Prins MEER ZONNEBLOEM-VAKANTIES van Oranje wordt gesloten Bruinisse geeft fietser en wandelaar meer ruimte KANS VOOR EEN KIND Braakmanbossen worden afgeplagd Brouwershaven wil nieuwe jachthaven verzelfstandigen Advocaat zoekt uit wie moet opdraaien voor weghalen tanks Kritiek inwoners op herinrichting 's-Heer Abtskerke Nee. U. Word nu donateur unicef w Daar doe je toch aan mee zeeland dinsdag3oktober 1995 s 20 Goese raadsfracties nog niet eens over definitieve datum collectes O y "ff O I WAPITI Postbus 2100, 4800 CC Breda STEUN ONS WERK GIRO 145 Bel 06-300121 (4 Oct per minuut) KANS VOOR EEN KIND van onze verslaggeefster HOEK - Een deel van de noordelijke Braakmanbossen onder gaat de komende week een facelift. Aannemer Van den Hemel uit Biervliet begon maandag met het afplaggen van een stukje na tuurgebied. Staatsbosbeheer en de provincie willen met het af graven van 0,7 hectare grond de natuur een handje helpen en de unieke duinvallei-vegetatie herstellen en verdroging voorko men. Vrij zeldzame bloemetjes als de Parnassia, de Moeraswespenor- chus, het Geelhartje en het Duizendguldenkruid moeten het veld ruimen. Bulldozers graven deze week de voedselarme, zoete, kalkrijke grond af om genoemde planten in de toekomst juist weer alle kansen te geven. Als staatsbosbeheer - eigenaar van de grond - dat niet doet, wordt de duinvallei-vegetatie op termijn verdrongen door een ruige, struikrijke vegetatie, aldus boswach ter H. van Hage van Staatsbosbeheer. De eerste tekenen van de ze ontwikkeling waren al zichtbaar. Een proef die Staatsbosbeheer driejaar geleden in een deel van het zogenaamde orchideeën veld deed, was dusdanig succesvol - het Rondbladig Wintergroen keert bijvoorbeeld alweer terug - dat het experiment nu wordt uitgebreid. Daar komt bij dat de aannemer het karwei goedkoper dan begroot kon uitvoeren, van daar dat niet een halve hectare, zoals gepland, maar 0,6 tot 0,7 hectare wordt afgeplagd. De afgegraven grond wordt gebruikt voor de wegenbouw. De provincie neemt de helft van de kosten voor haar rekening. Staatsbosbeheer wil nog dit jaar een drietal informatiepanelen in de Braakmanbossen plaatsen. Een daarvan geeft de bezoeker uitleg over het plagproject en de unieke flora in het natuurge bied. Op de twee andere borden - in de noordelijke en zuidelijke bossen - is een wandelroute uitgezet. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De ge meente Brouwershaven wil af van het beheer van de nieuwe jachthaven en voert daarom on derhandelingen met de water sportvereniging Brouwersha ven over verzelfstandiging. Daarnaast zijn er plannen voor de bouw van een nieuw haven kantoor. vervanging van het toiletgebouw en een bebou- wingsvoorstel voor het par keerterrein. Dit staat in de ge meentelijke begroting 1996. Ook over de kop van de haven bestaan bij de gemeente diverse plannen. Jarenlang stond de sportvissersboot tegenover het Tonnenmagazijn een verdere ontwikkeling in de weg. Door toezeggingen uit het verleden was het onmogelijk dit schip te verplaatsen. Toen bleek dat de boot te koop was, besloot het college, onder voorbehoud van goedkeuring van de raad, het vaartuig aan te kopen voor de vraagprijs. Daardoor wordt het mogelijk de Vishoek opnieuw in te richten. Het college stelt voor de kop van de haven een meer stedebouw- kundige invulling te geven. Ge dacht wordt hierbij aan winkel en woonvoorzieningen. Dit heeft volgens b en w diverse voorde len. Zo worden de bedrijfsactivi teiten uit de kern weggehaald en ontstaat een fysieke verbinding tussen de oude kern en de nieu we haven. Om één en ander goed in kaart te brengen en goede be sluitvorming mogelijk te ma ken. stelt, het college voor een