Onze Top 10 van deze week. Beroep OM tegen vonnis Venlo Studenten hekelen Ritzen o PZC Maar weinig aio's halen doctorstitel binnen vier jaar Advocaat treft lege bankrekening bij Eurocruises aan Redacties NRC en AD voelen niet voor T elegraafTW egener binnenland DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 Heerma krijgt hulp voor verbeteren van oppositie Extraatje van deze week: Hoofdverdachte Bende krijgt levenslang maar geen tbs Verslavingszorg is weinig ingenomen met drugsnota ZOETERMEER (ANP) - Stu denten hebben minister Ritzen van Onderwijs gisteren op nieuw harde verwijten ge maakt. Dat gebeurde tijdens de Studentenkamer, het reguliere overleg tussen minister en de studentenorganisaties LSVb en ISO. Net als de negentien stu denten die gisteren het dak van het ministerie bezetten, vinden LSVb en ISO dat Ritzen de be langen van studenten onderge schikt maakt aan zijn drang tot bezuinigen. LSVb-voorzitter Mike Riegel verweet Ritzen dat hij op onei genlijke wijze aan de haal is ge gaan met het vlak voor de zomer gepresenteerde rapport van de stuurgroep Kwaliteit en Stu deerbaarheid. Ritzen en de voor zitters van de organisaties van universiteiten, hogescholen en studenten hebben daarin af spraken gemaakt over onder meer verbetering van studiepro gramma's. Draconisch Volgens Riegel is het rapport nu echter een „excuus-Truus voor het draconische beleid van deze minister" geworden. Het rap port is wat de LSVb betreft een pril begin, maai- Ritzen loopt er mee te zwaaien om allerlei bezui nigingen door te kunnen voeren. zoals de prestatiebeurs, aldus Riegel. Woedend toonde hij zich over „de politieke spelletjes" van Rit zen. De minister wil pas volgend jaar allerlei afspraken wettelijk vastleggen waardoor studenten die buiten hun schuld vertra ging hebben opgelopen toch in staat worden gesteld af te stude ren. In het rapport is echter spra ke van l september 1995. maar volgens Ritzen is dat een foutje en moet dat 1 september 1996 zijn. Riegels uitval was voor de minister aanleiding de vergade ring even te schorsen en de LSVb-voorzitter dringend te verzoeken zijn betoog „zakelijk" te houden. De studenten kregen ook nul op het rekest bij hun kritiek op Rit- zens voorstel om de universi teitsraden af te schaffen, zijn nieuwe plan tot invoering van de prestatiebeurs en zijn weigering om een spaarregeling voor spaarpunten op te stellen. Rit zen herhaalde zijn argumenten. Zo leidt de herziening van de be stuursstructuur- volgens hem tot duidelijker verantwoordelijkhe den. En een spaarpuntenrege ling mag er niet toe leiden dat studenten een jaar lang niets hoeven te doen omdat ze een jaar hard gewerkt hebben. Kort geding De bewindsman toonde zich niet geïmponeerd door de kritiek van de Haagse rechter Van Del den, die zich tijdens een door het ISO aangespannen kort geding ontvankelijk toonde voor de ar gumenten van de studenten in de kwestie rond de spaarrege ling. Hij liet het oordeel echter over aan de Tweede Kamer, die daar eind deze maand met Rit zen over spreekt. In de Kamer tekent zich een meerderheid af vóór een spaarregeling. Minder problemen ondervond Ritzen van universiteiten en ho gescholen tijdens de HO-Kamer, het reguliere overleg met de VSNU en de HBO-Raad. Zij had den enkele kritische kantteke ningen bij het rapport van de stuurgroep, maar onderschre ven de inhoud. DEN HAAG (ANP) - Het CDA gaat op zoek naar een manier om liet oppositievoeren beter