Wim Meijer rookt zijn balkon op PZC 'Straks verkopen alle tuincentra nederwiet' I Recreatie kent Duitse wensen niet Tonners met onW Pronk voelt zich niet de verliezer A b E R RVD kan citeren uit de Troonrede niet tegenhouden zimmer mit fruhscu*. Huisteelt A T in Nederlandse markt voor Nedenvietkwekers nog niet verzadigd IT# H door Saskia Belleman Jaren geleden slaagde een on verlaat er in een plant van zijn balkon te pikken. Omhoog geklommen langs de regenpijp. Hij voorkwam herhaling door de aanplant van, wat hij noemt „natuurlijk prikkeldraad"; een paar uitbundig langs de muur klimmende, prikkende rozen struiken. Sinds die tijd groeit en bloeit de Nederwiet van thuiskweker Wim Meijer onbekommerd. Zijn vijf meter lange balkon, met uit zicht op de werkkamer van de Amsterdamse burgemeester Schelto Patijn in het stadhuis, staat zo vol met manshoge groene planten dat er nauwe lijks plaats is voor een tuinstoel. Dat vindt hij niet erg. Het wel zijn van zijn planten gaat hem boven alles. Naarmate de toppen verder bo ven de balkonrand uitpiepten, groeide ook zijn onrust. Stel dat een agent op een dag met zijn verkeerde been uit bed stapt...? Die zorg is sinds het verschijnen van de drugsnota van de minis ters Sorgdrager en Borst voor bij. Kleinschalige thuisteelt mag, vindt het kabinet. Meijer kan opgelucht ademhalen. Zeven jaar geleden stopten hij en een paar vrienden hun eerste zaden in een potje aarde in het kader van een weddenschap „wie het eerste wietje had". „Het ging hopeloos mis. Wist ik veel dat die planten zoveel water no dig hadden." De Muit droogde uit en een stevige storm die de haarwortels kapot schudde deed de jonge plant definitief de das om. Experimenteren De weddenschap verloor hij, maai1 de interesse was definitief gewekt. Meijer kweekte verder, las boeken over de teelt van ma rihuana en bond de strijd aan met spint, luizen en rupsen. Hij experimenteerde er lustig op los. Probeerde de samenstelling van de aarde te verbeteren door toe voeging van salpeterzuur, tuin en zeewierkalk en verwende de planten met bitterzout, wormen en fuchsiamest. „Ik streef' naar perfectie. Hoewel ik in het begin amper een zaadje omhoog kreeg." Reden waarom hij hartelijk moet lachen om be ginnende thuiskwekers die den ken met het af en toe toedienen van een scheut water snel hun fortuin in de soft-drugssector te kunnen maken. „Er kan zoveel mis gaan. Het is een ijzersterke plant hoor, hij overleeft alles. Al leen is het resultaat een ielig ex emplaar dat weinig rookbaars oplevert." tNederland telt naar schatting tien- tot twintigduizend thuis kwekers die in de tuin, op het balkon, op zolder of in de slaap kamer tussen de zes a honderd planten kweken en jaarlijks tus sen de 50 en 75 ton Nederwiet produceren. Die schatting ba seert economisch geograaf Adriaan Jansen, auteur van het boek Cannabis in Nederland, op het aantal groeilampen dat per jaar wordt verkocht. In 1994 wa ren dat er twintigduizend. Export Jansen: „Die blijven natuurlijk niet allemaal in Nederland. Wat dat betreft loopt de drugsnota van de ministers Sorgdrager en Borst achter de feiten aan. De export vindt voornamelijk plaats in de vorm van hard- en software. Zaden, lampen en fol ders van de firma Sensi Seed met informatie over het thuis- kweken." Export van Nederwiet is er vol- door Anouk Klip Als iedereen thuis neder wiet gaat kweken, wordt de cannabis-handel één grote chaos. Dat vrezen politie korpsen en coffeeshophou ders. Vorige week zei minis ter Sorgdrager in aanvulling op de drugsnota, dat iedereen in het vervolg tien wietplan- ten op zijn balkonnetje mag hebben, zonder dat de politie in zal grijpen. Coffeeshop-exploitanten en politiekorpsen zitten met de handen in het haai-. „Dit gaat gigantisch uit de hand lopen", zegt een woordvoerder van de gemeentepolitie in Arnhem. Volgens de politie zorgen par ticuliere wietkwekers nu al voor genoeg problemen. „Er bellen regelmatig