De telefoniste krijgt altijd de volle laag De wereld vergaat niet Wacht maar op het slotspektakel zeelandnummertom dinsdag 3 oktober 1995 16 Drukkers zien omzet niet bijzonder stijgen Hulpteam staat klaar voor technische problemen met omnummering Ze zijn dagelijks aan 't telefone ren. Het is hun beroep. Telefo nistes. Ze zijn onmisbaar voor grote bedrijven, stichtingen, ge meenten, en ook voor kranten. Vijf van hen komen aan het woord over hiui kant van de lijn. Klagende zeurkousen, har telijke vleiers en scheldende burgers. door Alexander van Eenennaam Janny Peeters neemt dagelijks tele foontjes aan bij de bureaus van de regiopolitie Walcheren, in Middel burg en Vlissingen. Ook krijgt zij vaak bezoekjes van mensen. Soms om aangifte te doen van diefstal, maar soms ook willen ze na een be keuring verhaal halen. Peeters wordt als telefoniste/receptioniste vaak aangesproken op daden van de poli tie. „De scheldwoorden vliegen me wel eens om de oren, ja. Maar ik pro beer de mensen dan gewoon te kalme ren. Meestal lukt dat wel." In haar werk zijn sociale vaardighe den onmisbaar. ,,Wij zijn de eerste op vang voor de boosheid van sommige mensen. Als iemand een parkeerbon heeft gekregen en hij is het er niet mee eens, dan komt hij aan de balie kla gen. Uit woede gooit zo'n persoon dan vaak zijn bon neer. maar die accept giro valt toch wel in de bus." De cen trales van de politie ontberen een bandje dat bellers informeert over de wachttijd. „Het komt voor dat ze me verwijten dat ik de telefoon niet op neem. En dan ga ik me toch verdedi gen Maar soms willen de mensen niet luisteren." Door de afwisseling in het werk heeft Peeters er plezier in. „Ik zal nooit een baaidag hebben Alleen zijn er wel eens dagen waarop veel mensen vervelend tegen je zijn. En aan het einde van zo'n dag neemt je flexibiliteit af. Maar ik blijf altijd correct, dat hoort erbij Toch is het dan goed dat je naar huis kan. Trou wens. op een drukke dag is het wel eens voorgekomen dat ik 's avonds thuis de telefoon opnam met 'Politie Zeeland, goedenavond.' Mijn man zei toen dat ik ver heen was." Een dergelijke gewenning aan het beroep heeft Orna Oreel nog niet. Zij werkte tijdens de zomervakantie gedurende zeven weken als telefonis te bij de NV Haven van Vlissingen. Het was een vakantiebaantje; Oreel heeft aan het Schroeversinstituut in Rotterdam een opleiding voor recep tioniste gevolgd. Komend jaar plakt ze daar nog een cursus directiesecre taresse aan vast. Vanwege de extra verantwoordelijkheid die zo'n baan met zich meebrengt. „Dit is ook leuk werk", zegt ze over het beroep van te lefoniste. „maar directiesecretaresse trekt me net iets meer." Oreel kreeg bij de haven vooral veel buitenlandse telefoontjes binnen. „De talen zijn belangrijk. Duits en Engels gaat vloeiend, bij Frans moet ik me even inspannen." Maar ook in het Ne derlands kunnen zich taalproblemen voordoen. „Een Belgische man belde eens op en vroeg naar de waterklerk. Ik wist echt niet wat hij bedoelde. La ter bleek dat ze in België waterklerk zeggen en wij in Nederland gewoon agent." Mensen die naar het bedrijf belden tij dens Oreels dienst hoefden nooit lang te wachten. „Ik nam altijd meteen de telefoon aan. Als er meer waren, zette ik ze in de wacht" Over de muziekjes die bellers in de wacht te hoorden, kreeg ze veel complimentjes. „Veel mensen vonden het leuke, moderne muziek. Niet zo stijf als bij andere be drijven. Wij draaiden van alles; blues, romantisch en populair. Ik had eens een vrouw in de wacht gezet, die ik even later bulderend van de lach weer aan de telefoon kreeg. De cd-speler bleek te zijn blijven hangen." Iemand die Delta Nutsbedrijven NV belt. krijgt eerst te