Vancom wil Zeeuwse buslijnen Speelplek voor jong talent Ongelukken in regen op A58 PZC Plezierige avond in Hongaarse sfeer Een komische sukkel met rijk vocabulaire Gs moeten korting subsidie basiliek in Hulst terugdraaien Waterleveranciers twisten over vrije keus van afnemer Zeeuws-Vlaamse waterschappen tegen 'Middelburgse druk' zeeland 13 Amerikaans concern in zee met Carlier ZWN Groep verontrust kunst WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het Amerikaan se vervoerconcern Vancom wil |n Zeeland activiteiten gaan ontwikkelen die volgens direc- leur H. H. Bouma van de ZWN Groep het openbaar vervoer in Zeeland onmogelijk ten goede kunnen komen. Vaneom Neder- and heeft met Carlier in Mid delburg en het Vlissingse taxi bedrijf Blaakman een vergun ning aangevraagd voor het om zetten van buslijnen voor leer lingenvervoer in 'gewoon' openbaar vervoer. Het gaat om in totaal elf buslij nen voor leerlingenvervoer naar vestigingen van het reforma torische Calvijn College in Krab- bendijke en Goes. De lijnen lo pen vanuit alle windstreken in Zeeland; vanaf Zeeuws-Vlaan- deren. Walcheren. Schouwen- Duiveland, Tholen en de Zak van Zuid-Beveland. Vancom Nederland wil die lijnen voor iedereen openstellen om in Zeeland een voet tussen de deur te krijgen. De vergunning aanvraag is een landelijke test- Noord-Beveland jeeft 7 mille aan Sint Maarten KORTGENE - De gemeente raad van Noord-Beveland heeft dinsdag een gulden per inwoner beschikbaar gesteld voor Sint Maarten, dat onlangs werd ge troffen door de orkaan Luis. Het college van burgemeester en wethouders had zelf aan een kwartje per inwoner gedacht, nlaar dat vonden CDA, PvdA en SGP te weinig. De raad volgde een voorstel van P. Moll (CDA) op om een grilden per inwoner beschikbaar te stel len, Dat komt neer op een kleine 7000 gulden. case. Als Rijkswaterstaat ermee instemt, kan Vancom ook elders in Nederland via deze omweg aan de slag. Voor scholen is het interessant. Volgens voorzitter J. Ver- schuure van de vervoerscom- missie van het Calvijn College kan dankzij de nieuwe opzet 100.000 gulden worden bespaard op jaarbasis. Ouders en de ker ken betalen het leerlingenver voer. Verbroken ZWN-directeur Bouma ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. Niet omdat de monopoliepositie van de ZWN Groep in het geding is, maai" omdat Vancom Neder land 'een paar ballen uit de soep pikt'. „En dat kan voor het open baar vervoer in een provincie als Zeeland nooit goed zijn. Het pas sagiersaanbod is al zo klein. Voor lijn 29 Zuid-Beveland/Tho- len vrees ik dan bijvoorbeeld het ergste. En bedenk wel, Vancom zal alleen op schooldagen rijden; niet in het weekend en vakan ties." Naar aanleiding van de samen werking tussen Vancom en Car lier Middelburg heeft de ZWN de contacten met het touringcarbe- drijf verbroken. Bouma kan de keuze van Carlier wel billijken. Het openbaar vervoer staat on der druk. Er wordt minder werk uitbesteed aan touringcarbe- drijven als Carlier. „En Carlier wil natuurlijk ook beleg op de boterham", aldus de ZWN-regio- directeur. Rijkswaterstaat Zeeland is 'vol op bezig' met de beoordeling van de vergunning-aanvraag, in overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Binnen drie weken wordt een eerste reactie uit Den Haag verwacht. Rijkswaterstaat zal ook nog de provincie en de ZWN Groep - als dè Zeeuwse openbaar vervoer der - raadplegen. Vancom timmert stevig aan de weg in Nederland. Het bedrijf (Advertentie) T/m 30 september Portretten Hars Ter Keurs 'De galerie is open: donderdag vrijdag 9.30- 11.30 en 12.30-15.00 uur 13.30-17.00 uur a 9.30 - 12.30 uur en na tel. afspraak Galerie Veurink, Vlissingsestraat 12 - 14, 4331 KV