PvdA voor beperken rente-aftrek Onze Top 10 van deze week. cd pa 16 enqSte Karstens getuigt met pruik, borrelglazen en plaksnor e o PZC Gesprek van boeren-comité en Van Aartsen zonder resultaat Straffen tot vier jaar in de airbag-affaire Officier van justitie had te weinig zicht op IRT-methode Kinderopvang kostte in '94 ruim miljard O o binnenland Kabinet verwacht tegenstand ondanks ontzien lagere inkomens O O O 49 2.50 99 1.49 1.99 Extraatje van deze week: DINSDAG 3 OKTOBER 1995 ich DF.N HAAG (GPD) - De PvdA wil snel werk maken van het be perken van de rente-aftrek voor consumptief krediet, de lenin gen om auto's, koelkasten en dergelijke aan te schaffen. Wat de sociaal-democraten betreft mag de rente over een lening van maximaal zo'n 5000 gulden fiscaal aftrekbaar blijven, om zo de lagere inkomens te ont zien. Door de rest te schrappen, denkt de PvdA zo'n 250 miljoen gulden binnen te halen. Financieel woordvoerder Rick van der Ploeg van de PvdA zal het punt vandaag tijdens de fi nanciële beschouwingen over de Miljoenennota 1996 aan de orde stellen. In het paarse regeerak koord staat dat de nu nog onbe perkte aftrek van de rente over consumptief krediet deze re geerperiode „ter hand genomen zal worden". Op het ministerie van Financiën wordt de kwestie wel bestu deerd. maar het kabinet staat nog niet te trappelen om werk van te maken van deze maatre gel. De kwestie ligt zeer gevoelig. Niet alleen worden veel protes ten van burgers verwacht, ook zou de rente-aftrek van groot be lang zijn voor de economie. Dit omdat het mensen toch duur dere gebruiksgoederen doet ko pen, ondanks hun maar matig groeiende koopkracht. Eerdere kabinetten bogen zich ook al over de rente-aftrek van het consumptief krediet, maar tot maatregelen kwam het nooit. Van de huidige coalitiepartijen staat vooral de VVD niet te jui chen. Maar de PvdA vindt dat het nu tijd wordt dat er wat ge beurt. „Het is zowat het enige punt uit het regeerakkoord waar nog geen werk van is gemaakt. We begrijpen dat het niet zo'n populaire maatregel is, maar als andere dingen uit het regeerak koord uitgevoerd worden, dan dit ook", aldus Van der Ploeg. De PvdA zou het liefst zien dat de beperking al per 1 januari vol gend jaar ingaat. Mocht het niet lukken, dan moet het uiterlijk 1 januari 1997 worden. Van der Ploeg wil de rente over leningen tot zo'n 5000 gulden wel fiscaal aftrekbaar houden. Zo kunnen de lagere inkomens koelkasten, tv's en stereotorens blijven aanschaffen. „Maar de zin van rente-aftrek voor de aan schaf van een tweede boot zien wij niet. We hebben het geld no dig voor andere zaken.", aldus de financieel specialist. De 250 miljoen gulden die het voorstel oplevert kan volgens Van der Ploeg onder meer gebruikt wor den om het 'sabattical year', of wel het 'opfrisverlof mogelijk te maken. HAARLEM (ANP) - De recht bank in Haarlem heeft maan dag twee verdachten in de zoge noemde airbag-zaak veroor deeld tot celstraffen van drie en vier jaar. Er waren straffen tot zes jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de twee be trokken zijn geweest bij de in voer van partijen cocaine via de bagagekelders van KLM op Schiphol. Een 29-jarige KLM-bagageme- dewerker uit Amsterdam kreeg vier jaar na een eis van vijfjaar. De rechtbank oordeelde dat de man betrokken is geweest bij i drie cocaïnezendingen van in to taal vijftig kilo. De rechtbank wees de vordering tot betaling van 20.000 gulden aan de Neder landse Staat af. Een 33-jarige man uit Amster dam, die 8 januari dit jaar op Schiphol een pakketje met veer tien kilo cocaïne kwam ophalen, werd veroordeeld tot driejaar na een eis van zes jaar. Ook in deze zaak is een geldvordering' afge wezen. Afgelopen vrijdag zijn aan twee betrokkenen in de airbag-zaak al straffen opgelegd van drie jaar. Een derde verdachte is eer der vrijgesproken. Deze week wordt nog tegen vijf andere ver dachten in de airbag-zaak von nis gewezen. Woordvoerder Roemaat van het actiecomité „Wij zijn 't zat" bedankte gisteravond tijdens een