Seksuele Intimidatie in thuiszorg Boete geëist tegen Nutricia Aan u de keus. oh PZC Kamer tegen gebruik vluchtstrook bij files \x\ Dozijn vrouwen bij brandweer Zutphen Redding Fokker kost 2,3 miljard Kort geding over bij commissie genoemde zwarte lijst advocaten Combinatietherapie verlengt leven van hiv-geïnfecteerden binnenland Ondernemingsraad Amsterdamse stichting geschokt door cijfers Gerda Havertong gewond 1.99 2.79 79 1.49 1.69 3.59 1.99 2.59 1.79 2.95 parlementaire enquête WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer ziet niets in het gebruik van de vluchtstrook op wegen die da gelijks verstopt zitten. CDA, PvdA en GroenLinks maakten gisteren minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) duide lijk te vrezen voor onveilige si tuaties. De Kamer besprak de maatregelen die Jorritsma wil nemen tegen de files. De minister wil de vlucht strook op een aantal kleine knelpunten opheffen. Ze kwam de Kamer deels tegemoet door toe te zeggen dat die maatregel niet doorgaat als uit onderzoek zou blijken dat de situatie on veilig wordt. Ze noemde de Schipholtunnel als voorbeeld van een weg waar doorstro ming van het verkeer voorrang heeft gekregen boven handha ving van de vluchtstrook. Tijdens het overleg bleek dat rekeningrijden, een andere maatregel waarmee het kabi net de files wil bestrijden, op steun van de hele Kamer kan rekenen. De opvattingen over wat er met de opbrengst van deze in 2001 in te voeren belas tingheffing moet gebeuren, lo pen echter uiteen. Het CDA wil dat deze gebruikt wordt voor verlaging van de motorrijtui genbelasting en dat een deel naar het openbaai' vervoer Want als de rekeningrij der niet de bus en trein kan pakken, gaat het alleen om 'au tootje pesten', aldus CDA'er Reitsma. Voorkomen moet worden dat door verlaging van de belasting ook niet-rekenin- grijders geld terugkrijgen en dus goedkoper rijden, vond GroenLinks. De regeringspar tijen PvdA, VVD en D66 hiel den zich op de vlakte. AMSTERDAM (ANP) - Bij de Stichting Thuiszorg Amster dam heeft één op de acht mede werkers te maken met seksuele intimidatie door klanten. Dat blijkt uit een enquête over ar beidsomstandigheden onder het personeel. De onderne mingsraad (OR) is geschokt door de cijfers. De ongewenste seksuele toena deringen bij de klanten thuis be staan bij voorbeeld uit aanra kingen, opmerkingen en het draaien van pornofilms. Bij de Stichting Thuiszorg is een ver trouwenspersoon aanwezig voor het bespreken van ongewenste intimiteiten. Maar het aantal meldingen daar is veel lager dan nu uit de enquête blijkt, aldus OR-voorzitter C. Veltman. De afgelopen jaren zijn op meer plaatsen in Nederland onderzoe ken gehouden naar ongewenste intimiteiten in de thuiszorg. De cijfers variëren, vooral doordat er geen eenduidige criteria zijn voor wat nu seksuele intimidatie is. Wat de een als een ongewen- Theaterinstituut AMSTERDAM (ANP) - Het Theater Instituut Nederland wordt grondig opgeknapt. De vier 17e en 18e eeuwse panden aan de Herengracht in Amster dam voldoen niet aan de moder ne eisen op het gebied van de klimaatbeheersing. Ook is het museum nogal moeilijk toegan kelijk. De renovatie, die zes miljoen gulden kost, begint in novem ber. Het Architectenbureau Van Stigt begeleidt de werkzaamhe den die naar verwachting in het voorjaar van 1997 zijn afgerond. Tot die tijd is het museum geslo- ste seksuele toenadering be schouwt, kan voor de ander een onschuldig gebaar zijn. 