WOV rendabeler dan gedacht Hoechst krijgt fosformonopolie Stukje autosnelweg baadt in licht Deel informatie over WOV blijft geheim Bonden en directie Philips Terneuzen botsen opnieuw Alsnog opvanghuis incest-slachtoffers Zeeuws dreigement terugtrekking uit Arbeidsvoorziening Becijferingen van Rijk Ministeries willen de winst al verdelen zeeuwse almanak Brand is r PZC zeeland WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever René Schrier DEN HAAG/MIDDELBURG - De exploitatie van de Wester- schelde Oever Verbinding is rendabeler dan aanvankelijk was becijferd. Dat heeft geleid tot een discussie tussen de mi nisteries van Financiën en Ver keer en Waterstaat over de ver deling van de mogelijke winst die op de tunnel gemaakt kan worden. In Den Haag is het na melijk al lang niet meer de vraag öf de WOV er moet ko men. Na rekenwerk in de Hof stad is gebleken dat het project financieel in allerlei opzichten veel aantrekkelijker is dan voortgaan met de veerboten. Zó aantrekkelijk dat de investe ring aanzienlijk sneller afge schreven kan worden dan de provincie Zeeland berekende. Uit studies die het Rijk door een extern bureau heeft laten ver richten wordt duidelijk dat de Westerscheldetunnel veel eer der is afbetaald dan de provincie aannam. Dat is wel afhankelijk van zaken als verkeersaanbod, inflatie en rentestand. Finan ciën stelt zich op het standpunt dat de winst die op deze manier geboekt kan worden - uitgaande van een exploitatieperiode van 30 jaar - bij dat departement te recht moet komen. Daar staat tegenover dat Verkeer en Water staat voor de kosten moet op draaien, nog steeds volgens Fi nanciën, als het project onver wacht toch duurder zou worden. Daar wordt in Den Haag tussen beide departementen dan ook nog over gebakkeleid. In Mid delburg wordt deze discussie als een luxe probleem bestempeld. Veerdienst Een van de studies die er mede toe heeft geleid dat de neuzen één richting-opgingen ten gun ste van de tunnel, had als onder werp de toekomst van de veer dienst. Daaruit kwam naar vo ren dat de overheid op den duur ook moet voldoen aan de zoge naamde IMO-normen, (Interna tional Maritime Organisation.) Dat betekent dat de veerboten veiliger geconstrueerd moeten worden, bijvoorbeeld voorzien van een dubbele wand, gevuld met kunstof. Ook werd de sug gestie gedaan niet langer dub beldekkers te bouwen, maar bre dere, stabielere schepen. Beide alternatieven hebben grote en vooral kostbare consequenties voor de aanleginrichtingen. Een duidelijk pleidooi voor een tun nel, zo werd in Den Haag gerede neerd. Overigens is de gang van zaken rond de Westerscheldetunnel de laatste weken wat frustrerend voor de provinciale ambtenaren die zich al jaren intensief met de voorbereidingen bezig hebben gehouden. Sinds de minister het initiatief voor het project heeft genomen, staat de provincie een beetje aan de zijlijn. De provin cie is nog wel goed genoeg om Verkeer en Waterstaat gegevens en informatie te leveren. Maar als dat ministerie een extern bu reau inschakelt om nog eens een studie te doen naar de exploita tie van de tunnel, krijgt de pro vincie de uitslag daarvan niet te horen. Studie Zo is het ook met de officiële overdracht. De provincie wil er mee verder, maar het Rijk laat het bij enkele oriënterende ge sprekken met de provincie. Daar geldt de regel: eerst een kabi netsbeslissing en dan kunnen we aan de slag. Wel heeft Rijks waterstaat het bureau Twijnstra en Gudde opdracht gegeven een studie te verrichten naar de juis te opzet van de overheids-NV die voor de WOV opgericht moet worden. Blijft over de vraag wanneer het kabinet eindelijk de WOV- knoop doorhakt. In het provin ciehuis te Middelburg werd