Vrouwen ongrijpbaar naar goud Hoek is geen underdog meer Crisissfeer bij Feyenoord na afstraffing Nederlandse volleybalsters schrijven geschiedenis op EK Ajax bewaart stilzwijgen over Kluivert Tomba poseert naakt Marciano Vink heeft nog veel ritme nodig sHAVEN80& Ronaldo (links) bezorgde zijn bewaker Van Gobbel een moeilijk avondje in de topper PSV-Feyenoord. foto Reuters van onze verslaggever Ronald van Dam ARNHEM - De Russische coach Nikolai Karpol had zaterdag zelfverzekerd gebruld: „Ga het bos niet in als je bang bent voor wolven." Zijn ploeg had op het EK tot de halve finales nog geen set verloren. De Nederlandse volleybalsters haalden hun I schouders op en gingen gewoon op pad. Al wat ze in de Rijnhal I in Arnhem tegenkwamen wa ren wat makke Russische en Kroatische schapen. Erna Brinkman had geen wolf gezien. AMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft na overleg met alle be trokkenen beslissingen geno men in de zaak rond Patrick Kluivert. Zoals voorzitter Van Praag al eerder aankondigde, doet de club daarover geen me dedelingen. Ajax handelt de na sleep van de incidenten rond de international intern af. Kluivert was enkele weken gele- I den betrokken bij een auto-on geval met dodelijk afloop. De speler reed daarbij te hard. zo bekende hij later. Kort daarop maakte de politie opnieuw pro cesverbaal tegen hem op. ander- maal wegens het overtreden van I enkele verkeersregels. Het bestuur van de Amsterdam se club keurde het rijgedrag van Kluivert af. Technisch directeur Van Gaal noemde zijn gedrag dom. Wel bleef de spits bij de se- lectie. viel de laatste drie duels j zelfs succesvol in. Tussen de be drijven door zaten Van Praag c.s.. Van Gaal en Kluivert met f zijn adviseurs rond de tafel. „Het overleg heeft geleid tot een aantal beslissingen", was de me- dedeling van Van Praag, zon- dagavond. Over de inhoud daar van wilde hij niets zeggen. Over verdere ontwikkelingen rond 1 Kluivert verstrekken alle partij- j en tot nader orde geen informa- tie. GENUA (DPA) - Naaktfoto's van skiër Alberto Tomba heb ben in Italië voor opschudding gezorgd. De 28-jarige onderoffi cier werd door een collega-cara- binieri aangeklaagd wegens ob- sceen gedrag. I Tomba stond in Adam-kostuum I op de voorpagina van het tijd schrift Eva Express 3000. Veer tien Italiaanse parlementariërs I verklaarden de playboy uit Bo logna ook liever in een skipak te zien. Zij vroegen de minister van defensie om de militair discipli nair te straffen. I Twee jaar geleden werd veelvou dig kampioen Tomba al beboet wegens ambtsmisbruik. Toen wegens een verkeersovertre- ding. De populaire skiër had op zijn auto een zwaailicht aange bracht. waarmee hij op de an dere weghelft een file ontweek. Daardoor wilde hij tijdig een feestje in Cortina d'Ampezzo be reiken. „We willen nu wel eens een se rieuze tegenstander." Het klonk arrogant, maar het is Brinkman vergeven. De Neder landse vrouwen schreven dit weekeinde immers geschiede nis. Wat de mannen in Athene niet voor elkaar kregen, lukte de vrouwen in Arnhem wel. Tien jaar na Murphy's meiden' zijn er nu de 'Goedkoops girls': twaalf vrouwen die van een stuntje houden. Zaterdag hield Oranje via een af getekende 3-0 zege voor het eerst in de EK-historie Rusland uit de finale, een dag later nam de Het was al verbazingwekkend dat Hoek zo diep moest gaan om de debutant op de knieën te krijgen. Johan Ballegeer: „Ik heb tien mooie scorings kansen geteld, dat