Uitkeringen Inzet conflict Burger voelt reeks maatregelen rechtstreeks in portemonnee Zonnige Prinsjesdag trekt meer bezoekers Extra bewaking van neushoorns in dierentuinen 4 WEKEN Kok betreurt zwak verweer van CDA Vrijspraak moordzaak Roegiers PvdA: aandacht minima WD: voorrang aflossen staatsschuld Bernhard spoedig uit ziekenhuis Brugman Brugman MEM pagina 15 t/m 21 Actieplan fietsverkeer VOOR 14,25 JA, PZC van onze verslaggever MIDDELBURG - De beide ver dachten van de moord op de 62- jarige Middelburgse, mevrouw arte Roegiers-Voorn zijn dins dagmiddag onmiddellijk in vrijheid gesteld. De rechtbank deed vervroegd uitspraak in de ze zaak en bepaalde dat niet wettig en overtuigend is bewe zen dat het slachtoffer door middel van het met tape afplak ken van mond en neus om het le ven is gebracht. Officier van justitie mr. J. Groen zijn beschuldiging daarop laai gebaseerd. Hij volhardde dins- in zijn tijdens een eerdere behandeling van de. moordzaak ingenomen standpunt dat de 34- zoon van het slachtoffer "en een vier jaar oudere kennis uit Vlissingen samen verant woordelijk moeten worden I geacht voor de gewelddadige dood van de vrouw, dit voorjaar. Aanvullend onderzoek en nader getuigenverhoor hadden voor de officier geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. Daarom Groen bij zijn eis: vijftien jaar gevangenisstraf voor de znon en dertien jaar cel voor Bra diens vriend uit Vlissingen. Bra De rechtbank achtte het niet uitgesloten dat de vrouw al ge stikt was voordat de tape werd aangebracht. Daarmee kwam de beschuldiging op essentiële punten zozeer op losse schroe- 'en te staan dat de rechtbank ;een andere uitweg zag dan de wee vrij te laten. De officier van Koo|ustitie houdt de mogelijkheid van hoger beroep in beraad. On middellijk na de zitting trok hij Teifcch terug voor een nader ge- 3 W iprek met nabestaanden, irik; UdÉiagina 9: verbijstering in rechts zaal Wolkenvelden Half tot zivaar bewolkt en in de mid dag in het oosten kans op neerslag. Krachtige tot harde noordoosten lüind. Temperatuur 17 graden. 238e jaargang no. 222 Woensdag 20 september 1995 Losse nummers 1,50 laat u nu uw WINTERBLOEIENDE TUIN Ontwerpen, Aanleggen Onderhouden door ET Beveland Groenprojektenb. 01100 15395 óok voor partikuliersri! - IBS&I DEN HAAG (GPD) - PvdA en WD zijn het oneens over het ge bruik van financiële meeval lers na het begrotingsjaar 1996. De grootste regeringspartij wil dat de uitkeringen ook de ko mende jaren blijven meestijgen met de lonen en dat vooral de minima moeten meeprofiteren van de welvaartsstijging. Rege- ringsgpartij WD echter wil dat absolute voorrang wordt gege ven aan verlaging van het fi nancieringstekort van het rijk. De regeringspartijen hebben verder in grote lijnen tevreden gereageerd op de Miljoenennota 1996, die minister Zalm van fi nanciën gisteren presenteerde. De discussie ging vooral over de jaren hierna. Fractievoorzitter Wallage (PvdA) vindt dat de on geveer één miljard gulden die overblijft door de daling van het aantal uitkeringen, terecht moet komen in de beurs van mensen met alleen aow en al leenstaanden met kinderen. Verder moet de koppeling tus sen lonen en uitkeringen ook na volgend jaar gehandhaafd blij ven. WD-leider Bolkestein is het daar niet mee eens. „Dat hebben we in het regeerakkoord niet af gesproken". Zijn partij wil voor rang geven aan het verlagen van de staatsschuld (waarover het rijk alleen al aan rente 30 miljard per jaar moet betalen) en het overheidstekort (20 miljard). De meevallers als gevolg van de economische groei moeten hier voor gebruikt worden. Opposi tiepartij CDA sluit zich daarbij aan. Zo hadden de christen-de mocraten het bedrag van 700 miljoen gulden dat het kabinet naar de ziekenfondsen overhe velt ook liever besteed aan de verlaging van het financierings tekort. Meer banen Minister-president Kok koos (nog) geen partij in deze con troverse. De koppeling tussen lonen en uitkeringen zou vol gens de premier kunnen blijven