De terugkeer van Chasboelatov Pendel tussen kerk en New Age PZC achtergrond Couppleger werpt zich na twee jaar op als redder van Tsjetsjenië het weer in zeeland en in europa 134 levensbeschouwing snelheidscontrole DINSDAG 3 OKTOBER 1995 van onze correspondent in Moskou Hans Hoogendijk Twee jaar nadat hij door elite-eenheden die trouw waren aan president Jeitsin uit het Witte Huis in Moskou werd geschoten, keert Roeslan Chas boelatov terug op het politieke toneel.. Niet in de Russische hoofdstad, waar de 53-jarige hoogleraar tot de oktober-coup van 1993 parlementsvoorzitter was, maar in zijn geboorteland Tsjetsjenië. Daar is hij met toe stemming van zijn vijand presi dent Boris Jeitsin opgedoken om te helpen bij het zoeken naar een vreedzame oplossing voor de nu al tien maanden durende oorlog. Het is een onverwachte come back. Twee jaar geleden bereik te de confrontatie tussen het de mocratisch gekozen Russische parlement onder leiding van Chasboelatov en de democra tisch gekozen president een cli max. Jeitsin liet het door parle mentsleden en hun aanhang be zette Witte Huis aan flarden schieten. Een nog altijd onbekend aantal bezetters werd gedood en de par lementaire leiders van het ver zet, voorop Jeltsins vroegere trouwe metgezellen Chasboela tov en vice-president Roetsjkoi, werden op 4 oktober geboeid af gevoerd. Wat Jeitsin betrof zou den ze vele jaren in de beruchte Lefortovo-gevangenis moeten zuchten, maar het nieuw geko zen parlement verleende hun na nog geen vijfmaanden cel gratie. Roeslan Chasboelatov was een ontdekking van Jeitsin. Na de mislukte coup tegen Gorbatsjov in 1991 haalde Jeitsin Chasboe latov van de universiteit, waar hij economie doceerde. Eerst be noemde hij de Tsj etsj een tot vice- voorzitter en later, toen hij zelf als president van Rusland zijn intrek nam in het Kremlin, tot voorzitter van het parlement, de Doema. Daarna ging het snel fout tussen de twee. Chasboelatov mobiliseerde een parlementsmeerderheid tegen de president die in zijn ogen veel te veel macht naar zich toe had getrokken. Een poging om Jeit sin uit zijn ambt te zetten eindig de met de bloedige bestorming van het Witte Huis en het kort stondige verblijf van Chasboela tov in de cel. Daarna werd het stil rond Chas boelatov, afgezien van een ver geefse poging om november vo rig jaar als lid van een vredes- commissie de dreigende Russi sche invasie van zijn land te voorkomen. Zijn missie misluk te mede omdat Moskou, lees Jeitsin, hem zijn aandeel in het drama rond het Witte Huis nog niet vergeven had. Nu liggen zijn papieren een stuk beter. Op een persconferentie in september maakte Jeitsin de weg voor de terugkeer van Chas boelatov vrij met de woorden: „Ik denk niet dat we hem afmoe ten schrijven. Mogelijk kan hij een bemiddelende rol spelen". Wijze woorden. De slanke, pij prokende intellectueel geniet namelijk een grote populariteit in Tsjetsjenië. En dat niet in de laatste plaats omdat hij een van de weinige Tsjetsjenen is. die het in Moskou tot een toppositie hadden geschopt. Een nog gro ter voordeel voor Chasboelatov is, dat hij niet belast is door al te nauwe relaties met de strijdende partijen in deze oorlog. Sinds het ondertekenen op 30 ju li van een militaire overeen komst tussen de Russen en de Tsjetsjenen, waarin de ontwape ning van de guerrilla-strijders in ruil voor de aftocht van de mees te Russen werd geregeld, zit er niet veel schot meer in de zaak. De onderling zeer verdeelde Tsjetsjenen wantrouwen de eveneens niet op één lijn zitten de Russen. Maar Jeitsin wil dat de rust eindelijk terugkeert in de opstandige deelrepubliek. Hij is echter niet bereid