haalbaarheidsonderzoek te la ten verrichten. Verder wil Brouwershaven de ambtswoning en de Stadswaag afstoten. Beide gebouwen heb ben na de herindeling geen func tie meer. Verkoop van beide ob jecten kan een eenmalige bijdra ge opleveren van 100.000 tot 150.000 gulden. Om de toeganke lijkheid van Soos de Trump en camping de Bulke te verbeteren en de sociale veiligheid te ver groten, wil het college 38.500 gul den uittrekken voor verlichting op de Spuiweg. Ook achten bur gemeester en wethouders de aanschaf van een brandweer bootje noodzakelijk. De duik- ploeg, tot de instelling waarvan kortgeleden is besloten, is met een dergelijk vaartuig beter op de toekomstige taken voorbe reid. Met de aanschaf is vermoe delijk een investering van 30.000 gulden gemoeid. van onze verslaggever KERKWERVE - Omdat ze wei geren op te draaien voor de ver- wijderingskosten van vier brandstoftanks in hun voor tuin, heeft de familie Meijer uit Kerkwerve een advocaat in de arm genomen. Deze laat een his torisch onderzoek uitvoeren waaruit moet blijken wie aan sprakelijk is voor de kosten, die tot een ton kunnen oplopen. Het gezin woont op een lap grond aan de provinciale weg waar eens een benzinestation was gevestigd. Toen ze ruim ne genjaar geleden het huis betrok ken. wisten ze dat de opslag tanks niet uit de bodem waren verwijderd. Destijds leverde dit nog geen problemen op, tegen woordig wel. De landelijke actie Boot (Besluit Opslaan in Onder grondse Tanks) verplicht de fa milie om de tanks - met een tota le inhoud van 32.000 liter - te ver wijderen. Omdat de grond mo gelijk vervuild is. moet ook een bodemonderzoek plaatsvinden. De geschatte kosten variëren van 30.000 tot 100.000 gulden. Dit bedrag kan de familie niet ophoesten. Aanvankelijk vestigde het gezin zijn hoop op de gemeente Mid- denschouwen met de bedoeling een financiële regeling te treffen Na een periode van moeizame onderhandelingen blijkt dat de gemeente geen zin heeft een bij drage te leveren in de onkosten, aldus J. Meijer. Daarom heeft hij de hulp van een advocaat inge roepen. Deze wil uitpluizen wie verantwoordelijk kan worden gesteld voor het schadebedrag. Volgens Meijer is het onderzoek over een paar weken afgerond. Met een kraan wordt een stukje natuurgebied van de Braakmanbossen afgeplagd. van onze verslaggever 's-HEER ABTSKERKE - Inwo ners van 's-Heer Abtskerke rea geerden maandagavond kri tisch op het gemeentelijke her inrichtingsplan voor de dorps- ring. Tijdens een hoorzitting in het dorpshuis van 's-Heer Abts kerke keerden diverse aanwezi gen zich onder meer tegen het plan tweerichtingverkeer in te voeren voor een deel van de ring. Bezwaren werden ook geuit tegen diverse beplan- tingsvoorstellen. Het herinrichtingsplan voor de ring van 's-Heer Abtskerke is on derdeel van het gemeentelijk pleinenplan. Dat voorziet in re novatie, aanpassing en vernieu wing van dorpspleinen in zeven verschillende Borselse kernen. Herbestrating, gedeeltelijke in voering van tweerichtingver keer en de aanplant van leilin den op diverse plaatsen vormen onderdelen van het plan voor 's- Heer Abtskerke. Bedoeling is onder meer dat de ring een groe nere, wat meer besloten uitstra ling krijgt. Het idee voor gedeeltelijk twee richtingverkeer werd door diver se inwoners als te gevaarlijk van de hand gewezen. Een voorstel uit de zaal de ring te veranderen in een rotonde, werd door een ambtenaar van de gemeente on haalbaar genoemd. Alleen de j geldende verkeersregels voor een rotonde van toepassing ver- j klaren zou onvoldoende zijn. Ook de inrichting van de ring moet in zo'n geval veranderen. Wethouder P. van Wingerden zegde wel toe een andere sugges tie nader te zullen bestuderen, namelijk