VVD-bijeenkomst in Oosterbeek VVD-leider Bolkestein en minister van financiën Zalm voor de aandacht, die zij aan het mest-probleem hebben besteed. foto ANP DEN HAAG (GPD) Een gesprek tussen leden van het boeren-actiecomite 'Wij zijn 't zat' en landbouwminister Van Aartsen over het mestbeleid heeft giste ren niets opgeleverd. De boeren herhaal den hun dreigementen van harde acties als Van Aartsen niet met soepeler nor men voor de mest komt. Een mogelijke actievorm wordt een administratieve boycot van de overheid, bijvoorbeeld met de mestadministratie of de belastin gaangifte. Een woordvoerder van de minister be stempelde het gesprek als een 'uitwisse ling van standpunten'. Veel meer kan Van Aartsen ook niet doen, omdat er nog- steeds geen overeenstemming bestaat over het mestbeleid tussen hem en milieu minister De Boer. Vooral de vraag welk ministerie hoeveel moet betalen voor het saneringsfonds is nog een strijdpunt. De bewindslieden van landbouw, milieu en fi nanciën hebben bijna dagelijks overleg over het geld. „Er zit wel beweging in, maar ze zijn er nog steeds niet uit", aldus een woordvoerder van Landbouw. Minis ter Zalm van financiën voorspelde gister avond tijdens een VVD-bijeenkomst in Oosterbeek dat er eind deze week een ak koord zal worden bereikt. De leden van het actiecomité zijn echter vooral gefixeerd op de norm van 50 kilo fosfaatverlies per hectare. Zij beweren dat een strengere norm tot lagere opbreng sten en dus lagere inkomens van de boe ren leidt. Voor hen valt er daarom niet te praten over een uitkoopfonds, maar al leen over bemestingsnormen waar de hui dige landbouw niet al teveel pijn van zal lijden. Industriebond FNV bepleit werkweek van 36 uur in metaal AMSTERDAM (ANP) - De In dustriebond FNV wil in de nieuwe cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie een 36-urige werkweek invoeren, een vermindering van twee uur. „Ik praat alleen nog over de da tum van invoering, niet meer over het principe van de 36 uur", aldus T. Hagen, hoofdbe stuurder Metaal-Elektro bij de bond, maandag tijdens een toe lichting op de discussienota over de komende cao. De kortere werkweek moet ui terlijk in maart 1998 van kracht zijn, wanneer de nieuwe cao vol gens de bond moet aflopen. In ruil voor korter werken biedt Hagen een werkdag van negen uur. Van werken op zaterdag wil hij echter niets horen. Als de le den daarom vragen wil Hagen de eis omzetten in een flexibele werkweek van 32 tot 45 uur, waarin de 36 uur alleen als ge middelde overeind blijft. De werkgeversvereniging FME. directe tegenspeler van de In dustriebond in de onderhande lingen. wijst een kortere werk week radicaal van de hand. Kor ter werken is wat betreft de werkgevers enkel bespreekbaar voor individuele bedrijven of on derdelen daarvan. De FNV-bond wil niet alleen een kortere werkweek, maar ook meer loon zien. Zowel in 1996 als in 1997 moet het salaris 1 pro cent meer stijgen dan de inflatie. Voor volgend jaar bedraagt de looneis 3 procent. Uitzendkrachten De bond maakt zich zorgen over het toenemend aantal uitzend krachten in de branche. Vorig jaar was 10 procent van de me taal- en elektrotechnische arbei ders via een uitzendbureau inge huurd; dit jaar is dat percentage volgens een schatting van de bond verdubbeld. Sommige be drijven gaan nog verder: van de ruim 1800 man produktieperso- neel bij Daf heeft 30 procent een tijdelijk contract. Hagen wil het percentage tijde lijke krachten aan een maxi mum van 5 procent binden. Mocht een bedrijf meer uitzend krachten willen inhuren, dan kan dat enkel na overleg met de bond. De vut moet wat de bond betreft in grote lijnen blijven bestaan. Wel moet de opzet langzamer hand veranderen: werknemers moeten een deel van hun eigen vut-uitkering opsparen. DEN HAAG (GPD) - De voor malige Amsterdamse officier van justitie mr. M.A.A. van Capelle had te weinig zicht op de werkzaamheden van de in formant van het opgeheven Interregionaal Recherche team (IRT) Noord-Holland/ Utrecht. Ook heeft hij als 'IRT- officier' nagelaten