Bolkestein steunt idee Heerma Boerenactieleider bepleit inkrimping varkensstapel Topambtenaren vrezen verder afnemende invloed PZC PZC Sorgdrager tegen sollicitatieplicht bijstandsmoeders GOED KOOP Relletjes bij betoging tegen kernproeven Journalist vervolgd voor publicatie van gestolen informatie binnenland Pleidooi moderne gezinspolitiek ten onrechte belachelijk gemaakt PvdA-top wijst plan voor linkse samenwerking af Netelenbos zet 100 miljoen in voor kleinere klassen MAANDAG 2 OKTOBER 1995 BUSSUM (ANP) - Het pleidooi van CDA-fraetievoorzitter Heerma voor een moderne ge zinspolitiek is ten onrechte be lachelijk gemaakt. Met die woorden nam VVD-leider Bol kestein het zaterdag tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Bussum op voor zijn veelge plaagde collega. Bolkestein zei ook wel te vinden dat het oppo- sitievoeren het CDA nog niet best afgaat, maar juist dit the ma vindt de VVD'er zo gek nog niet. Wat de gezinspolitiek betreft heeft Heerma volgens hem een goed thema. Bolkestein zei ook in het algemeen te vinden dat de politiek niet tot een karikatuur moet worden gemaakt. Ook de WD-leider heeft zo zijn ideeën over de opvoeding van kinderen, met name als het gaat om de overdracht van normen. Bolkestein kiest daarbij voor de term burgerzin. Kinderen moe ten, zowel door de ouders als door de school, worden opge voed in de normen die in Neder land gelden. Naast algemeen aanvaarde normen zoals de waarheid spreken en afzien van geweld, zijn dat in Nederland wezenlijke normen, zoals de ge lijkwaardigheid van mannen en vrouwen en respect voor eikaars levensovertuiging. Bolkestein zei het onbegrijpelijk te vinden dat het CDA zich vrij dag weer in negatieve zin over de aow heeft uitgelaten; de partij pleitte voor verlaging van de aow voor alleenstaanden. Na de problemen die de partij daarvan ondervond bij de vorige verkie zingen, zei Bolkestein zich te verbazen dat het CDA zich voor de tweede keer aan dezelfde steen stoot. Bovendien zei Bol kestein het vreemd te vinden dat Heerma zich bij de algemene beschouwingen druk maakt over de stille armoede, terwijl juist alleenstaanden met aow het meest schrijnende voorbeeld van dat fenomeen vormen. De WD-leider stelde ook een DEN HAAG (GPD) - Minister Sorgdrager (justitie) vindt dat bijstandsmoeders met jonge kinderen niet verplicht moeten worden werk te zoeken. Zij zal dit in het kabinet aankaarten, zo kondigde zij het afgelopen weekeinde aan. Minister Mel- kert (sociale zaken) heeft inmid dels laten weten geen reden te zien de Bijstandswet te wijzi gen. Hij wordt daarin gesteund door een kamermeerderheid. Sorgdrager zette haar vraagte kens bij de sollicitatieplicht voor bijstandsmoeders. Die plicht wordt juist vanaf 1 januari verscherpt: alleen moeders met kinderen jonger dan vijf jaar hoeven niet naar werk te zoeken. De grens ligt nu nog bij kinderen van twaalf jaar. Volgens Sorg drager is de sollicitatieplicht niet goed voor de opvoeding van kinderen omdat de geborgen heid van het gezin wordt ge schaad. De aanscherping van de wet is DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Netelenbos van onder wijs wil volgend jaar 100 mil joen gulden inzetten voor het verkleinen van de eerste drie klassen van het basisonderwijs. Dat zei ze zondag in het actuali teitenprogramma Het Buiten hof. Tijdens de algemene beschou wingen van twee weken geleden drongen de coalitiepartijen PvdA, D66 en WD er bij de rege ring op aan volgend jaar 100 mil joen gulden extra uit te geven aan basisonderwijs. Dat geld moest gebruikt worden om de CALIFORNIA ERWTEN SOEP blik 800 ml. van 159 Aanbieding geldig van ma. 2 t/m wo 4 oktober 1995 A&P Services B V tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Schiphol weert verouderde toestellen SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiphol wil een landings verbod voor alle verouderde toestellen van maatschappijen die op Schiphol willen gaan vliegen. Een brief hierover is in voorbereiding en gaat volgende week naar minister Jorritsma (verkeer enwaterstaat). Dat heeft een woordvoerder van Schiphol zaterdag