Ongezond soms beetje positief OP UW GEZONDHEID PZC Het blijft tobben met autogordels Ambtelijk abracadabra vertalen 8?s ^sintratuin achtergrond Adviezen wetenschappers nogal eens tegenstrijdig het weer in zeeland Iedere gulden voor monument levert 3,40 investeringen op PZC-ombudsman Staatsraad/Raad van State en in europa snelheidscontrole WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 Vandaag door Raymond Beaard Iedereen weet dat het slecht is voor de gezondheid om te ro ken, veel alcohol of koffie te drinken of onnodig medicijnen te slikken. Nu en dan blijkt ech ter uit onderzoeken dat deze slechte gewoonten ook goede kanten kunnen hebben. Aspiri nes slikken voorkomt bijvoor beeld darmkanker en hartklachten en onlangs bleek zelfs dat nicotine het geheugen verlies beperkt en dat cafeïne de mens alerter maakt. Dus gooi sportschoenen en groenten in de vuilnisbak en grijp allemaal naar sigaretten, wijn, koffie en aspirines voor een gezond lang leven. Of niet? ,.Oh nee, ik ben de laatste die suggereert dat je moet roken, want roken is bovenal zeer slecht voor de gezondheid." waarschuwt prof. J. Jolles. Aan de Rijksuniversiteit Limburg werkt hij met een groep onder zoekers aan het bevolkingson derzoek MAAS, Maastricht Aging Study. Het komende jaar probeert hij te achterhalen wat voor invloed nicotine en cafeïne hebben op het geheugen. Dit na dat uit een onderzoek was geble ken dat rokers van middelbare leeftijd minder last hebben van vergeetachtigheid dan andere mensen. Jolles, hoogleraar hersenen gedrag: „Ik kan niet zeggen of ni cotine echt invloed heeft op het geheugen, dat gaan we nu juist onderzoeken. Het enige dat ik momenteel weet, is dat rokers van middelbare leeftijd in verge lijking met niet-rokers minder vaak zeggen dat ze last hebben van vergeetachtigheid." Het onderzoek van Jolles-is niet het enige dat de laatste weken de aandacht trok. Aan de uni versiteit van Amsterdam pro moveerde vorige week M. Lorist. In haar promotie-onderzoek zet te zij uiteen dat cafeïne een posi tief effect heeft op het waarne mingsvermogen, de aandacht en het korte-termijngeheugen. Nog een onderzoek. Geen enkele dokter zal zeggen dat het goed is onnodig medicijnen in te nemen, maar de Amerikaanse dokter A. Marcus denkt daar anders over. Het economisch effect van subsidies voor de monu mentenzorg blijkt groter dan tot nu toe wordt aangenomen. Uit een praktijkonderzoek is ge bleken dat elke gulden subsidie een investering van 3,40 gulden oplevert. Daardoor verdient de overheid uiteindelijk aanzien lijk meer terug dan de 108 pro cent die de Nationale Investe ringsbank eerder berekende. De cijfers werden dinsdag gepre senteerd tijdens een bijeen komst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Natio naal Restauratiefonds (NRF). Zij ontlokten voorzitter mr. Pie- ter van Vollenhoven de opmer king, dat als deze uitkomsten geen effect hebben op het monu mentenbeleid, de vraag is welke onderzoeken nog meer nodig zijn om aan te tonen dat investe ren in monumenten zinvol is. Staatssecretaris Nuis van cul- Wat de gevolgen zijn, weet iedereen. Proeven met plastic poppen hebben het over duidelijk aangetoond. Al bij de kleinste botsing vlieg je met je hoofd door de voorruit. Wie de klap overleeft, ziet zich vervol gens geconfronteerd met toren hoge rekeningen. Verzekeraars zijn immers niet geneigd ver- keersovertreders uit te betalen. Om nog maar te zwijgen over de claims die de tegenpartij op legt. Desondanks hebben veel auto mobilisten geen gordel om. De politie in Gelderland kwam na een paar dagen tellen in Eist. Huissen. Gendt en Andelst zelfs tot het schrikbarende cijfer van 40 procent. Bij de passagiers op voor- en achterbank was het per centage nóg hoger. „Het heeft, ons behoorlijk ver rast", zegt woordvoerder R. van der Leeden. „We wisten dat niet iedereen een autogordel draagt. Maar dat het percentage zo hoog lag, hadden we niet verwacht. De