daarvoor de door de Tsjetsjenen verlangde prijs van totale onafhankelijk heid te betalen. Conferentie Aangezien er met Doedajev en andere radicale Tsjetsjenen niet echt over een compromis te pra ten lijkt, wil Moskou het blijk baar nu met Chasboelatov pro beren. In ieder geval had hij eind vorige week. direct na zijn aan komst in Tsjetsjenië, al een bij eenkomst met Jeltsins persoon lijke onderhandelaar Oleg Lo- bov. En Lobov had eind augus tus al verklaard dat Chasboela tov wel degelijk een partner zou kunnen zijn bij de door Moskou gewenste ronde-tafelconferen tie. Chasboelatov en de beleidma kers in Moskou zijn het er in ie der geval over eens dat mdien de strijd in Tsjetsjenië niet wordt beëindigd, de hele Kaukasus in vlammen kan opgaan. Gezien de gigantische oliebelangen die daar op dit moment op het spel staan, is dat het laatste waarin Moskou geïnteresseerd is. Afgelopen weekeinde verklaar de Chasboelatov dat er een 'u- nieke kans op vrede' is, maar waar die dan uit bestaat zei hij niet. Wel zei hij dat de door Rus land bepleite regionale verkie zingen in Tsjetsjenië nog dit jaar door moeten gaan. Doedajev, met wie Chasboelatov net zo min wenst te spreken als met ra dicale moslimleiders, lijkt enige nattigheid te voelen. Hij kondig de namelijk op zijn beurt ook aan dat er een breed overleg moet komen waaraan alle in vre de geïnteresseerde partijen mee moeten doen. Of het Kremlin Doedajev daar bij wil hebben staat nog in de sterren. Maar dat Chasboelatov een belangrijke rol gaat spelen is zeker. Een aantal meer gematig de Tsjetsjeense groepen heeft zich het afgelopen weekeinde al bij zijn beweging aangesloten. Maar veel zal afhangen van de extremistische 'veld-comman- danten' in Tsjetsjenië, zoals de beruchte Sjamil Basajev. Het is nog volstrekt onduidelijk in wel ke relatie zij staan tot de nieuwe hoop in bange Tsjetsjeense da gen. Roeslan Chasboelatov. Vandaag Vandaag bevinden we ons in een zuidelijke aanvoer en krijgen we zachte vochtige lucht over ons heen. De kans op opklaringen is vanochtend vroeg nog het grootst. Later in de ochtend trekt een storing vanuit het zuiden over ons heen met veel bewolking en enige tijd regen. De aangevoerde lucht is vrij warm en daardoor ook nog on stabiel, zodat de neerslag een buiig karakter kan hebben en een klap onweer niet is uit te sluiten. We danken dit zachte weer aan een complex stelsel van lagedrukgebieden en aller lei daarbij behorende storingen, die zowel uit het zuidivesten als zuiden op ons afkomen. Het enige aardige van deze situatie is de temperatuur, die ligt name lijk vrij hoog met ivaarden van 19, misschien wel 20 graden. De zuidelijke wind is matig, maar trekt vanavond langs de kust aan tot vrij krachtig. De komen de dagen blijft het zacht maar wisselvallig. Vooruitzichten Voor morgen: aanhoudende de pressie-invloed op de oceaan Een frontale storing nadert ui het ivesten. Eerst opklaringen later in de middag toenemendi bewolking in de avond en nachi buien mogelijk met onweei Temperatuur overdag rond 1! graden. Matige tot vrij krachtigt wind uit zuidelijke richtingen. Voor donderdag tot en met za terdag: zacht maar wisselvallig Hoog water Dinsdag, 3 oktober Vlissingen 08.39 Terneuzen 08.59 Bath 09 52 Roompot-buiten 08.45 Zierikzee 09.50 Yerseke 09.55 Philipsdam-West 10.00 Woensdag, 4 oktober Vlissingen 10.06 Terneuzen 10.22 Bath 11.16 Roompot-buiten 10 10 Zierikzee 11.15 Yerseke 11 25 Philipsdam-West 11.20 cm uur cn 157 21.22 17"j 179 21.42 219 22.35 241] 118 21.25 123 22.35 143 130 22.45 15l! 135 22.40 1561 157 22.41 18$ 180 22.59 212 220 23.52 257 117 22 45 148 Nautisch bericht t-eag water Wind: zuid 3 tot 4, vanavond zuidivest 4 tot 5 Bft.. zicht: matig tot slecht, later matig tot goed, temperatuur kustwater: 15 gra den. afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 4 oktober Zon op 06.45 onder 18.10 Maan op 16.06 onder 01.37 uur Dinsdag. 