bevestigd. Hij wijst erop dat het verbod al leen geldt voor nieuwkomers en niet voor de al op Schiphol vliegende maatschappijen die verouderde toestellen gebrui ken Schiphol kondigde al eerder een ontmoedigingsbeleid aan tegen maatschappijen waarmee al contracten zijn afgesloten. Per vlucht van een verouderd toe stel moeten dan extra heffingen worden betaald. grens aan de vrijheid waar zijn eigen partij in het algemeen voor staat. „Natuurlijk heeft iedereen het recht om gewoon zichzelf te kunnen zijn, maar hij heeft ook de plicht het beste uit zichzelf te halen", aldus Bolkestein. En wat de werking van markt betreft: ook die is voor de moderne WD echt niet altijd zaligmakend. „Er moet een werkbare synthese ko men waarin de overheid de taak heeft regulerend op te treden waar marktwerking on rechtvaardigheden creëert en de zwakken moeten worden be schermd". Bolkestein kwam ook nog terug op zijn vermeende ruzie met PvdA-fractievoorzitter Wallage tijdens de algemene beschou wingen. De term ruzie kwam vol gens Bolkestein geheel voor re kening van de journalisten, die er volgens hem nog steeds niet aan gewend zijn dat men in het paarse kabinet heel anders met elkaar omgaat dan in het vorige. Bolkestein sprak op een bijeen komst van zijn partij die het startsein vormt van een groot scheepse ledenwerfcampagne, waarin de partij zal proberen de grote stemmenwinst van de af gelopen jaren in klinkende le- denmunt om te zetten. Partij voorzitter Hoeksema sprak de ambitieuze verwachting uit dat de partij in 1998 75.000 leden telt. Dat is 20.000 meer dan nu. enige maanden geleden door de Tweede Kamer goedgekeurd, mede met steun van Sorgdra- gers eigen partij D66. Minister Melkert zegt dat het juist van groot belang is dat bijstands moeders tijdig verplicht worden werk te zoeken omdat anders hun kansen op de arbeidsmarkt drastisch verslechteren. PvdA- kamerlid Noorman benadrukte gisteren dat er ook heel veel vrouwen zijn met kleine kinde ren die wèl werken. Bovendien kunnen gemeentelijke sociale diensten ontheffing verlenen van de sollicitatieplicht als dat medisch of sociaal noodzakelijk is. Net als WD en CDA wil de PvdA dan ook niets weten van het ver soepelen of schrappen van die plicht. D66 'aarzelt' nog, vooral om Sorgdrager niet direct af te vallen. Alleen de SP steunt haar en zal minister Melkert morgen tijdens het vragenuurtje om een reactie vragen. AMSTERDAM (ANP) - De drie PvdA-ideologen die pleiten voor nauwere samenwerking tussen PvdA, D66 en GroenLinks zijn zeer teleurgesteld over de afwijzende reacties hierop vanuit hun partij. Dat zeiden zij zondag tijdens de discussiemiddag over hun voorstel in Amsterdam. De drie. Kalma, De Beus en Scheffer, betrokken bij het opstellen van het PvdA-verkiezingsprogramma, hadden zaterdag in NRC Han delsblad hun ideeën gelanceerd. Fractievoorzitter Wallage, zo be klaagden ze zich, heeft in de Volkskrant zaterdag direct negatief ge reageerd zonder de inhoud van hun pleidooi te kennen. Datzelfde geldt voor een aantal PvdA-kopstukken dat in het vlugschrift van die partij dit weekeinde korte metten met het idee maakte. PvdA-voorzitter Rottenberg toonde zich tijdens de discussie geen apert tegenstander, maar hij wil mensen met progressieve ideeën binnen andere partijen niet buiten het gesprek houden. klassen te verkleinen en/of meer onderwijsassistenten aan te trekken. De Kamer moet de extra uitga ven binnenkort bekrachtigen als de begroting van het ministe rie van onderwijs, cultuur en we tenschappen aan de orde komt. Naar nu blijkt loopt Netelenbos al op deze kamerbeslissing voor uit. De staatssecretaris wil het geld inzetten voor verkleining van de laagste drie klassen, omdat daar de basis wordt gelegd om de rest van de basisschool goed door te kunnen komen. Daarmee heeft de staatssecreta ris een andere prioriteit dan de scholen zelf. In de praktijk geven schoolbesturen, met het oog op de aansluiting met het voortge zet onderwijs, voorrang aan het verkleinen van de hoogste klas sen. De stoet betogers tegen de Franse kernproeven trekt door de binnenstad van Amsterdam. Aan het