Project rivier toerisme begonnen PZC Alcoholcontrole op Walcheren levert 9 bekeuringen op Kapper Klaassen zijn laatste klant knipt Uitbreiding van begraafplaatsen Oostburg nodig DE ZONNEBLOEM GROEIEN... de zonnebloem Voorproefje op werelddierendag Prijzen voor fraaiste tuintjes bomenbuurt Terneuzen uitgereikt Juniorkamer geeft geld voor opknappen schilderij Yerseke Apart ruiterpad bij Dishoek stuit op verzet omwonenden zeeland maandag2oktober 1995 8 Eerste borden voor project in Sas van Gent zijn geplaatst STEUN ONS WERK GIRO 145 van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het was een race tegen de klok, maar het is de provincie Zeeland en de ge meente Sas van Gent gelukt de Interreg-subsidie voor het pro ject riviertoerisme Schelde- mond veilig te stellen. Vóór de vervaldatum van 30 september zijn er achttien informatiepane len bij de Zeeuwse jachthavens geplaatst en is in Sas van Gent een passantensteiger aange legd. Het project riviertoerisme is een initiatief van de provincies Zee land, West-Vlaanderen en Oost- Vlaanderen en omvat een onder deel infrastructuur en een on derdeel promotie. Voor het ver beteren van de infrastructurele voorzieningen ontvingen de drie provincies elk een Europese sub sidie van circa 92.000 gulden. In Zeeland werd de Europese sub sidie aangewend voor de aanleg van een passantensteiger op het Sasse kanaaleiland Verder was er een budget van 241.000 gulden beschikbaar gesteld voor het realiseren van een netwerk van 72 borden met informatie over jachthavens, lokale voorzienin gen in aanmeerplaatsen en kruispunten van vaarwegen. Te vens kon van dat geld een bro chure worden uitgegeven. De eerste drie informatiepane len werden zaterdag in Sas van Gent onthuld door de West- Vlaamse gedeputeerde M. van der Stichele-de Jaegere, haar Oost-Vlaamse collega G. de Padt en de Zeeuwse gedeputeer de J. van Zwieten. Hele klus Van Zwieten verklaarde dat het voor de Zeeuwen een hele klus was geweest om de infrastructu rele voorzieningen tijdig te reali seren. „Met de datum van 30 sep tember in zicht - de fatale datum voor het indienen van de factu ren voor de passantensteiger - is het de gemeente Sas van Gent nog net op tijd gelukt de daar aanwezige zand- en grindhandel te verplaatsen. Het gemeentebe stuur moet een zucht van ver van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft in de nacht van zaterdag op zondag een uitge breide alcoholcontrole gehou den. Tussen 21.00 en 5.00 uur werd op verschillende plaatsen op Walcheren gecontroleerd en in totaal moesten 242 automobi listen in het zakje blazen. Negen bestuurders hadden te diep in het glaasje gekeken. •In Vlissingen werden vijf auto mobilisten bekeurd. Een 34-jari- ge Duitser blies 720 ugl en moest 1800 gulden betalen Een man van 33 uit Serooskerke scoorde 600 ugl en kreeg een dagvaar ding. Zijn rijbewijs werd inge- Man gepakt met cocaïne op zak TERNEUZEN - Een 19-jarige inwoner van Den Haag werd vrijdagavond omstreeks 23.55 uur door de politie in de binnen stad van Terneuzen aangehou den met 2,6 gram cocaïne op zak. Na het opmaken van een pro ces-verbaal en het uitreiken van een dagvaarding stelde de poli tie de man op vrije voeten. trokken. Datzelfde overkwam een Vlissinger van 30. die 615 ugl blies. De ademanalyse bij een 23-jarige Domburger leverde 555 ugl op en hij moet zich voor de politierechter verantwoorden. Een even oude man uit Oude Wetering bleef steken op 315 ugl: de politie gaf hem een boete van 320 gulden. In Middelburg werden drie be stuurders op de bon geslingerd. Een 54-jarige inwoner van Ha pert blies 490 ugl en kreeg een dagvaarding