Vrij Bosnië probleem voor EU PZC Iedereen wist dat we in Brussel landden behalve de bemanning Fransen worden doodziek van acties tegen kernproeven Rechtse Duitser wint verkiezingen Lets parlement Proces-Tadic stap dichterbij Het andere nieuws Nederlands weer misdeeld in Europa buitenland Europese steun helpt ook gekozen oorlogsmisdadigers Holbrooke nog zonder resultaat in Sarajevo SBS WSÊL DINSDAG 3 OKTOBER 1995 van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - Toen de ge zagvoerder van een Boeing 747 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij North west Airlines op 5 september zijn toestel aan de grond wilde zetten, verkeerde hij in de vas te overtuiging de landings baan van de luchthaven van Frankfurt onder zich te heb ben. Even later ontdekte hij tot zijn schrik dat hij vierhon derd kilometer uit de koers was en dat de landingsbaan die van het vliegveld Zaven- tem bij Brussel was. De verbazing werd nog groter toeh bleek dat de 241 passa giers aan boord van zijn jumbo wel precies wisten waar zij wa ren. Boven Belgie dus. ..De eni gen die niet wisten waar zij vlo gen, waren de drie lui in de cockpit", zei een luchtvaart- deskundige later. Het bizarre incident blijkt het gevolg te zijn geweest van een reeks fouten en misverstanden bij de luchtverkeersleiding bo ven Ierland en België en van de bemanning van de 747 zelf. De Amerikaanse Federal Aviation Administration is begonnen aan een onderzoek. De beman ning - een gezagvoerder met 30 jaar ervaring, zijn co-piloot en de boordwerktuigkundige - is door de FAA geschorst. Het foutenfestival begon toen een luchtverkeersleider in Shannon in Ierland in de com puters van de Europese lucht verkeersleiding de bestem ming van vlucht NW 52 veran derde van Frankfurt in Brus sel. Waarom hij dat deed is nog onopgehelderd. De Belgische luchtverkeersleiding dacht daarna vanzelfsprekend ook dat het toestel naar Brussel op weg was. De gezagvoerder ver zuimde echter de voorgeschre ven navigatiecontroles uit te voeren, en begon op gezag van de verkeersleiders in Brussel aan de landing, waarvan hij dacht dat die hem naar Frank furt zou voeren. Pas toen de jumbo door het wolkendek zakte en de lan dingsbaan zichtbaar werd, ont dekte de piloot de fout Hij zet te de landing echter toch door omdat optrekken te gevaarlijk zou zijn geweest. Eenmaal aan de grond werd de bemanning onmiddellijk van zijn taak ont heven en door een reserve-crew afgelost. Het vreemde is dat de passa giers en de stewardessen pre cies in de gaten hadden wat er fout ging Op de tv-monitors in de jumbo werd immers gedu rende de gehele vlucht een kaartje getoond waarop te zien was waar het toestel zich be vond. Toen de jumbo begon te landen zag iedereen in de ca bine dat men pas boven Belgie was. De stewardessen dachten eerst dat het vliegtuig gekaapt werd. Toen de jumbo begon te landen durfden zij de piloot niet te raadplegen, omdat vol gens de reglementen de cock pit-bemanning tijdens een lan ding niet mag worden ge stoord. van onze correspondente Aly Knol LUXEMBURG - De Europese Unie komt voor een groot pro bleem te staan wanneer bij vrije verkiezingen in Bosniè mensen worden gekozen die op de zwarte lijst staan van het Haagse tribunaal over oorlogs misdaden in ex-Joegoslavië. Dat zou theoretisch kunnen be tekenen dat de EU oorlogsmida- digers financieel gaat onder steunen door middel van het wederopbouwplan voor Bos nië. Eurocommissaris Hans van den Broek van buitenlandse zaken sloot enkele weken geleden ten enenmale uit dat de EU 'dona ties zou geven aan regeringen die voornamelijk bestaan uit oorlogsmisdadigers'. Maar de ministers van buitenlandse za ken van de EU in Luxemburg meenden maandag dat daarmee het probleem de wereld nog niet uit is. Nadat de Europese Commissie onlangs de eerste contouren van het wederopbouwplan schetste, legden maandag de Duitse mi nister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel en zijn Franse col lega Hervé de Charette een brief voor aan hun EU-collega's met, zoals het heette, 'stof tot naden ken'. Zo willen Kinkel en De