Geldverkeer In EU goedkoper Politie Met partij harddrugs toe Kleine fout met grote gevolgen Huzaren trainen voor Prinsjesdag FNV: maximale looneis 3 procent 4 WEKEN ONGEHOORD AANBOD Banken mogen geen dubbele kosten meer doorberekenen Bernhard krijgt pacemaker Storing legt treinverkeer rondom Leiden volledig stil Rien Poortvliet overleden 4 VOOR 14,25 De Troonrede op Internet i Brugman Brugman Veel wind De noordoostenioind neemt toe naar krachtig boven land en hard boven zee. Temperatuur 19 graden. Eerst af en toe zon, later meer beioolking. Biwf M 238e jaargang no. 221 Dinsdag 19 september 1995 Losse nummers 1,50 van onze verslaggever RIJSWIJK - De zware bezuini ging die Arbeidsvoorziening moet zien te verwerken, is het gevolg van een ambtelijke fout bij de kabinetsformatie. Tijdens de onderhandelingen over de totstandkoming van het PvdA-WD-D66 kabinet is afgesproken dat Arbeidsvoor ziening 400 miljoen gulden zou moeten inleveren. Het was de bedoeling dat dit bedrag over de volle regeerperiode zou worden ingevuld. Een ambte naar' maakte er evenwel 400 miljoen per jaar van, waar door Arbeidsvoorziening op een totale bezuiniging van 1,6 miljard gulden uit kwam. De besparing van 1,6 miljard werd in het financiële reken werk van het kabinet-in-wor- ding verwerkt. Toen de fout la ter aan het licht kwam, wilde formateur Kok van geen cor rectie weten. Hij had al moeite genoeg de touwtjes aan elkaar te knopen. Kok vond dat er maar argumenten bij de bezui niging van vier keer 40Q mil joen gulden moesten worden gezocht. Directeur A. Troost van het Centraal Bestuur Arbeidsvoor ziening gaf deze verklaring voor de hoge korting op de rijksbijdrage maandag in een gesprek met vertegenwoordi gers van Arbeidsvoorziening in Zeeland. Volgens Troost gin gen de onderhandelaars van PvdA, WD en D66 met de ver viervoudiging van de aanvan kelijk overeengekomen bezui niging akkoord omdat Ar beidsvoorziening in de zomer van 1994 toch slecht in de markt lag. Als gevolg van de besparing van 1,6 miljard gul den dreigt de rijksbijdrage voor Arbeidsvoorziening in Zeeland volgend jaar te wor den gehalveerd. Troost was maandagavond niet voor een nadere toelich ting bereikbaar, zie ook pagina 9 van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Over een jaar of drie is het afgelopen met het langzame, maar vooral dure be talingsverkeer tussen de vijf tien landen van de Europese Unie. Banken mogen straks niet meer dubbele kosten doorbere kenen, wat nu vaak wel het ge val is. Bovendien moet geld bin nen een beperkt aantal dagen in het land van bestemming zijn gearriveerd. Is dat niet het ge val, dan kan een schadeclaim worden ingediend. Daarover zijn de ministers van financiën en economie van de EU het gis teren in Brussel eens geworden. Er is een EU-regeling nodig, om- de banken er de afgelopen twee jaar niet in zijn geslaagd vrijwillig orde op zaken te stel len. Vooral kleinere banken zou den niet aan de nu geformuleer de minimum-eisen kunnen vol doen. Volgens minister Zalm van financiën zal echter 'geen bank failliet gaart aan de EU-re- „Zeker het Nederlandse bankwezen zal er niet van over stuur raken", zei hij in Brussel. Vooral de consument en klei nere bedrijven zullen van de EU- DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard (84) wordt binnenkort opge nomen in het Hart Long Instituut van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst gistermorgen meegedeeld. Hij heeft een trage en onregelma tige hartslag en krijgt een pacemaker. Ge dacht wordt dat hij bin nen een week weer naar huis mag. „In de afgelopen jaren is bij de prins een geleide lijk ontwikkelde vertra ging ontstaan in de prik kelvorming en geleiding van het hart, waardoor de hartslag trager en soms wat onregelmatig is geworden. Een beeld dat vaak wordt gezien bij toenemende leeftijd", al dus de RVD. Onwel