalkse blik naar opzij. Opvallend zijn de kleuren rood, wit en blauw. Kunstenares Carla Rodenberg schilderde de vlag als een soort voile door haar portret van konin gin Beatrix, waardoor het lijkt alsof zij een rode hoed, een witte shawl en een blauwe jurk draagt. Een enthousiaste Rijksvoorlichtingsdienst heeft er meteen tweehonderd van besteld. De zeefdruk van Rodenberg is een van de vier nieuwe portretten die vrijdagmiddag in het Haagse museum Panorama Mesdag werden gepresenteerd. De overige werden gemaakt door Annelies Hoek, Marike Bok en de in Sluis geboren en getogen beel dend kunstenaar Frank Leenhouts. Over- heidsinstaties kunnen een keuze maken uit de vier portretten die daarmee het be kende portret vervangen dat Marte Rö- ling vijf jaar geleden van de koningin maakte. Tot 22 oktober zijn de portretten nog te zien in Panorama Mesdag. zie ook pagina 15 DEN HAAG (GPD) - De stren gere mestnormen gaan tot de komende eeuwwisseling 1700 financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk zaterdag 7 oktober 10.00-17.00 uur DE GOESE MERKEN DEALERS verzekeringen zlm arbeidsplaatsen in de agrari sche sector kosten. Ook zullen boeren rekening moeten hou den met een verdere achteruit gang van hun inkomen. Minis ter-president Kok sprak in dit verband van „een pijnlijk maar noodzakelijk offer van de sector voor een beter milieu". Het kabinet presenteerde giste ren de mestplannen voor de ko mende vijftien jaar. Daaruit bleek dat de overheid 17 miljoen kilogram fosfaat uit de markt neemt door het opkopen van mestquota. Daarnaast trekt het kabinet geld uit om de overblij vende bedrijven te versterken. In totaal is hiermee een bedrag van 475 miljoen gulden gemoeid. kan opnemen. Om dat te kun nen berekenen moeten de boe ren verplicht een mineralen- boekhouding bijhouden. Boven dien worden de veehouders ver plicht een milieuvriendelijke stal. een zogenaamde groen la- bel-stal. te bouwen. Banenverlies Het banenverlies komt tot het jaar 2000 in de rundveehouderij op 1000 en in de varkenshouderij op 700 uit. Het kabinet verwacht dat vooral de jonge boeren ge dwongen worden hun bedrijf op te geven. Door de vermindering van het aantal boeren zullen er Compromis Zowel minister Van Aartsen (landbouw) als minister De Boer (milieu) verdedigden de mest- nota als het maximaal haalbare compromis. Volgens De Boer wordt het probleem met de mestoverschotten helemaal op gelost in 2010. ..Als we eenzelfde reductie van de milieuvervuiling in het verkeer konden bereiken als nu met de mest. dan teken ik daarvoor", aldus De Boer. Ook Van Aartsen meent dat hij het beleid goed kan verdedigen naar de boeren. „De landbouw zal de komende jaren op het scherpst van de snede moeten boeren, maar ik ben er van over tuigd dat het kan". Normen De normen voor de hoeveelheid mest die op het land mag wor den uitgereden, worden de ko mende jaren geleidelijk aange scherpt. Uiteindelijk zal in 2010 nog maai' 20 kilogram meer fos faat op een hectare mogen wor den uitgereden dan het gewas van onze correspondent PARIJS - Frankrijk werd er vrijdag met een nieuwe bomaanslag aan herinnerd dat met de dood Khaled Kel kal het terrorisme niet is ge storven. Bij de bomaanslag in Parijs raakten acht men sen licht gewond. De aanslag, die plaatsvond plaats op de dag van Kelkals begrafenis, werd naar alle waarschijnlijkheid gepleegd door medestanders van de vorige week vrijdag gedode verdachte. De bom ontplofte tegenover een metrostation dat dezelfde naam droeg als het dorpje waar Kelkal werd doodgeschoten door de gen darmerie: Maison Blanche. Jacques Toubon. minister van justitie, bevestigde on middellijk na de explosie dat het om een aanslag ging. Hij zei: „Het neutraliseren van Kelkals groep betekent niet dat er geen anderen zijn die aanslagen kunnen plegen". Evens als bij voorgaande aanslagen bestond de bom uit een camping-gasflesje dat was gevuld met explosie ven. De fles was in een vuil nisbak gestopt op de Place d'Italie in het 13de arrondis sement, pal tegenover het station. Twee voorbijgangers liepen lichte brandwonden op, zes anderen schade aan het trommelvlies. Twee auto's werden licht beschadigd. wil het Hof ook de Waalse socia list en ex-minister van defensie Guy Coëme in staat van be schuldiging stellen. Deze laatste echter alleen voor diens betrok kenheid bij het Dassault-dos sier. Claes was minister van economi sche zaken ten tijde van de aan koop van de Italiaanse Agusta- helikopters door het Belgische leger In die functie moest hij zorgen voor compensatie-orders voor de Belgische industrie. In