flfïNCIIi OURANT Basisonderwijs moet beter Dodental Dinar blijft stijgen h\y. ff fj - Frankrijk testte kernkop voor nieuwe onderzeeër 4 WEKEN 2 Li Neumann wellicht trainer Feyenoord Omnummering Betere bemiddeling voor laatste lichting dienstplichtigen Meerderheid Kamer achter plan extra investering van 100 miljoen Kamer: rem op vrijer openbaar vervoer r f .- f Éj Omnummerboekje 16 en 17 Alleen in VS schikking over borstimplantaten VOOR 14,25 Enige tijd regen Half tot zwaar bewolkt en regen. Later opklarend en een regen- of onweers bui. Matige later vrij krachtige ivind uit zuid. Temperatuur 19 graden. ar 238e jaargang no. 233 Dinsdag 3 oktober 1995 Losse nummers 1,50 DE GROOTSTE elk uur een wervelende (bruids)modeshow OKTOBER 18 19 20 22 VAN ZEELAND op de 6e gezinsbeurs WONEN WENSEN ZEELANDHALLEN GOES Jury in zaak Simpson heeft oordeel klaar van onze correspondent LOS ANGELES - Tot verbijste ring van alle betrokkenen en heel toekijkend Amerika heeft de jury in de zaak tegen O.J. Simpson maandag niet meer dan ruim drie uur nodig gehad om tot een oordeel te komen over de schuld of onschuld van de voormalige football-ster. Maar het vonnis van de twaalf koppige jury zal pas vanavond om zes uur Nederlandse tijd worden bekendgemaakt, omdat Simpsons hoofdverdediger Johnnie Cochran noch open baar aanklaagster Marcia Clark maandag in Los Angeles aanwezig waren. De volstrekt onverwachte snelle besluitvorming van de uit tien vrouwen en twee mannen be staande jury zorgde maandag avond voor een opgewonden stemming in Los Angeles. Het oordeel van de jury is op papier gesteld en in een verzegelde en veloppe gedaan. Die zal van daag worden geopend, waarna rechter Lance Ito het vonnis zal voorlezen. De politie in Los An geles is in staat van opperste pa raatheid gebracht om voorbe reid te zijn op ongeregeldheden. Deskundigen braken zich met een het hoofd over de vraag of deze snelle werkwijze van de ju ry duidt op een 'schuldig' of een 'onschuldig' voor de zwarte sportheld en Filmster aan de dubbele moord op zijn ex-vrouw Nicole Brown en haar vriend Ron Goldman. Simpson houdt zijn onschuld vol en er zijn ook geen getuigen of direct bewijs materiaal van zijn rol. De aan klagers hebben echter stapels indirect bewijsmateriaal bij de jury op tafel gelegd. Volgens diverse juristen kan het snelle besluit alleen maar op 'schuldig' duiden. Het staat in elk geval vast dat het proces niet - zoals gevreesd was - zal uitlo pen op een mislukking omdat de jury het niet eens kon worden. DEN HAAG (GPD) - Een brede meerderheid in de Tweede Ka mer lijkt te vinden voor een ex tra investering van 100 miljoen gulden in het basisonderwijs. Tijdens een vergadering van de onderwijscommissie uit de Ka mer steunden gisteren de verte genwoordigers van de vier gro te partijen en de kleine christe lijke fracties het voorstel voor die financiële injectie, die eer der door PvdA-fractievoorzit- ter Wallage was geopperd. Het extra geld zou vooral ge bruikt moeten worden voor het aanstellen van onderwijs-assis- tenten in de lagere klassen van de basisschool. Staatssecretaris Netelenbos wees de kamerleden erop dat het geld buiten de on derwijsbegroting gevonden moet worden. ..Zoniet, dan heb ben we een zeer ernstig pro bleem. Premier Kok mag het een sympathiek voorstel noemen, maar daarmee is het geld er nog niet." Knelpunten De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de knelpunten die het Cito heeft gesignaleerd in het basisonderwijs. Het taalon derwijs is beneden de maat en met name in de 'onderbouw' dijt het leerlingenaantal als gevolg van