Project rivier toerisme begonnen Bont gezelschap in MFC-Zierikzee de zonnebloem DE ZONNEBLOEM GROEIEN... PZC zeeland Alcoholcontrole op Walcheren levert 9 bekeuringen op LL Zeedieren aan kust te kijk Juniorkamer geeft geld voor opknappen schilderij Yerseke Apart ruiterpad bij Dishoek stuit op verzet omwonenden Eerste borden voor project in Sas van Gent zijn geplaatst SGESHQE universitair geslaagd STEUN ONS WERK GIRO 145 BCmMBB QGSlCld ^1» i QDDSHQB MAANDAG 2 OKTOBER 1995 van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het was een race tegen de klok, maar het is de provincie Zeeland en de ge meente Sas van Gent gelukt de Interreg-subsidie voor het pro ject riviertoerisme Schelde- mond veilig te stellen. Vóór de vervaldatum van 30 september zijn er achttien informatiepane len bij de Zeeuwse jachthavens geplaatst en is in Sas van Gent een passantensteiger aange legd. Het project riviertoerisme is een initiatief van de provincies Zee land, West-Vlaanderen en Oost- Vlaanderen en omvat een onder deel infrastructuur en een on derdeel promotie. Voor het ver beteren van de infrastructurele voorzieningen ontvingen de drie provincies elk een Europese sub sidie van circa 92.000 gulden. In Zeeland werd de Europese sub sidie aangewend voor de aanleg van een passantensteiger op het Sasse kanaaleiland. Verder was er een budget van 241.000 gulden beschikbaar gesteld voor het realiseren van een netwerk van 72 borden met informatie over jachthavens, lokale voorzienin gen in aanmeerplaatsen en kruispunten van vaarwegen. Te vens kon van dat geld een bro chure worden uitgegeven. De eerste drie informatiepane len werden zaterdag in Sas van Gent onthuld door de West- Vlaamse gedeputeerde M. van der Stichele-de Jaegere, haar Oost-Vlaamse collega G. de Padt en de Zeeuwse gedeputeer de J. van Zwieten. Hele klus Van Zwieten verklaarde dat het voor de Zeeuwen een hele klus was geweest om de infrastructu rele voorzieningen tijdig te reali seren. ,,Metde datum van 30 sep tember in zicht - de fatale datum voor het indienen van de factu ren voor de passantensteiger - is het de gemeente Sas van Gent nog net op tijd gelukt de daar aanwezige zand- en grindhandel te verplaatsen. Het gemeentebe stuur moet een zucht van ver lichting hebben geslaakt toen de palen voor de steigers zo'n zes weken geleden in de grond wer den geheid." De Zeeuwse gede puteerde liet weten dat ook het plaatsen van de achttien infor matiepanelen in Zeeland een ra ce tegen de klok was geworden. De voor de plaatsing vereiste procedures vergden veel tijd. Van Zwieten benadrukte dat Sas van Gent de toerist een hele boel te bieden heeft. De passan tensteiger ligt op geringe loopaf stand van onder meer een mo dern openluchtzwembad, een veelzijdig winkelapparaat en be zienswaardige overblijfselen uit de tijd van de Tachtigjarige Oor log. Van Zwieten: „Verder zou het zowel uit het oogpunt van re creatie als de cultuurhistorie aantrekkelijk zijn om bij de oude sluis op het Sasse kanaaleiland niet meer in gebruik zijnde bin nenvaartschepen af te meren. Daarmee zou Sas van Gent kun nen inhaken op het project Zee land Maritiem." Attracties De Sasse wethouder L. Marqui- nie verklaarde dat het gemeen tebestuur ook al zijn gedachten had laten gaan over het afmeren van een binnenvaartschip bij het oude sluisje. „We willen dat gebied gaan inrichten voor wan delaars en een historisch bin nenvaartschip is natuurlijk een extra attractie. Zelf lijkt het me een goed idee een bootje van voor de oorlog van de Sasse beurtdienst Voerman te ne men". aldus Marquinie. „We moeten echter nog gaan onder zoeken wat de aanschaf, het op knappen en het inrichten van zo'n schip zal kosten en in hoe verre er subsidie voor zo'n pro ject kan worden gekregen." Zeeuwse scoort met body-paint