Reimerswaal financieel in de pas L De Wieken nu zorgcentrum Volkshogeschool zoekt fusie met Utrechts instituut Goese watertoren los van leidingnet PZC Sint-Annaland pas in '99 verlost van stank door riool-overstort GroenLinks Goes wil algemene enquête over autoluwe markt ADVERTEREN Ambtelijk apparaat Middelburg werkt vee! efficiënter DOET VERKOPEN Nee. U. SI n W' zeeland 14 Gemeente hoeft na ombuigingen in voorjaarsnota niet verder te bezuinigen Dt DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal hoeft komend jaar geen extra bezuinigingen door te voeren. Dat blijkt uit de begroting 1996 die het dagelijks gemeentebestuur presenteert. Reimerswaal kan voortbordu ren op het beleid dat is uitge stippeld in de dit voorjaar vast gestelde kadernota 1996-1999. Om die meerjarenraming rond te krijgen waren wel forse om buigingen noodzakelijk. Omdat het zware werk reeds dit voorjaar plaatsvond, bleek het relatief eenvoudig de nieuwe be groting op te stellen. Bij de ka- dernota werd voor vele tonnen omgebogen. Besparingen op alle mogelijke beleidsterreinen brachten de tekorten voorde ko mende jaren een flink stuk om laag. Derhalve kwam Reimers waal na goedkeuring van de no ta door de raad nog slechts 38 mille tekort om de begroting voor 1996 sluitend te krijgen. De per saldo gunstige financiële ontwikkeling gedurende de af gelopen maanden deed dit te kort verdwijnen. In plaats daar van is nu sprake van een voorde lig verschil van 39.000 gulden. Een meevaller school onder meer in de algemene uitkering- uit het gemeentefonds. Vergele ken bij de raming in de kaderno ta was het financiële voordeel 127.000 g-ulden. Tevreden Burgemeester A. Verbree is te vreden met de nieuwe begroting. „Het komt uit zoals we bij het opstellen van de kadernota on geveer hadden verwacht. De om buigingen zijn voldoende geble ken en er is ook niet teveel be knibbeld. We lopen redelijk in de pas." Gevolg is dat Reimerswaal op dit moment niet hoeft te tor nen aan reeds uitgestippeld be leid. Wat belastingen betreft be tekent het dat inwoners nauwe lijks geconfronteerd worden met hogere tarieven. Extra verhogin gen liggen alleen besloten in het havengeld, de reinigingsheffin gen en het rioolafvoerrecht. Behalve een beknopte weergave van het bekende beleid meldt de begroting de stand van zaken op diverse terreinen. Zo telt Rei- van onze verslaggever SINT-ANNALAND - Een tijde lijke riool-overstort vorpit de oorzaak van stank die al jaren geregeld opstijgt uit een sloot achter de Huygenstraat te Sint- Annaland. Pas in 1999, wanneer de overstort is verdwenen, zal de stank over zijn. Dit stelt het Thoolse college van b en w in antwoord op een brief van be woners van deze straat. Die er geren zich al lang aan de stank uit de sloot en stelden in de brief zich af te vragen wat de functie van dit water is. Volgens b en w is de sloot nodig voor ontwatering van het 'stede lijk gebied'. De overstort ver dwijnt pas na realisering van het gehele rioleringsplan voor Sint- Annaland. Dat zal pas in '99 het geval zijn. Verwijdering op dit moment leidt volgens het colle ge van b en w tot wateroverlast. van onze verslaggever AARDENBURG - De Stichting- Volkshogeschool Aardenburg hoopt samen te kunnen werken met .het Slotemaker de Bruine Instituut (SBI) uit Doorn. Het Utrechtse instituut is één van de grotere aanbieders van cur sussen binnen VTA (Vorming Training Advies), waarbij ook het Zeeuwse Studiecentrum is aangesloten. Door aan te haken bij het cursuspakket van SBI hoopt het bestuur van Zeeland Studiecentrum het voortbe