Je bent maar een dier van de dag Protest van Zevibel tegen verdeling oestergronden De Mikke zwaait Oehoe uit Wetenschapsweek met veel attracties GroenLinks wil hogere vergoeding voor statenfracties zeeland Uiterlijk zegt vaak niet veel over inhoud. Bij aardappelen ligt dat anders. Rimpels, pitten of verkleuringen hebben al snel smaakverlies tot gevolg. Om over uitlopers maar te zwijgen. Nu zijn er aardappelen van superieure kwaliteit. Karakteristiek van smaak dankzij de gulle Zeeuwse aarde. Milieuvriendelijke teelt en buitengewone aandacht bij oogst en behandeling zorgen er voor dat de mooiste aardappelen ook de lekkerste zijn. Vraag er naar bij uw groentespeciaalzaak! U herkent ze aan het Zeeuws Keurmerk op de jute verpakking. Ay ?r 'f*A>rodukt De Stichting KCM is een onafhankelijk organisatie. Het Zeeuws Keurmerk kent zij toe aan land- en tuinbouwprodukten die -van ploeg tot kassa- voldoen aan de hoogste kwaliteics- en milieunormen Het Zeeuws Keurmerk is een garantie voor kwaliteit uit Zeeland, Informatie 01100 - 47700 leiders: Erik Jurgens. Eerste- Kamerlid te Amsterdam. Jaap van der Doef. burgemeester te Vlissingen. Gert de Kok, gede puteerde te Goes en Gerrit Schoenmakers, raadslid te Mid delburg. De bijeenkomst duurt van 10.15 uur tot 12.00 uur. Diezelfde dag is in het Meulen- gat te Sluiskil eveneens een dis cussiebijeenkomst van de PvdA. Daar zijn aanwezig Europarle mentariër Frits Castricum en een aantal PvdA-wethouders uit Zeeuws-Vlaanderen. Zij spreken met elkaar over de sociale staat van Nederland en Zeeuws- Vlaanderen. Deze bijeenkomst duurt van 10.30 uur tot 13.30 uur. Verder wordt woensdag 11 okto ber om 20.00 uur in café The Du ke te Middelburg om 20.00 uur met politici gediscussieerd over de PvdA en Middelburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Afrikaanse oehoe, die sinds januari in het vogel- en egelopvangcen trum De Mikke in Middelburg verblijft, ver trekt vermoedelijk nog deze week naar Enge land. De vogel krijgt daar een plaatsje in een uilenopvang- en -kweekcentrum. Het dier zal de rest van zijn leven moeten slijten in een kooi. omdat hij niet meer terug kan naar de natuur. In Engeland zal naar een partner wor den gezocht. De oehoe joeg begin dit jaar enige tijd de bevol king van Sluis schrik aan. Nadat de vogel in Middelburg was terecht gekomen, meldde zich een eigenaar uit Belgie. Die kreeg de vogel niet terug, omdat de oehoe valt onder de Wet Be dreigde Diersoorten. Het houden van een oe hoe is verboden in Nederland. Samen met de Stichting Area, die ervoor ijvert dat dieren weer in de natuur worden uitgezet, heeft De Mikke gezocht naar een permanente verblijfplaats. ..De vogel kan niet terug in de natuur omdat het waarschijnlijk een ontsnap te. gekweekte vogel is Hij is niet in staat om voor zichzelf te zorgen", vertelt beheerster C Louwerse van De Mikke. De vogel- en egelopvang in Middelburg is in eerste instantie bedoeld voor zieke en gewonde dieren „Hij houdt nu de grootste kooi bezet en het is niet onze bedoeling om van De Mikke een soort dierentuin te maken." Aanvankelijk zou de oehoe woensdag via Zes tienhoven naar Engeland vliegen. Volgens de jongste plannen gaat de vogel nu via Schiphol. De kosten die daarmee gemoeid zijn worden gedeeld door De Mikke en de Stichting Area. foto Lex de Meester door Harlan Eden GOES - Noem mij Harlan. En laat mij u eens verhalen over de wederwaardigheden mijns levens. De operatie die ik on langs heb moeten ondergaan, heeft mij sterk bepaald bij de vergankelijkheid der dingen. In de wachtkamer van de die renarts en later thuis, toen het waas van de algehele anesthe sie in flarden verwaaide, drong zich het besef aan mij op hoe broos wij allen zijn. Nog maar kort geleden stootte een van mijn bedienden het hoofd tegen zijn autoportier. „Wie zou gedacht hebben dat er nog zoveel bloed is in de oude man", flitste het door mij heen toen hij, de wonde deppend met