mee. Een Vlissin ger (51) reikte tot 280 ugl en kreeg een boete van 320 gulden. Een 35-jarige Belg kreeg een rij verbod opgelegd. Hij bleef bij de ademanalyse onder de grens van 220 ugl. Een 28-jarige Italiaan tenslotte werd in Veere aange houden voor een blaastest. en scoorde 270 ugl. Hij moest direct 320 gulden betalen. In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de politie ook een alco holcontrole gehouden. In Mid delburg op de Koestraat werd een Vlissinger (27) aangehou den. Hij blies bij de ademanalyse 350 ugl en kreeg een boete van 320 gulden. Op het Groenewoud in Middelburg kreeg een 32-jari- ge automobilist uit Oost-Sou burg dezelfde boete opgelegd. Hij blies 290 ugl. van onze verslaggever CLINGE - Tussen de vijfhon derd en zeshonderd mensen na men zondag in Clinge een voor proefje op werelddierendag, die gevierd wordt op 4 oktober. Op de boerderij van het centrum voor verstandelijk gehandicap ten De Sterre in Clinge konden de bezoekers onder meer getui ge zijn van een demonstratie ge hoorzaamheid van hondenver eniging Sloeber uit de Klinge. een rondrit maken met een huif kar en een kleindierenmarkt be zoeken. Een woordvoerder van De Sterre verklaarde dat hij het aan het begin van de middag even som ber inzag, omdat zich toen don kere wolken samenpakten bo ven de boerderij „Maar geluk kig lieten de mensen zich niet af schrikken en bovendien kwam later op de middag de zon weer terug", aldus de woordvoerder. „Al met al is het een gezellige, sfeervolle middag geworden." Net als andere jaren waren de zuiderburen weer goed verte genwoordigd op de viering van dierendag en bovendien hadden opvallend veel mensen een hond meegenomen. Veel bezoekers volgden met hun viervoeter de demonstratie gehoorzaamheid en behendigheid van De Sloe bers. Niet alleen de hondenliefheb bers kwamen aan bod. De Axel- se kleindierenvereniging Ter Verbetering was met duiven, kippen en konijnen present en de afdeling Zeeland van sierwa- tervogelvereniging Aviornis had verschillende soorten sier- en watervogels meegenomen. Ook aan de inwendige mens was van onze verslaggever TERNEUZEN - De prijsuitrei king van de tuintjeswedstrijd voor de bomenbuurt zaterdag in 't Schelpenhoekje in Terneu zen draaide uit op een gezellige avond die vele uurtjes duurde. Circa vijftig belangstellenden - onder wie wethouder A. Stahl- Hemelsoet - waren naar het welzijnscentrum gekomen voor de loterij, het optreden van het accordeonistenduo Acconia en de huldiging van de buurtbewo ners die hun tuin of balkon het mooist ingericht hadden. Buurtbewoner M. A. Polderman vertelde dat de tuintjeswed- strijd dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden en dat het een initiatief is van enkele men sen uit de wijk. „We vonden dat de bomenbuurt een beetje opge fleurd moest worden, want rede lijk veel tuinen werden slecht onderhouden", aldus Polder lichting hebben geslaakt toen de palen voor de steigers zo n zes weken geleden in de grond wer den geheid." De Zeeuwse gede puteerde liet weten dat ook het plaatsen van de achttien infor matiepanelen in Zeeland een ra ce tegen de klok was geworden. De voor de plaatsing vereiste procedures vergden veel tijd. Van Zwieten benadrukte dat Sas van Gent de toerist een hele boel te bieden heeft. De passan tensteiger ligt op geringe loopaf stand van onder meer een mo dern openluchtzwembad, een veelzijdig winkelapparaat en be zienswaardige overblijfselen uit de tijd van de Tachtigjarige Oor log. Van Zwieten: „Verder zou het zowel uit het oogpunt van re creatie als de cultuurhistorie aantrekkelijk zijn om bij de oude sluis op het Sasse kanaaleiland