zegt alles over onze tactiek." De niet altijd even uitbundige trainer wilde er maar mee aan geven dat het overwicht van Hoek onmiskenbaar was. Hij vond het niettemin ook zorg wekkend: al die gemiste kan sen. Het zegt veel over de slagvaardigheid van de aan vallers. Davy Gijsel is nog lang niet de gevreesde schutter die hij vorig jaar was en van de twee snelle vleugelspitsen (Geertjan de Smet en Mare Minnaart) ging te weinig drei ging uit. Lange halen Hoek maakte het zich onnodig moeilijk tegen de dappere dra vers van Strijen, die een sim pele tactiek hanteren: lange halen op de lange spitsen. Dan- ploeg van Bert Goedkoop met dezelfde cijfers revanche op Kroatië. Met goud als terechte beloning. Bert Goedkoop voelde zich bevoorrecht in de uitver kochte Rijnhal. Van de 3500 toe schouwers had hij de beste plaats. Want coachen was niet nodig geweest. Af en toe nam nam hij alleen een time-out om zijn speelsters te vertellen dat ze fantastisch stonden te spelen. Zelfs toen Kroatië in de tweede set van 14-7 terugkwam tot 14-13 hield hij zijn praatje positief. Uit gerekend de Kroatische ster ny Magito: „Ik heb in deze klasse nog zelden zo'n slechte tegenstander gezien. We had den er gewoon overheen moe ten lopen." Jos Kayser: „Ze spelen zonder systeem, daar om is het zo moeilijk te bestrij den. Je ziet elke keer weer an dere spelers in de aanval opda gen." Maar kennelijk is dat ook de kracht van Strijen, dat verras send met 1-0 leidde bij de rust. Marcel Breeman kon in de vijf tiende minuut ongehinderd in koppen, na een hoekschop en een doorkopbal van de houte rige verdediger René van Bruggen. Wim Verpoorte en zijn verdedi gers waren voor de wedstrijd al gewaarschuwd. En als ex-trai ner Dick Buitelaar zijn werk als spion van Hoek goed heeft gedaan, moet het ook bekend zijn geweest: die altijd dreigen de kopkracht in het elftal van Strijen, Het excuus van Wim Barbara Jelic sloeg vervolgens een opslag uit en smashte met een daarna de bal buiten de lij nen. Waarna het aangeslagen Kroatië in de derde set in tien minuten tijd (15-2) de hal werd uitgeveegd. Lange dochters Woensdag had de 1.93 meter lan ge Jelic nog in haar eentje Ne derland verslagen en Oranje tot een halve eindstrijd tegen Rus land veroordeeld. Het had Goed koop bijna gedreven tot een smeekbede aan alle Nederland se vaders en moeders: lange Verpoorte: „We reageerden niet op die voorzet, omdat de bal de achterlijn was gepas seerd." Maar zelfs dan nog zag het er amateuristisch, zoals Hoek de tegenstander liet sco ren. Door die treffer kreeg de wed strijd plotseling een ander beeld. Hoek beheerste de ont moeting tot dan toe met een ze kere arrogantie. Geert de Poor ter, van wie het onvoorstelbaar is dat hij nooit eerder door een Belgische scout is ontdekt, liep overal op het veld tegenstan ders voorbij alsof het bejaarde wandelaars waren. De midden velder mocht zich naar harte lust uitleven, in de rug gedekt door de nijvere balveroveraar Patrick Naudts. Komisch Zo bleven de scoringskansen zich maar opstapelen voor het superieure Hoek. Mare Min- dochters graag. Die zou de bondscoach goed kunnen ge bruiken tegen Rusland, meende hij. Maar lengte is niet altijd een garantie voor succes. Elles Lefe- rink, slechts 1.76 meter, bewees het ongelijk van haar coach. Ze was ongrijpbaar voor de Russi sche verdediging. De 18-jarige debutante scoorde twaalf pun ten en haalde vijfentwintig keer de opslag terug. Teamgenote Jerine