Schouwenaar Opel NOG NOOIT VERTOOND!!! Architecten houden te weinig rekening met wensen ouderen Bossenburghers vinden vernieuwde carports te nauw Ludieke kennismaking auto- en allochtonen Middelburg zeeland DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 W 18 Blue Spirit Drum Bugle Corps klaar voor het kampioenschap NU BIJ SCHOUWENAAR OPEL SctMAJÏ 'ij|| L A,vM Hi >W Willem Flipse bereikt in Westkapelle de 100 TIJDELIJK DE OPEL VECTRA GLS VOOR DE PRIJS VAN EEN OPEL ASTRA KOM SNEL LANGS EN MAAK VRIJBLIJVEND EEN PROEFRIT HET AANBOD IS BEPERKT College Middelburg verwacht spoedig zekerheid over ontwikkeling Ivectra] ZO VINDT U ONS van onze verslaggever MIDDELBURG - Donkere wolken joegen woensdag avond over de parkeerplaats naast de Vitite-fabriek aan de Herculesweg in Middelburg. De koude wind ging door merg en been. Dat ongerief deerde de leden van hel Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg niet. Ze ble ven onversaagd door oefe nen. Zaterdag is voor hen de grote dag. Dan nemen ze deel aan het Nederlands drum en bugle kampioenschap in het stadion de Galgenwaard in Utrecht. De strijd zal gaan om de A-Class titel 1995. ..Als jullie het nog een keer fout doen. ga ik naar huis om Ajax te zien voetballen", luidt het commentaar van drum instructeur E. van Gemert. Zijn percussie-groep staat achter op het parkeerterrein op te warmen. Vaste drumpa tronen moeten de spieren los maken. De wind voert het tromgeroffel ver met zich mee. Verderop zijn de blazers te horen. Onder hun geschal loopt de groep danseressen zich warm. Blue Spirit werd in 1982 opge richt. Het is een drum bugle korps en onderscheidt zich van de traditionele muziek korpsen door een compleet andere muziek- en showstijl. Deze stijl is overgewaaid uit Amerika, waar het drumcorps al tientallen jaren erg popu lair is. In 1971 werd het Drum Corps International opge richt. dat zich bezig hield met de organisatie van wedstrij den en de promotie van drum- corpsactiviteiten. Eind jaren '70 waaide het drumcorps over naar Europa en dus ook naar Nederland, waar korte tijd later Drum Corps Holland werd opgericht. Van deze or ganisatie is ook Blue Spirit lid. Hard werken Het drumrps bestaat uit 45 man. De jongste deelnemer is elf en de oudste is vijfenveer tig jaar. „Er heerst een goede mentaliteit", vertelt voorzit ter M. Matthijsen uit Middel burg. „De leden weten dat er hard gewerkt moet worden en dat doen zij ook zonder mor ren. Iedereen is bijzonder ge motiveerd." Hij wil niet verge lijken met Amerika, waar le den soms acht uur per dag moeten trainen. „In de USA is het pas afzien." Het is ni alleen de muziek die voor een eerste prijs moet zor gen in Utrecht. Matthijsen: „De choreografie is minstens zo belangrijk. De jury let over al op. Fout is fout." In maart begint het allemaal. Geduren de het hele seizoen wordt geoefend. Er worden verschil lende wedstrijden gedaan, zo genaamde contests. In sep tember vindt de landelijke af sluiting plaats met het kam pioenschap. Wedstrijdstuk Het programma dat Blue Spi rit opvoert, duurt twaalf mi nuten. Het stuk is gearran geerd door J. Kerkhove uit Middelburg en bestaat uit vier losse nummers. Die zijn, op het eerste na, geïnspireerd op verschillende bestaande nummers uit de jaren zestig. Zo passeert MC Hammer met Do not pass me by de revue, gevolgd door de Rolling Sto nes met Painted black. Hierin voegde Kerkhove enige Spaanse accenten toe 'om het wat spannender te maken'. Na Tuesday afternoon van de Moody Blues sluit de groep af met A whiter shade of pale van Procol Harum. Hierin