3 oktober cm uur cm Vlissingen 02.20 138 15.05 15£ Terneuzen 02.39 148 15.30 163 Bath 03.36 168 16.19 185 Roompot-buiten 02 20 106 1500 12G Zierikzee 03.25 112 16 05 121 Yerseke 03 25 117 16.05 13: Philipsdam-West 03 25 120 1600 Woensdag, 4 oktober Vlissingen 03 45 130 16.46 158 Terneuzen 04.10 140 17.00 171 Bath 05.00 161 17.56 191 Roompot-buiten 03.45 97 17.00 12$ Zierikzee 04.55 105 17.35 132 Yerseke 04.55 109 17.40 138 Philipsdam-West 04 50 111 17 45 137, Demonstranten in Moskou houden borden omhoog met portretten van tijdens de gevechten bij het Witte Huis omgekomen Russen, twee jaar geleden. Haagse pandit: melkwonder is voor alle mensen door Guido de Bruin De Haagse pandit (hindoe- priester) S. Tewarie was in India toen beelden van de goden Ganesh. Shiva en Parvati twee weken geleden melk begonnen te 'drinken'. Hij liet zijn onge loof varen toen hij in verschil lende tempels het mirakel zich zag voltrekken. „Voor mensen die niet geloven, is het een be wijs dat er goddelijke kracht op aarde is." De toeloop van gelovige hin- does. ook in Den Haag. die het wonder keer op keer willen zien gebeuren, begint Tewarie tegen te staan. „Dat moet een keer op houden. Zo lijkt het een spel letje." Als hindoe uit een westers land kijkt Tewarie sceptisch naar sommige religieuze praktijken in India. „Ik weet dat daar rare dingen gebeuren Het hindoeïs me kent veel afgoderij." Daarom wilde de pandit van de Haagse hindoe-gemeenschap het won der eerst niet geloven. Tijdens een conferentie in New Delhi van de Sanatan Dharm. de orthodoxe stroming waartoe Te warie behoort, twijfelde nie mand- Dat Indiase hindoe-voor- mannen de gebeurtenissen voor hun politieke doeleinden heb ben aangewend, vindt hij „mis bruik van het godendom". Claims De omstreden goeroe Chandras- wamy. bekend om zijn contac ten in hoge kringen, zei dat hij het wonder had bewerkstelligd. Volgens Tewarie heeft ook de al even omstreden wonderdoener Sai Baba het mirakel geclaimd. Voor de radicale hindoe-partij VHP is de melkdrinkende 'Shiva- familie' een wapen in de strijd voor de verandering van het se culiere India in een hindoeïsti sche staat. „Hindoes in het buitenland heb ben niets met de Indiase politiek te maken", benadrukt Tewarie. „Wij hebben alleen religieuze banden met India. Wij zeggen: het melkwonder is er niet alleen voor hindoes, maar voor alle mensen." Volgens dr. C. van der Burg. do cent Zuidaziatische religies en talen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, is het niet toevallig dat juist Ganesh. de god met het hoofd van een olifant, melk is gaan drinken. Het wonder vond plaats in de periode waarin hin does een feest ter ere van de zeer populaire god vieren. Over het wondergehalte velt hij geen oordeel. „Als het in de ogen van de hindoes een geloofszaak is, dan is het een geloofszaak." door Jessica Prager-Stein Het thema van de boekaf- deling van de Bijenkorf is deze maand: "Het nieuwe denken": "Steeds meer mensen zoeken naar een nieuwe kijk op de we reld, op de samenleving en op zichzelf. Wat is de kwaliteit van ons bestaan en wie zijn we eigenlijk? Vragen die aan zet ten tot (zelflonderzoek. We staan op de drempel van een nieuwr milennium en ingrij pende veranderingen zijn mo gelijk. Dat verklaart de groeiende belangstelling voor de New Age-stromingen Aldus de wervende tekst in het najaarsmagazine van ge noemd