maken met een apparaat: „Dit is de automati sche telefoniste van Delta Nutsbe drijven. Voor verhuizingen kiest u een 3, of blijf aan de lijn voor de tele foniste." Degene die voor de laatste optie kiest, kan Janny van der Vlies aan de lijn krijgen. Zij werkt 32 uur per week bij het bedrijf, aan de recep tie op de Poelendaelesingel in Mid delburg. Ze combineert haar functie van receptioniste/telefoniste met een baan op de afdeling tekstverwerking. „Dat is wel eens even schipperen, als het bijvoorbeeld in vakantietijd erg druk is. Maar meestal zijn de twee functies aardig te combineren." Zoals bij veel telefonistes staat bij Van der Vlies vriendelijkheid hoog in het vaandel. „Het is niet moeilijk om al tijd vriendelijk te moeten zijn. Het is gewoon je werk. De grenzen aan haar voorkomendheid liggen bij schelden de mensen. „Ik laat me niet voor van alles uitmaken", zegt ze beslist. „Een keer maakte een meneer het zo bont. dat ik de hoorn erop heb gelegd." Klachten die binnenkomen gaan veel al over een televisiestoring of een niet werkende waterleiding. „Het nadeel van een automatische telefoniste is dat de mensen hun verhaal niet gelijk kwijt kunnen, waardoor ze bozer wor den. Maar de meeste mensen zijn toch wel voor rede vatbaar, hoor. Ik praat gewoon even met ze en het komt wel voor dat ze dan lachend afscheid ne men. Maar er zijn ook mensen die mij verantwoordelijk houden voor een storing in de tv-kabel. Die klanten probeer ik dan toch door te verwijzen naar de technische dienst. Ik heb die kabels toch niet aangeraakt?" Tineke van de Beek, recepioniste/ telefoniste bij de PZC in Vlissin gen, is na een dag hard werken de te lefoontjes wel eens beu. „Dan trek ik 's avonds thuis de stekker eruit", lacht ze. „Maar eigenlijk vind ik de meeste telefoontjes toch wel leuk." Soms krijgt ze verrassende vragen te horen. „Ik word wel eens mee uit ge vraagd. Of soms willen mensen ge woon weten hoe ik heet, waar ik woon en of ik een vriend heb." Ook Van de Beek maakt wel eens on prettige gesprekken mee. „Mensen klagen vaak als ze geen krant in de bus hebben. Af en toe kunnen bellers echt onredelijk zijn. Dan merk je wel dat ze de krant geen dag kunnen mis sen. Gelukkig blijf ik altijd rustig en netjes, maar inmiddels durf ik ook wel wat terug te zeggen hoor, als ik vind dat ik gelijk heb." Ze is bezig aan haar vijfde jaar bij de PZC. De interne tele foonnummers zijn opgeslagen in haar hoofd. „Bij elke persoon weet ik een nummer. Ik droom er nog net niet van," De krant blijkt door veel mensen ge zien te worden als een soort informa tiebureau. „Sommigen denken echt dat je alles weet. Er was eens iemand die vroeg naar de maanstand van der tig jaar geleden. Net of je dat zomaar kunt oplepelen." Volgens Van de Beek moet je als telefoniste tegen een stootje kunnen. „Je krijgt iedere keer als eerste de volle laag. Of je neemt de telefoon niet snel genoeg op, of je kunt zelf iemand niet de informatie geven waarom gevraagd wordt. Je kunt het nooit goed doen." door Jeffrey Stadegaart Reclame op televisie, op de radio, langs de weg en in de brievenbus. Nederland werd het afgelopen jaar bedolven on der het voorlichtingsmateriaal van PTT Telecom. De vraag rijst of het werkelijk effect sor teerde. Is alles nu duidelijk? Zijn de nummers bekend? En hoe kwam de voorlichting over? In Zeeland zijn de reac ties overwegend postief, al thans van de bejaardentehuizen en ziekenhuizen. Onder particu lieren zijn de meningen ver deeld. „Ik heb het allemaal niet zo goed bestudeerd", zegt A. de Nooijer uit Kamperland. „Het is een heel programma. Het enige wat ik weet is dat er een cijfer afgaat en er eentje bij komt. Verder heb ik er weinig aandacht