zijn passages van Hey Jude van de Beatles verweven. Het optreden van Blue Spirit zal zaterdagmiddag live te ho ren zijn op Radio Actief. Bedrijfsweg 2 (Vrijburg), 4387 PD Vlissingen, 0118-461710 Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg oefent voor het Nederlands Kampioenschap 1995. foto Lex de Meester BETREFT TYPE GLS 1.6i 16V METALLIC LAK Boete voor diefstal lamp MIDDELBURG - De diefstal van een schemerlamp ter waar de van 79 gulden is een 34-jarige vrouw uit Middelburg duur ko men te staan. Zij stal de lamp woensdag rond 12.50 uur uit een winkel aan de Pottebakkerssin- gel in Middelburg, maar werd aangehouden. De vrouw kreeg van de politie een boete van tweehonderd gulden. Kledingbeurs - Peuter speelzaal Het Arendsnest in 's-' Heer Arendskerke houdt maan dag 2 oktober een kledingbeurs in het Arendhuis. Belangstellen den kunnen terecht van 19.00 uur tot 20.30 uur. Behalve win- terkleding, speelgoed en baby artikelen worden ook artikelen te koop aangeboden die zijn ver vaardigd door de ouderwerk groep. MIDDELBURG Kledingbeurs - De Unie van Vrijwilligers houdt donderdag 5 oktober in het pand Heren gracht 52 in Middelburg een ver koop van dames- en herenkle ding. Belangstellenden kunnen er terecht van 9.30 tot 13.30 uur. Dorkas - De werkgroep Wal cheren van de christelijke hulp organisatie Dorkas Hulp houdt vrijdag 6 oktober vanaf 20.00 uur in de Gasthuiskerk te Middel burg een lezing over straatkin deren. De organisatie wil zich de komende jaren inzetten voor de ze groep kinderen in Kenia, Ethiopië, Rusland en Roemenië. In deze landen heeft Dorkas hui zen waar straatkinderen worden opgevangen. Ze krijgen eten, kleding en leren een beroep. Aan de hand van videobeelden en dia's zal de christelijke hulpor ganisatie een beeld geven van het werk dat Dorkas verricht. Open huis bij dierenasiel VLISSINGEN - Het dierenasi aan de Lange Leenweg in Vli singen houdt zaterdag 7 oktob van 10 tot 16 uur open huis. Ini Nederlandse dierenasielen wc den jaarlijks zeventigduizei honden en katten opgevange oe Ze worden verzorgd door dl iij( zenden vrijwilligers. Negent Bi] procent van alle opgevangi 9e dieren komen uiteindelijk 1) een nieuw baasje terecht. Tijdens het open huis kunnf belangstellenden informat c krijgen over vogel- en egelo d vang De Mikke in Middelbui C reptielenzoo Iguana en kinde si boerderij De Klepperhoeve. I C Kynologenclub Zeeland gee n enkele demonstraties. Kinderi n van zes tot en met twaalf ja si mogen op het terrein van h c dierenasiel een rommelmari o houden. Tussen het Miro-ps a keerterrein en het asiel rijdt1 o hele dag een paardentram. e: van onze verslaggever WESTKAPELLE - In 1928 kocht Willem Flipse uit Westkapelle een huisje aan 't Hout. Het was gebouwd door een aannemer met zijn zonen, die in de crisisjaren om werk verlegen zaten. De aannemer zette het huis te koop maar er was niemand die het kon betalen. Willem Flipse legde uiteindelijk de gevraagde 1800 gulden op tafel en woensdag werd hij in datzelfde stulpje honderd jaar. Flipse woont nog steeds op zichzelf, zij het dat zijn zoon achter hem woont en hij een kleinzoon als buurman heeft, en hulp dus nabij is. Helaas kan hij die juist op zijn verjaardag goed gebrui ken, want de jarige ligt nu net op bed met buikloop. Hij is overigens wel aan de bete rende hand. laat hij vanon der een warme deken weten. Flipse is de tweede Westkap- pelaar die dit jaar de magi sche grens van 100 jaar be reikt. Op 28 januari 1895 werd L. Roelse geboren, acht maanden later zag Flipse het levenslicht. Zij zaten sa men op de lagere