Arbeidsvoorziening vangt bot Tamboerkorps uitgespeeld 't Recept: niet te veel nadenken Drugstoerist verruilt Rotterdam mogelijk voor Z.-Vlaanderen School Terneuzen zet de toekomst naar haar hand delegatie slaagt er niet in halvering rijksbijdrage ongedaan te maken Stichting eist 1,3 ton van ex-medewerker wegens verduistering zeeuwse almanak Bezorger van onze verslaggever MIDDELBURG - De halvering van de rijksbijdrage voor Ar beidsvoorziening in Zeeland blijft gehandhaafd. Het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning (RBA) is maandag met lege handen teruggekeerd uit Rijs wijk, waar het gesprekken heeft jevoerd met bestuursleden en directie van de landelijke orga nisatie. Het RBA gaat nu de po litiek mobiliseren om te probe ren de bezuiniging te verminde- De bijdrage van het Rijk aan de Zeeuwse arbeidsbureaus en de scholingsinstituten van Ar beidsvoorziening dreigt in 1996 28,8 miljoen naar 14,4 mil joen gulden te gaan. Niettemin rekent het Centraal Bestuur Ar beidsvoorziening (CBA) erop dat in Zeeland ook volgend jaar werklozen aan een baan zullen worden geholpen. De Zeeuwse delegatie - onder aan voering van gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (economie) - voerde in Rijswijk aan dat dit al leen kan wanneer de verlaging het budget tot 20 a 25 pro cent blijft beperkt. En ook dan zullen ingrijpende maatregelen moeten worden genomen in de organisatie van Arbeidsvoorzie ning en haar scholingsapparaat. Daarop kregen de Zeeuwen te boren dat ze dan hun taakstel ling van 4900 te bemiddelen werklozen maar moeten verla gen. Daarmee wordt, stelden ze bitter vast, het aantal werklozen dat kan worden geholpen, de sluitpost van de begroting. Verhuizen Tijdens het gesprek werd duide lijk dat het CBA van plan is Ar beidsvoorziening in steden als Amsterdam en Rotterdam méér geld te geven. Dat ontlokte de Zeeuwse vertegenwoordiging de uitspraak dat een langdurig werkloze in Zeeland blijkbaar beter naai- Rotterdam kan ver huizen, omdat hij daar op meer steun van het arbeidsbureau kan rekenen. „Daarmee wordt de langdurig werkloze in Zee land de dupe van de bezuinigin gen bij Arbeidsvoorziening", zei RB A-lid M. L. Strous na afloop van het gesprek. RBA-voorzitter T. Westerveld vertelde dat hij zonder al te hoog gespannen verwachtingen naar Rijswijk was gereisd. Dat bleek een reële instelling, want, moest hij achteraf constateren, „we hebben niets bereikt." Wester veld: „De logica is volkomen zoek. Keer op keer hebben we bijvoorbeeld van bezoekende kamerleden te horen gekregen dat Arbeidsvoorziening in Zee land zo goed functioneert en nu mogen we het als beloning met de helft van de rijksbijdrage zien van onze verslaggever TERNEUZEN - De Stichting Welzijn Terneuzen stelt een voormalig administratief me dewerker aansprakelijk voor verduistering van 137.000 gul den over de jaren '93 en '94. De aansprakelijkheidsstelling valt nog deze week bij de vroegere administrateur in de brieven bus, verklaarde stichtingsvoor- ïitter A. Bruin maandag. Mocht de van fraude verdachte admi nistrateur het geëiste bedrag niet kunnen of willen betalen, dan spant de stichting een ci viele procedure bij de Middel burgse rechtbank aan. voormalig medewerker van de stichting vindt het vreemd derden eerder op de hoogte 2Ün van een van hem te vorderen ig, maar meldt dat hij toe komstige gerechtelijke uitspra ken 'vol vertrouwen' tegemoet ziet. „Ik blijf bij mijn eerdere ver klaringen dat ik geen fouten heb gemaakt en geen geld heb ver duisterd. Sterker nog, ik heb zelf geld in de vorm van achter stallig salaris tegoed van de stichting", aldus de aansprake lijk gestelde oud-medewerker, in dit jaar werd bekend dat administrateur werd