Derde partij in de VS op komst aak-Andreotti niet direct op tv Van Mierlo: onthullingen rond Dutchbat bedreigen ons imago PZC berco Humphrey terug op nummer 10 Gratis baseball cap lij kinderbril Haagse VN-tribunaal bezorgd over budget Navo biedt Moskou samenwerking aan ibië wijst 30.000 'alestijnen uit na ikkoord Israël-PLO buitenland woensdag n september 1995 Groeneveld Opticiens Prijzenoorlog Britse boekhandels Miljardair Perrot kondigt oprichting Independence Party aan 1LERMO (RTR/AFP/DPA) - In zwaar bewaakte rechtszaal 1 de Ucciardone-gevangenis de Siciliaanse hoofdstad Pa- rmo is dinsdagmorgen het races begonnen tegen de Ita- aanse oud-premier Giulio An- reotti. De 76-jarige christen- emocratische politicus en se- ator voor het leven wordt be- 'huldigd van medeplichtig- eid aan de praktijken van de alia. Zesentwintig keer eer- irprobeerde de Italiaanse jus- tie een proces tegen Andreotti beginnen, maar de politicus ist de dans steeds te ontsprin- ndreotti, die de Italiaanse poli- ik gedurende bijna vijftig jaar ömineerde, was tijdens de eer- procesdag gespannen maar jde de rechtszitting met on- iwogen gezicht. „Dit was een rare en moeilijke opgave", zo i'klaarde de gedaagde na af- «p van de eerste zittingsdag. Haar er wordt nu in ieder geval praat." Hij sprak alle besehul- gingen tegen. an het eind van de eerste zit- ngsdag verdaagde de recht- ank volgens verwachting de Rechtbankpresident rancesco Ingargiola_ spreekt ch op 6 oktober uit "over het Koek van Andreotti's adoca- n, het proces naar Rome te ïplaatsen. Andreotti wil daar (recht worden door een spe- aal tribunaal, dat oordeelt over misdrijven van ministers tijdens hun ambtsperiode. De eerste debatten gingen giste ren over de vraag, of de RAI het „proces van de eeuw" recht streeks mag uitzenden op de tv. Ingargiola besliste negatief, maar stond twee radiostations toe de zaak rechtstreeks te vol gen. Andreotti's advocaten wilden dat het proces, dat meer dan drie jaar kan duren, op de televisie. Ze gingen er vanuit dat een me diaspektakel de oud-premier voordeel zou kunnen opleveren. Het openbaar ministerie vrees de dat uitzending negatieve ef fecten op de verklaringen van getuigen zou hebben. Het OM had een aanklacht van 90.000 pagina's opgesteld. Het zal meer dan 400 getuigen a charge oproepen, onder wie ruim twintig „pentiti", ex-mafia- leden die met justitie samenwer ken. Ook de vroegere mafiabaas Toto Riina zal getuigen. De Duitse oud-minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft toegezegd naar Palermo te komen om een goed woordje voor de oud-premier te doen. Ook andere vooraan staande politici zouden An dreotti beloofd hebben hem te steunen. Andreotti werd in 1945 parle mentslid. De christen-demo craat ontwikkelde zich tot de machtigste politicus in het na oorlogse Italië. Hij zat in vrijwel alle regeringen, zeven keer als premier. kerkgangers ii Zuid-Afrika oodgeschoten URBAN (RTR/DPA) - Gewa mde mannen hebben in de uidafrikaanse provincie Kwa- ulu-Natal twaalf kerkgangers ecrgeschoten en het kerkge- )uw in brand gestoken. De achtoffers, zeven volwasse ra en vijf kinderen, woonden een dorp in het door geweld Heisterde gebied een dienst 12 Dat maakte de politie dins- !g bekend. !t bloedbad van maandag- 'cht brengt het aantal slacht ers van de strijd tussen aan- uigers van het Afrikaans Na- »naal Congres (ANC) en de In- ïtha Vrijheidspartij (IFP) vrijdag op tenminste ze- ratig. Èen woordvoerder van iKatha veroordeelde het bloed- Het ANC stelde de Zulu- artij echter verantwoordelijk. vi MODESHOW vrijdag 29 september tonen we de nieuwe najaarsmode in 3 modeshows half 11 half 3 als extra om half 8 u bent van harte welkom lange vorslstraal goes NEW YORK - De gebeurtenis sen rond de Nederlandse blauw helmen in Bosnië-Herzegowina hebben volgens minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo het imago van Neder land binnen de Verenigde Na ties niet aangetast. „Maar de stroom van onthullingen en fei ten over wat daar is gebeurd, bedreigt wel de beeldvorming over ons land", gaf de