PZC zeeland Barricade voor COC-pand Toeristenbranche kijkt rond bij Oostzee Geruisloos over de akker Een markt vol bibliobussen Plattelandswegen moeten dicht voor auto-sluipverkeer Omwonenden in Middelburg zijn overlast beu *2\ zeeuwse almanak Ver MAANDAG 2 OKTOBER 1995 Blue Spirit behaalt landstitel van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Middelburgse Blue Spi rit Drum Bugle Corps is zaterdag tijdens de nationale drum bugle- kampioensehappen in het Galgenwaard-sta dion in Utrecht lands kampioen geworden in de 'A-class'. Blue Spirit behaalde 60,8 punten en bleef daarmee de andere deelnemers ruim voor. Ook in de juniorenklas se werd een Middel burgs succes geboekt. Het Juniordrumkorps van Johan Friso behaal de de eerste plaats in de 'cadet-class', een spe ciale klasse voor jeugd- korpsen, met 63,7 pun ten. Blue Spirit bracht een show onder de titel Clas sic Rock, met onder meer de nummers Paint it Black, A Whiter Shade of Pale en Do Not Pass Me By. Johan Friso speelde onder meer Ra dar Love en When a Man Loves a Woman. Het Middelburgse jeugd- korps sleepte naast de kampioenstitel nog twee eerste prijzen in de wacht, voor respectieve lijk het beste slagwerk en de beste totale in druk. Voor vier van de vijf jury-onderdelen in de A-class wist Blue Spirit ook nog de zogenaamde caption awards op zijn naam te schrijven. Omdat Blue Spirit 's middags had gewonnen in de A-class, mocht het korps 's avonds tevens meedoen aan de 'Open Class'-kampioenschap- pen. Daar behaalde het met een totaalscore van 63,5 punten de vierde plaats. Donderdag brengt Blue Spirit de winnende show van het afgelopen sei zoen voor de laatste keer ten gehore op de Markt in Middelburg. Het op treden zal bestaan uit twee concerten, die om respectievelijk 19.45 en 20.45 uur beginnen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Leden van de wijkvereniging Eigen Haard in Middelburg hebben het gebouw dat zij delen met het COC Mid den-Zeeland zondag afgezet. De buurtbewoners vinden dat de de ontmoetingsavonden van het COC - een vereniging die de integratie van homoseksuali teit in de samenleving nastreeft - voor te veel overlast in de wijk zorgen en zaterdagavond was voor hen 'de maat vol'. Ze heb ben zondagochtend de toegang tot het gebouw in de Eigen- haardstraat met auto's gebarri cadeerd en met roodwit lint af gezet. „Deze actie is een signaal naar buiten toe. De trammelant duurt nu al acht jaar. we hebben er genoeg van", zegt Lien Laven. De overlast bestaat volgens haar uit harde muziek, geroep en herrie bij het verlaten van het gebouw en auto's en taxi's die s nachts voor de deur stoppen en wegrijden. „Zaterdagavond was het weer zo erg dat we nu de boel een paar dagen bezet hou den." Desiree Kamperman, voorzitter Trekker op drift leidt tot brand loods Poortvliet POORTVLIET - Een landbouw trekker die spontaan is gaan rij den, is vermoedelijk de oorzaak van een felle brand in .de nacht van vrijdag op zaterdag in Poortvliet. Door kortsluiting in het ontstekingsmechanisme zou de trekker vanzelf in bewe ging zijn gekomen en een bot sing hebben veroorzaakt. Het voertuig stond in een land- bouwloods die binnen de korste keren in lichterlaaie stond. Behalve landbouwvoertuigen stonden er ook strobalen en aardappelen opgeslagen in de loods aan de Schoondorpseweg. De schuur vatte rond drie uur 's nachts vlam. De brandweer korpsen van Sint-Maartensdijk en Tholen wisten te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het nabijgelegen woonhuis. De brandweerlieden zijn nog tot za terdagmiddag vier uur bezig ge weest met nablussen. van het COC Midden-Zeeland, heeft zondagmiddag direct over legd met de andere leden van het dagelijks bestuur. „We laten de zaak aan de gemeente over en treden niet met de buurtbewo ners in overleg. De emoties zijn zo hoog opgelopen, dat ons dat niet verstandig lijkt." Zij wil vandaag (maandag) wel bij de eerste gelegenheid contact zoe ken met de