mensen met klachten over water schade of stankoverlast. En alleen na een Macht kunnen we ingrijpen. Het is onbegon nen werk om te controleren wie er op zolder een wiet-han- deltje drijft". De politie is niet van plan de straten af te struinen om te tellen of iemand zich aan de limiet van tien plantjes houdt. „We hebben onze han den vol aan de harddrugs", al dus de woordvoerder. Volgens de poütie in Amster dam is het een kwestie van af wachten. ..De aanpak van softdrugs heeft bij ons geen hoge prioriteit, daar zal in de toekomst waarschijnlijk niet veel aan veranderen", zegt woordvoerder Ramau. Rob Bierens van de Bond voor Cannabis Detaillisten voorspelt 'een rage' in het te len van nederwiet. „Aan één kant zijn we wel blij dat het steeds meer gelegaliseerd wordt. Maar als iedereen op eigen houtje gaat telen, wordt onze handel platgelegd." Een 'thuiskweker' kan met tien wietplanten tienduizend gulden per jaar verdienen. Coffeeshops mogen maar een beperkte hoeveelheid wiet verhandelen. Daarover moe ten ze belasting betalen. Zelf kweken mag niet. „Waarom geeft de overheid ons geen vergunning om zelf te telen en meer te verhandelen?" vraagt Bierens zich af. „Dan is het be ter te controleren". De limiet van tien planten voor thuis kwekers zegt hem niets. „Ie dereen die voorheen twintig Meine plantjes op zijn balkon had staan zet nu tien joekels neer. Sraks kun je bij elk tuin centrum hennepstekjes ko pen". Of dat zo is? „Nog nooit aan gedacht", zegt woordvoerder P. Pijpers van Europatuin. „Maar... hoe groot is de doel groep eigenlijk Kweker Wim Meijer. door Gijs Schreuders Wie heeft het auteurs recht op de Troonrede? Deze kwestie is plotseling actueel nu de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) een stok je wil steken voor de verto ning van een documentaire waarin geluisdsfragmenten uit oude troonredes zijn ver werkt. Heeft de koningin het copy right? Nee, want zij is niet de auteur. Bij mondelinge voor drachten komt het auteurs recht toe aan de maker, niet aan degene die de tekst uit spreekt. Maai- ook als de ko ningin de Troonrede eigen handig had geschreven, dan geldt toch de regering in haai- geheel als auteur. Het is een staatsstuk. Voor overheidsdocumenten kent de Auteurswet enkele aparte regelingen. De bedoe ling is nu juist dat wat de overheid openbaar maakt een zo breed mogelijke be kendheid krijgt. Het alge meen belang vereist een on belemmerde mogelijkheid om kennis te nemen van openbare uitingen van de overheid. Toestemming Om deze reden rust er nooit ofte nimmer auteursrecht op wetten, verordeningen, rech terlijke uitspraken en derge lijke. Dat is zelfs een beginsel van de rechtsstaat. Bij an dere teksten die door de overheid openbaai- zijn ge maakt, zoals nota's, rappor ten, ook de Troonrede, geldt een heel beperkte vorm van auteursrecht. De wet zegt daar uitdrukke lijk over, dat de verdere openbaarmaking van een „door of vanwege de open bare macht" gepubliceerd werk geen inbreuk op het au teursrecht oplevert. Er hoeft dus nooit toestemming voor reproduktie gevraagd te worden, tenzij het copyright uitdrukkelijk is voorbehou den. Dat laatste zou bij een document ais de Troonrede bijzonder eigenaardig zijn. RVD-directeur J. van der Ploeg verkeert echter in de veronderstelling dat hij de film De Passanten - die don derdag wordt vertoond op het Nederlands Filmfestival- kan verbieden. Althans, hij denkt dat de RVD als au teursrechthebbende toe stemming kan weigeren voor het gebruik dat regis seur Annegriet Wietsma en producent Erik Willems van de passages uit oude troon redes hebben gemaakt. Daarom zou zowel de verto ning op het Nederlands Filmfestival als uitzending op de NCRV-televisie niet door mogen gaan. Maar omdat openbaarma king van een staatsstuk geen inbreuk op het copy right betékent, kan de RVD die openbaarmaMng onmo gelijk verbieden. Verwon derlijk dat de Nederlandse Vereniging van Journalisten overweegt