Middelburg - tel. 01180-38416 TERNEUZEN, Grote Kerk Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: Capella Savaria onder leiding van Pal Németh met medewerking van Maria Zadori sopraan en Zsolt Kalló mooi met Hongaarse muziek uit de achttiende en negentiende eeuw. door Jos Verpoorten Dans en geestelijke cantate. Twee zaken die men niet di rect met elkaar zal associëren. Nochthans had de Hongaarse Capella Savaria, dinsdag te in de Terneuzense Grote Kerk, haar optreden op deze livee uitersten van het muzi kale spectrum gebaseerd. In een volledig Hongaars pro- Ö'amma stonden als de twee brandpunten van een 'elips zo wel voor als na de pauze een aan tal korte solocantates van ba- rokcomponist Pal Esterhazy (in derdaad familie) ingebed tussen hoofdzakelijk anonieme acht tiende en negentiende eeuwse dansen centraal. Deze cantates lormden zonder meer het hoog- epunt van de avond. Niet in het ninst door de integere inbreng tan sopraan Maria Zadori. rijdt in Zuid-Limburg, de stad Groningen en Maastricht en heeft onlangs kenbaar gemaakt (delen van) streekvervoerbedrij- ven in Groningen, Noord-Hol land en Limburg over te willen nemen. Financieel staat het con cern sterk, dankzij de Ameri kaan van Groningse komaf P. Huizinga. Hij is miljardair en groot-aandeelhouder van Van com Nederland. foto Ruben Oreel Een van de vier bij een botsing op de A58 ter hoogte van Ritthem betrokken auto's. van onze verslaggever GOES - De regen heeft het verkeer op de A58 dinsdag parten gespeeld. Twee au to's raakten in de loop van de dag op het natte wegdek in een slip, waarbij in een geval een man gewond raakte. Deze be stuurde een bestelwagen die op de zuid- baan ter hoogte van Rilland over de kop sloeg en vervolgens in de middenberm belandde. Het slachtoffer werd met onbe kende verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Even verderop, in de noordbuis van de Vlaketunnel, slipte een personenauto. Het voertuig raakte de tunnelwand en raakte zwaar beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. Om 17.40 uur raakten vier auto's betrok ken bij een botsing op het gedeelte van de A58 tussen Vlissingen en Middelburg. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. De schade is volgens de politie echter aan zienlijk. Een 30-jarige automobilist uit Goes haal de net voorbij de afslag Ritthem een auto in, maar verloor door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur. De politie sluit niet uit dat dat gebeurde door aqua planing. De man botste vervolgens met zijn wagen tegen de vangrail en zo de weg weer op. De 26-jarige automobilist uit Le- wedorp, die hij zojuist had gepasseerd, reed toen op hem in. De bestuurster van een achteropkomende wagen, een 31-jarige vrouw uit Wol- phaartsdijk, zag het ongeluk gebeuren en trapte hard op haar rem. Zij kwam op tijd tot stilstand maar een vrouw achter haar zag dat te laat. Die au tomobiliste (32) uit Kapelle botste tegen de auto voor haar. Waarschijnlijk is men gewend te musiceren in kleine kerken of anderszins intieme ruimten. Het orkest werd in ieder geval bij de ze werken uitgedund tot een en kelvoudige bezetting. In de Ter neuzense kerk had een wat roya lere opvatting ook van de zange res, die hoewel zeer fraai, tame lijk "klein" zong niet misstaan. Overigens was in deze context het gebruik van een spinet in plaats van een clavecimbel als continuo intrument wel te ver dedigen. De toetsenist onder steunde een en ander met smaakvolle arpeggi maar was behalve in de laatste cantate niet erg creatief in zijn tegen stemmen. Vreemd was de lei ding die van de violist uitging. Barokmuziek gaat uit van de laagste stem als stuwende factor en fundament. Vandaar dat de