de Dassault-affaire gaat het om de omstreden aankoop van elek tronische apparatuur bij de Franse firma Dassault voor de Belgische F-16 straaljagers. In de Agusta-affaire zou ruim 2,5 miljoen gulden smeergeld zijn betaald aan socialistische stro mannen. In de Dassault-affaire zou het om ruim 3 miljoen zijn gegaan. De vroegere kabinets chef van Claes op economische zaken zat dit voorjaar met twee andere Agusta-verdachten ge ruime tijd in voorarrest. Volgens procureur-generaal Jacques Velu van het Hof van Cassatie is er in de verklaringen die Claes al over de affaires heeft afgelegd, zowel sprake van 'te genstrijdigheden' als van 'onvol doende repliek'. Claes heeft steeds bij hoog en bij laag ont kend ooit te zijn benaderd door de Italiaanse helikopterfabri kant. „Mij is nooit enig voorstel gedaan om geld te ontvangen, voor of na de beslissing, door wie dan ook", zei Claes dit voorjaar, toen de affaire opnieuw losbarst te. Het werkelijke begin van de affaire dateert van ruim vier j aar geleden, toen de Waalse socialis tische kopman André Cools on der nog steeds onopgehelderde omstandigheden werd ver moord. PILAAR BOUWMATERIALEN GOES L 01100-15401 x Cees Blaeke is. als je het goed beschouiot, de enige echte stadsomroe per van Nederland. In Sluis, waar hij als een stukje folklore door de straten wandelt, noemen ze hem de bulderbaan. Zegt het voort... Ver der in de bijlage Reportage: varen op het droge mister Albert Heijn ziet nieuwe winsten in het verschiet •jonge Moslims maken zich zorgen recreatie aan de Oostzee heeft de toekomst fantasienamen voor nieuwe planten en dieren balans van de IRT-enquète Nederlandse mariniers op de berg Igman. Rijk, provincie, twee gemeenten en het waterschap Het Vrije van Sluis steken de komende vijfjaar 121 miljoen gulden in verbeterijig van de verkeersveiligheid in West-Zeeuws-Vlaanderen. De staten van Zeeland stemden vrijdag unaniein in met een provin ciale bijdrage van 16,7 miljoen gulden aa?i een zogenaamd demonstratieproject duurzaam veilig. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Vrije Tijd: 32, 35, 37, 39, 41 en 43. ook banen verdwijnen in de agrarische industrie. Voor de overblijvende bedrijven hangt er een fors prijskaartje aan het mestbeleid. Verwacht wordt dat melkveehouders ge middeld 1000 gulden extra kwijt zijn. Varkenshouders moeten op een inkomensdaling van 7000 gulden per jaar rekenen. Die in komensdaling wordt veroor zaakt door de heffing die de boe ren op hun mestoverschot moe ten betalen. In totaal zal die hef fing volgens Van Aartsen zo'n 64 miljoen gulden opbrengen. pagina 3: demonstraties Uw droomvloer ligt bij ons Als u bi| ons niel slaagt, slaagt u nafgensl Keuze uit meer dan 130 soorten kant- en klaar afgewerkte houten-, kurk- en lansnaa!- vloeren Eenvoudig zelf te leggen. Ideaal ook voor huurwoningen. Uitkiezen, méenemen. leggen! Kom eens kijken bi) uw PARDIO Parket Studio AHORN 20 Landhuisdelen c Couwerveslraal 51 Tel 01100-13525 van onze verslaggever MIDDELBURG - De economi sche groei in Zeeland blijft ach ter vergeleken bij die in het hele land. De werkloosheid zal aan vankelijk op het huidige niveau van ongeveer 9 procent blijven. Voor de jaren na 1996 moet reke ning worden gehouden met een lichte stijging. Een en ander blijkt uit een over zicht van de hoofdlijnen op het gebied van de arbeidsmarkt in Zeeland, dat het regionaal be stuur arbeidsvoorziening heeft laten maken. Landelijk wordt voor dit jaar en 1996 een groei van ongeveer 3 procent voorzien. Zeeland blijft steken op een groei van 2 a 3 pro cent. Door deze economische groei zal met enige vertraging de werkgelegenheid aantrekken. Mede doordat een aantal instel lingen uit Zeeland vertrekt in verband met landelijke reorga nisaties, blijft de werkgelegen heid in deze provincie kwets baar. Horeca Meer banen zijn vooral te ver wachten in de sectoren zakelijke dienstverlening en horeca. Bin nen de industrie zal de werkgele genheid niet of nauwelijks stij gen. In de bestanden van de arbeids bureaus zijn de afgelopen jaren steeds meer langdurig werklo zen en allochtonen te vinden. Voor deze groepen wordt een verdere stijging verwacht. Dat geldt - in mindere mate - ook voor hoger opgeleiden. Het aan deel van jongeren zal afnemen. (eenmalig binnen zes maanden) 50-70% KORTING OP SHOWROOMKEUKENS f J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Straat- Keiler Keukencentrum Noordlandseweg 3 4451 RM Heinkenszand tel. (0113) 56 37 71 I Advertentie) De grootste najaarsbeurs Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1