Grensbewoner voelt zich onveilig moet overlast door Zoommeer op de schop PZC Straathoekwerker jongeren beperken Een galerie in cyberspace Vijftien bands in voorronde voor De Zeeuwse Belofte Veiliger verkeer in noordelijk Zeeland zeeland 19 Studie: Drugshandel baart bevolking Kanaalzone meer zorg dan elders in regio universitair geslaagd kunst Het verhaal van de Nachtkoningin Who's afraid of Virginia Woolf gaat niet door lezers schrijven DINSDAG 3 OKTOBER 1995 van onze verslaggever GENT-De drugshandel en alles wat daar omheen hangt, baart de inwoners van de Kanaalzone gemeenten veel meer zorgen dan de bevolking elders in het Nederlands-Belgisch grensge bied in de Euregio Schelde- mond. Vooral in Terneuzen en (in mindere mate) Sas van Gent is sprake van overlast en een daarmee gepaard gaand gevoel van onveiligheid. In 'randge meenten' als Hulst en Oostburg en in de Vlaamse grensstreek is de angst veel kleiner. Dat blijkt uit het onderzoek Grensoverschrijdende crimina liteit en (on)veiligheid in de Eu regio Scheldemond. uitgevoerd onder leiding van professor dr B. de Ruy ver van de Gentse univer siteit. Zijn onderzoeksteam peil de de meningen van justitie, po litie en burgemeesters èn de be volking. In Vlaanderen werd on derzoek verricht in Knokke- Heist, Maldegem, Zelzate en Sint-Niklaas, in Zeeuws-Vlaan- deren in Oostburg, Sas van Gent. Terneuzen en Hulst. De onderzoeksresultaten werden getoetst aan cijfers en meningen in vergelijkbare gemeenten, ver der verwijderd van de grens. In Zeeland waren dat Tholen, Ka- pelle en Goes en het trio Zierik- zee, Duiveland en Bruinisse. Verband In het onderzoek springen twee zaken er duidelijk uit: drugsde licten (Terneuzen voorop) en diefstal uit auto's (vooral in Sas van Gent). In beide gevallen kan een direct verband worden ge- Aan de faculteit der letteren van de Rijksuniversiteit Leiden is I Saskia van Moorselaar, voor heen woonachtig in Vlissingen. geslaagd voor het doctoraal exa men talen en culturen van La- tijns-Amerika. Janette Zuijdweg, afkomstig uit Yerseke, nu woonachtig in Mid- delburg, is aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg j' geslaagd voor het doctoraal exa men taal- en cultuurstudies, met als specialisatie 'marketing en I sociologie van het boek'. legd tussen de delicten en de aanwezigheid van de grens. De leeftijd van de daders varieert steevast van 20 tot 29 jaar. Het gros komt uit Oost- en West- Vlaanderen of (in mindere mate) uit Frankrijk. Delicten in het Vlaamse onderzoeksgebied wor den vrijwel nooit door Nederlan ders gepleegd, zodat de aanwe zigheid van de grens nauwelijks meespeelt. Naast Belgen slaan in Vlaanderen vooral Turken (autodiefstal), Roemenen (ge wone diefstal) en Fransen (dief stal) hun slag. In z'n algemeenheid voelen men sen in de verschillende onder zoeksgebieden (grens of iets ver der verwijderd van die grens) zich bedreigd door geweld-, ver mogens-, milieu- en verkeerscri- minaliteit. Uit het onderzoek blijkt dat mensen in bijvoor beeld Goes, Kapelle. Zierikzee en omgeving en op Tholen zich niet zoveel zorgen maken om hun veiligheid, terwijl uitgere kend daar door politie en justitie meer criminaliteit wordt geregi streerd dan in de Zeeuws- Vlaamse en Vlaamse grens streek. In Zeeuws-Vlaanderen is de situatie juist omgekeerd. Drugsoverlast baart vooral de grensbewoners zorgen. zicht in de problematiek bij de bestuurders en een log werkend justitieel apparaat. Bij de politie in de Vlaamse grensstreek vraagt men zich overigens af of controles wel zin hebben, zolang men in Nederland een veel tole ranter beleid voert. De