sinds de zomer de datum van 1 oktober steeds genoemd. Uiter lijk op dat moment zou de aan slof zie pagina 15 kolom 8 van onze verslaggever TERNEUZEN - De Industrie bonden FNV en CNV en de direc tie van Philips Lighting in Ter- neuzen zijn dinsdag aan de on derhandelingstafel opnieuw met elkaar in aanvaring geko men. Tegen alle afspraken in heeft de directie een adviesaanvraag la ten uitgaan aan de onderne mingsraad (OR) over de reorga nisatieplannen. De bonden hebben heftig gepro testeerd tegen deze 'onaange name verrassing'. Ook de OR zelf is weinig geluk kig met de toegepaste overval- techniek. Vestigingsdirecteur J. van dei- Ster beloofde gisteravond in een reactie op de ontstane conflictsi tuatie beterschap voor het ver dere vormverloop van de ge sprekken. De vertegenwoordigers van FNV en CNV verlieten dinsdag middag na ruim drie uur praten zwaar teleurgesteld de directie kamer in Terneuzen. Het was de zoveelste aanvaring tussen beide partijen na beëindiging van de staking enkele maanden geleden. Voor CNV-Districtsbe- stuurder J. Jongejan aanleiding voor oorlogstaal. Brugwachter zet baldadige jongens klem MIDDELBURG - Negen jongeren, die in Zeeland op vakantiekamp zijn, hebben hun baldadig heid duur moet beko pen. Het clubje bleef dinsdagmiddag rond half een op de Stations- brug in Middelburg staan toen deze een draaibeurt maakte. Om te voorkomen dat de jongeren er vandoor zouden gaan, bleef de brug net zo lang open staan tot de politie arri veerde. Na bijna twintig minu ten vatte de politie hen in de kraag. De knapen kregen elk een boete van dertig gulden. Als argu ment voor hun gedrag zeiden de jongeren tegen de politie dat zij tijdens hun kamp 'nog niets be leefd hadden'. „De onderhandelingen komen zo in gevaarlijk vaarwater. We beginnen ons zorgen te maken. Wanneer je alle wrevel van de laatste tijd optelt, ga je je afvra gen: is dit nu echt weer een com municatiefoutje of proberen ze ons gewoon te besodemieteren. Het is blijkbaar heel moeilijk af spraken maken met Philips. Zo blijven we onze tijd verdoen en de werknemers weten nog steeds niet waai- ze aan toe zijn", aldus Jongejan. Het draaidë gisteren dus om de adviesaanvraag aan de OR. De bonden waren twee weken gele den door de directie al ingelicht over die stap, maar zagen toen nog geen aanleiding voor pro test. Gedacht werd dat Philips even was vergeten dat een aan vraag niet eerder dan eind okto ber - wanneer een door de OR in geschakelde extern deskundige rapport uitbrengt - de deur zou uitgaan. Nadere bestudering leerde evenwel dat de OR werd gevraagd een oordeel te geven over het fel bediscussieerde hoofdpplan van de lampenfabri kant. Jongejan: „En dat gaat ons gewoon een brug te ver." Van kwade opzet is geen sprake, stelde Van der Ster nadrukke lijk. „Wanneer ik nu de reacties van de bonden zie, dan denk ik dat we dat misschien beter an ders hadden kunnen doen. Hier zitten echt geen diepere gedach ten achter. Dit is meer een vorm kwestie dan een principiële zaak. Wij ook vinden het jammer dat zoiets sfeerbepalend werkt, dus gaan we intern bekijken hoe we dit soort belemmeringen in de gesprekken kunnen voorko men. Zodat niet de vorm maai de inhoud van de discussie cen traal staat." Verplicht OR-voorzitter W. Sprangers gaf aan niet anders te kunnen dan de aanvraag in behandeling te nemen. „Dat zijn we wettelijk verplicht, willen we onszelf niet buitenspel zetten." Hij verwacht echter dat negatief zal worden geadviseerd over de door de directie voorge stane verplaatsing van produk- tiecapaciteit naar lage- Ionen- landen. „Zonder uitzicht op continuiteit op de lange termijn voor de fa briek in Terneuzen, kunnen we daar nooit mee akkoord