't Is buffelen in de buurtsuper PZC zeeland Heli-haven bij restaurant Inter Scaldes in opspraak Aart van de Grutter is op weg naar de Nederlandse top Huisartsen praten met hun patiënten NAVO-oefening luchtmacht wellicht ook boven Zeeland Staking in Antwerpen legt ook haven plat SGP'ers Goeree willen bij Zeeland Asielzoekers in vakantieoord Z-Vlaamse problemen in studie Vuilniszakken met gif gevonden Nieuwe status De Poort vastgelegd ZEEUWSCH-VLAANDEREN deel, zo schrijft de PvdA. De pro vincie meldt slechts dat in mei 1992 medewerking is geweigerd. Nimmer werd de noodzakelijke verklaring van geen bezwaar verstrekt. Precedent Volgens de PvdA wekte het da gelijks gemeentebestuur de sug gestie dat mondelinge afspra ken zijn gemaakt in afwachting van een formalisering via de her ziening van het bestemmings plan buitengebied. Willens en wetens lichtte burgemeester Verbree de raad onvolledig en onjuist voor tijdens de raadsver gadering in mei, zo stelt de PvdA. Dat de heli-haven te dicht bij de Zandweg lag was destijds één van de redenen waarom de provincie niet wilde meewerken. Voor dat probleem is inmiddels een oplossing gevonden. De PvdA meent echter dat er geen oplossing is aangedragen voor het tweede argument om de heli haven te weigeren. Het gaat om de precedentwerking. Met an dere woorden: andere onderne mers kunnen wellicht rechten ontlenen aan het feit dat Inter Scaldes een heli-haven mag aan leggen. TERNEUZEN - De NAVO houdt de komende weken in het West-Europese luchtruim grootscheepse luchtmachtoefe ningen. Daaraan nemen luchtmachteenheden uit nagenoeg alle Westeuropese landen en de Verenigde Staten deel. Van 2 tot en met 13 oktober wordt geoefend boven Noord-Neder land. de Noordzee, België, Denemarken, Duitsland, Frank rijk en de Baltische Zee. Tijdens de oefeningen mogen de toestellen op beperkte schaal op 150 meter hoogte (normaal 300) vliegen en afwijken van de gebruikelijke vliegroutes. Een woordvoerder van de sectie Geluidhinder van de Koninklijke Luchtmacht sluit niet uit dat vliegtuigen, die deelnemen aan de oefeningen, hier en daar ook het luchtruim boven Zeeland zullen aan doen. De luchtmacht heeft voor klachten en informatie over de vluchten een gratis telefoonnummer ingesteld <06- 0226033). van onze verslaggever schillende gewichtsklassen - tot 70, 80,90 en boven de 90 ARNEMUIDEN - Aart van de Gruitér uit Arnemuiden heeft zondag een belangrij ke stap gezet op weg naar de Nederlandse top van het bo dy building. In het Congres gebouw in Den Haag won hij de Ironman-wedstrijd, een competitie waar de sub toppers tegen elkaar uitko men. In het voorjaar van 1996 hoopt Van de Gruiter (30) aan het Nederlands Kampioenschap deel te ne men. Van de Gruiter is ruim tien jaar bezig met body building en heeft het altijd op eigen houtje gedaan. Voor de wed strijd van afgelopen zondag heeft hij voor het eerst echt begeleiding gehad van een sportschool uit Zevenbergen en het resultaat is meteen daar. Hij versloeg alle mede dingers in de klasse tot 90 ki lo en won vervolgens ook de onderlinge competitie tus sen de winnaars van de ver kilo. Lekker Zijn sterke punt is volgens Van de Gruiter dat hij overal even goed ontwikkeld is. „De symmetrie is goed. Zo wel benen als armen zijn in orde, daar win ik op." Vooral zijn beenspieren traint hij in tensief. „Bij het squatten, waarbij je het gewicht op je nek legt en dan door de knieën zakt en opkomt, haal ik 260 kilo." Daar zijn wel strenge leefregels voor no dig. „Alles