grensoverschrijdende sa menwerking werd maandagoch tend. tijdens besloten overleg van bestuurlijke, justitiële en politiële vertegenwoordigers, nogeens onderstreept. Er wer den nieuwe afspraken gemaakt voor permanent overleg. Proporties Van de ondervraagde burge meesters maken vooral die van Terneuzen en Sas van Gent zich zorgen. Ze signaleren een groeiend onveiligheidsgevoel bij de bevolking, dat vooral in Ter neuzen zeer ernstige proporties heeft aangenomen. Volgens bur gemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen wordt de drugs handel in zijn stad vooral be heerst door Marokkanen, vol gens de politie ook door Turken. In de Vlaamse grensgemeenten is er nauwelijks sprake van on veiligheid, met uitzondering van Zelzate, waar regelmatig groot scheepse controles (op drugs en wapens) worden uitgevoerd. In de kanaalgemeente zelf is van drugsoverlast nauwelijks spra ke. De Nederlandse burgemees ters vinden overigens dat hun Belgische collega's te weinig be langstelling hebben voor over leg over met name de drugspro blematiek. Maar ook de Belgen willen, zo blijkt, best een inten siever contact. Justitie en politie in het grensge bied zijn redelijk tot zeer tevre den over de samenwerking, al wijzen de Belgische politiedien sten wel op een gebrek aan in- Met groot materieel wordt het surfgebied in het Zoommeer uitgebaggerd. Op de achtergrond varen schepen over het Schelde- Rijnkanaal. foto Willem Mieras van onze verslaggever THOLEN - De baggerwerkzaamheden in het Zoommeer zijn in volle gang. Rijkswaterstaat slaat daar momenteel twee vliegen in één klap: de surfplas bij recreatieterrein de Speelmanspla ten wordt uitgediept en de uitgebaggerde grond wordt gebruikt om even verderop, in het Zoommeer halverwege de Oesterdam, een paaigebied voor snoeken en een vogelgebied aan te leggen. In totaal wordt 150.000 kubieke meter grond verplaatst. De kos ten van het project bedragen een miljoen gulden, te betalen door Rijkswaterstaat. Exploitanten van recreatieterrein De Speel mansplaten hadden om uitdieping van de surfplas gevraagd. Die is te ondiep en er drijft te veel groen in het water, wat niet uitno digt tot zwemmen. De aanleg van het vogel- en snoekgebied vloeit voort uit het ac tief biologisch beheer dat Rijkswaterstaat in het Zoommeer voert. Zonder snoek wordt dat water één groene soep. Nu zijn er te veel witvissen. Die eten op hun beurt watervlooien, die weer nodig zijn om algen weg te vreten. Komt de snoek er. dan eten de vlooien uiteindelijk meer algen. De snoek gedijt volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat goed in watergebieden met hoogteverschillen. Op enkele plaatsen wordt zoveel grond opge spoten dat eilandjes voor vogels ontstaan. Vóór het einde van dit jaar moet het karwei klaar zijn. Zeeuwse kunst via Internet de wereld in i van onze verslaggever MIDDELBURG - The Gallery Page is een galerie waar je niet kunt binnenlopen, maar die toch over de hele wereld pu bliek trekt. Het is een initiatief van drs F. G. B. Grotenhuis uit Middelburg. Sinds kort laat hij i exposities zien op het wereld- i wijde computernetwerk Inter net. Wie een indruk wil hebben van de schilderijen van de Mid delburgse kunstenaars Grada Menting en Leontien Hooij moet gewoon even zoeken on der: http:llwiow.zeeland7iet.nll peoplelfgrl. Het initiatief is bij toeval ont staan, vertelt Grotenhuis. Hij nam een abonnement op Inter- net en kreeg wat schijfruimte' j waarmee hij zelf iets mocht i doen. ..De één zet dan een ver- haaltje over zijn hond of kat op het net. ik dacht: 'Weet je wat? Ik zet er een schilderij op.' Ik