Lage loonschalen zijn een flop De beschamende laatste gang van Herman Bleich PZC Japanners furieus over verkrachting door militairen VS Miezerig Dierenorganisaties machteloos tegen doden roofvogels Werkgevers en werknemers maken geen werk voor laaggeschoolden door Margreet Vermeulen De lage loonschalen die werkgevers en werkne mers in tal van cao's hebben in gevoerd zijn een flop. De nieuwe loonschalen leiden niet tot meer banen voor laaggeschool den, want de schalen zijn leeg: er zitten geen mensen in. En de verwachting is dat ze leeg zul len blijven. Dat blijkt uit een rondgang langs vijf grote be drijfstakken. De invulling van de lage loon schalen is hèt onderwerp tijdens het najaarsoverleg op 16 oktober tussen werkgevers, werknemers en het kabinet. Minister Melkert van Sociale Zaken heeft ge dreigd cao's zonder lage loon schalen of met louter papieren lage loonschalen geen algemene geldigheid meer te geven. Dat zou betekenen dat werkgevers zich heel gemakkelijk aan cao- regels kunnen onttrekken. In de grafische sector (50.000 werknemers» mogen werkgevers sinds februari dit jaar mensen inhuren tegen het minimumloon- plus-vijf procent Maar daar wordt geen gebruik van ge maakt. meldt marktonderzoe ker Gerrit Roseboom van het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen iKVGO). „Zo'n afspraak is een dode let ter. De werkelijk betaalde lonen m onze sector liggen mijlen ver boven het minimumloon. De werkelijk betaalde lonen liggen zelfs 15 a 20 procent boven wat de cao voorschrijft. Daar veran dert zo'n nieuwe loonschaal niets aan. Goede vaklui zijn schaars en daar willen de werk gevers graag voor betalen". Een grafische werkgever hoeft een 20-jarige leerling niet meer uit te betalen dan 1300 gulden bruto per maand. „Maar het sa laris van deze groep bedraagt ge middeld 2300 gulden bruto per maand. Dat is dus duizend gul den meer dan nodig is". Overi gens krijgt ook het huishoude lijk- en expeditiepersoneel dat onder de grafische cao valt ruim hartig betaald. „Zij verdienen tenminste 3100 gulden bruto. Dat is 43,3 procent meer dan het minimumloon van 2163,20 gul den bruto per maand". Gemiddeld liggen de laagste cao- lonen in de marktsector 13.4 pro cent boven het minimumloon. Daardoor is het wettelijk mini mumloon verdrongen door een officieus minimumloon. Dat loon is volgens minister Melkert zo hoog dat ongeschoolden en laaggeschoolden geen enkele kans meer maken op de arbeids markt. Illusie Die analyse wordt door werkge vers- en werknemersorganisa ties niet gedeeld. „De bouw heeft steeds minder laag- en onge schoold personeel nodig", con stateert Dick van Haastert van de Bouw- en Houtbond FNV. „Het werk wordt steeds comple xer. Daarom ligt ons laagste cao- loon ruim 40 procent boven het minimumloon. En zelfs die loon schaal is praktisch leeg. Nog geen 4 procent van de bouwvak kers zit in die laagste schaal". Toch hebben werkgevers en werknemers in de Bouw (200.000 werknemers» in april afgespro ken dat er een loonschaal bij komt die nèt boven het mini mumloon ligt. Bondsbestuurder Bram Visser noemt het een illu sie daar enig heil van te ver wachten. „Als een werkgever per se een koopje wil. dan huurt hij gewoon hulpkrachten in via be drijven die onder een andere cao vallen, de schoonmaak-cao bij voorbeeld". Een werknemer die onder de schoonmaak-cao valt blijft bo vendien ook op de lange termijn goedkoper dan een bouwvakker. De bouwvakker die in de nieuwe lage loonschaal wordt aange steld moet echter na één jaar doorstromen naar de al eerder genoemde loonschaal van 40 procent boven het minimum loon. Daarmee