Onrust in Lyon na dood Kelkal PZC Twee doden bij buskaping Georgië Ross Perot begint campagne derde politieke partij VS Kolonisten blijven betogen tegen autonomie-akkoord I Kohl belooft Duitsers lastenverlichting Tientallen doden op Filipijnen -fc 4 j v 1" 28 vV j buitenland het weer in zeeland Minister: bij klopjacht omgekomen man betrokken bij metro-aanslag Parijs u niet vast als u nlening afsluit. en in europa regen snelheidscontrole MAANDAG 2 OKTOBER 1995 Vandaag LYON (AFP/ANP/GPD) - De Franse minister van binnen landse zaken Jean-Louis Debre heeft zaterdag verklaard dat de van terrorisme verdachte Kha- led Kelkal die vrijdag door Franse gendarmes is gedood, betrokken was bij de moord op de 85-jarige imam Sahraoui en ..ongetwijfeld ook bij een van de terreuraanslagen in de Fran se hoofdstad Parijs". Over dat laaste feit had de mi nister ..het gevoel nog niet teveel te moeten loslaten". Hij doelde daarmee op de aanslag op het metrostation Saint-Michel op 25 juli. Daarbij vielen zeven doden en 24 gewonden. De dood van Kelkal heeft de slaapsteden rond Lyon het afge lopen weekeinde behoorlijk in beroering gebracht. De actie van de gendarmes was vrijdagavond vrijwel direct op televisie te zien. Kelkal woonde in de buurt, in Vaulx-en-Velin. Hij was geboren in Algerije, net als de helft van de bevolking van deze slaapstad. De uitlatingen van de minister heeft onder jonge Noordafri- kaase immigranten een ware golf van protest teweeg ge bracht. Ze menen dat Kelkal is neergeschoten, zonder dat de politie wilde weten wat hij wel of niet had gedaan. Het afgelopen weekeinde gingen 24 auto's in vlammen op. waarvan twaalf in Vaulx-en-Velin. De politie is heel voorzichtig, en er is geen enkele arrestatie verricht. Gelukwensen Debré feliciteerde in Lyon de gendarmes die aan de klopjacht bij Vaugneray op Kelkal hadden deelgenomen. De minister legde zaterdag voor het eerst verband tussen de gezochte Algerijn en de moord op 11 juli op de 85-ja- rige Abdelbaki Sahraoui in diens moskee in Parijs. Volgens de minister is Karim Koussa. die tijdens een eerder vuurgevecht bij de plaats waar Kelkal zich schuilhield gewond raakte, één van Kelkals helpers bij de moord op de imam. Kelkals betrokkenheid wordt volgens Debré gestaafd door de vondst van geweerpatronen in de bossen waar de twee mannen zich schuilhielden. Die patronen zijn identiek aan de hulzen die de politie in de moskee vond. Kelkal werd tot nu toe verdacht van een mislukte aanslag op de hoge-snelheidstrein van Lyon naar Parijs. Dat explosief ging niet af. Zijn vingerafdrukken zijn gevonden op de in een bom veranderde gasfles naast de TGV. Dezelfde vingerafdrukken werden gevonden na de aanslag even later op een joodse school in Lyon. Volgens een Frans zondagsblad. Journal du Dimanche, werd in politiekringen verbaasd gerea geerd op de beweringen van de minister. De politie was er nog lang niet zeker van dat Kelkals helper Koussa rechtstreeks bij de moord op de imam betrokken was. Koussa was zo ernstig ge wond dat hij pas zondagmiddag kort door de politie verhoord kon worden. Ook aan de overeenkomst tus sen de bij de verschillende aan slagen gebruikte bommen wen ste de politie volgens de krant geen al te grote betekenis te hechten. Deze bommen, zo zei ze, waren gemaakt volgens een recept dat al jaren populair is in de Algerijnse getto's van Frank rijk. HAMBURG/KEULEN (DPA/ AP) - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft de vijfde verjaardag van de Duitse her eniging aangegrepen om lasten verlichting voor zowel werkne mers als werkgevers aan te kon digen. „We zullen de belasting verder verlagen omdat we we ten dat de concurrentiepositie van ons land daarvan in belang rijke mate afhangt", aldus de re geringsleider zondag. Concrete cijfers gaf Kohl niet. Wel