de nieuwe chef van het team, de Amster dammer J. van Kastel, bijtijds te informeren over het op de markt komen van grote partij en softdrugs onder regie van de politie. Van Capelle zei dit gisteren te gen de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den. Ook vond Van Capelle achteraf dat hij overleg had moeten plegen met zijn bazen, de hoofdofficier van justitie en de procureur-generaal. Omdat hij de methode zelf oirbaar vond en hij niet twijfelde, kwam dit niet in hem op, ver telde Van Capelle. Het IRT wilde de informant la ten'opklimmen in de criminele organisatie die ontstond uit de 'erven' van de vermoorde drugsbaron Klaas Bruinsma. De informant zorgde ervoor dat de drugs de douane kon den passeren. In werkelijkheid regelde de politie via de Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) dat de douaniers in de Rotterdamse haven een andere kant op ke ken. Het IRT had plannen om de in formant mee te laten werken aan de invoer van vijfduizend kilo harddrugs icocaïne). Deze partij, maar ook vier voorgeno men proefzendingen van hon derd kilo, zouden volgens Van Capelle in beslag worden geno men. De enquêtecommissie leek hieraan te twijfelen. Van een harddrugs-transport kwam het overigens niet. Ter wijl volgens Van Capelle het IRT begin november 1993 zicht kreeg op de ontmanteling van de criminele organisatie, werd het team enkele weken later door de top van de Amster damse politie en justitie opge heven. In bedekte termen sprak Van Capelle over de ver stoorde verhouding tussen hem en de Amsterdamse poli tiechefs. „Er gaat niets boven Groningen," refereerde hij aan de reclame-leus van de provin cie Groningen waai' hij nu werkt als plaatsvervangend hoofdofficier van justitie. De officier bevestigde eerdere ramingen van 25.000 kilo soft drugs die via de IRT-informant op de markt kwamen. Zo'n 16.000 kilo werd in beslag geno men, voornamelijk in het bui tenland. Volgens Van Capelle heeft star gedrag van IRT-chef Van Kastel er eind 1993 nog toe geleid dat vijfduizend kilo soft drugs onbedoeld op de markt kwamen. Van Kastel ver plichtte personeel van een ob servatieteam een cursus te vol gen, waardoor zij de partij drugs uit het oog verloren. DEN HAAG (GPD) - Hij draagt een zwarte pruik, een opvallende bruin-hoornen bril met borrelglazen en een opgeplakte snor. Zijn neus lijkt geboetseerd. Chef R. Kar stens van de afdeling politiële infiltratie van de Centrale Re cherche-informatiedienst (CRI) verschijnt opvallend vermomd voor de parlemen taire enquêtecommissie op sporingsmethoden. Met be hulp van een vervormer klinkt zijn stem als blik. Het lijkt haast op plagerij dat Kar stens in heel zijn onherken baarheid toch als op en top po litieman de 'verhoorzaal' in het gebouw van de Eerste Ka mer binnenkomt: keurig geü niformeerd, blinkend van de versierselen. Om Karstens was vorige week een relletje uitgebroken tussen de enquêtecommissie en mi nister Sorgdrager van justitie. Karstens voelde er niets voor om, hoewel vermomd, frontaal gefilmd en gefotografeerd te worden. De minister steunde hem. Na pittige onderhande lingen ontstond het compro mis dat hij wel van voren maar slechts van ver af gefilmd mocht worden. Karstens, zo blijkt tijdens het verhoor, is een trotse professio nal. Nederland loopt in Europa met. Duitsland en Engeland voorop in denken en doen waar het de politiële infiltratie be treft, Zelfbewust: „Ik durf te beweren dat geen operatie door ons toedoen is mislukt". Er is maar één man in Neder- De vermomde Karstens aan het woord. Hij mocht slechts van achteren worden gefotografeerd. foto GPD land die infiltranten van een valse identiteit mag voorzien, en dat is hij: Karstens. Daar ligt een ministeriële regeling aan ten grondslag. Dat hier en daar op regionaal niveau óók valse identiteiten worden ver strekt aan infiltranten, is vol gens hem ontoelaatbaar En met nauw verholen minach ting: „Daar wordt soms zeer slordig mee omgegaan. Het verschaffen van een valse in- dentiteit is echt meer dan al leen