bewinds man dinsdag in New York toe. „Er is echter geen sprake van opwinding". Minister Van Mierlo sprak giste ren de Algemene Vergadering van de VN toe, terwijl op een steenworp afstand moeizame onderhandelingen aan de gang- waren over de toekomst van Bosnië. Hij zei dat de VN zich niet kunnen onttrekken aan een deel van de verantwoordelijk heid voor wat is gebeurd rond de 'veilige zones' Srebrenica en Ze- pa die in juli door de Bosnische Serviërs werden veroverd. „We hadden onszelf ervan over tuigd dat de symbolische aan wezigheid van de VN voldoende zou zijn om agressie af te schrik ken. Maar dat bleek niet zo". Srebrenica werd 'beschermd' door Nederlandse blauwhelmen, die echter nauwelijks verzet bo den toen de Serviërs de stad in namen. „Als gevolg daarvan heeft de bevolking van de encla ves een vreselijke prijs betaald", aldus minister Van Mierlo. Hij noemde het 'een schande' dat de Bosnische Serviërs de eis van de VN hebben genegeerd om ter plaatse een onderzoek te mo gen instellen. ..We kunnen niet toegeven aan deze weigering", zei Van Mierlo, zeker omdat er sterke aanwijzingen zijn dat dui zenden moslims in koelen bloede zijn vermoord. De oprichting van het VN-tribu- naal voor oorlogsmisdaden in ex- Joegoslavië in Den Haag is vol gens Van Mierlo een stap in de goede richting. Daardoor weten de betrokkenen in een conflict dat zij voor de rechter gedaagd kunnen worden als zij zich schul dig maken aan oorlogsmisdaden of misdrijven tegen de mense lijkheid. Van Mierlö pleitte voor de oprichting van een perma nent internationaal strafge recht. Van Mierlo zei dat spoedig be sluiten moeten vallen over de toekomst van de VN-vredesmis- sie in Bosnië. Als het tot een duurzame vrede komt kunnen veel van de huidige VN-eenhe- den verdwijnen, maar het zal nog moeilijk zijn om die weg te krijgen. „De vraag is bovendien of de vrede al dichtbij genoeg is om daarover nu al besluiten te nemen", aldus de bewindsman. aankoop van een komplete keigave kinderbril krijg je de enige, echte Brilly Durf baseball cap f! helemaal voor nop! (T/m 14 okcober of zolang de voorraad strekt.) XDe beste 20ol< voor.j<a ocjterr. GOES, Lange Vorststraat 106. MIDDELBURG, Lange Delft 24. OOSTBURG, Burchtstraat 13. TERNEUZEN (Meinhardt Groeneveld). Noordstraat 37. VLISSINGEN, Lange Zelke 93. RAF-terroriste krijgt levenslang STUTTGART (DPAl - Een rechtbank in Stuttgart heeft giste ren Sieglinde Hofrnann tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens haar aandeel in de moorden op werkgevers voorzitter Hans Martinn Schleyer en diens vier begeleiders in 1977. Het hof achtte bewezen dat de 50-jarige doktersassistente als lid van de linkse terreurorganisatie Rote Armee F'raktion (RAF) medeplichtig was aan de vijf moorden, alsmede aan een mislukte bomaanslag in 1979 op de toenmalige NAVO-opper- bevelhebber Alexander Haig en diens begeleiders, Iers verbod op Playboy opgeheven DUBLIN (DPAl - Het mannenblad Playboy mag met onmid dellijke ingang worden worden verkocht in de overwegend ka tholieke Ierse Republiek. Een kort geleden ingestelde commis sie tegen censuur in de media bepaalde gisteren dat het verbod op het mannenblad achterhaald is. Playboy is in alle andere Europese landen al vrij verkrijgbaar, zelfs in Vaticaanstad. Militair overleg Japan en Z-Korea TOKYO (AP) - Japan en Zuid-Korea hebben in juli geheime besprekingen gehouden over militaire samenwerking. De ge sprekken werden geheim gehouden, omdat samenwerking met Japan de voormalige bezetter— in Zuid-Korea gevoelig ligt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Japan zei dat de tweedaagse gesprekken tot doel hadden de bilaterale samenwerking bij VN-operaties te bevorderen. Er is afgesproken samen te trainen voor VN-missies en gebruik te maken van eikaars transportvliegtuigen. Sikhs eisen bomaanslagen India op NEW DELHI (RTR) - De verantwoordelijkheid voor een serie bomaanslagen in en om de Indiase hoofdstad New Delhi, waar bij maandag en dinsdag zeker 46 mensen gewond raakten, is gisteren opgeëist door de Khalistari Bevrijdingsmacht (KLF), een groep van militante sikhs die strijdt voor een eigen staat in het noorden van India. In een brief aan het Indiase persbureau Press Trust of India dreigde de groepering met nieuwe bom aanslagen. Aanschaf Eurofighter onder vuur FRANKFURT (AP) - Politici in Duitsland van de SPD en de FDP hebben gisteren opnieuw kritiek geuit op de plannen om het omstreden jachtvliegtuig Eurofighter 2000 aan te schaffen. De regering en het parlement moeten zich bij de beslissing over de aanschaf van de geavanceerde jager niet onder druk laten zetten met het argument dat het luchtvaartconcern Dasa ge red moet worden, zo heeft de financiële expert van de liberale FDP, Jürgen Koppelin, gezegd in een gesprek met de Neue Os- nabrucker Zeitung. Zijn SPD-collega, Ingrid Matthaeus- Maier, noemde het voor de conjunctuur verkeerd arbeidsplaat sen in de wapenindustrie met overheidsinvesteringen te bevor deren. Kooijmans wil VN-rechter worden NEW YORK (ANP) - Oud-minister Kooijmans is opnieuw kan didaat voor een functie als rechter bij het Internationaal Ge rechtshof. Dat heeft zijn opvolger, minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken, maandag bekendgemaakt in New York. Van Mierlo woont daar de jaarlijkse zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties bij- De minister bepleit Kooijmans' kandidatuur bij alle collega's met wie hij gesprekken voert. Het Internationaal Gerechtshof, gevestigd in Den Haag, is het hoogste rechtsprekende orgaan van de VN. DEN HAAG (ANP) - Het goed Hij denkt dan vooral aan de mo- functioneren van het Joegosla- gelijkheid voor de onderzoekers vië-tribunaal van de VN kan in om te reizen en om nieuwe mede gevaar komen als het minder fi- werkers te werven. Ook het ver- nanciële middelen krijgt dan volgen van nieuwe gevallen zou „New York" heeft toegezegd. moeilijker kunnen worden. Deze waarschuwing uitte Christian Chartier, de woord- XïïHir voerder van het ti'ibunaal, dat «UIL daders van in voormalig Joego- Uet werk aan de zaak-Tadic slavië gepleegde oorlogsmisda- komt volgens Chartier niet in ge- den moet berechten,, gisteren in vaar. Tadic is de enige beklaag- Den Haag. de die tot nu toe in handen is van Het tribunaal heeft voor 1995 het tribunaal, een begroting van 28,3 miljoen De aanklacht tegen Tadic wordt dollar (45,6 miljoen gulden). uitgebreid, zo deelde Chartier Chartier vreest dat een deel van verder mee. Hij wordt nu ook be- dat reeds toegezegde geld niet schuldigd van oorlogsmisdaden wordt uitbetaald. De VN hebben in de kampen Keraterm en te kampen met chronisch geld- Trnopolje en van de deportatie gebrek omdat veel lidstaten. van moslims en Kroaten uit het met name de VS, hun contribu- gebied van Prijedor. tie niet op tijd betalen. In de oorspronkelijke tenlaste- De Algemene Vergadering van legging werd Tadic beschuldigd de VN bespreekt momenteel de van moord, verkrachting en mis geldproblemen van de volkeren- handeling van moslims en Kroa- organisatie. „Als er geen uitzon- Uen in het kamp Omarska en in dering wordt gemaakt voor het Centraal-Bosnië in de periode Joegoslavië-tribunaal met be- van 24 mei tot 30 augustus 1992. trekking tot sommige maatrege- De nieuwe tenlastelegging be ien die nu in New York worden slaat nu het tijdsvak tot eind overwogen, zal dat een ernstige 1992. uitwerking hebben op de moge- Tadic heeft de hem eerder ten- lijkheden van het bureau", aldus laste gelegde misdaden ont- Chartier. kend, van onze correspondente voor de uitbouw van wederzijds politiek overleg'. BRUSSEL - De Navo is het gis teren eens geworden over de BoSIlië manier waarop het bondge- Het Russische voorstel voor een nootschap de speciale betrek- gezamenlijk commando over kingen met Rusland gestalte een vredesmacht in Bosnië-Her- wil geven. Tegelijkertijd ver- zeg0wina zou volgens Navo- luidde in kringen rond de Navo, waarnemers echter niet haal- dat de Alliantie niets voelt voor baar zijn. Wel zou de vredes- het Russische voorstel om de macht, uit Navo-oogpunt, ook toekomstige vredesmacht in soldaten uit Rusland en