onder de knie te krijgen. Frac tievoorzitter Heerma krijgt daarbij assistentie van kamer voorzitter Deetman en buitenland-woordvoerder De Hoop Scheffer. Het drietal zal met alle fractieleden gesprekken voeren om in oktober met concrete voorstellen te komen. Heerma heeft maandag verklaard dat hij de „ervaren" Deet man en De Hoop Scheffer zelfheeft benaderd. De CDA-fractie in afgelopen weekeinde in intern conclaaf tot de slotsom gekomen dat een nadere studie naar een slagvaar diger opereren de beste weg is om het komende parlemen taire jaar beter beslagen ten ijs te komen. „We gaan de ko mende weken bekijken hoe we het oppostiewerk zo goed mo gelijk kunnen organiseren. De missie, het doel is om herken bare CDA-politiek te bedrijven als oppositiepartij," aldus Heerma. Geldloper beroofd in hal bank BREDA (ANP) - Een onbekende heeft maandagmiddag een geldloper van een geldtransportbedrijf beroofd van een casset te met inhoud. Dat gebeurde in de hal van de Verenigde Spaar bank in de Bredase binnenstad. De dader loste een schot, maar volgens de politie is er niemand gewond geraakt. De politie denkt dat in de cassette een bedrag van enkele tien duizenden guldens heeft gezeten, maar weet niet precies om hoeveel geld het gaat. De met een zwarte pruik en baard ver momde dader is te voet ontkomen en daarna in een auto verder gevlucht. Nieuw middel tegen jetlag DEN HAAG (GPD) - Bij drogist, reformzaken en apotheken is sinds kort een nieuw middel tegen jetlag verkrijgbaar. Het me dicijn (Melatonine), dat tot nu toe alleen op doktersrecept ver krijgbaar was. beperkt de verschijnselen (slaapstoornissen, hoofdpijn, ernstige vermoeidheid) die zich voordoen wanneer in korte tijd meer tijdszones zijn gepasseerd. Eerder al werd het produkt vrijgegeven in de Verenigde Staten. Van Mierlo later naar Suriname DEN HAAG (ANP) - Het bezoek van minister Van Mierlo aan Suriname is uitgesteld tot het weekeinde van 30 september en 1 oktober. Aanvankelijk zou de minister donderdag al naar Pa ramaribo gaan op de heenweg naar de jaarvergadering van de Verenigde Naties in New York. Maar een overvolle agenda maakt dat niet mogelijk, aldus Buitenlandse Zaken. Van Mierlo zal in Paramaribo overleg voeren met zijn Suri naamse collega Mungra. De agenda van dit gesprek en het ver dere programma van de minister zijn nog niet bekend. Overvallen terug op niveau 1991 DEN HAAG ANP) - In het eerste half jaar van 1995 zijn 717 bedrijven en geldinstellingen overvallen. Dat waren er 383 min der dan in de eerste helft van vorig jaar. De omvang van de overvalcriminaliteit is nu terug op het niveau van 1991. In dat jaar sloegen politie en bedrijfsleven alarm over het grote aantal overvallen. Omgerekend werden vergeleken met dezelfde pe riode vorig jaar ongeveer duizend mensen minder het slachtof fer van een overval. De gemiddelde buit daalde met ongeveer 20 procent. Vorig jaar was al sprake van een sterke daling van het aantal overvallen op banken en postkantoren. In het eerste half jaar van 1995 profiteerden alle branches van een daling. DEN HAAG (ANP) - Slechts 7 is het rendement van mannelij- procent van de assistenten in ke en vrouwelijke aio's samen opleiding (aio's) slaagt er in bin- met 35 procent aan de lage kant. nen de voorgeschreven tijd van Er volgt nog een nadere onder- vier jaar te promoveren. Uitein- zoek de oorzaken van de lage delijk haalt twee derde van de rendementscijfers. promovendi een