het verstrekken van een nieuw paspoort". Ook voor de manier waarop re gionale criminele inlichtingen diensten burgerinfiltranten begeleiden, heeft Karstens geen goed woord over: „Als je dat doet moet het een stuk be ter dan tot op heden gebeurt" De kwaliteit van de politiële en psycho-sociale begeleiders schiet te kort. evenals de ver slaglegging. vindt hij. Hardvochtig is zijn oordeel over het feit dat het aantal po litiële infiltranten door de poli- tie-reorganisatie terugliep van ongeveer 75 tot 25 nu. Alleen in het noorden, oosten en zuiden van het land zijn nog agenten undercover'. Zelf is hij nu een landelijk infiltratieteam aan het opzetten. Er ligt een plan om weer op te klimmen naar zestig infiltranten. In het wes ten van het land is echter alles opgedoekt. „Onvoldoende en falend management" ligt hier aan ten grondslag, weet Kar stens. Wrevel Ach, die regio's. Soms wordt Karstens pas gevraagd een in filtrant in te zetten als een on derzoek al bijna is stukgelo pen. Dat wekt wrevel. En soms - al even ergerlijk - wordteen operatie waar een van zijn infil tranten in heeft geïnvesteerd, plotsklaps gestaakt. Moeilijk heeft Karstens het ook gehad met de beslissing van minister Sorgdrager eerder dit jaar om in Zuid-Nederland een actie stop te zetten waarbij soft drugs welbewust op de markt zouden komen. „Ik denk dat dit traject een modeltraject was. Ik was het niet eens met de beslissing om te stoppen". Voorzitter Van Traa oppert bij zoveel zelfverzekerdheid nog dat hem uit criminele bron ter ore is gekomen dat politiële in filtratie niet werkt: „Het zijn zulke keurige mensen, die om zes uur weer naar huis gaan. dat ze door criminelen al op honderd kilometer afstand worden ontdekt." steekt Van Traa toe. Karstens, verbaasd over zo veel onwetendheid, repliceert: „Dat is niet zo. We kennen infil traties die twee of drie jaar du ren." Hoe vaak. wil Van Traa weten, gaat het om langdurige acties? „Echt grote zaken, daar hebben we er vijf van ge had", aldus Karstens. Van Traa's conclusie: er wordt dus meer over infiltratie,gesproken dan dat er daadwerkelijk ge bruik van wordt gemaakt. Waar, zo wil Van Traa tot slot weten, liggen de grenzen voor een infiltratie-operatie? Hoe veel kilo's drugs mogen er be wust op de markt worden door gelaten? Mag een infiltrant in bed worden aangetroffen met een mooie blondine uit het mi lieu in de hoop op informatie? Karstens houdt welbewust het meel in de mond: „Grenzen zijn er wel, maar als ik ze in het openbaar aangeef, dan geef ik de tegenpartij een check-mo ment. En dat lijkt me niet wij selijk". Asiel Doetinchem leeggekocht DOETINCHEM (ANP) - De radicale dierenbeschermingsorga nisatie Animal Care heeft afgelopen weekeinde de honden en katten uit het dierenasiel De Oude I Jsselstreek in Doetinchem opgekocht en ondergebracht bij particulieren. Dat gebeurde uit protest tegen de terugkeer maandag van beheerder G. Vrieze. die een jaar lang ziek thuis heeft gezeten. Animal Care verwijt de man zeer slecht voor cle dieren de zorgen. De dierenbeschermers kwamen vorig jaar ook al in actie, toen in het asiel 46 katten werden afgemaakt omdat ze ringworm hadden. De actievoerders hebben de Doetinchemse bevolking opgeroepen geen dieren meer naar De Oude IJsselstreek te brengen. Het dierenasiel staat na de actie van Animal Care leeg. Geen extra controle inhaalverbod ARNHEM (ANP) - De politie controleert niet extra op de A50 (Arnhem - Apeldoorn) om te zien of vrachtwagenchauffeurs zich aan het nieuwe inhaalverbod houden. Dat geldt sinds maandagmorgen tijdens de spitsuren op een deel van de snel weg in noordelijke richting, tussen het knooppunt Waterberg en Teriet. Het was maandag overigens wel opmerkelijk rustig op dat weggedeelte. Als volgende maand het inhaalverbod op de A2 (Eindhoven - Maastricht) gaat gelden, tussen Roosteren en Born in zuidelijke richting, zal wel gericht gecontroleerd worden, zegt K. van IJzendoorn van Rijkswaterstaat. Beide experimenten lopen tot 1 maart Aan het eind van de proef moet