Van der Lee neemt revanche Bergkamp, violist in dweilband PZC Oemoemenoe laat zich niet verrassen in bekeronderonsje Jessica Gal faalt: ik blokkeer op de mat sport MAANDAG 2 OKTOBER 1995 Met twee partijen zijn er altijd twee schuldig vraagstuk Wereldkampioene hoopt nog steeds op Olympische Spelen Tovaal-captain Sjoerd Wartena verovert de bal in de bekerconfron tatie met Oemoemenoe. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - De verhouding tussen de rugbyclubs Oemoemenoe en Tovaal lag reeds bij voorbaat vast. De Goese tweedeklasser had zich in het bekeronderonsje geen illusies gemaakt. Een stunt, zo werd op sportpark Het Schenge gedacht, zou te veel van het goede zijn geweest. To vaal-captain Sjoerd Wartena: „Maar we hadden wel gedacht gelijkwaardig te kunnen zijn." Zelfs zover kwam het niet. Wat Oemoemenoe - de Middelburg se eersteklasser - als een vere delde training beschouwde, was voor Tovaal niet meer dan een unieke belevenis. De koele over winning van 25-7 voor Oemoe menoe verbaasde rugby-min- nend Zeeland dan ook niet. Al gaf trainer Henny Zandbergen met een flinke zucht blijk van zijn opluchting. „Omdat het te lang duurde eer we Tovaal de nekslag toedienden." Niettemin kon To.vaal na de pro vinciale rugbykraker op een re delijk optreden terugkijken. Scrum-half Sjoerd Wartena: „We zijn in elk geval een waar dige tegenstander geweest," De promovendus, in de tweede klas se nog ongeslagen, trachtte met een vertragende, defensieve speelwijze het tempo van Oe moemenoe te ontregelen. Daar door werd Oemoemenoe in ver legenheid gebracht. Henny Zandbergen: „We hebben gepro beerd het spel te maken en dat is altijd moeilijker dan leunen op een verdedigende tactiek." Sjoerd Wartena: „Wilden we een kans maken, dan moesten we dat wel doen." Vooral in de line-outs was Oe moemenoe heer en meester. „Dat was cruciaal", zei Henny Zandbergen, die onlangs door de Nederlandse Rugby Bond als districtstrainer is aangesteld. „Daar hebben we veel balwinst uit gehaald." Vooral de lengte van Tovaal-spelers Hans Mar- kusse en Jacco Korstanje in de line-out moest door Oemoeme noe worden gecompenseerd. Wartena was een andere mening toegedaan. „Ik denk juist dat wij daar maximaal voordeel uit heb ben gehaald. Oemoemenoe was echter in de tweede fase ster-| ker." Het duurde evenwel zeventien minuten eer Oemoemenoe de score openbrak. Tweede center Marlon Zandbergen zette de be zoekers met een try op het goede spoor. Try's van Steven Ooms en Thomas Fransen zorgen na ruim een half uur voor een comforta bele voorsprong van 15-0. Die had hoger moeten zijn, ware het niet dat Jan Albregtse en Ram ses Jongewaard ongelukkig wa ren in de conversies en penalty kicks. Oemoemenoe leek op rozen te zitten. Vooral omdat Tovaal in aanvallend opzicht weinig in te brengen had. De try van Jan Moelker, één minuut voor rust, kwam daarom min of meer uit de lucht vallen. De conversie werd binnengeschoten door Bart Spaans: 7-15. In de tweede helft duurde het lang voordat de Mid delburgers de zege konden vei ligstellen. Try's van Pedro van Houwelingen en Jan Albregtse bezorgden Oemoemenoe een plaats in de tweede ronde. „Maar wat ik belangrijker vind", zei Henny Zandbergen, „is dat we de negatieve spiraal hebben doorbroken. Die krappe neder lagen in de competitie hadden toch aan het zelfvertrouwen ge knaagd." Tovaal had niet de macht en de klasse Oemoeme noe dieper in de zorgen te druk-] ken. Sjoerd Wartena: „Daarvooi was het klasseverschil te grooi Tovaal - Oemoemenoe 7-25 (7-15). 17.. Zandbergen (try) 0-5,26 Ooms (try) 0-t 10, 34 Fransen itry) 0-15. 