een tissue, in de huiska mer verscheen. De hechtingen zijn er alweer uit; maar toch. Voor ik nader uitweid; het zou niet van goede manieren getui gen als ik mij niet bekend maakte. Harlan, aangenaam. Kater. Maar als men het wil houden op Karthuizer kat, kleurvariéteit van het katteras Europees korthaar, hoort men mij niet klagen. Nonvaleurs menen dat ik roodharig ben. kenners weten dat ik crè mekleurig ben. Ik woon te Goes samen met mijn half broer Ivar. Wij hebben een stamboom waarin, naar men begrijpt, ter hoogte van mijn licht ontvlambare vader Panta Rhei's Blake wat frivole ver takkingen waarneembaar zijn. Uit stukken van de Société des Amateurs des Chats blijkt dat hij in dezelfde periode affaires heeft gehad met de lichtzinnige La Bombola's Bonney (mijn maman) en de losbandige Khiana Blue Corry ander (Ivars mommy). Daar zijn wij trots op. Bedienden Wij hebben ook twee bedien den, Rinus en Wim, die borg staan voor de rijkdom van ons huishouden en daarin ook mo gen delen. Zij hebben ons al op jeugdige leeftijd, zo'n jaar of tien geleden, laten helpen op dat wij niet de faux pas zouden begaan waartoe onze vader door zijn Chartreuser bloed werd gedreven. Hun bewering dat ze zelf niet hoefden te wor den geholpen vanwege hun to taal andere levenswandel, heeft ons nooit geheel kunnen overtuigen. De herinnering aan dat helpen De volgende ochtend ging het al wat beter met mij. is intussen vervaagd in de ne vel van de tijd. „Wat je niet kent, dat mis je ook niet", zeg gen we weieens schalks tegen elkaar, maar eerlijk gezegd we ten we dan geen van beiden wat we bedoelen. Wat rest is een onbepaald vermoeden dat ons besluipt als we de lucht van ontsmettingsmiddelen opsnui ven. Met die geur werd ik kort gele den opnieuw geconfronteerd. Naast mijn bediende Rinus, die denkt dat hij de baas is - en we laten hem in die waan - zat ik op een houten bank in de wachtkamer van de dierenarts. Ik ken hem wel. Het is een he dendaagse Franciscus van As- sisi, die liefde en respect voor het hulpbehoevende dier paart aan een ruwe benadering van de mens. Hij heeft jaren gele den vastgesteld dat ik een Karthuizer met zwakke heup- jes ben en dus met veel égards moet worden behandeld. Daar ben ik hem dankbaar voor. Ook heeft hij mijn halfbroer Ivar eens verlost van een naald in diens binnenste hetgeen ons eens te meer heeft doordron gen van de diepe waarheden datje gezondheid toch maar al les is en dat ze bij ons thuis na gedane arbeid alle spullen di rect terug in de naaidoos moe ten terugdoen. Naast ons in de wachtkamer zat een man met een parkiet die er zo grauw uitzag dat ik geen trek in hem kreeg. Een vrouw hield een vrolijke Sint Bernard, die spoedig uit een ander vaatje zou gaan tappen, in bedwang. Een meisje had in een mandje een cavia, die Si- mone heette en het verrot slecht naar haar zin had. Ze keek met zwalkende ogen de foto Willem Mieras wachtkamer rond en krijste: „De hel, dat zijn de anderen", een gestolen filosofietje als men het mij vraagt. Kyste Toen ik aan de beurt was, zag mijn bediende er bleekjes uit. „Het is een kyste." zei de dok ter na beschouwing van mijn schouder. „Die moet weg, ook als-ie goedaardig is." Mijn be geleider haastte zich naar de deur. maar werd teruggeroe pen. „Als je een kater neemt, moet je ook de consequenties nemen", zei de arts. En zo is het ook. Direct daarna begon alles te tollen. Dat de sessie werd be sloten met 'dat is dan honderd tien gulden en succes en beter schap' heb ik pas later horen vertellen. Thuis, Home is home, be it ever so ho mely, zei ik de Engelsman na toen ik wakker werd en mijn westen en oosten nog moest hervinden. Schemerig zag ik de gezichten van mijn huisgeno ten. „Wat een Jaap hè Vrese lijk gewoon", zei Wim met een van meelij vervuldq stem. Zijn levensgezel plengde een traan en beloofde spontaan mijn drinkwater de komende tijd met wat melk aan te lengen. „En rundertartaar krijg je ook. Om aan te sterken", sprak hij met gebroken stem. „Of als het moet fijngesneden ossehaas." Mijn halfbroer Ivar was minder onder de indruk. „Dat van die naald in mij was zeker zo be roerd". probeerde hij zwakjes Er werd geen acht op hem ge slagen. 