'Klant is zielig' De onderzoeken hebben er in ie der geval wel toe geleid dat er in de cao voor de thuiszorg afspra ken zijn gemaakt over onder meer de aanwezigheid van een vertrouwenspersoon. Ook zijn er brochures en videobanden be schikbaar om werkers in de thuiszorg te informeren. De Stichting Thuiszorg Amster dam adviseert het personeel (2800 mensen) om klanten aan te spreken op hun ongewenste ge drag. Ook moeten verpleegkun digen, zieken-, gezins- en kraam- verzorgenden seksuele intimi datie melden bij de vertrouwen spersoon. Dat gebeurt vaak niet omdat klanten een kwetsbare groep vormen en door het perso neel zielig worden gevonden. Hulp staken Als er wel een melding wordt ge daan, kunnen de thuiszorgorga nisaties de hulpverlening stop zetten. Vaak is dat al voldoende om de seksuele toenaderingen te staken. Volgens Veltman is het tot twee keer toe gebeurd dat in de regio Amsterdam klanten niet meer welkom waren wegens hun seksueel getinte gedrag. Overigens zijn zulke maatrege len niet altijd mogelijk, omdat het soms niet de patiënten zijn die de overlast veroorzaken, maar hun familie of huisgeno ten. De resultaten zijn dinsdag be kendgemaakt op de Dag van de Thuiszorg in Amsterdam. Daar is ook het boekje „Genoeg" ge presenteerd, waarin verplegen- den en verzorgenden vertellen over hun ervaringen met sek suele intimidatie tijdens het werk. RgM MMtfg» «L™T \i5 ZUTPHEN - Tientallen vrouwen solliciteerden op vacatures bij de Zutphense brandweer. Na een selectieprocedure begonnen gisteren twaalf vrouwen aan een opleiding van twee jaar. foto ANP lge DEN HAAG (ANP) - Officier van justitie mr. A. de Waardt heeft in de Olvarit-affaire tegen het in Zoetermeer gevestigde concern Nutricia een boete geëist van 300.000 gulden we gens het overtreden van de Wa renwet tussen juni en november 1993. Bovendien beschuldigde hij Nutricia ervan in het najaar 1993 laconiek te zijn omge sprongen met de door de Keu ringsdienst van Waren gemelde wetsovertredingen. De dienst had bij herhaling in potjes 01- varit een restant van het ont smettingsmiddel Halamid aan getroffen. Nutricia begon op 16 november 1993 met het terughalen van twee miljoen potjes Olvarit uit winkels ia binnen- en buiten land. Bovendien werden tien miljoen potjes vernietigd. Dat bezorgde de onderneming een schadepost van meer dan 40 mil joen gulden en een flinke smet op haar bldzoen. De Waardt weigerde te schikken zoals bij veel overtredingen van ;de Warenwet wel gebeurt. Vol gens de officier zijn baby's en peuters in gevaar gebracht en rechtvaardigt de daarop gevolg de maatschappelijke onrust een publiek proces. T. van Hedel, die als lid van de raad van bestuur namens het concern dinsdag in het beklaag denbankje stond, erkende de overtredingen van de Warenwet. „Het residu van Halamid, p- TSA, hoort niet in de potjes thuis." Hij sprak tegen dat zijn concern te lang heeft gewacht met het uit de handel halen van de babyprodukten. Bewuste daad De Halamid-restanten kwamen in de babyvoeding terecht door toedoen van vleesleverancier HW en zusterbedrijf SW. Die besprenkelden tussen 1991 en juni 1993 de vleesprodukten be wust met het desinfecterings- middel Halamid om zo te vol doen aan de bacteriologische normen van Nutricia. Nutricia's advocaat, mr. B. Sluy- ters, voerde dinsdagmiddag ter verdediging aan dat de Keu ringsdienst van Waren in Den Haag, waarmee Nutricia te ma ken had, aanvankelijk - in juni tot en met oktober - zelf nogal ontspannen met de overtredin gen was omgesprongen. Wel was er proces-verbaal opgemaakt. Nutricia beloofde in juni de zaak te onderzoeken. Van Hedel gaf dinsdag toe dat bij