Goes schrikt van vandalisme PZCzeeland Werkgroep bepleit ruimhartiger beleid gehandicapten Goes Het Gasthuis Goes ontwikkelt zich tot zorgcentrum Lintje voor G. D. Ravenstein De Betho werkt aai verbetering van financiële positie Streep door bouw tachtig bungalows in Versche Polder Architecten houden te weinig rekening met wensen ouderen Schade aan openbare eigendommen in jaar tijd kwart miljoen 18 Blue Spirit Drum Bugle Corps klaar voor het kampioenschap DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever GOES - Door vandalisme is in een jaar tijd een kwart miljoen gulden schade aangericht aan Goese gemeentelijke eigendom men en scholen, zowel openbare als bijzondere. Dat blijkt uit het vorig jaar mei ingevoerde scha- deregistratiesysteem. Het dage lijks gemeentebestuur van Goes is geschrokken van dat be drag en vindt ingrijpen noodza kelijk. Het college heeft inmid dels opdracht gegeven om twee werkgroepen te formeren, die preventieve maatregelen moet ontwikkelen. Het registratiesysteem geeft geen beeld van de omvang van het vandalisme in Goes. De ge meente noteert alleen gemelde schades aan openbare en bijzon dere scholen en straatmeubilair zoals verkeersborden, telefoon cellen. prullenbakken, paaltjes en verlichting. Bovendien moet een deel van het schadebedrag worden toegeschreven aan in braken en diefstallen in met na me scholen. Overigens wil Goes op termijn ook de door vandalis- van onze verslaggeefster GOES - De gehandicapten werkgroep Open Deur wil dat de gemeente Goes de WVG-ver ordening (Wet Voorzieningen Gehandicapten) verruimt, zo dat gehandicapten bijvoor beeld een hogere vergoeding krijgen voor vervoer, rolstoel taxi's en woningaanpsingen. Verder vindt de werkgroep dat sommige plaatsen in Goes toe gankelijker en veiliger moeten worden voor ouderen en gehan dicapten. Dit schrijft de werk groep in een brief aan het col lege van burgemeester en wet houders en de gemeenteraad van Goes. i Wat de WVG-verordening be treft, gaat Open Deur uit van de college-voorstellen van de ge meente Hulst. De werkgroep pleit zoals gezegd onder meer voor verhoging van de vergoe ding voor het gebruik van rol- stoelfcfixi's. Ook dienen meer ge handicapten en bejaarden in aanmerking te komen voor een vervoersvoorziening waarvoor een inkomensgrens geldt. Die grens moet hoger komen te lig gen. Verder wil de werkgroep een vlledige vergoeding (nu 75 procent) van woningaanpassin gen. Deze bijstellingen kan de gemeente betalen doordat het WVG-budget is gegroeid en er van onze verslaggeefster GOES - Het verzorgingstehuis Het Gasthuis in Goes gooit het roer om. Als gedeputeerde sta ten de plannen goedkeuren, wordt het Gasthuis een zorg centrum, waar van de 118 ver zorgingseenheden er nog maar 83 overblijven. Het aantal aan leunwoningen wordt uitge breid van 30 naar 53 woningen. Buiten het verzorgingshuis zul len 25 ouderen met een posi tieve indicatie zelfstandig kun nen blijven wonen met alle hulp die in het huis voorhanden is. Voor een dergelijke woonvorm worden ook nog eens tien plaat sen in reserve gehouden. Directeur E. van Driel-Blo- maard is wildenthousiast over het plan. „Het past volledig in het nieuwe denken over oude renzorg en daarmee binnen de doelstellingen van de provin ciale Nota ouderenzorg. Daarin deed de reductie van de verzor gingsplaatsen in de provincie veel stof opwaaien, maar vanuit het Gasthuis heb je toen weinig ophef kunnen vernemen. Het is namelijk een feit dat ouderen lie ver zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen, De cijfers illustre ren dat. In 1990 