naar de rechter te stappen om de RVD te dwin gen alsnog toestemming te geven: er hoeft helemaal geen toestemming gevraagd te worden ais het copyright niet uitdrukkelijk is voorbe houden. Tussen neus en lippen door heeft directeur Van der Ploeg echter laten weten dat de RVD sinds jaar en dag toestemming weigert voor het gebruik van fragmenten uit de Troonrede. Dat maakt de zaak nog pikanter, want als dit waar is, dan misbruikt de RVD dus sinds jaar en dag het auteursrecht. Nog bonter maakt Van dei- Ploeg het als hij zegt dat het tot de taak van de RVD be hoort erop toe te zien dat er onderdelen van de Troon rede niet uit hun context worden gelicht. Dus iemand die bijvoorbeeld een artikel wil schrijven over de ge schiedenis van het onder wijsbeleid, zou niet alle pas sages in achtereenvolgende troonredes over het onder wijs achter elkaar mogen zetten? Deze absurde redenering verdraagt zich moeilijk met de grondwettelijke informa tievrijheid, maar is ook - op nieuw - in strijd met de Au teurswet. Daarin is namelijk uitdrukkelijk een regeling opgenomen van het zogehe ten citaatrecht. Omdat de Troonrede op radio en televi sie wordt uitgezonden, mag elke maker van een televisie programma daar met bron vermelding naar believen passages uit overnemen. De NCRV kan De Passanten rustig uitzenden. 'Verblijf in Zeeuws hotel is een straf door Jacques Cats Zeeland is een prachtige pro vincie. Eigenlijk helemaal voor de Duitser gemaakt. Al leen jammer, dat dit mooie ge bied zich zo slecht presenteert. De aan het bureau Events Pro motion in Hamburg verbonden Kees Rutters vormde dezer da gen de bron van gedeputeerde J. C. van Zwieten toen die sig naleerde dat de Zeeuwse gas- tenontvangers zich beter zou den moeten verdiepen in wat de gemiddelde Duitse vrijetijds- vierder verlangt als hij in Zee land is. De provinciebestuurder sprak daarbij in termen van wasmid delenreclamespotjes. Hij be toogde da.t het bezoek van Duit sers aan Walcheren 'significant' was gedaald en noemde daarbij als een van de mogelijke oorza ken dat het toeristisch produkt Zeeland op verschillende fron ten achterblijft bij de wensen van de Oosterburen. Het Hamburgse bureau waar van Rutters - 'ik ben een ouwe Zeeuw' - deel uitmaakt, houdt zich in binnen- en buitenland be zig met de organisatie van groot schalige culturele evenementen om bepaalde gebieden een gro tere naamsbekendheid te geven. Rutters verbleef in Zeeland om na te gaan wat zijn bureau op dat punt voor dit gewest zou kunnen betekenen. Tevens be nutte hij dat verblijf om op ver zoek van de provincie eens M.Ï- tisch te kijken naar de kwaliteit van het toeristisch produkt Zee land. De gemiddelde ondernemer in de toeristisch/recreatieve sector is, zo meent Rutters, niet goed op de hoogte van de wensen van de Duitse bezoekers. „Dat is ove rigens niet alleen in Zeeland zo. Je ziet dat elders in Nederland ook". Het zit 'm soms in simpele din gen, geeft Rutters aan. Zo slaapt de Duitser al anders. Een Neder lander kruipt onder een laken en een deken. Daar moet een Duit ser. die thuis een dekbed gewend is, heel erg aan wennen. „En er wordt in de Zeeuwse verblijfsac- commodaties ook veel gewerkt met plastic en nylon en meer van dat soort troep. Daar kan een Duitser niet tegen. Daar moet-ie echt niks van hebben". Straf Persoonlijk, vond Rutters het een straf om in een Zeeuws hotel te verblijven. Vanwege het bed, maar vooral ook vanwege het ontbijt. Het Nederlandse brood- assortiment kan de gemiddelde Duitser niet bekoren. Het doet teveel aan een pak watten den ken. De Duitser wil, zo doceert De gemiddelde ondernemer in de toeristisch/recreatieve sector is niet goed op de hoogte van de wensen Pi it-ion (Troo van de Duitse bezoekers. Rutters, in een stevig stuk brood kunnen happen. Hij noemt nog een paar ergernis sen: „Je eet soms de lekkerste dingen bij standjes die er niet uit zien. Ik was laatst bij zo'n gele genheid in