Charette een 'Hoge Autoriteit' of een 'Hoog Commissariaat' in het leven roepen om de supervisie uit te oefenen over de wederop bouw. Zij eisen dat de leiding daarvan in handen komt van een EU-functionaris. Deze 'Hoge Autoriteit' zou, indien nodig, ook een soort scheidsrechtersrol moeten kunnen vervullen. Of dat in overeenstemming kan worden gebracht met de ideeën van de Europese Commissie, moet nog worden bezien. Kinkel en De Charette bena drukten eveneens dat de Euro pese Unie niet de grootste geld schieter voor de wederopbouw kan zijn. Er is hulp nodig van on der meer de VS. Japan, moslim landen, Rusland en de OESO. Van den Broek verklaarde dat men alleen al bij de humanitaire hulp aan vluchtelingen moet re kenen op steun die 'geen maan den, maar jaren' zal duren. Voor de werkelijke wederopbouw zal 'nieuw geld' moeten worden ge vonden. Het is niet de bedoeling geld te onttrekken aan de al lo pende programma's voor Mid den- en Oost-Europa of het Mid- dellandse-Zeegebied. Van den Broek vond het een goed idee om bij de wederop bouw speciaal aan de periferie van de Balkan gelegen landen te betrekken die geleden hebben onder de internationale sancties tegen de Serviërs. Daarbij gaat het om Bulgarije. Roemenie en Hongarije. Van den Broek wil bijvoorbeeld bouwfirma's uit de ze landen een flink aantal pro jecten gunnen. SARAJEVO (AFP/RTR) - De Amerikaanse onderhandelaar voor ex-Joegoslavië, Richard Holbrooke, heeft maandag in de Bosnische hoofdstad geen re sultaat geboekt bij het streven naar een algeheel staakt-het- vuren in Bosnië. „We hebben nieuwe produktieve en nuttige besprekingen ge voerd. maar de discussies over een staakt-het-vuren hebben niet tot resultaten geleid", zei Holbrooke na een gesprek met president Alija Izetbegovic en andere leden van de Bosnische regering. „De twee partijen (de Bosniërs en de Serviërs) ver schillen nog steeds in belangrij ke mate van mening over het ty pe staakt-het-vuren en de de tails ervan." De Amerikaanse afgezant sprak in het weekeinde in Belgrado en Zagreb met de leiders van de Fe derale Republiek Joegoslavië en Kroatië, maar ook deze bespre kingen leverden geen vooruit gang op. Het streven naar een bestand staat voorop in Hol brooke's bemiddelingspoging. Op deze wijze hoopt hij de weg te bereiden voor een internatio nale conferentie die het einde van de 41 maanden oude oorlog kan bezegelen. De Verenigde Naties bevestig den maandag dat de Serviérs in West-Bosnië bezig zijn aan een succesvol offensief, waarmee ze terrein terugwinnen dat ze on langs aan de moslims en Kroa- ten moesten prijsgeven. VN- woordvoerder Chris Gunness zei dat de Serviërs er in het midden van het front in West-Bosnië, tussen de plaatsen Bosanska Krupa en Bosanski Novi, in zijn geslaagd de regeringstroepen mogelijk een tiental kilometers terug te dringen. RIGA (AFP/DPA/RTR) - Een rechts-radicale Duitser is de grote winnaar van de parle mentsverkiezingen die het afge lopen weekeinde in de Balti- sche republiek Letland zijn ge houden. De Volksbeweging voor Letland van Joachim Sie- gerist, een Duitser van Letse af komst, kreeg 15 procent van de stemmen. Daarmee wordt de partij met 16 zetels de op twee na grootste fractie in het parle ment. De centrum-linkse partij Sam- nieks („Leider") staat aan kop met 15,5 procent van de stem men. goed voor 18 van de 100 ze tels in het parlement. De liberale regeringspartij Letlands Weg verloor meer dan de helft van haar kiezers en komt met 17 ze tels op de tweede plaats. De populist Siegerist profiteer de van de onvrede over de econo mische hervormingen van Let lands Weg. waardoor veel bur gers hun inkomens scherp zagen dalen. Zijn Volkspartij beloofde „gouden tijden" voor de boeren en een harde aanpak van de mis daad. Via zijn .Joachim Siege rist Steuncentrum" deelt hij in Riga gratis medicijnen uit aan armlastige gepensioneerden. Siegerist is in 1947 in Duitsland geboren als zoon van een Letse soldaat die in het Duitse leger diende. Na de Letse onafhanke lijkheid in 1991 keerde hij terug naar zijn land van herkomst om zich in de politiek