niet meer in gebruik zijnde bin nenvaartschepen af te meren. Daarmee zou Sas van Gent kun nen inhaken op het project Zee land Maritiem." Attracties De Sasse wethouder L. Marqui- nie verklaarde dat het gemeen tebestuur ook al zijn gedachten had laten gaan over het afmeren van een binnenvaartschip bij het oude sluisje. „We willen dat gebied gaan inrichten voor wan delaars en een historisch bin nenvaartschip is natuurlijk een extra attractie. Zelf lijkt het me een goed idee een bootje van voor de oorlog van de Sasse beurtdienst Voerman te ne men", aldus Marquinie. „We moeten echter nog gaan onder zoeken wat de aanschaf, het op knappen en het inrichten van zo'n schip zal kosten en in hoe verre er subsidie voor zo'n pro ject kan worden gekregen." Zeeuwse scoort met body-paint WATERLANDKERKJE - Visa- giste Ester Denise uit Water landkerkje heeft het afgelopen weekeinde met model Myanou Schollen bij een internationale make-up-wedstrijd in Brussel de eerste prijs behaald in de catego rie body painting. Denise had voor een oosters, mysterieus ontwerp gekozen. gedacht. De verkopers aan de kraam met poffertjes en wafels deden goede zaken. Organist en pianist Werner Meert zorgde voor de muzikale omlijsting. man. „De Stichting Welzijn bood ons de helpende hand bij het opzetten van een wedstrijd, die dit jaar dus een vervolg heeft gekregen. En gelukkig stelde de lokale middenstand opnieuw al lerlei prijzen beschikbaar." Twee groepen van drie juryleden bezochten vóór en na de zomer de tuinen en de balkons en let ten vooral op de inrichting. „In vergelijking tot vorig jaar is de situatie zeker niet verbeterd", zegt Polderman. „Dertig pro cent van de bewoners doet niets aan de tuin, veertig procent een beetje en de overige dertig pro cent steekt er een heleboel ener gie in. Reden temeer dus om vol gend jaar gewoon door te gaan. Veel tuinen kunnen immers nog verbeterd worden." Prijswinnaars: balkonnen bij flats: le prijs. Eikestraat 40. Tui nen: le prijs: Cederstraat 4. Veel vaste klanten van de 74-jarige Willem Klaassen bezochten zaterdag zijn zaak in Terneuzen om nog eén keer te genieten van de gemoedelijke sfeer. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - Het hele huis staat vol met bonbons en bloemen en tegen het raam is een plakkaat met de tekst 'verkocht' geplakt. De 74-ja- rige Terneuzense kapper Wil lem Klaassen stond zaterdag voor het laatst in zijn zaak en veel vaste klanten kwamen afscheid nemen of lieten zich nog eén keer knippen door de veteraan die 56 jaar geleden voor het vak koos. Klaassen was één van de laat ste kappers van de oude stem pel. Met landschappen aan de muur en een oranje pot met snoepjes bij de spiegel voor de jongste bezoekers. Klanten kwamen niet alleen om haar en/of baard te laten verzor gen. Ze konden met Klaassen de laatste nieuwtjes uitwisse len en oude bekenden ont moeten. De vaste klanten wis ten waar ze aan toe waren en veegden na geknipt te zijn zelf hun haren in het putje in de hoek van de winkel. Schipper H. Boekholt was één van de mensen die zaterdag voor de laatste keer een be zoek bracht aan de zaak aan de Tramstraat, Hij liet weten het spijtig te vinden een nieu we kapper te moeten zoeken. „Die moderne kappers vind ik niks", aldus Boekholt. „Als je daar met gewassen haren komt proberen ze je nog een wasbeurt te geven. Boven dien rekent fGaassen nog 'ou derwetse' prijzen." Ook neef C. Klaassen vindt het spijtig dat hij zijn vaste knipadres kwijt is. Bij zijn oom in de zaak kon hij altijd een gezellig babbeltje maken. De kapper geeft aan dat veel mensen hem nog op andere gedachten hebben proberen