Westkapelle. Daar kun je dan niks fatsoenlijks bij drinken en het oogt er ook niet feestelijk. Het is zo ongeveer als uit de mum' eten, maar het is wel heel goed. Het ontbreekt dus ge woon aan de juiste entourage". Over het Zeeuwse restaurantwe zen zegt Rutters: „Er zijn hele goede eetgelegenheden bij. Maar het is of het een of het an der. Er zit geen middenmoot bij. En je kunt ook te weinig merken dat men zich heeft ingesteld op de Duitse gasten". Zo zou de horeca best beter kun nen inspelen op de voorkeur van menig Duitser voor een speciaal drankje als de 'Gespritzten'. Rutters: „Dat drinkt een Duit ser in de zomer als het warm is naast bier het liefste. Maar dat kun je in Nederland bijna niet bestellen. Dat moet je drie keer uitleggen en dan krijg je het nog verkeerd". Het vroege sluitings uur van de meeste restaurant keukens noemt Rutters 'een drama'. „Laatst waren wij met een filmploeg in Zeeland. Wij wilden toen echt de laatste zon nestralen benutten om te filmen. Maar toen we daarna wilden eten was alles dicht. Het enige wat ons te doen stond was een friteskraam op te zoeken". Nederlanders kunnen zich er zeer over opwinden: over Duitse vrijetijdsvierders die op de eer ste dag dat ze op het strand ko men een kuil graven en denken dat ze daar de hele vakantie kunnen blijven zitten. Volgens Rutters zou dat spitwerk achter wege blijven als er strandstoelen zouden worden verhuurd van het type dat men uit eigen woon omgeving, kent. Die Duitse strandstoelen hebben een so ciale functie, legt de man van het Hamburgse bureau uit. Zo'n stoel zorgt voor luwte tegen zon en wind en er kunnen ook spul letjes in worden opgeborgen. Zo mogelijk huren Duitsers elk nieuw seizoen een strandstoel met hetzelfde nummer op het zelfde plekje waai' ze het vorig seizoen neerstreken. Als er in Zeeland kermissen wor den gehouden om mede de Duit se toerist te verpozen dan slaat men volgens Rutters de plank goed mis. „Het gemiddelde Duitse kind kent kermissen met van alles dat honderd keer gro ter, hoger, sneller en technisch volmaakter is en gaat daar dus niet meer heen. Je zit zo als orga nisator echt volkomen naast de markt". Bovendien vindt de organisator uit Hamburg het op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat op sommige plaatsen, zoals in Mid delburg, de attracties het zicht wegnemen op het monumentale stedenschoon. „Het is zo onge veer hetzelfde als midden in het hoogseizoen een kermis opzet ten op het San Marcoplein in Ve netië. Dat is ook zo absurd als maar mogelijk is, Toch is men in gens Jansen nauwelijks. „De Ne derlandse markt is nog niet ver zadigd." Import van buitenland se hasj is sinds een jaar of zeven drastisch afgenomen. In Neder land gekweekte wiet en hasj voorziet inmiddels in driekwart van de Nederlandse consump tie. Die vervanging van geïm porteerde soft drugs door kweek van eigen bodem zette zeven jaar geleden in. „De groene la wine", noemt Jansen het ver schijnsel, dat hij omschrijft als een economisch mirakel. „Zon der de thuiskwekers was dat nooit mogelijk geweest." Het zijn voornamelijk de bin- nenkwekers die verantwoorde lijk zijn voor de grote produktie. Het aantal buitenkwekers is vol gens Jansen de laatste jaren af genomen. „Onder invloed van rovers en de politie", zegt hij. Politie te paard „Balkonboer" Meijer kan ervan meepraten. Hij beleefde menig benauwd ogenblik als politie te paard op ooghoogte zijn balkon passeerde, maar van een inbe slagname kwam het nooit. We tenschapper Jansen noemt het uniek dat het kabinet volgens de drugsnota thuisteelt op Meine schaal officieel wil gedogen, hoe wel onduidelijk is hoeveel plan ten iemand er op na mag hou den. „Doet er ook niett toe", al dus Jansen. „Je hebt planten die een paar gram wiet opleveren en planten waarmee je kilo's oogst. De kwaliteit telt, niet het aan tal." Meijer geniet al vanaf juni van zijn eerste oogst. Dan droogt hij de eerste verse bolletjes met het