maestro al cembalo de spil en leider van het ensemble behoort te zijn. De staalkaart van Hon gaarse dansen, die een volledig bezette Capella verder ten ge hore bracht, liet een gedicipli- neerd, zuiver spelend en homo geen strijkersensemble horen. Toch leek het voor Oosteuro- pese dansmuziek iets te smaak vol en braaf. Afgezet tegen de transparante lichtheid in de cantates was het timbre in de dansen tamelijk dof met een lichte onbalans, veroorzaakt door een wel zeer sonore contra bas, die de unisono meespelende fagot volstrekt overstemde. Niettemin: een plezierige avond die zich met Hongaarse muziek door een Hongaars gezelschap volledig bevond "tussen Donau en Karpaten" en daarmee bin nen de door het festivalthema gestelde grenzen. van onze verslaggever GOES - Jonge kunstenaars moeten eerst naam maken, wil len ze volle zalen trekken. Voor al in het theater is dat moeilijk. Boeken en cd's zijn geduldig, die liggen wel in de winkel te wachten tot iemand ze op het spoor komt. Theatervoorstel lingen daarentegen zijn eenma lig. Gemist is gemist. En waar- om zou iemand naar een thea tervoorstelling gaan waarvan hij niets weet, of een theater groep waarvan hij niemand kent? Met de serie 'De Nieuwe Thea termakers' sluiten 't Beest in Goes en het Vestzaktheater in Vlissingen aan bij een landelijk initiatief om goede voorstellin gen van onbekende theaterma kers snel bij het publiek te intro duceren. De eerste voorstelling is Howard Hughes' sadistisch universum, vanavond (donder dag) in Goes. Veelbelovend De voorstellingenserie is een ini tiatief van de organisatie Thea ter Netwerk Nederland in Am sterdam. „We willen speelplek ken creëren voor veelbelovende theatermakers" zegt program ma-adviseur Annemarie Pijnap pel van Theater Netwerk. „Theaters leggen steeds langer van tevoren hun programma vast. Als ze dan een stuk ook eerst willen zien voor ze het pro grammeren, dan wordt het voor nieuwe theatermakers steeds moeilijker met een actueel pro gramma in een theater terecht te komen." Vorig jaar is daarom een be scheiden begin gemaakt met het programmeren van 'nieuwe theatermakers' in zalen met vlakke vloeren. De voorstellin gen werden door Theater Net- Scene uit 'Howard Hughes' sadistisch universum' door theater groep Turista en het Amphitheater, dat vanavond in 't Beest in Goes (20.30 uur) te zien is. foto Reyn va n Koo Iwijk werk bekeken, geselecteerd en ingeboekt op data die door de meewerkende theaters waren vrijgehouden. Dat betekent dat in de serie actuele produkties zijn opgenomen, waarvan echter al wel duidelijk is dat ze kwali teit bezitten. Pijnappel: „Van theaters kregen we ook vaak te horen dat ze niet wisten hoe ze publiek moesten werven voor deze voorstellingen, omdat ze onbekend zijn. Wij hopen ze met deze serie als het ware een label van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt ZIERIKZEE - Wat kunnen sommige mensen toch mooi schelden! En van alle schrij vers die daarmee hun brood verdienen, lijken die jongens uit de Rijnmond er nog het beste in bedreven. Lévi Wee- moedt, Vlaardinger, die dins dagavond optrad als gast van het literair Samenwerkings verband Schouwen-Duive- land in de Scholengemeen schap Professor Zeeman in Zierkzee, heeft dat gemeen met Jules Deelder: een ongelo felijk vocabulaire om uit te drukken hoe vreselijk iets klink, hoe hemeltergend iets stinkt, hoe potsierlijk iets er uit ziet of hoe achterlijk de sa menleving in elkaar zit. Wat Weemoedt extra komisch maakt is zijn schouderopha lende houding: Ik hoor er niet bij en als ik erbij zou horen, zou ik er niks aan kunnen doen want ik ben eigenlijk maai" een soort sukkel. Bij die sukkel kwamen dins dagavond een kleine