Bedrijventerreinen te verspreid PZC Brouwershaven als wereldhaven Pff..., wat is dat, herindeling? RO Theater opent seizoen zaterdag met 'Don Carlos' Zierikzee moet plan buitengebied van gs beter onderbouwen zeeland stappen in rotterdam Rapport: Schouwen-Duiveland moet economisch beleid stroomlijnen WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 1 4 van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland moet op korte termijn keuzes maken over de inrich ting van regionale bedrijven terreinen. De huidige terreinen liggen te versnipperd en zijn daardoor niet aantrekkelijk voor ondernemers van buiten af. De omvang van de nieuwe terreinen mag van gedeputeer de D. J. P. Bruinooge de omvang van vijf hectare overschrijden. „Dat getal hoeft niet langer als dogma te gelden." Hij zei dit woensdagavond tijdens de pre sentatie van het rapport 'Schouwen-Duiveland - econo misch perspectief. In het rapport wordt gemeld dat op Schouwen-Duiveland de ko mende vijf jaar behoefte zal ont staan aan 825 extra arbeids plaatsen. Vierhonderd banen zullen er waarschijnlijk bijko- C. J. Buurman, oud-directeur LTS in Goes, overleden van onze verslaggeefster GOES - De oud-directeur van de Lagere Technische School (LTS) in Goes C. J. Buurman (88) is zondag in zijn woonplaats Goes overleden. Buurman, Rid der in de Orde van Oranje Na ssau, leidde de school van 1948 tot 1972. Verder was hij lid van provinciale staten voor de Christelijk Historische Unie (CHU), die later is opgegaan in het CDA. Buurman werd in 1906 geboren in Apeldoorn. Hij verruilde in 1948 zijn baan als leraar aan de ambachtsschool in Leeuwarden voor het directeurschap van de LTS in Goes. Daar bleef hij tot aan zijn pensionering in 1972. Buurman verliet 'zijn' school met moeite. Gedurende de 24 jaar dat hij directeur was, ijver de hij ervoor dat de leerlingen zich niet alleen vaktechnisch konden ontwikkelen, maar ook op sociaal en cultureel gebied. Ook op politiek gebied was Buurman actief. Zo was hij van 1962 tot 1970 lid van provinciale staten voor de CHU. In zijn woonplaats Goes was hij verder van 1973 tot 1975 voorzitter van de Culturele Raad. ROTTERDAM - Het RO Thea ter opent zaterdag in de Rotter damse Schouwburg het seizoen met de première van de voor stelling 'Don Carlos' van Frie- drich Schiller. De try-outs zijn (vandaag) woensdag tot en met vrijdag. De regie is in handen van Koos Terpstra, die sinds au gustus is verbonden aan het RO Theater. De Vlaamse acteur Marc van Eeghem speelt de rol van Don Carlos. Bekende spelers van het RO theater zijn Kees Coolen, Guus Dam. Leopold Witte en Harriët Stoet. Voor Terpstra draait het in 'Don Carlos' om het verhaal, ontdaan van de histori sche context. Het gaat niet zo zeer over de 80-jarige oorlog en het Spaanse hof, maar over de eeuwige oorlog die er tussen mensen kan bestaan. De geschiedenis van Don Carlos, troonopvolger van Philips H in het zestiende-eeuwse Spanje, heeft in het verleden velen geïn spireerd. Carlos was ziekelijk hoogmoedig en sloeg geen acht op de heersende normen en waarden. Hij was een groot ver- Politie betrapt 25 hardrijders. GOES/ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdag in het kader van het project gericht verkeerstoe zicht snelheidscontroles gehou den in Kapelle, 's-Gravenpolder en Serooskerke (S). In Kapelle werden op de provin ciale weg N289 (limiet 80) elf hardrijders betrapt. De hoogst gemeten snelheid was 105 km/u. Op de Goesestraatweg in 's-Gra- venpolder (limiet 80) werden geen overtredingen gesigna leerd. Op de Serooskerkseweg bij Serooskerke (S) (limiet 80) werden veertien hardrijders be trapt. De hoogst gemeten snel heid was 110 km/u. S-HRARENDSKERKE Kledingbeurs - Peuter speelzaal Het Arendsnest in 's- Heer Arendskerke houdt maan dag 2 oktober een kledingbeurs in het Arendhuis. Belangstellen den kunnen terecht van 19.00 uur tot 20.30 uur. Behalve win- terkleding, speelgoed en baby artikelen worden ook artikelen te koop aangeboden die zijn ver vaardigd door de ouderwerk groep. men door de economische groei. 