gaan." Bonden en directie komen 16 ok tober weer bij elkaar. van onze verslaggever MIDDELBURG - Automobilisten mogen dezer dagen op Rijks weg A58 tussen Middelburg en Oost-Souburg het genot smaken van een stukje autosnelweg voorzien van kunstlicht, zoals in België (nog) de normaalste zaak van de wereld is. Het betreft - helaas voor de liefhebbers van het systeem in België - geen proef van Rijkswaterstaat om te onderzoeken of.de ver keersveiligheid met kunstlicht is gediend. Wegwerkers hebben de extra verlichting nodig. In België heeft de overheid wèl het idee dat de verkeersveiligheid bij verlichte autosnelwegen is ge baat. Minstens zo belangrijk is, dat het rijcomfort wordt ver hoogd. „Maar", laat een woordvoerder van het kabinet-Balde- wijns van openbare werken weten, „bij ons komt dit systeem ook meer en meer ter discussie te staan, vanwege de kostprijs. Er wordt gesproken over doven of verwijderen." foto Ruben Oreel Hoechst Vlissingen wordt binnen enkele maanden de enige producent van fosfor in West-Europa. luchtfoto Ruben Oreel 9 Enige producent in W-Europa Positie Vlissingen sterker van onze verslaggever VLISSINGEN - Eind dit jaar is Hoechst in Vlissingen de enige fosforproducent in West-Europa. Na de sluiting van de fos- forafdeling van Hoechst in het Duitse Knapsack en de fosforfabriek van Eni- chem in Italië drie jaar geleden, beëin digt binnenkort ook Atochem in Frank rijk de produktie van fosfor. De positie van de fosforfabriek in Vlissingen wordt daarmee sterker. Vanaf volgend jaar heeft Hoechst op het gebied van de fosforproduktie alleen te maken met concurrenten die op afstand liggen: in de Verenigde Staten, in Kazach- stan en in China. Transport van de aan de lucht ontvlambare fosfor is een dure zaak. Vandaar dat niet valt te verwachten dat aanzienlijke hoeveelheden fosfor van an dere continenten in West-Europa op de markt worden gebracht. In de Verenigde Staten zijn twee fosforfa- brieken die vrijwel uitsluitend voor de binnenlandse markt werken. Een paar jaar geleden maakte Hoechst zich enige zorgen over het feit dat in West-Europa in eens fosfor uit Kazachstan op de markt kwam. Volgens dr D. Vermaire, manager produktie en techniek van de fosfordivisie van Hoechst in Vlissingen, is daarvan de laatste tijd niet veel meer te merken. „Dat zal wel verband houden met de manier waarop de plan-economie vroeger in de Sovjetunie was georganiseerd", meent hij. „In Kazachstan is volop fosfaaterts, maai de elektriciteit en de cokes die je nodig hebt om fosfor te kunnen maken, moeten uit andere delen van de voormalige Sov jetunie komen. Dat betekent in de huidige situatie daar dat er met klinkende munt voor moet worden betaald." China China brengt wel fosfor op de Westerse markt. Dat heeft naar de mening van Ver maire vooral te maken met de behoefte van het land aan deviezen. Hij heeft de in druk dat in China de binnenlandse vraag naar fosfor groter is dan het aanbod. Mul tinational Hoechst is in China actief om technologie voor de produktie van fosfor te verkopen. Bij Hoechst in Vlissingen komt regelmatig een gezelschap uit China op bezoek om de fijne kneepjes van het vak te leren. De fosforproducenten hebben de afgelo pen tien jaar te maken gehad met een da ling van de vraag naar wasmiddelfosfaat. Vermaire wijst erop dat per land verschil lend gekeken wordt naar dit fosforpro- dukt als bron van milieuverontreiniging. In Nederland, België. Duitsland en Lux emburg is fosfaat nagenoeg geheel ver dwenen als bestanddeel van wasmidde len. In andere landen wordt wasmiddel fosfaat evenwel nog volop toegepast. De gedeeltelijke inzinking van de fosfaat- markt in West-Europa is mede aanleiding geweest voor