is de werkgever weer terug bij af. Smak Ook in het beroepsgoederenver- voer heerst grote scepsis over het nut van de loonschalen ter hoogte van het minipiumloon die sinds februari van kracht zijn. „Het heeft voor ons weinig zin, want er is weinig behoefte aan ongeschoolden", zegt de werkgeversorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN). Dat wordt bevestigd door het onderzoeks- en opleidingsin stituut voor de transportsector NEA. „Aan de onderkant van de drie laagste loonschalen worden min-tredes geplakt. Maar in de allerlaagste loonschaal, de A- schaal, zitten nauwelijks men sen. Dus hebben die min-tredes ook geen effect", aldus Ad van van onze correspondente in Tokyo Judith Stalpers Woede. verontwaardi ging en walging heb ben de afgelopen maand duizenden Japanners op de been gebracht. Ze proteste ren tegen de aanwezigheid van het Amerikaanse leger in Japan, een erfenis van de Tweede Wereldoorlog. Aan leiding is de verkrachting begin september van een 12- jarig schoolmeisje door drie Amerikaanse militairen in Okinawa, een eilanden groep in het uiterste zuiden van Japan. De bewoners van Okinawa zijn furieus. 'Yankee go ho me', nepen ze vorige week tijdens een protestmars, „weg met de Amerikaanse militairen" De verkrach tingszaak was de druppel die de emmer deed overlopen - de eilanden hebben genoeg van de misdaden die de Amerikaanse bases met zich meebrengen. In 1972 werd Okinawa aan Japan teruggegeven, maar nog steeds verblijven 30.000 Amerikaanse militairen op de eilanden In de bezet tingstijd na 1945 waren over vallen en verkrachtingen door militairen aan de orde van de dag. Sinds 1972 liep het aantal misdaden sterk terug. Niettemin waren Amerikaanse militairen de afgelopen tien jaar verant woordelijk voor meer dan elfhonderd misdaden. De woede betreft met name de juridische procedures: militairen die van een mis drijf worden verdacht staan onder Amerikaanse jurisdic tie totdat het Japanse open baar ministerie hen officieel in staat van beschuldiging heeft gesteld. Pas dan kun nen ze worden uitgeleverd. De drie militairen die op 4 september het schoolmeisje verkrachtten, verblijven in een op een Amerikaanse ba sis. Dat zou het onderzoek door de Japanse autoritei ten bemoeilijken. Niet soeverein De gouverneur van Okinawa heeft bij de Amerikaanse president Clinton en de Ja panse premier Toiichi Mu- rayama een herziening van het 'Status Of Forces Agree ment' (SOFA) geëist. In het huidige verdrag, dat vorige week is verlengd tot maart 1996, zijn de rechten en plichten van het Amerikaan se leger op Japans grondge bied vastgelegd. - „Het verdrag en de uitvoe ring ervan veroorzaken dat Japan niet soeverein is op ei gen grondgebied", zegt Tsu- tomu Arakaki, vice-voorzit- ter van de advocatenbond van Okinawa. Bij de verlen ging van het verdrag is zelfs afgesproken dat Japan ko mend jaar drie miljard yen (50 miïjoen gulden) meer op tafel zal leggen om het Ame rikaanse leger op zijn grond gebied te onderhouden. Per jaar komen de kosten voor Japan neer op zo'n 10 mil jard. Een dure rekening voor een hoop ellende, zo menen de anti-Amerikaanse acti visten. De gouverneur wil minder militairen op Okinawa en eist een verandering van de criminele rechtsprocedures. Hij krijgt daarbij steun van de gouverneurs van de der tien prefecturen in Japan waar ook Amerikaanse ba ses zijn. Topontmoeting Diplomaten aan beide zijden van de Stille Oceaan zijn bang dat deze zaak de Ame rikaans-Japanse betrekkin gen danig zal aantasten. En de affaire is hiermee nog niet afgedaan. Voor novem ber is een topontmoeting ge pland tussen