hadden wij nog meer dan dertig aanvragen en nu nog maar rond de tien. Daar van zijn er vijf die ook elders staan ingeschreven. Daar moet je bijrekenen dat wij al 23 plaat sen hebben ingeleverd en acht mensen ineens hebben gehuis vest uit het opgeheven tehuis in Wolphaartsdijk. Zonder die druk uit de Ouderennota. had den we hier leegstand gehad." Van Driel tekent daarbij wel aan dat de indicatiecommissie strenger is geworden. Wachtlijst Is de wachtlijst voor het verzor gingshuis dramatisch gekrom pen, die voor een aanleunwo ning groeide omgekeerd evenre dig. Het aantal aanvragen voor één van de huidige flatjes bij het Gasthuis bedraagt momenteel tweehonderd. „En dan zijn de flats nog niet opgeknapt. In het Kleding gestolen VLISSINGEN - Uit een kleding zaak in de Walstraat in Vlissin- gen is dinsdagmiddag een aan tal shirts gestolen. De totale waarde van de kleren is ruim 700 gulden. Van de vermoedelijke daders, een nog onbekende man en vrouw, ontbreekt ieder spoor. me veroorzaakte schade aan particulier bezit in het bestand verwerken. Onthutsend Burgemeester drs D. J. van der Zaag spreekt niettemin van 'een onthutsende ontdekking'. „We hebben soms zinderende discus sies over een bezuiniging van een ton, maar naar dit verlies hebben we nog nooit goed geke ken. Niemand heeft zich er druk over gemaakt, terwijl ons in feite een kwart miljoen gulden door de vingers glipt." Het college heeft dinsdag dan ook tot actie besloten. Er komen twee werk groepen. die zich zullen concen treren op enerzijds de openbare gebouwen en scholen en anders zij ds het straatmeubilair. Het college verlangt diepgaande analyses en vervolgens een pak ket aanbevelingen. Uit de cijfers blijkt dat vooral in de binnenstad, de wijk West en de Goese Polder vernielingen worden aangericht. Van der vorig jaar een overschot was van 450.000 gulden. Ook vindt Open Deur dat er te veel verkeersknelpunten zijn in Goes. Het gaat bijvoorbeeld om de kruising Westsingel/Piet Heinstraat en de trottoir-aan sluiting tussen de Ruyterlaan en de Trompstraat. Daarnaast moeten sommige winkels en openbare gebouwen toeganke lijker worden. Op sommige plaatsen in de stad ontbreken invalidenparkeerplaatsen en in verschillende openbare gebou wen zijn geen voorzieningen voor slechthorenden. Gemeenten Volgens wethouder D. W. van de Merwe (gehandicaptenbeleid) buigen in de toekomst de ge meenten in het Oosterschelde- bekken zich over deze zaak. Tij dens deze evaluaties zal worden gekeken naar de wensen van Open Deur. Van de Merwe denkt dat er geen volledige vergoeding komt voor aanpassingen in woningen. „Ik verwacht dat in de toekomst meer gehandicapten en bejaar den gebruik zullen maken van de WVG-verordeng. Dan is er niet genoeg geld voor een volle dige vergoeding." Over het het overschot van '94 zegt de wet houder:,, Dit bedrag zou eventu eel wel besteed kunnen worden aan knelpunten voor gehandi capten en bejaarden." plan krijgen die dertig woningen een opknapbeurt en we maken daarnaast nog zes prachtige ap partementen op de hoek Oost- wal/Heernisseweg. De 32 éénper soonskamers in de Vleugel Oost- wal/Oudesingel zullen worden omgebouwd tot 17 appartemen ten. Ook de verzorgingseenhe den in het centrale deel van het complex worden aan de eisen van deze tijd aangepast. Ieder een krijgt een eigen douche." Niet alleen stelt het plan Het Gasthuis in staat beter in te spe len op de behoeften van oude ren: de hele operatie kan bud gettair neutraal worden afge wikkeld. Een deel van het geld komt uit subsidies voor zorgver nieuwing en een ander deel komt uit de