Zonder maatregelen kan dit leiden tot het ont staan van perioden met bloeddrukdaling en on wel worden. Om deze complicaties te voorko men, wordt bij de prins een pacemaker aange legd. Gelet op de goede algehele conditie na de darmoperatie in decem ber, is de verwachting dat de prins binnen een week het ziekenhuis weer zal kunnen verla ten. De pacemaker werd reeds geruime tijd over wogen. Het uitvoeren van de ingreep heeft plaats op een nog vast te stellen, voor de prins ge schikt tijdstip, om de ri sico's zoveel mogelijk te beperken. De ingreep zal worden uitgevoerd door dr. P.W. Westerhof, car dioloog, en prof. dr. J.J. Bredee, hart-long-chi- rurg. In november van vorig jaar verbleef de prins ook al in het Utrechtse zie kenhuis. Toen werd er bij hem een kwaadaardig gezwel in de dikke darm verwijderd. De operatie werd gevolgd door een longontsteking en een shock-long, waardoor zijn toestand lange tijd zorgelijk bleef. Uiteinde lijk genas de prins. regeling profiteren. Al jarenlang wordt de Europese Commissie bestookt met klachten over het ondoorzichtige betalingsver keer tussen de EU-staten. Kos ten van 50 gulden op een trans actie van 200 gulden zijn geen zeldzaamheid. Ook duren over boekingen soms vele dagen met uitschieters van drie tot zestien weken. De nieuwe regeling geldt alleen voor transacties tot een maxi mum van 25.000 ecu (ongeveer 51.000 gulden). Dit bedrag kan binnen twee jaar na het in wer king treden van de regeling wor den opgetrokken tot 30.000 ecu. Voor grotere geldtransacties zijn volgens de banken zelf geen extra regels nodig, omdat zij dan automatisch al een betere ser vice bieden. Commissies en andere kosten mogen maar één keer worden doorberekend. Nu moeten niet zelden zowel de verzender en de ontvanger voor kosten opdraai en. De kosten moeten voortaan apart in rekening worden ge bracht en niet worden afgehou den van het over te boeken be- SCHEVENINGEN - Huzaren hebben gisteren hun paarden, die vandaag meerijden in de Prinsjesdagstoet, knal- en rookvast ge maakt op het Scheveningse strand. De dieren ondergingen hun 'vuurproef tijdens een parcours met zwaaiende spandoeken, auto matisch geweervuur en gekleurde rookwolken. foto ANP Getuige enquête: infiltranten steken winst in eigen zak DEN HAAG (GPD) - De politie heeft niet alleen softdrugs be wust op de markt laten komen, maar in een enkel geval ook harddrugs. Het ging daarbij om „meer dan een paar kilo". De Haagse officier van justitie mr. F. de Groot heeft dit gisteren ge zegd tegen de parlementaire en quêtecommissie opsporingsme thoden. Hij zei niet welk politie korps hiervoor verantwoorde lijk was en of dit met toestem ming van het openbaar ministe rie gebeurde. Onduidelijk bleef of de bewuste operatie al is beëindigd. Nog niet eerder is bevestigd dat de politie ook harddrugs op de markt heeft laten komen. Wel was al bekend dat onder regie van de politie grote partijen soft drugs op de markt zijn toegela ten. De Groot putte uit informa tie die hij opdeed als lid van de Centrale Toetsingscommissie van het openbaar ministerie die de opsporingsmethoden in kaart bracht. De Groot zei ook dat hij begin vorig jaar voor het eerst hoorde van burgerinfiltranten die met medeweten van de politie win sten uit drugshandel in eigen zak mochten steken. Zelf weiger de hij toen toestemming voor een operatie waarbij een infil trant tussen 2 en 4 ton crimineel geld kon verdienen. De infiltrant keerde zich daarop af van de politie en verdiende zijn geld alsnog met de drugs transactie. Mocht de organisatie ooit worden vervolgd, dan zal ook deze infiltrant worden aan gepakt. Uit discussies met de po litie en binnen het openbaai' mi-, nisterie maakte De Groot in die periode op dat het verdienen van crimineel geld door infil tranten „elders blijkbaar wel werd toegestaan". Ook de Amsterdamse chefs van