aan geschon ken." Hij laat het allemaal maar op zich afkomen. De voorlich tingscampagne was hem 'af en toe' wel eens opgevallen. Zijn mening wordt gedeeld door C. de Landmeter uit Serooskerke (W). „Het interesseert me niet zoveel. Ik bel wel veel, maar mijn vrouw houdt alles bij. Bovendien viel die reclame mij niet eens op." Tevreden Dat geldt niet voor mevrouw C. Leynse uit Middelburg. Zij weet precies wat er gebeuren gaat. Ze toont zich heel tevreden over de moeite die de PTT deed om het de klant zo makkelijk mogelijk te maken. „Ik heb wel hulp ge had van mijn zoon en dochter. Zij werken namelijk allebei bij de PTT. Als ik vragen had. kon ik zo bij hen terecht", bekent zij. D. Berrevoets uit Wemeldinge is ook tevreden over de voorlich ting. „Ik heb mijn adresboekje zo goed als aangepast", zegt zij. Haar draadloze telefoon is al om genummerd. Berrevoets maakt dankbaar gebruik van het om- nummerboek dat de PTT ver spreidde. Ze heeft wel onkosten gehad, vertelt ze lachend. „Ik had een stempel met daarop mijn oude telefoonnummer. Het kostte me tien gulden om een nieuw stempel te krijgen." Verdeeldheid onder de mensen dus, alhoewel niemand bijzon der negatief staat tegenover de omnummering. Het moet even wennen, lijkt de algemene ge dachte. Om bijvoorbeeld bejaar dentehuizen en ziekenhuizen te laten wennen, begon de PTT al in een vroeg stadium met de ver spreiding van voorlichting en omnummeringsdiskettes. Voor het Ziekenhuis Walchererj in Vlissingen is de omnummej ring een 'hele klus'. L. Minnaarj hoofd receptie: „In het zieken, huis hebben we zogenaamde verkorte kiescodes - eerst eeii sterretje en dan een cijfercombi; natie - waarmee we zó het hele land door kunnen bellen. Dia moeten allemaal veranderd worj den. Daarnaast willen de patiënj ten allemaal hun telefoonnumJ mer op het ponsplaatje veranij derd zien." Volgens Minnaar valt juist hefj omnummeren wel mee. Via speji ciale diskettes zet de computen het telefoonbestand in een oog^ wenk om. „Alles eromhéén kosfj extra moeite en tijd." Ze is zeefl tevreden over de voorlichting van de PTT. „Het is voor nie;j mand makkelijk, maar het is: vooruitgang en dus noodzake;' lijk." Directeur P. Markensteijn, vafll bejaardencentrum De Wieken irij Zierikzee, is echter niet in zo'ris juichstemming. Bij het centrum had hij geen problemen. Ook, daar konden de bewoners tijdig worden ingelicht. „Wij adviseer den familie om telefoons met een geheugenfunctie aan te schaf-j fen. Dat is voor oudere mensei)! veel makkelijker dan het ontjj houden van al die nieuwe num-j mers. Zolang zij maar weten daö hun zoon of dochter op nummer eén geprogrammeerd is." Onkosten Hij vindt de reclamecampagne overdreven. „Was dat het wel waard? Er werd bijna gedaan of de wereld verging, zoveel aan dacht kreeg die omnummering. Bovendien zullen een aantal mensen er onkosten aan het> ben, terwijl de PTT er hoe dap ook beter van wordt. Méér tele foonruimte betekent méér abon nees en dus meer inkomsten" aldus Markensteijn. Bij andere bejaardenoorden wordt luchtiger gereageerd, zo als bij de Stichting Ouderenzorg Beveland. Directeur M. Oosdijk is zeer tevreden over de reclame stroom van de PTT: „Ook wi; zijn al zeer vroeg geïnformeerd en daardoor konden we ons rus tig voorbereiden. Bij de tehuizer zijn tot dusver geen problemer gerezen. Het is voor de ouden bewoners misschien wel een; lastig, maar we helpen hen/ Oosdijk vindt de omnummering prima. „Het nadeel is soms dai een aantal nummers zó in j< hoofd zit, dat je af en toe moei opzoeken hoe het nieuwe nu ook alweer is." Janny Peeters (1) en collega Joyce van der Kaap: „Politie Zeeland, goedenavond." foto Ruben Oreel Orna Oreel: „Wij draaien van