liet hij weten een stapsge wijze vermindering van de zoge noemde solidariteitsheffing van af 1998 niet langer uit te sluiten. Deze toeslag van 7,5 procent, waaraan Bonn geen vaste eind datum heeft verbonden, levert de Duitse schatkist jaarlijks 26 tot 28 miljard mark op. Dat geld wordt gebruikt voor de wederop bouw van het oude Oost-Duits- land. Volgens de Duitse minister van financiën, Günter Rexrodt, is de in Duitsland impopulaire solida riteitsheffing „niet belist nood zakelijk". Volgens hem kan het geld ook gevonden worden in be sparing en door een herverde ling van de middelen op de be groting. De bewindsman wil de toeslag in 1997 halveren. Het oosten van Duitsland moet evenwel ook na 1996 kunnen re kenen op de grootste steun, al dus Rexrodt. Arrogant Vier decennia afscheiding heb ben de Duitsers sterker verdeeld dan de bondskanselier zich een aantal jaar geleden had voorge steld. Dat heeft hij zaterdag ge zegd in een radio-interview dat morgen wordt uitgezonden bij de viering van vijf jaar Duitse eenwording. Kohl riep de Westduitsers op in de toekomst niet zo arrogant op te treden tegen Oostduitsers en zei dat beide delen van de bevol king'meer moeten doen om el- kaars verleden te begrijpen. „Mijn advies en waarschuwing: De Westduitsers moeten de grootste stappen zetten", zei hij in het interview. Kohl zei verder dat hij de de ty pisch westerse houding „Wij zijn al iemand en zij moeten nog iets- van zichzelf maken" onuitstaan baar vindt. TBILISI - Een Georgische vrouw die gewond raakte bij de be storming van een gekaapte bus wordt geholpen door een red dingswerker. De kaping kostte aan twee van de 35 passagiers het leven. De slachtoffers zijn een vrouw die door de kaper is doodgescho ten en een man die om het leven kwam toen de kaper een granaat liet ontploffen op het moment dat speciale troepen bij Tbilisi de bus bestormden. Door de granaatexplosie raakten zeker tien passagiers gewond, van wie zes ernstig. De kaper is gearresteerd. De kaper zou tot de kaping gekomen zijn na een ruzie met drie passagiers, onder wie de vrouw die hij later doodschoot en wier lijk hij tijdens de rit naar buiten wierp. foto Sergo Edisherashvili/RTR BUENA PARK (AFP) - De uit Texas afkomstige miljardair Ross Perot is in het afgelopen weekeinde in Californië een campagne begonnen voor de op richting van een nieuwe poli tieke partij in de Verenigde Sta ten. Hij vroeg zijn medestan ders te helpen bij het verzame len van de benodigde handteke ningen. Perot kondigde vorige week de oprichting aan van de 'Partij voor de Onafhankelijkheid', met het oog op de presidentsverkie zingen van 1996. Hij mikt op „de 62 procent van de kiezers" her kent zich volgens hem niet in de Democratische en de Republi keinse partij. 54 Procent van de Amerikanen juicht de oprichting van een der de partij toe. 27 Procent is er voor dat Perot een gooi doet naar het presidentschap, zo blijkt uit een peiling van Time/ CNN. 47 Procent van de onder vraagde Amerikanen wil dat de ex-opperbevelhebber van het le ger, generaal Colin Powell, na mens de Partij voor de Onafhan kelijkheid meedoet. Voor deelname aan de presi dentsverkiezingen moeten kan didaten zich in Californié verze keren van 900.000 handtekenin gen. Dat moet voor 24 oktober gebeuren. De medestanders van Perot gaan vanaf vandaag op jacht in winkels, bedrijven en op kruispunten van wegen. Perot overweegt soortgelijke acties in de staten Ohio en Maine. De geslaagde zakenman uit Te xas. die in 1992 als onafhankelij ke meedeed aan de strijd om het presidentschap van de Verenig de Staten, behaalde toen 18,9 procent van de stemmen. Hij heeft nog niet duidelijk gemaakt of hijzelf volgend jaar weer kan didaat wil zijn. Gevraagd naar de kansen van ex-generaal Colin Powell zei hij: „Wij willen men sen