huren voor de nieuwe appartementen. Toch zal de huurprijs voor de nieuwe aanleunwoningen tussen 1.100,- en 1.300,- komen te lig gen voor de Oude Singel en tus sen 1.300,- en 1.600,- voor de Heernisseweg. In de huurprijzen zijn de kosten voor verwarming, water en het onderhoud van al gemene ruimten inbegrepen. „De bewoners van de apparte menten kunnen elk moment ge bruik maken van alle zorg die we in het huis te bieden hebben." Service Directeur Van Driel acht het niet uitgesloten dat het Gast huis in de toekomst nog meer buiten de muren zal treden dan het nu al doet. „We hebben al aansluitingen op ons alarme ringssysteem in woningen van de woningstichting. Ook is er overleg gaande voor het verle nen van service in dat soort wo ningen. Best mogelijk dat we in de toekomst ook zorg kunnen verlenen aan mensen die nog in een eigen huis blijven wonen. We zitten wat dat betreft op een fan tastisch punt, middenin de bin nenstad. De vraag naar zelfstan dige ouderenhuisvesting is groot, maar de vraag naar zorg, los van de huisvesting, zou die in de toekomst weieens kunnen overtreffen. Daarop willen we voorbereid zijn." Wat de personele consequenties van het plan zijn, kan de direc teur nog niet overzien. „We heb ben steeds mensen voor bepaal de tijd aangenomen maar ook de activiteiten buiten het tehuis brengen natuurlijk werk voor verzorgenden met zich mee. Waar verschuivingen plaatsvin den van binnen naar buiten, krij gen de mensen die bij ons in dienst zijn vanzelfsprekend voorrang." Burgemeester D. J. van der Zaag (links) feliciteert G. D. Ravenstein uit Wolphaartsdijk met zijn koninklijke onderscheiding. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - De Goese burgemees ter drs D. J. van der Zaag reikte woensdag een konink lijke onderscheiding uit aan G. D. Ravenstein (55) uit Wol phaartsdijk. Hij kreeg de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Na ssau, voor zijn veertigjarig dienstverband bij het elektro technisch bedrijf Van Riet schoten en Houwens Zuid- West bv in Capelle aan den IJssel. Ravenstein kwam in 1955 in dienst van het bedrijf als leer ling elektro-monteur. Na tien jaar in de werkplaats, waar hij onder meer schakelborden monteerde en zeker in gskas- ten reviseerde, heeft hij voor namelijk 'op locatie' gewerkt. Zo was hij in 1987 voor Rijks waterstaat uitvoerder van de nieuwbouw van de sluizen in Hansweert. Hij gaf daar lei ding aan zo'n veertig mede werkers. Sinds 1987 werkt hij bij de werf Van de Giesssen de Noord in Alblasserdam, waar hij verantwoordelijk is voor het technisch onderhoud aan alle installaties voor de scheepsbouw. In zijn vrije tijd houdt Raven stein zich bezig met water sport. Hij heeft ook diverse bestuursfuncties vervuld op dit gebied. Zo was hij van 1978 tot 1982 lid van de commissie watersport van de Goese Sportraad. Ook heeft hij acht jaar in het bestuur gezeten van de watersportvereniging Wolphaartsdijk. Vorig jaar trad hij toe tot het bestuur van de Vereniging voor woon schepen-arken 'Kortgene'. Tenslotte verricht hij metin gen aan kruisers en zeiljach ten en stelt hij wedstrijdhan dicaps vast als rayonhoofd Zeeland van het Koninklijk Watersportverbond/KNWV. Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg oefent voor het Nederlands Kampioenschap 1995. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Donkere wolken joegen woensdag avond over de parkeerplaats naast de Vitite-fabriek aan de Herculesweg in Middelburg. De koude wind ging door merg en been. Dat ongerief deerde de leden van het Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg niet. Ze ble ven onversaagd door oefe nen. Zaterdag is voor hen de grote dag. Dan nemen ze deel aan het Nederlands drum en bugle kampioenschap in het stadion de Galgenwaard in Utrecht. De strijd zal gaan om de A-Class titel 1995. „Als jullie het nog een keer fout doen. ga ik naar huis om Ajax te zien voetballen", luidt het commentaar van drum instructeur E. van Gemert. Zijn percussie-groep staat achter op het parkeerterrein op te warmen. Vaste drumpa tronen moeten de spieren los maken. De wind voert het tromgeroffel ver met zich mee. Verderop zijn de blazers te horen. Onder hun geschal loopt de groep danseressen zich warm. Blue Spirit werd in 1982 opge richt. Het is een drum bugle korps en onderscheidt zich van de traditionele muziek korpsen door een compleet andere muziek- en showstijl. Deze stijl is overgewaaid uit Amerika, waar het drumcorps al tientallen jaren erg popu lair is. In 1971 werd het Drum Corps International opge richt, dat zich bezig hield met de organisatie van wedstrij den en de promotie van drum- corpsactiviteiten. Eind jaren '70 waaide het drumcorps over naar Europa en dus ook naar Nederland, waar korte tijd later Drum Corps Holland werd opgericht. Van deze or ganisatie is ook Blue Spirit lid. Hard werken Het drumrps bestaat uit 45 man. De jongste deelnemer is elf en de oudste is vijfenveer tig jaar. „Er heerst een goede mentaliteit", vertelt voorzit ter M. Matthijsen uit Middel burg. „De leden weten dat er hard gewerkt moet worden en dat doen zij ook zonder mor- ,ren. Iedereen is bijzonder ge motiveerd." Hij wil niet verge lijken met Amerika, waar le den soms acht uur per dag moeten trainen. „In de USA is het pas afzien." Het is ni alleen de muziek die voor een eerste prijs moet zor gen in Utrecht. Matthijsen: „De choreografie is minstens zo belangrijk. De jury let over al op. Fout is fout." In maart begint het allemaal. Geduren de het hele seizoen wordt geoefend. Er worden verschil lende wedstrijden gedaan, zo genaamde contests. In sep tember vindt de landelijke af sluiting plaats met het kam pioenschap. Wedstrijdstuk Het programma dat Blue Spi rit opvoert, duurt twaalf mi nuten. Het stuk is gearran geerd door J. Kerkhove uit Middelburg en bestaat uit vier losse nummers. Die zijn, op het eerste na, geïnspireerd op verschillende bestaande nummers uit de jaren zestig. Zo passeert MC Hammer met Do not pass me by de revue, gevolgd door de Rolling Sto nes met Painted black. Hierin voegde Kerkhove enige Spaanse accenten toe 'om het wat spannender te maken'. Na Tuesday afternoon van de Moody Blues sluit de groep af met A whiter shade of pale van Procol Harum. Hierin zijn passages van Hey Jude van de Beatles verweven. Het optreden van Blue Spirit zal zaterdagmiddag live te ho ren zijn op Radio Actief. Zaag wil de bevindingen voor het centrum enigszins nuance ren. „Het is natuurlijk logisch dat in een uitgaansgebied, waar in het weekeinde massa's jonge ren vertoeven, vandalisme voor komt." De Goese Polder is ech ter de verontrustende koploper met ruim een ton schade. De praktijk wijst uit dat jongeren veel kapot maken op hun route van het centrum naar huis. In de nieuwe wijk Oostmolenpark blijft relatief het meeste heel. Van der Zaag verwacht dat de preventiemaatregelen uiteinde lijk niets extra hoeven te kosten. De kosten daarvan kunnen wor den weggestreept tegen een da ling van de nodige herstelwerk zaamheden. Er ligt wel een bud gettair probleem. Het schadebe drag van een kwart miljoen gul den is niet terug te vinden in de begroting. Investeren in preven tie