staan van de Aardenburgse volkshogeschool te verzekeren. Tot nu toe voldoet het instituut in de kikkerstad nog aan alle ge stelde eisen, maar signalen van uit het ministerie voor volksge zondheid, welzijn en sport en het Gemeenschappelijk Begelei dingsinstituut Ondernemings raden (GBIO) - de twee belang rijkste subsidieverstrekkers - geven aan dat dat niet zo blijft. De gewenste minimumomvang van het cursusbedrijf moet bin nenkort waarschijnlijk groter zijn dan waar Aardenburg voor kan zorgen. Door als dependance van een groot instituut als SBI te funge ren, kan de Aardenburgse vèsti- ging het best overeind blijven. Burgemeester opent centrum in Zierikzee ZIERIKZEE - De werkzaamhe den aan het multifunctioneel centrum (MFC) in Zierikzee zijn afgerond. Het gebouw aan de De Huybertstraat wordt vrijdag 29 september om 15.00 uur ge opend door burgemeester J. As- selbergs van Zierikzee. Een dag later is de voormalige scholen gemeenschap te bezichtigen voor het publiek. Het gebouw lijkt in een behoefte te voorzien. De ruimten-die zijn bestemd voor vaste gebruikers zijn inmiddels allemaal ver huurd, aldus wethouder D. van der Wekken. Ook incidentele huurders zouden de weg naar het MFC weten te vinden. Het wachten is alleen nog op een ho- recavergunning zodat het cen trum ook de deuren kan openen voor 'activiteiten in de persoon lijke sfeer', zoals bruiloften, jubi lea en andere recepties. merswaai volgend jaar naar schatting' 20.440 inwoners. Dat is 215 meer dan op dit moment. Prognose is dat er daarna jaar lijks ongeveer honderd mensen bijkomen. Het aantal wooneen heden per 1 januari volgencfjaa is waarschijnlijk 7.800. Daarna i: er tot 1999 een jaarlijkse toena- t zestig wooneenheden i. Nieuwbouwwijken op nerit zijn onder meer de Knol II in Kruiningen, De Tram per in Hansweert, Hogewerf te Yerseke, Meiboom in Krabben- dijke en Hoofdweg te Rilland. De gemeente zal in de tussentijd proberen de werking van de overstort te verminderen, waar door de stank afneemt. In hoe verre dat zal lukken is echter nog de vraag. Na verwijdering van de over-1 stort in '99 blijft de sloot gewoon bestaan. Het is de bedoeling in de toekomst regenwater via da ken niet in de riolering, maar in die sloot te laten stromen. B en w van Tholen willen overigens wel onderzoeken of de sloot kind vriendelijker kan worden ge maakt. Daar hadden bewoners van de Huygenstraat al eerder om gevraagd. Gedacht wordt aan een 'onderwaterberm'. Op die berm komt maximaal 20 cen timeter water te staan, zodat kinderen die onverhoopt in het water terechtkomen daar vol gens het college zelf weer uit kunnen klimmen. De Knol II in Kruiningen biedt nog ruimte voor nieuwbouw in de gemeente Reimerswaal. van onze verslaggeefster GOES - In opdracht van Delta Nutsbedrijven nv is een aanne mer begonnen de Goese water toren definitief los te koppelen van het leidingnet. Het nutsbe drijf heeft het uit 1912 dateren de monument verkocht aan pro jectontwikkelaar J. W. van Gar deren uit Oostkapelle. Van Gar deren wil kantoorruimte gaan verhuren in de Goese waterto ren. Ook heeft hij plannen voor de bouw van een kleine zeven tig appartementen rondom de toren. De watertoren zorgde voor een permanente voorraad en hield druk op de leidingen. Delta Nutsbedrijven bouwt nu bij Huijbergen een waterkelder die als buffer moet dienen. De druk- functie van de toren is door nieu we technieken overbodig gewor den. De werkzaamheden aan de wa tertoren duren twee weken. In woners van Goes en omgeving- zouden gedurende die periode te maken kunnen krijgen