's Nachts kostte het mij grote moeite met mijn zwakke heup- jes - die volstrekt niets met doorfokken te maken hebben - en nou nog daarbovenop die verse wond. in het bed van mijn bedienden vrede te vinden. Ze hielden zich bewegingloos. Chapeau bas. Met mij ging het de volgende ochtend al wat be ter Men merkte dat op. Een mijner bedienden schold mij jolig uit voor 'snoepkont' toen ik voorzichtig van wat vla en Franse kaas proefde. Ik besloot tot een iets minder levendige opstelling, uitgaand van de volkse gedachte dat, als men toch moet lijden, men daar maar het beste zoveel mogelijk boter uit ken braaien. Uitkijken De hechtingen zijn inmiddels verwijderd. Een grote sprong voorwaarts zal ik nooit meer maken, maar dat wist ik al vóór de ingreep. Met mijn heupen blijft het toch uitkijken, dat voel je toch zelf het beste, zeg ik altijd maai-. Naar het kussentje dat op tafel tegen de verwar ming ligt en waar ik 's winters vaak verwijl omdat een koutje toch zomaar gevat is, kies ik mijn oude route. Via de katte- bak en de pedaalemmer. Een kater moet uitkijken: je hebt zo wat gebroken en dan ben je ver der van huis, denk ik altijd maar. Je bent allemaal maar een dier van de dag. By the way, ik hoop dat ieder een, net als ik, morgen weer al les mag eten. Op dierendag. Bijeenkomsten PvdA Zeeland GOES - De PvdA Zeeland houdt zaterdag 7 oktober enkele dis cussiebijeenkomsten over ac tuele zaken die deze politieke partij bezighouden. Zo wordt in Goes, café Flora, gesproken over het rapport van Paul Kal- ma met als titel 'De wonder baarlijke terugkeer van de soli dariteit'. Op deze bijeenkomst in de vorm van een politiek café zijn de in- 1990-1995. Zij moeten dan wel kunnen aantonen dat die oogst redelijkerwijs niet te halen is op veertig hectare. Een bedrijf van dertig of veertig hectare op de Oosterschelde dat jaarlijks enkele miljoenen creu- ses produceert, dreigt nu gelijk te worden gesteld met een be drijf van enkele hectares dat nooit enige activiteit ontplooit, zo constateert Zevibel met spijt. De vereniging wil dat het minis terie rekening houdt met de pro- duktiecijfers van alle huurders in de zogeheten basisjaren. Zevibel vraagt zich ook af wat straks gaat gebeuren met de nu onverhuurde percelen waarvan de oesterkwekers gezamenlijk gebruik maken. Als die gronden binnenkort verhuurd worden, vallen ze weg voor collectief ge bruik. Ze zijn echter van belang voor de vangst van kleine oester- tjes. Zevibel oppert dat mogelijk boven de mosselpercelen andere vaak zeer geschikte gezamenlij ke gronden te vinden zijn. Keurmerk Aardappelen uit Zeeland van onze verslaggever YERSEKE - Het is onbegrijpe- lijk en onaanvaardbaar dat uit- sluitend oesterbedrijven die nu 1 meer dan veertig hectare ge- I schikte oestergrond huren in aanmerking komen voor toe wijzing van extra oppervlakte. Dat schrijft de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Vis- serijbelangen (Zevibel) in een j brief aan minister J. J. van Aartsen van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Zevibel vindt dat alle huurders die kans moeten krijgen. De vissersvereniging reageert bp de wijze van herverdeling van oesterpercelen die het ministe rie voorstaat. De Tweede Kamer besloot reeds in 1987 de herver deling voor te bereiden. Diverse factoren vertraagden de uitvoe ring. Nu moeten de zaken gere geld zijn per 1 mei volgend jaar. Het nieuwe beleid is erop gericht monopolieposities te voorko men en nieuwkomers in de bran che een kans te geven. De aan vankelijke opzet alle bestaande bedrijven maximaal veertig hec tare te geven, liet het departe ment eerder dit jaar varen. Huurders die op dit moment meer dan veertig hectare ge schikte oestergrond huren, hou den nu de mogelijkheid om de gemiddelde produktie te berei ken die zij noteerden in de jaren Advertentie i DINSDAG 3 OKTOBER 1995 1 5 Politieman bij aanhouding gewond GOES - Een politieman is zondagochtend in Goes gewond ge raakt bij de aanhouding van twee mannen uit Vlissingen die betrokken waren bij een ruzie om een taxi. De politie kwam rond half vijf tussenbeide toen enkele barbezoekers het bij de Koepoort met elkaar aan de stok kregen. De twee inwoners van Vlissingen. 