heb I Grada gevraagd, daarna hebben we Leontien benaderd en zo ont- I stond het idee van een galerie." I Een galerie waar de schilderijen niet aan de muur hangen, maar I op een computerscherm worden getoond en die mensen vanuit hun bureaustoel kunnen bezoe ken. Het aantal Intemet-aan- sluitingen is in Zeeland nog be perkt. dus daar zal het publiek in eerste instantie niet vandaan komen, maar buiten Zeeland zijn de mogelijkheden enorm. Grotenhuis: „Wereldwijd kun nen mensen dag en nacht een kijkje komen nemen op The Gal lery Page. Vanuit Zeeland, maar ook vanuit Nieuw-Zeeland. Het publiek is kolossaal." Bezoekers Grotenhuis is nog geen maand bezig en zijn computer heeft in middels 160 bezoekers geteld. Geen slechte score. „Op deze manier kan ik kunstenaars enige naamsbekendheid bezor gen." Met een kleurenscanner kan hij foto's van kunstwerken op het beeldscherm zetten. Hij programmeert vervolgens zijn eigen pagina's en via zijn aan sluiting op Internet opent hij zijn exposities. Grotenhuis kiest bewust een mix van amateurs en beroeps kunstenaars voor zijn compute rexposities. Zo schildert Grada Menting haar portretten en landschappen in haar vrije tijd, terwijl Leontien Hooij - wier werk op de grens van figuratie en abstractie ligt - met kunst haar brood verdient. Grotenhuis hoopt het aantal exposities op The Gallery Page uit te breiden tot tien. Zeker is dat binnenkort werk van Han ter Keurs en Frank Nix op Internet zal ver schijnen. „Ik wil het niet te elitair maken", verklaart Grotenhuis. „Voor de bekendheid van The Gallery Pa ge zou het leuk zijn als Karei Ap pel meewerkte, maar daar is het mij natuurlijk helemaal niet om te doen. Ik zet juist neer wat je niet in een kunstboek kunt na slaan." Zelf hoeft hij aan de ex posities niets te verdienen, het blijft een tijdrovende hobby. Experiment Menting vindt het 'fantastisch' dat haar werk door Internet in zoveel landen toegankelijk is ge worden, evenals Hooij. „Ik zie het als een experiment. Ik weet niet wat ik ervan kan verwach ten. Het idee dat mijn werk in ternationaal te bekijken is, spreekt mij erg aan. Van het werk zijn reprodukties te zien. waardoor The Gallery Page niet helemaal te vergelijken is met een echte expositie. Het geeft een goede indruk, de kleuren worden bijvoorbeeld behoorlijk getrouw weergegeven. Voor mensen die geïnteresseerd ra ken is het misschien een aanspo ring om het werk in het echt te gaan zien." Behalve óver een uitbreiding van het aantal exposities denkt Grotenhuis nog andere moge lijkheden van Internet te kun nen benutten. „Als alle Zeeuwse galeries iets van hun exposities aanleveren, zou ik ze in een ac tuele uit-agenda op het net kun nen laten zien. Dat geldt ook voor musea. Er bestaat wel een museumoverzicht, maar niet een pagina waarbij kleine musea tien tot twaalf kunstwerken kunnen laten zien van de exposi tie die ze op dat ogenblik heb ben. Dat zijn de ideetjes waar mee ik nu speel." De Mare in een scene van de voorstelling Gewenst is gewenst. foto Leoni Ravestein. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het kindertheater De Mare brengt woensdag 4 oktober de voorstelling Geioenst is gewenst op de planken van podium Brogum in Zierikzee. Het is een muzikale ver telling, gebracht met een beperkt aantal attri buten en een minimum aan decor. Een vertel ster en een violist trekken met een bokkew- agentje door het land en onder begeleiding van vioolklanken wordt het verhaal verteld van de Nachtkoningin. Bert de Bultenaar is verliefd op de Nachtko ningin, maar zij weet van niets. Op een nacht komt een stralende vreemdeling