verantwoordelijk wethouder, J. C. van Dijk-Sturm van emancipatie- Volgens Kamperman dreigt het al langer durende conflict nu da nig uit de hand te lopen. Zij heeft tegelijkertijd wel begrip voor de buurtbewoners en is zich bewust van de overlast die sommige be zoekers van het centrum veroor zaken. „Wij manen ze ook zich rustig te houden, maar we zijn natuurlijk geen kleuteroppas. Het zijn volwassen mensen en eenmaal buiten dragen zij zelf de verantwoordelijkheid. Daar kunnen wij helaas niets aan doen." De situatie van het COC Midden- Zeeland is moeilijk, zegt Kam perman. „Wij zitten daar mid den in een wijk die inderdaad niet geschikt is voor een socië teit. maar de gemeente heeft geen andere ruimte voor ons. Die mensen hebben niet om deze situatie gevraagd, wij ook niet." Lavën wijst er voortdurend op dat het niet om een discrimine rende actie tegen homo's gaat. „Of het nu het COC, een dam club of een fanfare is. we hebben overlast en dat moet ophou den." Het COC Midden-Zeeland en de wijkvereniging Eigen Haard de len het pand aan de Eigenhaard- straat en elke woensdag-, vrij dag-, zondagavond en op enkele zaterdagavonden per maand houdt het COC er ontmoetings avonden De twee verenigingen hebben al regelmatig met elkaar overlegd om tot een oplossing te komen, maar tot op heden zon der succes. De buurtbewoners hopen dat door de actie nu snel iets verandert. „Het moet hier weer stil worden." Buurtbewoners barricadeerden zondagochtend de toegang tot het COC-pand aan de Middelburgse Eigenhaardstraat. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster NISSE - Het heggenlandschap bij Nisse, een strakblauwe lucht en grote witte wolken. Tegen die achtergrond lieten acht spannen trekpaarden zich za terdag van hun beste kant zien. Nu het Werkend Trekpaard Zee land voor het eerst los van het 'gewone' ploegkampioenschap een wedstrijd hield, viel pas op hoe geruisloos de dieren hun werk doen. Alleen het knispe ren van de graanstoppels onder de paardenhoeven was hoor baar. En natuurlijk af en toe een hinnik of een 'Martha, ga 'ns om!' Heel secuur en op 't gemakje leidden de voermannen hun die- ren over de akker. Ouderwets ploegen vergt niettemin een be hoorlijke inspanning van land bouwer en paarden. De voerman moet zowel ploegschaar als paarden bedienen en de klei grond vereist flink wat trek kracht van de dieren. Wanneer de spannen even stil stonden, maakte het publiek dankbaar van de gelegenheid gebruik om een plaatje te schieten. Volgens voorzitter Ad Phernam- bucq van Het Werkend Trek paard ploegen sommige deelne mers nog altijd op deze manier. „Maar er zitten ook mensen bij die deze week nog even moesten oefenen." Juryleden die normaal gesproken het ploegen met trac toren beoordelen, deelden nu ook punten uit aan de deelne mers van het kampioenschap trekpaardploegen. Naast dit on derdeel was er ook nog een be hendigheidswedstrijd. Hierbij moest de voerman zijn paard bij voorbeeld tussen pionnetjes la ten zigzaggen, een 'doodlopende weg' insturen, of op een aangege ven plaats laten stoppen. Leo de Visser uit Ritthem en zijn paarden Madam, Anja en Bian- ca behaalden zaterdag de eerste prijs in de ploegwedstrijd. Adrie Verhage uit Serooskerke was met Bianca van Nieuw Zoeten- dale, Monica van Veerezicht en Bianca van 't Hof de Dankbare goed voor een tweede prijs. Een derde plaats tenslotte behaalde Ko Brooijmans uit Tholen met Ulvia van Bleijendaal. Winnie van Bleijendaal en Mariet. Bianca van Nieuw Zoetendale en haar voerman Adrie Verhage vielen ook in de prijzen bij de be hendigheidswedstrijd: ze wer den eerste. Bart van der Wekken uit Kerkwerve met Claudia van de Runsbrug behaalde een twee de plaats. Derde werd Ad Janse uit Zoutelande met Kim van Sint Janskerke. «Tb Jil Bibliobussen te kust en te keur. zaterdagmiddag op de Middelburgse (autovrije) Markt. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - „Taal is be wustzijn, bewustzijn is lief de. En juist dat onderscheidt de mens van andere levende organismen, van dieren. Er is dus niets belangrijkers dan een kind de eigen taal bij te brengen." Dr Jan Terlouw. voorzitter van de Stichting Lezen, schrijver en commis saris van de koningin in Gel derland, was zaterdag voor de landelijke bibliobusdag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en hij sprak daar over de rol van de bibliobus bij leesbevordering. „Lezen helpt bij de taalbe heersing en je komt er iets door te weten. Bovendien is het natuurlijk hartstikke leuk om te doen De gelukkigste momenten in mijn jeugd be leefde ik met een boekje in een hoekje. Kinderen die dat niet kennen missen iets." En juist daar ligt een grote taak voor de bibliotheek in het alge meen en de bibliobus in het bijzonder, vond Terlouw. Zor gen dat iedereen toegang heeft tot boeken, literatuur. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Zeeuwse Bibliotheek vond de twee jaarlijkse landelijke Biblio busdag dit keer in Middel burg plaats. Het publiek kon 's middags op de Markt een kleine dertig bibliobussen be kijken. Behalve bussen uit acht Nederlandse provincies, waren er ook rijdende biblio theken uit het Franse Lille. het Belgische Leuven en uit Buckinghamshire en West Sussex in Groot-Brittannie. De bus van de Provinciale Bi bliotheekcentrale Noord-Hol land liet de beste 'algemene indruk" na en werd uitgeroe pen tot de Bibliobus van het jaar 1995. De Fransen trokken zaterdag de aandacht met een media theek: een bus gevuld met cd's videobanden, geluids cassettes. De Britse delegatie bracht de Nederlandse biblio thecarissen op een goed idee met hun ronddraaiende boe- kenstandaards die elk ruim 130 boeken bevatten. Een ideale manier om in de be perkte ruimte van een bus veel boeken te vervoeren. De Leuvense bibliobus sprong eruit door de nog ou derwetse uitleen met geschre ven kaartjes. „Nee, wij zijn nog niet geautomatiseerd. In Vlaanderen rijden ook maar twee van deze bussen rond: in Leuven en in Kortrijk". ver telt één van de bibliothecares sen. „En wat de Nederlanders ook opvalt, is dat wij geen kof fiezetapparaat aan boord hebben. Wij zeulen nog met thermosflessen." van onze verslaggever ROSTOCK/VLISSINGEN - Vrijetijdsvierders uit de belangrijkste Duitse klantenkring Nordrhein Westfalen hebben hun eigen Oostzeekust ontdekt, i Voor dit jaar komen al ruim zes miljoen loeristi- sche overnachtingen voor rekening van ingezete nen uit deze deelstaat. Hoewel het wegennet er nog lang niet is ingesteld op een massaal bezoek, maakt met name de hotelsector zich aan de rand van de Oostzee op voor de ontvangst van verwen de gasten. En het is ook niet misselijk wat er aan gezondheids-toeristische voorzieningen van de grond komt. Rond dertig Zeeuwse deelnemers aan een studie reis naar de Noordduitse deelstaat Mecklenburg/ Vorpommern zijn na dagen van intensief rondkij ken overigens niet wit om de neus uit de excursie bus getuimeld. Ze hebben vastgesteld dat ze be dacht moeten zijn op de ontwikkelingen aan de boorden van de Oostzee. De situatie is echter nog niet zo zorgwekkend dat met de grootste spoed een noodplan tot behoud van de Duitse klandizie moet worden opgesteld. De studiereis kwam voort uit een initiatief van de stichting samenwerkende Nederlandse kust- WV's en een aantal Rabobanken in Noordzee kustplaatsen. De Zeeuwse afvaardiging maakte deel uit van een gemêleerd gezelschap van meer dan tachtig personen. Daartoe behoorden onder nemers uit de toeristisch/recreatieve sector en re presentanten van betrokken overheden en met de branche verweven organisaties en instellingen. De excursiegangers konden met eigen ogen zien dat zeker niet moet worden onderschat wat daar in Noord-Duitsland gebeurt. Een reden temeer om voortdurend extra kritisch naar het eigen toeris tisch produkt te blijven kijken. In de tot voor kort nog tot het DDR-grondgebied behorende deelstaat Mecklenburg/Vorpommern wordt in een razend tempo gewerkt aan