39. Moelkeij (try) 5-15, Spaans (conversie) 7-15, 68.! Van Houwelingen (try) 7-20, 73. Al bregtse (try) 7-25. Scheidsrechter: J Schrama (Sassenheim). Aantal toe schouwers: 50. e- k" i De verwikkelingen bij de wielerploeg Ero tic Discount Centre zijn volledig aan de hoofdrol spelers zelf voorbij ge gaan. De wielrenners tas ten tot op de dag van van daag in het duister om trent de crisis bij de Zeeuwse amateurploeg. Zo diende ploegleider Rinus Ver boom vrijdag zijn ontslag in, maar wisten de coureurs van niets. Peter Mol interesseert het weinig meer. De renner uit Kapelle, die vandaag zijn 29e verjaardag viert, heeft allarig besloten terug te keren bij wielervereniging Zeeuws-Vlaan- deren. „We hebben alles uit de krant moeten lezen. Jullie loe ten echt meer dan ik." Wat vind je van het ontslag van Rinus Verboom Peter Mol: „Ach, voor mij persoonlijk maakt het niet zo veel uit. Ik ben er nogal laconiek onder. Nee, mijn vertrek heeft niets met Rinus Verboom te maken. Ik kon het niveau van de topcompetitie gewoon niet aan. Maar het ontslag is voor de Zeeuwse wielersport natuurlijk een slechte zaak. Hoewel het sportief redelijk ging, dacht ik. zijn er kennelijk dingen ge beurd, waar wij geen weet van hebben. De renners hebben alles uit de krant moeten vernemen." Dat klinkt wat vreemd Peter Mol: „Dat is het ook. Als er problemen zijn, is het een taak van een ploegleider om aan de bel te trekken en zijn renners te informeren. Dat dat niet is gebeurd, is een uiterst kwalijke zaak. En dat we vervolgens alles uit de krant moe ten lezen, deugt natuurlijk helemaal niet. Juist als je proble men hebt - met wie dan ook - moetje proberen een groep bij elkaar te houden. Verboom zal zijn redenen toel hebben ge had. Echt, ik weet nog steeds niet hoe de vork in de steel zit." Jouw relatie met Rinus Verboom was eerder al bekoeld. Jij zou de kioade genius zijn geweest achter het idee dat in de Zeeuwse ploeg geen plaats was voor Frangois Franse. Jij hebt dat altijd ontkend, totdat... Peter Mol: ....ik hoorde dat Verboom tegen Frangois zou heb ben gezegd dat ik dat wel was geweest. Dat heeft voor mij de deur dichtgedaan. Nee, dan ben je als ploegleider niet eerlijk. Kontendraaierij, noem ik dat. Verboom loopt tegen mij een verhaal op te hangen en tegen een ander een heel ander ver haal. Dat is een slechte zaak geioeest. Ik had 'm dat graag persoonlijk nog eens willen zeggen. Maar nu kan-ie dat zelf eens uit de krant lezen." Ligt Erotic Discount Centre op z'n gat Peter Mol: „Nee, dat denk ik niet. Ja. er wordt over gesproken dat er meer renners vertrekken. Maar dat weet ik niet zeker. Er zijn in elk geval geen afspraken gemaakt van: we gaan collectief weg. Ik maak me er verder ook niet druk meer om. Maar aan de andere kant: met twee partijen zijn er altijd twee schuldig. Als ze de komende dagen verder gaan met de ze grappen, is het ivel afgelopen. En als Casper van der Meer en Louis de Koning deze iveek goed presteren op het WK, zijn ze ook weg. Het gaat moeilijk worden om nog een ploeg rond te krijgen.'Ja, ik ben al weg. Toch vind ik het heel jammer wat er allemaal is gebeurd. Dat meen ik echt, want de komst van één Zeeuwse ploeg is nog steeds een goed initiatief. Dat het nu zo doodbloedt, is jammer." TOKYO (ANP) - De WK judo in Tokyo hebben het afgelo pen weekeinde tal van ver rassingen opgeleverd. De wereldtitel van Monique van der Lee valt daar niet onder. Zij was kanshebster. Die status had Jessica Gal ook. Van haar verwachtte vrouwenbondscoach Cor van der Geest - en velen met hem - een medaille, maar na twee nederlagen plaatste de drievoudig Europees kam