Vakantieleed in Vrouwenpolder PZC Rondje tehuis met til-lift op open dag in De Tiende Geestelijk gehandicapten brengen veelzijdig theater Besluit WOV-tunnel vindt genade in ogen van oud-ministers Landbouwschuur in Yerseke uitgebrand zeeland maandag 2 oktober 1995 recept Aardbeien met gember en chocolade-whiskysaus agenda (4 personen) Pas het aantal gemberbol letjes aan uw eigen smaak aan. Bent u niet zo dol op een al te overheersende gembersmaak, neem dan 4 kleine bolletjes. Houdt u echter daarentegen wel van de enigszins dominante smaak van gember neem er dan 5 of 6. Ingrediënten: ca. 500 gram aardbeien 4-6 gekonfijte gemberbolletjes 2 eetlepels gembersiroop ca. 120 gram pure chocolade 2 eetlepels slagroom 1-2 eetlepels water 1-2 eetlepels whisky evt. sour cream of crème frai- che. Bereiding: Aardbeien schoon maken, even tueel in vieren snijden en in een kom doen. Film BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20 uur: Judge Dredd en Brave- heart; Cinemactueel, 20 uur: Un der Siege II; Waterworld en Teo- rema: GOES - Grand. 20 uur: Ladri di biciclette; HULST De Koning van Enge land. 20 uur: Braveheart; Water world; Batman forever en While you were sleeping MIDDELBURG - Cinema. 20 uur: Between the devil and the blue sea; 22.30 uur: Chung King Express. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Waterworld; Judge Dredd; While you were sleeping en Bra veheart; Ten toonstellingen BROUWERSHAVEN - Ge meentehuis. 9-12 en 13.30-16 uur: Hans Bommeljë, kunstwerk van papier (t/m 2/1 li. BURGH HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Werken van Ronald Mullié {t/m 14/10). GOES Stadskantoor^ 9-17 uur: Nico van Welzenes. schilde rijen (t/m 27/10). HEINKENSZAND - Gemeen tehuis. 9-12 en 13-16 uur: Werken Rie Baauw (t/m 20/10). MIDDELBURG Zeeuws Mu seum. 13.30-17 uur: Prenten uit 1932 van Baron van Lamsweer- de (t/m 22/10) en schilderijen van 19e eeuwse Zeeuwse schilders (t/m 22/10); Waldo Bien. sculptu ren (t/m 1/10); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Scheepjes in flessen (t/m 31/10); Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: Paspoort Parade, reisdocu menten door de eeuwen heen (t/ m 21/10). OOSTBURG - Den Hoekzak. Gember fijnhakken en samen met de siroop (uit het potje) over de aardbeien verdelen. Aard beien en gembersnippers door- eenscheppen en in de koelkast plaatsen om door en door koud te worden. Breek de chocolade boven een steelpan en plaats deze in een heet waterbad. Voeg slagroom en water toe en laat de chocola de onder regelmatig omroeren smelten. Voeg op het laatste moment pas de whisky toe. Verdeel de aardbeien met gem ber over glazen coupes, schep hierop eventueel een lepel sour cream of crème fraiche en lepel de chocoladesaus over de aard beien. 10-12 en 14-17 uur: 'Kleuren Hui len Niet' (t/m 15/10). SLUIS - Raadskelder 13-17 uur- Kakayi Koerdistan. Mixed media op papier en Sader Koer distan. schilderijen (t/m 8/10): TERNEUZEN - Stadhuis. 9-12 en 13-16 uur: Sager Al-Qatil. 'from ghetto to ghetto' it/m 13/ 10). VEERE - Grote Kerk. 10-17 uur: Juan Ripolles. schilderijen, sculpturen en etsen <t/m 5/10): De Schotse Huizen. 13-17 uur: Ronald Mullié. 'wolken' (t/m 31/ 10). VLISSINGEN - Gemeentear chief, 9-16.30 uur. 200 jaar R-K parochie in Vlissingen (t/m 26/ 10); Stadhuis. 9-15.30 uur: 'Vietnam, een land met veel water' (t/m 12/ 10). WOUW - Museum Ter Zijde. 10-17 uur: 'Sarong van sutra, ka- baya van kant' zijde en kant uit Indonesië (t/m 30/10); ApaMana. Promising painters of Indonesia today (t/m 30/10). ZIERIKZEE - Stadhuismu seum. 10-17 uur: Sitse kleding rond 1800 (t/m 31/10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklaehten: tel 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-14.00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20 00-23.