425 moeten worden gecreeerd door aanvullend beleid. Dit kan door stimulering van de secto ren 'toerisme en wonen', 'indus trie, transport en visserij' en 'a- gribusiness'. Om bijvoorbeeld de detailhan del een impuls te geven zou het eiland drieduizend inwoners 'van buiten' moeten ken. stelt het adviesbureau BRO Advi seurs dat het rapport heeft opge steld. Om die te kunnen huisves ten moeten er boven de eigen be- weerzinwekkende uitspattingen en koesterde een diepe haat te gen zijn vader. Gevecht Schiller beschrijft het gevecht tussen Don Carlos en zijn vader. De oude Philips is om politieke redenen getrouwd met de veel jongere Elisabeth, die oorspron kelijk aan Carlos was toebe deeld. Zo heeft de liefde van Car los voor Elisabeth een geheim en haast bloedschandelijk karak ter gekregen. Ook politiek komt Carlos tegen over zijn vader te staan. Carlos wil, samen met zijn vriend Posa, de macht over de Nederlanden verkrijgen om zo de vrijheids strijd te leiden. Maar de oude ko ning kiest in zijn plaats de mee dogenloze hertog Alva tot aan voerder. Carlos tracht zijn vader te ver murwen met list en rede. pro beert zich te gedragen als een goede zoon en waardig troonop volger. Maar Philips staat niet open voor nieuwe ideeën. Poli tieke beslissingen worden fami liedrama's, familiedrama's wor den politiek. Het wordt een ge vecht op leven en dood, waarin intriges en vuile spelletjes aan de orde van de dag zijn. Een ge vecht om macht, om vrijheid en om de liefde. Familiedrama Friedrich Schiller (1759 - 1805) wordt gerekend tot de grootste toneelschrijvers die het Duitse taalgebied door de eeuwen heen heeft voortgebracht. Hij werkte vier jaar aan Don Carlos. Aan vankelijk opgezet als een histo risch familiedrama waarin de sporen van Schillers persoonlijk leven nadrukkelijk te zien zijn. werd het door de jaren heen steeds meer een politieke trage die. De schrijver liet zijn afschuw van het despotisme en zijn ideeën over vrijheid steeds meer op de voorgrond treden. Hij baseerde zich bij het schrij ven van Don Carlos slechts ge deeltelijk op de werkelijke ge schiedenis. In de geschiedschrij ving is de markies van Posa als (jeugd)vriend van Carlos bij voorbeeld nergens terug te vin den, terwijl hij in het stuk van Schiller een belangrijke positie inneemt. Posa tracht Don Car los immers duidelijk te maken dat diens liefde voor Elisabeth onmogelijk is en dat zij zich be ter kunnen richten op de verwe zenlijking van hun idealen van vrijheid en oprechtheid. hoefte, nog eens duizend wonin gen worden gebouwd. Hierop reageerde Bruinooge aarzelend. Persoonlijk zei hij op het gebied van woningbouw de centrumge meenten in de provincie voor rang te willen geven boven het platteland. Maar, voegde hij daaraan toe. „als de Schouwen- Duivelandse gemeenten geza menlijk een claim op tafel leg gen. acht ik uitvoering ervan niet kansloos. Men moet echter wel met een heel goede argu mentatie komen." Om de economische knelpunten op Schouwen-Duiveland aan te pakken, vond drs A. M. F. Rip- KERKWERVE - De politie heeft dinsdagavond het rijbe wijs ingenomen van een 7'2-ja- rige inwoner van Zierikzee. De man had te diep in het glaasje gekeken en veroorzaakte daar door een aanrijding op de Boog- erdweg in Kerkwerve. Hij botste ken van het Bureau BRO sa menwerking tussen overheden, ondernemers, het Bureau Be- met zijn auto tegen een wagen die uit de tegengestelde richting- kwam. Dit voertuig werd be stuurd door een 59-jarige inwo ner van Zierikzee. De 72-jarige automobilist belandde met zijn auto op het talud naast de weg. Niemand raakte gewond. drijfscontacten en instanties als de Kamer van Koophandel drin gend noodzakelijk. „Men moet de