school en op de landbouwschool. Flip se is ook werkelijk boer ge worden en had later tevens een agentschap in bestrij dingsmiddelen. Bijnaam In Westkapelle staat hij ove rigens beter bekend onder zijn bijnaam 'de laars'. Die kreeg Flipse toen hij als klei ne jongen apetrots rond stapte op zijn nieuwe witte laarsjes die een oudere zus had meegebracht. Zelf heeft de oude baas twee zonen, zes kleinkinderen en dertien achterkleinkinderen en het spijt hem dat hij zijn verjaar dag niet met hen kan vieren vanwege zijn ziekte. Flipse ziet de toekomst echter al lerminst somber in. „Ik zie dankbaar- terug en vertrou wend vooruit." Willem Flipse vierde woensdag in zijn huis in Westkapelle zijn honderdste verjaardag. foto DirkJan Gjeltema van onze verslaggever SLUIS - Hoewel steeds meer mensen van de derde leeftijd zo lang mogelijk zelfstandig wo nen, houden architecten nog te weinig rekening met de eisen en wensen van ouderen. Volgens woordvoerder H. Leurs van de Belgische adviesgroep voor de ouderenhuisvesting Leefboom en de Zeeuwse architect T. Tuinhof zou het daarom een goede zaak zijn als de normen en eisen voor seniorenwonin gen algemeen geldend worden voor alle huizen. Tuinhof, Leurs en directeur H. Masclee van verzorgingshuis Rozenoord in Sluis voerden woensdag het woord tijdens een bijeenkomst in Sluis van de stichting Vlaams-Zeeuws oude- renjaar. Deze stichting werd in 1993 in het Europees Jaar van de Ouderen opgericht. Ze organi seert regelmatig bijeenkomsten waarop over kwesties die voor ouderen belangrijk zijn van ge dachten wordt gewisseld. Tij dens de bijeenkomst in Sluis stond de huisvesting voor senio ren centraal en daarom werd on der meer een bezoek aan woon zorgcentrum Het Rondeel ge bracht. Leurs verklaarde in zijn toe spraak voor de vele tientallen belangstellenden dat uit een marktonderzoek in Vlaanderen was gebleken dat circa 65 pro cent van de senioren het liefst zelfstandig woont. „Die zelfstan digheid kan vaak al geboden worden door kleine ingrepen aan de woning", aldus Leurs. „Verder dient het aanbeveling om bij huizenbouw zo'n indeling te maken dat er in het gezin ook ruimte is voor iemand van een eerdere generatie." Leurs gaf aan het spijtig te vin den dat Nederlandse en Belgi sche architecten zich bij hun werk alleen laten informeren over de woonsituatie van oude ren wanneer ze daarvoor op dracht krijgen. „Ze zouden veel meer rekening moeten houden met de wensen en vereisten van de oudere bewoners", aldus Van Leurs. „Vaak gaat het om kleine dingen die geen geld kosten, zo als het verlagen van de stopcon tacten en het niet plaatsen van drempels." Ook Masclee ging in zijn betoog in op de wens van de meeste ouderen om zo lang mogelijk zelfstandig te wonen. „In de toe komst moet er bij nieuwbouw voor worden gezorgd dat de wo ningen levensloopbestendiger zijn", aldus Masclee. „Ze moeten bijvoorbeeld ook voor gebrui kers van rolstoelen goed toegan kelijk zijn." van onze verslaggever VLISSINGEN - Bewoners van de Vlissingse wijk Bossenburgh hebben handtekeningen verza meld tegen de werkzaamheden aan hun carports. De woning bouwvereniging VW is bezig met een grondige opknapbeurt van een deel van de wijk, waar bij de autostallingen een nieuwe, smallere ingang krij gen. Volgens de bewoners is die te smal en kunnen zij hun auto niet meer fatsoenlijk onder het afdak rijden. De handtekenin gen zijn woensdag overhandigd aan de woningbouwvereniging. De Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting in Vlis singen heeft eerder dit jaar zo'n tweehonderd woningen overge