de mogelijkheid om de aansluiting van de Van der Plas-1 schestraat te verleggen. Beplanting Kritiek was er ook op het voor stel leilinden te planten en een. haag van een meter hoog rond; de kerk. ,,We willen juist een open dorp houden. Ongeveer zo als het nu is", aldus een aanwezi ge. „Niet voor niets komen een heleboel mensen hier trouwfo to's maken." Het antwoord dat het erom gaat de ruimtelijke sa menhang te versterken met his torisch verantwoorde elemen ten sloeg nauwelijks aan bij veel aanwezigen. De reactie van een gemeente ambtenaar was zuur: „Als je alj die elementen schrapt is het de vraag of dat nu hetgeen is wat de gemeente heeft nagestreefd/ Wat overblijft is alleen het her- leggen van de klinkers." Wet houder Van Wingerden beloofde rekening te houden met de in breng van de dorpsbewoners bij; de verdere uitwerking van de plannen. van onze verslaggever GOES - Een meerderheid in de Goese raadsfracties meent dat sluiting van de Prins van Oran je onvermijdelijk is. Alleen over het tijdstip verschillen de meningen. D66, SGP/GPV/RPF en de VVD willen net als het col lege dat het theater 1 juli 1996 dicht gaat. De schouwburg mag van sommigen eventueel nog wat langer open blijven, mits dat de gemeente niet voor in vesteringen stelt. CDA en GroenLinks spreken van slui ting op termijn zonder daar meteen een datum aan te koppe len. De PvdA is verdeeld: frac tievoorzitter H. W. Hoogerland pleit voor renovatie van de Prins, enkele partijgenoten vin den dat een heilloze wee. Koningin Wilhelmina Fonds: Koudekerke ƒ4.118.95; Zoute- lande 2.746.95 Beatrixfonds: Veere ƒ1.056,05; Westkapelle, 1.810,-, Oost- en West-Souburg ƒ5915,45: Rit- them 372,05. Nierstichting: Arnemuiden ƒ3198.70: Serooskerke <W> 1.357.05. Winkeldievegge aangehouden VLISSINGEN - Een winkeldie vegge uit Vlissingen is maandag om 11.45 uur in haar woonplaats op heterdaad betrapt. De vrouw had in een winkel aan de Gilde- weg voor bijna 28 gulden aan le vensmiddelen gestolen. De 48- jarige vrouw is na verhoor met een dagvaarding weggestuurd. MIDDELBURG Open dag asiel - Het dieren asiel Middelburg aan de Oost- perkweg houdt zaterdag 7 okto ber van 11 tot 16 uur open huis. Centraal staat de opvang van katten. De afgelopen zomer is bij het asiel een kattenoverschot ontstaan. Het asiel heeft mo menteel te veel katten, terwijl er te weinig mensen zijn die een poes in huis willen nemen. Tij dens de open dag vindt tevens een rommelmarkt plaats. De op brengst is voor het asiel. Als onderdeel van het toeri weg, dat langs de Grevelingen voert, aangepakt. ;che project in Bruinisse wordt het fietspad van de Jachthaven foto DirkJan Gjeltema van onze verslaggever BRUINISSE - Om toeristen iets extra's te bie den, breidt de gemeente Bruinisse het fiets- en voetpadennetwerk rond het vissersdorp uit. De wandelroute over de Stoofpoldersedijk wordt momenteel opgeknapt. De bedoeling is om volgend jaar te beginnen met de aanleg van een fietspad langs de Grevelingen. Als beide routes zijn aangelegd, dan is Bru voor een groot deel omringd door toeristische fiets- of wandelpaden. Het pad langs de Grevelingen voert de fietser - langs onder meer het 'spartelstrand', het zwemstrand en de jachthaven van recreatie park Aqua Delta - richting Sirjansland. Deze route sluit aan op het inmiddels gerealiseerde pad vanaf de rolbrug bij de Grevelingendam. De gemeenteraad heeft al ingestemd met dit project. De werkzaamheden beginnen in 1996. De route over de Stoofpoldersedijk, die de pol der ten zuiden van Bruinisse omcirkelt, wordt momenteel verhard met een schelplaag. Dit pad is ongeveer 850 meter lang. Gelukkig kunnen steeds meer zieken en gehandicapten die veel verzorging en verpleging