pioene zich in de klasse tot 56 kg niet eens voor de Olympische Spelen. Het presteren van Gal stak schril af tegen dat van de pas 16-jarige Tamara Meijer. Zij reikte gisteren in de klasse tot 48 kg tot de vijfde plaats. Veronique Akkermans (-52 kg) en Rogier Smulders (alle categorieën) waren in het weekeinde al na de voorron den klaar. Meijer geldt als een groot talent, ze leverde vorig jaar haar beste resul taat met de derde plaats tij dens de EK junioren. Op haar eerste WK acteerde ze zonder zenuwen. De pupil van Kenamju, de sportschool van Van der Geest, versloeg achtereen volgens Cheng uit Hong- Kong, de Poolse Roszkows- ka en de Russische Kouvtsji- nova. In de halve finale ver loor ze echter van de Chinese Li. De strijd om het brons liep ook slecht af, verlies te gen de Cubaanse Savon. Niettemin heeft Meijer met de vijfde plaats ruim aan de verwachtingen voldaan. Dat was in tegenstelling tot Jessica Gal, voor wie zater dag zich een menselijk dra ma onttrok. Als een dood vo geltje zat ze na het verlies te gen de Spaanse Fernandez in een hoekje van de immen se Makuhari Event Hall. Zoekend naar een antwoord op de vraag: waarom? Zij won drie keer goud op EK's, drie keer brons op WK's en eindigde op diverse interna tionale toernooien boven aan. Waardeloos Maar in Tokyo ging het hele maal mis. „Ik voel me slecht, waardeloos", zuchtte ze. „De komende dagen moet ik maar eens nadenken over al lerlei zaken, want het pro bleem zit in mijn hoofd. Ik blokkeer als ik de mat op ga. Misschien moet ik eens een psycholoog inschakelen. De geest heeft immers veel in vloed op de prestaties. Hard trainen doet iedereen, maar een sterke geest kan aan de top het verschil tussen win nen en verliezen betekenen." Eén van de mogelijke oorza ken van het falen van de arts in opleiding is het succes van haar oudere zus Jenny, twee de op de WK. Jarenlang stond Jessica qua prestaties boven haar, maar sinds de Europese titel van Jenny dit jaar in Birmingham zijn de verhoudingen omgedraaid. Ruud Gullit schaduwt Dennis Bergkamp in de Londense derby tussen Chelsea en Arsenal. foto Reuters Ko Kasse hoopt op grote sponsor na Europese titel van onze verslaggever BUXTEHUDE - Het kostte bloed, zweet en tranen en 20 lut tele centimeters. Maar het was het meer dan waard. Gisteren werd Nieuwdorper Ko Kasse in het Noordduitse Buxtehude Eu ropees kampioen rallycross in de klasse tot 1400cc. „Ik zucht er nog van, zo spannend was het." Ko Kasse had na de zes ronden tellende finale twintig centime ter overgehouden op zijn naaste rivaal Beek uit Oostenrijk. „Hij zat tegen mijn bumper aan", had de Nieuwdorpse rallycrosser ge zien. Kasse. die achter Jos Boone uit Vrouwenpolder twee de werd. kwam met een luide schreeuw van vreugde en een ge balde vuist over de finish. Vóór Beek eindigen, was de op dracht, want Kasse had één punt voorsprong in het tussen- klassement. De Oostenrijker werd derde. Boone werd voor de tweede keer binnen een week winnaar van een EK-raee. Historie Kasse blijft in de rallycross his torie schrijven. Na het behalen van de Belgische, de Nederland se en de Benelux-titel heeft Kas se alles gewonnen wat er in de rallycross dit jaar te winnen viel. Ceer Teurlings was in 1975 met zijn VW Kever de laatste Neder landse Europese kampioen. Spannender had het in deze laatste race niet kunnen zijn. De dertig Nederlandse supporters die naar de race op het vlakbij Hamburg gelegen circuit waren komen kijken, stonden met het zweet in de handen. Ook Ko Kasse. die doodsang sten had uitgestaan op het geac cidenteerde circuit van Este- ring. „Ik ben nog nooit zo bang