ver rit van verduistering van on geveer 120 mille. De man werd non-actief gesteld en enige tijd later ontslagen. Tevens werd hij gedwongen zijn poli tieke carrière, hij was fractie voorzitter van GroenLinks in de Temeuzense gemeenteraad, op geven. Het gerechtelijk voor- Tv en video uit buis gestolen AXEL/TERNEUZEN - Dieven bezochten zondag een woning in ie Axelse Van Gistellelaan. De 28-jarige bewoner van de woning Miste bij thuiskomst een kleu- tentelevisie en een videorecor der. Een auto die stond gepar keerd aan de Scheldeboulevard in Terneuzen werd in de nacht 'an zondag op maandag be krast. De 20-jarige eigenaresse int Terneuzen werd geconfron teerd met een schadebedrag van ongeveer vijfhonderd gulden. Woninginbraak KLOETINGE - Een 39-jarige in woner van Kloetinge heeft bij de Politie aangifte gedaan van in braak in zijn woning. De inbraak tou zondag zijn gepleegd. De Man mist een aantal cd's ter "aarde van enkele honderden Mdens. te stellen." Volgens Westerveld heeft het RBA zich nog niet uit voerig verdiept in de vraag wat er moet gebeuren als de bezuini ging van 50 procent blijft ge handhaafd. Dat er in dat geval arbeidsbureaus en scholingsin stellingen moeten worden geslo ten en tientallen arbeidsplaat sen verdwijnen, is wel duidelijk. In november valt de definitieve beslissing over het budget van de Zeeuwse arbeidsbureaus. De hoop dat het CBA besluit de be zuiniging voor Zeeland te ver minderen en die voor andere de len van het land te verzwaren, is vrijwel nihil. Alleen een greep uit een landelijke knelpuntenpot kan nog soelaas bieden. Ar beidsvoorziening blijft voorlo pig het CBA bestoken met cijfer materiaal om haar stelling te on derbouwen dat de halvering van het budget moet worden terug gedraaid. Intussen zal de poli tiek worden benaderd. Bruinoo ge is bijvoorbeeld van plan de Zeeuwse kamerleden uit te nodi gen voor een indringend ge sprek. onderzoek dat tegen de van ver duistering verdachte admini strateur werd ingesteld, is nog niet officieel afgesloten, dacht persofficier mr D. Veurink maandagavond. „Maar ik moet dat morgen even bij een collega navragen, want hoe ver het pre cies staat met de zaak weet ik niet direct." Stichtingsvoorzit ter Bruin wist ook niet hoe de 'verduisteringszaak' er straf rechtelijk voorstond en de ver dachte zelf meldde 'niets ge hoord of gezien' te hebben. Fouten gemaakt Voorzitter Bruin geeft direct toe dat het uitpluizen van de jaarre keningen over de twee voorlig gende jaren 'door verschillende omstandigheden' flink wat lan ger heeft geduurd dan verwacht. De voorzitter, die een jaar gele den in het bestuur kwam en de hamer in april overnam van de tot de gemeenteraad toetreden de T. Tamis, vindt het niet zo be langrijk om uit te zoeken waar om zaken in het verleden ver keerd gingen. Voor Bruin staat voorop dat een vermissing van een dergelijk groot bedrag niet meer mag voorkomen. „Dat er fouten zijn gemaakt en niet voldoende controle is ge weest, is duidelijk. Dat die fou ten in de toekomst vermeden dienen te worden en dat een ac countantscontrole noodzakelijk is bij het omgaan met tonnen ge meenschapsgeld spreekt ook voor zich", verklaarde Bruin. De voorzitter voegde er echter aan toe dat het bestuur het niet no dig oordeelt om personeelsleden van de Stichting Welzijn Ter neuzen of (oud-)bestuursleden te ontslaan of ter verantwoording te roepen. Bruin wil alleen zo snel mogelijk duidelijke afspra ken met de gemeente maken om de schuld van 230.000 gulden die de stichting momenteel heeft, zo snel mogelijk weg te kunnen werken, zonder de welzijnstaken van de stichting tekort te doen. Vragen Of het gemeentebestuur - de ge meente zorgt voor het grootste deel van het