Zekatel verdubbelt tv-capaciteit Parade van reisdocumenten Jonge Tips moordzaak gaan de mist in Bijna 1000 huizen leeg bij ruimen bommen Breskens Betaaltelevisie op komst MTV minstens tot 1997 op kabel Lange Jan belandt in vangrail Gevecht over berging Attican Unity na jaren in nadeel Rijk beslecht Fracties: geld gs nodig voor veiliger verkeer in noordelijk Zeeland zeeuwse almanak Sociëteit PZC zeeland DINSDAG 3 OKTOBER 1995 GOES - De politie in Goes had gisteravond veel pech. Juist na de uitzending van het tele visieprogramma Opsporing Verzocht, waarin tips van kij kers werden gevraagd over de moord op de bejaarde Goese- naar Samuel Blokpoei, kreeg het politiebureau te maken met een - korte - telefoonsto ring op de inkomende lijnen. Daardoor konden eventuele tipgevers hun verhaal niet kwijt. Toen de storing eenmaal voor bij was, kon het speciale tele foonpanel van de politie toch nog een tiental bellers te woord staan. De telefoontjes kwamen voornamelijk uit Goes. Eén tip gever belde vanuit Mechelen, Belgie. Het opsporingsteam van de politie roept mensen die tijdens de telefoonstoring geen contact kregen met het bureau in Goes op, nogmaals te reage ren. Het is nog niet duidelijk of de 'gouden tip' bij de telefoon tjes zat. „Dit zal de komende dagen pas blijken als de inkomende mel dingen zijn geanalyseerd"', al dus de politie gisteravond. van onze verslaggever MIDDELBURG - Exploitant Zekatel hoopt de capaciteit van het Zeeuwse televisiekabelnet over twee jaar te hebben ver dubbeld. Door de vervanging van de huidige kabel van koper draad door een glasvezelkabel kan het aantal televisiekanalen dat nu het maximum van zesen twintig heeft bereikt tot onge veer vijftig worden uitgebreid. De 'verglazing' van Zeeland be gint volgend jaar in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneu- zen en Zierikzee. In 1997 is het platteland aan de beurt. De kosten voor de vervanging van het kabelnet zijn afgeschre ven. zodat de vernieuwing geen tariefsverhoging voor abonnees met zich meebrengt. Voor het leggen van de nieuwe kabel moe ten de straten weer worden opengebroken, maar de overlast Flinke schade bij inbraak MIDDELBURG - Uit een bedrijf aan de Kleverskerkseweg in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag een nog on bekend geldbedrag in diverse valuta gestolen. De inbrekers drongen het pand binnen door een raam te vernielen. De scha de door braak aan deuren en kantoormeubilair is groot, maar het bedrag is onbekend. zal geringer zijn dan bij de aan leg van het kabelnet. Alleen de hoofdaanvoerwegen worden vervangen, de kabelaansluitin gen aan huis niet. De glasvezelkabel maakt een fikse groei van het aantal televi siezenders in Zeeland mogelijk. In vrijwel elke regio is de capaci teit van het huidige kabelnet met zesentwintig kanalen maxi maal benut. Sommige kanalen worden door meerdere zenders gedeeld, zoals BRT 2, Kindernet en - vanaf maandag - de vrou wenzender VTV. Bij een analoge doorgifte kan het aantal zenders tot vijftig worden uitgebreid. Betaaltelevisie Als straks de televisie ook digi taal wordt, kunnen via de glas vezel zelfs honderden kanalen worden doorgegeven. Op ter mijn verwacht Zekatel een 'seg mentering' van het televisie aanbod. Dat wil zeggen dat ie dere abonnee apart betaalt voor een zenderaanbod dat hij zelf kan samenstellen. Hoofd Zeka tel ir P. J. Buijs spreekt van het 'winkelwagentjesidee': iedereen pakt van de kabel wat hij nodig denkt te hebben. Het zal daarbij veelal gaan om betaaltelevisie. De glasvezel maakt het kabelnet namelijk 'retourgeschikt'. Infor matie kan niet alleen naar de huishoudens worden gezonden, maar ook terug. Dat opent mo gelijkheden voor betaaltelevi sie, telefoonaansluitingen en computernetwerken. Buijs: „Over twee jaar is Zeeland echt aangesloten op de digitale snel weg." Via Deltan werkt Zekatel reeds met de energiebedrijven Mega Limburg en Pnem aan een tele foonnet voor Zuid-Nederland. Naar de mogelijkheden van be taaltelevisie wordt op het ogen blik een onderzoek uitgevoerd. MTV De nieuwe ontwikkelingen, waarbij elk huishouden betaalt voor de programma's die het zelf kiest, maken een einde aan een nieuw dilemma waarvoor Zeka tel zich ziet gesteld. De muziek zender MTV heeft als eerste aan gekondigd betaling te eisen voor het doorgeven van program