een inhaal - manouevre om bij de vrijetijdsvierders in de gunst te komen. Groei Vorig jaar werden 32 miljoen toeristische over nachtingen geregistreerd. De toenemende nieuws gierigheid van in zuidelijker oorden wonende Duit- Belg rijdt twee keer op tweetal in GOES - De bestuurder van een Belgische Range Rover heeft zondag op gewelddadige wijze een verkeersconfhct proberen 'op te lossen'. Hij reed over de snelweg A58 richting Goes en sneed even voor de Vlaketunnel een auto af die bestuurd werd door een 19-jarige man uit Ossendrecht. Deze gebaarde dat hij met de Belg van gedachten wilde wisselen over het voorval. De Belg stopte, liet de Nederlander en zijn vriend uitstappen en reed tot twee keer toe op hen in. Door opzij te springen, kon het tweetal voorkomen dat het werd aangereden Later kwamen de twee bestuurders elkaar weer tegen op de Deltaweg, vlak voor de afslag Goes-Zuid. Ze stopten de auto's. Vervolgens reed de Belg tegen het openstaande portier van de Nederlandse auto. De politie vraagt getuigen contact op te ne men met het bureau in Goes. De Range Rover had als kente ken LDF-144. Bruinvis aangespoeld bij Domburg DOMBURG - Op het strand bij Domburg is zaterdagavond rond 20.30 uur een bruinvis aangespoeld Wandelaars troffen het dier aan en waarschuwden de politie. De bruinvis. 1.35 me ter lang en circa 35 kilo zwaar, was al dood toen de politie ter plaatse kwam. Het dier wordt voor onderzoek overgebracht naar het Natuurhistorisch Museum in Leiden Auto's uitgebrand in Kortgene KORTGENE - Twee Belgische auto's die stonden geparkeerd bij watersportcentrum Delta Marina in Kortgene zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel uitgebrand. De autora dio's bleken uit de wagens te zijn gestolen. De politie heeft niet kunnen ontdekken waardoor het vuur is ontstaan. Vermoedelijk is sprake geweest van brandstichting. Het is echter ook mogelijk dat de brand het gevolg is van een kortsluiting, ontstaan bij het verwijderen van de radio's De brandweerkorpsen van Kortgene en Colijnsplaat waren met twee wagens aanwezig om het vuur te blussen. Amokmaker mishandelt mensen MIDDELBURG - Een 29-jange Middelburger heeft zaterdag avond op de Pottenmarkt in Middelburg enkele mensen mis handeld en vernielingen aangericht. Volgens omstanders be gon de man zonder aanleiding mensen te slaan en dingen te vernielen. De man is door de politie aangehouden en er is pro- ces-verbaal opgemaakt. Vrouw aan deur woning belaagd HAAMSTEDE - Een vrouw uit Haamstede is zaterdagavond lastig gevallen en verwond door een onbekende man die bij haar aan de deur kwam. De man vroeg haar op ze postzegels wilde kopen. Toen de vrouw zei geen belangstelling te hebben, probeerde de man binnen te dringen en verwondde hij haar met een scherp voorwerp. De vrouw wist haar belager met ge weld de deur uit te zetten. Toen de politie kwam, was de dader spoorloos. Auto verdwenen na proefritje GOES - Het afstaan van een auto voor een proefritje is een Goese garagehouder zaterdag duur komen te staan. De 50-ja- rige ondernemer uit 's-Gravenpolder gaf 's morgens rond half elf een zilvergrijze Mazda mee aan een 'klant' De man bracht de auto echter niet meer terug. Het gaat om een vierdeurs Maz da 626 met als kenteken HR-LX-59. van onze verslaggever GOES - Plattelandswegen moe ten worden afgesloten voor niet- bestemmingsverkeer. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de fietsersbond ENFB drin gen daarop aan, om het platte- landstoerisme echt een kans te geven. Het afsluiten van platte landswegen wordt door de weg- beheerders vaak afgedaan als niet-realistisch. Landbouwers zouden er problemen mee heb ben. En op de meeste platte landswegen zou het geen nut hebben, omdat het er toch niet druk is. Volgens de ZMF en de fietsers bond ENFB zijn dat smoesjes. Fietsers en wandelaars onder vinden wel degelijk hinder van autoverkeer op plattelandswe gen. Onderzoeken wijzen dat uit. Die studies moeten serieus