blijken of gerichte politie-controle verschil uitgemaakt heeft. VVD wil uitspraak over Euro-munt DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt dat de Tweede Kamer een uitspraak moet doen over de invoering van de Euro. zoals de nieuwe Europese munt moet gaan heten. Zaterdag besloten de Europese ministers van financiën in Valencia tot invoering van die munt in 1999. Volgens WD-woordvoerder Hoogervorst is het ondenkbaar dat de gulden wordt ingeruild voor de Euro. zonder dat de Tweede Kamer daar een uitspraak over heeft kunnen doen. Hoogervorst vindt dat de harde Nederlandse gulden, met. lage inflatie en lage rente op leningen, niet zomaar voor de Euro plaats moet maken. „Wat we terugkrijgen voor de gulden, moet toch minstens zo sterk zijn", aldus Hoogervorst. Inmiddels is wel zeker dat de munt in 1999 wordt ingevoerd, maar nog niet zeker is welke landen zich dan bij die Europese munteenheid aansluiten. Deel Unie 55+'ers tegen bestuur DEN HAAG (GPD) - Een groep verontruste leden van de Unie 55+ eist dat het hoofdbestuur van deze ouderenpartij op stapt. Volgens de 'kopstukken' van de groep zit het bestuur onder leiding van voorzitter Goeman onrechtmatig op zijn stoel. Geeft het bestuur voor vrijdag geen gehoor aan de op roep, dan begint de groep verontruste leden een kort geding om Goeman en de zijnen tot opstappen te dwingen. Eén van de initiatiefnemers van de actie van de verontruste Unie 55+'ers is Ed Noordman, voormalig eindredacteur van het partij-orgaan Unie-Opinie. Die taak legde Noordman eer der dit jaar neer na een conflict met het partijbestuur over de inhoud van het blad. In mei werd Noordman geroyeerd als lid van de Unie 55+, omdat hij zich niet aan de regels zou hou den. DEN HAAG (ANP) - De over heid draagt steeds minder bij in de kosten van kinderopvang, die in ons land vorig jaar iets meer dan een miljard gulden be droegen. Dat was volgens het CBS honderd miljoen meer dan in 1993 en bijna een verdrievou diging ten opzichte van 1990. In totaal werden vorig jaar 109.300 kinderen opgevangen in kinderdagverblijven of via pro fessionele bemiddeling bij gas touders. Dat waren er 10.000 meer dan een jaar eerder en bij na tweemaal zoveel als in 1990. De sterke stijging tussen 1990- 1993 zwakte dus behoorlijk af. Tegenover een groei van 9 pro cent in 1994, stonden groeiper centages van 30 in de jaren daar voor. Vorig jaar droeg de overheid 40 procent (407 miljoen) bij in de to tale kosten. In 1989 was dat nog ruim de helft (54 procent). De da ling is een gevolg van de groei van verhuur van plaatsen aan bedrijven en instellingen. Die betaalden in 1989 7 procent en vorig jaar 30 (313 miljoen) De ou ders moesten zelf 264 miljoen op tafel leggen. De wachtlijsten waren vorig jaar nog steeds lang. Bij kinderdag verblijven die hele-dagopvang aanbieden, stonden 47.100 kin deren op een wachtlijst. Iets minder dan in 1992 (50.000), maar meer dan in 1993 (42.500). Een kwart van die kinderen stond ingeschreven voor een be- drijfsplaats. Uit de cijfers blijkt dat vorig jaar één op de tien kin deren tussen de nul en vier jaar wekelijks een kinderdagverblijf bezocht. O O Andijvie, 500 gram Italiaanse zoete witte druiven. kilo Magere varkenslappen, 500 gram £75 3.75 C no kilo o.yö Cd Goudse jonge kaas 48+, vers van t mes <tm> of vacuüm verpakt sa®®®, 0 nn kilo O.yU Cfl Elleboogjes Macaroni Ü29I of Spaghetti (1391. pak 500 g Ctl Koffiemelk, vol of halfvol, fles 0.5 liter of pak 500 gram Nu Peijnenburg ontbijtkoek 1500 g), gesneden, volkoren, parelkandij- of honingcaramelkoek, 400 g Nu Lambrusco rosso of blanco, O OC fles 0.75 liter ,375 CÏ3O Seven Up, Regular Light of Sisi Orange, Regular eró®, Light.of Koolzuurvrij m o Q o 2 flessen A 1.5 liter naar keuze J. JO Sunil Ultra of Color1 O O O 2 navulpakken A 2 kilo ,24+JSS J.y.yö Los Molinos Crianza, zachte, fruitige rode -jr Spaanse wijn. fles 0.75 liter >95" ^r. /O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 oktober a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3