hoofd van de stoet vertegenwoor digers van onder andere FNV, Greenpeace en Interkerkelijk Vredesberaad. foto ANP AMSTERDAM (GPD) - Tij dens een demonstratie in Am sterdam tegen de Franse kernproeven heeft de politie zaterdag een charge uitge voerd omdat een groepje be togers bij het Franse consu laat geruime tijd het verkeer blokkeerde. De demonstra tieve tocht door de hoofdstad, waaraan ongeveer 5000 men sen meededen, was georgani seerd door het gelegenheids comité 'Stop Atoomproeven Mururoa'. Dat was samenge steld uit vertegenwoordigers van de milieu-, vredes- en der de-wereldbeweging. Gelijk tijdig vond in Parijs een soortgelijke demonstratie plaats. De manifestatie begon op de Dam en eindigde na een voet tocht via het Franse consulaat op het Museumplein. Onder de betogers bevonden zich ka merleden van PvdA, D66. SP en het CDA. FNV-voorzitter Stekelenburg bekritiseerde in een toespraak het slappe beleid van de Ne derlandse regering. „Neder land moet robuuster een daad krachtiger optreden tegen de arrogante Franse houding", aldus Stekelenburg. Guido Schokker van het actiecomité ging nog een stapje verder. Hij eiste dat bij een volgende kernproef de Nederlandse am bassadeur in Frankrijk wordt teruggeroepen. De demonstratie voerde ook langs het Franse consulaat op de Vijzelgracht. Een groep van ongeveer 200 betogers weiger de nog verder te lopen naar het Museumplein. Het bleef aan vankelijk bij het roepen van leuzen en het gooien van rook- bommetjes, maar toen de de monstranten vervolgens op de weg gingen liggen en het ver keer blokkeerden, greep de po litie in. Twee betogers werden gearresteerd. Het Franse consulaat is al enige tijd doelwit van actie voerders. Verschillende keren werd het gebouw besmeurd met verf. Rond het gebouw waren al hekken geplaatst en er is permanente politiebewa king. DEN HAAG (ANP) - Boe renactieleider Wien van den Brink bepleit inkrimping van de varkensstapel. Dat zei hij zondagmiddag in het televi sieprogramma Buitenhof. De Nederlandse Vakbond Var kenshouders (NW) zal het plan aankaarten bij minister Van Aartsen (Landbouw), al dus een woordvoerder van de organisatie na afloop. Van den Brink heeft vrijdag de be windsman formeel uitgeno digd voor eesprek. Ook Van Aartsen en zijn col lega De Boer (Milieu) zijn voor standers van een sanering van de varkensstapel. Van den Brink ziet de sanering echter als een op zichzelf staande in greep. met een gunstig mi lieueffect. Het voorgenomen mestbeleid blijft voor de NW onaanvaardbaar, aldus een woordvoerder. Volgens Van den Brink is het mestpro bleem lang niet zo groot als ie dereen beweert. Het saneringsidee. waar de NW al langer mee speelt, be helst het uit de markt nemen (en houden) van 100.000 fok- zeugen. Dat zou ongeveer tweehonderd miljoen gulden kosten. Daarvan moet de over heid volgens de NVV 80 pro cent betalen. Twintig procent komt voor rekening van de sector zelf. Tegelijkertijd zou Actieleider Van den Brink steekt de duim omhoog tijdens het ovationeel applaus van actievoe rende boeren voor de negen collega's die door de politie waren aangehouden. De boeren waren bijeen in de veiling van Andelst. foto Paul Vreeker/ANP om uitbreiding van de var kensstapel te voorkomen ie dere nieuwkomer een andere varkens moeten uitkopen. Een NW-woiordvoerder er kende dat het saneringsplan voor een belangrijk deel is in gegeven door de zeer slechte verdiensten in de sector door overproduktie (quotering drijft de prijs op). In het programma Buitenhof verdedigde Van den Brink de actie van de veehouders twee weken geleden in Assen waar bij een kantoor van het minis terie van landbouw werd over vallen en dossiers werden meegenomen. Terugkijkend bleek hij echter ook enige twij fel te hebben bij de diefstal van de papieren. „Mischien had den we dat niet moeten doen", aldus Van den Brink. Hij trad bij de actie op als woordvoer der van de boze boeren. De boeren zullen het komend halQaar nog een aantal ..mooie, flitsende en verassen de" acties houden, zo kondig de Van den Brink zaterdag in het Gelderse Andelst aan op een protestbijeenkomst. DEN