Zoiets moois in eigen provincie WVG plannen van Hulst vallen goed 8« PZC Goesenaar en Ouwerkerks duo naar biertapwedstrijd Statenleden wassen F. van Kollem de oren roert Links pleit mor referendum )ver herindeling Middelburg wacht invasie bibliobussen zeeland 11 ^sKet% DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 van onze verslaggever Marcel Modde HULST - Vlinders. Een insekt dat de meeste mensen automatisch associë ren met een prettig gevoel. Een gave die niet veel andere dieren uit deze trap van de voedselketen is gegeven. Want wie denkt er bij verliefdheid aan, zeg maar, spinnen. Of de verge lijking moet de Zwarte Weduwe be treffen. Vrolijk dartelende vlinders stemmen de mens doorgaans opge wekt. De lentebode die prikkelt tot het afwerpen van de sombere mantel. „Het mooiste dier wat er is", vindt Ed dy Taelman. Bijna dagelijks verdiept: hij zich in het mysterie van deze vliegende kunstwerken. Thuis achter de metershoge stapel mappen (z'n echtgenote weet de barrière met twee kopjes vers dampende koffie handig te omzeilen) of in de natuur rond zijn woonplaats Hulst. „Ze vormen het be wijs van een goed natuurbeheer. Al leen al de levenscyclus van eitje tot rups, pop en vlinder. Dat fascineert me op een geweldige manier." Komt er een zelzame soortgenoot het •Zeeuws-Vlaamse luchtruim binnen gevlogen, Taelman en zijn vlinder maatje van het eerste uur Joop de Bakker registreren het heuglijke feit nauwgezet. Voor een belangrijk deel zijn ze afhankelijk van spontane mel dingen. „Een paar honderd telefoon tjes per jaar is niks. Denk je een bij zondere vlinder te zien, bel dan. Blijkt het een gewone huis-tuin-en-keuken- vlinder. dan vinden wij dat helemaal niet erg." Prima vlinderjaar De zomer van 1995 was een prima vlin derjaar. Soms iets te heet. Hoe war mer het is, des te actiever worden de meeste vlinders en een hogere activi teit betekent een vroegere dood voor deze edele insekten. Maar de wind zat goed. Vele exotische types lieten zich in de warme luchtstromen meevoeren naar onze contreien. Maai- ook de Scandinavische rouwmantel dook na jaren van afwezigheid weer in Neder land op. Zo'n vierhonderd werden er geteld, drie van hen haalden de Zeeuwse boeken. Je ziet ze wel eens voorbijhuppelen in die romantisch aangedikte films. Hoed op, dik in het lentepak dartel zwaaiend en springend achter vlin ders aan. Thuis wordt de vangst beju beld en met een speld doorboord zo dat die voortaan kan pronken in een glazen bakje aan de muur of in de kast. Taelman en De Bakker gruwe len bij de gedachte aan dergelijke praktijken. Een echte vlinderaar geeft zijn vondst altijd weer de vrijheid te rug. Een vlinderleven is te bijzonder Eddy Taelman en Joop de Bakker: ...voorzichtig scheppen en dan pols en netopening een kwartslag draaien... en te kort om te stelen ten bate van menselijke geneugten. Jaarlijks bezoeken ze de landelijke bijeenkomst van de nationale vlinder stichting. Een dag gevuld met lezin gen en de mooiste dia's. Bijna lyrisch worden ze bij waarneming van of ho ren over een bijzonder exemplaar in hun eigen omgeving. De windepijl- staart gek op fris geurend wasgoed en de schrik van menig huisvrouw), de fuchsia-minnende kolibrievlinder, de hoog fluitende doodshoofdvlinder en het gamma-uiltje. Allen trekkers bij nacht afkomstig uit zuidelijke oorden. Van de dagvliegers zijn met name de distel vlinder, de atalanta en de gele en oranje luzerne speciaal genoeg om opgemerkt te worden. Natuurlijk hebben de fanatieke Vlin deraars van de insektenwerkgroep