permanente instroom van onderaf vaak uit tot onaan vaardbare proporties. Vooral dat laatste staat haaks op de doelstelling om leerlingen zo veel mogelijk individueel te be geleiden. De taalachterstand wil de Ka mer onder meer aanpakken door het instellen van een expertise- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren vrij on verwacht een rem gezet op de plannen van het kabinet om stads- en streekvervoerbedrij- ven onderling te laten concurre ren om de gunst van de reiziger. Vooral de coalitiepartijen PvdA, VVD en D66 bleken pro blemen te hebben met de plan nen. De regeringsfracties willen dat er eerst duidelijkheid komt over de gevolgen die de 'marktwer king' voor het personeel heeft. Ook moet er iets gedaan worden aan de monopoliepositie van streekvervoerder VSN. Gebeurt dat niet, dan gaat de hele opera tie wat de WD betreft niet door. De partijgenoten van minister Jorritsma (verkeer en water staat) vinden dat de VSN-groep opgesplitst moet worden in on geveer tien bedrijven. Anders zou concurrentie onmogelijk zijn, zo liet WD-woordvoerder Remkes weten. Doel van het kabinetsvoorstel is zowel het aantal reizigers in het openbaar vervoer met 8 a 15 pro cent te verhogen, als de kosten te verlagen. In 2004 zou vijftig procent van de kosten uit de ex ploitatie moeten komen. Het ka binet hoopt dat de concurrentie de bedrijven dwingt tot meer ef ficiency en klantvriendelijkheid. Om de bedrijven 'scherp te hou den' krijgen ze slechts voor vijf jaar het recht het openbaar ver voer te verzorgen in een bepaald gebied. Koelkasten De Kamer toonde zich gisteren absoluut niet overtuigd van de werking van het concurrentie model in het openbaar vervoer. „Het gaat niet om koelkasten of televisies", zo hield PvdA'er Van Gijzel minister Jorritsma voor. De fractiewoordvoerders signa leerden tal van problemen. De concessie van vijf jaar betekent steeds opnieuw onzekerheid voor het personeel. Banken zou den bovendien problemen heb ben met kredietverlening op die basis. Twijfels waren er ook over de kundigheid bij gemeenten, provincies en samenwerkende gemeenten om zelf concessies aan te besteden. In totaal zou het openbaar vervoer in 55 ge bieden apart aanbesteed moe ten worden. Bovendien acht de Kamer het ri sico groter dat slecht renderen de lijnen onder een commercië ler werkend busbedrijf worden opgeheven. DINAR (AP) - In Turkije hebben red dingsbrigades gisteren een aantal slacht offers geborgen van onder het puin van huizen en flatgebouwen die zondag door een aardbeving met de grond gelijk wer den gemaakt. Het dodental was gisteren opgelopen tot 63, maar er zullen zeker nog meër lichamen worden gevonden. Tien mensen werden gisteren levend te voorschijn gehaald. De aardbeving, met een moment-magnitude van 6, heeft bijna de helft van alle gebouwen verwoest in Di nar, een plaats met honderdduizend inwo ners op 320 kilometer afstand ten zuidwes ten van Ankara. Ongeveer tweehonderd mensen raakten gewond. Het relatief lage dodental volgens auto riteiten zal het oplopen tot ongeveer hon derd was waarschijnlijk te danken aan het feit dat veel mensen buiten waren gaan slapen, nadat zich vorige week woensdag al een matige aardbeving had voorgedaan die werd gevolgd door na schokken. Ook na de nieuwe beving werden de hele nacht door zo'n 43 naschokken gevoeld. A eo" A -o Wim van Hanegem. ROTTERDAM (GPD) - Voorzitter Jorien van den Herik wil zo snel mogelijk de opvolger van Wim van Hanegem presenteren. Van Hanegem besloot gister morgen na een lang gesprek met Van den Herik te bre ken met Feyenoord. Herbert Neumann is de be langrijkste