wat lekker is mag niet. Geen varkensvlees, geen vet of friet, geen zoetig heid of suiker." Maar Van de Gruiter heeft het er graag voor over. Ik heb al verschillende sporten ge daan en ik heb altijd de beste willen zijn. Ik kan wel goed tegen m'n verlies, maar op den duur wil je natuurlijk ook eens iets winnen." Aart van de Gruiter is op weg naar de body building-top nu hij de Ironman-trofee heeft bemachtigd, foto Lex de Meester van onze verslaggever ANTWERPEN - De haven van Antwerpen gaat donderdag avond plat. De socialistische vakbond ACOD heeft een 24- uurs staking aangekondigd om te protesteren tegen de nieuwe loonschalen, die het stadsbe stuur wil invoeren. Het gros van de 10.000 personeelsleden van de stad is het niet eens met de nieuwe salarisvoorstellen en doet mee met de stakingsactie. Saillant detail is dat voor de 2000 werknemers die in de ha ven werken een afwijkende sa lariëring is geregeld, die wèl door de beugel kan. Desondanks leggen ook de ACOD-leden die werkzaam zijn in de haven (sleep- en bagger diensten en sluispersoneel) uit solidariteit met het overige per soneel het werk neer. Vooral op de sluizen werken veel leden van de socialistische vakbond. Doen die mee aan de staking dan kan geen enkel schip de haven nog in of uit. Naar verwachting zal dat leiden tot grote drukte op de Re de van Vlissingen. Voor de Antwerpse Gemeen schap van Havenbedrijven (AG- HA) komt de staking op een uit zonderlijk slecht moment. Een aantal rederijen bereidt op dit moment wereldwijd een nau were samenwerking voor. die volgend jaar al leidt tot het schrappen van een aantal Euro pese havens uit de vaarschema's van grote containerschepen. AGHA-seeretaris R. Restiau: „Juist in deze cruciale dagen en weken gaat de Antwerpse haven plat. Als nu een rederij afhaakt, is de Antwerpse haven die voor jaren kwijt. Op de hoofdkwartie ren in het Verre Oosten wordt elk bericht over sociale onrust met een vergrootglas bestu deerd." AGHA vindt de vak bondsactie extra wrang omdat het havenpersoneel nauwelijks te klagen heeft over de aange paste salariëring. Restiau: „De haven wordt lamgelegd om de problemen in de musea, de scho len en de ziekenhuizen op te los sen." Het Antwerpse havenbe stuur probeerde in het verleden tevergeefs afspraken te maken met de vakbonden over sta kingsacties in de haven. De gemeenteraad van Antwer pen spreekt zich pas op 23 okto ber uit over de nieuwe loonscha len. Aanvankelijk was het de be doeling dat de raad zich dinsdag al zou uitspreken over de voor stellen. maar op het laatste mo ment werd de behandeling een maand uitgesteld. De socialisti sche vakbond beschouwt de 24- uurs staking als een eerste waar schuwing aan het adres van het stadsbestuur. van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Heer Heijn heeft geannonceerd dat zijn supermarkten volgend jaar van acht tot acht ge opend zijn. Andere grootgrutters wil len daarbij niet achterblijven. Dus Edah, Basismarkt en Konmar vol gen. Maar hoe moet dat mef de eenvou dige buurtsuper? De eigenaar van de winkel op de hoek draait nu al vaak zo'n zeventig tot tachtig uur per week. En moet er niet aan denken dat hij straks nóg langer moet werken. „YVij dreigen het slachtoffer te wor den van de concurrentie tussen Al- bert Heijn en de afhaal-Chinees." Jan van Tilborg (54) maakte 'als kind zijnde' de tijd nog mee dat het kruide nierswinkeltje van zijn ouders in het Brabantse Andel 's avonds tot ver na tienen open bleef. „Het was zo'n win