HAAG (ANP) - De topambtenaren van de ministeries maken zich er zorgen over dat hun invloed zienderogen afneemt. De opkomst van de Europese gemeenschap, de grotere rol van de media en de toenemende bemoeienis van externe adviseurs geeft veel topambtenaren het gevoel dat hun in vloed danig wordt ingeperkt. Dat blijkt uit een enquête uitgevoerd door de Leïdse vak groep bestuurskunde in opdracht van NRC- Handelsblad. De enige goede ontwikkeling van de laatste jaren vinden de ambtenaren de grote schoonmaak onder de adviesraden. Drie kwart van de deelnemers aan de enquête zei er geen traan om te laten dat de overheid flink in de adviesraden heeft gesneden. Uit de enquête, waaraan 248 directeuren, di recteuren-generaal en secretarissen-gene raal (61 procent van alle aangeschrevenen) deelnamen, blijkt verder dat de hoge ambte narij op een aantal terreinen de boot volle dig lijkt te missen. Dat geldt bij voorbeeld voor Europa, waar de Nederlandse ambtelij ke top opzienbarend weinig contacten blijkt te hebben. Van de ondervraagden zegt 41 procent nooit naar Brussel. Straatsburg of Luxemburg te gaan en 24 procent doet dat hoogstens een keer per jaar. Volgens de ana lyse van de bestuurskundigen die het onder zoek uitvoerden, is het daarom niet zo vreemd „dat we in Nederland zo vaak de boot missen bij belangrijke benoemingen". Tweede onbekende terrein voor de topamb tenaren is de wereld van de actiegroepen en zogenoemde „one-issue-bewegingen". Er is Albert Heijn begint buurt winkels ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil in drukkere stadswijken speciale buurtwinkels gaan exploiteren. De buurtsupermark- ten komen in gebieden die te klein zijn voor een grote winkel. Albert Heijn denkt specifieke klantengroepen, zoals studenten en drukbezette tweeverdieners, aan zich te kunnen binden door in kleine zaken een gericht produktenpakket aan te bien. Daarbij valt te denken aan kant-en-klare maaltijden en beleg de broodjes. Volgens directeur J. Andreae van Albert Heijn gaan de nieuwe buurtvestigingen organisatorisch deel uitmaken van de dichtstbijzijnde supermarkt. Hij denkt daarbij ook aan win kels in ziekenhuizen. Gedood bij botsing met trein SCHARWOUDE (GPD) - Een 22-jarige vrouw uit het Noord hollandse Oosthuizen is zondagmiddag bij Scharwoude dode lijk verongelukt toen zij met haar brommer tegen een trein bot ste. Vermoedelijk werd zij verblind door de laagstaande zon waardoor zij de spoorbomen niet zag. Zij reed tegen de gesloten slagboom, die daardoor afbrak, en kwam tegen de juist passerende trein ten val De vrouw, die het belsignaal van de overgang mogelijk niet gehoord heeft door dat zij een helm droeg, was op slag dood. Zorgen om veiling Dagbladunie UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) - FNV Kiem. het samenwer- kingsvrband van de FNV-vakorganisaties Druk en Papier. Dienstenbond en Kunstenbond, wil een uitspraak van de SER- fusiecommissie over de „veiling" van de Dagbladunie door ei genaar Reed Elsevier. Bestuurder J. Verhoeven wil weten hoe de fusiecode in deze gevallen moet worden geïnterpreteerd. De fusiecode schrijft voor dat bonden moeten worden geïnfor meerd zodra de verwachting gewettigd is dat partijen tot over eenstemming komen. Bij de werkwijze van Reed Elsevier, die kandidaat-kopers een zogenoemd bidbook liet opvragen, kon niet met één partij worden onderhandeld. Kabelgesprek Philips en KPN EINDHOVEN/DEN HAAG (ANP) - Philips en Koninklijke PTT Nederland (KPN) zouden hun activiteiten op het gebied van kabeltelevisie willen samenvoegen. Daardoor moet een nieuwe onderneming ontstaan met een marktaandeel van zo'n 40 procent van alle kabelaansluitingen. KPN bevestigt dat er gesprekken gaande zijn met het Eindho- vense concern. „We praten echter ook met. andere bedrijven", aldus een woordvoerster. Een woordvoerder van Philips liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. AMSTERDAM (GPD) - De mis daadjournalist Peter R. de Vries moet zich voor de rechter ver antwoorden wegens het helen en openbaar maken van gesto len justitie-informatie. Het Openbaar Ministerie