te storten, hoewel hij amper Lets spreekt. Vorig jaar is Siegerist in Duits land tot anderhalf jaar cel ver oordeeld wegens het aanwakke ren van rassenhaat. Als voorzit ter van de „Duitse Conservatie ven" had hij de zigeuhers „een criminele bende" genoemd. „Het succes van de Volkspartij is kenmerkend voor het gapende gat tussen de politieke elite van Letland en de mensen op het platteland", zegt Paul Raudsep van het dagblad Diena. „Die voelen zich geheel uitgesloten van wat er in de hoofdstad Riga en in de regering gebeurt." Siegerist heeft bij voorbaat al het premierschap opgeeist. maar hij heeft zich niet geliefd gemaakt bij potentiële coalitie genoten met zijn uitspraak dat „alle partijen voor 80 procent uit bandieten bestaan". Daardoor staat Letland nog een lange en moeilijke regeringsformatie te wachten, aangezien de linkse noch'de rechtse partijen over een meerderheid beschikken. Waarnemers achten het evenwel waarschijnlijk dat de regerende Letlands Weg in zee zal gaan met een of meer van de nationalisti sche partijen. Letlands Weg kan daarbij kiezen tussen de radi cale beweging Voor Vaderland en Vrijheid, die haar zeteltal ver dubbelde tot 14. de Nationale Onafhankelijkheidspartij of de Boerenunie (resp. acht en zeven zetels). De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft maandag de Letse verkiezingen bekritiseerd om dat het grootste deel van de Rus- sisch-talige minderheid niet kon stemmen. De 700.000 Russisch- taligen zijn feitelijk statenloos en moeten een examen in de Let se taal en geschiedenis afleggen als ze het Letse staatsburger schap willen verkrijgen. Van de 5000 „niet-burgers" die tot dus ver de Letse nationaliteit heb ben aangevraagd. hebben slechts 620 de proef met succes doorstaan. Dusan Tadic communiceert via de telefoon met zijn advocaat Orie. Tijdens de zittingen van het Joegoslavie-Tribunaal zit Tadic achter kogelvrij glas. foto ANP DEN HAAG (GPD) - Het VN-tribunaal voor ex-Joegoslavie is 'naar behoren' en 'volgens de wet' opgericht. Dat heeft de Kamer van Beroep van het tribunaal gis teren in Den Haag bepaald. Met deze uit spraak is een einde gekomen aan maan denlange juridische haarkloverij om trent de rechtsgeldigheid van het Tribu naal. ..Het is een belangrijk en historisch moment in de ontwikkeling van het in ternationaal recht", aldus de Italiaanse rechter Antonio Cessese. Praktische consequentie, aldus woord voerder Cristian Chartier van het tribu naal. is dat met de uitspraak het proces tegen de van oorlogsmisdaden beschul digde Servier Disko 'Dule' Tadic een stap je dichterbij komt. „Het proces zal nu ze ker voor het eind van het jaar beginnen", aldus Chartier. De verdediging van Tadic vocht in juni van dit jaar in een motie de rechtsgeldig heid van het tribunaal aan. Toen het tri bunaal zichzelf hierop in augustus 'be voegd' verklaarde om Tadic en andere verdachten te berechten, ging advocaat Mischa Wladimiroffin beroep. Maar de ju risdictie van het internationale tribunaal is bevestigd en het beroep afgewezen', vat te rechter Cessese gisteren de uitspraak van de Kamer van Beroep samen. Wladimiroff had betoogd dat de oprich ting van het tribunaal door de VN-Veilig- heidsraad in 1993 onrechtmatig was. om dat de oorlog in ex-Joegoslavie 'duidelijk geen internationale kwestie' is. De vijf rechters van de Kamer van Beroep oor deelden evenwel dat 'de beslissing van de Veiligheidsraad het tribunaal op te rich ten een legitieme maatregel is geweest met het doel vrede en veiligheid in voor malig Joegoslavië te herstellen'. AMSTERDAM (ANP) - „De Fransen worden er echt dood ziek van. Maar zij staan dan ook voor een ongelooflijke happe ning met een fantastische sfeer: midden op de oceaan blijven al die mensen individueel komen en gaan met hun jachten, uit de VS, Nieuw-Zeeland, Chili, Duitsland of Australië. Op het hoogtepunt lagen er vijftien schepen te dobberen. Nu zijn het er zes tot zeven. Elke dag ko zen wij een ander ontmoetings punt om met z'n allen te over leggen over de strategie. En dit zal nog weken doorgaan." De Nederlandse Henk