WATERLANDKERKJE - Visa- giste Ester Denise uit Water landkerkje heeft het afgelopen weekeinde met model Myanou Schollen bij een internationale make-up-wedstrijd in Brussel de eerste prijs behaald in de catego rie body painting. Denise had voor een oosters, mysterieus ontwerp gekozen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft in de nacht van zaterdag op zondag een uitge breide alcoholcontrole gehou den. Tussen 21.00 en 5.00 uur werd op verschillende plaatsen op Walcheren gecontroleerd en in totaal moesten 242 automobi listen in het zakje blazen. Negen bestuurders hadden te diep in het glaasje gekeken. In Vlissingen werden vijf auto mobilisten bekeurd. Een 34-jari- ge Duitser blies 720 ugl en moest 1800 gulden betalen. Een man van 33 uit Serooskerke scoorde 600 ugl en kreeg een dagvaar ding. Zijn rijbewijs werd inge- Man gepakt met cocaïne op zak TERNEUZEN - Een 19-jarige inwoner van Den Haag werd vrijdagavond omstreeks 23.55 uur door de politie in de binnen stad van Terneuzen aangehou den met 2,6 gram cocaïne op zak. Na het opmaken van een pro- ces-verbaal en het uitreiken van een dagvaarding stelde de poli tie de man op vrije voeten. trokken. Datzelfde overkwam een Vlissinger van 30. die 615 ugl blies. De ademanalyse bij een 23-jarige Domburger leverde 555 ugl op en hij moet zich voor de politierechter verantwoorden. Een even oude man uit Oude Wetering bleef steken op 315 ugl; de politie gaf hem een boete van 320 gulden. In Middelburg werden drie be stuurders op de bon geslingerd. Een 54-jarige inwoner van Ha pert blies 490 ugl en kreeg een dagvaarding mee. Een Vlissin ger (51) reikte tot 280 ugl en kreeg een boete van 320 gulden. Een 35-jarige Belg kreeg een rij verbod opgelegd. Hij bleef bij de ademanalyse onder de grens van 220 ugl. Een 28-jarige Italiaan tenslotte werd in Veere aange houden voor een blaastest en scoorde 270 ugl. Hij moest direct 320 gulden betalen. In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de politie ook een alco holcontrole gehouden. In Mid delburg op de Koestraat werd een Vlissinger (27) aangehou den. Hij blies bij de ademanalyse 350 ugl en kreeg een boete van 320 gulden. Op het Groenewoud in Middelburg kreeg een 32-jari- ge automobilist uit Oost-Sou burg dezelfde boete opgelegd. Hij blies 290 ugl. r-NDONK SAS VA F* BRUGGE „ra, Vlnr de West-Vlaamse gedeputeerde M. van der Stichele-de Jaegere, haar Oost-Vlaamse collega G. de Padt en de Zeeuwse gedeputeerde J. van Zwieten bij de onthulling van de informatiepanelen. foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Van jeugdsoos tot yoga, van Cesar-therapie tot Technika-10 en van Omroep Zeeland tot schaakvereniging. Tijdens het open huis-zaterdag - van het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee, kwam goed uit de verf waarom de voormalige Christelijke Scho len Gemeenschap tegenwoor dig MFC heet. Nu alle vaste huurders en regel matige gebruikers zich tegelijk presenteerden, bleek hoe bont het gezelschap is dat onderdak vindt in het vrijdag officieel her opende gebouw. De met rode, gele en blauwe verf opgefriste voormalige school was zaterdag versierd met bal lonnen en vlaggen. De kantine zat vol en ook in de gangen en de lokalen was het redelijk druk. Voorzitter Gabri de Groot van het MFC-bestuur zei heel tevre den te zijn over het bezoekers aantal. De verenigingen die on derdak vinden in het MFC, de den hun best het publiek aan zich te binden. Ze spraken hen aan, deelden folders uit en maakten zichbaar waar ze zich zoal mee bezighouden. Jeugdsoos De Pit in het Multi Functioneel Centrum ontvangt belangstellenden. foto Pieter Honhoff Deelnemers aan de jeugdexcursie van de NJN bestuderen de vangst. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BROUWERSDAM - Ze vonden geen aange spoelde flessepost, maar wel eikapsels van Hondshaaien en zeldzame Wijde Manteltjes oftewel 'Shell-schelpen'. Zo'n dertig jongeren onderzochten zaterdag het leven in en langs het water op het Noordzeestrand bij de Brou- wersdam. Ze namen deel aan de Landelijke Kust- en Kordag van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie (NJN). Behalve leden van de bond deden ook jongeren van de Na tuur- en Vogelwacht en de Waddenvereniging mee. De deelnemers aan de Kust- en Kordag hielden zich niet alleen bezig met 'strandjutten', maar ook met korren. Dit gebeurt met een groot net, dat is verzwaard met een ketting en vastzit aan een touw. Vanaf het strand trekken ongeveer vijftien jongeren het net op een afstand van twintig meter uit de kustlijn door het water. De NJN'ers, die regelmatig korren, haalden niet zo'n spectaculaire vangst binnen. „Watje opvist, is heel erg afhankelijk van het getij en de tijd van het jaar", zegt excursieleider Gert- jan Jobse. „Er zaten vooral garnalen, krabben en platvissen in het net. En ook pieterman netjes, van die kleine visjes met een giftige ste kel." Overigens gingen de dieren na inspectie van het net weer gewoon de zee in. De op het strand gevonden schelpen namen de deelne mers wèl mee naar huis. van onze verslaggeefster GOES - De Juniorkamer De Be- velanden heeft 15.000 gulden weten te vergaren voor de res tauratie van het schilderij 'Ge zicht op de haven van Yerseke' van W. F. A. Vaarzon Morel. Voorzitter H. de Kraa overhan digde zaterdagavond een che que ter waarde van dit bedrag aan directeur F. H. de Klerk van het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. De Klerk ontdekte eind vorig jaar dat de gemeente Reimers- waal in het bezit was van het doek van de Nederlandse im pressionist. Het schilderij hing al sinds 1915 in het voormalige gemeentehuis van Yerseke, dat nu wordt ingericht als schaal- ei schelpdiermuseum. Niemani wist echter dat het om een doet van Vaarzon Morel ging. De restauratiekosten van hé schilderij bedragen zo'n 30.000 gulden. De gemeente Reimers waal en enkele geldschieters be talen de ene helft, de Juniorka mer de andere. De serviceclüj voor jonge managers overhan digde het bedrag zaterdag tij dens een feestavond in de Prins van Oranje in Goes. De ach terkleinzoon van de schilder Flamenco-gitarist Eric Vaar, zon-Morel, luisterde de avond ojj met een concert. Ook de Zeeuw, se troubadour Peter Dielemap; trad op. van onze verslaggever DISHOEK - Het voornemen van de gemeente Valkenisse om een apart ruiterpad aan te leg gen langs de duinovergang Strandweg bij Dishoek stuit op grote bezwaren. Volgens omwo nenden zijn er in de directe om geving genoeg voorzieningen voor ruiters aanwezig. Op korte afstand bevinden zich twee ge schikte duinovergangen voor paarden. Ondernemers vrezen vooral overlast van de passe rende paarden, terwijl de Stich ting Duinbehoud de aanleg als een inbreuk op het duinland schap ziet. Het college van bur gemeester en wethouders be raadt zich nog op de reacties. De bezwaren zijn binnengeko men op een ontwerp-plan voor de herinrichting van de Kaap- duinseweg in Dishoek. Belang rijkste onderdeel van het plan is de omvorming van het gedeelte tussen de Westerscheldelaan en de duinovergang tot verblijfsge- bied. De rijbaan wordt aanzien lijk versmald en in de zomerpe riode alleen toegankelijk voor bestemmingsverkeer. Buiten het seizoen zou, volgens het plan, eenrichtingsverkeer moe ten worden ingesteld. Verder wil het college het gebruik van de duinovergang door wandelaars èn ruiters tegengaan, door een ruiterpad door het bosgebied en een afzonderlijk ruiterpad langs de overgang aan de Strandweg aan te leggen. Behalve de protesten tegen het ruiterpad zijn er ook bezwaren tegen het instellen van eenrich