Lastenverzwaring inwoners Sas PZC Glazenwassen op hoog niveau Brouwershaven wil nieuwe jachthaven verzelfstandigen Advocaat zoekt uit wie moet opdraaien voor weghalen tanks Braakmanbössen worden afgeplagd Initiatief nieuwe dorpsraad in IJzendijke Kritiek inwoners op herinrichting 's-Heer Abtskerke KANS VOOR EEN KIND zeeland 20 Veel voorzieningen worden fors duurder Spreekuren van wijkagent Word nu donateur Gobe van vier heeft geen plezier. DINSDAG 3 OKTOBER 1995 van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - Ook de inwo ners van de gemeente Sas van Gent ontkomen er niet aan. De gemeente voert volgend jaar het rioolrecht in. Huishoudens moeten vijftig gulden voor het onderhoud van de riolering gaan betalen. Dit tarief wordt vanaf 1997 elk jaar met 25 gul den verhoogd. De afvalstoffen heffing en het reinigingsrecht gaan met 16 en 18 procent om hoog. De burgers zijn aan elk van deze hellingen veertig gul den meer kwijt. Het is voor het eerst, zo meldt het college van burgemeester en wethouders in de aanbiedings brief bij de begroting 1996, dat een sluitende begroting wordt gepresenteerd. ..Dit laat echter onverlet dat aan een verdere las tenverzwaring voor de burger niet te ontkomen valt." Om het Gemeentelijk Rioolbeheersplan in fasen te kunnen uitvoeren en meer financiële armslag te heb ben. rest de gemeente geen an dere oplossing dan de invoering van het rioolrecht. Voor de ver vanging en verbetering van de rioleringen is in 1996 bijna zes BRESKENS - Wijkagent Henk Wiegman begint deze maand met spreekuren in Breskens, Groede. Hoofdplaat. Schoondij- ke en IJzendijke. In Breskens houdt Wiegman elke dinsdag avond van 19.00 tot 20.00 uur spreekuur in het gebouw van de brandweer aan de Weijkman- laan. De spreekuren in Groede en Hoofdplaat worden vanaf 12 oktober om de twee weken op de woensdagen gehouden. In Groede kunnen de dorpsbe woners van 19 tot 20 uur terecht in het gebouw van de Kruisver eniging aan de Quarles van Uf- fordweg. In Hoofdplaat wordt op dezelfde avonden als in Groede van 20.30 tot 21.30 uur spreekuur gehouden in de Jeugdsoos aan de Schoolstraat. Het vragenuur tje voor de Schoondijkenaren wordt met ingang van woensdag 19 oktober om de twee weken van 19 tot 21 uur in het gebouw van de ouderenvereniging aan de Tragel-Oost/Damstraat ge houden. In IJzendijke houdt Wiegman op dezelfde dagen als in Schoondijke van 20.30 tot 21.30 uur spreekuur ton nodig. Het rioolrecht levert de gemeente volgend jaar 180.000 gulden op. B en w voelen zich genoodzaakt behalve de afvalstoffenheffing en het reinigingsrecht, ook de se cretarieleges. de milieuleges en de hondenbelasting met vijf pro cent op te waarderen. Dit heeft alles te maken met de gestegen kosten. Schaven Zij willen ongeveer tienduizend gulden op de subsidies bezuini gen, maar voelen er weinig voor om hierbij de zogenaamde kaas schaaf te hanteren: „Schaven is niet meer mogelijk zonder af breuk te doen aan de voorzienin gen." De Zeeuwse Volksuniver siteit en de Katholieke Vrou wenorganisatie Sas van Gent krijgen vanaf komend jaar geen subsidie meer omdat de eerste geen activiteiten meer ontplooit in de gemeente Sas van Gent en de ander is opgeheven. De subsi die aan de stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk wordt ge kort met vijfduizend gulden. B en w willen geen abonnements vergoeding meer toekennen voor aangesloten woningen op het bejaardenalarm in Belgie. De gemeente denkt daarnaast vijfduizend gulden te kunnen besparen wanneer het stads wachtenproject afloopt. De impopulaire maatregelen blijven hiermee beperkt en dus zijn burgemeester en wethou ders gematigd positief over de fi nanciële toekomst van de ge meente. „Het weerstandsvermo gen staat minder sterk onder druk dan voorheen." Zij denken dat er in 1997 en de jaren daarop enige