warenhuis. Verkenners en nieuwsgierigen kunnen hun hart ophalen want niet alleen boeken zijn te koop, ook de toepassingen zoals: ta rotkaartgen, pendels en meri diaankogels. Twee pagina's vol titels geven de grote scha kering aan die er op dit gebied wordt aangeboden: De man dala als helende kracht; Onze natuurkracht; Het celestijnse werkboek; Spirituele aroma therapie; De stem van de grote geest; De kracht van het mede dogen; de Tarot als levensweg enzovoorts.... New Age ofwel het Nieuwe Tijdsdenken is al weer enkele jaren een ingebur gerde term. Een globale definitie van New Age zou kunnen zijn dat het om een bonte verzameling van uiteenlopende stromingen gaat, die een aantal opvattin gen en ideeën soms gemeen schappelijk hebben. In 1982 kwam het boek 'De Aquarius samenzwering" van de Ameri kaanse schrijfster Marilyn Fer guson uit. De ondertitel luidt: 'persoonlijke en sociale trans formatie in de tachtiger jaren'. De gedachte in dit boek is dat we op 't punt staan een nieuw tijdperk in te gaan. „We laten een donker, gewelddadig tijd perk. dat van de vissen, achter ons en betreden een millen nium van liefde en licht: aqua- rius, de waterman, het tijdperk van de 'de ware vrijmaking van de geestHet woord samen zwering is in het Engels 'con spiracy'. conspireren betekent letterlijk 'samen ademen'. Veel voorkomende termen en be grippen binnen New Age zijn transformatie, holisme, erva ring. scheidingsdenken, be- wustzijnvergroting. harmonie, reïncarnatie, energie en evolu tie. New Age lijkt zich te ont wikkelen tot een belangrijke religieuze stroming in de Wes- De Japanse toetsenist Ki taro, beoefenaar van New Age-muziek. terse cultuur. Want één ding is in ieder geval duidelijk en dat is, dat het een Westerse aange legenheid is. Universeel New Age impliceert iets geheel nieuws te zijn, maar is het dat wel? Binnen de Westeuropese cultuur zien we eerdere ople vingen van soortgelijke stro mingen (jaren twintig theoso fische beweging, jaren zestig: alternatief, love en peace, be wustzijnsverruiming 'high worden' enz.). Wel nieuw is de duidelijke verbinding tussen de moderne wetenschap en de religie (pragmatisme en tran- cendentiei. Bovendien wordt er meer gebruik gemaakt van technieken en opvattingen uit de religies van het Oosten Ook staat het 'gezondheidsdenken' nu veel meer centraal, zowel de lichamelijk als op geestelijk terrein. Het holisme ofwel holistisch denken is een geïntegreerd on derdeel van New Age: het wil zeggen dat alles met alles sa menhangt. dus in tegenstelling tot het dualisme (scheidings denken) gaat het om een 'har monie- ofwel synthesedenken' Sommige ontwikkelingen zijn zondermeer toe te juichen zo als bijvoorbeeld de holistische benaderingen van ziekte en ge zondheid en van ons milieu In tegenstelling tot de zo eenzij dig technisch geworden wes terse geneeskunde. Een van de grondslagen van het New-Age- denken lijkt te zijn dat het in alle religies uiteindelijk om het zelfde gaat: de ene universele waarheid. Deze 'waarheid' zou door allerlei omstandigheden vertekend en misvormd zijn, waardoor de verschillende godsdiensten en stromingen zijn ontstaan. Dogma Vanwege de breedheid en veel vormigheid die New Age als stroming kenmerkt - het soms gebruikte beeld van de supermarkt is nog zo gek niet - is er geen eenduidig oordeel over te geven. Wel lijkt het mij zinnig, kritische vragen te stel len bij sommige sterk doorge voerde (niet onschuldige of vrijblijvende) denkbeelden die met name binnen New Age le ven. Bijvoorbeeld dat alles wat een mens overkomt een functie zou hebben: leed, pijn en dood hebben een functie, een plaats fotoarchief PZC of een