plaatsvinden „als het kabinets beleid slaagt". Kok verwacht dat er deze regeerperiode 400.000 tot 450.000 nieuwe banen bijkomen: „bij voortgaande eco nomische groei en verstandig beleid moet dat mogelijk zijn". De premier was daarmee aan merkelijk positiever dan vorig jaar bij het aantreden van zijn kabinet. In het regeerakkoord werd gemikt op 350.000 nieuwe banen tussen 1994 en 1998. Volgens de grootste oppositie partij, het CDA, profiteert het kabinet echter niet alleen van de florerende economie, maar ook Koppeling longetje dood na bet ziekenhuis t ZAANDAM (GPD) - Als gevolg van een beoordelingsfout van een verpleegkundige en de be- landelend kinderarts is in april van dit jaar, naar nu pas bekend s geworden, in ziekenhuis De Heel in Zaandam een meervou- ïdei dig gehandicapt jongetje van 8 ;n ii jaar Uit Oostzaan overleden. vaiHet jongetje liep een 'verslik- longontsteking' op doordat de verpleegkundige onder verant woordelijkheid van de kinder arts een slangetje voor kunstma- voeding (een sonde) in de ïtigiluchtpijp en de longen inbracht ioes in plaats van in de slokdarm. De oe fout werd te laat ontdekt door dat het personeel de reacties van het spastische en moeilijk com municerende kind verkeerd op vatte. Anderhalve dag na het toedienen van de sonde overleed het patiëntje. Algemeen directeur J. Wage naar van het ziekenhuis spreekt van een 'uiterst betreurenswaar dige maar begrijpelijke fout'. Arts en verpleegkundige worden niet vervolgd omdat harde be- wijzenwaren voor een aanklacht wegens dood door schuld ont breken. >k Leider van PKK bereid tot sluiten wapenstilstand ANKARA (AFP/RTR) - De lei der van de separatistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Ocalam, is be reid tot het sluiten van een wa penstilstand met de Turkse re gering. Dit hebben afdelingen van de partij in Groot-Brittan- nié en Duitsland in een verkla ring bekendgemaakt. Ocalam wil de Turkse overheid ,een laatste kans geven om een politieke discussie aan te gaan", fn zal hiertoe binnen enkele da gen een officiële verklaring af leggen, aldus de verklaring. „Wij zijn bereid tot het afkondigen van een wapenstilstand indien de Turkse regering niet probeert ons te vernietigen", aldus Oca lam. De PKK heeft de afgelopen we iten zware militaire nederlagen geleden, zowel in het zuidoosten van Turkije als in het noorden van Irak, waar Iraakse Koerden van de Democratische Partij Koerdistan (KDP) zich tegen hen gekeerd hebben. Ocalam heeft de DKP opgeroepen vre desonderhandelingen te begin nen met de PKK, „anders zijn wij niet verantwoordelijk voor het bloed dat vloeien zal". De vorige wapenstilstand, die de PKK in 1993 eenzijdig afkondig de, werd na drie maanden ver broken toen de partij 33 ongewa pende Turkse soldaten om bracht. Prins Willem Alexander, prinses Margriet, koningin Beatrix, prins Claus, mr Pieter van Vollenhoven, prins Johan Friso en prins Constantijn namen deel aan de balkonscène op Paleis Noordeinde. foto GPD DEN HAAG (ANP) - Prinsjesdag heeft dit jaar aan zienlijk meer bezoekers getrokken dan vorig jaar, toen tussen de tien- en vijftienduizend mensen naar Den Haag kwamen. Dit keer schatte de politie het aantal oranjefans op 25.000. Een woordvoerster beperkt zich tot een ruwe schat ting. „Bij een demonstratie kunnen we aan de hand van de lengte en breedte van de optocht tamelijk exact uitrekenen hoeveel mensen er op de been wa ren. Bij een evenement als Prinsjesdag ligt dat moei lijker. Mensen staan al urenlang in rijen en vakken opgesteld en er schuiven er steeds aan. Dat maakt uit rekenen bijna onmogelijk." De politie is goed te spre ken over het verloop van de derde dinsdag van sep tember. „Er is niets negatiefs gebeurd. Het was een hele rustige, traditionele Prinsjesdag. Waarschijn lijk was het mooie weer daar mede debet aan", filoso feert woordvoerster L. Bennema. Arafat loopt weg uit overleg met Israël TABA (AFP) - PLO-leider Ara fat is dinsdag weggelopen uit het overleg met Israel in de Egyptische