ma's, Eurosport overweegt in middels hetzelfde. Daardoor staat de kabelexploitant voor de keuze om zenders die betaling eisen van het net. te mikken of een tariefsverhoging aan de abonnees door te berekenen. De Raad van Prioriteitsgerech tigden van Zekatel - waarin alle Zeeuwse gemeenten zijn verte genwoordigd - besloot maandag dat probleem door te schuiven. Dat kan makkelijk, omdat MTV zijn eisen ten minste tot 1 ja nuari 1997 heeft opgeschort. Voor die tijd wil Zekatel tot een principiële beleidslijn komen voor zenders die een vergoeding eisen. De ontwikkeling daarvan zou één van de laatste taken van de Raad voor Prioriteitsgerechtig den kunnen worden. Officieus vond maandag de laatste verga dering van dit orgaan plaats, omdat de Zeeuwse regio's afzon derlijk met Zekatel over het pro gramma-aanbod gaan onder handelen. De Raad van Priori teitsgerechtigden leidt vanaf nu van onze verslaggever BRESKENS - Het opruimen van de drie vliegtuigbommen op het bouwterrein aan de Sportlaan in Breskens op dins dag 24 oktober wordt een grote operatie die op de dag zelf de medewerking van driehonderd mensen vereist. In de voorberei dende fase wordt veel aandacht besteed aan het verstrekken van informatie. Het gemeente bestuur van Oostburg houdt vandaag, dinsdag, en donder dag een voorlichtingsavond in de Samen op Weg Kerk aan de Dorpsstraat. Verder kunnen de mensen vanaf woensdag 4 okto ber een informatienummer bel len. Voordat de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) de drie dui zendponders gaat demonteren, moeten ongeveer 950 woningen met ruim tweeduizend Bres- siaanders worden ontruimd. Het te ontruimen gedeelte ligt tus sen de Rijksweg en de Dorps straat. De Oostburgse wethou der C. Bolijn-Hertzberger ver klaarde dat ook bewoners van verzorgingshuis Ter Schelde geëvacueerd worden. Bolijn: „De bewoners van het bejaar dentehuis die geen opvangadres hebben krijgen onderdak in de Panneschuur en voor de andere bewoners die nergens terecht kunnen hebben we ruimte gere serveerd op de Napoleonhoeve." Bolijn gaf aan dat de draaiboe ken van het Rode Kruis, de GGD. de brandweer, de politie en de afdeling gemeentewerken van de gemeente Oostburg de komende weken in elkaar wor den geschoven. „De hele opera tie gaat ook veel geld kosten", aldus Bolijn. „Voor het oprui men van de bommen staat een basisbedrag van honderddui zend gulden. Het karwei wordt voor een groot gedeelte door het Rijk betaald, maar de bijkomen de posten zijn voor rekening van de gemeente. De gemeente is in Op het terrein aan de Sportlaan in Breskens werd maandagmid dag een brandbom gevonden die overigens geen lading be vatte. ieder geval vijf gulden per inwo ner kwijt." De inwoners van Breskens ont vingen maandag een informatie bulletin in de brievenbus. In de brochure wordt onder meer aan gegeven dat alle wegen binnen de actiezone op 24 oktober ver boden gebied zijn en dat de scho len op de dag van de ontruiming gesloten zijn. Ook de veerpont gaat tijdens de circa vier uur du rende actie uit de vaart. Verder houdt de gemeente Oostburg vandaag, dinsdag 3 oktober, en donderdag 5 oktober voorlich tingsavonden in de Samen op Weg Kerk aan de Dorpsstraat. Deze informatiebijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Daar naast kunnen de mensen vanaf woensdag 4 oktober tussen 14.00 en 16.00 uur een informatienum mer bellen: 06-0226006. Bij het onderzoeken van het ter rein aan de Sportlaan werd maandagmiddag ongeveer een meter onder de grond een brand bom gevonden, maar deze be vatte geen lading. Op het terrein wordt vandaag, dinsdag, een be gin gemaakt met het graven van een put tot twee meter boven de vliegtuigbommen. Rond de put wordt een damwand geslagen, zodat de bommen niet dieper kunnen zakken. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Lange Jan ondergaat een merk waardige verandering. Met een hoogwerker wordt een glanzend metalen vangrail langs Middelburgs beroemde toren bevestigd. Maandag werd een hoogte van zo'n veertig meter bereikt, mor gen (woensdag) wordt het werk afgemaakt. De vangrail die nu nog dicht langs de muur omhoog kruipt zal dan, zestig meter hoog, schuin van de toren afbuigen. De - tijde lijke - constructie is bedacht door de Middelburgse kun stenares Eveline van Duyl en maakt deel uit van de Zeeuw se Reportage, de beeldende- kunstmanifestatie in het ka der van de Zeeland Nazomer Festivals. Die is anderhalve week gele den officieel begonnen, hoe wel het spectaculairste kunst werk nog niet af was Onze kerheden rond de financie ring zorgden voor een verlate start en de slechte weersom standigheden van vorige week veroorzaakten extra vertraging. Maar nu nadert het werk zijn voltooiing. Van Duyl is zeer ingenomen met het resultaat dat zich af tekent. „Het is zoals ik me had voorgesteld. Normaal is een vangrail een afstotelijk, ruig stuk ijzer, maar tegen de Lan ge Jan blijkt het een heel kwetsbare, glinsterende lijn." De reacties lopen uiteen, zo heeft Van Duyl tijdens de werkzaamheden gemerkt. „Sommige mensen waren heel positief, vooral over de confrontatie van oud tegen over nieuw. Anderen waren juist heel negatief. Ze be schouwen het als onzin, of vin den dat we niet aan de Lange Jan mogen komen. Ik vind die opmerkingen spannend en ben blij met alle reacties. Mensen blijken door dit werk opnieuw met de Lange Jan en zijn oorspronkelijke functie te worden geconfronteerd." foto Lex de Meester een sluimerend bestaan. Alleen voor 'grote' kwesties kan hij nog bij elkaar worden geroepen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het juridisch gevecht over de berging van het Griekse vrachtschip Attican Unity (in 1977) is eindelijk be slecht. De rijksoverheid draait alsnog op voor de kosten a tien miljoen gulden. De aangeklaag de bergers Van den Akker en Union gaan vrijuit. Het Rijk klaagde Van den Akker en Union aan, omdat zij zonder toestemming van de havenauto riteiten de Attican Unity op het strand bij Cadzand hadden ge zet. Het schip brandde en had. volgens de havenautoriteiten, buiten de Nederlandse wateren moeten blijven Aan boord van de Attican Unity bevonden zich chemicaliën. De bergers probeerden eerst zelf op basis van no cure-no pay (geen resultaat-geen betaling) het schip te redden, maar zij ga ven hun contract na enkele da gen terug. Rijkswaterstaat zag zich genoodzaakt de vracht vaarder onder de Wrakkenwet te plaatsen. De brandende Attican Unity kon moeilijk zo op het strand van Cadzand blijven, als toeristische attractie. Van den Akker en Union slaag den er in de Attican Unity onder verantwoordelijkheid van Rijks waterstaat na ongeveer ander halve maand te bergen. Het schip bracht nog 267.000 gulden op voor de sloop. Rijkswater staat bleef met een ongedekte rekening van 10 miljoen gulden zitten en stelde de bergers ver antwoordelijk, omdat zij zonder toestemming het schip op de kant hadden gezet. In hoger beroep is nu - achttien jaar na dato - bepaald dat de ber gingsbedrijven niet onjuist heb ben gehandeld. 'Waar moesten zij op dat moment anders met het schip heen Directeur L. J. de Graaff van Van den Akker uit Vlissingen is 'ontzettend gelukkig' met de uit spraak.' „We hebben kunnen aantonen dat we rechtmatig hebben gehandeld. En tien mil- Derde plaats Scouting Goes in nationale zeilwedstrijden GOES - De lelievlet St Anna- baai van scoutinggroep Frans Naerebout uit Goes heeft ondag de derde plaats behaald bij de nationale zeilwedstrijden op het Veluwemeer. Er deden 27 vlet ten aan mee. De St Annabaai plaatste zich voor de nationale finale door de regionale wedstrij den in Yerseke te winnen. In vroeger eeuwen vormden vuurwapens, waarmee reizigers bandieten op afstand hielden, eigenlijk het beste paspoort. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het boekje waarvan meer exemplaren in omloop zijn dan de Bijbel. Dit schrijft Tom van Beek over het paspoort in zijn boek Een Pa rade van Nederlandse Reisdo cumenten, verschenen als on derdeel van het project Reisdo cumenten dat is opgezet rond de invoering van het nieuwe Ne derlandse paspoort op 1 ja nuari. Naar aanleiding van het boek van Van Beek is tot en met zater dag 21 oktober in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg de rei zende tentoonstelling Paspoort- Parade te zien. Deze expositie geeft een beeld van reisdocu menten door de eeuwen heen. Op een manier die zoveel moge lijk mensen moet aanspreken, wordt de geschiedenis van het reisdocument in tien belangrij ke perioden behandeld. Bij ie dere periode hoort een vitrine met voorwerpen die te maken hebben met reizen en reisdocu menten, zoals geld en reizigers- brieven. Gevaarlijk joen gulden hebben