reserve aanwezig is om te genvallers op te vangen. Ook over het tempo van gronduitgif- te in de exploitatieplannen Ka naalpolder en de Oude Sluis is het college positief gestemd. Investeringen Toch blijft het college ook voor zichtig. Grote investeringen als de amovering van de Axelse Sas sing. reconstructie Graaf] ans- dijk, aanleg bufferzone Ghel- linckpolder en sanering woon wagencentrum kunnen finan cieel tegenvallen. Dat geldt ook voor projecten waarvoor nog geen bedrag is geraamd, zoals de aanleg van een peuterbad bij het zwembad en de bouw van een clubhuis voor de scouting. Voor het eerst sinds jaren be hoeft voor de uitvoering van het van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De ge meente Brouwershaven wil af van het beheer van de nieuwe jachthaven en voert daarom on derhandelingen met de water sportvereniging Brouwersha ven over verzelfstandiging. Daarnaast zijn er plannen voor de bouw van een nieuw haven kantoor, vervanging van het toiletgebouw en een bebou- wingsvoorstel voor het par keerterrein. Dit staat in de ge meentelijke begroting 1996. Ook over de kop van de haven bestaan bij de gemeente diverse plannen. Jarenlang stond de sportvissersboot tegenover het Tonnenmagazijn een verdere ontwikkeling in de weg. Door toezeggingen uit het verleden was het onmogelijk dit schip te verplaatsen. Toen bleek dat de boot te koop was. besloot het college, onder voorbehoud van goedkeuring van de raad. het vaartuig aan te kopen voor de vraagprijs. Daardoor wordt het mogelijk de Vishoek opnieuw in te richten. Het college stelt voor de kop van de haven een meer stedebouw- kundige invulling te geven. Ge dacht wordt hierbij aan winkel- van onze verslaggever KERKWERVE - Omdat ze wei geren op te draaien voor de ver- wijderingskosten van vier brandstoftanks in hun voor tuin. heeft de familie Meijer uit Kerkwerve een advocaat in de arm genomen. Deze laat een his torisch onderzoek uitvoeren waaruit moet blijken wie aan sprakelijk is voor de kosten, die tot een ton kunnen oplopen. Het gezin woont op een lap grond aan de provinciale weg waar eens een benzinestation was gevestigd. Toen ze ruim ne genjaar geleden het huis betrok ken, wisten ze dat de opslag tanks niet uit de bodem waren verwijderd. Destijds leverde dit nog geen problemen op. tegen woordig wel. De landelijke actie Boot (Besluit Opslaan in Onder- meerjarenbeleidsplan geen greep gedaan te worden uit de reserves. Wel wordt in 1996 iets meer dan een miljoen gulden uit de algemene reserve gehaald voor de kleine Markt, de reini ging en om de verliezen op de grondexploitatie van Sint Al- bert en Canisvliet op te vangen. De reservestand komt hiermee op ruim 4.5 miljoen gulden. Meerjarenplan Volgens b en w laten de moge lijkheden binnen het meerjaren- beleidsplan 1996-1999 voor het onderhoud van de wegen en rio lering zien. dat Sas van Gent haar zelfstandigheid niet hoeft prijs te geven. Voor wie er aan twijfelt: „De nieuwe exploitatie plannen. de bufferzone Ghel- linckpolder, de renovatie van het openluchtzwembad, de verf raaiing van de binnenstad van de kern Sas van Gent en de alge hele vervanging van de automa tiseringsapparatuur zijn ook mega-projecten. die aantonen dat onze gemeente wel degelijk toekomstgericht bezig is", schrijven zij. en woonvoorzieningen. Dit heeft volgens b en w diverse voorde len Zo worden de bedrijfsactivi teiten uit de kern weggehaald en ontstaat een fysieke verbinding tussen de oude kern en de nieu we haven. Om één en ander goed in kaart te brengen en goede be sluitvorming mogelijk te ma ken: stelt het college voor een haalbaarheidsonderzoek te la ten verrichten. Vérder wil Brouwershaven de ambtswoning en de Stadswaag afstoten. Beide gebouwen heb ben na de herindeling geen func tie meer. Verkoop van beide ob jecten kan een eenmalige