met bruin water of drukverlaging. Deltan heeft eind 1994 alle Zeeuwse watertorens, behalve die in Axel, te koop aangeboden. Van Garderen heeft het monu mentale bouwwerk in Goes ge kocht. Hij wil niet zeggen hoe veel hij ervoor heeft betaald. In het bovenste gedeelte van de to ren wil de projectontwikkelaar vier verdiepingen kantoorruim te maken met een totaalopper vlak van vijfhonderd vierkante meter. Op de hectare grond die bij de koop was inbegrepen, wil hij zo'n zestig tot zeventig senio ren-appartementen bouwen. Van Garderen denkt aan een complex dat bestaat uit drie bouwlagen. De woningen zou den 150.000 tot 200.000 gulden moeten opbrengen. Restauratie De project-ontwikkelaar is nog in overleg met de gemeente Het ministerie en GBIO stelden weliswaar twee dichterbij gele gen fusiepartners in het Bra bantse Helvoirt en het Zuid-Hol landse Rockanje voor, maai- het bestuur sluit zich liever aan bij een financieel en bestuurlijk sterkere partner. Het samen gaan van drie kleintjes kan op een gegeven moment ook tot een keuze nopen voor één locatie en dat riscio sluit het Zeeland Stu diecentrum liever uit, meldde voorzitter M. Stoffels maandag. Voordeel fusie Een fusie met het Slotemaker de Bruine Instituut, dat al twee kleinere centra onderdak biedt, heeft als groot voordeel dat de twee poten van het studiecen trum (cursus- en hotelbedrijf) niet hoeven worden losgekop peld. Stoffels: „SBI heeft in ge sprekken al aangegeven de ho- telpoot bij de samenwerking te willen betrekken. Omdat SBI en Zeeland Studiecentrum dezelf de doelstellingen hebben, lijkt een fusie met één van de groot ste cursusaanbieders van Neder land ideaal. Wij hebben het Doornse instituut ook zeker wat te bieden. Vooral bij de trainin gen voor ondernemings- en me dezeggenschapsraden heeft Aardenburg een goede reputa tie." Het bestuur van Zeeland Studie centrum heeft vakbonden en on dernemingsraad intussen van de fusiebesprekingen op de hoogte gesteld. Binnenkort vol gen gesprekken met de gemeen te Sluis-Aardenburg, die op zijn beurt de andere Zeeuws-Vlaam se gemeenten (die allemaal in meer of mindere mate garant staan voor de volkshogeschool) zal inlichten. Mochten de finan ciers en garantstellers de fusie toejuichen dan kan verder over legd worden met SBI. Afronden de gesprekken zullen niet zozeer organisatorische zaken als wel financiële gevolgen van de fusie behelzen. Overigens heeft het bestuur nog steeds meer ijzers in het vuur. Voor de overname van de hotel- poot zijn bijvoorbeeld nog steeds gegadigden in de markt. Stoffels: „Die interesse houden we nog even warm, want de be sprekingen met SBI kunnen nog altijd afketsen. Het mag echter duidelijk zijn dat een fusie met het Doornse instituut onze voor keur heeft, omdat dan alle mo menteel 42 arbeidsplaatsen voor Aardenburg behouden blijven." Gedeputeerde De Kok (staand rechts) bekijkt de expositie in zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. foto Willem Mieras van onze verslaggever ZIERIKZEE - Een nieuwe outfit voor het personeel, een nieuwe naam en, ter onder steuning hiervan, een exposi tie. Om bij te blijven met de recente ontwikkelingen in het Haagse, werd het Zierik- zeese verzorgingshuis De Wie ken maandag omgedoopt tot 'zorgcentrum De Wieken'. Ge deputeerde G. de Kok onthul de deze naam en opende daar mee tevens een tentoonstel ling met werk van de bewo ners en andere, gebruikers van het 'zorgcentrum'. Er is veel veranderd de laatste decennia, schetste directeur P. D. Markesteijn van De Wie ken maandag in de grote zaal van het