of niet heb ben. scheelt twee keer zoveel.'' Rijkswaterstaat heeft stilzwij gend het dossier Attican Unity gesloten, met een traumatisch ondertoontje Het is niet gelukt de aansprakelijkheid van de ber gers aan te tonen. Dat is één as pect. Het andere is de verant woordelijkheid van België. De Attican Unity kwam uit Ant werpen. Toch draait Nederland op voor de bergmgskosten Bel gië heeft de lusten van de Wes- terschelde, de lasten van onge vallen op die rivier zijn voor Ne derland Dat is afgelopen jaren nog eens gebleken met de auto- carrier Aya (1993) en het Russi sche vrachtschip Pioner Onegi (1994i. Rijkswaterstaat draait bij beide scheepsongevallen hoogstwaarschijnlijk op voor de schadepost van elk vijf miljoen gulden. „België wijst elke aansprakelijk heid van de hand", weet ir B de Hoop van Rijkswaterstaat „In het Scheidingstractaat tussen België en Nederland - uit 1839 - wordt de Westerschelde om schreven als internationaal vaarwater. Belgie houdt daar strikt aan vast. Maar: de vraag is of de rechten van toen nog de rechten van nu zijn. De scheep vaart is zo veranderd en de kos ten van schadevaringen kunnen fors oplopen." Bij Rijkswaterstaat Zeeland wordt niet verwacht dat het snel tot een andere regeling met Bel gie zal komen. Het heeft geen - politieke - prioriteit Inbraak in Oostkapelle OOSTKAPELLE - In Oostka pelle is zondagnacht ingebroken in een woning aan de Orion- straat. De buit omvat bank- en persoonlijke papieren, foto-ap- paratuur en een klein geldbe drag. De dader(s) verschaftein) zich toegang tot de woning door een deur te forceren. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten moet geld zien te vinden voor verbe tering van de verkeersveilig heid in noord-Zeeland. Dat brachten maandagmiddag de fracties van PvdA en SGP naar voren in een vergadering van de provinciale commisie Alge meen Bestuur. Ze vonden dat dat geld er moet komen los van de zeven ton voor de verkeers veiligheid in Zeeuws-Vlaande- ren. De twee fracties gaven de gede- slot zie pagina 19 kolom 7 STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG Donderdag 5 en vrijdag 6 oktober - 20 uur Voorverkoop a/h theater, tel. (01180) 11500 DE PRINS VAN ORANJE - GOES Zaterdag 7 oktober - 20 uur Voorverkoop a/h theater, tel. (01100) 15154 Kaartprijs f 35,- Het eerste paspoort dateert van zeer lang geleden. In de Bijbel bijvoorbeeld wordt al gesproken over de brieven van de koning, die Nehemia bij zich droeg en waarin de landvoogden werden opgeroepen hem te laten passe ren. Pas veel later, na de Tweede Wereldoorlog, is het paspoort een middel ter legitimatie. In een van de vitrines liggen aan bevelingspapieren, zoals een ze- ventiende-eeuwse gezondheids verklaring. Het document moest destijds de garantie geven dat een plaats geen besmettelijke ziekte binnen haar poorten haal de. „Maar wie geld had, kon al tijd een document kopen. Echt betrouwbaar waren de papieren niet. Reizen was in die tijd toch al levensgevaarlijk. Eigenlijk was een wapen tegen bandieten het enige paspoort", merkt Ans Olie, samensteller van de expo sitie, op. Pas in 1813 werd onder koning Willem I in Nederland een Pas- poortwet van kracht. Het ivas werkelijk de mooi ste dag van hun leven. De zon scheen, de ambtenaar had mooi gesproken en op' de receptie in die Middel burgse sociëteit waren uit de meest onverwachte ziithoc- ken van Nederland en zelfs van verder oude bekenden opgedoken om het bruids paar te feliciteren. Ook het feest ging veelbelo vend van start. Het diner smaakte ronduit voortreffe lijk en alleen de blik op het instrumentarium van de in België ingehuurde band be loofde al dat er aan de avond een sioingend einde ge maakt zou worden. Maar waar bleef toch de zanger van het kwartet De tijd ver streek. maar al wie er naar de sociëteit kwam: geen zan ger. Gelukkig ivas één van de genodigden bijzonder goed bij stem. Het klonk als of ze al jaren deel uitmaakte van het muzikale gezel schap. Na de huwelijksnacht wilde de mannelijke wederhelft van het prille echtpaar toch eens weten ivaar die verma ledijde zanger gebleven was. Hij belde naar België. „A- wel", klonk het aan de an dere kant van de lijn. „Ik ben zeker en vast naar Middel burg afgereisd. Maar café restaurant 'Zo is die tijd' kon ik nergens vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13