Clinton en Mu- rayama. Japanse en Ameri kaanse politici proberen kost wat kost te voorkomen dat de verkrachtingsaffaire de dialoog gaat domineren. De top moet gaan over han delsconflicten en de vernieu wing van de Veiligheidsover eenkomst tussen de twee landen in 1997. De Amerikanen proberen de gemoederen te sussen. Clin ton sprak zijn verontwaardi ging uit over de verkrach ting. Men overweegt het 12- jarige slachtoffer smartegeld te betalen, opmerkelijk ge zien het feit dat de verdach ten nog niet zijn veroor deeld. Schaik van het NEA. Volgens de NEA-onderzoeker blijven de aanloopschalen echter niet hele maal zonder gevolgen. „Het aan loopsalaris van de wat duurdere werknemer die 3234,60 gulden bruto per maand beurt, maakt een behoorlijke smak van 530 gulden per maamd. Kijk. dat wil een ondernemer wel helpen". Maar daarmee is de doelgroep van minister Melkert, de on- en laaggeschoolden, niet geholpen. Ook de schoonmaak kent sinds januari - aanloopschalen. Maar bij RAS (de Raad voor de Arbeidsverhoudingen in de Schoonmaak) is er nog niets be- Eind april stierf in Israël de bekende joodse jour nalist Herman Bleich (1917). Oprichter van Nieuwspoort, deelnemer aan menig radioforum en jarenlang voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging. Vorige week werd vlak bij zijn woning in de Haagse Bloemenbuurt een deel van zijn nalatenschap in tientallen vuilniszakken op straat gezet. Ten prooi aan wind, scharre laars en verbijstering. door Casper Postma Het moet eind jaren zeventig zijn geweest toen ik in Brussel een keer over de Place du Jeu de Balie liep, waar op dat moment de dagelijkse rommel markt vrijwel ten einde was. Bijna alles was al opgeruimd, maar wat echt onverkoopbaar was bleef staan. Mijn blik viel op een sinaasappelkistje waar uit een oude plattegrond van Londen stak. Het kaartje hoor de bij een bedrijfsuitstapje dat een Brusselse mevrouw in de ja ren twintig had gemaakt. Zelden heb ik een mensenleven zo compact samengebundeld gezien als die dag. Ze was nog in de vorige eeuw getrouwd ze houdt haar echtgenoot teder vast op een met de hand inge kleurde foto - en haar zoon ging in de Eerste Wereldoorlog naar Verdun om slag te leveren met de Duitsers. Hij zond zijn moe der een brief waarin hij manhaf tig de verschrikkingen van de loopgraven verborgen hield. Zij heeft dat schrijven altijd be waard. evenals het bericht, niet veel later, dat hij was omgeko men. Het echtpaar kocht aandelen, vertelde het kistje, en de man ging veel eerder dood dan de vrouw. De, pakweg, tien kilo pa pier eindigde met een lelijke po laroidfoto van drie oude dames op een bankje in een bejaarden tehuis Het sinaasappelkistje bleef staan. 'Je hebt een prach tig verhaal laten liggen', klonk het verwijt nog jaren later van collega's. Nachtmerrie Die gedachten komen boven als ik aan de Haagse Lobelialaan voor het huis van Herman Bleich sta. Joods journalist van Duitse afkomst met een eminen- Op de stoep ligt een zee van vuilniszakken waaruit de scherven van Bleichs leven puilen. fotoGPD te staat van dienst. Hij was on der anderen een van de oprich ters van het perscentrum Nieuwspoort. Een stilleven dat buurtgenoten schokkend genoeg vonden om de krant te bellen. Op de stoep van de Lobelialaan ligt een zee van vuilniszakken waaruit de scherven van Herman Bleichs leven puilen. Foto's van de Bui tenlandse Persvereniging waar van hij zeven jaar voorzitter was, bankafschriften, giroafschrijvin gen. ontelbare doorslagen van artikelen, honderden boeken, ook een perskaart voor het paus bezoek in 1985. Een bundeltje uitgescheurde agendablaadjes uit 1978. 