krachten bundelen en doen waar men goed in is. Zo moet Schouwen-Duiveland van ver snippering naai' een economi sche visie in hoofdlijnen weten te komen." Daarnaast meende hij dat de gemeenten het ont wikkelen van beleid niet langer moesten uitstellen. „Je loopt, een enorme achterstand op als je wacht totdat Schouwen-Duive land één gemeente is." Woensdag 27 september Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Nachtvlucht', door Theater Ter ra, voor iedereen vanaf 7 jaar. Theater 't Kapelletje - 14.30 'Mijn Vader is een Drakodil', kin dertheater door Ella Snoep. Luxor Theater - 20.15 'Für Im mer', cabaretprogramma van Georgette Dee, een chanson avond in de traditie van het vooroorlogse Duitse cabaret. Plaswijckpark -15.00 'In bomen kun je wonen', poppenkastvoor stelling door Clarine Ballot voor kinderen van 3 tot 10 jaar. RO Theater - 19.30 'Angels in America, deel 1'. van Tony Kushner door het RO-theater over de ondergang van een maatschappij. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Don Carlos', van Friedrich Schiller door het RO- theater onder regie van Koos Terpstra. try-out. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Written on the Wind', door Toneelschuur Produkties naar de gelijkna mige film van Douglas Sirk. De Schiecentrale - 20.30 'The Kitchen', door Theaterwerk plaats De Kist onder regie van Dirk Tanghe. over de (on(mense lijkheid van 40 werknemers in een immense keuken die zich el ke keer in het zweet werken. Donderdag 28 september Bibliotheektheater-20.30 'Pluk de Dag', theatersport improvisa tie. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valery Gergjev met werken van Rossini. Brahms en Haydn. Lantaren 1 - 20.30 'Leitz, dem Nachlass verfallen', dansvoor stelling door Neuer Tanz, Neder landse première. Luxor Theater - 20.15 'Für Im mer' (zie woensdag 27 septem ber). RO Theater - 19.30 'Angels in America, deel 2' (zie woensdag 27 september). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Don Carlos' (zie woensdag 27 september). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Mooi', door Toneelgroep Amsterdam/To neelschuur Produkties onder re gie van Gerardjan Rijnders. De Schiecentrale - 20.30 'The Kitchen' (zie woensdag 27 sep tember). Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 Hans Vermeulen The Rest in concert. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Don Juan', van Molière door Toneelgezelschap De Troupe. Vrijdag 29 september Sportpaleis Ahoy - 20.00 Maril- lion in concert met nummers uit 'Afraid of Sunlight'. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest (zie donderdag 28 sep tember). Jeugdtheater Hofplein - 19.00 'Klein Duimpje', sprookje be werkt door Chiem van Houwe- ningej familievoorstelling voor iedereen vanaf 4 jaar. Theater 't Kapelletje - 20.30 'So- MiTan', toneelvoorstelling. Lantaren 1 - 20.30 'Leitz, dem Nachlass verfallen' (zie donder dag 28 september). Luxor Theater - 20.15 'Nu ook voor vrouwen', cabaretvoorstel ling door Hans Liberg. RO Theater - 19.30 'Angels in America, deel 1' (zie woensdag 27 september). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Don Carlos' (zie woensdag 27 september). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Mooi' (zie donderdag 28 september). De Schiecentrale - 20.30 'The Kitchen' (zie woensdag 27 sep tember). van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie onthoudt haar goedkeuring aan de gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan Buiten gebied van Zierikzee. Volgens gedeputeerde staten is het be stemmingsplan 'volstrekt on voldoende' onderbouwd. Daar bij zijn de bedenkingen van het Landbouwschap gegrond ver klaard. B en w van Zierikzee wilden met de herziening onder meer bereiken dat intensieve veehouderij kan worden ge weerd in de gemeente. De provincie toont begrip voor dit initiatief van de