tingsverkeer gerezen. Trans portbedrijf Wielemaker bv uit Koudekerke zegt verbaasd te zijn over het plan, gelet op de slechte staat van de verbin dingsweg onderlangs de duinen. Het bedrijf, dat vaak van de Kaapduinseweg gebruik maakt voor het transport van strand huisjes. zegt ook tegen 'elke vorm van verkeersbelemmeren- de maatregelen' buiten het sei zoen te zijn. Wielemaker doelt daarbij onder meer op drempels. Politie betrapt 7 drankrijders GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in Goes en omgeving zeven mensen aangehouden die teveel hadden gedronken om nog te mogen rijden. Op verschillende plaatsen in Goes, Kloetinge en Heinkenszand werden automo bilisten staande gehouden voor een blaastest. Eén persoon bleek bij een twee de proef op het politiebureau nèt onder de wettelijke norm te blij ven. Een andere bleek net in zijn auto te willen stappen en kwam er met een rijverbod vanaf. Een 37-jarige Vlissinger spande de kroon: hij bleek drieëneenhalf keer zo veel te hebben gedron ken als maximaal is toegestaan. De politie nam zijn rijbewijs in beslag. Zes personen kregen een rijver bod, vier van hen moeten zich binnenkort voor de rechter ver antwoorden en één automobilist kreeg een boete van 320 gulden. terrassen, bomen naast de ril baan en straatverlichting die bo ven de weg hangt. Verder wijs! het bedrijf erop dat er bij de hd recagelegenheden geen laad- e losplaatsen zijn voorzien, zodai er opstoppingen kunnen onï staan. Eenrichtingsverkeer Van verschillende kanten is ooï de suggestie gekomen om hei eenrichtingsverkeer niet te la ten gelden voor het gedeelte vai de Kaapsduinseweg tussen d; Westerscheldelaan en de bocht Daardoor hoeft het verkeer da) vanaf fietshandel Kluijfhout, ha tel Zeeduin, de Strandkerk o' het opslagterrein van Wielemaj ker bv komt geen rondje doój Dishoek te rijden. Verder hel ben insprekers gewezen op hej tekort aan fietsenstallingen de duinovergang en het gebrt aan stallingsmogelijkhedt voor bromfietsers en motoren. Het gemeentebestuur besli binnenkort of het, naar aanl< ding van de binnengekomt reacties, het ontwerp wijzq Het definitieve plan wordt v< volgens voorgelegd aan de coi missie vrom, waarna benwhi definitief vaststellen. Bekeuring voor 300 hardrijders ZIERIKZEE - De politie hei vrijdagavond en zaterdag Schouwen-Duiveland in toti bijna driehonderd automobili; ten betrapt op te hard rijdei Vooral op de Weg naar de Vi (N256) bij Zierikzee bleken tai loze mensen de wettelijk toege stane snelheid te overschrijder De politie controleerde daar vrij dagavond en zaterdagmidd'. zo'n 1600 voertuigen, waarvan* 232 te hard reden. Eén van de stuurders reed daar 136 kilomtö per uur, terwijl maar 80 is toeg? staan. Ook op de N59 bij Nieuwerkeri de parallelweg bij Bruinisse el de Nieuwe Kooiweg en de Heu velsweg (N655) te Zierikzee werj gecontroleerd. GOES Boekenbeurs - in de aul van het Calvijn College in Got wordt zaterdag 7 oktober ee beurs met tweedehands boeke gehouden. Belangstellende kunnen terecht van 10.00 t< 16.00 uur. WISSENKERKE Dorpshuis - Het verbouw< dorpshuis in Wissenkerke 'Onder de toren' 'gaan heten. Ht gerenoveerde verenigingsg bouw wordt donderdag 12 okb ber officieel heropend. Aan de Rijksuniversiteit in Le den is M. W. A. de Koning, komstig uit 's-Gravenpolder. g slaagd voor het doctoraal ex men archeologie. DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT De laatste twee jaren nam het totale aantal Zonnebloem- zo'n dringende behoefte bestaat. De Zonnebloem is u bij vrijwilligers met bijna 1000 toe. Dat betekent meer bezoeken voorbaat dankbaar en activiteiten, waaraan bij veel zieken en gehandicapten voor een bijdrage. Postbus 2100, 4800 CC Breda Telefoon (076) 60 20 60

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22