betekent dat ergens in die zelfde begroting geld moet wor den gevonden. „Het college zal straks inderdaad moeten aange ven of en hoeveel geld daarnaar toe moet." Werkgroep: voorzieningen gehandicapten kunnen beter van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Werkgroep Toegankelijkheidsbevordering op Sehouwen-Duiveland wil dat de eilandelijke WVG-over- schotten worden aangewend voor een verbetering van het voorzieningenniveau voor de minder validen. Gedacht wordt onder meer aan het verstrekken van bruikleenauto's, het ver soepelen van de financiële rege lingen en het optrekken van de inkomensgrens. Dit schrijft de werkgroep in een brief aan alle Sehouwen-Duivelandse ge meenten. In totaal doet de werkgroep acht suggesties, ondergebracht in de categoriën 'vervoer', 'rolstoel voorziening' en 'woonvoorzie ning'. Bedoeling is dat de ge meenten maatregelen nemen die tot een soepeler WVG-beleid leiden, stelt de organisatie. De sociale dienst heeft al te kennen gegeven dat het overschot van 1994 beschikbaar blijft voor uit voering van de WVG. Politie betrapt 25 hardrijders. GOES/ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdag in het kader van het project gericht verkeerstoe zicht snelheidscontroles gehou den in Kapelle, 's-Gravenpolder en Serooskerke (S). In Kapelle werden op de provin ciale weg N289 (limiet 80) elf hardrijders betrapt. De hoogst gemeten snelheid was 105 km/u. Op de Goesestraatweg in 's-Gra venpolder (limiet 80) werden geen overtredingen gesigna leerd. Op de Serooskerkseweg bij Serooskerke (S) (limiet 80) werden veertien hardrijders be trapt. De hoogst gemeten snel heid was 110 km/u. Open huis bij dierenasiel VLISSINGEN - Het dierenasiel aan de Lange Leenweg in Vlis- singen houdt zaterdag 7 oktober van 10 tot 16 uur open huis. In de Nederlandse dierenasielen wor den jaarlijks zeventigduizend honden en katten opgevangen. Ze worden verzorgd door dui zenden vrijwilligers. Negentig procent van alle opgevangen dieren komen uiteindelijk bij een nieuw baasje terecht. Tijdens het open huis kunnen belangstellenden informatie, krijgen over vogel- en egelop- vang De Mikke in Middelburg, reptielenzoo Iguana en kinder boerderij De Klepperhoeve. De Kynologenclub Zeeland geeft enkele demonstraties. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar mogen op het terrein van het' dierenasiel een rommelmarkt houden. Tussen het Miro-par- keerterrein en het asiel rijdt de hele dag een paardentram. Boete voor diefstal lamp MIDDELBURG - De diefstal van een schemerlamp ter waar de van 79 gulden is een 34-jarige vrouw uit Middelburg duur ko men te staan. Zij stal de lamp woensdag rond 12.50 uur uit een winkel aan de Pottebakkerssin- gel in Middelburg, maar werd aangehouden. De vrouw kreeg van de politie een boete van tweehonderd gulden. 'S-HRARENDSKERKE Kledingbeurs - Peuter speelzaal Het Arendsnest in 's- Heer Arendskerke houdt maan dag 2 oktober een kledingbeurs in het Arendhuis. Belangstellen den kunnen terecht van 19.00 uur tot 20.30 uur. Behalve win- terkleding, speelgoed en baby artikelen worden ook artikelen te koop aangeboden die zijn ver vaardigd door de ouderwerk groep. van onze verslaggevei GOES - Minder rijheid bij het opnemen van ATV-dagen en personeelsreisjes niet op werk-, maar op vrije dagen: een reeks maatregelen moet het werk voorzieningschap De Betho in Goes een betere financiële posi tie geven. Dit zei De Betho-di- recteur A. Leenhouts woensdag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur. „We richten ons op directe effecten op de korte termijn", zei