werkzame bestanddeel THC in de magnetron. Over de kwaliteit van zijn eigen kweek is hij dik te vreden. Beter dan wat menig koffieshop verhandelt, vindt hij. Er hebben zich nog geen geïnte resseerde koffieshophouders ge meld en ze kunnen zich ook de moeite besparen. „Ik rook mijn hele balkon op", zegt Wim Meij er. „Helaas overbrug ik nèt geen heel jaar. Dan ben ik toch aange wezen op de koffieshops." Geen onverdeeld genoegen, vindt hij. „De hasj die ze verkopen vind ik tegenwoordig zó smerig. Net sa mengeperste geitenkeutels. De mijne is veel lekkerder. Hoe dro ger mijn mond, hoe beter hij is. Ik meet de kwaliteit af aan de manier waarop mijn vrienden de deur uitgaan. Als ze hun huis niet meer kunnen vinden, is het goed." De drugsnota van de D66-ministers Sorgdrager Borst lijkt een regelrechte aanmoediging aan de Nederlandse bevolking om een boeiende en lucratieve liefhebberij te beginnen: de teelt van nederwiet, tuurlijk, het blijft officieel verboden hennepplanten te telen met de bedoeling de geestverruimende bestand, delen ervan te oogsten, maar voor de politie is er geen beginnen aan daar strikt de hand aan te houden. Dus geldt voor de huisteelt van nederwiet in het vervolg een gedoogbeleid. De kleinschalige teler kan gerust zijn, Aan tien hennepplanten op het balkon of in de tuin neemt de politie geen aanstoot meer. Bij de presentatie van de drugsnota rekende Sorgdra ger uit het hoofd voor hoe interessant de teelt van ne derwiet kan zijn. Van een zorgvuldig gekoesterde plant kan vijf keer per jaar worden geoogst en dat levert al gauw duizend gulden op. De maximaal gedoogde tien planten zijn dus goed voor tienduizend gulden, voorop, gesteld dat de teler zijn oogst afzet bij een koffieshop niet bezwijkt voor de verleiding de vruchten van zijn inspanningen zelf te consumeren. Tienduizend gulden is geen duizelingwekkend bedrag, maar een leuke bij verdienste. Een bijverdienste die, voor wie de ziektenen plagen in de hennepteelt eenmaal onder de knie heeft veel minder moeite vergt dan kranten bezorgen of vak ken vullen in een supermarkt. Bij het gedoogbeleid voor de huisteelt van nederwiei blijven evenwel nog verscheidene vragen te stellen. De drugsnota verlaagt de hoeveelheid softdrugs die ie mand straffeloos mag bezitten van dertig tot vijf gram Een beetje huisteler oogst veel meer dan die laatste hoe veelheid. Over het maximum van tien planten bestaal ook nog onduidelijkheid. Geldt dat aantal per persoon per samenlevingseenheid of per woning? En ook is hel de vraag of de huisteelt valt onder de vormen van in- komsten waarvan de belastinginspecteur graag kennis pleegt te nemen. De huisteeltregels van Sorgdrager en Borst zijn wel een goede maatregel om te voorkomen dat de internatio nale handel in softdrugs en telers-in-het-groót zich vol ledig meester maken van de bevoorrading van koffie shops. Het aanbod van de huistelers dekt ongeveerde vraag van de koffieshops. Zo wordt - dat is tenminste de bedoeling - de georganiseerde misdaad uit de wereld van de softdrugs in Nederland geweerd. Belangrijkste zorg van het kabinet is alleen hoeveel wenkbrauwgef rons deze vorm van huisnijverheid in het buitenland za! veroorzaken. door Paul Koopman Een tegenoffensief mocht het wel heten, gistermiddag in de perszaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ach ter de tafel PvdA-minister Jan Pronk, net terug van een bezoek aan China. Met lichte ergernis had hij aan de andere kant van de wereld gelezen dat hijzelf de grote verliezer van de herij kingsoperatie was geworden. Wat een misverstand! Pronk: „Ik ben niet onderge schikt en ik word niet onderge schikt. Integendeel! Wat er ligt, heb ik bepleit en heb ik gewild. Om de herijking van het buiten lands beleid te beoordelen moet u de voorgeschiedenis kennen. Dan zult u zien dat de herijking en de ontschotting beide mijn idee zijn. Lees de nota's 'Een we reld in geschil' en 'Een wereld van