de sluiting van de fosforfa- brieken in Duitsland, Italië en binnenkort ook Frankrijk. Vermaire: „Er blijft hoe dan ook een markt voor fosfor en fosfor- produkten bestaan. Die bedienen wij van uit Vlissingen." Ongeveer 20 procent van de 80.000 ton fosfor die Hoechst produ ceert, krijgt een bestemming binnen het eigen concern. De rest wordt elders afge zet;. Zo heeft Hoechst een overeenkomst gesloten met Atochem in Frankrijk om deze chemie-gigant na de sluiting van de eigen fabriek van fosfor te blijven voor zien. Dat Hoechst in Vlissingen als enige fosfor producent in West-Europa overblijft, heeft volgens Vermaire voor een deel te maken met de milieu-technologie die in de loop der jaren sterk is verbeterd. Ver maire: „Op de korte termijn kosten milieu investeringen veel geld, maar op de lan gere termijn bieden ze overlevingskansen. We hebben nu op dat gebied een voor sprong. In Kazachstan en in China krijgen ze in de toekomst ongetwijfeld ook met strengere milieu-eisen te maken." van onze verslaggever MIDDELBURG - De aanne mingscombinatie Westerschel- de v.o.f. kan wat gedeputeerde staten betreft nadere informa tie over de voorbereidingen voor de Westerschelde Oever Verbinding wel vergeten. Gs hebben besloten een bezwaar schrift van deze aannemïngs- combinatie ongegrond te ver klaren. Alleen voor een aanvul lende risico-analyse van de fi nanciering en exploitatie is een uitzondering gemaakt. Die kan de combinatie krijgen. De rest blijft geheim omdat anders de onderhandelingen met de aan nemer die de tunnel wil bouwen gevaar lopen. Niet de Combinatie Wester schelde v.o.f. maar de Kombina- tie Middelplaat Westerschelde mag - als het project doorgaat - de Westerscheldetunnel bou wen. De eerste combinatie over weegt nu een schadeclaim en om die voor te bereiden wordt aller lei informatie over de aanlop tot het project verzameld. Daarvoor was een beroep gedaan op de Wet Openbaarheid van Bestuur. Gs hebben dat verzoek in eerste instantie nagenoeg geheel afge wezen. Een bezwaarschrift, ingediend bij de provinciale adviescom missie bezwaarschriften naar aanleiding van die beslissing, helpt de aannemer ook niet. ver der. De adviescommissie heeft zich namelijk van een oordeel onthouden omdat de materie te complex en technisch was. Daarop hebben gs een oordeel gevormd en dat was negatief, met uitzondering van de risico analyse. De aannemingscombinatie kan nu nog een beroepsschrift indie nen bij de sector bestuursrecht van de Arondissementsrecht- bank te Middelburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland krijgt nu toch een opvanghuis voor vrouwen en meisjes die seksueel misbruikt zijn. Het komt waarschijnlijk in Vlissin gen. De voorziening zal worden gerund door de stichting Agogi sche Zorg Zeeland (AZZ), die al allerlei andere tehuizen be heert. Dat blijkt uit een wijziging van het Plan Jeugdhulpverlening. Om het opvanghuis te realise ren, worden in bestaande tehui zen opvangplaatsen geschrapt. Daarmee legt AZZ zich neer bij opvattingen van het provincie bestuur. In ruil daarvoor kreeg AZZ van het provinciebestuur een handreiking: twee voor meisjes bedoelde plaatsen in het tehuis zullen voorlopig betaald worden met geld uit het budget voor jeugdhulp. Pas als het te huis goed loopt, moet AZZ ook die twee plaatsen zelf financie ren door andere opvangplaatsen te schrappen. Het gaat om een kostenpost van 135.000 gulden per jaar. AZZ aasde aanvankelijk op blij vende financiering via het bud get voor jeugdhulpverlening. Maar de provincie is wat dat be treft onvermurwbaar. Het Plan Jeugdhulpverlening, dat giste ren het dagelijks provinciebe stuur passeerde, blijft voorrang geven aan de financiering van