geweest. Als-ie me met 150 kilo meter per uur heuvel op. heuvel af van de baan afdrukt, ga je de vangrail in. Ik heb wel een paar keer aan m'n gezinnetje ge dacht." Spaarcentjes Meteen na de race was Ko Kasse redelijk bij zijn positieven. Hij hoopt zijn Europese titel nu ein delijk te gelde te kunnen maken. „Want als ik een bedrijf was, was ik allang failliet geweest. Écht alle spaarcentjes zijn op. Ik ben blut. Daarom hoop ik nu een goede Europese sponsor binnen te halen. Want ik wil mijn titel volgend jaar wel kunnen verde digen. Misschien is die bank die de ploeg van Jan Raas sponsort wat. Ik denk dat ik daar morgen maar even over mijn hypotheek ga praten." TOKYO (ANP) - Voor velen is het een droom. De wereldtitel judo alle categorieën veroveren in Tokyo, de bakermat van de sport. De meeste Europeanen beschouwen de klasse als een herkansing voor zwaargewich ten die hebben gefaald in de plus 95 kilogram, maar voor Ja panners staat het winnen van alle categorieën gelijk aan het krijgen van de goddelijke sta tus. Daarom was hel respect voor de prestatie van Monique van der Lee gisteren in de Ma kuhari Event Hall in Tokyo zo groot. Het deskundige judopubliek waardeerde de wijze waarop Van der Lee haar eerste mondiale ti tel pakte. Met uitzondering van de partij in de halve finale tegen de Cubaanse Rodriguez, won de Tilburgse (21) al haar ontmoe tingen met ippon, een vol punt. „Ze was nog nooit zo goed als vandaag", oordeelde haai1 trai ner Peter Ooms, die na Anita Staps (1980) en Irene de Kok (1986 en 1987) zijn derde wereld- Cicot uit Frankrijk. Ze had drie uur de tijd voor de halve finale, maar wilde eigenlijk het liefst zo snel mogelijk weer de mat op. „Ik had heel veel zelfvertrou wen. Kom maar op, dacht ik. Ik wil nu vechten. Als het niet goed gaat, ben ik blij met zo'n lange pauze, maar nu wilde ik zo graag. Ik voelde dat ik vandaag die titel zou pakken." Haar voorbereiding was niet op timaal. Na de teleurstellende EK in Birmingham, waar ze als derde eindigde, onderging ze een operatie aan de arm waarbij de chirurg botsplinters weghaalde. Dat was noodzakelijk anders zou haar gewricht om de ha verklap op slot raken. Boven dien ontdekten doktoren dat ze de ziekte van Pfeiffer had. Pas in de zomer kon ze weer vol op trainen. Ze ging echter niet mee op trainingskampen met de Nederlandse ploeg naar Zuid- Korea en Japan. Net als Angeli- que Seriese gaf ze de voorkeur aan een voorbereiding in eigen huis. „Ik wilde wel naar Zuid- Korea, maar niet naar Japan omdat daar toch geen tegen standsters voor me te vinden zijn. Maar op deze manier kun je dus ook succes boeken." Naai1 de Olympische Spelen zal het haar niet brengen, want Se riese behaalde de wereldtitel in de klasse +72 kg en heeft bo vendien een onoverbrugbare voorsprong in punten ten op zichte van Van der Lee. On danks de wereldtitel telt de pres tatie van Van der Lee niet. Haar klasse, alle categorieën, staat in Atlanta niet op het programma. „Maar ik streef nog steeds naar deelname op de Olympische Spelen", aldus Van der Lee. „An- gelique heeft haar ticket nog niet op zak, ze moet wel vormbe houd tonen. Ik vecht door totdat de deelname van Angelique defi nitief vaststaat." Lang nagenieten van de wereld titel kon ze niet. Van de organi satie kreeg ze nauwelijks tijd ge lukwensen in ontvangst te ne men, ze moest meteen naar de dopingcontrole. Twee uur lang probeerde de Brabantse een plasje te produceren. Water en bier hielpen echter weinig. Haar blaas was leeg. „Logisch, want vlak voor de wedstrijd ga ik al tijd plassen. Zeker als ik tegen die „dikkerds" moet", legt