grensplaats Taba. Hij dreigde zijn handtekening te onthouden aan het akkoord voor uitbreiding van Palestijn se autonomie op de Westelijke Jordaanoever. Na een onderbre king van een uur of twee keerde de Palestijnse leider naar de on derhandelingstafel terug. Arafat uitte met het weglopen zijn ongenoegen over de manier waarop Israël de Westelijke Jor- daanover in zones wil verdelen.' „Dit is voor de gek houderij. Zelfs na de terugtrekking blijft Israël de baas in het grootste deel van het gebied", zei hij voor hij terugging naar zijn hotelka mer. Palestijnse bronnen zeiden dat de PLO-voorzitter zich latei- in telefoongesprekken door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Christopher en de Egyptische president Muba rak liet overhalen het overleg voort te zetten. Het incident deed zich voor op de vierde dag van overleg tussen de twee delegaties, geleid door Arafat aan de ene en de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Peres aan de andere kant. DEN HAAG (GPD) - De volgen de maatregelen van het kabinet voelen de burgers volgend jaar rechtstreeks in hun portemon nee, hetzij ten voordele, hetzij ten nadele: De uitkeringen, ook de aow, worden volgend jaar gekoppeld aan de lonen in het bedrijfsle ven. Daardoor krijgen uitke ringsgerechtigden er zo'n 1,5 procent bij. Hun koopkracht blijft zo min of meer gelijk. Werkenden tot en met modaal krijgen er naar verwachting zo'n driekwart procent koopkracht bij. Alleenstaande minimumlo ners leveren dat percentage in. Het arbeidskostenforfait (het bedrag dat de werknemer maxi maal aan beroepskosten fiscaal mag aftrekken) gaat 320 gulden omhoog. De belastingvrije voet wordt 715 gulden hoger. Vooral voorde lig voor gehuwden en langer dan 1,5 jaar samenwonenden waar bij er één kostwinner is; de part ner mag zijn of haar belasting vrije voet dan namelijk overdra gen aan de ander als hij/zij zelf geen inkomen heeft. De tweede belastingschijf wordt opgerekt van 88.696 naar 90.821 gulden. Mensen met inko mens in die categorie betalen dus iets later het toptarief van 60 procent. De kinderbijslag gaat per kind per jaar 25 gulden omhoog. Burgers en kleine bedrijven gaan per 1 januari een energie heffing betalen: 3,8 cent per 'kuub' gas, 3,5 cent per kilowatt uur stroom, waarbij de eerste 800 kuub gas en de eerste 800 ki lowatt-uur stroom heffingsvrij zijn. De opbrengst (totaal 2,1 miljard; 900 miljoen van de be drijven, 1,2 miljard van de bur- DEN HAAG (GPD) - Bij prins Bernhard is gistermorgen in het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht een pacemaker ingebracht. De prins heeft de ingreep, die zonder complicaties is verlopen, goed door staan. Dat heeft de Rijks Voorlichtingsdienst bekend gemaakt. Prins Bernhard zal waarschijnlijk binnen een week het ziekenhuis weer verlaten. gers) wordt geheel teruggesluisd naar de betalers, via onder meer een kleine verlaging van het be lastingtarief in de eerste schijf (0,3 procent) en een verhoging van de zelfstandigenaftrek met 800 gulden. Ouderen, die vaak extra stoken, krijgen een ex traatje van 100 gulden via een hogere ouderenaftrek. Het collegeld wordt in sep tember volgend jaar met 150 gul den verhoogd. Er komt een extraatje voor de minima met huursubsidie: a rai- son van 50 miljoen gulden wil de overheid een gemiddeld twee procent lagere huurstijging voor de laagste inkomens. Tevens wordt de grens waarop huursub sidie-ontvangers worden gekort omdat ze te 'luxe' wonen opge hoogd. Daarvoor is 70 miljoen gulden beschikbaar. DEN HAAG (ANP) - Het ge brek aan kracht dat van op positiepartij CDA uitgaat is niet in het belang van de de mocratie en van het land. Premier Kok zei dat dins dagavond voor de NOS-tele- visie aan de vooravond van de algemene politieke be schouwingen over de kabi netsvoornemens voor 1996, die woensdag in de Tweede Kamer beginnen. Bij het ontbreken van een oppositierol als alternatief voor het kabinetsbeleid kan dat snel leiden tot zelfge noegzaamheid. Dat is niet