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel 01184-69869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384 van onze verslaggever MIDDELBURG - 'Last but not least' gold zaterdagmid dag zeker voor Ria de Witte, Carien van Kuyk, Pascal ten Hoopen en Carin van de Ameele van het gezinsver vangend tehuis in de Nieuw- straat in Vlissingen. Zij tra den als laatsten aan, maar met hun daverende opvoe ring van de Bill Haley-klas- sieker Rock around the clock sleepten zij in Middelburg de eerste prijs van de regionale voorronde van het theater festival voor mensen met een verstandelijke handicap in de wacht. Het viertal mag op 14 november Zeeland verte genwoordigen tijdens de lan delijke finale in Apeldoorn. Negen acts namen zaterdag op de Sociale Werkplaatsen Walcheren deel aan de regio nale voorronde en alle catego rieën waren vertegenwoor digd: zang. dans. muziek, ca baret. Dat zorgde voor een zeer afwisselend programma, met naast het ingetogen mondharmonica-spel van Tonnie Steijn de uitbundige Caribische klanken van Mar- ga Don en Ciska Quaars en de uitvoering .van een gedeelte lijk zelf geschreven nummer door Kees Coupon. Van ge heel andere klasse was het op treden van Johannes Nolet. die, gekleed in een blauwe kiel. een stuk uit een boek van Dik Trom naspeelde. Het theaterfestival wordt georganiseerd door de Stich ting Philadelphia Voorzienin gen. een landelijke organisa tie die hulp en begeleiding biedt aan mensen met een (verstandelijke) handicap. De deelnemers werden beoor deeld op de originaliteit, pre sentatie en beweging in hun optreden en op de reactie van het publiek. Het festival kende in de groep van Ria de Witte een terechte winnaar. Tot twee keer toe - een toegift kon niet uitblijven - kreeg die de zaal aan het dansen. Op de tweede plaats - een poging tot omkoping van de jury mocht niet baten - ein digden Marga Don en Ciska Quaars uit Vlissingen. Derde werd de eveneens Vlissingse Willemien Koole, die verkleed als clown een nummer van Bassie en Adriaan vertolkte. van onze verslaggever VLISSINGEN - De bewindslie den van weleer hebben welwil lend gereageerd op de beslis sing van het kabinet, afgelopen vrijdag, om een tunnel onder de Westerschelde aan te leggen. De vrouwen en mannen die het de partement van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in de loop van de jaren leidden, kun nen zich vinden in het nu geno men besluit, zij het dat de een zich wat geestdriftiger toonde dan de ander. J.RH. Maij-Weggen (1989- 1994): „Eigenlijk was het al vrij wel rond toen ik nog minister was. Er lag toen alleen het proce dureprobleem met de gemeente Borsele en nog wat financiële za ken die opgelost moesten wor den. Maar het principe-besluit was genomen. Mede in verband daarmee heb ik toen ook een convenant met de provincie Zee land gesloten. Ik vind het nog steeds een uitstekend project en een goede zaak voor Zeeland dat nu zo langzamerhand alle vlek jes weggewerkt worden. Zeeland is echt aan die verbinding toe." Sukkelen Mr H. J Zeevalking (1981-1982): „Destijds was ik inderdaad wel een voorstander. De verbinding was bedoeld om Zeeuws-Vlaan- deren wat dichter naar Neder land te halen. Nu ligt het mis schien wat anders, met de Euro pese samenwerking. Nu kun je je afvragen of we die tunnel nog wel zo nodig hebben. Of het een moeilijk project was? Ja, de fi nanciering lag altijd moeilijk. Toch is het wel goed dat die kwestie een keer opgelost wordt. Met die boten blijft het ook suk kelen." Dr W. Drees (1971-1972): „Het kan een goede beslissing zijn die het kabinet nu heeft genomen. Ik moet een wat afstandelijke reactie kiezen, omdat ik me de laatste jaren niet heb verdiept in cijfers en prognoses over het pro ject. Vijfentwintig jaar geleden was de tijd er naar mijn oordeel nog niet rijp voor. Mogelijk is dat nu wel het geval." Drs B. J Udink (1972-1973): „Ik geloof dat de aanleg van de tun nel van groot belang is, zowel re gionaal