Fleurke zorgde voor dreiging in het mid den. samen met Brinkman kreeg naart. Geertjan de Smet. Davy Gijsel en Benedikt van de Wai- le verschenen om beurten in kansrijke positie. Het mocht voor de rust allemaal niet ba ten. De meest komische misser was van Geertjan de Smet. die met een wilde afzwaaier de ruit van de kantine aan diggelen schoot. Het rendement van die inspan ningen kon natuurlijk niet uit blijven. Ballegeer deed na de rust een logische omzetting in zijn elftal. Hij liet Franky Stan- daert invallen voor een overbo dige mandekker (Erwin Dek) en werd door de reservist op zijn wenken bediend. Met zijn mooie linker schoot Standaert in de achtste minuut van grote afstand de gelijkmaker in de netten. Daarna was de ban ge broken. Geert de Poorter, in elke wed strijd nog goed voor één doel punt, liet in de 24e minuut van Leferink daardoor veel ruimte aan de buitenkant om te scoren. Iets wat de Russinnen niet luk te. Tot woede van Karpol, die op soms genante wijze zijn speel sters de huid vol schold. Nederland dwong bewondering af met het onbevangen spel. vooral in het slotweekeinde. Jonkies als Riette Fledderus en Elles Leferink raakten niet on der de indruk van de gerenom meerde tegenstanders. Het duo van Jong Oranje speelde in het openingsduel tegen Bulgarije nog wat onwennig, maar daarna waren de twee kamergenotes niet meer te houden. Bert. Goedkoop: „Het voordeel van die twee is dat ze elkaar in het donker nog kunnen vinden. En ze kijken niet op tegen hun tegenstander, simpel omdat ze niet weten wie het zijn. Tijdens de training deden onze wissels het Russische team na. Ik zeg te gen Marrit Leenstra: jij speelt zoals Ogienko, hun passer. Dat is toch geen onbekende. Steekt Elles haar hand op en vraagt: Bert, wie is dat?" Ticket Gek genoeg heeft Nederland als kersverse Europees kampioen geen olympisch ticket verdiend. Wel deelname aan het World Cup-toernooi, dat van 3 tot 17 november in Japan wordt ge houden, en waardoor de Neder landse competitie in het ge drang komt. Goedkoop: „Maar daar gaan we met de clubs over praten." In Japan zijn drie start bewijzen voor Atlanta te verdie nen. Dat wordt een lastige klus voor Nederland tussen groot machten als Amerika, Brazilië en gastland Japan. Goedkoop, cynisch: „Dat zijn we nu toch zelf ook? We gaan daar naar toe om te winnen. Net zoals we hier in Arnhem hebben ge daan. Ik ben heel benieuwd waar we nu ten opzichte van de we reldtop staan." ver buiten het strafschopge bied de doelman van de thuis club tevergeefs duikelen. Heel even liep Strijen toen nog storm op het doel van Hoek. Dat gaf Van de Walle en De Smet alle kans om te counte ren. Uit één van de vele kansen werd de winst veilig gesteld. Van de Walle scoorde zijn vier de treffer op aangeven van De Poorter: 1-3. Patrick Naudts liep na twee ge le kaarten in de Amstel cup in Strijen tegen zijn derde bekeu ring aan. Dat komt hem op een schorsing te staan. De 30-jarige aanvoerder mist waarschijn lijk volgende week de belang rijke uitwedstrijd tegen Spa kenburg. Strijen-Hoek 1-3 (1-01:15. Breeman 1-0, 53. Standaert 1-1, 69. De Poor ter 1-2. 90. Van de Walle 1-3 Scheidsrechter A. Kreileman uit Nijverdal. Gele kaarten. Van Brug gen en Fortuin (Strijen), J. Kayser en Naudts (Hoek) Aantal toe schouwers. 