verschil' er maar op na". Vorige week kon Pronk vanwege de vrouwenconferentie niet bij de persconferentie van de minis ters Van Mierlo, Wijers, Voor hoeve en Zalm zijn, waarin de herijkingsnota werd toegelicht. Daar moest niets achter gezocht worden, de agenda's van alle vijf bewindslieden lieten zich niet verenigen, aldus Pronk. Maar wie er niet bij zit, kan niet mee praten. En dus ontstond een beetje het beeld dat het econo misch eigenbelang van Neder land voortaan vóór al het anderi gaat. In de nota zelf staat im mers ook: „Het buitenlands be leid moet explicieter dan voor heen worden ingezet om Neder landse economische belangen t{ dienen". Deze strofe betekent nog niti dat Pronk voortaan het onder spit delft in het 'ontschotte' overleg met zijn vier collega's Pronk schudde gisteren zonde nadenken vijf voorbeelden uil zijn mouw volgens welke bij ees 'geïntegreerd buitenlands be leid' (bron: herijkingsnota) dl zakenman juist zou moet terus- treden ten gunste van de domi nee. Pronk: „Ik ben altijd voor stander van die geïntegreerd: aanpak geweest. Waarom? Om dat ik dan kan meepraten ove al die andere terreinen. Ik liever bij dan dat ieder zijn eige: weg gaat en ik als aflaat kan firn geren. De winst van de herij kingsnota is dat we ontwikke lingsbeleid, buitenlands beleid handelspolitiek en milieubeleir op elkaar afstemmen". Pronk is content met de spraak dat voortaan gemiddeld 0,8 procent van het nationaal in komen besteed wordt aan vere ontwikkelingshulp. „Bij di formatie wilde de WD 0,7 pr» cent, de PvdA eiste 0,9 procenl Het zat er dus wel in dat het 0,1 zou worden". foto Ruben Oreel Zeeland daarmee bezig. Maak dan liever een reuzenkermis bij Neeltje Jans". Uniek Zeeland heeft, zo concludeert Rutters, veel fraais in huis om ook de verwende veeleisende Duitse toerist te kunnen beko ren. „Neem alleen al die mooie steden die nog steeds ongeloof lijk gaaf in horizonnen liggen zonder dat je daar fabriekspij pen in tegen komt. Het is een uniek gebied, te vergelijken met Toscane in Italië". De bron van gedeputeerde Van Zwieten gelooft niet dat de Duit sers Zeeland gaan mijden omdat ze er misschien niet alles van hun gading vinden. Daarvoor ligt de Zeeuwse kust geografisch gezien te aantrekkelijk voor het publiek uit bepaalde deelstaten. Maar het lijkt hem wel verstan dig dat er in Zeeland duidelijk een keuze wordt gemaakt op welke doelgroep de Zeeuwse toe ristenontvangers hun aandacht en energie willen richten: gaat het de richting op van het fast- food-publiek of moet het de kant op van het betere publiek? „Die keuze is erg belangrijk", vindt Rutters. „Zeeland ligt nog altijd in een buurt met dertig miljoen mensen, die aardig ver dienen. Daar kan, ook buiten het seizoen, veel meer dan nu ge beurt, van geprofiteerd worden. Maai' dan moeten de voorzienin gen ook aan de eisen voldoen. Goede hotels, overdekte tennis banen en wat er allemaal nog meer bijkomt". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde, Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vl'issingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8-00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8,30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t'm vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas..Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC ROI banl alle Ben tot tvvei in 1 dwa aan< doo< Noo min tege pel 2 D. v rect ken. Ach' Turl giste geve Van mee Fren is vi geva inde veel MA, ban spr£ Mas aan; derl Indi nem gela hebl 200. Dat zegt uit i dup legg sch£ J. F ding terie crui, oktc ROI reda blad wijz cons nieu blad ten dien vooi gene brek de r< men Het sorti strut reda in h graa derh inD door wat goec „Ine ben blad staa: twee Het tiscl subt in d wan gepr dagl den natr kei, i heef Ove: per, Han vorn behj „Coi heel UTR sing len. dat De F ten drug tien bepe keld De v voor delp gen vere:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2