keltje zoals je nu alleen nog maar in het museum ziet. Alles los, alles afwe gen; koekjes, suiker, koffie, stroop. De deur was altijd open. Vaak voor een paar rotboodschapjes. Voor een flesje bier of een pakje sigaretten. Of als ze in de buurt koffie aan het zetten waren en de koekjes waren op, werd Jantje nog gauw even om een paar biscuitjes gestuurd. De klanten wisten niet wat ze de middenstander daarmee aande den. Ze gunden je geen moment rust, je hoorde altijd voor ze klaar te staan. Ik heb m'n vader 's morgens een keer gevonden - was-ie met zijn gezicht in de stroop in slaap gevallen. Die man heeft zich echt kapot gewerkt." Geen tijden die gevoelens van heim wee oproepen. Maar toch. Tal van kleine middenstanders zullen zich straks gedwongen voelen het voor beeld van Heer Heijn te volgen in een wanhopige poging de concurrentie met de grote supermarkten te overle ven. Flink aanpoten Van Tilborg Zn staat er in kloeke zwarte letters geschilderd op het gele bord aan de gevel van de Attent-su- permarkt in de Vlissingse Hercules Van Tilborg Zn.: „...de buurtsuper wordt pas écht gewaardeerd als het te laat is..." foto Lex de Meester Segherslaan. Een gewone buurtsuper in een troosteloze Vlissingse wijk. Drie jaar geleden namen vader Jan zoon Roland de winkel over. „Het was flink aanpoten. Je kunt wel zeggen: ach, een buurtsuper, maar je moet wèl voor de dag komen." Dus werd er veel geïnvesteerd en getimmerd. Het eer ste jaar ging goed, het tweede duide lijk minder, 'maar nu zitten we weer behoorlijk in de lift'. Het is hard werken voor de Van Til- borgjes. Ze hebben weliswaar een aan tal personeelsleden ('drie vaste, drie part-timers en een oproepkracht') in dienst, maar weken waarin zij zeven tig tot tachtig uur maken zijn geen zeldzaamheid. Want hoe gaat dat? 's Morgens rond half zes staan de bak ker en de slager al op de stoep, de laat ste prijswijzigingen moeten worden verwerkt, de schappen moeten wor den bijgevuld. En 's avonds als de laatste klanten weg zijn en de winkel deur op slot is gedraaid, moet de kas sa nog worden opgemaakt, moet er nog een sopje door de winkel, moeten de lege flessen worden weggewerkt, moet de melk worden nagelopen. Dat zijn lange dagen, meneer. Nog harder werken? Van Tilborg jr.: „Zo lang we niet écht worden gedwongen, doen we het niet. Voor veel kleine middenstan ders kan dat gewoon funest zijn. Het hele gezinsleven wordt er door ont wricht." Ze komen nu al nauwelijks aan vakantie toe. Dit najaar gaan ze een weekje. Meer zit er voor hun niet in. In de buurtsuper van Van Tilborg Zn worden de voortdurende discus sies over de verruiming van de ope ningstijden met groeiende ergernis gevolgd. „Je wordt er doodziek van." En wat heeft het allemaal voor zin? Sr.: „De klant is er niet rijp voor. Die gaat heus niet 's avonds boodschap pen lopen doen, hoor. Wij zijn een cal vinistisch volkje. We komen om vijf uur thuis, dan staan de aardappelen klaar en daarna zakken we op de bank voor de televisie. De drijfveer van onze grote vriend Albert Heijn om 's avonds toch open te gaan is dat-ie het wil opnemen tegen het fast-food- circuit; McDonalds, de Pizzakoning, de afhaal-Chinees. Veel mensen gaan daar 's avonds naar toe voor een snel le hap. Albert Heijn hoopt een deel van die markt te pakken. Door langer open te blijven denken ze meer pizza's te verkopen." De buurtsuper dreigt opnieuw het slachtoffer te worden. Hoeveel kleine winkels zijn er de afgelopen jaren al niet verdwenen? En er volgen