komende weken gaan we dan ook intensief controleren op het dragen van gordels. Overtreders kunnen meteen 50 gulden afre kenen." Het dragen van autogordels op de voorstoelen is sinds 1975 ver plicht. Auto's die na 1990 zijn ge bouwd, moeten bovendien zijn voorzien van gordels op de ach terbank. Sinds 1992 zijn inzitten den ook verplicht deze te gebrui ken. Advertentie De mensen zouden om de dag een aspirientje moeten slikken, meent hij, want dat halveert na twintig jaar de kans op darm kanker en op een hartinfarct. Ook een teveel aan vitaminen was taboe. Maar uit weer een on derzoek blijkt dat als vrouwen voor hun zwangerschap folium zuur nemen, dit de kans ver kleint op een 'open ruggetje' van de baby. Zonnebaden Al die ontdekkingen zijn niet verrassend, vindt voedingsdes kundige en epidemioloog J. Sei dell. Volgens hem hebben veel gewoonten zowel positieve als negatieve gevolgen. „In de jaren twintig en dertig ging iedereen in de zon liggen. Dat voorkomt namelijk de Engelse ziekte. Maar later bleek dat te veel zon weer huidkanker kan veroorza ken. En zo is het met veel ge woonten," aldus de onderzoeker van het RIVM. „Gezondheid is een vrij alge meen begrip." zegt P. Schutte voorlichtster van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding (VOVO). „Het is ook erg moeilijk om na te gaan wat de totale in vloed is van iets op het lichaam. Het is meer dan alleen hart en le ver." Voedingsdeskundige Sei dell: „Soms zijn er heel lastige aanvaringen, zoals met sla en andere bladgroenten. Die zijn heel erg gezond want ze verlagen de kans op kanker. Maai- de be vatten ook nitraat en dat veroor zaakt weer maagkanker. Toch raad ik iedereen aan groenten te eten, want de positieve effecten zijn groter dan de negatieve." Zo moet voor elk levensmiddel een afweging worden gemaakt voordat een advies wordt uitge bracht. En dat komt niet vaak voor, weet Seidell. Een toxico loog bestudeert een andere stol dan een epidemioloog. Maar voordat hij zijn onderzoek open baar maakt zou hij met die an dere onderzoeker moeten praten om af te spreken wat het beste advies is. Prof. dr. M. Katan van de land bouwuniversiteit Wagenïngen geeft het ontbreken van goede uitleg als één van de redenen waarom er zoveel tegenstrijdig lijkende gezondheidsadviezen bestaan. ..Mensen denken bij-, voorbeeld dat koffie slecht is, maar dat heeft onderzoek nog nooit echt aangetoond. Bleek het door onderzoek slecht te zijn. dan kwam dat vooral door dat mensen die koffie drinken ook rookten, wat een grote oor zaak is van een slechte gezond heid." Een andere reden is volgens hem de vooruitgang van de weten schap. „Door wetenschappelijk onderzoek en nieuwe medische technieken worden mensen ou der. Dat heeft weer als gevolg dat er nieuwe problemen ont staan, zoals dementie, wat nu een belangrijke ziekte is van wege de vergrijzing van de be volking. Ook dit nieuwe pro bleem wordt weer onderzocht en zo kan het blijken dat een stof, misschien nicotine, ook een po sitief effect kan hebben op het li chaam," verklaart biochemicus Katan. De deskundigen zijn het erover eens dat de bestaande gezond heidsadviezen niet de vuilnis bak in hoeven. De beste advie zen: stoppen met roken, nor maal en gezond eten en regelma tig sporten. En overal waar 'te' voor staat is slecht. Seidell: „Het lijkt zo ingewikkeld, maar als je alle dingen afweegt is het heel simpel. Desondanks wil het maar niet vlotten met de gordel. In op dracht van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SVOW) houdt Rijkswaterstaat regelmatig een enquete onder weggebruikers. Daarin is de autogordel redelijk populair. Binnen de bebouwde kom draagt 75% hem, daarbui ten 80%. Tenminste, dat zeggen de automobilisten zelf. In werkelijkheid zal het gordel- bruik wat lager zijn, vermoeden de onderzoekers. Niet dat er sprake is van fel ver zet tegen de gordel. Meer dan de helft van de ondervraagden is 'm gewoon 'vergeten'. Slechts een