nomen van de woningbouwver eniging Basco en renoveert die nu voor 7,5 miljoen gulden. Daarbij worden ook de carports aangepakt, die de aanblik van de wijk voor een belangrijk deel bepalen. De VW zet er lage hek jes voor met aparte ingangen voor de fiets en voor de auto. De bewoners moeten hun auto nu door een doorgang van 2.30 meter de stalling inrijden, ter wijl die eerst 2.70 meter was. Van de 40 bewoners die inmiddels een nieuwe ingang voor de car port hebben, zetten 35 hun handtekening onder een brief aan de VVV waarin wordt ge klaagd over de versmalling. In de brief schrijven zij dat het al moeilijk genoeg is om de auto recht voor de stalling te zetten - de straten zijn in veel gevallen erg smal - en dat het nog moeilij ker is die zonder schade naar binnen te rijden. Eenmaal ge parkeerd, kunnen veel mensen bijna niet meer uitstappen, om dat de auto praktisch tegen de schutting staat. Directeur J. Beekhuizen van de VW is verbaasd over de klach ten van de bewoners. „Een nor male garagebox met een kantel- deur is zelfs maar 2.20 meter breed. Voorafhebben wij boven dien ter plekke een proefopstel ling gemaakt die we hebben on derzocht met de gemeente, de aannemer en de architect en die is besproken met de gemeente lijke afdeling bouw- en woning toezicht. Ik begrijp best dat die mensen er gevoelsmatig op ach teruit gaan, van 2.70 naar 2.30, maar wij maken echt geen din gen die niet toepasbaar zijn." Die 2.30 meter is volgens bewo ner K. A. Bomer niet de realiteit, omdat het scharnier van het hekje aan beide zijden nog eens vier centimeter in beslag neemt. „En bij die proefopstelling is veel meer ruimte om je auto haaks voor de carport te zetten." Kleding gestolen VLISSINGEN - Uit een kleding zaak in de Walstraat in Vlissin gen is dinsdagmiddag een aan tal shirts gestolen. De totale waarde van de kleren is ruim 700 gulden. Van de vermoedelijke daders, een nog onbekende man en vrouw, ontbreekt ieder spoor. Tot het kennismaken met eikaars cultuur op de ontmoetingsdag voor autochtone en allochtone Mid delburgers behoorde ook het proeven van eikaars gerechten. foto Lex de Meester van onze verrslaggever MIDDELBURG - Als Nederlan ders en buitenlanders eikaars cultuur leren kennen en begrij pen, behoort veel wederzijds onbegrip tot het verleden. Met die boodschap opende wethou der drs W. Ovaa (mondiaal be leid) van de gemeente Middel burg woensdagavond in de bur gerzaal van het stadhuis de der de themabijeenkomst van de gemeentelijke werkgroep Mon diaal Beleid. Middelburgse au tochtonen en allochtonen leer den aan de hand van ludieke in terviews andere culturen ken nen. De themabijeenkomsten Kleur rijk Middelburg zijn opgezet met het doel om het bewustwor dingsproces van de Middelbur gers een handje te helpen. De werkgroep Mondiaal Beleid, or ganisator van het geheel, doet dat door ruime pauzes in te rich ten tijdens het programma zo dat er genoeg tijd is voor onder linge contacten. Verder is tij dens dergelijke bijeenkomst al tijd veel achtergrondinformatie te vergaren over uiteenlopende onderwerpen. Woensdag waren in ieder geval Terre des Hommes en Amnesty International met een informatiestand aanwezig in de burgerzaal. Er viel veel te leren van de korte gesprekjes tussen drie alloch tone vrouwen. Zij vertelden de aanwezigen waarom zij bijvoor beeld vasthouden aan het thuis spreken van de eigen taal, ook al dringen leraren er op aan dat ook in de huiselijke kring Neder lands wordt gesproken. Een Turkse vertelde dat haar kinde ren tijdens vakanties ook in Tur kije met de nek worden aangeke