werkkapitaal van de stichting - dezelfde mening is toegedaan, moet worden afge wacht. Welzijnswethouder A. Stahl-Hemelsoet gaf vorige week te kennen eerst met het stichtingsbestuur te willen pra ten. Stahl weigerde op zaken vooruit te lopen. „We willen eerst nog wat gegevens over de boekjaren '93 en '94 hebben en het bestuur een aantal andere vragen voorleggen. Na het ge sprek zal het college overleggen over een voorstel aan de ge meenteraad." Het tamboerkorps van de Koninklijke Militaire Kapel tijdens het afscheidsfeest, maandag, op de golfbaan Pro Golf in Westkapelle. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Hun laat ste optreden is vandaag, dins dag, ter gelegenheid van Prinsjesdag. Daarna gaat het tamboerkorps van de Konink lijke Militaire Kapel van het regiment Grenadiers in Den Haag uit elkaar. Het opheffen van de dienstplicht en drasti sche bezuinigingen beteken den het einde van het tam boerkorps. Het afscheidsfeest werd maandag gevierd met een golfpartij op de golfbaan Pro Golf in Westkapelle. Voor vijf van de vierentwintig dienstplichtigen van het tam boerkorps was het overigens een feestje op eigen bodem. De muzikanten zelf zijn nogal nuchter over het opheffen van hun korps. Toen ze bij het tam boerkorps kwamen wisten ze al dat het ontbonden zou wor den. Vijftien van hen zwaaien deze maand, na negen maan den dienstplicht, af. Vier tam boers gaan naar de Koninklij ke Militaire Kapel (KMK). De overigen zullen de laatste maanden van hun dienst plicht vervullen bij een ander korps. Heel anders is het de leiding van het tamboerkorps, twee beroepsmilitairen, vergaan. Eind dit jaar waren ze op de hoogte van aanstaande bezui nigingen, maar ze wisten toen nog niet wat deze zouden in houden. Adjudant-tambour- maitre I. J. Pesch weet nog steeds niet welke functie hij straks krijgt. Wat hem betreft had het korps gemakkelijk kunnen worden voortgezet als semi-beroeps. „Er is veel te snel besloten tot het opheffen van de tamboerkorpsen. Dat zal in de toekomst nog blij ken", merkte hij zelfverzekerd op. Naast het tamboerkorps van de KMK is ook het tamboer korps van de Johan Willem Friso-kapel in Assen na Prins jesdag uitgespeeld. De twee tamboerkorpsen traden onder meer op als erewachten bij be zoeken van bevelhebbers, beë digingen, overdracht van com mando's, medaille-uitreikin gen en herdenkingen. Bij be langrijke gelegenheden als Prinsjesdag, de Taptoe in Bre da en staatsbezoeken speel den de tamboerkorpsen en de militaire kapellen gezamen lijk. Na 1 oktober blijven er vijf ka pellen over voor musicerende militairen. van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Als Willem Touten- hoofd (96) uit Westkapelle eenmaal op zijn praatstoel zit, komt zelfs zijn zes jaar jongere echtgenote Jerina Toutenhoofd- Slabber er niet tussen. Maar na zeventig jaar huwelijk is ze aan de eigenaardighe den van haar man gewend. Maandag vierde het echtpaar zijn platina huwe lijk. Met het feest wordt tot zaterdag ge wacht. Dan komt de hele familie, zeven kinderen, elf kleinkinderen en partners en twee achterkleinkinderen bij elkaar. Hoe en wanneer ze elkaar zijn tegengeko men weten de twee echtelieden nog pre cies. Het was een mooie dag in augustus, maar een fatale dag voor het nieuwe zeil schip 'Pride of the West'. „Bij de dijk was het schip kapotgeslagen. Daar zag ik haar voor het eerst", vertelt hij. Zij knikt. „Ik kwam er kijken. Maar het was nog niks hoor. Dat kwam later." Op 18 september 1925, na vier jaar verke ring, traden ze in het huwelijk. Terwijl hij als dijkwerker en later als heibaas voor een aannemer uit Den Haag werkte, zorg de zij voor de kinderen, drie zoons en vier dochters. Al die tijd gingen zij alletwee