als internationaal ge zien. De verbinding is goed voor Zeeland, maar de betekenis gaat verder. Er komt een belangrijke schakel bij tussen het gebied van Calais en de Randstad. Tij dens mijn ministerschap waren er al schetsen. De gedachte was wel dat de verbinding er ooit zou moeten komen, ook al kreeg dat in het beleid toen nog geen sterk accent." Automaten op camping leeggeroofd ELLEMEET - Een camping aan de Kuijerdamse in Ellemeet kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag inbrekers op bezoek. Ze veroorzaakten voor 750 gul den schade aan drie automaten en namen de inhoud mee (even eens 750 gulden). Op de camping werd ook een ca ravan opengebroken. De daders haalden een kleurentelevisie en geluidsapparatuur weg. Het schadebedrag van deze inbraak is nog niet bekend Zaak Blokpoel in Opsporing Verzocht op tv GOES - De gewelddadige dood van de 81-jarige Goesenaar S. Blokpoel komt vanavond aan de orde in het televisieprogram ma Opsporing Verzocht. De po litie vond de man op 19 augus tus kort na middernacht ernstig gewond in het park aan de Oost- wal in Goes. Enkele dagen later is hij aan zijn verwondingen overleden. De politie heeft nog steeds niet kunnen ontdekken wie er achter de gewelddadige dood van Blok poel zit. De hoofdofficier van jus titie heeft inmiddels een belo ning van 25.000 gulden uitge loofd voor aanwijzingen die kun nen leiden tot aanhouding van de dader(s). De uitzending van Opsporing Verzocht is vanaf 20.31 uur op Nederland 1 te zien. van onze verslaggever Jacques Cats Presentatrice Anneke Daane in gesprek met Vlissinger Johannes Nolet, die een stuk uit een boek van Dik Trom naspeelde. foto Lex de Meester VROUWENPOLDER - Ze is even grijs als verdrietig. „Iedereen zegt het als ze bij ons binnenkomen: wat hebben jullie het netjes voor mekaar. We hebben zelfs een douche met echte tegels. Ik vind het erg dat zoiets moois straks vernietigd moet wor den. Want waar moet je met zo'n cara van naar toe?" Leed op de kampeerplaats. Strevend naar verbetering van het toeristisch produkt treft het campingwezen voor bereidingen voor ingrijpende sanerin gen. Tegelijk met het toewerken naar grotere standplaatsen ter bevorde ring van de privacy van de caravanbe woners wordt de operatie ook aange grepen om het kampeermiddelenbe stand van de huurders eens kritisch te beschouwen. Verouderde exemplaren bezoedelen het visitekaartje en die nen plaats te maken voor meer cou rante modellen. Dat heeft nog heel wat emotionele voeten in de aarde. Want kom een mens niet aan z'n zo merverblijf waar die al zo lang aan ver knocht is. Dat maakt japen van won den. De situatie op camping De Zandput bij Vrouwenpolder is daar een schrij nend voorbeeld van. Tientallen vaste standplaatshouders zitten ook ge voelsmatig in de put nu ze zijn over vallen door het bericht dat hun staca ravan kennelijk beneden de door de nieuwe directie getrokken kwaliteits- grens is beland. Nog één seizoen wor den ze geduld. Dan moeten de huur ders opkrassen. Met medeneming van hun in de ogen van de exploitant afge schreven onderkomen. Het enige al ternatief is via bemiddeling van de camping een stacaravan te verwerven die wel aan de eisen voldoet. Ouderdom Camping De Zandput, sinds vorig jaar eigendom van recreatiegigant De Roompot, gaat saneren. Een mooie gelegenheid om een forse schifting aan te brengen in het wagenpark. Te gen het eind van het volgend seizoen moeten 46 van die mobiele recreatie verblijven van het terrein af. In de ko mende jaren zullen er nog eens tien tallen volgen. Of een caravan netjes in de verf wordt gehouden doet niet ter zake. De directie kent ook geen par don voor de ver gevorderde leeftijden van de meeste bewoners. Camping De Zandput heeft een harde kern van oudere gasten, die samen met hun onderkomen oud zijn gewor den in de luwte van de Walcherse lage duinen bij Vrouwenpolder. De