500. EINDHOVEN (GPD) - Waar is het Rotterdams optimisme van begin augustus gebleven? Ie dereen was het erover eens dat Feyenoord sterker was gewor den, maar de komst van Ronald Koeman, Vidmar en Iwan heeft nog niet geleid tot beter voet bal, ook niet tot betere resulta ten. Gisteren werd de Rotter damse ploeg in Eindhoven afge droogd door een veel sterker PSV: 3-0. PSV heerste gisteravond, hoe wel de ploeg natuurlijk wel weer met counters aan de goals moest komen. Vijf minuten na rust was het voor de eerste keer'raak, toen Van Gobbel zijn eerste-di- visie techniek weer eens demon streerde en Cocu het kadootje snel doorgaf aan Jonk. De Volen- dammer wist er wel raad mee en bediende Ronaldo op maat: 1-0. PSV maakte vervolgens het kar wei koeltjes af. uiteraard weer met snelle uitbraken. Jonk maakte 2-0 na een counter via Ronaldo en Nilis, kort voor tijd scoorde Van der Weerden, nadat Ronaldo er van tussen was ge gaan en op de achterlijn Van Gobbel weer eens had gedold. Gezien de speelwijze van Feye noord leek het wel of Willem van Hanegem van mening is dat zijn elftal zwakker is dan vorig sei zoen. De coach had voor een be houdende taktiek gekozen, met slechts één buitenlander (Lars- son) op het veld en drie op de bank. Alle drie (Obiku, Vidmar. Iwan) zijn aanvaller van nature. Ronald Koeman speelde door gaans voor de mandekkers Van Gobbel (tegen Ronaldo) en Bosz (op Nilis). maar slaagde er geen moment in het spel van Feye noord handen en voeten te ge ven. Dat lag niet zozeer aan koe man als wel aan het geklungel rondom hem. Taument was ner gens, Trustfull raakte bijna geen bal goed, voorin speelden Lars- son en Blinker nauwelijks een kans bij elkaar. Het was een trieste constate ring. die vooral trainer Van Ha negem moet hebben geraakt. Jo- rien van den Herik heeft miljoe nen geïnvesteerd in nieuwe spe lers. Glaucio, Schuiteman, Klioejev en Vidmar kostten ge zamenlijk een slordige zes mil joen gulden. Tegen PSV stond er gisteren niet één in de basis. De eerste drie zaten zelfs niet bij de selectie. Dat kan gebeuren, maar niet als de gevestigde orde in het veld mentaal tekort schiet. Dan is er óf in het trans- ferbeleid óf binnen de selectie iets misgegaan. Crisis Jorien van den Herik is geen domme jongen aan de top van Feyenoord. Hij heeft ervoor ge zorgd dat de club na een drei gend faillissement weer op de rails staat. Hij heeft dat groten deels alleen gedaan en weet door zijn intensieve bemoeienissen met alle geledingen werkelijk al les wat zich afspeelt binnen de club. Daardoor is hij op dit mo ment ook op de hoogte van de dreigende crisis. De spelers hebben tot op heden hun lippen op elkaar gehouden. Zij hebben geleerd van de af faire. die zich precies een jaar ge leden afspeelde. Maar dat er on vrede bestaat over de samen werking, is duidelijk. Orlando Trustfull voelt zich ongelukkig door de botsingen (en met name de meest recente in de rust van FC Utrecht-Feyenoord). die hij heeft gehad met zijn trainer. Hij is niet meer bestand tegen de kritiek die zijn coach bij vlagen spuit. De relatie tussen coach en spe lers is na drie seizoenen bekoeld en naar een bedenkelijk niveau gedaald. Van wederzijds respect lijkt geen sprake meer. De ge brekkige. onderlinge communi catie op momenten dat conflic ten en sportieve tegenslagen zich voordoen is daarvan het be wijs. Sinds Letland, waar Feyenoord twee weken geleden een aantal dagen verbleef voor het Europa Cup-partijtje met Dag Liepaja, is de vrolijkheid bij Van Hane gem ver te zoeken. Op persconfe renties is een merkwaardige haat-liefde verhouding ontstaan met het grootste deel van