lichtere vormen van jeugdhulp (versterking van de pleegzorg, de hulp aan ouders en kinderen thuis, en preventie). Extra geld Extra geld dat Zeeland komend jaar voor jeugdhulp tegemoet kan zien. gaat in de eerste plaats naar activiteiten van de Stich ting Jeugdzorg Zeeland: op- voedspreekuren (45.000 gulden), adviesbureau jeugd en gezin (50.000 gulden), begeleiding zelf standig wonen (50.000 gulden) en pleegzorg (100.000 gulden). Wel blijft AZZ zicht houden op de mogelijkheid nog een me disch opvanghuis te realiseren voor kinderen tussen de 4 en 12 jaar. Maar dat zal, zo geeft het Plan Jeugdhulpverlening aan, dan wel moeten gebeuren in sa menhang met initiatieven om therapeutische verpleging in pleeggezinnen mogelijk te ma ken. Bromfietser (17) bij ongeluk om leven gekomen SINT-MAARTENSDIJK - Bij een ongeluk op de provinciale weg ter hoogte van de Molen dijk in Sint-Maartensdijk is dinsdag omstreeks 16.10 uur de 17-jarige Justin Cras uit Sint- Maartensdijk om het leven ge komen. Hij reed met zijn bromfiets op het fietspad langs de provinciale weg en belandde vervolgens door nog onbekende oorzaak op de rijbaan. Daar botste hij fron taal op een vrachtwagen, die werd bestuurd door een 24-jarige Arnemuidenaar. Het slachtoffer was volgens de politie op slag dood. Een nader onderzoek naar de toedracht wordt ingesteld. De politie ver zoekt eventuele getuigen van het ongeluk zich te melden. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeenten en de provincie Zeeland over wegen zich terug te trekken uit het bestuur van Arbeidsvoor ziening als de bezuiniging van 14,4 miljoen gulden op de rijks bijdrage niet wordt vermin derd. In een brief aan minister A. Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid schrijven ze dat de korting zo ver omlaag moet dat de arbeidsbureaus in Zeeland het zelfde aantal werk lozen als dit jaar (4900 perso nen) kunnen helpen. Het dagelijks provinciebestuur en de Vereniging Zeeuwse Ge meenten wijzen erop dat Ar beidsvoorziening in Zeeland van alle regio's verreweg het zwaarst wordt getroffen door de bezuini gingen die de centrale organisa tie in Rijswijk heeft afgekon digd. Na de korting van 50 pro cent die voor Zeeland is voorzien volgt een tweede regio op af stand met een bezuiniging van 35 procent. Gemeenten en provincie be schouwen de halvering van het Zeeuwse budget als een strikt cijfermatige manier van hande len. Daarbij is in het geheel geen rekening gehouden met de extra kosten die in Zeeland moeten worden gemaakt om dezelfde dienstverlening te kunnen aan bieden als in andere delen van het land. Die extra kosten waren in het verleden aanleiding Zee land meer geld te verstrekken. Helft In de brief aan Melkert wordt een somber beeld geschetst van de situatie die Arbeidsvoorzie ning te wachten staat wanneer de bezuiniging ongewijzigd doorgaat. Ongeveer de helft van de 180 medewerkers wacht ont slag en voor tenminste de helft van de acht arbeidsbureaus en enkele belangrijke scholingsin stituten dreigt sluiting. Langdu rig werklozen worden daar het sterkst door getroffen. Jarenlang gingen ze naar ie dere bruiloft met een degelij ke fietspomp, ingepakt met een bandenplakdoosje, en altijd bleek het een welkom cadeau. Totdat er een keer drie fietspompen op de ca deautafel prijkten. Dat Be- velandse stel - ze blijven praktisch ingesteld - stapte vervolgens over op de brandblussers. Wéér een doorslaand succes. Het augustus-bruidspaar. het laatste dat met zo'n mooie rode blusser iverd ver rast. stuurde een schriftelijk bedankje met een trouivfoto. ..Hartstikke bedankt voor jullie mooie cadeau. We gaan het meteen gebrui ken!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 21