gemeente. De ontwikkelingen op het ge bied van intensieve veehouderij kunnen aanleiding geven tot het ontwerpen van een actuele pla nologische regeling, stellen gs. Zierikzee wil voorkomen dat agrarische veredelingsbedrijven - niet grondgebonden onderne mingen, waaronder intensieve veehouderij - zich binnen de ge meentegrenzen vestigen. Ook de omschakeling van bestaande agrarische bedrijven naar vere delingsbedrijven zou moeten worden uitgesloten. Een 'ruimtelijk relevante' onder bouwing van deze plannen heeft de provincie echter niet kunnen ontdekken. De partiële herzie ning zou uitsluitend zijn vastge steld om bouwvergunningen te kunnen aanhouden. De Zierik- zeese gemeenteraad heeft hier mee zijn bevoegdheid tot het vaststellen van bestemmings- Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Grafin Mariza'. operette door de Hoofdstad Operette. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Bloot en Meedogenloos' door De Dulle Roeckers, een hy- per-active mengelmoes van ab surd theater, vertelkunst en rock 'n roll chansons. Zaterdag 30 september Sportpaleis Ahoy - 20.00 Frag ment in concert. Bibliotheektheater-20.30 'Lan ge halen gauw thuis', cabaret programma van Lebbis en Jan sen. try-out. De Doelen, grote zaal - 20.15 Ra dio Filharmonisch Orkest o.l.v. Ole Kristian Ruud met werken van Svendsen, Prokofjev en Si belius. Jeugdtheater Hofplein - 19.00 'Klein Duimpje' (zie vrijdag 29 september). Theater 't Kapelletje - 20.30 'So- MiTan' toneelvoorstelling. Lantaren 1 - 20.30 'Leitz, dem Nachlass verfallen' (zie donder dag 28 september). Luxor Theater - 20.15 'Nu ook voor vrouwen' (zie vrijdag 29 september). RO Theater - 14.00 'Angels in America, deel 1 en 2'. zeven uur durende voorstelling (zie woens dag 27 september). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Don Carlos', pre mière (zie woensdag 27 septem ber). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Mooi' (zie donderdag 28 september). De Schiecentrale - 20.30 'The Kitchen' (zie woensdag 27 sep tember). Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Grafin Mariza' (zie vrijdag 29 september). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Bloot en Meedogenloos' (zie vrijdag 29 september). Zondag 1 oktober De Doelen, grote zaal - 11.Oö Zondagochtendconcert met Louis van Dijk en Soesja Ci troen. Theater De Evenaar -15.00 'Mazzmatazz', jeugdvoorstel ling door Samba Salad. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Klein Duimpje' (zie vrijdag 29 september). Theater 't Kapelletje - 14.30 'Katibo', door SoMitan', verhaal over de oude cultuur van Suri name. RO Theater - 14.00 'Angels in America, deel 1 en 2', zeven uur durende voorstelling (zie woens- daf 27 september). Rotterdams Centrum voor Theater - 18.45 'Theaterspekta kel Rondom Shakespeare', over geweld, macht/spel, liefde, vrij heid en Shakespeare, vijfeneen- half uur durende voorstelling waarin het publiek een belang rijke rol speelt. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Klatergoud', door Burrp, voor kinderen vanaf 5 jaar. De Schiecentrale - 20.30 'The Kitchen' (zie woensdag 27 sep tember). Maandag 2 oktober De Doelen, kleine zaal - 20.1; English Chamber Orchestra o.l.v. Stephanie Gonley mei werken van Elgar. Schubert i Mozart en Holst. Luxor Theater - 20.15 Janis Iar in concert. Rotterdamse Schouwburg, gro' te zaal - 20.15 'Kathleen', dansi voorstelling van Ed Wubbe doo het Scapino Ballet Rotterdam. Dinsdag 3 oktober Luxor Theater - 20.15 'Geei Spatader Veranderd', cabaret programma van Herman Fin kers. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Kathleen' (zit maandag 2 oktober). plannen voor een verkeerd doé einde gebruikt, aldus gs. Va gens het Landbouwschap ken het bestemmingsplan in de hu: dige vorm té vergaande bepei kingen voor agrische bedrijve om zich verder te ontwikkeler De provincie deelt dit stanc punt. Reimerswaal protesteert tegen korting arbeidsbureaus van onze verslaggever KRUININGEN - Halvering va het budget van het Regionaa Bestuur Arbeidsvoorzieninj (RBA) Zeeland in 1996 is ontoe laatbaar. Een motie van di strekking heeft de gemeente raad van Reimerswaal dinsdae avond eenstemmig aangeno men. De ernstige verontrustin van de raad over de voorgene men rigoreuze bezuiniging n het dagelijks gemeentebestuu overbrengen aan het Centras Bestuur Arbeidsvoorzieninge en aan de Minister van Social Zaken en Werkgelegenheid. Daarbij wordt het dringend verzoek gedaan het besluit i heroverweging te nemen. De g( meenteraad van Reimerswaï vreest onder meer dat langduri werklozen met weinig kansen o de arbeidsmarkt de dupe wo den van de bezuinigingen. Tentoonstelling over roemrucht verleden van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De we reldberoemde Holland-Ame- rika-Lijn legde ruim honderd jaar geleden bijna dagelijks aan in Brouwershaven. Net als zeeschepen uit Indië, Haïti, Calcutta en Liverpool. „Hoe wel het nu moeilijk voor te stellen is. was Brouwersha ven een eeuw geleden een ha venstad van enorme beteke nis", zegt M. E. Jansen-Glas van museum De Vergulde Gar naal. Het museum heeft deze winter een expositie ingericht over 'Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam'. Voordat de Nieuwe Waterweg werd aangelegd, konden de zeeschepen uit verre oorden uitsluitend via omwegen Rot terdam bereiken. Begin acht tiende eeuw gebeurde dat via het Haringvliet. Maai- toen dat steeds meer begon te verzan den en daardoor te ondiep werd, kozen de schippers een route over de Grevelingen. Via het Hollands Diep en Dor drecht kwamen ze dan in Rot terdam. Maar dit lukte niet als de schepen erg groot of zwaar beladen waren. Dan voeren ze tot Brouwershaven waar de la ding in kleinere schepen werd overgepakt. Grote passagiers schepen die naar New York of Indië voeren, bleven volgens Jansen-Glas meestal in Brou wershaven liggen. „Mensen die meewilden, kwamen met kleine bootjes uit Rotterdam gevaren." Door het drukke scheepvaart verkeer bloeide Brouwersha ven reusachtig op. Het arme stadje dat volgens een rapport van minister Gogel in 1802 'zeer in verval raakte en met een volkomen ondergang werd bedreigd', begon van steeds grotere betekenis te worden. Daardoor veranderde ook het aanzien. Er werden rijke hui zen, hotels en cafés gebouwd en het in slechte staat, verke rende stadhuis kon eindelijk worden opgeknapt. Ook de werkgelegenheid nam toe. Zo kwam er een douanekantoor, een arts die alle passagiers en bemanningsleden controleer de op besmettelijke ziekten en waren er tientallen loodsen no dig. Maar aan de bloei van Brou wershaven kwam eind vorige eeuw abrupt een einde met de aanleg van de Nieuwe Water weg. Schepen konden vanaf dat moment via een veel kor tere route Rotterdam bereiken en lieten Brouwershaven voor taan links liggen. In die tijd ontstond in het stadje het vol gende rijmpje: Caland, gij gro te man. Gij hebt de Waterweg gegraven. Maar stak op dat moment, de spa door 't hart van Brouwershaven. „De Brouwenaren waren woedend en lieten dat op deze manier blijken", weet Jansen-Glas. Een voorbeeld van de havenadministratie van Brouwershaven in de tentoonstellingsvitrine in De Vergulde Garnaal. foto Pieter Honhoff „Ze waren bang dat ze opnieuw met grote armoede te maken zouden krijgen." Bloeitijd De expositie in De Vergulde Garnaal toont foto's en schil- derijen uit' de bloeitijd van "Brouwershaven. Ook zijn er di verse spotprenten over de aan leg van de Nieuwe Waterweg, registratieboeken van binnen komende en uitvarende sche pen met vermelding van de la ding, 'zeekaarten en documen ten. In de tentoonstelling' wordt verder het leven belicht van Boelhouwer van Beveren (1822-1899). een schipper, red der, berger, loods en lichtto renwachter uit Brouwersha ven. Het