van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut ieder hun eigen vlinder tuin. Die van Taelman hangt en staat vol lokkertjes. Je moet diep bukken om onder de fleurige potten door de andere kant van het privé-paradijs te kunnen bereiken. Een kaboutervolk waakt over de weelderige bodembe dekking. Taelman koestert in het bij zonder zijn rode fuchsias, die al heel wat kolibriepijlstaarts hebben ont vangen. Tot laat in het seizoen is het gezin niet uit de tuin weg te slaan. Een partytent overdekt het bescheiden terras. Oude vitrage moeten wind en ander onge rief enigszins buitenhouden. Vanaf die plek doet de Prikkebeen uit de Hulster Keldermanstraat menig ont dekking. Maar het liefst slijt hij zijn vrije uren langs de Liniedijk of in het bosje achter het zwembad. Altijd in gezelschap van pen en papier en, als het zo uitkomt, uitgerust met vang net. Het vangen van vlinders is soms wel eens nodig, legt Joop de Bakker uit. Hij neemt de Zygaena Trifolii als voor beeld. Deze typisch Oost-Zeeuws- Vlaamse soort is overwegend zwart met vijf felrode stippen. De sterk gelij kende Sint Jansvlinder telt één stipje meer. „Dat soort minutieuze verschil len kun je alleen maar vaststellen wanneer je ze goed bekijkt. Maar we laten ze altijd weer los." Het net be staat uit nauwgesloten vitrage. De vangtechniek is simpel: voorzichtig scheppen en dan pols en netopening een kwartslag draaien. Zo vindt het dier z'n uitweg afgesloten. Natuurbeheer Zeeland is rijk aan vlinders. Volgens De Bakker en Taelman heeft dat alles te maken met het natuurbeheer in de provincie. Regelmatig gaan ze op ex cursie. Zoals laatst naar de Westkap- pelse Zeedijk. En daar zagen de vlin der aars hen met eigen ogen: de zes- stippelige Sint Jans, de parelmoer- vlinder, de heidevlinder en de Eike- „Vier soorten die ik zelf nog nooit in het echt had gezien. En dan kom je foto Peter Nicolai zoiets prachtigs tegen in je eigen pro vincie. Dat is toch fantastisch!", roept Taelman uit. Zijn koffie is inmiddels koud geworden. De cake staat er ver geten bij. „Dat overkomt me nou al tijd wanneer ik eenmaal losbarst over de wonderen van de vlinderwereld." Want mysterieus blijven ze. De des kundigen zijn er nog steeds niet over uit waarom sommige vlinders aan het trekken slaan. Hebben ze een aan- trekkeljk bloemenveld gevonden, dan blijven ze daar toch zou je denken. Niet dus! Taelman: „De reis van een vlinder stopt waar een warme en koude zone elkaar raken. Meer valt daarover niet in de literatuur terug te vinden." Trekvlinders kunnen maar moeilijk in Nederland overwinteren. Door de gebruikelijke kwakkelwin- ters wordt de pop opgevreten door schimmels en parasieten. Gegeten worden is dan ook het voor naamste nut van de vlinder. Vele vo gels gebruiken de vlindereitjes en rup sen als een vitamine-rijke bouwsteen. Van zo'n duizend rupsen blijven er ge middeld twee over. Het is waar, niets is zo vergankelijk als schoonheid. „Daarom genieten we er zo van." an onze verslaggever IULST - Verschillende ge- neenten en instanties binnen in buiten Zeeuws-Vlaanderen ebben positief gereageerd op iel plan van Hulst om de ver- oedingen aan minder valide nwoners fors te verhogen. Bur- emeester en wethouders wil- cn zo een aanzienlijk deel van Ie overschotten uit het budget Pet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) alsnog recht- Ireeks bestemmen aan de ei- enlijke doelgroep. Ie Zeeuwse Stichting voor Ge- andicaptenbeleid (ZSG) stelt de gewijzigde concept-nota van de gemeente Hulst vandaag, dinsdag, aan de orde