nodig hebben, jaarlijks met de Zonnebloem op vakantie. Mede door een gewel dige inzet van vrijwilligers. De Zonnebloem is u bij voor baat dankbaar voor een bijdrage. Vl-V' ZiUllllvl/lv/vlll Telefoon (076) 60 20 60 Varianten De varianten die het college van b en w zal presenteren, variëren in kosten van ruim vijf ton (het huidige bedrag dat de exploita tie van de Prins kost) tot negen ton. De laatste som is naar schatting nodig voor een sober uitgevoerd nieuw theater. Voor het dagelijks gemeentebestuur staat het overigens niet vast dat het alternatief voor de Prins van Oranje per se een nieuw theater moet zijn. „Je kimt het geld ook aanwenden voor meer culturele activiteiten in Goes", maakte wethouder 't Hart duidelijk. D66 sluit niets uit. De democra ten zijn alleen voor een nieuwe schouwburg, als die in regionaal verband wordt bekostigd. Woordvoerster I. Markusse- Tack schat'de kansen op finan ciële steun van buurgemeenten laag in. Zij riep het college op al le alternatieven te onderzoeken, van het recente plan voor een openluchttheater tot een groter cultureel gebruik van de Grote Kerk. GroenLinks denkt expli ciet aan een nieuwe accommo datie. SGP/GPV/RPF wil hoog uit een zalencomplex, als de noodzaak is aangetoond. Aan een nieuw theater heeft deze fractie om financiële en princi piële redenen geen behoefte. Het CDA wacht de alternatieven van het college af. „Maar het moet in elk geval geen prestige object te worden", sprak woord- DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT Ja, ik wond lid! Ik ben 65- (of jonger Jjii 21 jj.ir) en bctwl rnniB) De Goese commissie financiën gaf maandag het college een dui delijker advies dan de commis sie cultuur afgelopen donder dag, overigens na flink aandrin gen van wethouder M. L. 't Hart (pvda, financiën). Een ruime meerderheid acht sluiting on ontkoombaar, maar er moet eerst een onderzoek komen naar mogelijke alternatieven. Het college van b en w zal eind no vember een aantal varianten voor de Prins van Oranje op tafel leggen. Daarbij zal worden toe gelicht wat de effecten zijn van sluiting, wat de gevolgen zijn voor de huidige gebruikers van de Prins en op welke manier de ze 'gedupeerden' kunnen wor den geholpen. De gemeente steekt gedurende deze marsrou te geen stuiver in de Prins van Oranje, mits de krakkemikkige cv-ketel springt, luidde het ad vies van de woordvoerders van VVD, GroenLinks, D66, CDA en SGP/GPV/RPF. voerder J T. Laport. Voor de WD is een nieuw theater be spreekbaar als de extra jaarlijk se uitgaven uit het cultuurbud get komen. Waar de hogere jaar- lasten voor zo'n theater van daan moeten komen is nog niet duidelijk. GroenLinks opperde bij het bedrijfsleven aan te klop pen; de PvdA deed vrijdag in de commissie cultuur de suggestie om geld voor nieuw beleid in te zetten, parkeergelden aan te wenden en baatbelasting in te voeren. PvdA-fractievoorzitter H. W. Hoogerland is tot nu toe de enige die uitdrukkelijk pleit voor een 'fasegewijze renovatie van de Prins van Oranje'. Volgens Hoo gerland is dat duur, maar te be talen. Een nieuw theater kan Goes zich volgens de PvdA'er niet veroorloven. Zijn partijge noot en wethouder van finan ciën, 't Hart, reageerde dat reno vatie absoluut geen optie is voor het college. „De ketel is slecht, het dak lekt, er moet worden geïnvesteerd in geluidsisolatie, het gebouw staat op een ver keerde plek en ga zo maar door." Natuurmonumenten beschermt dc natuur al 90 jaar. Word ook lid voor een betere toekomst van planten, dieren en mensen Maak 35.- over op giro 9933 tn v. de Vereniging Natuurmonumenten in 's-Graveland. Of bel 035-559955 voor meer informatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 28