van zijn niveau". Uit de peiling van Time/CNN blijkt dat Powell, in een race tus sen drie kandidaten met naast hem de zittende president Bil! Clinton (Democraat) en de Re publikein Bob Dole, duidelijk zou winnen. De percentages: Po well - 36. Clinton - 28 en Dole - 23. Als de niet partijgebonden Po well een gooi zou doen naar de kandidatuur voor de Republi keinse partij, zou hij Dole (met 29 tegen 25 procent) verslaan, al dus de peiling. Als Powell niet meedoet, verslaat Clinton zijn ri vaal Dole. in de verhouding 45 tegen 39 procent. MANILLA (AP) - Met kleine boten werden zondag inwoners van voorsteden van de Filipijnse hoofdstad Manila in veiligheid gebracht. Zeker 31 mensen kwamen de afgelopen dagen, ten gevolge van de tropische storm Cybil. Elektriciteitsmasten begaven het, waardoor grote delen van Luzon, het grootste eiland van de Filipijnen, zonder stroom en kwam te zitten. Ook de telefoonverbindingen vielen uit. Rivieren traden buiten hun oevers na overvloedige regenval. Duizenden mensen moesten daardoor hun huizen ontvluchten. foto EPA Nieuw voor ondernemers: de VSB Flex Lening. Een zeer flexibele zakenlening met een lage. variabele rente. Waarbij u, wanneer het u het beste uitkomt, eenmalig en kosteloos kunt overstappen naar een rente- Rente vanaf 5% vaste periode van 1. 3, 5 of 10 jaar. Geïnteresseerd? Bel dan voor de brochure of een afspraak gratis met VSB Telcbank: 06-0331 D.oor de week van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur VSB Hex Lening. Lage, variabele rente die u vastlegt als 't u uitkomt. VSB'BANK De zakenbank die harder voor u loopt. JERICHO/HEBRON (AFP/DPA) - Israëliërs en Palestijnen heb ben het afgelopen weekeinde hun ongenoegen laten blijken over de uitbreiding van het Pa lestijns zelfbestuur op de Weste lijke Jordaanoever. Bij de Al- lenby-brug. de grensovergang tussen Israël en Jordanië, blok keerden ongeveer honderd ko lonisten uit nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever zondag enkele uren lang het gensverkeer. De demonstranten probeerden het Israëlische douanekantoor te bezetten. Een grootscheepse politiemacht hield hen tegen en sleepte betogers weg van het hek op de toegangsweg naar de brug, net buiten het autonome Jericho. Eerder op de dag sloten de kolo nisten een toegangsweg naar Je ruzalem af. Van daaruit trokken ze op naar de Allenby-brug. „De Jordaan-vallei is verlaten. Alle terroristen en moordenaars kun nen vrijelijk naar de nederzettin gen komen en iedereen daar do den", aldus een Israëlische de monstrant. Volgens het jongste autonomie-akkoord krijgen de Palestijnen het bestuur over hun dorpen, terwijl 140.000 kolo nisten kunnen blijven wonen in hun verspreid over de Westelijke Jordaanoever gelegen nederzet tingen. In Hebron betoogden enige hon derden joodse kolonisten zater dag in verband met het autono mie-akkoord. In het centrum van de stad werden vernielingen aangericht. De kolonisten ver wondden een Palestijnse came raman van het Franse televisie station TF1 en twee vrouwen van een Amerikaanse vredesor ganisatie die hen filmden. De de monstranten gooiden ramen in van auto's en huizen van Pale stijnen. De Israëlische politie hield twee kolonisten aan. Terwijl de kolonisten „Dit is Is raëlisch land - ons land" zongen, trokken zij van de Tombe van de Patriarchen naar hun zwaar be waakte bolwerk Beit Hadassah in de stad. In Hebron wonen 400 kolonisten tussen circa 100.000 Palestijnen. Volgens het vredes akkoord dat Israël en de PLO donderdag in Washington te kenden, biijven Israëlische mili tairen in de stad om de kolonis ten te beschermen. Vandaag wordt de weerkaart gesierd door een depressie ten zuiden van IJsland en een gor del van hogedruk boven Zuid en Midden-Europa. Tussen deze beide systemen staat een vrij krachtige