doctorstitel. Dat blijkt uit een voorlopige in ventarisatie van de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU). Uit de cijfers, die nog moeten worden aangevuld met de gege- VJJïl dlcfstül vens van de Universiteiten van Amsterdam en Twente, blijkt EINDHOVEN (GPD) - Het Alge bovendien dat er een groot ver- meen Ouderen Verbond (AOV) schil is in slaagpercentage tus- heeft bij de politie in Eindho- sen mannen (ongeveer 75 pro- ven aangifte gedaan van ver cent) en vrouwen (ongeveer 45 duistering door voormalige procent). partijleden uit het 'kamp-Nij- pels'. De ouderenpartij beschul- De inventarisatie laat ook een dïgt de inmiddels geroyeerde le- groot verschil in slaagpercen- denondermeer van diefstal van tage zien tussen de disciplines. adressenbestanden. Deze priva- Zo haalt bij rechten, sociale we- cygevoelige gegevens zijn vol- tenschappen en letteren nauwe- gcns het AOV vorige week ge lijks de helft van de aio's de eind- bruikt bij een postcampagne streep, terwijl bij natuurweten- door Senioren 2000, de nieuwe schappen 80 procent zijn doe- partij van Jet Nijpels, de voor- torsbul haalt. Dat kan een ge- malige AOV-fractieleider in de deeltelijke verklaring vormen Tweede Kamer, voor het geringere succes van vrouwen. Zij zijn zeer matig ver- Penningmeester E. Willemse tegenwoordigd in de relatief sue- van het Opbouw-management,- cesvolle disciplines. team van het AOV constateerde dat na de breuk met Nijpels ook Ook als wordt gekeken naar een computers, kopieermachines en periode van vijfjaar, waaronder kantoorinventaris uit het AOV- dan ook de aio's vallen die net gebouw in Eindhoven zijn ver over de grens van vier jaar gaan, dwenen. AOV beschuldigt 'Nijpelianen' Advertentie 0 Pitloze Druiven, mand kilo Bospeen, per bos Schouderkarbonade, 500 gramjM'5'3.25 kilo 01 Kippebouten, 500 gram>90'2.49 kilo CdZaanlander mild 48+, 3.99 99 5.98 @®e® ^6r9<5 3.98 ©Cn Zaanlander mild 48+, q qa vers van 't mes, kilo YïStf y.yU O Wajang ongezouten plantenmargarine, pakje 250 gram M 66 1 .-.q 3 halen, 2 betalen 23f Lb/Ö C(1 Witte- of tarwebolletjes, witte puntjes verpikt 6 stuksJ4ETwitte-of tarwepistolets, «q kaiserbroodjes, verpakt 4 stuks 3&S l.Z. d Cd Geconcentreerde groente-, kippe- /-.q of tomatensoep, blik 460 ml >4LUi/ Nutricia Chocomel, qq vol of halfvol, fles of pak 1 liter mt> 1."y sr*. Edet Ultra keukenrol, O/in ftf! pak 2 rollen }SFf Z.4y O O Uit de diepvries: Cd Pizza Salami, Bolognese of Verdura, doos 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 september a.s.. Gedenksteen voor vier slachtoffers in verkeer NIJMEGEN (ANP) - Een broer van de 31-jarige Roemeense E. Sendriuc heeft maandagmor gen op een vluchtheuvel in Nijmegen een gedenksteen onthuld voor zijn zuster en haar drie vrienden, die op 1 juli op die plek door een ver keersongeval om het leven kwamen. Bij het oversteken van een kruising werd hun auto vol in de flank geramd door een auto, waarin twee mannen uit Zevenaar zaten. Die kwam met hoge snelheid vanaf de Waalbrug de stad inrijden. Alcohol Uit politie-onderzoek bleek la ter dat de bestuurder van de auto met de vier inzittenden geen alcohol gedronken had. De mannen uit Zevenaar ble ken wel te hebben gedronken. De familie van de Roemeense had, vanuit haar culturele achtergrond, grote behoefte aan het plaatsen van een ge denksteen. In Zuideuropese landen gebeurt dat vaker. De familie liet de steen, waarop de namen van de vier slachtoffers