kandidaat om Wim van Hanegem op te vol gen. De 41-jarige Duitser, die drie seizoenen bij Vitesse werkzaam was en een blauwe maandag technisch directeur van Anderlecht was, is op dit moment zonder club. Hij geniet de voorkeur boven Leo Beenhakker, die vandaag bij zijn Turkse werkgever Istanbulspor hoort of hij op straat wordt gezet. Herbert Neumann was als speler actief bij FC Köln (Duitsland). Udinese. Bolog na (allen Italië). Olympiakos Piraeus (Griekenland) en Chiasso (Zwitserland). Bij die laatste club begon hij in 1986 zijn trainerscarrière. In 1991 ging hij aan de slag bij FC Zurich, waarna hij in de zomer van 1992 een contract tekende bij Vitesse. Met de Arnhemse club boekte hij prima resultaten. Ander lecht werd afgelopen zomer zijn nieuwe werkgever, maar na vier wedstrijden stond hij daar al weer op straat. Vol gens Neumann heeft hij in Brussel nooit een eerlijke kans gehad. Mocht Neumann afvallen als kandidaat dan zit Leo Been hakker op het vinkentouw. Beenhakker zit op dit mo ment nog vast aan Istanbul spor, maar daar staat zijn positie ernstig ter discussie. zie ook pagina 23 PARIJS (AFP/DPA/RTR) - Het Franse leger heeft met de kern proef van zondagavond in de Stille Zuidzee een TN-75 kern kop getest, waarmee de volgen de generatie kernonderzeeers wordt uitgerust. Dit is uit mili taire bronnen in Parijs verno men. De explosie bij het atol Fangataufa had een kracht die zes maal zo groot was'als die van de bom die Hiroshima ver woestte. De mogelijk zwaarste test van de reeks die Parijs wil uitvoeren, had een kracht van circa 100 kiloton. Veel landen hebben woedend ge reageerd op de proef, maar Pa rijs is daarvan niet onder de in druk. Het Franse veiligheidsbe leid is gebaseerd op afschrik king. „Het besluit een beperkt aantal proeven te hervatten, verspreid over een zeer beperkte periode, had zuiver tot doel de Franse veiligheid te garande ren". zei de Franse minister van buitenlandse zaken. Hervé de Charette. in Luxemburg, waar hij met zijn EU-collega's verga derde. Parijs zal het verdrag dat kernproeven verbiedt onderte kenen zodra de proeven achter de rug zijn. herhaalde hij. Op het Franse televisiejournaal kwam het onderwerp na de rel len bij Lyon. verscherpte veilig heidsmaatregelen in het hele land en het weerbericht. De TN-75 kernkoppen zullen worden gemonteerd op M-45 ra ketten. Vier nieuwe onderzeeërs van de Triomphant-klasse. die vanaf 1997 operationeel moeten zijn. worden elk met 16 M-45 ra ketten uitgerust. Elke raket zal op zijn beurt zes kernkoppen hebben. De onderzeeboten kun nen op meer dan zesduizend ki lometer van hun doel schieten. De TN-75 moet eerst getest wor den, voordat computer-pro gramma's worden ontwikkeld om kernexplosies te kunnen si muleren na afsluiting van deze reeks proeven die tot mei zal du ren. De theorie van afschrikking, een geesteskind van generaal De Gaulle, houdt in dat de onder zeeërs en hun verwoestende ar senaal nooit zullen hoeven te worden gebruikt. ..Niemand be dreigt Frankrijk vandaag de dag. Maar wie weet wat de situa tie over tien of twintig jaar zal zijn?" zegt een van Frankrijks grootste strategische experts, de gepensioneerde kolonel Jean- Louis Dufour. Vooral Japan. Australië en Nieuw-Zeeland hebben woe dend gereageerd. Zij riepen de Franse ambassadeur op het matje. Ook de Verenigde Staten, tevens een kernmogendheid. hadden kritiek op de proef en Moskou zei de test, „diep te be treuren". Een aantal Europese ministers zei ook teleurgesteld te zijn. terwijl in veel landen Pa rijs van „arrogantie" werd be ticht. De milieu-beweging Green peace, die