aangelopen van wie de Nachtkoningin haar ogen niet kan afhouden. Dit bevalt Bert de Bultenaar niet. Met gespring en gegrom verjaagt hij de Zonne koning. De koningin kan hem niet vergeten. Ze stuurt een nachtegaal om hem terug te roepen. Om dit te voorkomen wendt Bert de Bultenaar zich ten einde raad tot het Verschrikkelijke Aardwijf. Verliefdheid, nieuwsgierigheid en angst voor het onbekende en meuwe - zaken waarmee elk kind wordt geconfronteerd - zijn de belangrijk ste thema's van de vertelling. De voorstelling in Brogum begint woensdag om 14 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Vijftien bands zijn geselecteerd voor de voor ronden van het popconcours De Zeeuwse Belofte dat op 13 okto ber in Terneuzen begint. Een ju ry bestaande uit Robert Haags- ma, redacteur van Aardschok Magazine, Leo Hegge, muzikant en workshopleider, Willem Dierkx, popprogrammeur van 't Beest in Goes, en voorzitter Jan Koopman van de Stichting Pop muziek Zeeland maakt uit wel ke groepen deelnemen aan de fi nale van zaterdag 11 november in 't Beest in Goes. De winnaar van de finale neemt deel aan het nationale popconcours De Gro te Prijs van Nederland. De groepen Oblivious to the Ob vious uit Breskens. Mind Link Een werk van Grada Menting, te zien via Internet. MIDDELBURG - De toneel voorstelling waarmee de Mid delburgse Stadsschouwburg vanavond (dinsdag) het theater seizoen had willen openen, gaat niet door. Van opvoering van het klassieke stuk Who's afraid of Virginia Woolf van Edward Albee. in de regie van Dirk Tanghe, door het Westvlaams Teaterkollektief Malpertuis moest worden afge zien, nadat Marie-Louise, Stheins maandag in het zieken huis was opgenomen. De actrice, die naast Peter de Graef als George de rol van Mar tha speelt, kampt met proble men met haar zwangerschap. Er bestaat nog onzekerheid of de tournee wordt hervat en er naar een vervangende datum voor Middelburg kan worden gezocht of dat de tournee definitief wordt gestaakt Tussen nu en veertien dagen wil het theaterbureau Hummelinck Stuurman hier over een beslissing nemen. en Flux uit Terneuzen. Them Bones uit Axel en Swindle uit Middelburg bijten 13 oktober het spits af tijdens de eerste voorronde in Porgy Bess in Terneuzen. Een week later is in het Zierikzeese Brogum de beurt aan The Gain, Conspiracy en Rusty Pawn uit Goes. Swiers Company uit Middelburg en Kozmik uit Vlissingen. De laat ste voorronde wordt vrijdag 27 oktober gehouden in de Stads- danszaal in Middelburg. Daar treden de bands Starship Inter course. Table 4 Two en Fairy tale uit Middelburg. Cyclone en Sure as Hell uit Goes voor het voetlicht. In totaal hadden zich 25 bands aangemeld voor De Zeeuwse Be lofte. Een commissie van leden van provinciale popmuziek- stichtingen elders uit Nederland heeft de voorselectie gemaakt. Alle voorronden beginnen om 21 uur. van onze verslaggeefster HEINKENSZ AND - De gemeen te Borsele wil een straathoek werker aanstellen. Deze hulp verlener moet proberen de overlast te beperken die een 'harde kern van jongeren' in het dorp Heinkenszand veroor zaakt. De groep zou vernielin gen plegen, volwassenen en kin deren lastig vallen, drugs ge bruiken en verkopen en zich schuldig maken aan diefstal en afpersing. De aanstelling van een straat hoekwerker komt voort uit het 'Project vandalisme Heinkens zand 1994'. Vertegenwoordigers van gemeente, politie, het bu reau Halt (dat alternatieve straf fen voor jongeren regelt), het Borsels Orgaan voor Samenle vingsopbouw (BOS) en de Riagg Zeeland (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg) hebben met el kaar om de tafel