op de vijf geeft 'discomfort' op als reden: de autogordel zou hin deren tijdens het rijden. Veilig Verkeer Nederland (WN) is daar vanzelfsprekend niet blij mee. Elk najaar hangen door gaande wegen vol affiches, die automobilisten wijzen op het be lang van autogordels. De politie houdt her en der gerichte con troles. maar het percentage niet- dragers blijft erg hoog. „Jarenlang is het steeds een beetje beter gegaan", zegt F. van der Laan. projectleider voertui genveiligheid. „Nu hebben we de indruk dat de verhouding drager /niet-drager zich stabiliseert. De campagnes lijken niet langer ef fect te sorteren. Dat baart ons ui teraard zorgen. Maar een echte verklaring hebben we niet". GPD tuur stelde hem gerust: meer on derzoek hoeft niet. Onderzocht is wat het effect is van een subsidie van 10 miljoen gulden, de helft van Nuis en de helft van het NRF. Daarmee zijn 76 aanvragen gehonoreerd, wat leidde tot een totale investering van bijna 34 miljoen gulden. Het ging daarbij om woonhuismonu menten. Het werkgelegenheidseffect is becijferd op 200 manjaren. Parti culieren blijken volgens het NRF zelf flink geld in hun monu ment te willen steken, als de overheid ook een bijdrage levert. Intussen is het wachten op meer overheidsgeld om de achter standen in de monumentenzorg- weg te werken. Daarvoor is een totaal bedrag van 1,4 miljard gulden nodig. Over ruim een maand wordt waarschijnlijk duidelijk, hoe groot de bijdrage van het kabinet wordt, zo zei Nuis, s i Kees van der Maas Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 01184-84401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. De jaarlijkse grote vertaalslag van dor ambtelijk en politiek proza in be grijpelijk Nederlands voor gewone men sen, de oogst van Prinsjesdag dus, is al weer een weekje achter de rug. Redacties van kranten hebben de driekwart meter hoge stapel boekwerken, die samen de Rijksbegroting 1996 vormen, doorgewor steld. En ze hebben zoals elk jaar gepro beerd om samen te vatten en uit te leggen wat ministers, staatssecretarissen en hun ambtelijke staven met die rijstebrij berg aan tekst nu precies bedoelen. „Waarom dwingen journalisten de over- heid en haar bureaucratie niet om een taal te spreken en te schrijven die iedereen ver staat? Bijvoorbeeld door al dat abracada bra vanuit Den Haag gewoon te negéren?" Een lezer windt zich al jaren op over de gemakzucht waarmee grote en kleine overheden de burger maar blijven bedel ven onder een lawine van holle teksten die van een andere planeet lijken te komen. Rapporten, notities, brochures, ambtelij ke brieven en hoe het verder allemaal mag heten. - ze staan er stijf van. De papieren produktie op Prinsjesdag spant daarbij de kroon. Neem deze. En de verontwaardigde lezer stuurt mij bij zijn reactie een overdruk van de inleiding over buitenlands beleid in het begrotingshoofdstuk van minister Van Mierlo's departement: „Door de ge combineerde impuls van technologische innovatie en de toenemende liberalisering en deregulering in grote delen van de we reld is een economische dynamiek ont staan..." enzovoorts. Wat doet de krant met zo'n onmogelijk tekst? In de prullen mand hoop ik. voegt hij er aan toe. Troonrede, Miljoenennota en de begro tingshoofdstukken van de ministeries zijn bepaald geen lectuur die lekker weg leest. Datzelfde geldt voor de meeste wetsont werpen, andere Tweede Kamerstukken en voorstellen aan provinciale staten en gemeenteraden, die in druk verschijnen. Moeilijke woorden, lange ingewikkelde zinnen en stijlfiguren waar een mens, in het beste geval, de tenen bij kromt. Meest al is de inhoud zó slaapverwekkend en on duidelijk. dat dit soort teksten snel bij het oud papier terecht komen. Onlangs verscheen van de hand van de be leidsvoorlichter en Neerlandicus Peter Zuijdgeest het boekje Begrijpelijk schrij ven. (Uitgeverij Boekwerk, Groningen). De auteur verklaart daarin de oorlog aan de stadhuistaal en hij