ze uit. „Als die op me vallen en ik heb een volle blaas, plas ik spontaan in de broek. Dat risico mag ik niet lopen." Gullit lijkt nog jaren mee te kunnen als vrije verdediger kampioene afleverde. „Ze maakt punten en dat maakt ju do spectaculair." In de finale tegen de Chinese Sun leek de Tilburgse studente economie in het nauw te komen. De sterke Aziatische tilde de re latief lichte Van der Lee omhoog alsof ze aan het bankdrukken was. En liet haar vervolgens op het hoogste punt doodleuk val len. „Dat was erg, ik lag gewoon te stuiteren op de grond", zei Van der Lee. Zij liet zich echter niet uit de weg slaan door het machtsvertoon van de tegenstandster en verras te haar met een houdgreep. „Ze lag onder me te draaien, pro beerde uit mijn greep te komen, maar ik wist dat ik haar niet meer zou loslaten. Toen ook merkte ik dat ik bang was de we reldtitel te veroveren. Ik moest aan het idee wennen." Eigenlijk had ze twee jaar gele den, op de WK in Hamilton, de hoogste titel al kunnen pakken. Ze was de sterkste van allemaal, maar verloor door een scheids rechterlijke dwaling in de halve finale van Anno. Meer dan de derde plaats zat er toen niet in. „Dat voorval zat me niet lekker, ik wilde in Tokyo iets rechtzet ten", aldus Van der Lee. Het onoverwinnelijke gevoel dat hoort bij een wereldkampioene kreeg ze na de kwartfinale tegen Monique van der Lee viert haar wereldtitel in de klasse alle categorieën. van onze verslaggever Henri van der Steen LONDON - Hij vond zelf dat hij. voor rust, redelijk goed had gespeeld. Den nis Bergkamp had echter redelijk waardeloos gespeeld. De score was er ook naar: Chelsea-Arsenal 1-0. De in breng van Bergkamp in de derby was van geen belang geweest, die van Ruud Gullit wel. De libero van Chelsea speelde een redelijk goede wedstrijd. Afgaande op het duel van zaterdagmid dag moet Dennis Bergkamp een moei lijke tijd worden voorspeld in de Pre mier League. De stilist van Arsenal ging ten onder in een vechtwedstrijd die heel veel tempo en heel weinig goed voetbal bracht. Als door de duivel bezeten ging de bal anderhalf uur heen en weer. Ruud Gullit kan terugzien op een be hoorlijk optreden, maar op Stamford Bridge was één oog koning. Voor rust voetbalde Gullit ingetogen en permit teerde hij zich twee fouten die tot goede kansen voor Arsenal leidden. Na de pauze kwam Gullit enkele keren vanuit de verdediging gevaarlijk op en zelfs was de oud-international betrokken bij de winnende goal. Die viel uit een hoekschop, door Gullit afgedwongen nadat hij de bal uit een vrije trap op de paal had gekopt. Arse nal redde de zaak door een corner weg te geven, die echter twee rebound-mo gelijkheden opleverde voor Chelsea. De tweede, voor Hughes, betekende 1-0 na 50 minuten. Ook met Glenn Helder kon Arsenal daarna weinig meer uitrichten, al had de invaller nog een voortreffelijke kans op de gelijkmaker. Vrij voor Chelsea- keeper Kharine probeerde Helder het heel artistiek maar tevens heel fout, met buitenkant links. De bal zwaaide voorlangs. Onzichtbaar Dennis Bergkamp was na rust hele maal onzichtbaar. In de eerste helft was hij nog tot enkele mooie balletje geko men. maar naarmate de wedstrijd vor derde. was er steeds minder van hem te zien Bij kopduels zag je hem steeds alibi-sprongetjes maken, bij het aanne men - en vervolgens verspelen - van de bal greep hij voortdurend naar de enkel die weer eens door zijn tegenstander was 'meegenomen'. Bergkamp speelde, kortom, als een violist in een dweil band: niet op zijn plaats. Zelf vond hij het dus wel meevallen. „In de eerste helft heb ik redelijk gespeeld, na rust moest