honderd mensen opdraven voor de le zing, die georganiseerd was door het samenwerkingsver band waarin boekhandel De Vries, de scholengemeenschap, de plattelandsvrouwen en de bibliotheek ijveren voor meer literaire activiteit. Weemoedt, dichter, schrijver van korte verhalen en romans en stiekem ook performer, stelde niet te leur. In het verhaal Sniffie las hij hoe het stofzuigergeluid, dat zijn immer smetvrezende moeder begeleidde, hem ertoe bracht het ding aan diggelen te gooien om er vrijwel direct weer naar te verlangen als zij. toch volkomen ontredderd, hem de hand boven het hoofd houdt. In een ander verhaal ex celleert hij in de beschrijving van de verschillende soorten stank, die zijn geboortestad teisteren. Weemoedt schrijft het bijna magische taalgebruik op het conto van de Vlaardin- gers, doorgaans zwijgzaam be halve als het stank betreft. Bij gebrek aan landschap, zegt Weemoedt, zijn de Vlaardin- gers luchtschapsschilders ge worden. Monumentje Tussen de kippevel-beschrij- vingen van blokfluitgeluid, de coupe verdriet en de smake loze, droge produkten van de antroposofische kruidenier, mag Weemoedt graag stilletjes een monumentje oprichten, dat door het contrast ook met een staat als een huis. Voor de gebroeders Roodenburg bij voorbeeld, Jaap en Willem, die hun hele leven in dienst stelden van de zaterdagvoetbalclub, en in het bijzonder de pupillen. In hun grauwe pakken waren ze altijd op het veld. begeleid den generaties voetbaljeugd en woonden sobertjes bij hun on getrouwde zuster in. Alle dub beltjes die ze naar de bank had den gebracht, resulteerden in 5.5 ton, die ze na hun dood aan de voetbalclub nalieten. Glad de jongens van de belasting, 'fiscusratten' volgens Wee moedt, namen er 326.000 gul den van mee. „Altijd als ik over de georganiseerde misdaad lees, moet ik even aan de ge broeders Roodenburg den ken." De schrijver gunde het publiek alvast een voorproefje van zijn volgende roman, een vervolg op De Ziekte van Lodesteijn. In dat boek is ook de bundel De Nadagen van Lodesteijn opge nomen, die niet als vervolg be doeld was maar wel als zodanig werd gepresenteerd. op te plakken. Het zijn geziene voorstellingen, ze zijn goed en dat moet dan richting publiek werken." Landelijk werd door theater groepen. programmeurs en pu bliek enthousiast op de aanpak gereageerd. Het aantal zalen is dit jaar uitgebreid. In Zeeland zijn het Vestzaktheater en 't Beest gezamenlijk op het initia tief ingehaakt. De acht voorstel lingen van 'nieuwe theaterma kers' die komend seizoen door het land gaan, zijn eerlijk ver deeld. De serie opent donderdag in Goes met Hoivard Hughes' sadistische universum, in okto ber is Vlissingen aan de beurt en zo gaat het om en om. Gefascineerd Hoivard Hughes' sadistisch uni versum is een co-produktie van de theatergroep Turista en het Amphitheater. Het stuk wordt gespeeld door Cas Enklaar. Tjeerd Bischoff en Marcel Fabel en is geregisseerd door Bob Ruij- zendaal. Hij werd gefascineerd door de levensloop van de Ame rikaanse oliebaron Howard Hughes, een legendarische fi guur wiens doen en laten nog steeds door een waas van ge heimzinnigheid is omgeven. Ho- werd Hughes' sadistisch univer sum gaat over de onmogelijk heid tot communiceren en de ab surde levenswijze van de rijkste en bekendste Amerikanen. In de serie Nieuwe Theaterma kers volgt op 27 oktober in het Vlissingse Vestzaktheater Car los door het gezelschap Maten - een voorstelling gebaseerd op Don Carlos van Friedrich Schil ler - en op 24 november in 't Beest Ik heb een tong door het Kruis van Bourgondië en En semble Contraint. van onze verslaggever HULST - De Stichting Sint Wil- librordus in Hulst kan alsnog het ingehouden