zeven tigers zijn in de meerderheid. Enkelen zijn in de tachtig, zelfs iemand van in de negentig behoort tot de huurders. van onze verslaggeefster GOES - Het gezinsvervangend tehuis voor lichamelijk gehan dicapte kinderen en jongeren De Tiende in de Goese wijk Over-Zuid hield zaterdag open dag 'voor iedereen die wilde ko men kijken'. Tientallen mensen van onze verslaggever YERSEKE - Een uitslaande brand heeft in de nacht van za terdag op zondag aan de Kakel- dans in Yerseke een landbouw- schuur geheel verwoest. Toen de brandweer omstreeks half vier arriveerde, sloegen de vlammen al uit het dak. De schuur bleek niet meer te redden. Waarschijnlijk was de brand al enige tijd aan de gang toen de melding binnenkwam, vermoedt een woordvoerder van de brandweer. De inzet was er volgens hem op de eerste plaats bevolkten de gangen en ge meenschappelijke ruimtes. Sommigen maakten zelfs een 'tochtje' door het gebouw met de til-lift. De til-lift is een soort draagzak, die via rails aan het plafond de 'reiziger' door De Tiende vervoert. De bewoners van het gezinsver- op gericht de belendende perce len - de schuur stond in de be bouwde kom - te behouden. In het pand bevonden zich een kleine hoeveelheid hooi en wat materialen. Het vuur werd bestreden met be hulp van twee wagens en vijf stralen lagedruk. Wegens instor tingsgevaar werden na afloop de muren neergehaald. Dit maakt het moeilijk de oorzaak nog te achterhalen, „maar", „de open bare veiligheid gaat voor", aldus de woordvoerder. De schuur was eigendom van een lid van de Yersekse brandweer, die zelf ook bij het blussen werd ingezet. vangend tehuis zijn afgelopen voorjaar verhuisd van Zonne veld in Oostkapelle naar De Tiende in Goes. Vorige week vrijdag opende acteur Aart Staartjes hun nieuwe onderko men. Bewoner Sandra Op 't Hof (16) is heel tevreden over De Tiende. Vooral het feit dat het gezinsver vangend tehuis midden in een woonwijk staat, vindt ze prettig. „Je bent hier meer onder de mensen. En je kan eens wat makkelijker naar de stad." Heel soms verlangt ze nog wel eens te rug naar Zonneveld. „De bossen mis ik wel, zeker in de zomer." Verbetering Het gebouw is volgens Sandra een hele verbetering vergeleken met Zonneveld. De bewoners van De Tiende hebben nu alle maal een eigen kamer. In Oost kapelle had het merendeel al leen maar een met schotten af gescheiden ruimte op een zaal. „Dit is meer een woonvorm. Daar gaven die lange gangen je echt zo'n ziekenhuisidee." Sand ra vindt het ook leuk dat nu be woners van verschillende leeftij den samen een leefgroep vor men. „De jongste is vier en de oudste negentien. Het is meer zoals thuis." Paardrijders behalen het ruiterbewijs van onze verslaggever HOEK - Circa dertig paarden liefhebbers hebben zaterdag in Recreatiecentrum De Braak man meegedaan aan het door mevrouw S. Geyssens uit Phi lippine georganiseerde ruiter- bewijs-examen. Alle deelne mers slaagden voor het onder deel praktijk. Voor het theore tisch gedeelte moeten vijf kan didaten in de herkansing. Onge veer de helft van de kandidaten voor het ruiterbewijs, in leef tijd variërend van 9 tot 65 jaar, had de door Geyssens opgezette cursus gevolgd. Geyssens verzorgde vijf theorie middagen in café-restaurant De Landbouw in Biervliet, waarbij veel aandacht werd besteed aan de verzorging en de verkeersre gels voor ruiters. Het praktijkge deelte van de cursussen werd verzorgd door Gerard van Kra nenburg. Peter Kusters was za terdag examinator in De Braak man. Het behaalde ruiterbewijs is goedgekeurd door het Minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. foto Ruben Oreel met individuele bezwaarden wil over leggen. Hij voelt er niet veel voor om, zoals algemeen wordt gewenst, een meeting te houden om de vele vraag tekens weg te nemen. De emoties zou den dan wel eens hoger kunnen oplo pen dan sommige senioren aankun nen. Van der Slot