rekent af met aller- Minister Gerrit Zalm (financiën) met het koffertje vol moeilijk leesbare teksten. foto ANP lei taalregeltjes die hij als onzin bestem pelt. „Ambtelijke taal is voor de meeste mensen abracadabra", zegt hij. „Daarom leidt ambtelijke taal tot onbegrip en mis verstand. vaak ook tot ergernis, boosheid en zelfs wanhoop". Zuijdgeest maakt niet alleen ambtenaren verwijt om hun vaak onbegrijpelijke tek sten. Volgens hem kunnen notarissen, veel advocaten, verzekeraars en bankiers er ook wat van. Zij schrijven een soort ge heimtaal. net als talloze raden, bonden, stichtingen, coöperaties en verenigingen in dit land. Kortom: „Zodra iets of iemand naar bureaucratie neigt, steekt orakeltaal de kop op". Vergeleken met het mistige ambtelijk taalgebruik vindt Zuijdgeest de krant 'een wonder van helderheid'. En hij komt met loftuitingen om van te blozen. „De moeilijkste onderwerpen staan er zo in be schreven dat iedereen ze kan begrijpen, de ingewikkeldste ontwikkelingen worden zo uitgelegd dat wie kan lezen, ze kan vol gen". Uitvoerig gaat de auteur van het boekje in op 'het geheim van de journalis tieke schrijfstijl', zoals hij dat noemt. Hij zet enige kenmerken tegenover elkaar. De journalist schrijft eenvoudige zinnen, ge bruikt trefzekere woorden, gaat recht op zijn onderwerp af. schuwt vaagheid en plaatst feiten en gebeurtenissen in een glashelder verband. Ambtelijke teksten zijn wijdlopig, moeilijk, vaag en saai. Stadhuistaal leidt een eigen leven. Ze is de huisstijl van de overheid; ze blijft in stand doordat iedereen gewend is haar te schrij ven. Zuijdgeest brengt in zijn boekje begrip op voor de sterk verschillende verantwoorde lijkheden die journalisten en dienaren van de bureaucratie hebben. Maar dat begrip gaat niet zover dat hij accepteert: journa listen weten een voorstelling van zaken te geven waardoor de boodschap overkomt, ambtenaren lijken daar maar niet in te slagen. De auteur gaat ervan uit dat ook begrijpelijke ambtenarentaal mogelijk moet zijn. In zijn boekje staat een brede waaier van nuttige taal- en stijladviezen aan de bureaucratie. Adviezen om wat daar wordt geschreven beter op de lezer(s) af te stemmen. Twintig jaar geleden al begon de toenma lige voorzitter van de Tweede Kamer An ne Vondeling een kruistocht tegen tek sten in ambtelijke stukken waar een ge woon mens geen raad mee weet. Veel ver anderd is er sindsdien niet. Toch gloort een beetje hoop. Minister Winnie Sorgdrager (jusititie) heeft in haar persoonlijke column in de Justitiekrant de aanval geopend op de verloedering van de taal in ambtelijke nota's, compleet met voorbeelden van termen waar zij het rode potlood doorhaalt. En de gemeente Utrecht heeft bepaald dat burgers 'onbe grijpelijke brieven' van de plaatselijke overheid naar het stadhuis mogen terug sturen. Het is een begin. Maar in een brochure over de Hoofdpunten van het Regerings beleid 1996 heeft de overheid nog altijd een verklarende woordenlijst van negen pagina's nodig om eerder gebruikte ter men te omschrijven. Er blijft dus voorlo pig genoeg werk aan de winkel voor jour nalisten om te duiden en te vertalen wat ambtenaren en politici fanatiek verpak ken in nodeloos ingewikkeld taalgebruik. Want in 'kleine letters' en achter verhul lende woorden schuilt vaak belangrijk nieuws. Avondspreekuur van Ombudsman De PZC-Ombudsman houdt van avond (woensdag) telefonisch spreekuur voor de lezers van de krant. Hij is dan tussen 18.30 en 20.00 uur rechtstreeks te bereiken onder nummer 01184-84401. Een lezer uit Middelburg valt het op dat de PZC-redactie de laatste tijd meermalen, zoals in een artikel in de krant van 14 september over de kwestie Bezoekerscentrum Saeftinge, de term Staatsraad gebruikt als. wordt bedoeld: Raad van State. „Dat klopt natuurlijk niet", schrijft hij. „want de leden van de Raad van State worden aangeduid als Staatsraad". Taalkundig ligt het ietsje genuanceerder dan deze