bijdra ge opleveren van 100.000 tot 150.000 gulden. Om de toeganke lijkheid van Soos de Trump en camping de Bulke te verbeteren en de sociale veiligheid te ver groten, wil het college 38.500 gul den uittrekken voor verlichting op de Spuiweg. Ook achten bur gemeester en wethouders de aanschaf van een brandweer bootje noodzakelijk. De duik- ploeg, tot de instelling waarvan kortgeleden is besloten, is met een dergelijk vaartuig beter op de toekomstige taken voorbe reid. Met de aanschaf is vermoe delijk een investering van 30.000 gulden gemoeid. grondse Tanks» verplicht de fa milie om de tanks - met een tota le inhoud van 32.000 liter - te ver wijderen. Omdat de grond mo gelijk vervuild is. moet ook een bodemonderzoek plaatsvinden. De geschatte kosten vaneren van 30.000 tot 100.000 gulden. Dit bedrag kan de familie niet ophoesten. Aanvankelijk vestigde het gezin zijn hoop op de gemeente Mid- denschouwen met de bedoeling een financiële regeling te treffen. Na een periode van moeizame onderhandelingen blijkt dat de gemeente geen zin heeft een bij drage te leveren in de onkosten, aldus J. Meijer. Daarom heeft hij de hulp van een advocaat inge roepen. Deze wil uitpluizen wie verantwoordelijk kan worden gesteld voor het schadebedrag. Volgens Meijer is het onderzoek over een paar weken afgerond. Met een kraan wordt een stukje natuurgebied van de Braakmanbössen afgeplagd. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster HOEK - Een deel van de noordelijke Braakmanbössen onder gaat de komende week een facelift. Aannemer Van den Hemel uit Biervliet begon maandag met het afplaggen van een stukje na tuurgebied. Staatsbosbeheer en de provincie willen met het af graven van 0,7 hectare grond de natuur een handje helpen en de unieke duinvallei-vegetatie herstellen en verdroging voorko men. Vrij zeldzame bloemetjes als de Parnassia, de Moeraswespenor- chus, het Geelhartje en het Duizendguldenkruid moeten het veld ruimen. Bulldozers graven deze week de voedselarme, zoete, kalkrijke grond af om genoemde planten in de toekomst juist weer alle kansen te geven. Als staatsbosbeheer - eigenaar van de grond - dat niet doet, wordt de duinvallei-vegetatie op termijn verdrongen door een ruige, struikrijke vegetatie, aldus boswach ter H. van Hage van Staatsbosbeheer. De eerste tekenen van de ze ontwikkeling waren al zichtbaar. Een proef die Staatsbosbeheer drie jaar geleden in een deel van het zogenaamde orchideeënveld deed, was dusdanig succesvol - het Rondbladig Wintergroen keert bijvoorbeeld alweer terug - dat het experiment nu wordt uitgebreid. Daar komt bij dat de aannemer het karwei goedkoper dan begroot kon uitvoeren, van daar dat niet een halve hectare, zoals gepland, maar 0,6 tot 0,7 hectare wordt afgeplagd. De afgegraven grond wordt gebruikt voor de wegenbouw. De provincie neemt de helft van de kosten voor haar rekening. Staatsbosbeheer wil nog dit jaar een drietal informatiepanelen in de Braakmanbössen plaatsen. Een daarvan geeft de bezoeker uitleg over het plagproject en de unieke flora in het natuurge bied. Op de twee andere borden - in de noordelijke en zuidelijke bossen - is een wandelroute uitgezet. Met behulp van een hoogwerker en hogedrukspuit wordt de overkapping in de Lange Zelke schoon gespoten. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De glazen luifels en overkappingen die het win kelend publiek in Vlissingen zo prettig droog houden bij slecht weer, worden de komende drie weken schoongemaakt. Het vuil dat zich sinds de vorige reinigingsbeurt in mei 1994 aan buizen en ruiten heeft gehecht, wordt met de hogedrukspuit en de poetslap weggehaald. De werkzaamheden vinden plaats in de ochtenduren tussen zes en tien uur. Op maandagen werken de schoonmakers door tot half een. „Het is behoorlijk vuil. ja, maar het is ook al anderhalf jaar gele den dat we de boel hebben schoongemaakt", zegt Ewoud Hooft- man. In zijn groene, waterdichte pak met capuchon neemt hij de hogedrukspuit ter hand. Zijn collega Richard Helbers hanteert de poetslap om het vuil van de staanders te vegen. Door het schoonspuiten van de overkappingen worden de winkels nat en dus mag hij die ook meteen droogmaken. Zij zijn maandagochtend begonnen in de Lange Zelke. Ook de Walstraat. Markstraat en Sint Jacobspassage krijgen een beurt, maar daarbij worden zij geholpen door twee of drie collega's. Be halve de luifels en overkappingen worden ook de goten schoon gemaakt. Het voordeel van dit werk in het najaar is volgens G. de Looff van de gemeente Vlissingen dat de goten schoon de winter ingaan. Hooftman vindt het voorjaar een ideale tijd: „Dan is het eerder licht en kunnen we al om vijf uur beginnen." van onze verslaggever IJZENDIJKE - In tegenstelling tot omliggende dorpen als Wa terlandkerkje, Biervliet en Hoofdplaat moet IJzendijke het zonder dorpsraad stellen. Maar als het aan Anita Aersssens ligt verandert die situatie snel. Aerssens vindt dat IJzendijke een officieel aanspreekpunt voor de gemeente Oostburg, wa terschap Het Vrije van Sluis en andere instanties moet hebben en wil in samenwerking met an dere IJzendijkenaren nog voor de jaarwisseling een dorpsraad oprichten. IJzendijke had jarenlang een ac tieve dorpsraad, maar deze werd m januari 1986 opgeheven, om dat er te weinig kandidaten voor de bestuursfuncties waren. Aerssens is zelf opgegroeid in IJ zendijke. woonde enkele jaren in Hoofdplaat en keerde begin ja ren negentig terug op de oude stek. „In Hoofdplaat was ik ac tief in de dorpsraad en daarom viel het me op dat er in IJzendij ke geen orgaan was dat de belan gen van de bewoners behartig de", aldus Aerssens. „Toch is zo'n dorpsraad heel belangrijk voor het bespreken van allerlei zaken met de gemeente, het wa terschap en wie dan ook. We hebben in IJzendijke wel een on dernemersvereniging. maar die vertegenwoordigt een bepaalde doelgroep." Aerssens sprak met andere IJ zendijkenaren over het oprich ten van een dorpsraad en kreeg veel positieve reacties. „Pro bleem is alleen dat veel mensen die positief reageerden al op al lerlei terreinen actief zijn en het dus ontzettend druk hebben", verklaart Aerssens. „Daarom heb ik in de laatste uitgave van de dorpskrant de mensen opge- Auto in brand gestoken TERNEUZEN - Een personenauto aan de Karei Doormanlaan in Temeuzen brandde in de nacht van zondag op maandag om streeks 1 10 uur volledig uit. De brandweer bluste de brand in I de auto, die eigendom was van een bewoner van de Karei Door manlaan. Het onderzoek wees uit dat de auto in brand was ge- stoken. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Dure apparatuur uit auto gestolen TERNEUZEN - Een inwoner van Sint-Jansteen deed maan- dag aangifte bij de politie van de diefstal uit zijn auto van ge luidsapparatuur met een waarde van circa tweeduizend gul- i den. De auto stond geparkeerd bij een garage aan de Bekse-1 straat in Temeuzen. Bromfietser (17) breekt been KOEWACHT - Een 17-jarige bromfietser uit Koewacht moest maandagmorgen met een gebroken rechterbeen naar zieken huis De Honte in Terneuzen worden overgebracht, nadat hij in de Matthijsstraat in zijn woonplaats in een flauwe bocht was gevallen. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Bedrijfsongeval kost man vingertop TERNEUZEN - Een 28-jarige inwoner van Kloosterzande kwam dinsdag op zijn werk bij een bedrijf an de Mr Haarman- weg in Terneuzen met zijn vingers in een machine terecht. Een vingertopje werd afgerukt en de man moest met een ambulan ce naai- ziekenhuis De Honte in Terneuzen worden overge bracht. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Scholieren herdenken gevallenen BRESKENS - De leerlingen van de christelijke basisschool Op de bres in Breskens leggen vrijdag 13 oktober een krans bij het monument op de algemene begraafplaats. Dit monument werd opgericht voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog en is door de christelijke basisschool geadopteerd. De herdenkingsplechtigheid begint om 10.00 uur op de school. Om 10.30 uur vertrekken de aanwezigen naar de begraafplaats, l waar de leerlingen om 11.20 uur bloemen leggen. van onze verslaggever 's-HEER ABTSKERKE - Inwo ners van 's-Heer Abtskerke rea geerden maandagavond kri tisch op het gemeentelijke her inrichtingsplan voor de dorps- ring. Tijdens een hoorzitting in het dorpshuis van 's-Heer Abts kerke keerden diverse aanwezi gen zich ondfer meer tegen het plan tweerichtingverkeer in te voeren voor een deel van de ring. Bezwaren werden ook geuit tegen diverse beplan- tingsvoorstellen. Het herinrichtingsplan voor de ring van 's-Heer Abtskerke is on derdeel van het gemeentelijk pleinenplan. Dat voorziet in re novatie, aanpassing en vernieu wing van dorpspleinen in zeven verschillende Borselse kernen. Herbestrating, gedeeltelijke in voering van tweerichtingver keer en de aanplant van leilin den op diverse plaatsen vormen onderdelen van het plan voor 's- Heer Abtskerke. Bedoeling is onder meer dat de ring een groe nere. wat meer besloten uitstra ling krijgt. Het idee voor gedeeltelijk twee richtingverkeer werd door diver se inwoners als te gevaarlijk van de hand gewezen. Een voorstel uit de zaal de ring te veranderen in een rotonde, werd door een ambtenaar van de gemeente on haalbaar genoemd. Alleen de geldende verkeersregels voor een rotonde van toepassing ver klaren zou onvoldoende zijn. Ook de inrichting van de ring moet in zo'n geval veranderen. Wethouder P. van Wingerden zegde wel toe een andere sugges tie nader te zullen bestuderen, namelijk de mogelijkheid om de aansluiting van de Van der Plas- schestraat te verleggen. Beplanting Kritiek was er ook op het voor stel leilinden te planten en een haag van een meter hoog rond de kerk. „We willen juist een open dorp houden. Ongeveer zo als het nu is", aldus een aanwezi ge. „Niet voor niets komen een heleboel mensen hier trouwfo to's maken." Het antwoord dat het erom gaat de ruimtelijke sa menhang te versterken met his torisch verantwoorde elemen ten sloeg nauwelijks aan bij veel aanwezigen. De reactie van een gemeente ambtenaar was zuur: „Als je al die elementen schrapt is het de vraag of dat nu hetgeen is wat de gemeente heeft nagestreefd. Wat overblijft is alleen het her- leggen van de klinkers." Wet houder Van Wingerden beloofde} rekening te houden met de in breng van de dorpsbewoners bij de verdere uitwerking van de plannen. roepen mee te helpen bij het op zetten van de raad." Aerssens wacht met spanning de reacties af en beseft dat er nog een heleboel moet gebeuren voordat er een dorpsraad geïn stalleerd kan worden. „Toch ben ik optimistisch. De gemeente Oostburg heeft al toegezegd het initiatief te steunen en het jeugdgebouw is een goede loca tie voor onze vergaderingen." IJzendijkenaren die willen hel pen bij het opzetten van een dorpsraad kunnen contact op nemen met Anita Aerssens, Ro- zemarijnstraat 4 IJzendijke. Gobe is geen gewoon kind. Gewone kinderen spelen. Gobe niet. Gobe werkt ol vanaf de dag dot ie kan lopen op de okkers van Borfiti, Ethiopië. Ab er niets verandert, zal dot zijn hele jeugd zo blijven. Met de actie 'loot ze Spelen' probeert Terre des Hommes kinderen uit ontwikkelingslanden een echte jeugd te geven. Voor 10,- per moond steunt u deze actie. Maak uw eerste tientje over op giro 252525, onder vermelding van 'Laat ze Spelen'- donateur. Informatie: 070 - 363 79 40. Zonder jeugd heeft een kind geen leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 30