uit dezelfde auto staan, in Roemenië uithakken. De gemeente Nijmegen heeft bij wijze van uitzondering toe stemming gegeven voor het plaatsen van het monumentje, gezien het. tragische karakter van het ongeluk en de cultu rele achtergrond van de beide Roemeense slachtoffers. foto ANP MAASTRICHT (GPD) - Op de bankrekeningen van het in op spraak geraakte Eurocruises in Maastricht is nauwelijks geld aangetroffen. Zo'n dertig Ne derlanders, onder wie veel oud- Indië-gangers, die wilden deel nemen aan een (uiteindelijk af gelaste) cruise naar Indonesië, hebben in totaal een bedrag van 200.000 gulden overgemaakt. Dat geld lijkt nu verdwenen, zegt advocaat mr. A. Damminga uit Arnhem die namens drie ge dupeerden beslag heeft laten leggen en justitie heeft inge schakeld. J. Frenken, die de feitelijke lei ding voert over Eurocruises in Maastricht, ontkent de bewe ring van de advocaat, die hij op zijn beurt beschuldigt van hys terie. Volgens Frenken zal Euro cruises eind september of begin oktober het geld aan de gedu peerde mensen hebben terugbe taald. Raadsman A. Damminga ge looft daar echter niets van. De bankrekeningen waarop een deurwaarder dit weekeinde be slag legde, werden volgens zijn informatie gisteren leeg aange troffen. Nu het geld spoorloos zou zijn verdwenen houdt de ad vocaat er rekening mee dat de gedupeerden definitief naar hun centen kunnen fluiten. Damminga heeft gisteren na mens zijn gedupeerde klanten ook een claim neergelegd bij het bestuur van 'Weerzien met Indo nesië'. Die stichting zou van 7 oktober tot 9 december de be wuste cruise organiseren, samen met Eurocruises. Ook 'Weerzien met Indonesië' wordt nu verwe ten niet op tijd de deelnemers in kennis te hebben gesteld van het annuleren van die reis. ROTTERDAM (ANP) - De redacties van NRC Handels blad en het Algemeen Dagblad wijzen het Telegraaf/Wegener consortium af als mogelijke nieuwe eigenaar van de Dag bladunie. Volgens de journalis ten van NRC Handelsblad ver dient de Perscombinatie de voorkeur boven Telegraaf/We- gener/ABN Amrobank. Bij ge brek aan betere kandidaten is de redactie van het AD dezelfde mening toegedaan. Het bod van het Telegraaf-con- sortium is een gekunstelde con structie, zo schrijft de hoofd redactie van het NRC maandag in haar commentaar. De Tele- graaf-holding zou een groot min derheidsbelang van 45 procent in Dagbladunie krijgen en daar door aan vele touwtjes trekken, wat NRC Handelsblad „niet goed" acht. „In de Nederlandse cultuur heb ben Telegraaf en NRC Handels blad beide een functie en een be staansrecht, maar het gaat om twee uitersten in het spectrum. Het ene is populair en populis tisch, het andere sceptisch en subtiel. Het Wegener-concern is in dit verband geen correctief, want het gaat om een bedrijf dat gepreoccupeerd is met regionale dagbladen en huis-aan-huisbla- den en daaraan ook de eigen sig natuur ontleent", aldus het arti-, kei, dat de volledige instemming heeft van de redactieraad. Over de andere kandidaat-ko per, de Perscombinatie, is NRC Handelsblad milder. Bezwaren vormen wel het matig renderen van Perscombinatie en het feit dat zij als partner van Dag bladunie alle landelijke kranten, behalve de Telegraaf, uitgeeft. „Concurrentie dreigt dan wel heel erg een rollenspel te wor den, waarbij winnen niet wordt beloond en verliezen niet be straft", aldus het commentaar. De redactie van het AD wijst het bod van Telegraaf/Wegener/ ABN Amro af omdat dit