islami- Bosnië-Herzegowina onder een tische landen kunnen opnemen, gezamenlijk bevel van Rusland en de Navo te laten vallen. p>e Russische minister van de- Dit voorjaar besloot de Navo tij- fensie Pavel Gratsjov zei maan- dens een bijeenkomst in Noord- dag dat Rusland en de Navo het wijk om nog voor het eind van commando over de vredes- dit jaar een speciaal samenwer- macht zouden moeten delen, kingsakkoord met Rusland uit Gratsjov zei niet te zullen toe- te werken. Door de recente Rus- staan dat Russische troepen uit- sische kritiek op de uitbreiding sluitend onder Navo-bevel ko- van de Alliantie met landen in men te st,aan. De Russische pre- Midden- en Oost-Europa is zo'n sident Boris Jeltsin wil het voor akkoord, dat moet worden ge- stel voor een gedeeld commando zien als een gebaar van goede volgende maand officieel voor- wil. des te dringender geworden. leggen aan de Verenigde Naties „De Navo streeft actieve en op- jn New York, bouwende betrekkingen met De Nav0 bleek vorige week wel Rusland na, die gebaseerd zijn bereid Rusland enigszins tege- op samenwerking en waarin de moet te komen in zijn bezwaren Navo de belangrijke rol van Rus- tegen het verdrag over de beper- land in de Europese veiligheid king van de conventionele bewa- erkent", zo staat in een medede- pening in Europa. CFE. Door het ling die gisteravond is voorge- uiteenvallen van de Sovjetunie legd aan de Russische ambassa- zijn de Russische grenzen in de deur in Brussel. Vitali Tsjoerkin. ogen van Moskou dermate ver- Het akkoord omvat 'alle basi- legd, dat men de oorspronkelij- sprincipes voor samenwerking ke afspraken niet meer kan na- op het vlak van veiligheid en komen. LONDEN - Een Britse lezeres haalt met veel moeite een boek van de plank bij een ves tiging van Dillons in Londen. De boekhandelketen startte gisteren een grote reclame campagne nadat drie grote Britse uitgevers, Penguin, HarperCollins en Random House, aankondigden de vas te prijzen los te laten vanaf 1 oktober. Hodder Headline verbrak eer der dit jaar de regeling met Our game, het jongste boek van de wereldberoemde schrij ver van spionageromans John le Carré. Volgens de uitgever zijn de kortingen een zeer pro fijtelijke zaak. Reed International lapte de regels al ^eel langer aan zijn laars. Nu Penguin, HarperCol lins en Random House erbij komen, betekent dat vier van de vijf in winkels verkochte boeken niet meer gebonden zijn aan minimumprijzen. Volgens de voorzitter van de Britse boekhandelaarsvereni ging zullen vooral de waren huizen profiteren van de vrije prijzen, foto Russel Boyce/RTR ijn onze correspondent lans de Bruijn iEW YORK - Het ziet er naar lit dat de miljoenen Amerika- die hogelijk ontevreden ijn over de Republikeinse en lemocratische partij eindelijk och een forum krijgen waarin hun ongenoegen kwijt kun- en. Ross Perot, de exentrieke Icxaanse miljardair die in 1992 en gooi naar het president- cliap deed, heeft aangekondigd en derde politieke partij te aan oprichten. Die 'Indepen- lence Party' (Onafliankelijk- eidspartij) zou hel politieke mdschap in de VS wel eens Irastisch kunnen gaan veran- iren. it recente opiniepeilingen ijkt dat twee op de drie Ameri- anen zeer veel kritiek op de hui- ige twee partijen hebben. Vol- ons diezelfde enquêtes zou een - nog onbekende - onafhanke- jke presidentskandidaat fret resident Bill Clinton en diens og even onbekende Republi- einse uitdager in november olgend jaar aardig lastig kun nen maken. Zoals Perot dat deed in 1992 toen hij 19 procent van de stemmen in de wacht sleepte. Perot, wil nog niet zeggen of hij zichzelf opnieuw kandidaat zal stellen voor zijn nieuwe partij. Maar hij sluit dat niet uit. Ge zien zijn slinkende populariteit lijkt hij echter eerder te lonken naar aantrekkelijker kandida ten, zoals de immens populaire en partijloze ex-generaal Colin Powell, die door velen als de enige gezien wordt die Amerika politiek uit het slop kan halen. Organisatie bedoeling van zijn Independen ce Party is. Komend voorjaar" zal die partij een conventie houden waar een kandidaat voor