te brengen. Maar na acht jaar bij anderen te hebben ge werkt en 48 jaar samen met zijn vrouw een eigen zaak te hebben gehad, vindt hij het welletjes. „In november wordt ik 75 en eens moet je er toch een punt achter zetten", aldus Klaassen. „Begin vol gende week knip ik nog een vaste klant van 95 jaar. Daar na is het echt voorbij en kan ik meer tijd in het vissen gaan steken." van onze verslaggever OOSTBURG - Op een aantal be graafplaatsen in de gemeente Oostburg dreigt ruimtegebrek te ontstaan en daarom wil het college van b en w volgend jaar in de kernen Oostburg en Bres- kens nieuwe gronden aanko pen. Op andere begraafplaatsen in de gemeente wil het college binnen de wettelijke normen graven ruimen om ruimte te scheppen voor nieuwe rust plaatsen. In een toelichting op de begro ting 1996 geeft het college aan dat er tien gemeentelijke be graafplaatsen zijn en dat het de bedoeling is dit aantal te hand haven. Verder wil het dagelijks gemeentebestuur onderzoeken of het uit doelmatigheidsover wegingen wellicht zinvol is de begeleiding van begrafenissen, bijzettingen en asverstrooiingen af te stoten. Deze taken worden op dit moment nog uitgevoerd door de afdeling gemeentewer ken. Daarnaast moet het onder- houdsniveau voor het openbaar groen worden bijgesteld. Met te ruglopende menskracht moet een nog steeds toenemende op pervlakte openbaar groen wor den onderhouden. Daarom jsl het de bedoeling bij nieuwe be stemmingsplannen zoveel mó gelijk te kiezen voor onderhoud sarm groen. Voor 1996 wordt vijf tigduizend gulden extra be schikbaar gesteld voor hetj groenonderhoud, maar dat is een incidentele toevoeging. Woonwagens Het college beseft dat de renova tie van de sanitaire voorzienin gen op het woonwagencentrum De Uitspanning in Schoondijkej niet te lang meer mag duren. Er! moet daarom op niet al te lange termijn een renovatieplan wor den uitgewerkt, waarbij reke ning dient geworden te houden met het eventueel inrichten van nieuwe standplaatsen op een an dere locatie. De resultaten van het haalbaar heidsonderzoek naar betaald parkeren in het centrum van Oostburg zijn in oktober be kend. Eventuele maatregelen worden in ieder geval volgend jaar ingevoerd. Los van dat haal baarheidsonderzoek bekijkt de gemeente of de parkeerautoma ten in Cadzand-Bad. die in 1989: waren aangeschaft, volgend jaar of het jaar daarop vervangen moeten worden. van onze verslaggeefster GOES - De Juniorkamer De Be- velanden heeft 15.000 gulden weten te vergaren voor de res tauratie van het schilderij 'Ge zicht op de haven van Yerseke' van W. F. A. Vaarzon Morel. Voorzitter H. de Kraa overhan digde zaterdagavond een che que ter waarde van dit bedrag aan directeur F. H. de Klerk van het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. De Klerk ontdekte eind vorig jaar dat de gemeente Reimers- waal in het bezit was van het doek van de Nederlandse im pressionist. Het schilderij hing al sinds 1915 in het voormalige gemeentehuis van Yerseke, dat nu wordt ingericht als schaal- en] schelpdiermuseum. Niemand wist echter dat het om een doek van Vaarzon Morel ging. De restauratiekosten van het schilderij bedragen zo'n 30.000 gulden. De gemeente Reimers- waal en enkele geldschieters be talen de ene helft, de Juniorka mer de andere. De serviceclub voor jonge managers overhan digde het bedrag zaterdag tij dens een feestavond in de Prins van Oranje in Goes. De ach-! terkleinzoon van de schilder,] Flamenco-gitarist Eric Vaar- zon-Morel, luisterde de avond op met een concert. Ook de Zeeuw se troubadour Peter Dieleman trad op. van onze verslaggever DISHOEK - Het voornemen van de