ge huld in klederdracht. Hard werken en veel en goed eten, advi seert hij de mensen die gezond oud willen worden. „En niet te veel nadenken", merkt hij op. Ondanks zijn hoge leeftijd is de heer Toutenhoofd de humor niet ver leerd. Hij gaat nog regelmatig naar zijn ge liefde Zeedijk om naar de scheepvaart te kijken, maar alleen als hij door een van zijn kinderen wordt gebracht. „Ik heb geen fiets meer, alleen een hometrainer", zegt hij lachend. Het liefst wil hij het jaar 2001 nog mee ma ken. Dan heeft hij in drie eeuwen geleefd. Hij weet niet of het zal lukken. „Ik ben al van het ene naai- het andere jaar gespron gen. En ik heb het natuurlijk niet voor het zeggen." Het platina echtpaar Willem Toutenhoofd en Jerina Toutenhoofd-Slabber. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever GENT - De kans is levensgroot aanwezig dat pogingen van de Rotterdamse politie om het drugstoerisme terug te dringen, leiden tot meer overlast in de grensgebieden. „Sluit je de ene poort, dan zullen de drugstoe risten andere kanalen zoeken. Een regio als Zeeuws-Vlaande- ren zou daardoor in de verdruk king kunnen komen. Het is zaak daar snel op in te spelen", zei professor dr B. de Ruyver van de Universiteit van Gent maan dag tijdens een bijeenkomst van de Scheldemondraad in Gent. Onder leiding van professor De Ruyver legt de onderzoeksgroep Drugbeleid, Strafrechtelijk Be leid en Internationale Criminali teit momenteel de laatste hand aan een studie naai- de grens overschrijdende criminaliteit en (on)veiligheid in de Euregio Scheldemond, De onderzoekers gingen in juni vorig jaar aan de slag. Ze inventariseerden de pro blemen en formuleren nu be leidslijnen waarmee de bestuur ders, justitie en politie in de Eu- regio-provincies Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen straks de overlast te lijf kunnen gaan. Op maandag 2 oktober wordt het eindrapport gepresen teerd. De Ruyver legt nadrukkelijk verbanden tussen de toename van de grensoverschrijdende cri minaliteit in het Vlaamse/ Zeeuws-Vlaamse grensgebied en het drugstoerisme en drugs gebruik in de regio. Oplossingen op heel korte termijn ziet hij niet, maar De Ruyver stak de provinciale en gemeentelijke be stuurders uit de Euregio maan dag wel een hart onder de riem. Voorbeeld Volgens de Gentse professor is de Euregio Scheldemond het verst gevorderd met de samen werking op bestuurlijk, politieel en justitieel vlak. Andere Eure- gio's in het Vlaams-Nederlands grensgebied kunnen daar, vol gens De Ruyver, een voorbeeld aan nemen. Omdat er nu al in tensief wordt samengewerkt, ligt het voor de hand dat de be stuurders, politie en justitie snel tot goede beleidsafspraken ko men in de strijd tegen het drug stoerisme en de daarmee ge paard gaande criminaliteit. De Ruyver toonde begrip voor de nieuwe beleidslijnen, zoals die door de ministers Sorgdra- ger en Borst zijn geformuleerd in de vorige week verschenen drugsnota. Maar hij waarschuw de dat de minimalisering van de hoeveelheid soft drugs, die een klant in een koffieshop mag ko pen (nu nog maximaal 30 gram, straks niet meer dan 5 gram) niet zal leiden tot minder overlast voor de omgeving. „De gebruikers zullen zich nu noodgedwongen op meer plaat sen willen bevoorraden, met alle gevolgen van dien. Ga je, zoals bijvoorbeeld in Hulst is gebeurd, over tot sluiting van de koffie shops dan wil dat zeker nog niet zeggen datje de handel uitbant. Want de kans is groot dat die via de achterdeur gewoon doorgaat. En daar als politie greep op krij gen is geen sinecure. Ik denk dat burgemeester Kessen van Hulst het aanbod van drugs niet bui ten de deur zal kunnen houden. Want er is nu eenmaal vraag naar drugs en het is bekend dat de