goed voor de parlementaire democratie, meent Kok. De premier stelde dat als de paarse coalitie de komende tijd even vruchtbaai' werkt als tot nog toe, voortzetting van een kabinet zonder het CDA in de rede ligt. Gratis whirlpool systeem t.w.v. 1.500*,- Bij aankoop van een complete badkamer. KEUKENS BADKAMERS met 27 showrooms altijd bij u in de buurt. Adressen vindt u in de Gouden Gid van maatregelen die het derde kabinet-Lubbers nam. Groen- Links is ronduit ontevreden. Volgend jaar stijgen voor het eerst sinds jaren de uitkeringen (inclusief de aow) weer mee met de lonen. Daardoor hebben uit keringsgerechtigden netto on geveer hetzelfde te besteden als dit jaar. Als het aantal uitke ringsgerechtigden blijft dalen, worden de uitkeringen waar schijnlijk ook in 1997 en 1998 ge koppeld aan de lonen in het be drijfsleven. De lasten voor bedrijven en bur- slot zie pagina 3 kolom 7 honderdduizend nieuwe banen ivinnaars en verliezers tekst van de troonrede liefde voor het vorstenhuis geld voor veiligheid Zeeuwse wegen paars niet de anti-christ sluipmoord op de kin derbijslag wat te doen met een miljoen? Het doel van Dijkstal versprekingen en citaten paars tussen overheid en markt pagina 2: commentaar, analyse, reacties en sfeer Zeeland kan een echte fietsprovincie worden door ongewenst au toverkeer op plattelandswegen terug te dringen. Zo'n maatregel is veel effectiever dan de aanleg van fietspadenDe Grontmij komt tot deze conclusie in het ontwerp-actieplanfiets. Voor de aan leg van fietspaden zou in heel Zeeland 139 miljoen gulden nodig zijn. I \J? Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 12 en 13; Miljoenennota: 15, 16, 17, 18, 19 en 21; Sport: 23, 25 en 27 AMSTERDAM (ANP) - Burgers Dierenpark in Arnhem voert vanaf deze week nachtbeveili ging in bij de neushoorns. Aan leiding zijn berichten uit Duits land dat rovers mogelijk uit zijn op de hoorns van de dieren. Via Interpol is daarover een waarschuwing verspreid naar alle dierentuinen in Europa. De hoorn van een neushoorn kan vele duizenden guldens op brengen. De hoorn wordt ge bruikt als medicijn en bij (ver meende) seksueel stimulerende middelen. Het aantal neushoorns in het wild neemt steeds verder af. In Duitsland zijn er signalen dat een groep belangstelling heeft voor de hoorns van de kolossale viervoeters die in dierentuinen en safariparken leven. „Wie zijn wij om te zeggen dat het niet waar is. Het klinkt niet onaanne melijk", verklaart een woord voerder de extra beveiliging in Burgers Dierenpark. In Nederland is een waarschu wing uitgegaan naar de overkoe pelende Stichting Nationaal On derzoek Dierentuinen (NOD). F. Princée van de NOD vindt de tip zeker niet overdreven. „Het is een gekke wereld." Er is volgens hem echter geen aanleiding voor ingrijpende extra veiligheids maatregelen in dierentuinen, omdat de bewaking over het al- gemaan al voldoende is. „En je komt ook niet zo maar even in de buurt van een neushoorn." In het buitenland heeft de waar schuwing via Interpol ook al ge leid tot actie. Zo krijgen de neus- Borst zwakt plan eigen bijdrage af DEN HAAG (GPD) - Minister Borst van volksgezondheid wil alleen een eigen bijdrage voor een bezoek aan de huisarts in voeren als daar een goede admi nistratieve regeling aan ten grondslag ligt. „Het is niet de bedoeling direct betalingsver keer tussen huisarts en patiënt op gang te brengen. Als we geen geschikte administratieve op lossing vinden, dan moeten \ve er niet aan beginnen", zei de mi nister gisteren op een perscon ferentie. Borst laat onderzoeken of het plan voor een eigen risico (200 gulden) voor de gezondheids zorg is te vervangen door een ei gen bijdrage per consult bij de huisarts 3,50 per keer). hoorns van de Antwerpse Zoo en het dierenpark Planckendael in Mechelen extra bewaking, meldt de Gazet van Antwerpen. Meer sloten aan de hokken en extra rondes van nachtwakers moeten hoornrovers op een vei lige afstand houden. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1