consor tium niet de wens van het perso neel respecteert de Dagbladunie als één geheel te kopen. Het Rot terdams Dagblad bij voorbaat uit het concern halen betekent een aanzienlijke verzwakking van de Dagbladunie, aldus de AD-journalisten. Opnieuw heeft zich een combi natie van, gegadigden voor Dag bladunie gemeld. De Belgische financiële holding Gevaert heeft samen met de Vlaamse Uitge versmaatschappij (VUM) een bod op de aandelen Dagbladu nie uitgebracht. Dit is gedaan samen met „Nederlandse part ners", zo heeft Gevaert maan dag bekendgemaakt. Volgens de VUM (uitgeefster van de dagbladen De Standaard, Het Nieuwsblad en Het Volk) heeft Gevaert het initiatief geno men voor het bod. Over de iden titeit van de Nederlandse part ners wil zij niets kwijt. Ook Ge vaert weigerde ieder commen taar. Gevaert is een financiële hol ding die is voortgekomen uit de Agfa-Gevaert Groep. Deze groep, producent van systemen voor chemische en elektroni sche beeldvorming, werkt thans los van Gevaert. Daar ABN Amro Bank en ING al betrokken zijn bij biedingen op Dagbladunie (respectievelijk via Telegraaf/Wegener en Pers combinatie) zouden andere ban ken tot de „Nederlandse part ners" kunnen behoren. De Ra bobank, die eerder afhaakte als financier van Perscombinatie, weigerde ieder commentaar. UTRECHT (ANP) - Het kabinet is er nog niet in geslaagd de beheer sing van drugsproblemen op geloofwaardige wijze op poten te zet ten. De vereniging van de verslavingszorg (Neviv) vindt het terecht dat er veel aandacht komt om de overlast te beperken, maar mist maatregelen die de vraag naar drugs laten afnemen. De Neviv vindt dat vormen van schadebeperking het sluitstuk moe ten zijn van een beleid waarin zowel het aanbod als de vraag naar drugs beheerst worden. In de vrijdag door het kabinet gepresenteer de nota is wel veel aandacht voor mogelijkheden om het aanbod te beperken, maai- voor een afnemende vraag is geen beleid ontwik keld. De vereniging had duidelijkheid verwacht over verbetering van de voorwaarden waaronder de verslavingszorg moet werken. In behan delprogramma's proberen de instellingen verslaafden ertoe te bren gen het druggebruik te verminderen of te beëindigen. Volgens de vereniging staat er in de nota niets nieuws. De meeste genoemde „vernieuwingen" voeren de instellingen naai- eigen zeggen al uit. ROERMOND (ANP) - De recht bank in Roermond heeft bijna alle Nederlandse leden van de Bende van Venlo veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee jaar tot levenslang, soms in combinatie met tbs met dwangverpleging, wegens hun aandeel bij de moord danwel doodslag op zeven mensen in Noord-Limburg. Het openbaar ministerie tekent vermoedelijk tegen vrijwel alle vonnissen ap pel aan. Officier van justitie mr. D. van Delft zei dit gisteren di rect na afloop van de uitspra ken. Acht anderen, van wie zeven Turken, werden vorige week en gisteren vrijgesproken. In het geval van vier van de vijf vrij spraken die vorige week zijn ge daan, heeft Justitie al definitief besloten om in beroep te gaan. Van Delft heeft er grote moeite mee dat de hoofdverdachte Frenkie P. in zijn ogen „slechts" is veroordeeld tot levenslange gevangenissstraf. „Dat betekent inde praktijk twintig jaar. Dat is veel te weinig voor de zeven le vensdelicten die deze man heeft gepleegd. Daarom had het OM ook tbs geëist. Dat is de enige mogelijkheid om hem van de straat te houden", aldus de offi cier. De rechtbank