gezeten. Ze kwamen begin dit jaar met een reeks van maatregelen om het vandalisme aan te pakken, waaronder de aanstelling van een straathoekwerker. De ge meente is jaarlijks enkele tien duizenden guldens kwijt aan het repareren van vernielingen. De Borselse gemeenteraad buigt zich komende donderdag over een voorstel 97.000 gulden beschikbaar te stellen voor het in dienst nemen van een straat hoekwerker Het college van burgemeester en wethouders wil de aanstelling bekostigen uit het budget voor criminaliteits preventie en voor sociale ver nieuwing. Het is de bedoeling dat de jongerenwerker voorlopig twee jaar lang voor twintig uur per week aan de slag gaat. Beleid De aanstelling van de straat hoekwerker komt ook voort uit de wens van de gemeente zich meer op jongeren te richten. Wethouder C. J. Elenbaas-Mur- re (CDA. welzijn) „We hebben een peuterspeelzalen- en speel- tuinenbeleid, maar wat betreft jongeren is het tot nu toe vooral gebleven bij een projectmatige aanpak." De gemeente hoopt voorjaar 1996 een notitie over jongerenbeleid te presenteren. Komende maanden wordt de ge meenteraad uitgedaagd na te denken wat de inhoud van zo'n stuk zou moeten zijn. Elenbaas: „We willen dat op een onortho doxe manier aanpakken Zo zou je bijvoorbeeld raadsleden mee kunnen nemen naar een plek waar veel jongeren samenko men." Overigens wil de gemeente de er varingen uit het vandalismepro- ject nadrukkelijk betrekken bij het jongerenbeleid. Zo is het de bedoeling regelmatig overleg te blijven voeren met politie en hulpverleningsinstanties. Net werkvorming noemt de wethou der dat Een ander element in de notitie zou kunnen zijn dat jon geren meer betrokken moeten worden bij het beleid „Het zou bijvoorbeeld mooi zijn wanneer jeugdige vertegenwoordigers zitting willen nemen in de dorps raad". aldus Elenbaas. slot V i pagina 13 puteerde van financien, D. J. P. Bruinooge (PvdA), op die ma nier een boodschap mee voor de zogenaamde najaarsconferentie die gedeputeerde staten van daag (dinsdag) houden. In die conferentie gaan gs na hoe de fi nanciële stand van zaken van de provincie is en of de bezuini gingsdoelstellingen gehaald worden. Wat dat laatste betreft was Bruinooge niet pessimis tisch. Dat was voor enkele commissie leden aanleiding om te con cluderen het miljoen dat gs in het voorjaarsoverleg nog niet ge bruikt hebben, dan vandaag maar te besteden. Bruinooge was voorzichtiger. Als het aan hem ligt, zo bleek maandag uit zijn woorden, blijft iedereen van dat miljoen af en wordt het ge woon weer doorgeschoven. Het zal echter niet meevallen dat voornemen in de najaarsconfe rentie overeind te houden. In de commissievergadering werden al verschillende ideeën naar voren gebracht die heel wat van dat vrij te besteden miljoen opslokken. En Bruinooge had het donkerbruine vermoeden dat de individuele leden van gs daar vandaag ook nog wel een schepje bovenop doen. Daarom was hij in de commissievergade ring een en al omzichtigheid en voorzichtigheid. Geen enkele toezegging op financieel gebied kwam uit zijn mond Hij wilde niet verder gaan dan 'ik zal het meenemen'. Alleen had de gede puteerde wel begrepen dat heel wat fracties er op aandringen de welzijnssector wat te ontzien. Hij zou dat in zijn oren knopen. Op voorstel van GroenLinks be sloot de gedeputeerde een zoge naamde armoede-effectrappor- tage uit de provincie Noord-Bra bant eens op te vragen. Hij kon evenwel niet beloven dat in Zee land ook zo'n rapportage ge maakt wordt. En zo kon het ge beuren dat de gedeputeerde ruim een uur lang aan het woord was en eigenlijk niets zei. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd Ruiterpad In de PZC van 2 oktober worden de bezwaren genoemd die om wonenden hebben tegen een nieuw aan te leggen ruiterpad te Dishoek. Deze bewoners menen dat er voldoende voorzieningen voor ruiters aanwezig zijn. Dui delijk mag zijn dat deze mensen nog nooit een ritje te paard ge maakt hebben. Deze 'voorzie ningen' zijn eerder gevaarlijk dan voldoende te noemen. Het ruiterpad langs het fietspad dat naar de duinen leidt, ligt vol met grote stenen. Het te smalle rui terpad in het bos is een ware hin- dernisbaan met uitstekende takken en modder waar de paar den tot hun knieën inzakken. Ook de strandovergang bij de Kaapduinseweg is voor paarden verre van veilig te noemen nu de ze veel te steil is. Een alternatief voor deze overgang is in de direc te omgeving niet voorhanden. Ik meen dat bij een redelijke belan genafweging de bezwaren niet opwegen tegen het plezier dat talloze ruiters (alleen in Koude- kerke al meer dan tweehonderd) van een nieuw en veiliger ruiter pad kunnen hebben. M. S. Tiemes-Van Belzen Wielemakersbaan 1 Koudekerke takel" nu slechts één dag duurde en niet bepaald breed genoemd kon worden, zullen zij volgend jaar wel naar Ibiza gaan. De Vlissingse horeca probeerde dit verlies wel te compenseren, maar zonder de gebruikelijke subsidie was dit festival verre van spectaculair. Dus, gemeente Vlissingen, waarom drie jaar wachten op een manifestatie die absoluut niet uniek is. Jullie wa ren op de goede weg... Geert Meijering Bonedijkestraat 10 Vlissingen Modder Sail '99 De gemeente Vlissingen vond Sail '94. ondanks de financiële strop, een goede manier om Vlis singen te verkopen als een 'brui sende' stad. Daarom wil men het misschien in 1999 weer doen. Dus komen er over driejaar weer toeristen naar de 'branding' (PZC, 29-9). De stad had echter al een goede naam opgebouwd, ook buiten de Zeeuwse grenzen, met een jaarlijks terugkerend en zeer breed geprogrammeerd straatfestival. Ik heb tijdens de vele edities van dit festival vele mensen ontmoet uit Brabant. Limburg en Zuid-Holland en an dere streken, die hun vakantie in Vlissingen doorbrachten om dit spektakel van soms een maand lang te zien en te horen. Ook dit jaar heb ik er weer een paar ge zien, maar aangezien het 'spek- 'Met de opleiding Commerciële Economie slaat de Hogeschool Zeeland een modderfiguur' (PZC. 26 september) Deze con clusie trok uw verslaggever naar aanleiding van de onderzoeksre sultaten van een grootscheepse enquête gehouden door de Keu zegids Hoger Onderwijs Naar onze mening is dit een sterk overtrokken conclusie. De onderzoeksresultaten, nodig voor een juiste en objectieve beeldvorming, worden namelijk niet in het artikel vermeld. Uit deze resultaten blijkt dat de bes te opleiding Commerciële Eco nomie. Ichtus College te Rotter dam. een waardering krijgt van 6.88 (schaal 1 10) en de HEAO in Vlissingen, het modderfiguur, een score haalt van 6,27 Op grond van deze cijfers kan men stellen dat de bovengenoemde conclusie ongegrond is. De ver schillen zijn zo minimaal, dat van een modderfiguur zeker geen sprake kan zijn. Door het artikel krijgt de lezer onterecht een te negatief beeld voorge schoteld over de kwaliteit van de opleiding Commerciële Eco nomie aan de Hogeschool Zee land. Wij vinden het nalatig van de verslaggever om de onder zoeksresultaten achterwege te laten. Wij zullen zijn artikel over de Hogeschool Zeeland dan ook maar niet beoordelen, want dat was beslist géén voldoende. En dat modderfiguur. I. van den Ouden Westerzicht 376 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27