deel subsidie van de provincie tegemoet zien. Gedeputeerde staten geven daarmee gevolg aan een uit spraak van de Raad van State. Het gevolg van de voor de pro vincie negatieve uitspraak is dat gs hun subsidiebeleid aan scherpen. De stichting werd in 1992 gecon fronteerd met een korting van vierduizend gulden op de toege kende subsidie (vijftienduizend mille) voor herstelwerkzaamhe den aan de basiliek. Gs besloten tot de maatregel omdat de stich ting 'zonder overleg, in zelfwerk zaamheid (vrijwilligerswerk) minder kosten had gemaakt dan begroot'. Naar aanleiding van een be roepsprocedure door de stich ting besloot de Raad van State in juli dit jaar dat de beslissing van gs onterecht was. Onduide lijk was naar de mening van de voorzitter van de afdeling be stuursrechtspraak hoe het dage lijks provinciebestuur tot het toepassen van de korting is ge komen. De stichting werd. zo luidde het oordeel, derhalve ge confronteerd met een voor haar niet bekende beleidsregel. Geen keus Gs hadden dinsdag dan ook geen andere keus dan de lang slepende kwestie alsnog in het voordeel van de Willibrodus- stichting te beslechten. De ach terstallige vierduizend gulden worden betaald uit het toeris- tisch-recreatief ontwikkelings fonds. Het collegebesluit gaat verge zeld van een dringende aanteke ning aan het adres van de ver antwoordelijke provinciale ambtenaren. In het licht van de Raad van State-uitspraak wordt hen op het hart gedrukt een sub sidietoezegging helder en duide lijk te formuleren, zodat de tekst niet (meer) 'voor tweeërlei uitleg vatbaar is'. Ook moet voorlaan in de toezegging worden aange geven wat de gevolgen zijn, in dien de gesubsidieerde instel ling van de begroting afwijkt. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Mag Fri d'Or, fabrikant van on der meer diepvriesfrites in Ber gen op Zoom, zijn water - goed koper - betrekken van de Zeeuwse Delta Nutsbedrijven (Deltan) of wordt hij alsnog ge dwongen water af te nemen van Waterleiding Maatschappij Noord-West-Brabant (WNWB)? Over deze niet alledaagse vraag mag de provincie Noord-Bra bant zich een dezer dagen bui gen. want beide partijen komen er niet uit. Enige tijd geleden heeft Deltan met Fri d'Or een contract geslo ten voor de jaarlijkse levering van 500.000 kubieke meter water vanaf het jaar 2000. Het aardap- pelverwerkende bedrijf is echter gevestigd in Bergen op Zoom en ligt dus in het werkgebied van de WNWB. Daar er voor de levering van wa ter strikte afspraken bestaan, die er in het kort op neerkomen dat elke watermaatschappij zijn eigen regio van water voorziet, is voor de WNWB de zaak duide lijk. Niet Deltan, maar zij levert het water. Nee. zegt Deltan: de afspraken die bestaan, gelden alleen voor drinkwater en niet voor water dat bestemd is voor de industrie. „Die onduidelijkheid was er aan vankelijk inderdaad", erkent woordvoerster I. van Bezouw van de WNWB. „Maar dat pro bleem is opgelost nu de provin cie Noord-Brabant Deltan per brief heeft laten weten dat de waterleidingverordening niet al leen betrekking heeft op de leve ring van drinkwater, maar ook op de levering van industriewa ter." De verordening vermeldt verder dat levering door derden onrechtmatig is, tenzij er een vergunning voor is verleend. Deltan heeft deze bij de provin cie aangevraagd. Het wachten is nu op de beslissing. „Het is zeer onwaarschijnlijk dat de provincie een vergunning geeft", is de stellige overtuiging van Van Bezouw. Zij verwacht dat de zaak in der minne kan worden geschikt. ..Dan hebben we een verschil van mening", verklaart haar Deltan-collega A. van de Sande. „want in principe is er niet eens een vergunning nodig." Hij voegt eraan toe niet uit te