27 en 28 jaar oud, keerden zich daarbij tegen de poli tie die gebruik moest maken van de wapenstok. Het duo dat zich tevergeefs trachtte te verzetten tegen aanhouding kreeg hulp van enkele andere barbezoekers Bij het overbrengen van de verdachten naar het politiebureau liep één politieman flin ke verwondingen op aan zijn arm. Auto's doelwit van inbrekers MIDDELBURG - Op veel plaatsen op Walcheren is in het weekeinde ingebroken in auto's. In Middelburg werden drie wagens opengebroken. Uit een auto aan het Molenwater werd een zonnebril met sterkteglazen gestolen, uit een wagen aan de Sint Barbaragang werd een cd-wisselaar ontvreemd en in de Zusterstraat bedroeg de buit een cd-speler. In Ritthem maakten inbrekers een auto aan de Zeedijkweg open om er een rugzak met onder meer pasjes en een klein geld bedrag uit te halen. In Vlissingen bleef het bij een poging tot inbraak. Het doel was een autoradio uit een auto aan de Kenau Hasselaarstraat te halen. Apparatuur gestolen uit kwekerij OUD-VOSSEMEER - In een kweekbedrijf aan de Patrijzen- weg in Oud Vossemeer is in de nacht van zondag op maandag computerapparatuur ter waarde van een paar duizend gulden gestolen. De inbrekers kwamen het bedrijf binnen door de deur te force ren. Vandalisme in Middelburg MIDDELBURG - Verscheidene panden in Middelburg zijn het afgelopen weekeinde getroffen door vernielzucht In de Lange Delft ter hoogte van de Segeerstraat werd een vitrine vernield Van een opleidingsinstituut in de Verwerijstraat werd een ruit kapotgemaakt. In de Gravenstraat sneuvelde zondagnacht een winkelraam van 2.5 bij 1 meter. In Vlissingen werd in de Van Dishoeckstraat een bromauto zwaar beschadigd. De buitenspiegel en voorruit werden ver nield en ook het plaatwerk werd bewerkt. In de Bergstraat in Koudekerke werd eveneens een auto bekrast. van onze verslaggever MIDDELBURG - Water en vuur. Dat is het motto van de Nationale Wetenschap Tech niek Week die zaterdag 7 okto ber begint. In Zeeland concen treren de activiteiten zich in Middelburg. Drie instellingen zetten daar een dagje de deuren open: de Zeeuwse bibliotheek op zaterdag, het Rijksinstituut voor Kust en Zee en de Volks sterrenwacht op zondag 8 okto ber. Jong en oud kan dan komen zien wat er zoal aan wetenschap en techniek in huis is. Voor kinderen zijn er speciale at tracties. Zo kunnen ze in de Zeeuwse Bibliotheek, waar het publiek een keur van activitei ten wacht, van een Pretlab ge bruik maken. Ze kunnen daar zelf haargel maken, een elektro- spel, een broche met knipperen de lichtjes of een mini-alarm. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee, op het industrieterrein Ar- nestein, zet een heel arsenaal aan onderzoeksprojecten te kijk. Er worden dan ook allerlei demonstraties gegeven. Kinde ren kunnen er grondmonsters, watermonsters of strandvond sten laten onderzoeken of zelf onder de microscoop leggen. Tijdens de open dag van de Volkssterrenwacht Philipus Lansbergen, aan de Heren gracht 52. worden lezingen gege ven. Drs H. Zuidervaart spreekt over fenomenen als fata morga- na's, het noorderlicht en zons verduistering (13 en 21 uuri. Hij gaat ook in op de geschiedenis van de aarde (14.30 en 16 uur). Verder houdt T. Moens er een le zing over de maan (19.00 uuri Naast deze open dagen vinden in Zeeland ook nog wat andere ac tiviteiten plaats. Zo komt prof dr H. Pleij dinsdagavond 10 okto ber naar de Zeeuwse Biblio theek