Leenhouts. Reden voor die snelle aanpak vormt de nieuwe wet op de so ciale werkvoorziening, die per januari '97 wordt doorgevoerd. „Over de ontwikkelingen die daarna volgen valt nu niets te zeggen", aldus Leenhouts. Volgens de directeur is het een landelijke trend dat sociale werkvoorzieningsplaatsen fi nancieel in de problemen zitten. Het is onder meer aan de poli tiek om daaraan iets te doen, meent de directeur. Maar dat be tekent niet dat De Betho zelf passief blijft. „Intern kunnen we zelf een aantal zaken oplossen." Tientallen werkgroepjes binnen De Betho bekijken momenteel hoe het exploitatie-resultaat di rect kan worden verbeterd v Daarnaast moeten er in het so-r ciale vlak maatregelen worden genomen. „En dat doet natuur lijk pijn", aldus Leenhouts. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de ATV-problematiek. Zo kunnen hoveniers worden gedwongen de wintermaanden ATV-dag op te nemen, omdat er dan v( hen minder werk is. Verder 2 er er veranderingen in het al mene beleid. Zo wordt scha® maakwerk bij De Betho door gen personeel gedaan. Bed ling is daar-inleenpersoneel v< aan te trekken, zodat het eig personeel volledig gespai t" blijft om voor De Betho te p 5" duceren. Zeer vers Gehoopt wordt dat de maat gelen per januari '96 vruchten werpen. Veel meer kon Le< houts woensdag nog niet zegg over de zogenoemde verbef ringsplannen, die nog zeer v h' zijn. Bedoeling is daar tijde 'u een volgende vergadering vz} het algemeen bestuur op teri'1 te komen. Afgelopen voorjaar bleek De tho plotsklaps te kampen n een tekort van 7,2 ton. Beslotf10 werd dat gat te dichten via greep in het egalisatiefonds. I) fonds werd ooit ingesteld om lamiteiten vanuit de markt oj vangen. Woensdag werd bes ten elk jaar minstens 2,4 ton rug te laten vloeien in dat fon Aan de hand van de exploitat jt resultaten kan elk jaar wore bekeken of wellicht meer dan ton in het fonds terug kan. kan binnen hoogstens drie jip het bedrag van 7.2 ton terug z gestort. V* van onze verslaggever DEN HAAG/RETRANCHE- MENT - De Raad van State heeft een streep gezet door het plan van de gemeente Sluis- Aardenburg om tachtig bunga lows te bouwen in de Versche Polder bij Retranchement. In navolging van gedeputeerde staten van Zeeland stelt de Raad van State dat de bebou wing van de Versche Polder tot een onaanvaardbare aantasting van het karakteristieke land schap aan de oostkant van Re tranchement leidt. Gedeputeerde staten besloten in april 1993 hun goedkeuring te onthouden aan het bouwplan. Gs onderschreven de bezwaren van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de directie Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie in Zeeland. Beide instanties be weerden dat het plan afbreuk doet aan de landschappelijke en cultuurhistorische waarden in het gebied. De voormalige gemeente Sluis, de plaatselijke VW en de dorps raad Retranchement dienden daarop beroepschriften in bij de Raad van State, maar deze wa ren niet overtuigend genoeg. De Raad van State stelde dinsdag in zijn uitspraak dat de bouw van tachtig woningen niet in verhouding staat tot de bestaan de woningvoorraad in Retran chement. Verder was de behoef te aan de bungalows volgens de Raad van State niet aangetoond en is de bouw niet in overeen stemming met het provinciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme. Daarnaast stelt de Raad van State dat gs terecht vrezen voor het verval en de ai tasting van het landschappel karakter van het gebied. je Inhoudelijk Woordvoerder T. Kramer van ZMF was dinsdag zeer in z;j| nopjes met het besluit. „We z