de me dia. Gisteren ontaardde dat in een ijzingwekkende stilte na af loop van PSV-Feyenoord. Nie mand voelde kennelijk nog de behoefte om de trainer van Feyenoord een vraag te stellen. Van Hanegem nam plaats ach ter de microfoon, dronk zijn kof fie op en vertrok weer. Pijnlijker kon het niet. De man. die pas heel laat in zijn carrière besloot trainer te wor den en door Wim Jansen werd binnengehaald bij Feyenoord. heeft altijd gezegd dat hij zal op stappen op het moment dat hij geen plezier meer heeft in zijn werk. Dat moment lijkt dichter bij dan ooit. PSV - Feyenoord 3-0 (0-0). 51 Ronal do 1-0, 71. Jonk 2-0.87 Van der Weer den 3-0 Scheidsrechter: Van der En- de Toeschouwers 27 500 Gele kaart,-Van der Weerden (PSV) PSV: Waterreus; Van der Weerden, Valckx, Faber en Numan, Pahlplatz. Linskens (72. Hoekstra). Jonk en Co cu. Ronaldo en Nilis. Feyenoord: De Goey; Maas. Koe man. Bosz. Van Gobbel en Witschge; Taument (65 Iwan). Trustfull en Van Bronckhorst; Larsson (73. Vidmar) en Blinker (61. Obikui. EINDHOVEN (ANP) - Voor Marciano Vink was zondag niet eens een plaats op de bank ingeruimd tijdens PSV-Feye noord. De middenvelder, voor de verandering fit, ondanks een griepje afgelopen week, heeft volgens trainer Advocaat nog wel een aantal wedstrijden in het tweede elftal nodig voor hij op niveau kan meedoen. Vink was sinds zijn entree bij PSV, begin vorig seizoen, vaak geblesseerd. De laatste weken was hij bankzitter en betrad hij meestal in de slotfase het veld. Zondag ontbrak hij weer en het griepje zou wel de oorzaak zijn. Nee. oordeelde Advocaat. Ook zonder griepje had de voormalige speler van Ajax en Ge noa op de tribune gezeten. PSV speelde ook zonder Wouters, die zaterdag tijdens de trai ning een spier verrekte. Linskens was zijn betrouwbare ver vanger. Geert de Poorter aan de basis van vierde overwinning: 1-3 in Strijen van onze verslaggever Frits Bakker STRIJEN - Johan Ballegeer riep na afloop in onvervalst Nederlands: „Ik heb er maling aan dat de wedstrijd zo slecht was. We winnen en we blijven winnen." Hoek wordt dus langzamerhand volwassen, want in het zaterdagvoetbal staat de wereld op zijn kop. De meest gelouterde van de twee Zeeuwse eersteklassers voert na vier weken de ranglijst aan met de maximale score en is nu voor gerenommeerde clubs als Spakenburg, GWV en DO- VO niet langer de underdog. Voor velen ziet die rangschik king er na zaterdag zelfs nog onwerkelijker uit: Hoek staat fier bovenaan met tw^aalf pun ten, het amateurelftal van Ajax staat onderaan op nul. Met die nieuwe status moet Hoek nog leren omgaan. Het niveau van de koploper was za terdag in de uitwedstrijd tegen Strijen (3-1 winst) bij lange na niet zo indrukwekkend als de score doet vermoeden. Tech nisch manager Nico van de Kerkhove: „Maar ze vinden hier dat we een wereldpartij hebben gespeeld, zo kijken ze tegen ons op." Die bewonde ring was misplaatst. Geert de Poorter, behalve elke week uit blinker nu ook topscorer, in spireerde Hoek tot een aardige krachttoer, De Zeeuwen bogen een 1-0 achterstand om tot een 1-3 overwinning, zonder boven zichzelf uit te groeien. Geert de Poorter, met voorsprong de beste man op het veld in Strijen, ontdoet zich van een bew aker. foto Dirk-Jan Gjeltema De vreugde bij de Nederlandse vrouwen na de finalewinst op Kroatië: Cintha Boersma (links) en Marjolein de Jong lopen juichend langs de volle tribunes. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11