alles: blues, romantisch en populair." foto DirkJan Gjeltema dat die niet altijd even goed werkt, dus daar waag ik me maar niet aan." Het schijfje vertoont inderdaad kuren. De Rooij van het CIB heeft de werking van het pro gramma grondig bestudeerd, sa men met ir A. J. Muller van All Well Software in Goes. Wie bij voorbeeld per naam twee tele foonnummers in zijn computer heeft staan, komt al in de proble men. Het CIB en All Well hebben de handen ineen geslagen om mensen te helpen die technische problemen hebben met de om nummering. PTT-Telecom heeft een gratis 06- nummer, waar iedereen met vra gen terecht kan. Volgens De Rooij en Muller werkt dat echter niet. „Instructies via de telefoon geven is lastig, zeker wanneer het gaat om onbekende compu terprogramma's." Het telecom municatiebedrijf verleent overi gens ook alleen maar technische steun aan klanten die PTT-ap- paratuur in huis hebben. De Rooij verwacht dat bedrijven vooral komend voorjaar een be roep zullen doen op het CIB en All Well. „Tot april zijn beide nummers toegankelijk. Daarna krijg je nog maar één maand een bericht te horen wanneer je het verkeerde nummer draait. Ik verwacht dat veel bedrijven wachten tot het laatste moment en dan in de problemen komen." Een goed computerprogramma scheelt een hoop tijd. weet Yvonne van de Wiel van Ecco uitzendbureau Zierikzee en Mid- delharnis. De vestiging heeft zo'n 2000 werkzoekenden en 1500 werkgevers in het adressen bestand. Zoveel gegevens met de hand aanpassen, vergt uren duurbetaalde arbeid. Ecco be schikt echter over een speciaal voor uitzendbureaus gemaakt computerprogramma: „Eén druk op de knop en alles is omge zet." Janny van der Vlies: „Ik laat me niet voor van alles uitmaken." foto Dirkjan Gjeltema Tineke van de Beek: „Sommigen denken echt dat je alles weet." foto Ruben Oreel door Caroline Moerland De meeste Zeeuwse bedrij ven reageren tamelijk Vluchter op de komst van de nieuwe telefoonnummers. De operatie vergt geld en dat is ver velend, maar ze verwachten nauwelijks problemen. De berg informatie die PTT-Telecom over hen uitstort, bestempelen sommigen als overdreven. Maar drs Vincent de Rooij van het Centraal Informatie Bureau (CIB) Zeeland in Goes denkt dat veel bedrijven de operatie on derschatten en op het laatste moment moeilijkheden zullen krijgen. „Ik verwacht een slot spektakel." Koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have bv in Kapelle doet het volgens het boekje. „We zijn al maanden geleden begonnen", zegt M. de Bruijne, die bij de Kapelse vesti ging - 350 medewerkers en 15 tot 20.000 relaties - verantwoorde lijk is voor communicatie en au tomatisering. De Bruijne is ook voorzitter van 'een werkgroepje voor de omnummering', waarin behalve hijzelf mensen zitten van secretariaat, verkoop, on derzoek, reclame en adressenbe- heer. Het lijkt erop dat De Bruijne het stappenplan dat PTT-Telecom naar elk bedrijf heeft gestuurd, goed heeft gelezen. Hij ontkent echter dat hij de voorschriften in de brochure strikt heeft opge volgd. „Zo'n handleiding is meer een vorm van bevestiging, van de puntjes op de 'i' zetten. We hadden zelf ook al een idee ge vormd over de aanpak. Creatief denken heet dat hè?" Overdreven „Schromelijk overdreven", noemt hoofd bedrijfsbureau H Meesen van transportbedrijf A. J. Tieleman bv in Klooster- zande 'al die boekjes' van PTT- Telecom. De onderneming heeft zo'n 700 klanten en rond de 60 werknemers. „Het gaat hier alle maal heel geleidelijk. Het druk werk met het oude telefoonnum mer bijvoorbeeld hebben we mondjesmaat bijbesteld, zodat het in de loop van oktober pre cies op is." De 45 vrachtwagens van Tieleman worden één voor éen met het nieuwe