Haazen (41) heeft dat gisteren gezegd bij terugkeer in Nederland. Frank rijk heeft de Greenpeace-acti vist vorige week uit Frans-Poly- nesië gezet. Donderdag nog voer hij in een rubberboot met drie anderen door de branding de la gune van het atol Fangataufa binnen, waar de Franse zondag avond hun tweede kernproef hielden. In het midden van de la gune staan de meetapparatuur en de technische installatie voor de proeven. Lange stokken „Twee van ons sprongen aan wal om zich te verstoppen. Zelf voer ik met onze Japanse medewerk ster Sanae Shida door om de in stallatie te bereiken. Maar de rubberboten van de Franse ma rine met hun sterkere motors en harde bodem voeren recht over ons heen. Een zo'n boot schoof boven op ons vlot. Sanae Shida kwam er onder te liggen, dus ik poogde de Franse boot terug te duwen. Maar. daar kwamen ze. zoals altijd, direct met hun lange stokken van anderhalf a twee meter met messen om ons vlot lek te steken. De Fransen sleep ten ons daarna naar een van hun GROTE OCEAAN Z> TUAMOTU G AMBIER- EILANDEN schepen. Een arts aan boord ver zorgde Sanae Shida omdat zij gewond was geraakt aan haar knie en zij nog maar moeilijk kon ademen." „Wij zijn nu vier actieschepen kwijt en met minder dan 22 rub berboten Maar als wij weer een ander schip zouden hebben, dan zou ik zo weer terug willen. De enige methode om een eind aan de proeven te maken, blijft ech- t ter internationale druk op Frankrijk. Vooral van Neder land en de andere landen van de Europese Unie." De vier of vijf laatste rubberboten die Green peace volgens Haazen verloor kwamen overigens al van de vre desvloot. De milieu-organisatie gebruikt diverse tactieken om het de Franse marine met haar voort durend overvliegende helikop ters en sterkere schepen toch moeilijk te maken. Een ervan is 's nachts blijven rondvaren. Ac tivisten pogen vervolgens aan land te komen en zich te verstop pen. In juli zat Haazen op die manier een paai' dagen op Muru- roa. „Ik neem dan echt alleen wat drinkwater mee voor een dag of twee en wat boterham- Kerkelijk referendum in België WENEN (KATHPRESS) - Naar Oostenrijks en Duits voor beeld krijgt ook België een handtekeningenactie voor vernieu wing in de katholieke kerk. Het platform Wij zijn de Kerk. dat de actie in Oostenrijk organiseerde, maakte dat maandag in Wenen bekend. In België zal een groep kritische rooms-katho- lieken onder de naam Het andere gezicht van de Kerk op 18 november met het drie maanden durende referendum van start gaan. In België zullen de eisen dezelfde zijn als die in Oostenrijk en Duitsland, afschaffing van het verplichte priestercelibaat, toe lating van vrouwen tot het priesterambt en een positieve waar dering van seksualiteit. In Oostenrijk was het „Kirchenvolks- begehren" in juni een groot succes. Ongeveer een half miljoen gelovigen - de helft van het aantal kerkgangers per zondag - zetten hun handtekening onder de roep om vernieuwing. Historische Ierse ontmoeting DUBLIN (RTR AFP) - Voor het eerst in bijna dertig jaar is een Noordierse protestantse leider. David Trimble, naar Dublin ge reisd voor een historische ontmoeting met de premier van Ier land. John Bruton. Na kwesties te hebben besproken die het Noordierse vredes proces blokkeren, verklaarden Bruton en Trimble maandag „eikaars standpunten beter te begrijpen Trimble blijft net als de Britse regering eisen dat het Ierse Republikeinse Leger IRA. dat een eind wil maken aan het Britse bestuur over Ulster, de wapens inlevert. Pas dan zouden besprekingen kunnen be ginnen tussen alle Noordierse partijen, waaronder Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA Begin proces rond horror-huis WINCHESTER (AFPi - Rosemary West. eigenaresse van het „horror-huis" in de Engelse stad Gloucester, moet vandaag voor de rechtbank verschijnen op beschuldiging van moord op tien jonge vrouwen en meisjes Zij zou deze daden met haar man Frederick hebben gepleegd Haar echtgenoot pleegde op 1 januari zelfmoord in zijn cel. De 41-jarige vrouw kan tien maal levenslange gevangenisstraf krijgen. Het proces gaat zes tot acht weken