'Pieter Menten steht wieder vor Ge richt', staat er op 5 september. In de goot fladdert een uit 1965 da terend vliegticket naar New- York. Waarom bewaart iemand zoiets? Maar eigenlijk gaat het antwoord niemand wat aan. Ook zijn er volop plakboeken waarin Bleich een nauwkeurige administratie heeft gemaakt van alle stukken die hij van jaar tot jaar schreef. Bovenop ligt naast zijn schrijfmachine het plakboek uit de oorlogsjaren met artikelen uit het Staller Tagblatt, want Bleich was uitge weken naar Zwitserland. Zo is jaargang, na jaargang op het trottoir uitgestort. Natuurlijk blijft de uitstalling niet onopgemerkt in de buurt. Sommige automobilisten min deren hoofdschuddend hun snelheid, de bus van de HTM kan pas passeren nadat hij een stuk of vijf zakken heeft geplet. Een passant raapt een bankaf schrift op dat hem tegemoet waait. „Hij had vorig jaar meer op zijn rekening staan dan ik", zegt hij met kennelijke verba zing over het feit dat het dan nog zó met je kan aflopen. Een ander waadt tot kniehoogte door de rommel. Graait een schriftje uit de mêlee en mom pelt: „Dat wordt geld waard". Het is een oud gedenkboekje van het concentratiekamp Wes- terbork. Terwijl hij met tassen vol spullen verdwijnt roept hij nog: „Dat je je ouders zoiets kunt aandoen" Dochter Gênant zijn behalve de privé- correspondentie vooral de fo to's. die naarmate de dag vor dert steeds vaker door de wind worden gegrepen en overal als herfstbladeren ronddwarrelen. Bleich en zijn gezin op diners, heel oude zwart/wit-kiekjes uit Zwitserland en in kleur zijn dochter Anet met een baby op schoot. Ze werkt nu als journa liste bij de Volkskrant in Am sterdam. Ze is verbaasd als ze wordt ge beld. Ze vindt het helemaal niet vreemd wat er is gebeurd. Die fo to's dan en de bankafschriften? „Die hadden we niet meer nodig. kend over de invulling van die schalen. „Het probleem is dat deze loonschaal (schaal 1) alleen geldt voor hulpfuncties, Er zijn niet zoveel hulpfuncties in de schoonmaak. Loonschaal 1 mag bovendien alleen gebruikt wor den voor klussen waar al tien mensen werken die in loongroep 2 werken. Dus dat beperkt de mogelijkheden", aldus RAS. Overal wekken werkgevers en werknemers de indruk dat ze de vooral op papier aan de wensen van minister Melkert van So ciale Zaken tegemoet zijn geko men. En daar moet de bewinds man maar genoegen mee ne men. „Tsja", grijnst een vak bondsbestuurder van het CNV. „We zijn natuurlijk niet in het le ven geroepen om lonen te verla gen". En ook werkgevers hebben door gaans weinig belang bij het ver groten van de werkgelegenheid voor laagbetaalden. „De neiging is juist om vakbekwame mensen een goed loon te geven", zegt woordvoerder Ben Vonk van de werkgevers in de kleinmetaal. Toch kent ook de kleinmetaal sinds kort een aanloopschaal. „We hebben gehoor willen geven aan de oproep van minister Mel kert. Maar voor ons werkgevers is dit geen belangrijk punt. Er is nauwelijks behoefte aan hulpjes en vegers, want aan die functies moet u denken. Nee, we doen ook geen onderzoek naar de in vulling van die instapschaal De werkgeversorganisatie in de grootmetaal, de FME, ziet als een berg op tegen de komende cao-onderhandelingen. Men voelt de ogen van minister Mel kert al in de rug priemen. „In on ze sector werken 280.000 werkne mers. Daarvan zitten er hooguit enkele honderden in de laagste loongroep van 2391 gulden per maand. Welk effect zou 't dan kunnen hebben om er nóg een lagere loonschaal onder te plak ken? Er is gewoonweg geen be hoefte aan laaggeschoold perso neel", aldus FME-woordvoerder Sjefvan