met haar anti-nu cleaire programma niet heeft kunnen voorkomen dat de proe ven werden uitgevoerd, drong er bij de Amerikaanse president Clinton op aan zijn Franse col lega Chirac een halt toe te roe pen. Greenpeace wendt zich nu meer en meer tot de Europese landen en Japan, opdat die hun protesten opvoeren. ..Clinton zou die verdomde telefoon toch kunnen oppakken om Chirac op te bellen en er in twee minuten een einde aan te maken", zei Da vid McTaggart, een van de grondleggers van demilieubewe- gjng. De veel kleinere eerste onder zeese proef bij het atol Mururoa leidde begin september tot rel len op het Franse eiland Tahiti. Meer dan achthonderd Franse gendarmes zijn nu naar Tahiti gestuurd om een herhaling van de gewelddadigheden van vo rige maand te voorkomen. De derde kernproef zou voor „begin november" op het pro gramma staan. zie ook pagina 5 centrum Nederlandse Taal. een wetenschappelijk instituut dat de toepassing van diverse onder wijsmethoden in het onderwijs begeleidt. Het probleem van te grote klassen en daarmee van de onmogelijkheid van 'onderwijs op maat' kan volgens de Kamer worden opgelost door het aan stellen van onderwijs-assisten- ten: goedkopere leerkrachten, die het reguliere onderwijzend personeel 'een paar extra han den kunnen geven'. Nog onduidelijk is aan welke ei sen onderwijs-assistenten moe ten voldoen en welke loopbaan ontwikkelingen er voor hen mo gelijk zijn. Netelenbos "zal daar over voor het eind van het jaar duidelijkheid verschaffen. Het verkleinen van de klassen is geen optie, zo hield Netelenbos de kamerleden voor. „Ik wijs u erop dat het verkleinen van alle klassen op de Nederlandse ba sisscholen met één leerling 200 miljoen per jaar kost." Wachtgelders Een voorstel van J. Rijpstra (WD) om wachtgelders met be houd van uitkering (en sollicita tieplicht) te laten bijspringen in het basisonderwijs, noemde Ne telenbos nauwelijks een oplos sing. „Het aantal wachtgelders is relatief klein en we weten dat de belangstelling om op vrijwil lige basis te assisteren ook klein is." De Abop, de grootste onderwijs bond. liet gisteren weten, ver heugd te zijn over een mogelijke extra investering van 100 mil joen. De bond ondersteunde de visie dat de middelen gebruikt moeten worden voor het aan stellen van onderwijs-assisten ten. Alleen op die manier kan volgens de Abop de werkdruk in het basisonderwijs worden ver minderd. Man bekent dodelijk schot bij verkeersruzie BEVERWIJK (ANP) - Een 20-ja- rige man uit Amsterdam heeft maandag bekend zondag tijdens een ruzie in Beverwijk een 26-ja- rige plaatsgenoot te hebben neergeschoten. De achtergrond van het conflict blijkt een po ging, vanaf een parkeerplaats langs de Randweg, in te voegen in een langzaam rijdende file. Eerder meende de politie dat de onenigheid voortkwam uit strijd om een lege parkeerplaats. 10 oktober 1995 ctt tol«com Heel Nederland bereidt zich voor op de operatie 'Omnummering'. Met omnummergidsen, -tabellen, 'numcidator'-rekenmachientjes en computerdiskettes. Op 10 oktober krijgt iedereen een tiencijferig te lefoonnummer en dat zullen we iveten ook. Vandaag in de PZC meer over het hoe en waarotn, de financiële gevolgen en de reacties. Vermomde Karstens verhoord Vermomd met een zivarte pruik, dikke brilleglazen en een opgeplak te snor verscheen CRI-man Karstens gisteren alsriog voor de parlementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden O Vorige week weigerde hij in het openbaar te getuigen. O Kosten berging Attican Unity door tot drie maanden na de diensttijd De dienstplichtigen krijgen recht op een halve dag