duren. Haar smalle silhouet en het gezicht met het korte zwarte haar zullen verscholen blij ven voor het publiek in de zaal. De beklaagdenbank staat na melijk precies onder de publieke tribune Het grootste deel van de plaatsen op de tribune is gereserveerd voor twee groepen die weinig met elkaar op hebben: nabestaanden van de slachtof fers en de familie van de beklaagde. Corruptie in Mariinski-theater SINT PETERSBURG (AFP) - De Russische politie heeft de directeur van het wereldberoemde Mariinski opera- en ballet- theater in Sint. Petersburg opgepakt wegens het aannemen van smeergelden. Dat heeft een politiewoordvoerder van de afdeling economische delicten maandag meegedeeld. De zaak kwam aan het licht toen directeur Anatoli Malkov van een Westerse impresario geld eiste in ruil voor een toernee van het befaamde Mariinski-ballet. De impresario waarschuwde de politie, die hem van gemerkte dollarbiljetten voorzag. Markov werd vrijdag op heterdaad betrapt toen hij een bedrag van 10.000 dollar aannam. In zijn bureau vonden de agenten nog eens 150.000 dollar. De volgende dag arresteerde de politie Oleg Vinogradov. Vanavond in het 'Hart van Nederland' om 21.55 uur bij... Nu bijna overal op de kabel! Zie SBS6 text pag.277 van onze correspondente LUXEMBURG - Het is weer hommeles met het talenregime in de Europese Unie. Het Neder lands is er de laatste tijd in een paar informele raden van de Eu ropese ministers bekaaid vanaf gekomen. Terwijl Grieken, Por tugezen en Denen wël hun eigen talen konden spreken, moesten de Nederlanders zich behelpen met Frans, Duits of Engels. Staatssecretaris Michiel Patijn van Europese zaken vond dat de zaak intussen weer dermate uit de hand is gelopen, dat hij maan dag tijdens overleg van de EU- ministers van buitenlandse za ken aan de bel trok Of alle elf ta len van de Unie komen te allen tijde beschikbaar, zei hij, of al leen de drie officiële werktalen Frans, Duits en Engels. De kri tiek van Patijn kwam er maan dag op neer. dat er op deze wijze geen sprake meer is van gelijke monniken en gelijke kappen. Er wordt al jaren gesteggeld over het Europese talenregime. Formeel hoeven bij informele ra den alleen de drie officiële werk talen en de taal van de fungeren de EU-voorzitter beschikbaar te zijn. Intussen is echter de prak tijk ontstaan, dat degenen die de meeste stampij maken ook be diend kunnen worden in hun taal. Het vergt echter wel altijd een beetje 'pokeren'. De Neder landers zijn daar niet zo gehaaid in en schikken zich meestal zon der morren. Maar nu blijkt dat kleine talen als het Portugees. Grieks en Deens weer naar bin nen hebben kunnen sluipen, is kennelijk de maat vol. Mgr. De Smedt (85) overleden BRUGGE - De oud-bisschop van Brugge, mgr. Emiel-Jozef De Smedt. is zondag op 85-jarige leeftijd overleden. Hij was bis schop van 1952 tot 1984. Het pastorale beleid van De Smedt kenmerkte zich onder meer door zijn pleidooi voor me deverantwoordelijkheid van de leken. Tijdens het Tweede Vaticaans Concilie speelde hij een rol bij het formuleren van het nieuwe standpunt van de Rooms-Ka- tholieke Kerk inzake de gods dienstvrijheid. Als lid van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid was De Smedt betrok ken bij de oecumenische bewe ging Hij nam ontslag kort voordat paus Johannes Paulus II Belgie in 1985 bezocht Naar zijn me ning moest de nieuwe bisschop de paus begroeten. De Smedt werd opgevolgd door Roger Vangheluwe. CIP Henk Haazen, na zijn terugkeer gisteren, aan het werk in het Amsterdamse hoofdkantoor van Greenpeace. men met kaas. Ik ben vegeta riër." Na de Rainbow Warrior II. de Greenpeace en de Vega schakel den de Fransen donderdag een vierde actieschip uit. de Manu- tea. Volgens Haazen deden zij dat buiten de verboden twaalf- mijlszone en was er geen aanlei ding voor. De Fransen enterden het schip alleen maar omdat de Manutea telefoon aan boord had. waarmee Greenpeace con tact met de buitenwereld kon houden. optiek de |onge lange vorslstraal 40 44ol JP goes telefoon 01100-11272

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5