in Amster dam heeft de advocaat van De Vries op de hoogte gesteld van de vervolging. De zaak moet op 31 oktober voorkomen. De gestolen informatie stond op 'diskettes die waren ontvreemd uit het Amsterdamse paleis van justitie en bij officier van justitie J. Valente. Ook zou De Vries in het bezit zijn van banden met il legaal afgeluisterde telefoonge sprekken tussen onder meer po litiefunctionarissen. In het TROS-programma 'Deadline' maakte de journalist gebruik van de diskettes naar aanleiding van het onderzoek naar de hasj handelaar Charles Z. Volgens de journalist ging het om belangrijke gegevens, waar over justitie naar buiten toe an dere informatie had verstrekt. „Ik ben pas tot publicatie over gegaan nadat ik de verkregen in formatie zorgvuldig had ge checkt. Als journalist zag ik het als mijn plicht die informatie openbaar te maken", aldus De Vries. Hij kondigde aan des noods tot en met de Hoge Raad te zullen doorprocederen om z'n recht te halen. De aankondiging tot vervolging van De Vries kwam daags na op zienbarende verklaringen van officier van justitie Gonzales en recherchechef Dros uit Haarlem tegenover de parlementaire en quêtecommissie opsporingsme thoden. Het tweetal verklaarde vorige week dat sommige jour nalisten zich laten gebruiken door de georganiseerde mis daad. De journalistenvakbond NVJ overweegt naar de rechter te stappen als de betrokkenen deze beweringen niet hard kun nen maken. NVJ-voorzitter Rei- nier Hopmans stelde zaterdag avond in het tv-programma No va een ultimatum: „Zij moeten uiterlijk woensdag man en paard noemen". Volgens de Haagse advocaat mr. C. Spong kan de NVJ ook naar de rechter stappen als er geen duidelijkheid komt. De vakbond zou dan een klacht wegens smaad kunnen indienen „want hier wordt een hele beroeps groep in diskrediet gebracht". NRC Handelsblad meldde zater dag dat verscheidene politie korpsen bewijsmateriaal verza melen om aan te tonen dat de Amsterdamse recherchemensen die de commissie-Van Traa heeft verhoord, bepaald niet de waar heid hebben gesproken. Uit die verhoren rees het beeld op van een uiterst braaf hoofdstedelijk korps, dat nooit zyn boekje te buiten gaat. Politiemensen van andere korpsen hebben wel ronduit toegegeven dat zij on wettige opsporingsmethoden hanteerden. Volgens de krant heeft officier van justitie mr. M. van Capelle, die vandaag voor de commissie- Van Traa moet verschijnen, een klacht ingediend bij de rijksre cherche over de Amsterdamse hoofdinspecteur J. van Kastel. Deze laatste zou 5000 kilo soft drugs op de markt hebben laten komen, terwijl hij dat had kun nen voorkomen. vrijwel geen topambtenaar die goede con tacten heeft met bij voorbeeld Greenpeace, en dat is een van de redenen waarom de gro te opwinding over het dumpen van de Brent Spar volledig buiten de de ambtelijke top omging. Overigens blijkt uit de enquête wel dat de Nederlandse ministeries niet bepaald door rechtse functionarissen worden geleid. De PvdA heeft duidelijk de grootste aanhang: 22 procent van de ondervraagden is lid van die partij en 38 procent heeft bij de laatste verkiezingen op de sociaaldemocraten ge stemd. Van de WD is 7 procent lid; die partij trok 26 procent van de stemmen. D66-leden vormen eveneens 7 procent: op die partij stemde 18 procent en van het CDA is 9 pro cent lid terwijl 15 procent erop stemde. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: A. L 'Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg: MÜrkt51, 4331 LK Middelbura. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41t 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur: in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75. automatische afschrijving 85.90. franco per post 110,00; per maand 30.50, automatische afschrij ving 30.00, jaarabonnement 335,00. auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00, losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek, Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas Telefonisch spreekuur maandag t'm vrijdag 9.30-12.30 uur Tel. 01184-84401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3