Woensel. De werkgevers en werknemers willen onder de dure plicht uit om lage loonschalen te creëren en op te vullen. Vooralsnog houdt minister Melkert echter voet bij stuk. Maar of Melkert zijn dreigement dit keer wel uit voert - en de beschermende werking van cao-afspraken gaat inperken is nog maar de vraag. Geheel in strijd met zijn bedoelingen kreeg CDA voorman Heerma onlangs bij de algemene be schouwingen de lachers op zijn hand toen hij kwam mei een pleidooi voor de komst van een geheel nieuwe mi nister die zich zou moeten gaan bezighouden met fami lie- en gezinszaken. Heerma meende dat het kabinet daarmee voor meer samenhang in de samenleving zou kunnen zorgen. Het individualisme werkt naar zijn in zicht als een soort betonrot op de hoeksteen van de sa menleving. Het gezin moet in de koude winter van dc nieuwe vormen onder warme, beleidsmatige dekens inj gestopt worden. Zo'n idee mag men verwachten van een oppositieleidei die in grote nood verkeert en koste wat kost met een spraakmakend idee wil komen. Vergeeflijk. Maai' het is gênant als dergelijk restauratief gedachtengoed wordl overgenomen door de VVD-er Bolkestein. Die beweerde het afgelopen weekeinde tijdens een bijeenkomst van zijn partij dat juist dit thema rond familie en gezin zo' gek nog niet is. De liberale leider sprak over burgerzin en over Nederlandse normen en waarden die van ge] slacht tot geslacht dienen te worden voortgedragen Ouders en onderwijzers hebben daarin een taak, stelde hij. Bolkestein heeft voor dat soort bourgeois-sentimenten een fijnontwikkeld gevoel. Als de halve wereld een zeur derig toontje begint aan te slaan over het feit datje tocb eigenlijk nergens meer veilig over straat kunt en dan nou nog al die buitenlanders erbij, dan pakt hij dat op Hij beschikt over het vermogen borrelpraat op de agen da geplaatst te krijgen en zulks is de laatste tijd in het Haagse verheven tot het toppunt van staatsmanschap Heerma is hem ditmaal net even voorgeweest, zo moet Bolkestein hebben aangevoeld. En dus maakt ook hij zich meester van familie en gezin. Daarbij losjes voorbij gaand aan het feit dat de samenleving al lang geen geza pig stilleven meer is, maar de veelvormigheid en veel kleurigheid van een mozaïek heeft gekregen. Het kabi-j net heeft er kort geleden blijk van gegeven de tekenen des tijds te verstaan en probeert het familierecht wat dichter bij de werkelijkheid te krijgen. De WD-voor- man heeft daar blijkbaar even geen boodschap aan en geeft de voorkeur aan het benutten van een scorings^ kans boven het vasthouden aan de liberale beginselen Dat maakt een miezerige indruk. Het is zeer de vraag of zijn achterban hem dat in dank zal afnemen. Dierenorganisaties moeten bijna machteloos toekijken hoe jachtopzichters meer dan duizend roofvogels per jaar vangen en vergiftigen. De op zieners doen dit om te voorko men dat de dieren de wildstand in het jachtseizoen, dat 15 okto ber begint, aantasten. Dit zegt Maria Quist, landelijk coördi nator van de Werkgroep Roof vogels Nederland (WRN). De Stichting Kritisch Faunabe heer (SKF) en de WRN kunnen de vergiftigingen moeilijk be strijden. omdat de daders op he terdaad moeten worden betrapt. Toch proberen de twee belan genorganisaties de misstanden in kaart te brengen. Rita Stock- mann van de SKF: „Daarna brengen we de Algemene In spectiedienst (AID) op de hoog te. De AID moet de opzichters in de kraag vatten en ze vervolgen. Helaas komt maar een fractie aan het licht. Dit jaar zijn tegen slechts zeven opzichters proces sen-verbaal opgemaakt." Vrijdag is een 54-jarige jachtop ziener uit