om een lezing te geven over water en vuur (20 uur). Ver der haken enkele scholen in op de Wetenschap Techniek Week. Zo doen de Christelijke Scholengemeenschap Middel burg en het Buijs Ballot College mee aan een nationale wed strijd: wie kan met eenvoudige materialen het beste bruggetje of vliegtuigje bouwen? Op de Hogeschool Zeeland kunnen scholieren in klasverband ken nismaken met technische prin cipes en toepassingen. Bibliotheek De Zeeuwse Bibliotheek kop pelt het open huis zaterdag 7 ok tober aan de viering van het tienjarig bestaan. De biblio theek blijft die dag tot 16 uur open. Het publiek kan dan door lopend terecht bij speciale expo sities. rondleidingen, demon straties, lezingen en presenta ties. Drukker G. Post van der Molen komt overdrukken ma ken van de zeldzame Talmoed, een boek uit 1647 dat de biblio theek wil laten restaureren. Beeldend kunstenaar Barbara Jean exposeert 'water'-werken. Delta Nutsbedrijven en de Mid delburgse brandweer verzorgen enkele presentaties. De rondleidingen in de Zeeuwse Bibliotheek voeren onder meer naar het magazijn, de binderij en het restauratie-atelier. De jeugd kan vanaf 11 uur in het 'pretlab' aan de slag. Er is een ruilbeurs voor verzamelaars van oude an sichtkaarten. Het publiek kan ook de waarde van oude boeken laten taxeren. Verder is het boekje Water en Vuur van Hugo Brandt Corstius te koop Het is speciaal voor de Wetenschap Techniek Week geschreven. Kust en Zee Het Rijks Instituut voor Kust en Zee (RIKZ) zet de deuren zon dag 8 oktober open van 12 tot 17 uur. In het gebouw aan de Gre- nadierweg demonstreren RIKZ- medewerkers dan de geavan ceerde apparatuur waarmee ze milieu-onderzoek doen. Ook wordt uitleg gegeven over nieuwe onderzoeksmethoden, zoals het gebruik van allerlei zeediertjes bij het bepalen van water- of slibkwaliteit. Bezoe kers krijgen de gelegenheid zelf ook eenvoudige onderzoekjes te verrichten. Daarvoor kunnen ze een hapje grond of flesje water uit eigen tuin of vijver meene men. Naturistisch zwemmen De naturistische zwemvereni ging Delta-Natuur houdt zon dag 8 oktober in het Sportfond sen bad in Vlissingen een natu ristisch zwem-uur. Dat gebeurt in het kader van de 'naturisti sche zwem week 1995 uitgeroe pen door de Nederlandse Fede ratie van Natunstenverenigin- gen Belangstellenden worden die dag van 18.00 tot 19.00 uur in de gelegenheid gesteld om naakt te zwemmen in het Vlis- slngse bad. Kinderen worden al leen onder begeleiding toegela ten. De toegang is gratis. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het statenlid F. H. van Kollem van Groen Links heeft in een commissie vergadering gepleit voor verho ging van de fractievergoeding die de provincie betaalt aan de politieke partijen in provin ciale staten. Hij had overigens kritiek op de manier waarop volgens hem sommige politieke partijen dat geld gebruiken; ze zouden het in het verkiezings fonds storten. Als voorbeeld van dat laatste wees Van Kollem op de PvdA Die gebruikt dat geld echter, haastte fractievoorzitter D. J. Holtkamp zich te verklaren, deels voor ondersteuning van de fractie en deels voor activiteiten die met de fractie te maken heb ben. Overigens was Holtkamp van mening dat het kleine fracties ook mogelijk moet worden ge maakt, met beh'ulp van de ver goeding, om goed te kunnen functioneren. Als daartoe verho ging van de fractiebijdrage in Zeeland noodzakelijk is zal hij dat initiatief steunen, gaf de PvdA'er aan. Ook het CDA stel de zich op dat standpunt. Van Kollem had een rondje langs de provincies gemaakt en was er achter gekomen dat Zee land bepaald niet in de hoogste regionen verkeert als het gaat om de vergoeding aan de staten fracties. Voor dat fractiewerk krijgt iedere Zeeuwse fractie 3687 gulden per jaar en nog eens 2151 gulden per lid van de frac tie Dat geld staat los van de bru- tovergoeding aan de statenle den van 20.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15