Nutricia zelf in de maanden daarop op lager niveau ook fouten zijn gemaakt bij de interpretatie van een in augustus door TNO verricht on derzoek. Ook de monsters van augustus, september en oktober 1993, waarbij p-TSA in Olvarit-potjes werd aangetroffen, zetten de Haagse keuringsdienst nauwe- lijk in beweging, aldus Sluyters. Ondanks het veelvuldige con tact met de dienst in oktober kreeg Nutricia pas in november 1993 de uitslag van de onderzoe ken. Het hoofd van de dienst, Coolsma, had op 14 september zelfs gezegd: „Ik drink wel een glas water met Halamid." Te elfder ure Tot Nutricia's verrassing kwam echter de Hoofdinspectie van de Gezondheidsbescherming (HIGB) te elfder ure, op 15 no vember, plotseling met het argu ment van het gezondheidsrisico aandragen. Dat was vóór 15 no vember in het contact met de in spectie nog niet aan de orde ge weest en is volgens Van Hedel ook onterecht door de HIGB aangehaald. Volgens Nutricia toen en nu le vert p-TSA absoluut geen risi co's voor de gezondheid. Gezag hebbende wetenschappers heb ben dat standpunt in 1994 beves tigd. Conclusies van het Gerech telijk Laboratorium en van Onze grote keus in kwaliteit en prijs is nog groter geworden. Want er komen nu ook steeds meer artikelen bij met een Euroshopperstempel. Bragt, deskundige van het mi nisterie van VWS, doen dat ech ter als goedkoop af. Bragt oor deelde „dat als gevolg van lang durig herhaalde consumptie van met p-TSA verontreinigde Olva rit door jonge kinderen nadelige effecten op de gezondheid niet uitgesloten kunnen worden". Dat kan van veel stoffen gezegd worden, ook van het drinken van koffie en thee, aldus de verdedi ging. Van Hedel zei dinsdag heel veel moeite te hebben met het optre den van de hoofdinspectie van VWS. In een eerder vraagge sprek beschuldigde hij het hoofd van de dienst, Schuring, zelfs van lichtzinnigheid. „Terwijl we zelf de spullen al wilden terugha len, werden we toen min of meer gedwongen met als argument het risico voor de volksgezond heid." Directeuren Terwijl het openbaar ministerie het volksgezondheidselement nog wel in het vooronderzoek opvoerde, kwam het in de dag vaarding niet meer voor. Wel hebben de twee directeuren van de vleesbedrijven HW en SVV, Johan U. (50) en Johnny U. (45), waarmee Nutricia al 25 jaar za ken deed, de volksgezondheid in gevaar gebracht. Zij hoorden acht maanden gevangenisstraf eisen, waarvan vier voorwaarde lijk. Zij waren zich naar eigen zeggen niet goed bewust van de gevolgen van hun handelen. Be halve celstraf eiste de officier te gen Johan U. ook 20.000 gulden boete en tegen Johnny U. 10.000 gulden. Van HW en SW ver langt het OM ieder afzonderlijk een ton. De uitspraak in beide zaken volgt op dinsdag 10 okto ber om 13.30 uur. APELDOORN (ANP) - Ac trice Gerda Havertong (48), bekend van onder andere het kinderprogramma Se samstraat, is dinsdagmid dag gewond geraakt bij een ongeval op de Al (Zwolle- Amersfoort). Zij is opgeno men in een ziekenhuis in De venter. Een 24-jarige Am sterdammer kwam door het ongeval om het leven. Volgens producent Thierens van de nieuwe musical Faya, waarin Gerda Havertong speelde, heeft ze vijf gebro ken ribben en duurt haar herstel vier weken. De brandweer is anderhalf uur bezig geweest om de actrice uit haar wrak te bevrijden. De Amsterdammer die om kwam, schoot met zijn auto half onder een vrachtwagen, die op de vluchtstrook ge parkeerd stond in verband met een ongeval dat even eerder gebeurd was. Gerda Havertong klapte achterop de auto onder de vrachtwa gen. De brandweer had vier