bedoeling. Het heeft met de betreffende mens te maken, het is zijn/haar karma (levens lot). en houdt direct verband met zijn/haar eerdere levens op aarde Als alles uiteindelijk door het karma wordt veroorzaakt, wat kan een mens dan nog doen? Is er nog ruimte voor protest? Is ook het karma-begrip in zekere zin een dogma? In hoeverre ruil je het ene dogma in voor een ander? Waarom ben je wel (terecht) kritisch ten aanzien van de eigen religieuze Wester se (christelijke) traditie en niet of nauwelijks naar die uit een Oosterse religie? De Bijenkort sluit, aldus een woordvoerder, aan "op een maatschappelijke en culturele trend; het hangt in de lucht dus moet je er aandacht aan besteden". Deze 'trend', uit dit nieuwe denken, gaat ook aan de ker ken niet voorbij. Iemand die heel voorzichtig 'de markt wil verkennen' is ds Klaas Hen- drikse aan de Vrijzinnig Her vormde gemeente (Koorkerk) in Middelburg, Vanavond is daar een bijeenkomst met de titel: "Geloven-in-een-nieuwe- tijd" pendelen tussen kerk en New Age". Formule In de kerkbode wordt het als volgt geformuleerd:"De for mule is open, de deelnemers bepalen zelf de route door het esoterische landschap en de spirituele, mystieke, gnosti sche en meditatieve plaatsen waar zij willen stilstaan. Daar om is de kring gericht op men sen, die wel eens 'iets New Age- achtigs' gedaan hebben en be reid zijn om hun kennis en er varing in te brengen." Op mijn vraag waarom hij rond New Age een kring wil opzetten ant woordt Hendrikse: „de kerken lopen leeg. maar mensen blij ven op zoek. blijven zich bezig houden met levensvragen. Ve len vermoeden dat er meer is... Veel mensen zijn op hun zoek tocht door het leven de kerk al gepasseerd. Het is - voor alle duidelijkheid niet de bedoe ling hen via via weer terug de kerk in te krijgen (het mag na tuurlijk wel). Neen, wij willen juist met respect luisteren naar elkaar en leren van ieders inbreng en ervaringen. De eer ste avond is vooral oriënte rend, met ondermeer een inlei ding over New Age. De cursus begint op 24 oktober en hoe het zich verder ontwikkeld ligt voor een groot deel aan de groep zelf. Zijn er bijvoorbeeld veel vragen over gnostiek dan kunnen wij een deskundige op dat gebied uitnodigen. Deze cursus zou een aanloop kun nen zijn tot een soort sympo sium (ergens in mei 1996) dat dan in een openbaar gebouw wordt gehouden. Wie weet als eerste aanzet tot een meeija- renproces." Hendrikse vertelt voorts dat de Koorkerkgemeente behoort tot de Vrijzinnige vleugel van de Hervormde Kerk met een samenwerkingsverband met de Remonstrantse kerk. "We zitten al aan de rand en bij ons is veel mogelijk, zo vragen wij ambtsdragers of kerkeraadsle- den, noch paren die in de kerk wensen te trouwen of hun kind willen laten dopen, naar hun kerkelijke afkomst. Wij vinden dat wij vanuit de kerk 'de markt' ook kunnen bedienen. Dus meer een open, op de sa menleving gerichte houding. Vandaar deze aanzet rond New Age." De oriëntatie-bijeenkomst vindt plaats op 3 oktober in de consisto rie van de Koorkerk te Middelburg en begint om 20 00 uur. Informatie. Mw.J. Viveen. tel. 01189- 3312 Mu). H in 't veld tel. 01180- 36361. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Zweden: Wolkenvelden, in het zuiden en oosten ook nu en dan zon. Dinsdag in het westen kans op wat regen; woensdag in het zuiden en oosten kans op een bui, mogelijk met onweer. Oplo pende temperaturen; woensdag maxima van 10 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 18 graden op woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zon afgewisseld met wolkenvelden. Dinsdag vooral in Ierland en langs de westelijke kusten van Groot-Brittannie ge regeld buien. Elders kan dins dag al wel een bui vallen, maar neemt woensdag de buiigheid pas echt toe. Vooral dinsdag avond en woensdag in Schot land en Ierland veel wind. Ma xima 14 tot 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen of een enkele bui. Vooral dins dagmiddag ook nu en dan zon. In de Bourgogne en oostelijker slechts een enkele bui en meer zon. Middagtemperatuur van 18 graden langs de kust tot 23 in het oosten. Portugal: Dinsdag toenemende bewolking en enkele buien. Woensdag in het zuiden overwe gend droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 18 gra den in het noorden tot 24 in het zuiden. Madeira: Naast zon ook enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Middagtempe ratuur rond 25 graden. Spanje: Zonnige perioden, maar vooral in het noordwesten en noorden, en langs de oostelijke en zuidelijke costa's ook een en kele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 20 graden in Galicie tot 29 op veel plaatsen in het zuiden van het land. Zuid-Frankrijk: Dinsdag flinke zonnige perioden, maar vanuit het westen en zuiden meer be wolking en kans op een regen- of onweersbui. Woensdag meer buien en minder zon. Middag temperatuur tussen 23 en 26 gra den. Mallorca en Ibiza: Dinsdag in de loop van de dag meer bewolking en een enkele regen- of onweers bui. Ook woensdag van tijd tot tijd een bui. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Italië: Rustig nazomerweer met flinke zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog, maar in de Italiaanse Alpen, en later langs de Middellandse Zeekust, een toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden maar in het noorden iets lager. Griekenland en Kreta: Vrij zon nig en droog. Dinsdag op de Egeïsche Zee eerst nog een ste vige noordelijke wind. Middag temperatuur op de meeste stranden rond 22 graden, in het binnenland later oplopend tot' boven 25 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon en droog Geleidelijk weeri iets hogere maxima: woensdag! uiteenlopend van ongeveer 22: graden langs de Turkse westr| kust tot iets boven 25 langs dei Turkse zuidkust en op Cyprus. J Duitsland: In het zuiden en zuid-I oosten zonnige perioden en droog. Elders meer bewolking en kans op een regen- of onweers-t bui, dinsdag vooral in het wes ten. woensdag ook in het noord oosten. Zacht met maxima vn 19 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Polen: Wolkenvelden maar ook nu en dan zon, vooral in het zuid oosten. In de nacht en ochtend hier en daar mist; woensdag in het noordwesten kans op een re gen- of onweersbui. Aanmerke lijk zachter; woensdag maxima van 18 graden in het noordwes ten tot rond 23 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Vrij rus tig en droog herfstweer met flin ke zonnige perioden. In de nacht en ochtend kans op mist. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 23 graden op woens- dag. Weerrapporten 02 oktober 19 uw Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madnd Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich half bew. regenbui onbewolkt half bew. licht bew. half bew half bew half bew onbewolkt regen zwaar bew zwaar bew. zwaar bew licht bew licht bew licht bew half bew. half bew onbewolkt zwaar bew half bew. zwaar bew. regenbui half bew licht bew. onbewolkt half bew half bew zwaar bew licht bew zwaar bew zwaar bew half bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew onbewolkt licht bew De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa Al - ter hoogte van Hengelo (Overijssel) wegwerkzaamheden A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4