Numansdorp aange houden voor het vergiftigen van roofvogels. De man heeft bekend dat hij op het terrein van de Am bachtsheerlijkheid in Numans dorp vergiftigde eieren en vergif tigd aas heeft uitgelegd om de vogels te doden. Daarnaast heeft de opzichter de afgelopen weken honderdenvijftig jonge fazanten uitgezet om de wild stand voor de jagers uit te brei-, den. Het uitzetten van deze die-1 ren is verboden. De politie heeft: proces-verbaal opgemaakt. Woordvoerder Lulof van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers; Vereniging (KNJV) vindt de ac ties van de zeven aangehouden; opzichters bedroevend en onbe grijpelijk. „Deze mensen denken' waarschijnlijk dat ze met het' uitroeien van roofvogels de stand van fazanten op peil kunj nen houden. Niets is mindeij waar. Roofvogels hebben iedei een eigen territorium. Als zo'n! dier wordt gedood, neemt eer. andere vogel zijn plaats in. Je be reikt dus niets met vangen en doden van de vogels", meent Lu- lof. Het vergiftigen van roofvogels komt volgens de KNJV steeds vaker voor. Lulof: „Als één van onze leden zich hieraan schuldig maakt en hiervoor wordt veroor deeld. dan zullen we hem roye ren." Volgens Stockmann van de SKF legt Lulof een rookgordijn. „In de openbaarheid reageert hij ge schokt, maar zijn vereniging laat het vergiftigen oogluikend toe. Sterker nog, in de Nederlandse Jager kun je regelmatig tusseni de regels doorlezen dat roofdie-i ren de stand van fazanten be dreigen", zegt Stockmann. (ANP) Wie heeft daar nou nog wat aan? Ik ben tien dagen bezig geweest om alles te selecteren, en dit is er overgebleven. Het was gewoon te veel". Als een kadaver wordt intussen de niet-officiële nalatenschap van Herman Bleich uit elkaar getrokken. De meeste meubels zijn 's nachts al opgehaald, 's morgens komen twee meisjes langs om twee houten tennisrac kets mee te nemen. „We zijn heel veel over hem te weten geko men. Hij had astma", vertellen ze later thuis. Rond tien uur 's morgens heeft de berg definitief zijn vaste vorm verloren. Her en der dweilen de zwarte zakken over straat. Niet allemaal zijn ze door voorbijgan gers opengemaakt, sommige zijn door overgewicht ge scheurd. grillige rukwinden heb ben de rest gedaan. De waardigheid die een heel mensenleven is bewaard, die spreekt uit het zorgvuldige, fijne handschrift en de behoefte om alles geordend vast te leggen, is op een stormachtige ochtend be zoedeld. 'Die Odyssee eines deutschen Juden ïst zu Ende', kopte de Frankfurter Rund schau op 2 mei boven de necrolo gie na het overlijden van Her man Bleich. Helemaal waar is dat niet. Zijn geest zwerft nu in de vorm van boeken, brieven, persoonlijke notities, agenda's en rekeningen door de Haagse Bloemenbuurt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19.00 uur: in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: ïaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75, automatische afschrijving 85.90, franco per post 110,00; per maand 30.50, automatische afschrij ving 30.00. jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333.50: jaarabonnement franco per post 440.00. losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50, zaterdag 2.25 p.st (alle bedragen inclu sief 6 pet. btwi. Postrek.nr 3754316 t.n.v PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm: minimumprijs per advertentie 25.35. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.50 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC In de grafische industrie verdient vrijwel niemand een salaris in de laagste loonschalen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2