de presidents verkiezingen van november moet worden aangewezen. Om aan die verkiezingen te kunnen meedoen moet de partij echter in een aantal staten (Californië, Maine en Ohio) al voor eind vol gende maand honderdduizen den handtekeningen hebben in gezameld. In de meeste andere staten heeft Perot daarvoor en kele maanden langer de tijd. De Republikeinen en Democra ten zien de vorming van een der de partij met lede ogen aan. Vooral de Republikeinen, aan gezien uit enquêtes blijkt dat een Independence Party vooral hun stemmen zal afsnoepen. De ontevredenheid over het. poli tieke bedrijf in Washington zit bij de conservatievere Amerika nen kennelijker dieper dan bij de Democraten. Clinton zal de vor ming van de nieuwe partij dan ook minder erg vinden dan zijn nu al tien Republikeinse kandi daat-uitdagers. Een derde partij heeft het in Amerika nooit ver geschopt, ook al omdat het een enorm karwei is om in alle vijftig staten een ef ficiënte partijorganisatie op te bouwen. Bovendien moet een partij om aan te slaan niet alleen aan presidentsverkiezingen meedoen, maar ook aan de tal loze lokale verkiezingen voor ze tels in het Congres en in de staatsparlementen. Perot liet weten dat. dat voorlopig niet de 1IRO (RTR/AFP) - Libië heeft ile 30.000 in het land verblij- mde Palestijnen opdracht ge- iven zich binnen 24 uur naar (improviseerde kampen te be- jven om over de grens met ;»ypte te worden gezet. Een Li- isclie functionaris heeft dat nsdag verklaard, m groep van 1500 mensen zou eerder naar het buurland zijn ;stuurd. De Palestijnse leider sisser Arafat deed dinsdag een eroep op de Libische" leider luammar Gadaffi om de uitzet- ng te stoppen. ibië is al enige tijd bezig bui- inlandse werknemers uit te wij- in. Volgens Gaddaffi gebeurt it omdat het land geen werk seer voor ze heeft door de VN- jycot. De huidige maatregel te en de Palestijnen heeft echter aarschijnlijk vooral een poli ce achtergrond. Libië zou er- reageren op het zondag be reikte akkoord van Israël en de PLO over de Westelijke Jor- daanoever. Tripoli heeft dat ver oordeeld als „een nieuwe stap in de richting van meer concessies aan de vijanden van de Arabi sche natie". De uitwijzing van de Palestijnen dreigt uit te lopen op een huma nitaire ramp. Egypte weigert de uitgewezenen toe te laten, tenzij ze in het bezit zijn van geldige papieren voor Jordanië, Gaza of de Westelijke Jordaanoever. An dere Arabische landen zijn even min bereid de Palestijnen op te nemen. Panos Moumtzis, de ver tegenwoordiger in Cairo van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR beschreef de omstan digheden aan de grens eerder als uitermate slecht. Sudan, dat eveneens een diepte punt in de relaties met Libië doormaakt, zegt ook te vrezen voor een exodus. LONDEN - Groot-Brittannië haalt opge lucht adem, want Humphrey is terug op het oude nest, Downing Street 10, de resi dentie van de premier. De nationale ochtendkranten berichtten dinsdag, nadat de woordvoerder van het Britse kabinet alarm had geslagen, uit voerig dat Humphrey al drie maanden werd vermist. Een ongeluk werd ge vreesd. Maar binnen enkele uren kwam Humph rey tevoorschijn. Personeelsleden van een kilometer verderop gelegen militair me disch opleidingscentrum herkenden op de foto in de kranten de zwerfkat die drie maanden geleden opdook en die ze sinds dien te eten gaven. Het kantoor van de premier gaf direct een verklaring uit: „De ministers en het perso- neel van Downing Street zijn verrukt Humphrey terug te zien en zelf lijkt hij ook heel erg blij weer thuis te zijn". Onmiddel lijk werd een foto-sessie georganiseerd. Humphrey kwam in 1989 aanlopen op nummer 10 en werd met open armen ont vangen. In 1994 raakte hij in opspraak na de moord op enkele baby-roodborstjes in de tuin. De langharige zwart-witte kater toonde herhaaldelijk zijn minachting voor bezoekende staatshoofden. Eens moest de Jordaanse koning Hussein op de rode loper wachten totdat een politeagent Humphrey had weggehaald. foto Kevin Coombs/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5