legde geen tbs op omdat de verdachte weigerde mee te werken aan een psychia trisch onderzoek, een voorwaar de die in de wet wordt genoemd. „Op die manier kan een ver dachte kennelijk ontsnappen aan tbs. Ik ben het daar niet mee eens. Volgens mij is er wel dege lijke ruimte voor de rechtbank om zo'n maatregel op te leggen." Levenslang biedt volgens van Delft onvoldoende garantie om de maatschappij goed te beveili gen tegen de praktijken van een man als P. Met de veroordeling van Marcel N. tot twaalf jaar gevangenis straf zegt hij evenmin „ambte- lijk"te kunnen leven. Het OM had twintig jaar cel geëist. „Hij is medeplichtig aan het ver moorden van het echtpaar Van Rijn. Dat is in het hele verhaal het meest gruwelijke misdrijf. Een straf van twaalf jaar daar voor is absoluut te weinig." Datzelfde geldt naar zijn mening voor de veroordeling van tipge ver Kuuk B. die is veroordeeld tot drie j aar celstraf terwijl tegen hem achttien jaar was geëist. Ook de opgelegde straffen aan Astrid van B. - twee jaar na een eis van acht jaar-enHacibey K. - vijf jaar minder dan de geëiste twintig jaar - zijn in de ogen van mr. Van Delft veel te laag. Met de veroordeeling van Sanny P. tot achttien jaar gevanisstrai en tbs en Sjakie H. tot 14 jaar- en tbs heeft hij niet echt moeite. De straffen wijken wat de detentie betreft slechts enkele jaren al van de eisen. „Dat is eigenlijk te verwaarlozen." Van Delft noemt het positief dat de rechtbank het met het OM eens is dat er ook drie illegale Turken zijn vermoord. De lijken van twee van hen zijn nooit ge vonden. „Dat de rechtbank onze bewijsvoering voelt geeft een stuk genoegdoening". Justitie betreurt het, dat de rechtbank de vrijspraken niet of nauwelijks heeft gemotiveerd. „Dat is onbe vredigend en verdrietig om te constateren. Wanneer een wet houder wordt vrijgesproken van fraude voegt de rechtbank daar veertig velletjes met motieven bij. In deze gevallen was het min der dan een half A4'tje." Van Delft toonde zich ook geluk kig met de uitspraken van de rechtbank dat de politieverho ren over het algemeen correct zijn verlopen. De verdediging- had daar tijdens de zitting nogal wat kritiek op geleverd. „De rechtbank heeft de politie volle dig eerherstel gegeven. De ver horen zijn integer, rechtmatig en fatsoenlijk afgenomen", aldus officier van Delft. Huisarts krijgt twee jaar wegens verkrachtingen AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft een 45-jarige huisarts uit IJ- muiden maandag in hoger be roep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, we gens verkrachting van drie vrouwen en ontucht met zijn dochtertje. Tegen hem was vier jaar geëist alsmede een ontzetting uit het recht om de geneeskunst te beoefenen. Het gerechtshof liet het verbod op beroepsuitoefe ning achterwege. Het hof constateerde dat de huisarts al zwaar getroffen is in zijn bestaan. Hij heeft zijn prak tijk inmiddels moeten overdra gen. De rechtbank in Haarlem had de man al eerder tot twee jaar veroordeeld, waarvan acht maanden voorwaardelijk, en tot een beroepsverbod van vier jaar. Het gerechtshof bepaalde vorig jaar al dat de huisarts een jaar lang zijn beroep niet mocht uit oefenen „wegens gebrek aan vol doende inzicht in zijn hande len". De politie van Zoetermeer zal de studenten die al sinds gisterochtend op het dak van het ministerie van Onderwijs zitten, daar voorlopig laten. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3