telefoon nummer beschilderd. „We pro beren die klus zoveel mogelijk te combineren met bijvoorbeeld de vervanging van een dekzeil. De hele operatie kost toch al ge noeg." Administratiekantoor Bouterse in Serooskerke heeft de telefoon nummers van de ongeveer drie honderd klanten al aangepast. „Als ik nu bel. gebruik ik voor de aardigheid de nieuwe nummers al", zegt J. A. Bouterse. Het fa miliebedrijfje. dat (deeltijd)werk biedt aan vier mensen, was on geveer anderhalve dag kwijt met het veranderen van de telefoon nummers. Bouterse: „Voor een klusje als dit heb je altijd wel even tijd. Zo'n dramatisch kar wei is het nou ook weer niet." De omnummerdiskette die PTT-te- lecom gratis beschikbaar stelt, heeft het administratiekantoor niet gebruikt. „Ik heb gehoord door Jeffrey Stadegaart Op 10 oktober krijgt ieder een een tien, luidt de slogan van PTT Telecom. Heel Neder land wordt omgenummerd en elk telefoonnummer bestaat dan uit tien cijfers. PTT Tele com verwacht dat het bedrijfs leven ongeveer 3 miljard gul den kwijt zal zijn aan de om nummering, maar dat ander zijds drukkers ervan profiteren. Afgaande op de slogan van de PTT mag aangenomen worden dat alle cijfertjes vóór 10 okto ber aangepast worden. Op visi tekaartjes. op folders en posters die voor promotie en dergelijke dienen. Maar maken de bedrij ven wel zoveel kosten en heb ben de drukkers het zo goed? Peter Hopmans uit Goes staat te boek als reclameschilder en zorgt voor de belettering op bor den en wagens. „Al mijn vrije tijd stop ik in die omnummering. Het levert alleen niet zoveel op. Bij wijze van service pas ik op bestaande beletteringen die nummers aan. Daar kan ik niet dezelfde prijs voor rekenen als voor een compleet reclamebord. Het hoort erbij." Drukte De verhoogde activiteit bij re clamebedrijven en drukkerijen zorgt niet voor echte problemen, al is het hier en daar toch wel even doorbijten. Ook bij de drukkerij waar H. van Genderen uit Terneuzen bedrijfsleider is. „Ongeveer een half jaar geleden begonnen onze klanten hun gangbare bestellingen uit te stellen. Nu, vlak voor de om nummering, wil iedereen na tuurlijk zijn briefpapier, recla mefolders of visite-kaartjes heb ben met het nieuwe telefoon nummer erop. Dat veroorzaak nu een enorme drukte, want ie dereen wil het zo snel mogelijk ii zijn bezit hebben." L. Capello, eigenaar van een drukkerij, is tevreden. Hi, spreekt zelfs van een 'ramp', ge zien de hoeveelheid werk. Hi ziet - in tegenstelling tot vee collega's - de omzet duidelijk stijgen dankzij al die vlaggen spandoeken en stickers die be drukt moeten worden. Tegenvaller Opvallend is dat in het alge meen de reclamebureaus er drukkerijen geen echte omzet stijging beleven. Het valt eer beetje tegen. P. Karelse. hooft verkoop van het grafische een trum van ADZ drukkerijen ir Vlissingen. denkt te weten waar om. „De vroege informatiecam pagne van de PTT zorgde ervooi dat klanten op tijd van de veran deringen afwisten. Daarnaasi attendeerden ook wij de mensei op de omnummering. Doorda alles zo geleidelijk is gegaar hebben we geen omzetpiekei gehad." Bij Blokker in Vlissingen staan de telefoonklappers in de aan bieding. De winkel speelt in op de veranderingen die particulie ren in hun telefoonbestand moe ten aanbrengen. Volgens ver vangend bedrijfsleidster D. Ver sluis loopt de actie 'zeer goed'. Bij de telefoonwinkels werd ook geen ongewone drukte gecon stateerd. Een eigenaar sprak zelfs van een 'opgeblazen toe stand'. Alle aandacht die aan de omnummering geschonken wordt is sterk overdreven, vindt een verkoper. „Denkt u nou echl dat iedereen een nieuwe telefoon gaat kopen?" foto Willem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 16