er straks nog meer, vrezen de Van Til- borgs. Doodzonde. En dat zeggen ze heus niet alleen uit eigen belang. Want welke winkelier is nog bereid een klant die krap bij kas zit een kre- dietje alleen bij hoge uitzondering, je moet er vreselijk voorzichtig mee zijn - ze hebben krokodilletranen, hoor') te verstrekken? Waar sjouwen ze de volle boodschappendoos nog naai- de auto? Welke winkelier stuurt de klant die in het ziekenhuis heeft gelegen een zakje pruimen? „Dat doen ze alleen bij de buurtsuper. Maar ik ben bang dat de mensen dat pas écht gaan waarderen als het te laat is." De omstreden heli-haven bij bij restaurant Inter Scaldes in Kruiningen. foto Willem Mieras van onze verslaggever KRUININGEN - Het dagelijks bestuur van Reimerswaal heeft op onwettige wijze een vergun ning afgegeven voor aanleg van een heli-haven bij restaurant Inter-Scaldes in Kruiningen. Dat vindt de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Reimers waal. Het college zou de raad bovendien onvolledig en on juist hebben ingelicht over de kwestie. De sociaal-democraten verzoeken b en w schriftelijk om opheldering. Burgemeester A. Verbree onthoudt zich op dit moment van commentaar. „Ik wil de zaken eerst eens zorgvul dig op een rijtje zetten." Het gerenommeerde etablisse ment Inter Scaldes beschikt al enkele jaren over een heli-haven. De gemeenteraad van Reimers waal ging in 1991 akkoord met de aanleg. Voor de planologi sche regeling daarvan was een artikel-19 procedure noodzake lijk. De provincie weigerde ech ter medewerking. Tot op de dag van vandaag zou nergens uit blijken dat Middelburg van ge dachte is veranderd. Maar bur gemeester A. Verbree suggereer de in de raadsvergadering van mei dat provincie en gemeente het eens zijn met elkaar, aldus de PvdA-fractie. Dat strookt niet met wat Middelburg deze maand antwoordde op vragen van een inwoner van Kruinin gen. Daarin wordt met geen woord gerept over eventuele mondelinge afspraken. Integen- WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 DIRKSLAND - De SGP-fracties in de vier gemeenteraden van Goeree-Overflakkee hebben nog eens hun voorkeur duidelijk gemaakt voor aansluiting van dit eiland bij Zeeland, als er een provincie Rotterdam gevormd wordt. Ze schrijven dat In een brief aan staatssecretaris Van de Vondervoort van Binnen landse Zaken. De fracties wijzen er op dat de verschillende gemeenteraden op Goeree-Overflakkee niet erg unaniem zijn in hun keus voor Zeeland of Zuid-Holland, maar dat dat niet geldt voor de SGP- raadsleden. Die hebben steeds geroepen dat ze er de voorkeur aan geven om de situatie bij het oude te laten als er geen pro vincie Rotterdam komt. Maar als die er wèl komt. willen ze liever bij Zeeland ingedeeld worden. KOUDEKERKE - Vakantieoord De Peppelhoeve in Koude- kerke gaat asielzoekers opvangen. Maandag 17 oktober arri veert een groep van dertig vluchtelingen. Volgens eigenaar H. Scheybeler blijven de asielzoekers minimaal een halfjaar. Een langere opvangperiode is niet uitgesloten. De Peppelhoeve heeft zelfbij de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) aangeboden asielzoekers op te vangen. Het vakan tieoord kan maximaal dertig personen opvangen en beschikt onder meer over een recreatie- en eetzaal. De gemeente Valkenisse is enige weken geleden benaderd dooi de COA. Volgens gemeentesecretaris D. Holtkamp heeft het college geen bezwaren tegen de opvang, mits De Peppelhoeve voldoet aan de technische voorwaarden, zoals brandveilig