de criminele inlichtingendienst (CID) D. Van Teijlingen en J. van Looijen weigerden ooit mede werking aan zo'n operatie. Zij zeiden dat zij in de zomer van 1993 door de politie in Limburg werden ingelicht over de invoer van een „grote partij hard- en softdrugs." „Wij moesten wach ten met ingrijpen tot een infor- LEIDEN (GPD) Vlak voor het spitsuur heeft een kabelsto ring nabij Voorschoten gistermiddag het gehele treinver keer vanuit en naar Leiden voor de rest van de dag lamge legd. Bij werkzaamheden ter hoogte van de oude spoorweg overgang in Voorschoten werden drie kabels door een hei machine geraakt. Deze kabels moesten zorgen voor de bediening van seinen en wissels en de communicatie. De chaos in Leiden en op andere stations was groot. De NS zette een leger van bussen in die de reizigers verder moesten brengen naar hun bestem ming. J. Groot, voorlichter NS-verkeersinformatie, zei gister avond dat er pas vanmorgen weer treinen zouden gaan rij den. „Er zit wel spanning op de bovenleiding maar je kunt niet zien waar de treinen zich bevinden en dat is te riskant. De kabels die geraakt zijn, zijn echt onmisbaar." mant van de Limburgse politie de softdrugs had weggehaald. Dat hebben wij geweigerd," al dus Van Looijen. Banktegoeden De Amsterdamse chefs zeiden, evenals vorige week hun baas Wel ten. dat zij al enkele jaren geen onrechtmatige opsporings methodes meer gebruiken. De commissie-Van Traa wekte de indruk hier zeer verbaasd over te zijn. Volgens Van Teijlingen en Van Looijen zijn in Amsterdam de teugels begin 1993 strak aan getrokken. Wel is pas een jaar geleden besloten om voorzichti ger om te springen met het op vragen van banktegoeden van personen die nog niet officieel als verdachte te boek staan. Dat gebeurde op instigatie van officier van justitie Valente die dit in strijd achtte met privacy wetgeving. Ook klaagden ban ken dat de politie veel verzoeken om informatie deed. Inmiddels' hebben de banken en het open baar ministerie volgens de Arn- In zijn woonplaats Soest is afgelopen vrijdag op 64-jarige leeftijd de schilder en tekenaar Rien Poortvliet overleden. Poortvliet verwierf grote bekendheid door zijn talloze boeken waarin de natuur cen traal stond, zoals het wereldberoemde 'Kabouterboek''Langs het tuinpad van mijn vaderen', 'Te hooi en te gras' en 'Het briesend paard'. drag. De banken worden ver plicht de consument uitvoerig in te lichten over de kosten, provi sies en gehanteerde wisselkoer sen. Schadeclaims Een geldoverboeking moet ten slotte binnen een maximumter mijn van zes werkdagen zijn af gewikkeld. Gebeurt dat niet, dan moet de bank rente betalen. Als het geld helemaal zoek raakt, is de bank verplicht het bedrag integraal uit te keren, vermeerderd met de rente. Deze schadeclaims zijn op hun beurt ook weer gebonden aan een ma ximum: 10.000 ecu oftewel ruim 20.000 gulden. Verantwoordelijk Euro-Com missaris Mario Monti noemde de gekozen plafonds gisteren te laag. Vooral grote ondernemin gen zouden op deze manier naast de voordelen van de rege ling grijpen. Ook het Verenigd Koninkrijk en Zweden wilden een hoger plafond. Frankrijk en Duitsland waren daar juist te gen. De nieuwe maatregel treedt 30 maanden na de definitieve goedkeuring door het Europees Parlement in werking. Neergeschoten piloten vast PARIJS (AFP/AP) - De twee Franse piloten van een Mirage 2000 die op 30 augustus werd neergeschoten boven de Servi sche plaats Pale in Bosnië, zit ten gevangen. Een Franse func tionaris heeft dat gisteren be kendgemaakt. De functionaris zei niet of de twee piloten in handen zijn van de Serviërs. Hij wilde alleen kwijt dat een van hen een been heeft gebroken en wordt ver pleegd. De Franse Mirage werd neergehaald op de eerste dag van de recente bombardements- vluchten van de NAVO in Bos nië. zie ook pagina 5 Nieuw alarm in gebruik genomen Zeeland