ik het meer van momen ten hebben." Hij zegt zichzelf juist zeer goed op zijn plaats te voelen in het En gelse voetbal. „Hier krijg je tenminste de kans om te voetballen, juist door het hogere tempo." De technicus, voor 7,5 miljoen pond aangeschaft, is echter geen Alan Shea rer - de beste spits van Engeland - en geen Stan Collymore of Andy Cole. En zeker geen Ian Wright, de jungle-spits die bij Arsenal voorin de kastanjes uit het vuur haalt. De Engelsen prijzen Bergkamp echter voortdurend, ook za terdag, deels omdat ze gewend zijn ie dereen te prijzen. Chelsea-manager Glenn Hoddle: ..Dennis is een gewel dige speler, hij is een enorme verster king voor onze competitie. Ik vond hem vandaag ook heel redelijk spelen." Ruud Gullit vindt Dennis Bergkamp maar een soesjeseter. geen echte man. „Heeft hij het als spits moeilijker dan ik Helemaal niet. Hij moet alleen zor gen dat hij wordt aangespeeld en dat doet-ie niet. Toen ik voorin speelde, kreeg ik altijd de bal. Ik zorgde daar ge woon voor. Hij moet daar ook voor zor gen." Op menig moment was Ruud Gullit de afgelopen jaren een kletsmajoor, maar de Amsterdammer heeft inmiddels weer enig recht van spreken. In Enge land is hij als een grootheid ingehaald, bij Chelsea weet hij zich gekoesterd door een enorm respect. En hij betaalt terug met goede prestaties. Vooral zijn fysieke presence is nog altijd indruk wekkend. „Ik ben fit, ik voel me ook helemaal geen 33", zei hij na de wedstrijd, die hij vanwege een griepje toch wat voorzich tig had gespeeld. Engeland is echter diep onder de indruk van de libero Gul lit. Spelers, managers, journalisten en fans vergelijken hem zelfs met de onver gelijkbare Franz Beckenbauer. De vraag van een Britse verslaggever waarom hij nooit libero heeft gespeeld in Oranje, ontlokte Gullit een brede grijns. „Dat is een hele, hele goeie vraag." Maar in het Nederlands elftal zien ze hem nooit meer, herhaalde Gul lit nog maar eens. Chelsea is dolblij met z'n nieuwe laatste man. Manager Hoddle: „Ik zocht een li bero en had er zes of zeven op mijn lijst je staan. Gullit stond bovenaan, want ik had de indruk dat hij wel op die posi tie wilde spelen." En Gullit zelf: „Ik heb eerst bij Sampdoria aangekaart dat ik niet meer als spits wilde voetballen maar liever nog een tijd als libero." Kennelijk zag Sampdoria-trainer Erics son dat niet zitten. Gullit: „Toen heb ik besloten Italië te verlaten. Op dat mo ment kwam Hoddle met zijn voorstel of ik bij Chelsea achterin wilde komen voetballen." Status In het elftal van Hoddle kan Gullit op status, kracht, snelheid en inzicht nog zes jaar mee als libero, zo lijkt het. Dat is opmerkelijk omdat er jaren geleden al een einde dreigde te komen aan de loopbaan van het krachtmens dat door talloze knieoperaties vroegtijdig versle ten leek. Bij Chelsea voetbalt Gullit echter soepeitjes nog een riante verlen ging aan zijn carrière. Gullit: „Al ben je wel anderhalf uur in de weer daar achterin. Ik wilde zelfs nog meer doen. In de voorbereiding speel den we tegen Porto, kwamen we na rust niet aan de bal. Ik wilde jagen, die Por tugezen opsluiten, tot balverlies dwin gen. Dat werd me door Hoddle ontra den. Hij zei: 'Straks in de competitie hoefje niet naar de bal toe, die bal komt vanzelf naar jou toe.' Dat klopt inder daad. Dus kan ik me concentreren op de momenten dat ik op kan komen. Niet te vaak natuurlijk, want het is wel elke keer 40.50 meter heen en terug. Na rust ging dat vandaag echter wel lek ker. Ik voelde dat ik toch wat meer kon brengen dan ik aanvankelijk dacht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 18