inventiviteit van de handela ren groot is." Huisdealers Professor De Ruyver wees ook op het gevaar van de huisdea lers, die zich - zo leert de prak tijk - groeperen rond koffie shops. Juist die dealers spelen een belangrijke en gevaarlijke rol bij de distributie van hard drugs. Zijn advies: pak die huis dealers snel en hard aan. van onze verslaggever TERNEUZEN - Duizenden Ne derlandse scholieren maken zich op om 'de toekomst naar hun hand te zetten', te beginnen in eigen stad of streek. Onder de codenaam Toekomst gaan ze de straat op om uit te zoeken wat er zou moeten gebeuren om hun omgeving leefbaarder te ma ken. In Zeeland neemt de Ter- neuzense scholengemeenschap Zeldenrust/Steelant het voor touw. De Temeuzense school is één van de twintig deelnemers aan de 'codename: future'-project- dag, die dinsdag 10 oktober plaatsvindt. Groepjes scholie ren gaan dan op pad om plannen te bedenken die hun omgeving leefbaarder maken, vooral op het gebied van veiligheid, mi lieu, werkgelegenheid en to lerantie. Elk van de twintig deelnemende scholen dingt diezelfde dag nog met drie plannen mee naar de 22 Future Awards (prijzen van 5000 gulden) die zijn uitgeloofd. De jurering vindt 's avonds plaats tijdens een groots opgezette ma nifestatie in het World Trade Centre te Rotterdam. Die bij eenkomst wordt opgeluisterd door nationale politici en arties ten. Ook worden radio- en tv-op- names gemaakt, onder meer voor de Rabo-Top 40 en Tele- kids. De Temeuzense school werpt zich in de strijd met de vier derde klassen vbo en mavo uit het Steelant-gebouw. Binnenkort kiezen de leerlingen van deze klassen onderwerpen uit die ze in eigen omgeving aan een on derzoek onderwerpen. Ze zullen daarbij de rol spelen van detec tive. journalist of onderzoeker. Wim van Vught. leraar wiskun de, natuurkunde en scheikunde, treedt als coördinator op. Het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland (Cos) zorgt voor begeleiding. Forum De plannen en ideeën die uit het onderzoek voortkomen, worden op 10 oktober in de eigen school aan een forum voorgelegd, waar in vertegenwoordigers zitting hebben van het bedrijfsleven, de gemeentepolitiek, het onderwijs en jongerenorganisaties. Tij dens de project-dag wordt ook een landelijk jongeren-referen dum gehouden. Daaraan wordt meegedaan door Teerlingen van slot zie pagina 15 kolom 1 Deze week zetten de kran- tenbedrijven in Nederland hun bezorgers in het zonne tje. Met de Week van de Be zorger eren ze de wakkere medewerkers die er voor dag en touw met zware tas sen op uit trekken om u zes dagen in de week onder an dere dit produkt te brengen. Sommige kranten organise ren uitstapjes voor het be zorgerskorps; andere hou den bingo- of puzzelwed strijden. Deze krant reikt zijn bezorgers deze week een kopje koffie of thee en een ontbijtpakket aan. En er is een loterij, waarbij vele aantrekkelijke prijzen zijn te winnen. Al deze blijken van aanhan kelijkheid zijn terecht. Het is hier natuurlijk niet de plaats het edele bezorgers- werk af te schilderen als een hondebaan, maar als wij 's morgens om kwart over zes de brievenbus horen klep peren terwijl de regen tegen de ruiten slaat, is afgunst niet het eerste gevoel dat in ons opkomt. Vanuit Goes meldde ons laatst een lezeres dat zij 's morgens ivordt gewekt door een zingende krantenbezor ger. Nee, het betrof geen klacht. „Wie wordt er tegen woordig nog zingend wak ker gemaakt", merkte ze op. Bovendienwe slapen later wel weer in." Ze bleef even wel met een vraag zitten: heeft de zingende bezorger zoveel plezier in zijn werk oj wordt hij zo goed betaald? Op deze plek past slechts één antivoord: beide na tuurlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9