lezer voorstelt. Het begrip staatsraad in algemene zin staat voor: 1. een hoog college van advies en 2. de bena ming van leden van zo'n adviesorgaan. Duitsland en Suriname bijvoorbeeld noe men hun belangrijkste nationale advies college Staatsraad. Maar Nederland houdt sinds de instelling van het hoogste staatscollege in 1531 de eigennaam Raad van State aan en duidt de 40 leden (ge wone leden en leden in buitengewone dienst) aan als Staatsraden. De redactie van de krant kan daarom maar beter de termen niet door elkaar gebruiken, want dat schept alleen verwarring. Een frontale zone trekt vanoch tend verder naar het oosten. Er achter staat boven Zeeland een westnoordioestelijke stroming, in stand gehouden door het Azo- renhoog in samenwerking met een lagedrukgebied bij Zuid- Noorwegen. Vanochtend is er nog veel bewolking en naar het oosten wegtrekkende regen. De aangevoerde lucht is onstabiel en vooral in de tiveede helft van de middag ontwikkelen zich buien. Gelukkig zitten er tussen de regen en de buien ook nog op klaringen, zodat het niet de hele dag somber is en wij de zon ook nog te zien krijgen. De tempera tuur loopt op van 12 graden inde vroege ochtend naar rond de 15 graden vanmiddag. De wind in de vroeg ochtend nog noordwest wordt overdag westhoordwest en is aanvankelijk matig 3-4 Beaufort, maar neemt toe naar vrij krachtig tot krachtig 5-6 Beaufort. Vannacht in opklarin gen daalt het kwik naar plaatse lijk 8 graden. Aan zee blijft het kwik ruim boven de 10 graden en ook dan staat er nog veel wind. Nautisch bericht Wind: noordwest, krimpend westnoordioest 3-5 Beaufort, toe nemend 6-7 Beaufort, in de avond en nacht mogelijk 7-8 Beaufort: zicht: goed. in neer slag matig tot slecht; tempera tuur kustwater: 16 graden: af wijking waterstanden: om streeks een halve meter verho ging; max. golfhoogte monding Scheldes: tussen twee en drie meter. ZON EN MAAN 28 september Zon op 06.35 onder 18.24 Maan op 11.04 onder 20.23 Vooruitzichten Voor morgen (donderdag): Het hogedrukgebied breidt zich uit en krijgt een centrum bij West- Frankrijk. Het lagedrukgebied trekt naar de Baltische Staten. Hierdoor blijft er boven Zeeland een noordwestelijke aanvoer van koele onstabiele lucht. De maximum temperatuur rond 13 graden, minima van omstreeks 7 graden, half tot zwaar beivolkt met enkele buien. De ivestnoord- westen wind is matig tot krach- lig 4-6 Beaufort. Voor vrijdag tot en met zondag: Koel weer met temperaturen ge leidelijk weer oplopend van 13 graden op vrijdag tot 16 graden op zondag. De wind draait naar het zuidwesten en is meest matig 3-4 Beaufort. Minima 's nachts rond 6 graden. Wisselvallig weer. Hoog water uur cm uur cm Woensdag 27 september 1995 Vlissingen 03.13 271 15.31 268 Terneuzen 03.32 299 15 50 296 Bath 04.34 347 16.54 340 Roompot-buiten 03.10 216 15.30 209 Zierikzee 05.05 185 17.15 177 Yerseke 05.15 189 16.50 181 Philipsdam-West 05.40 191 16.30 188 Donderdag 28 september 1995 Vlissingen 03.51 264 16.11 264 Terneuzen 04.11 291 16.29 292 Bath 05.14 338 17.32 336 Roompot-buiten 03.50 210 16.10 207 Zierikzee 05.45 178 17.50 175 Yerseke 05.55 181 17.25 181 Philipsdam-West 05.00 183 17.10 189 Laag water uur cm uur c Woensdag 27 september 1995 Vlissingen 09.38 191 22.08 2 Terneuzen 10.07 205 22.36 2 Bath 11.14 225 23 43 2 Roompot-buiten 09.20 132 21.45 1 Zierikzee 10 45 124 23.10 1 Yerseke 10.45 130 23.15 1 Philipsdam-West 10.55 133 23.10 1 Donderdag 28 september 1995 Vlissingen 10.22 189 22.48 2 Terneuzen 10.51 203 23.17 2 Bath 11.56 222 Roompot-buiten 10.00 132 22,25 1 Zierikzee 11.25 126 23.50 1 Yerseke 11.25 132 23.55 1 Philipsdam-West 11.30 135 23.55 1 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met hagel en onweer en vooral langs de Noordzeekust met flinke wind stoten. Middagtemperatuur tus sen 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Woens dag bewolkt en geruime tijd re gen. Later op de dag opklarin gen afgewisseld met een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 13 en 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en perio den met regen of motregen. In de Vogezen en Jura op de hoogste toppen mogelijk sneeuw. Mid dagtemperatuur tussen 14 en 19 graden. Portugal: Zonnig, middagtem peratuur van 23 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Spanje: Overwegend zonnig, maar in het noorden in de loop van de dag wolkenvelden. Voor al in de noordelijke berggebie den af en toe regen of motregen. Maxima tussen 24 en 31 graden, in het noorden rond 22 graden. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Aan de noordkant af en toe een stevige wind. Middagtemperatuur on geveer 26 graden. Marokko: Westkust: droog en veel zon. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 gra den. Tunesië: Woensdag wisselend bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst zon, later op de dag meer bewolking en af en toe regen. Middagtempera tuur rond 24 graden. Langs de Middellandse Zee weinig veran dering in temperatuur. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden en droog. Middag temperatuur rond 26 graden. Griekenland en Kreta: Van het westen uit meer bewolking en fikse buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Op de Eilanden in het zinden en oosten woensdag nog zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 26 graden; bij buien lagere maxima. Turkije en Cyprus: Flinke zon nige perioden en droog maar donderdag langs de Turkse westkust meer bewolking en een toenemende kans op een stevige regen- of onweersbui. Middag temperatuur aan zee uiteenlo pend van ongeveer 22 graden op de Dardanellen tot dicht bij 30 op Cyprus. Duitsland: In het midden en zuiden bewolkt en enige tijd re gen, in het noorden een enkele bui. Vooral in de middag en avond een stormachtige wind in rr het noordwesten. Donderdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In het noorden van het land geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur rond 15 graden, woensdag in het zuiden enkele graden warmer. Zwitserland: Woensdag eerst wat zon. Later op de dag in het noorden meer bewolking en plaatselijk regen. Donderdag ook aan de zuidkant enkele wol kenvelden. Hier en daar regen of motregen, boven 1500 meter sneeuw. Maxima 15 graden in het noorden en 21 in het zuiden. Oostenrijk: Perioden met zon. Woensdag later op de dag vanuit het noorden meer bewolking ge volgd door regen of motregea Boven 1500 meter valt lichte sneeuw. Donderdag behalve wat lichte regen ook af en toe zon. Maxima rond 19 graden, donderdag dalend naar 14 gra den. Weerrapporten 26 september CC Amsterdam regen 12 Aberdeen licht bew. 10 Athene zwaar bew. 21 Barcelona onbewolkt 20 Berlijn regen 14 Boedapest onbewolkt 15 Bordeaux onbewolkt 16 Brussel regen 15 Cyprus onbewolkt 24 Dublin zwaar bew 13 Frankfurt regen 13 Genève onbewolkt 141 Helsinki licht bew. 11 Innsbruck half bew. 13 Istanbul licht bew. 20 Kopenhagen licht bew. 11 Las Palmas licht bew. 24 Lissabon onbewolkt 24 Londen regen 14 Luxemburg zwaar bew. 12 Madrid onbewolkt 20 Malaga onbewolkt 19 Mallorca licht bew. 18 Malta regenbui 22 Moskou onbewolkt 11 München licht bew 14 Nice onbewolkt IS Oslo onbewolkt 10 Parijs zwaar bew. 16 Praag licht bew. 13 Rome licht bew. Split licht bew.' Stockholm onbewolkt Warschau licht bew. Wenen licht bew. 16' Zürich licht bew. 12 Bangkok licht bew. 25 Tunis half bew. 22 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel Al - thv Hengelo (Overijssel) wegwerkzaamheden A2 - thv Beek wegwerkzaamheden A65 - tussen Vught-Tilburg van 13,95 voor KOUDEKERKE Galgeweg 5, tel. 01185-1623. campanapot. U heeft de keuze uit diverse soorten en kleuren. Staat buitengewoon decoratief bij de voordeur of op het terras. Deze wintervasie conifeer voelt zich prettig als hij regelmatig wordt bemest met IntraKenr coniferenkuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4