wor den genomen, vinden ZMF en ENFB. Zeeland wil immers het plattelandstoerisme stimuleren. En die 'nieuwe' toeristen komen voor rust en natuur. Landbouw Landbouwers vormen ook geen hinderpaal, menen beide organi saties. De agrarische bevolking geeft zelf aan hinder te ondervin den van sluipverkeer op platte landswegen. De landbouwers mogen in de visie van ZMF en ENFB als aanwonenden boven dien wel van de wegen gebruik blijven maken. Voor oudere en gehandicapte mensen die op de auto zijn aan gewezen. kunnen hier en daar uitzonderingen worden ge maakt. ENFB en ZMF noemen als voorbeeld het voorstel om de Zuidbevelandse schaapskooi bij Nisse met de auto bereikbaar te houden 'Het autoverkeer wordt alleen beter geleid De kwets baarste gebieden worden zo ge spaard.' De praktijk heeft geleerd dat au tomobilisten zich niet met zach te hand van plattelandswegen laten 'verwijderen'. Dat is onder meer tussen Goes en Heinkens- zand, op de Noordhoekweg, ge bleken. Met verkeersremmers is het daar niet gelukt het autover keer terug te brengen. Dan rest volgens ZMF en ENFB slechts één maatregel afsluiten met een landbouwsluis. Op de Klaphek- keweg bij Goes - op de weg naar Noord-Beveland - is zo'n sluis succesvol gebleken. Man betrapt met traangas TERNEUZEN - Een 51-jarige Terneuzenaar werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aange houden met een busje traangas op zak. Na het betalen van twee honderd gulden boete en het af staan van het busje traangas kon de man zijn weg vervolgen. sers naar zo lang ontoegankelijk gebleven delen van het land staat borg voor een te verwachten groei van 12 procent. Tegen het eind van het jaar wordt naar alle waarschijnlijkheid het cijfer van 36 miljoen overnachtingen bereikt. Hoewel ingezetenen uit Nordrhein-Westfalen het verst van het Oostzeegebied vandaan wonen, vor men zij met een aandeel van 14 procent in het aan tal overnachtingen de koplopers van de Duitse be langstellenden. Daarna komen inwoners van Nie- dersachsen (hoofdstad Hannover) en van Berlijn en omgeving. Nu uit Nordrhein Westfalen afkom stige trouwe Zeelandklanten meer keuzemogelijk heden hebben om de vakantie door te brengen kan het toeristisch produkt Zeeland op termijn verder onder druk komen te staan. De almanak en de krant zijn de grootste leugenzakken van het land, beweert de volksmond. Een beschuldi ging die tri dit hoekje dubbel hard aankomt. Toch staan Tüij geheel in voor het waar heidsgehalte van onder staande vertelling. Som mige gebeurteiiissen gren zen nu eenmaal aan het on- gelofelijke, we kunnen het ook niet helpen Over een politieman gaat het, die afgelopen zorner met zijn vrouw ee?i vakantie in Italië doorbracht. Laat zijn echtgenote daar nou slachtoffer worden van een tasjesrover'. Maar onze politiema7i zette onverwijld een spritit in, greep de onverlaat in de kraag en leverde hem bij het politiebureau af. Zijn initia tief werd daar echter met gemengde gevoelens ont vangen. De dienstdoende poliziotto tnonsterde van achter zij?i tafel de vangst, leu?ide vermoeid achter over en begon vervolgens uit te leggen hoeveel formu lieren ijigevuld dienden te worden en hoeveel tijd dat zou vergen. „En al die tijd moet ook u hier op het bu reau blijven. Da's toch zon de van uw vakantie?" De dievenvanger, zijn slachtoffer nog steeds in een ijzeren greep houdend, hoorde het betoog met stij gende verbazirig aan. Ondertussen nam zijn Ita liaanse aitibtgenoot hem van hoofd tot voeten op en vervolgde: „Ik zie dat u een sterke man bent. Ik stel voor dat u deze tasjesrover naar een van de cellen meeneemt en hem daar zelf in elkaar slaat. Zo wordt de misdaad bestraft en verliezen wij bei- den geen kostbare tijd." Zo ziet u maar: lik-op-stuk- beleid, daar zijn ze in Italië al heel ver mee. Te ver, als u het ons vraagt. foto Willem Mieras Eén van de deelnemers van Het Werkend Trekpaard in actie met een driespan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5