uur nodig om het slachtoffer uit de auto onder de vracht wagen te zagen. De politie denkt, aldus een woordvoerder, dat het zeer slechte weer de voornaam ste oorzaak was van de cha os op de Al. Die begon om half vier toen een automobi list in een slip raakte tussen Apeldoorn en Kootwijk. Op de snelweg ontstonden kilometers lange files in bei de richtingen. De politie heeft zich enorm gestoord aan automobilisten en vrachtwagenchauffeurs die op de rijbaan stopten om fo to's te maken van de wrak ken. De voorstelling van de musi cal Faya van dinsdagavond in Hilversum werd afgelast, maar de andere voorstellin gen gaan gewoon door. He len Kamperveen neemt Ha- vertongs rol over. foto AN P Muesli krokant, w zak 454 gram Ch Muesli krokant, pak 375 gram Quaker cruesli naturel, pak 375 gram©© O. ly Koffiefilters no. 2 W pak 80 stuks Cfl Filterzakjes no. 2, doos 80 stuk Melitta filterzakjes 102, pak 80 stuks®© A.AV Piccolo w Babybadschuim, flacon 300 ml Cfl Baby bad douche flacon 250 ml Zwitsal schuimbad, r ac\ flacon 300 ml 0.4-" fêk Bongo Duo pasta, w pot 350 gram D@© CfiDuo pasta, hazelnoot/wit, pot 350 gram Duo Penotti pasta, hazelnoot, pot 350 gram A. o" Croissants, voorgebakken, pak 4 stuks Cfl Croissants, voorgebakken, pak 4 stuks 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM (GPD) - De redding van Fokker gaat in totaal 2,3 miljard gulden kosten. Door een ingrijpende financiële herstructurering kan de onderneming in 1996 al winst maken. Dat staat in het rapport 'Securing the Future of Fokker' dat de raad van bestuur onlangs aan minister Wijers (Economische Zaken) overhandigde. De inhoud van het geheime rapport is gisteren door het Alge meen Dagblad gepubliceerd. Fokker wil de berichten over het reddingsplan niet bevestigen maai' spreekt ze ook niet tegen. Het plan is door Fokker als zeer 'concurrentiegevoelig' bestempeld en moest daarom vertrouwelijk blij ven. Fokker wil binnen twee maanden een reactie van Economische Zaken op het stuk. In het overle vingsplan staat niet welk deel van de gevraagde 2,3 miljard gulden door de overheid moet worden op gebracht. Fokker gaat er wel vanuit dat de overheid afziet van verdere terugbetaling van 638 miljoen gulden aan ontwikkelingsgelden uit het NIVR-fonds. Dit fonds is bedoeld om de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen te financieren. De benodigde 2,3 mil jard gulden is een optelsom van het verlies over dit jaar en het afboeken van op de balans gezette ont wikkelingskosten. Fokker had gedacht deze kos ten eerder terug te verdienen. Dit probleem uit het verleden heet binnen Fokker 'de ijsberg' en be draagt inmiddels 1,3 miljard gulden. In het reddingsplan zijn twee toekomstscenario's uitgewerkt. In één scenario blijft Fokker zonder ei gen vermogen en lopen de bankschulden op tot 2,7 miljard gulden in het jaar 2000. Dit scenario biedt geen levensvatbaarheid voor Fokker. In het twee de scenario wordt met 2,3 miljard gulden van DA- SA en de overheid financieel schoon schip ge maakt. De winstgevendheid van de ondernemig herstelt zich reeds volgend jaar. Voor dit jaar wordt uitgegaan van een verlies van ruim een mil jard gulden. Politie houdt vijf souteneurs aan UTRECHT (ANP) - De politie heeft in Utrecht vijf mannen, tussen de twintig en dertig jaar oud. ingesloten op verdenking van vrouwenhandel. Zij zouden enkele jonge vrouwen en meis jes, zowel Nederlandse als buitenlandse, hebben gedwongen tot prostitutie. Voor de aanhoudingen en huiszoekingen stuur de de Utrechtse politie maandagavond honderden