museum is tot 1 november van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 14.15 uur te be zichtigen. Na 1 november van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. van een medewerkster kwister, ging zich te buiten aan „Gemeentelijke herindeling? Nou, daar heb ik nog nooit van gehoord! foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De herinde ling? De Zierikzeeënaar neemt een trekje van zijn sjekkie en kijkt spiedend om zich heen. Op een samen zweerderige toon zegt hij: „Jongen, dat is allemaal al be slist. Burgers hebben daar niets meer over te zeggen." De reacties van de bevolking op de samenvoeging van de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten lopen uiteen. Som migen blijken zich nog steeds te verzetten tegen het plan, terwijl een enkeling niet eens weet wat herindelen bete kent. Eén ding staat vast: de desinteresse overheerst. Hoe anders moet het toegaan op de gemeentehuizen op het voormalige eiland. Herindelen betekent dat een berg werk moet worden verzet. Daarbij kan de stuurgroep, die het pro ces begeleidt, niet uitsluiten dat er gedwongen ontslagen zullen vallen. De onrust onder ambtenaren en bestuurders zal dus toenemen. Een span nende tijd, hoewel de bevol king hier anders over schijnt te denken. Gedachten als 'wat kun je ertegen doen' of 'heb ik niets mee te maken' lijken te overheersen. De kritiek van de Zierikzeese PvdA-fractie, die maandagavond stelde dat de stuurgroep bestuurders en burgers beter moet voorlich ten. wordt slechts door een en keling onderschreven. Te zeggen Zo vindt een verkoopster in een Zierikzeese modezaak aan de Appelmarkt dat de burgers persoonlijk op de hoogte moe ten worden gehouden. Kran ten leest ze nauwelijks maar ze wil wel weten wat de herinde ling voor haar betekent. „De gemeenten zouden een spe ciaal blaadje moeten maken; een soort folder waarin ze alles uitleggen", suggereert ze. Een collega van de tegenovergele gen Hema twijfelt aan de infor matie die de stuurgroep ver strekt. „Ik hou mezelf op de hoogte. Maar ja. je weet nooit wat ze achterhouden", zegt ze geheimzinnig. Een snoepver- koopster in Zierikzee had lie ver een 'soort referendum' ge zien. „De bevolking heeft toch ook wat te zeggen?" De jeugd lijkt nauwelijks met dit soort vraagstukken in het hoofd rond te lopen. Twee meisjes van de regionale scho lengemeenschap in Zierikzee beginnen spontaan te lachen als ze het woord 'gemeentelij ke herindeling' horen. „Pff. wat is dat? Nee hoor. dat we ten we niet." Drie jongens die onder de Beuze in Zierikzee een boterham eten. zijn wèl op de hoogte. Een boodschap aan de stuurgroep hebben ze ech ter niet. „Het heeft geen effect voor ons. En zouden we ons er mee bezighouden, dan luistert toch niemand", zegt één van hen stuurs. Bruinisse heeft zich lang ver zet tegen de plannen. De man die werkt aan de restauratie van de Bruse muziektent is, naar eigen zeggen, één van de weinige Bruenaren die geen problemen hebben met de her indeling. De overige dorpelin gen hebben him interesse ech ter hebben verloren, weet hij. Zelf blijft hij de ontwikkelin gen volgen. „De informatie is prima." De klanten van de rij dende kaasboer in Brouwers haven laten een ander geluid horen. „We zijn verloren", be klemtoont een bejaarde man stellig. „Alle voorzieningen gaan naar Zierikzee." Een vrouw valt hem evén later bij: „Het wordt hier één grote een heidsworst." Lang niet iedereen hanteert dergelijke denkwijzen. De her indeling laat het gros van de ondervraagden koud. „Weinig moeite mee hoor", zegt een verkoopster in Renesse. „Ach, wat maakt het uit", vindt een winkelend echtpaar in Zierik zee. „Herindeling, 't zegt me wel wat", peinst een fietser in Zierikzee. Monter vervolgt hij: „Maai- ik hou me d'r in elk ge val niet mee bezig!" Drankrijder is rijbewijs kwijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26