tehuis. „Eerst sprak men over een rusthuis. Latei- werd het bejaardentehuis om dat veel ouderen bijelkaar wo nen. Door de toenemende zorg werd dit weer omgedoopt tot verzorgingshuis en nu staan wij voor verdere zorgvernieu wing." Maar De Wieken wil niet achterblijven. Vooral om dat uit de laatste nota's van minister Borst en staatssecre taris Terpstra blijkt dat dit duo positief denkt over zorg vernieuwing, werd de naam van het tehuis aangepast. Een zorgvuldige keuze, benadruk te Markesteijn. Expositie Om dit te vieren, is op de bega ne grond van De Wieken een expositie ingericht. Bewoners van het tehuis, de aanleunwo ningen en seniorenwoningen in de nabije omgeving alsme de deelnemers aan de dagver zorging tonen hier werk van ei gen hand. Het tentoongestel de materiaal loopt zeer uiteen, van schilderijen tot brei- en borduurwerk en houtbewer kingen. Volgens medewerk ster T. Goedegebure van De Wieken zijn de werkstukken voornamelijk vervaardigd tij dens de uurtjes van de activi teitenbegeleiding in het te huis. „Maar enkele deelne mers zijn ook op eigen initia tief, in hun eigen kamer, bezig geweest." De Kok zei onder de indruk te zijn van de tentoonstelling. „Actief bezig zijn is goed voor de gezondheid", gaf de gede puteerde nog als goede raad mee aan de aanwezigen. De expositie is vanaf vandaag, dinsdag, tot en met donder dagmiddag voor het publiek te bezichtigen. Alleen over- van onze verslaggeefster GOES - GroenLinks Goes pleit voor een algemene enquête over een autoluwe Grote Markt. De fractie stelt de gemeente raad voor een onderzoek te hou den onder alle bezoekers van de Goese binnenstad. Aanleiding is de steekproef over een autolu we markt die de eigenaar van lunchcafé het Stadhuis onlangs hield onder zijn klanten. Groen- Gas stortplaats voor opwekking elektriciteit KERKWERVE - Reinigings dienst Schouwen-Duiveland wil stortgas onttrekken op de vuilstortplaats bij Serooskerke (S). Het algemeen bestuur be sloot hiervoor maandag 750.000 gulden beschikbaar te stellen. Binnenkort wordt met Delta Nutsbedrijven gepraat over het plaatsen van generatoren die het gas moeten omzetten in elektriciteit. De andere moge lijkheid, waarvoor het bestuur dus niet koos, is het zogenaamde fakkelen. Hierbij wordt het vrij komende gas verbrand in de open lucht. Links wil de enquête R. C. J. Spelier van het lunchi fé uitbreiden. GroenLinks-raadslid A. A Oosten is erg positief over li initiatief van Spelier. plaatst hij enkele kantteken; gen bij de enquête. Van Oost vindt dat het onderzoek zodaj is opgezet dat de uitslag enij zins voorspelbaar is. Er woj niet gerept over een vervang; de parkeerplaats. Verder wot alleen de clientèle van lunchcafé met de vraag gec; fronteerd. Het raadslid dea dat die klanten niet represent zijn voor het Goese koopt bliek. GroenLinks wil de ondervrai den duidelijk maken dat erpij nen zijn voor vervangende p; keerruimte op loopafstand vi de markt. Ook moet er in dee quête staan dat mensen moeilijk kunnen lopen nog kunnen parkeren op een auti we Grote Markt. De Goese wethouder C. R.M. Linssen (CDA, ruimtelijke oti ning) wil de gemeenteraad l mend najaar een voorstel vo leggen over een gemeentelijke derzoek naar een autolm markt. Linssen heeft nog gg idee hoe dit wordt ingevuld, kan niet zeggen of een coin menten-enquête daarvan d uitmaakt". foto Willem Mieras Goes over de mogelijkheden die hij heeft op deze plek. Maar vol gens een woordvoerder staat de gemeente positief tegenover de plannen van Van Garderen. Goes heeft als eis gesteld dat het monument