vijftig agen ten op pad, zo is gisteren bekendgemaakt. Bij een van de ver dachten trof de politie een Walther P5 dienstpistool aan. Dat bleek in Limburg te zijn gestolen. Het onderzoek naar de vijf is in april gestart. De vrouwenhandelaren zouden ..hun" meisjes telkens vanuit een horecagelegenheid in de wijk Hoograven naar prostitutieplaatsen in Utrecht, Amsterdam en Den Haag hebben gebracht. Veel glastuinders in financiële nood DEN HAAG (ANP) - De financiële nood onder glastuinders is hoog. Een recordaantal telers moet de overheid of de bank om acute bijstand vragen om te overleven. Dat blijkt uit een inven tarisatie die minister Van Aartsen Landbouwi gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De bewindsman conclu deert dat „momenteel veel van de sociale spankracht van de sector wordt gevraagd." Hij werkt samen met de tuindersorga nisaties aan een actieplan. Dat moet uiterlijk eind dit jaar klaar zijn. Van Aartsen stelt in zijn brief aan de Kamer echter nog geen concrete maatregelen in het vooruitzicht. Utrechters wensen kattenbelasting UTRECHT (ANP) - Een ruime meerderheid (57 procent) van alle Utrechters is voorstander van een kattenbelasting. Dat is de opvallendste uitkomst van een enquête die het gemeente bestuur hield onder duizend ingezetenen. De vraag over kattenbelasting was een initiatief van een bur ger. Hij vindt dat kattenbezitters een speciale heffing zouden moeten betalen voor de verwerking van kattenbakvulsel. Slechts één op de drie ondervraagden is het daar niet mee eens. Het stadsbestuur heeft het idee meteen naar de kattenbak ver wezen. Wethouder Mik (financien) vindt dat alle huishoudens in de toekomst een afvalheffing moeten betalen waarbij geke ken wordt naar de hoeveelheid vuilnis die zij op straat zetten. MAASTRICHT (ANP) - De Maastrichtse advocaat mr. Th. Hiddema spant een kort geding aan tegen hoofdcommissaris J. Wilzing van de regiopolitie IJs- selland om langs die weg uit te vinden of zijn naam op een ge heime „zwarte lijst" van advo caten voorkomt. Wilzing sprak tijdens zijn verhoor door de par lementaire enquêtecommissie over een lijst waarop vijftien namen van advocaten zouden staan die laakbare relaties met zware criminelen onderhouden. Hiddema sommeerde Wilzing daags na diens verhoor tot het geven van openheid van zaken, in elk geval waar het Hiddema zelf betreft. De Zwolse politie chef deelde de advocaat daarop mee dat de lijst niet openbaar kan worden gemaakt en beroept zich verder op zijn zwijgplicht. Volgens Hiddema brengt Wil zing met zijn uitlating advoca ten die zware criminelen verde digen in diskrediet en stigmati seert hij de hele beroepsgroep. Prof. H. van der Bunt repte tij dens zijn verhoor door de com missie van weer een andere lijst. Daarop prijken de namen van 25 advocaten en 12 notarissen die dubieuze betrekkingen zouden onderhouden met de onderwe reld. Van der Bunt is directeur van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatie Cen trum WODC) van het ministerie van justitie. De Haagse advocaat B. Schwa- nebeck koestert gelijksoortige bezwaren tegen Van der Bunts niet nader geopenbaarde lijst als Hiddema tegen die van Wilzing. Hij kaartte de kwestie aan bij de Nederlandse Orde van Advoca ten. De deken van de orde, mr. T. de Waard, schreef Schwanebeck vorige week dat hij de enquête commissie heeft verzocht hem de lijst ter hand te stellen. Als blijkt dat de lijst voldoende „hard" is, zullen tuchtrechtelij ke stappen worden overwogen tegen de betrokken advocaten, aldus De Waard in zijn brief. De