zuidwestelijke stro ming. Hiermee wordt vrij zachte lucht aangevoerd die vrij voch tig is. Af en toe passeren wat dro gere luchtbellen zodat de bewol king oplost en de zon zich laat zien. Vanochtend kunnen we nog last hebben van beivolking die wordt veroorzaakt door een storing in het polaire front dat gisteren is gepasseerd en waar van de resten ten zuiden van ons liggen. In de loop van de ochtend laat de zon zich zien. Bij een wat afnemende en naar zuidwest te rugdraaiende wind loopt het kwik op naar 17 a IS graden. Neerslag van betekenis wordt er vandaag niet venvacht zodat het een aardige herfstdag kan worden. Nautisch bericht Wind: west 5-6 krimpend zuid west 4-5 Beaufort; zicht: goed; temperatuur kushoater: 15 gra den; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; max. golfhoogte monding Schei- des: afnemend een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen (dinsdag): In de zuidwestelijke stroming be weegt een storing in onze rich ting. Aanvankelijk nog zon later meer bewolking en in de loop van de middag toenemende kans op wat buiige neerslag. Temperatuur oplopend naar 19 tot 20 graden. Matige tot vrij krachtige naar zuid draaiende wind. Voor woensdag tot en met vrij dag: Af en toe zon maar ook een enkele bui. ZON EN MAAN 3 oktober Zon op 06.44 onder 18.13 Maan op 15.34 onder 00.23 Hoog water Maandag 2 oktober 1995 Vlissingen 07.26 174 Temeuzen 07.39 196 Bath 08 40 237 Roompot-buiten 07 20 132 Zierikzee 08.35 135 Yerseke 08.45 141 Philipsdam-West08.55 144 Dinsdag 3 oktober 1995 Vlissingen 08.39 157 Temeuzen 08.59 179 Bath 09.52 219 Roompot-buiten 08.45 118 Zierikzee 09 50 123 Yerseke 09.55 130 Philipsdam-West 10.00 135 Laag water cm uur cm 19.59 184 20 22 206 21.16 247 20.10 144 21.15 148 21 25 156 21.30 160 21.22 177 21.42 200 22.35 241 21.25 139 22.35 143 22.45 151 22.40 156 cm uur cm Maandag 2 oktober 1995 Vlissingen 01 15 156 Temeuzen 01.36 167 Bath 0235 186 Roompot-buiten 01.15 120 Zierikzee 02.15 124 Yerseke 02.20 130 Philipsdam-West 02.20 134 Dinsdag 3 oktober 1995 Vlissingen 02.20 138 Temeuzen 02.39 148 Bath 03.36 168 Roompot-buiten 02 20 106 Zierikzee 03 25 112 Yerseke 03.25 117 Philipsdam-West 03.25 120 1345 158 14.10 169 15 06 189 13.45 124 14.50 130 14 50 136 14 45 139 15.00 120 16.05 127 16.05 131 16.00 134 /yC zonnig I- 990 980 j 5 fëQtb 1 dSb hagel cC2s sneeuw onweer is aÜs ^7 warmtefronl windrichting koufront 26^^ 2= L lagedruk H hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur H 23 Jfc- In de buitenwijken van de Syri sche hoofdstad Damascus be toogden duizenden aanhangers van radicale Palestijnse organi saties tegen het akkoord. Zij ver weten PLO-leider Yasser Arafat, voor de Israëliërs te hebben ge capituleerd en schreeuwden de leus „revolutie tot de overwin ning". Vertegenwoordigers van de radicale islamistische organi saties Harnas en Islamitische Ji had zwoeren te blijven strijden 'tot Palestina is bevrijd'. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres verklaarde zondag dat de terug trekking van Israëlische troepen zal beginnen in de stad Jenin. „Daarna zullen we zuidwaarts gaan. Ik vrees voor de moeilijk heden waarop we zullen stuiten, maar ik ben nog veel banger voor de gevolgen als we niet tot deze bestuursoverdracht zou den overgaan", aldus Peres. Het Israëlische leger heeft beslo ten de afsluiting van de Westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook te verlengen tot donder dag. wanneer het feest van de Grote Verzoendag voorbij is. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: België en Luxemburg: Wolken velden, ook nu en dan zon. Maandag vrijwel overal droog, dinsdag toenemende kans op re gen, mogelijk ook onweer. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden, dinsdag mogelijk enkele graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag wolkenvelden afge wisseld met zon en op de meeste plaatsen droog. Later op de dag in de westelijke departementen toenemende kans op regen. Dinsdag perioden met zon en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 22 gra den. Portugal: Maandag perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Dins dag meer bewolking en vooral in het noorden plaatselijk wat re gen. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Spanje: Zonnige perioden, maar ook nu en dan wolkenvelden en mogelijk wat regen of een lokale (onweers-)bui. Middagtempera tuur maandag rond 28 graden, langs de Golf van Biskaje enkele graden lager. Dinsdag vooral in het noorden en midden minder warm. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig, maar soms ook een paar wolkenvelden en maandag nog een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, vooral in het noorden ook wolkenvelden. Op de mees te plaatsen droog. Middagtem peratuur vlak aan zee tussen 23 en 27 graden. Tunesië: Flink wat zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perio den en vrijwel overal droog. Dinsdag toenemende bewolking en enkele verspreide regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur maandag van 23 graden bij Lyon tot 28 aan de voet van de Pyreneeën, dinsdag op veel plaatsen iets minder warm. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en hoogst waarschijnlijk droog. Maxima rond 27 graden. Italië: Rustig en droog nazomer- weer met flinke zonnige perio den. Dinsdag in het noorden wat meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden, in het noorden iets lager. Malta: Droog en veel zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, met name maandag ook stapelwolken en mogelijk een bui. Op de Egeische Zee waait soms een stevige noorde lijke wind. Middagtemperatuur aan de stranden rond de Egei sche Zee iets boven de 20 graden, op de Ionische Eilanden en dins dag ook op het vasteland ma xima circa 25 graden. Turkije en Cyprus: Maandag op Cyprus en aan de Turkse zuid kust ten oosten van Antalya en kele verspreide regen- of on weersbuien. Verder droog en flink wat zon. Maxima uiteenlo pend van ongeveer 19 graden op de Dardanellen tot circa 25 langs de Turkse zuidkust en op Cy prus. Duitsland: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Dinsdag in het westen een toenemende kans op regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur oplopend naar 19 graden in het noorden en 23 in het zuiden. Zwitserland: Maandag droog en vooral in het zuiden zonnige pe rioden. Dinsdag de meeste zon in het noorden en later op de dag in het zuiden en westen kans op een bui. Middagtemperatuur on geveer 20 graden, dinsdag iets warmer. Oostenrijk: Perioden met zon. Ook nu en dan wolkenvelden, maandag vooral in he noorden, dinsdag in het zuiden. Middag temperatuur oplopend tot onge veer 21 graden. °C Amsterdam onbewolkt 16 Aberdeen licht bew. 12 Athene weerlicht 20 Barcelona licht bew. 22 Berlijn zwaar bew 9 Boedapest onbewolkt 7 Bordeaux zwaar bew. 19 Brussel licht bew 15 Cyprus licht bew. 23 Dublin licht bew 12 Frankfurt motregen 12 Genève half bew. 16 Helsinki regen 8 Innsbruck regen 9 Istanbul half bew. 15 Kopenhagen half bew. 8 Las Palmas licht bew. 23 Lissabon onbewolkt 23 Londen onbewolkt 15 Luxemburg regen 14 Madrid onbewolkt 27 Malaga licht bew. 21 Mallorca onbewolkt 22 Malta onbewolkt 20 Moskou half bew. 8 München regen 9 Nice licht bew. 19 Oslo half bew 6 Parijs half bew. 18 Praag zwaar bew. 8 Rome onbewolkt 17 Split zwaar bew. 16 Stockholm licht bew 6 Warschau zwaar bew. 8 Wenen zwaar bew. 10 Ziirich zwaar bew. 12 Bangkok weerlicht 26 Tunis onbewolkt 23 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A3 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4