vooral blij dat het plan op inhi delijke gronden is afgeweze aldus Kramer. „Het wordt ,e heel moeilijk voor de gemeei ni Sluis-Aardenburg om via <ic andere weg toestemming vijja het bouwplan te krijgen." L Vorig jaar liet een woordvoeri van de toenmalige gemeei Sluis weten dat er ook na een slissing in het nadeel van de meente nog geen man overbot zou zijn. Gs hadden namelijk der druk van provinciale stall de toezegging gedaan dat streekplan op onderdelen ven derd kon worden om wonir bouw in de Versche Polder nog mogelijk te maken." Kramer: „Het lijkt me echl sterk dat gs de gemeente Slul Aardenburg nog medewerk! I kan geven na die harde u spraak van de Raad van Sta] Bovendien moet ze dan terug) men op haar inhoudelijke zwaren tegen het plan en datf toch een vorm van gezichtsvf.{ lies." Teleurgesteld Wethouder J. J. du Fossé vanpf gemeente Sluis-Aardenburg l|l weten zeer teleurgesteld te z door de uitspraak. „Verder ks31 ik nog niet reageren, omdat ikc|" motivatie van de Raad van Str te nog niet onder ogen heb had en eerst met de andere ledïj; van het college wil besprek/" wat we verder kunnen doen." van onze verslaggever SLUIS - Hoewel steeds meer mensen van de derde leeftijd zo lang mogelijk zelfstandig wo nen, houden architecten nog te weinig rekening met de eisen en wensen van ouderen. Volgens woordvoerder H. Leurs van de Belgische adviesgroep voor de ouderenhuisvesting Leefboom en de Zeeuwse architect T. Tuinhof zou het daarom een goede zaak zijn als de normen en eisen voor seniorenwonin gen algemeen geldend worden voor alle huizen. Tuinhof, Leurs en directeur H. Masclee van verzorgingshuis Rozenoord in Sluis voerden woensdag het woord tijdens een bijeenkomst in Sluis van de stichting Vlaams-Zeeuws oude- renjaar. Deze stichting werd in 1993 in het Europees Jaar van de Ouderen opgericht. Ze organi seert regelmatig bijeenkomsten waarop over kwesties die voor ouderen belangrijk zijn van ge dachten wordt gewisseld. Tij dens de bijeenkomst in Sluis stond de huisvesting voor senio ren centraal en daarom werd on der meer een bezoek aan woon zorgcentrum Het Rondeel ge bracht. Leurs verklaarde in zijn toe spraak voor de vele tientallen belangstellenden dat uit een marktonderzoek in Vlaanderen was gebleken dat circa 65 pro cent van de senioren het liefst zelfstandig woont. „Die zelfstan digheid kan vaak al geboden worden door kleine ingrep aan de woning", aldus Lei „Verder dient het aanbevel om bij huizenbouw zo'n indel te maken dat er in het gezin ruimte is voor iemand van eerdere generatie." Leurs gaf aan het spijtig te n den dat Nederlandse en Bel sche architecten zich bij h werk alleen laten informei over de woonsituatie van ou ren wanneer ze daarvoor i dracht krijgen. „Ze zouden va| meer rekening moeten houdil met de wensen en vereisten vlg de oudere bewoners", aldus Vi| Leurs. „Vaak gaat het om kleiig dingen die geen geld kosten, i| als het verlagen van de stopcdK tacten en het niet plaatsen vi| drempels." I Ook Masclee ging in zijn beto(E in op de wens van de mees ouderen om zo lang mogelL zelfstandig te wonen. „In de td[ komst moet er bij nieuwbod voor worden gezorgd dat de WK ningen levensloopbestendigb zijn", aldus Masclee. „Ze moetisl bijvoorbeeld ook voor gebrjl: kers van rolstoelen goed toegajh kelijk zijn." Ie MIDDELBURG F Kledingbeurs - De Unie vin Vrijwilligers houdt donderdafu oktober in het pand Her«S gracht 52 in Middelburg een vjk koop van dames- en herentós ding. Belangstellenden kunn|h er terecht van 9.30 tot 13.30 uijC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26