orde wacht op een antwoord van de commissie. Karstens moet alsnog naar commissie DEN HAAG (ANP) - De maan dag onverwacht weggebleven hoofdinspecteur R. Karstens van de Centrale Recherche In formatie (CRI) moet alsnog voor de parlementaire enquête commissie verschijnen. Het was gisteren nog niet be kend wanneer de commissie de chef van de CRI-afdeling infil tratie verhoort. Commissievoor zitter Van Traa heeft gisteroch tend met minister Sorgdrager van Justitie gesproken. Gister middag bespraken de parlemen taire onderzoekers de voorwaar den die de bewindsvrouw aan het verhoor heeft gesteld. Karstens moest maandag voor de commissie verschijnen. Hij liet het op het allerlaatste mo ment afweten. De minister had te elfder ure de voorwaarde ge steld dat de televisiecamera's van de NOS en RTL Karstens al leen op de rug mochten filmen. Ook fotografen mochten alleen zijn achterkant vastleggen, hoe wel de man onherkenbaar was vermomd. Van Traa voelde zich voor het blok gesteld en weigerde. Vol gens hem was er geen afspraak gemaakt over de wijze van tv-re- gistratie. De commissievoorzit ter dreigde daarop Karstens offi cieel te dagvaarden. AMSTERDAM (GPD) - Patiën ten die zijn geïnfecteerd met het hiv-virus leven langer als ze twee soorten aids-remmers te gelijkertijd slikken. Bovendien krijgen hiv-geïnfecteerden minder snel nieuwe ziektever schijnselen bij het gebruik van deze combinatietherapie. Dat concluderen onderzoekers uit de hele wereld die hebben mee gewerkt aan de zogenaamde Delta-studie. Daarbij werd ge keken naar de werking van de combinatie aids-remmer AZT en een vergelijkend middel. Het Academisch Medisch Cen trum Amsterdam (AMC) noemt de ontdekking een grote stap voorwaarts in het aids-onder- zoek. Nu de resultaten zo veelbe lovend zijn, hebben de onderzoe kers de studie stopgezet, aldus dr. P. Reiss van het AMC. Hij is voor Nederland hoofdonderzoe ker van de Delta-studie. „Wij hebben geconstateerd dat geïnfecteerden die de combina tie-therapie kregen niet alleen langer overleefden, maar ook minder snel nieuwe ziektever schijnselen kregen",' schrijft dr. Reiss in een brief aan Neder landse aids-behandelaars. De re sultaten van het onderzoek wor den vandaag op het Europese Aids-congres in Kopenhagen be kendgemaakt. Uit het onderzoek blijkt dat pa tiënten die direct beginnen met AZT en een vergelijkend middel langer leven. Gedurende een pe riode van 26 maanden was er 38 procent minder sterfte onder hen in vergelijking met de groep die alleen AZT slikte. In de hele wereld hebben ruim 3200 men sen meegedaan aan de Delta studies; in Nederland 250 hiv- geïnfecteerden. Philips wint strijd later met pensioen sturen vrouwen DEN BOSCH (ANP) - Philips heeft een jarenlange juridische strijd over de pensioenleeftijd van vrouwelijke werknemers in Nederland gewonnen. De rechtbank in Den Bosch heeft in hoger beroep bepaald, dat het elektronicaconcern niet on rechtmatig heeft gehandeld toen in 1991 de pensioenleeftijd van de werkneemsters werd op getrokken van 60 naar 65 jaar. Philips heeft de cao toen met in-, stemming van de bonden aange past, aldus de rechtbank. De kwestie vloeide voort uit een uit spraak van het Europese Hof. Dat bepaalde dat de pensioen leeftijd van mannen en vrouwen gelijk moest zijn. Philips vreesde dat de 30.000 mannelijke werk nemers, voor wie pensionering met 65 jaar geldt, massaal zou den eisen dat ze vijf jaar eerder mochten ophouden met werken. Dat zou een miljard gulden heb ben gekost,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3