sluiten dat Deltan de hulp van de rechter inroept, mocht de provincie Noord-Brabant een voor het Zeeuwse waterleiding bedrijf negatieve beslissing ne men. Fri d'Or neemt vooralsnog een afwachtende houding in. „Het is een zaak tussen beide bedrijven en de provincie en daar kunnen wij geen invloed op uitoefenen", aldus een woordvoerder van het bedrijf. P. Woudstra Delta Anders weg uit staten van onze verslaggever TERNEUZEN - Het statenlid P. M. Woudstra van Delta An ders neemt vrijdag 6 oktober af scheid van provinciale staten. Hij stopt met dat werk omdat hij een baan heeft gevonden als bureauredacteur bij Omroep Zeeland. Woudstra was werk loos en vindt dat hij zijn nieuwe journalistieke functie niet kan combineren met het werk als statenlid in een eenmansfrac tie. Woudstra was na de verkiezin gen van maart vorig jaar bezig aan zijn tweede termijn als sta tenlid. Hij begon in een twee mansfractie met C. T. A. van Waterschoot en moest na de laatste statenverkiezingen ver der als eenmansfractie. Volgens de kieslijst van Delta Anders komt M. Wiersma uit 's Heer Hendrikskinderen als eer ste in aanmerking om de lege plaats in de statenbankjes op te vullen. Die beraadt zich nog na de plotselinge aankondiging dat Woudstra uit de staten vertrekt. van onze verslaggever TERNEUZEN - De provincie moet rustig afwachten hoe de Zeeuws-Vlaamse waterschap pen zelf hun toekomst zien. Als 'Middelburg' - zoals maandag in een statencommissie - al maar op een fusie blijft aandrin gen, kan dat weieens een ave rechts effect hebben, vreest dijkgraaf ir C. J. Almekinders van waterschap Het Vrije van Sluis. De drie Zeeiïws-Vlaamse water schappen zijn momenteel - on der zachte drang van de provin cie - bezig met een onderzoek naar de gewenste waterschaps structuur beneden de Wester- schelde. Binnenkort moet die studie afgerond zijn. Drie moge lijkheden staan open: zelfstan dig verder, méér samenwerken öf samenvoegen. Welke kant het opgaat, kunnen of willen dijkgraaf Almekinders en zijn collega W. A. Gosselaar van waterschap De Drie Am bachten (Kanaalzone) nog niet vertellen. Dat zou volgens hen voorbarig zijn. Een groot discussiepunt in Zeeuws-Vlaanderen is het enor me verschil in waterschapsbe lastingen. Het Vrije van Sluis en Hulster Ambacht zijn de duur ste van Zeeland, De Drie Am bachten is het allergoedkoopste. Dijkgraaf Almekinders van Het Vrije van Sluis vindt dat de ta- riefsverschillen niet overdrevpn moeten worden. „Die zijn wel be langrijk, maar toch vooral op de korte termijn. Een waterschaps fusie ga je echter niet aan voor de korte termijn. Die ga je voor tientallen jaren aan. En een fusie kan schaalvoordelen en finan ciële voordelen hebben voor ons allemaal." Zijn collega Gosselaar van De Drie Ambachten kijkt daar een tikkeltje anders tegenaan. Zijn waterschap heeft wat betreft de tarieven niets te winnen bij een fusie. „Onze waterschapslasten zullen omhoog gaan. Dat is zo klaar als een klontje." Dat een waterschapsfusie tot een eerlij ker verdeling van de lastendruk over alle Zeeuws-Vlamingen leidt, is volgens Gosselaar niet zijn pakkie-an. „Ik draag de ver antwoordelijkheid voor mijn wa terschap." Om toe te voegen: „De provincie kan uiteraard een andere insteek hebben." Onderhandelen De verwachting is dat de alge mene besturen van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen zich eind dit jaar of begin volgend jaar over hun toekomst uitspreken. „En dan hebben we", stelt Gosselaar in de rich ting van de provincie, „nog tijd genoeg voor onderhandelin gen." Almekinders zegt hem dat na. „Zonder druk uit Middel burg is de kans op een goede af loop het grootst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13