studieverlof per week Zij kun nen zich voortaan inschrijven bij de vacaturebank van Defensie, die tot dusver alleen bemiddelt voor beroeps die de krijgsmacht verlaten. Als de dienstplichtige werk vindt, mag hij onmiddellijk de dienst uit. (Advertentie) NEW YORK (RTR/ANP) - Een miljardenschikking: voor claims van 70.000 vrouwen in de hele wereld wegens gezondheidsschade door borstimplantaten komt te vervallen. In plaats daarvan is in de Verenigde Staten een nieuwe regeling ge troffen die alleen geldt voor Amerikaanse vrouwen. De Consumen tenbond behartigt in de zaak de belangen van ongeveer 2600 Neder landse vrouwen. Vorig jaar verplichtten de aangeklaagde producenten van siliconen- implantaten zich de claims af te kopen met in totaal 6,8 miljard gul den. De schikking kwam echter op losse schroeven te staan doordat veel meer vrouwen in aanmerking bleken te komen dan was voor zien. Achttien jaar nadat de Attican Unity op de Wester schelde in brand vloog, heeft de rechter be paald dat het Rijk voor de ber- gingskosten -10 miljoen gulden - opdraait. De overheid had twee bergingsbedrijven voor dat bedrag aansprakelijk gesteld omdat zij het met chemicaliën geladen vrachtschip - zonder toestemming van de autoriteiten - op het O strand hadden gezet, H O Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 9; Radio en televi sie: 11Zeeland: 13,15,16,17,19 en 21Sport: 22 en 23. DEN HAAG (ANP) - Defensie gaat met een aantal maatrege len proberen de laatste lichting dienstplichtigen een grotere kans op een baan te geven als zij zijn afgezwaaid. De krijgs macht gaat hen begeleiden bij het zoeken naar werk. Regelin gen voor studieverlof en de ver goeding van cursussen worden verruimd. Wie voortijdig een baan vindt, mag eerder dc dienst uit. De vakbonden voor dienstplich tigen. WDM en AVNM. hebben de maatregelen maandag naar buiten gebracht. Ze gaan onmid dellijk in, aldus de bonden. De fensie zelf wilde met de bekend making wachten tot volgende week. Naar verluidt hebben ambtenaren van het departe ment overeenstemming met de soldatenvakbonden bereikt, maar is de top van het departe ment nog niet officieel op de hoogte. WDM en AVNM zijn tevreden dat de kans op werk voor de laat ste dienstplichtigen groter wordt. Deze groep loopt anders een achterstand op vergeleken met leeftijdgenoten die niet meer in dienst hoeven. Van de andere kant denken de beide bonden dat Defensie met de maatregelen een negatief beeld probeert weg te poetsen dat door deze ongelijkheid ontstaat. Op die manier zou de krijgs macht haar imago willen verbe teren om straks ook meer jonge ren te interesseren voor een baan als beroeps. De opkomstplicht komt per 1 ja nuari '97 te vervallen. De behoef te aan dienstplichtigen wordt daardoor vanaf nu steeds klei ner. Binnenkort maakt Defensie bekend wie nog wel in dienst moet en wie niet Volgens de WDM hoeven 100.000 jongens niet meer op te komen; 6000 zijn volgend jaar nog wel de klos. Defensie gaat de studie van dienstplichtigen die voor hun cursus slagen volledig vergoe den. Tot nu toe gebeurt dat Voor 75 procent. De vergoeding loopt (Advertentie) rHR DUBBELGLAS J Komo-keur 10 jaar garantie A MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst! Glashandel MELIESTE (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- 'J per kwartaal met automatische afschrijving 85,90 Naam Voorletters:nvv Straat: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 L'■'-•ë', mi ry Enkele overlevenden zoeken in Dinar tussen de puinhopen naar hun bezittingen. foto EP A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1