en Rotterdam!Rijnmond zijn de eerste regio's die gebruik maken van de nieuwe alarmsirenes. Het oude BB-alarm (Bescher ming Bevolking) stamt uit de jaren vijftig en moest de bevolking waarschuwen tegen oorlogsdreiging. Het nieuwe systeem - kortere signalen en hoger van toon - is bedoeld als waar- Q schuwing bij dreigende rampen. W Ritsma gaat zijn eigen weg De kans dat Rintje Ritsma ko mend schaatsseizoen deel uit maakt van de nationale kern ploeg is miniem. Een gesprek tussen de wereld- en Europees kampioen en de schaatsbond om uit de financiële impasse te komen, is op niets uitgelopen. De Fries wil graag een eigen groep vormen om zich buiten de kern ploeg voor te bereiden op belangrijke titel- "f toernooien. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9,11,13 en 15; Sport: 16 en 17 AMSTERDAM (ANP) - De loon eis in de komende cao-onder handelingen is maximaal 3 pro cent. Naast prijscompensatie is er ruimte voor een zekere ini tiële loonstijging, aldus de vak centrale FNV in de arbeidsvoor- waardennota 1996. De totale on derhandelingsruimte is door de grootste vakcentrale in Neder land becijferd op 4 procent. Volgens cao-coördinator L. de Waal maakt daarmee de periode van gematigde loonontwikke ling plaats voor „een verant woorde loonontwikkeling' hemse officier van justitie mr. J. Koers landelijk afgesproken dat dergelijke informatie slechts met instemming van een officier van justitie kan worden opge vraagd. De verdediging van de drugsbaron Charles Z„ van wie de Amsterdamse CID het saldo opvroeg toen deze formeel nog geen verdachte was, wil de zaak alsnog aankaarten bij de rech ter. Zowel Koers als zijn collega-offi cier De Groot pleitten gisteren tegenover de commissie voor meer zeggenschap van CID-offi- cieren over de CID-registers. „We weten absoluut niet welke informatie over personen wordt opgeslagen en hoe die informa tie tot stand komt," aldus De Groot. „De controle daarop ont breekt geheel." Naar zijn mening gaat het duide lijk beter met de economie in ons land. Het wordt daarom tijd dat de werknemers meeprofiteren van het herstel van de winsten in het bedrijfsleven. In het arbeidsvoorwaardenóver- leg moet het volgens de FNV in de eerste plaats komen tot af spraken over herverdeling van werk en arbeidstijdverkorting. Met een prioriteit voor een 36- urige werkweek in die bedrijfs takken, waar dat nu nog niet is geregeld. Daarbij geniet volgens De Waal een vierdaagse werk week de voorkeur. De vakcen trale zet daarmee de lijn door die dit jaar al bij de rijksoverheid, banken en bedrijven als KPN en Akzo is ingezet. Verder wordt in de nota ingezet op versterking van het recht op deeltijdarbeid, afspraken over werk voor langdurig werklozen en betere arbeidscontracten voor flexibele werknemers. Ook wenst de FNV versterking van de medezeggenschap. Met name worden meer faciliteiten voor vakbondswerk gevraagd. (eenmalig binnen zes maanden) JA, i] Winstdeling Uit de nota „Korter werken loont" blijkt ook dat de FNV niets voelt voor verruiming van winstdelingsregelingen in plaats van structurele loonsver hogingen. ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Gratis vanaf 14.00 uur: http://www.sdu.nl Sdu: overheidsinformatie OPmaat Donderdag 21 septem ber zijn onze kantoren te Middelburg en Goes i.v.m. onze personeels- reis gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse VAN DINSDAG 19 T/M VRIJDAG 22 SEPTEMBER ZIJN ALLE BRUGMAN VESTIGINGEN GEOPEND TOT 21.00 UUR! G^S I?-Gratis de stilste AEG vaatwasser l.w.v. 2.899',- bij aankoop van een complete keuken Gratis whirlpool systeem t.w.v. 1.500",- Bij aankoop van een complete bodkamer. KEUKENS BADKAMERS met 27 showrooms altijd bij u in de buurt. Adressen vindt u in de Gouden Gids j' Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 ■H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1