gerestaureerd zou worden. Verder is een wijziging van het bestemmingsplan nodig voordat Van Garderen wonin gen kan gaan bouwen. Van Gar deren verwacht geen problemen met brandveiligheid. „Wanneer je er een restaurant zou willen maken, zou dat wel het geval zijn. Maar bij kantooruimte niet. Bovendien krijgt het gebouw straks en lift en een brandtrap aan de buitenkant." van onze verslaggever MIDDELBURG - De reorgani satie van het ambtelijk appa raat in Middelburg is goed ver lopen. Wel kan het onderlinge overleg nog verbeteren. Com municatiestoornissen zijn voor een groot deel toe te schrijven aan de decentrale huisvesting van de ambtenaren. Het ac countantsbureau Deloitte and Touche adviseert het college dan ook onder meer om één cen traal stadskantoor te bouwen. De gemeente Middelburg werkt sinds een aantal jaren met een zogeheten dienstenmodel. De vier diensten (middelen; maat schappelijke zaken, stadsbeheer en stadsontwikkeling) hebben ieder een eigen verantwoorde lijk op het gebied van financiën, automatisering, personeelsza ken en uitvoering. De dienst middelen stuurt de hele organi satie aan. Die is verantwoorde lijk voor het reilen en zeilen van de totale ambtelijke organisatie. Het bureau is tot de conclusie gekomen dat het decentraal werken goed verloopt. „Maai-", tekent gemeentesecretaris mr A. Kerkhove daarbij aan, „we moeten wel goed in de gaten houden wat centraal en wat de centraal gebeurt. Als de zelf standigheid en de eigen inbreng te ver gaat komt de eenduidig heid van het gemeentelijk beleid in het gedrang." Het gevaar be staat dan dat bijvoorbeeld dienst stadsontwikkeling automatiseringssysteem werkt, terwijl de overige diensten met automatiserin systeem A werkt. Parafencultuur Kerkhove en wethouder J, van Dijk-Sturm (personeel1! ken) stellen dat de gemeente de ambtelijke reorganise sneller en adequater Kerkhove: „Vroeger zat bel; en uitvoering niet in elkaari schoven. Omdat veel zaken: afgedaan worden door de di< sten, is de besluitenlijst vanl college van burgemeester wethouders veel korter.' houder Van Dijk-Sturm mei dat eveneens. „De parafenc tuur is verdwenen." Volgens de wethouder en de; meentesecretaris is de verani ring vooral merkbaar bij deou dienst gemeentewerken. „Vn ger was dat een kolossaal chaam", herinnert Van Di Sturm zich. „Nu zijn dat to diensten. Over het a hoor ik van de burgers zeer vreden verhalen over de man waarop men te woord wordt: staan. Dat kan alleen maar all de verantwoordelijkheid van ambtenaren heel diep in de or{ nisatie legt." Volgens Kerkhc is naast de - snellere - mani van werken, vooral de motivai van de ambtenaren verbeterd Natuurmonumenten beschermt de natuur al 90 jaar. Word ook lid voor een betere toekomst van planten, dieren en mensen. Maak 35,- over op giro 9933 t.n.v de Vereniging Natuurmonumenten in 's-Graveland. Of bel 035-559955 voor meer informatie. Ja, ik word lid! 1 IWMÜVI'MOM J beids blijft naai ning band ff ijk, gevoi direc nisat litiek rend De bi Zeeu1 schol beids van 5 joen reker beids dat ii 4900 zullei Zeem voerii D.J.: voerc leen van 1 cent zuller moet orgar ning Daan horer van c TER! Welzi voori dewe verdi den t aansj nog admi bus, - zittei de v£ nistr; niet dan viele burgf De v ajnv bedn koms ken ziet., klarii gema duist nog g stalli; stich" 'ijk g. Begli de s dach" gevet op u tijd werd tieke voorz Term te ge Tv hui axe: bezoc de A: 28-jai miste rente der. i keerc in Te van krast Uit T teerd Wt KLO! wone: politi braai zou man waart guide

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22