gemeente Valkenisse om een apart ruiterpad aan te leg gen langs de duinovergang Strandweg bij Dishoek stuit op grote bezwaren. Volgens omwo nenden zijn er in de directe om geving genoeg voorzieningen voor ruiters aanwezig. Op korte afstand bevinden zich twee ge schikte duinovergangen voor paarden. Ondernemers vrezen vooral overlast van de passe rende paarden, terwijl de Stich ting Duinbehoud de aanleg als een inbreuk op het duinland schap ziet. Het college van bur gemeester en wethouders be raadt zich nog op de reacties. De bezwaren zijn binnengeko men op een ontwerp-plan voor de herinrichting van de Kaap- duinseweg in Dishoek. Belang rijkste onderdeel van het plan is de omvorming van het gedeelte tussen de Westerscheldelaan en de duinovergang tot verblijfsge- bied. De rijbaan wordt aanzien lijk versmald en in de zomerpe riode alleen toegankelijk voor bestemmingsverkeer. Buiten het seizoen zou, volgens het plan, eenrichtingsverkeer moe ten worden ingesteld. Verder wil het college het gebruik van de duinovergang door wandelaars èn ruiters tegengaan, door een ruiterpad door het bosgebied en een afzonderlijk ruiterpad langs de overgang aan de Strandweg aan te leggen. Behalve de protesten tegen het ruiterpad zijn er ook bezwaren tegen het instellen van eenrich tingsverkeer gerezen. Trans portbedrijf Wielemaker bv uit Koudekerke zegt verbaasd te zijn over het plan. gelet op de slechte staat van de verbin dingsweg onderlangs de duinen. Het bedrijf, dat vaak van de Kaapduinseweg gebruik maakt voor het transport van strand huisjes, zegt ook tegen 'elke vorm van verkeersbelemmeren-J de maatregelen' buiten het sei-1 zoen te zijn. Wielemaker doelt daarbij onder meer op drempels, terrassen, bomen naast de rij baan en straatverlichting die bo ven de weg hangt. Verder wijst het bedrijf erop dat er bij de ho recagelegenheden geen laad- en losplaatsen zijn voorzien, zodat er opstoppingen kunnen ont staan. Eenrichtingsverkeer Van verschillende kanten is ook de suggestie gekomen om het eenrichtingsverkeer niet te la ten gelden voor het gedeelte van de Kaapsduinseweg tussen de Westerscheldelaan en de bocht. Daardoor hoeft het verkeer dat vanaf fietshandel Kluijfhout, ho tel Zeeduin, de Strandkerk of het opslagterrein van Wielema ker bv komt geen rondje door Dishoek te rijden. Verder heb ben insprekers gewezen op het tekort aan fietsenstallingen bij de duinovergang en het gebrek aan stallingsmogelijkheden voor bromfietsers en motoren. Het gemeentebestuur besluit binnenkort of het, naar aanlei ding van de binnengekomen reacties, het ontwerp wijzigt. Het definitieve plan wordt ver volgens voorgelegd aan de com missie vrom. waarna b en w het definitief vaststellen. Natuurexcursie RITTHEM - De afdeling Wal cheren van de natuurvereniging KNNV houdt zaterdag 7 oktober een excursie naar het bos van Rammekens. Doel van de excur sie. die onder leiding staat van natuurgids Wim Kuijs. is het op sporen en determineren van paddestoelen. Belangstellenden kunnen zich om 13.30 uur mei- den bij de ingang van het Ram- mekehsbos bij Ritthem. Een lid van hondenclub Sloeber geeft een demonstratie gehoorzaamheid tijdens de viering van dieren dag op de Clingse boerderij De Sterre. foto Peter Nicolai De laatste twee jaren nam het totale aantal Zonnebloem vrijwilligers met bijna 1000 toe. Dat betekent meer bezoeken en activiteiten, waaraan bij veel zieken en gehandicapten zo'n dringende behoefte bestaat. De Zonnebloem is u bij voorbaat dankbaar voor een bijdrage. Postbus 2100. 4800 CC Breda Telefoon (076) 60 20 60 SAS van! S WZW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24