ken. Behalve gebroken Neder lands. spreken zij dan immers ook niet vloeiend Turk,,Wij le ven", vertelde een Marokkaanse vrouw, „tussen twee culturen. Veranderen is moeilijk." stadskantoor kan - symbolisch gezien - een brug slaan tussen zuid-Middelburg en de binnen stad. Volgens wethouder Van Dijk-Sturm staan alle gebouwen in het stationsgebied - met uit zondering van het NS-station - ter discussie. Het stationsgebied wordt, om de woorden van de wethouder te gebruiken, hèt speerpunt van het stadsvernieuwingsbeleid. „In januari f februari volgend jaar weten we of we kunnen doorgaan met de ontwikkeling." Uit het haalbaarheidsonderzoek moet ook duidelijk worden waar en hoeveel woningen er ge bouwd kunnen worden. Ook de functie van de Kanaalweg en de plaats van het busstation aan de Loskade staat ter discussie. „Het zit er dik in", aldus de wet houder. „dat de Kanaalweg niet zo kan blijven zoals hij nu is." Versmalling van het Kanaal door Walcheren, zoals in een eer dere studie wel eens is geopperd, wordt niet uitgesloten. „We gaan er niet van uit", zegt Schild, „maar het zal in de mar ge zijn. Je kunt je bijvoorbeeld voorstellen dat, net zoals bij de bibliotheek het geval is, een ge bouw met de gevel in het water komt te staan." Vraag Het haalbaarheidsonderzoek naar het stationsgebied moet in ieder geval duidelijkheid geven op de vraag of er belangstelling is voor kantoorruimten. Schild: „Wat we natuurlijk niet moeten hebben, is dat er alleen een stadskantoor komt te staan en verder niets. We moeten ook garanties hebben dat er meer komt." Middelburg heeft op dit moment weinig kantoorkavels. Alleen aan de Buitenruststraat is nog een stukje grond te vin den. Volgens wethouder Van Dijk-Sturm bestaat er voldoen de belangstelling voor kavels in de Zeeuwse hoofdstad. „Aanbod doet een vraag ontstaan." van onze verslaggever MIDDELBURG - B en w van Middelburg verwachten over enkele maanden zekerheid over de ontwikkeling van het sta tionsgebied. Dat gebied, glo baal begrensd door het voorma lige seinhuisje en de Schroe- weg, is momenteel onderwerp van studie door de particuliere ontwikkelingsmaatschappij Mabon bv, grondeigenaar NS Vastgoed bv en Nemeog bv, de ontwikkelingsmaatschappij van de NS. De gemeente Middel burg heeft grootse plannen met het stationsgebied. Zo moet de bouw van een nieuw stadskan toor en woningen ervoor zorgen dat het zuiden van de stad beter aansluit op de binnenstad. Het stationsgebied in Middel burg heeft nu weinig grootstede lijke uitstraling. Schuin voor en achter het NS-station bevinden zich twee parkeerterreinen. Naast het gebouw zijn enkele be drijven gevestigd, waaronder een benzinestation, een hande laar in antiek en curiosa en een auto-servicebedrijf. Het geheel maakt een rommelige, niet op el kaar afgestemde indruk. Wet houder J. C. van Dijk-Sturm (stadsvernieuwing) erkent dat het stationsgebied dringend toe is aan een opknapbeurt. „Het is een lokatie met nogal wat pro blemen." Tegelijk met het haalbaarheids onderzoek naar het stationsge bied loopt een studie naar de bouw en financiering van een nieuw stadskantoor. De Middel burgse ambtenaren zijn nu nog gehuisvest op verschillende lo- katies. Een aantal werkplekken voldoet niet aan de wettelijke normen. Nieuwbouw werkt kos tenbesparend, bovendien zou een nieuw stadskantoor in het stationsgebied kunnen fungeren als aanjager voor andere belang stellenden. „Onderzoek moet uitwijzen hoeveel ruimte wnodig hebben", vertelt hoofd economi sche zaken, mr H. E. Schild. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 18