heid. TERNEUZEN - Vijftig tweedejaarsstudenten van de Rijksho geschool IJselland in Deventer zijn neergestreken in Zeeuws- Vlaanderen om een onderzoek in te stellen naar de leefbaar heid in de regio. De aankomende planologen verdiepen zich groepsgewijs in de problemen waarmee de gemeenten in de regio worstelen. In Terneuzen wordt met name onderzoek verricht naar de overlast die drugstoeristen teweeg brengen in de binnenstad. In West-Zeeuws-Vlaanderen worden problemen in de land bouw, vergrijzing en vervoersproblemen in beeld gebracht. Speciale aandacht gaat verder uit naar het ROM-project Ka naalzone. POORTVLIET - Twee vuilniszakken met in totaal 25 kilo ver boden landbouwgif: die vondst deed de politie dinsdag in de bosjes langs de Kadijk in Poortvliet. Het gaat om bestrijdings middelen die voornamelijk in de fruitteelt worden gebruikt. Om wat voor soort gif het precies gaat en over de mogelijke schade die het spul kan aanrichten kon de politie gisteren nog niets zeggen. De zakken werden gevonden na een tip van een landbouwer uit Poortvliet. Over de herkomst is nog niets be kend. RILLAND - De nieuwe regionale status voor bedrijventerrein De Poort bij Rilland wordt formeel vastgelegd in de zogeheten Keuzenotitie Actualisering Streekplan Zeeland. Dat heeft het dagelijks provinciebestuur dinsdag besloten. Het gaat om een regionale functie voor de bedrijfstakken dis tributie, transport en groothandel. Gs gaan ervan uit dat de nieuwe status inhoud kan krijgen binnen de grenzen van het huidige bestemmingsplan voor De Poort. Het bedrijventerrein heeft nu een lokale status. Het gemeentebestuur van Reimers waal streeft de regionale functie al jaren na. TERNEUZEN/EEDE - In Ter- neuzen en Eede worden morgen, donderdag, koffiegesprekken gehouden over het thema 'voor komen van onnodig medisch handelen'.,, De bijeenkomsten maken deel uit van een natio nale campagne van de Landelij ke Huisartsen Vereniging. Het streven is donderdag ver spreid door het land 125 bijeen komsten te houden voor belang stellenden en andere deskundi gen. In Zeeland vinden alleen in Eede en Terneuzen koffiege sprekken plaats. De organisatie is in handen van OZ-zorgverze- keringen. Belangstellenden kunnen 's middags vanaf half vier te recht in zorgcentrum De Tijman in Terneuzen. Onder leiding van mevrouw H. Yigit-Kabal kan met de plaatselijke huisarts H. Meijerink worden gediscus sieerd over onnodig medicijnge bruik. Over het zelfde thema vindt 's avonds om half acht in het Hof van Eede in Eede een bij eenkomst plaats met dokter P. de Bruijckere. Tegelijkertijd be gint in het Eedese gemeen schapscentrum een gesprek met arts R. Donaris, onder leiding van N. Bijl. over onnodige door verwijzingen. Het landelijke pakket bevindin gen wordt aangeboden aan mi nister Borst, de huisartsenorga- nisatïes, zorgverzekeraars en pa tiëntenplatforms. Advertentie g5|p FESTIVAL VAN do. sept. Terneuzen, Zuidlandtheater19.30 uur CONCERT IN CONTRASTEN Jongerenconcert van 12 tot 20 en ouder verteller: Edwin Rutten met het Harmonieorkest van het Brabants Conservatorium te Tilburg Verrassingsconcert met Mozart, Bach en Debussy, maar ook met funk, house en rock and roll. Zelf musiceren kan en mag. Misschien krijgt je als beloning een bezoek aan de opnames van her televisieprogramma KLOKHUIS aangeboden! 20.- CJ PI Pas 65 15,- Vrienden van het Festival 10% korting Kaarten verkrijgbaar bij het Zuidlandtheater (01150-95555)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11