geeft toe het zelf ook allemaal een beetje geforceerd te vin den wat het gevolg is van de overigens door de camping zelf ontwikkelde cri teria welke caravans geen en welke nog wel genade hebben kunnen vin den. En hij vindt het ook wel cru. „Er zijn leukere maatregelen denkbaar. Maar wij hebben ook met de gemeen teverordening te maken en met bepa lingen in de nieuwe kampeerwet." Dat samenstel van factoren gevoegd bij de inhaalslag die nodig was om te doen wat de vorige eigenaar naliet, heeft het volgens Van der Slot moeilijk ge maakt voor een bepaalde categorie, standplaatshouders een soepeler af vloeiingsregeling te maken. „Tja, zo gaan ze nou met de mensen om", verzucht een slachtoffer. „Dank zij ons, ouwe getrouwen, hebben ze hier iets kunnen opbouwen. En nu het beter is geworden zien ze je niet meer staan en mag je oprotten." Veel oudere vaste standplaatshouders hebben op camping De Zandput een eigen paradijsje ingericht. Daar zitten tal van campingjubilaris sen tussen. Er zijn er zelfs'die al bij Vrouwenpolder neerstreken toen er nog koeien rondliepen in de wei, waar later tentjes, vouwcaravannetjes en weer later zomerwoningen op wielen zouden worden opgesteld. Eigen sfeer Gaandeweg ontstonden er gezellige wijkjes met een sfeer van ons kent ons. De gasten hebben hun buurtje lief, voelen zich in hun tot kleine paleisjes vertimmerde zomerresidenties de ko ning te rijk. Als de eerste herfststor men zich aandienen nemen ze node af scheid van die stek. Thuis, ergens diep in Brabant of Limburg, tellen ze de maanden af. Tot ze weer mogen. En andermaal een seizoenlange periode verpozing kunnen zoeken op hun ei gen onberispelijk ogende vierkante meters grasmat. Lekker genieten op het door een windscherm afgebaken de privéterras, de een met uitzicht op een bonte border, een ander uitkij kend op een zelf in elkaar geknutseld molentje of een fris geschilderd berg hok dat is behangen met klompjes vol geraniums. Allemaal eigen domein- tjes. Knus en vetrouwd. De naderende sanering heeft de droom van een vredige levensavond ruw verstoord. „We hadden het zo leuk met elkaar", zegt een van de vas te gasten. „Moet je nou eens naar de mensen kijken: allemaal grafgezich ten." Het weer is tijdelijk als gespreksstof afgevoerd. Er zijn wel belangrijker dingen aan de orde. 'Moet jij ook weg? Nee, ik mag nog blijven. Maar ze pak ken alle oudere types respectievelijk aan. Hierna komen de Wonderlan- ders, heb ik gehoord. Dat zal helemaal een klap geven., Want daar staan er hier veel van." De maatregel rond het terugdringen van de oudere verblijfsgelegenheden staat niet op zich. De standplaats- huur is met 18 procent verhoogd en ie dereen moet nu ineens vijfhonderd gulden borg betalen. Die borg houdt de exploitant achter de hand om de standplaats onberispelijk achter te la ten als een met z'n onderkomen ver trekkende standplaatshouder dat verzuimt. Ook kunnen er achterstal lige rekeningen van betaald worden. Het gemor is niet van de lucht. De vas te gasten vinden die borgsom maar niks. En ze roepen er schande van dat er zo weinig compassie is met de oude ren. „Waarom is daar geen fatsoenlij ke afvloeiingsregeling voor be dacht?", merkt een van de vaste gas ten op. „Je kunt van die mensen toch niet verwachten dat ze op hun hoge leeftijd nog een andere caravan gaan kopen? Laat staan dat ze het geld er voor hebben. Geef ze de tijd. Nee, het moet allemaal zo nodig met de botte bijl. Met de bedrijfsleider valt niet te praten. Een arroganter man dan hij zul je niet gauw tegenkomen". De persoon in kwestie heet M. van der Slot. Daar valt in zoverre goed mee te praten, dat hij graag onder vier ogen Een bezoeker van de open dag in het Goese gezinsvervangend tehuis voor lichamelijk gehandicapte jeugd nestel t zich in de til-lift voor een ritje langs het railsysteem. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9