op een bij eenkomst van de verschillende werkgroepen gehandicaptenbe leid die in Zeeland actief zijn. ZSG-directeur P. Brakman hoopt via die weg andere ge meenten over te halen het voor beeld van de Reynaertstad te volgen. Ook zal de ZSG de 'posi tieve bijstelling' doorsluizen aan de landelijke raad voor het ge handicaptenbeleid. Wethouder B. Picavet maakte donderdag bekend dat Hulst een nieuwe koers in het tot dus- I1DDELBURG - Als het tot een emeentelijke herindeling in leeuws-Vlaanderen komt, noet daarover een referendum vorden gehouden. Statenlid H. van Kollem (GroenLinks) leed maandagmiddag dit voor tel in de statencommissie alge- neen bestuur. ledeputeerde G. de Kok rea- eerde heel formeel. „De over- ïidsinstantie die tot een ge- leentelijke herindeling besluit, loet zich uitspreken over een iferendum." Dat hoeft niet de ovincie te zijn. Ook het minis- rie van Binnenlandse Zaken an tot een gemeentelijke herin- iling besluiten, evenals indivi- uele gemeenten, iet één statenlid ging overi- ens in op het idee van Groen- inks-er Van Kollem. Ook de )an van referenduvi-partij D66, J. Dijkwel, zei niets. Hij toon- zich de felste pleitbezorger vergoedingen voor herindelin gen stopzetten. De provincie heeft gevraagd voor Zeeuws- Vlaanderen toch zo'n 40 miljoen gulden uit te trekken. Als er geld komt, zijn PvdA, D66 en WD zonder meer voor ge meentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen: van zes naar drie of vier gemeenten. CDA wacht af. SGP, Delta An^ ders, GroenLinks en ZVP zijn fa liekant tegen. De kosten van een herindeling, hebben enkele statenfracties ook ietwat kopschuw gemaakt voor de komst van het Zuidhol landse schiereiland Goeree- Overflakkee naar Zeeland. Al leen GroenLinks en ZVP maak ten een voorbehoud bij het ver vangen van de provinciebordjes op Goeree-Overflakkee. De an dere partijen - ook de SGP - wil len Zeeland graag uitbreiden. ver sober uitgevoerde WVG-be- leid wil gaan varen. Zo gaan ver schillende vergoedingen vol gendjaar omhoog en is een eigen bijdrage voor verstrekking van een rolstoel niet langer nodig. Reacties De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn inmiddels via het ambtelijk coördinatoren-overleg van de maatregel op de hoogte gesteld. Dat gebeurde bij monde van ver antwoordelijk ambtenaar F. Strooband. Hij bespeurde alleen bij de vertegenwoordigers van de gemeenten Hontenisse (de buren) en Sas van Gent een lauwe reactie. „Over het algemeen vondt men het goed wat wij willen doen. Terneuzen, Oostburg en Axel gaven aan ook te denken aan verhoging van de vergoeding van (individuele) vervoersvoor zieningen tot een bedrag van tweeduizend gulden. Die plan nen zijn ambtelijk in voorberei ding genomen", aldus Stroob and. Lichte mate van kritiek was er enkel op de voortvarenheid van de Hulster solo-actie, stelde Strooband vast. „De collega's waren wat verrast. Ze hadden liever gezien dat het plan eerst gezamenlijk was besproken, zo dat er op dit vlak één lijn had kunnen worden getrokken." Hulst heeft niet gekozen voor die aanpak, omdat met een derge lijk overleg te veel tijd verloren zou gaan. Het college kan de no ta nu eind oktober voorleggen aan de gemeenteraad, zodat de wijzigingen per 1 januari al kun nen ingaan. Van buiten de grensregio heeft enkel de gemeente Goes officieel belangstelling getoond voor de manier waarop Hulst de WVG- overschotten wil bestemmen. In Reimerswaal bestaat op infor meel ambtelijk niveau interesse voor de nagestreefde aanpak. Onder de scherpe blik van de juryleden probeert Henk Hut van het Vlissingse café Hoppit het perfecte biertje te tappen. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - In café Schuttershof in Middelburg werd maandag de regionale voorronde gehouden van de Nationale Biertapwedstrij den. Bij het evenement van het Centraal Brouwerij Kan toor (CBK) in Amsterdam vloeide het bier rijkelijk en zorgde de tabak voor een mis tige sfeer. Als eerste eindigde het koppel Ruud Verdonk en Angelique Grinwis van Eet café Steiloore uit Ouwer- kerk. Menno Weber won de individuele strijd voor pan- nekoekhuis Likkepot uit Goes. De winnaars mogen tij dens de Amsterdamse vak beurs Horecava in januari strijden om de landelijke ti tel. Na ruim 120 liter tapbier en ongeveer 130 flesjes biet- maakte presentator Jan de Nooy de uitslag bekend. Er stegen vreugdekreten op in de rokerige ruimte. Maar bij win nares Angelique moest alles nog even doordringen. „Ik deed zomaar wat", was haar eerste reactie. Zij deed voor de eerste keer mee, terwijl het voor haar medespeler Ruud Verdonk al de vierde keer was. Helaas voor hem zit de eindstrijd in Amsterdam er niet in. „Ik ga eeh paar dagen eerder op vakantie en dat vind ik toch iets belangrij ker." Revanche Menno Weber, individueel winnaar, sprak van dé dag van zijn leven. „Dit is te gek. Eigenlijk had dit vorig jaar in Goes al moeten gebeuren. Toen werd ik tweede. Dit is een mooie revanche." Fred Kramer uit Zierikzee, de win- gemeentelijke herindeling, de slagkracht van de ge- neenten te vergroten. Juist in bestuurlijk Zeeuws- laanderen is dat nodig", oor- va' leelde Dijkwel, „want daar doen •re9'öch nogal eens Peyton Place- f ichtige toestanden voor. En dat z (an niet in zo'n belangrijk eco- lomisch gebied." Die opmer- niÉng werd hem niet in dank afge- Bol lomen door J. Hageman van de 'eeuws-Vlaamse Volkspartij ZVP, ?ij de herindeling van Zeeuws- Vlaanderen draait het voorlopig Heen om geld. Het ministerie 'in Binnenlandse Zaken wil de naar van 1994, eindigde als tweede. In de eerste ronden moesten deelnemers hun opdracht twee keer vervullen. Ze moes ten bier op de juiste manier tappen en serveren, waarbij de presentatie erg belangrijk was. Uiteindelijk gingep ne gen teams en negen solisten door voor de eindronde. De Nationale Biertapwed strijden worden dit seizoen voor de 43ste keer gehouden. Het CBK wil hiermee een goede bierverzorging in de ho recabedrijven bevorderen en benadrukken dat goed ver zorgd bier een positieve bij drage levert aan de reputatie van de horeca. In meer dan zestig gemeenten in Neder land vinden jaarlijks wedstrij den plaats. In Middelburg wa ren maandag 46 deelnemers, tegenover 26 vorig jaar in Goes. van onze verslaggever MIDDELBURG - CDA, VVD en Zeeuws-Vlaamse Volks partij (ZVP) rolden maandag in de statencommissie al gemeen bestuur eensgezind over GroenLinks-statenlid F. H. van Kollem heen. Zijn verhaal over mogelijk ge sjoemel met overheidssubsidies in Zeeuws-Vlaanderen was niet uitgekomen. „U heeft", concludeerden de drie partijen richting Van Kollem, „het aanzien van de poli tiek geschaad." Half augustus stelde de GroenLinks-er - overigens met P. Woudstra (Delta Anders) en D. Eveleens (PvdA) - vra gen over de besteding van subsidies in Zeeuws-Vlaande ren. Er zou 'een keten van bv'tjes actief zijn, waardoor veel geld onder het maaiveld verdwijnt'. De stichting Groede die in Groede aan een museumstraat werkt, werd met name genoemd. Onderzoek volgde en gedeputeerde staten meldden be gin september dat de stichting Groede niets verkeerd heeft gedaan met subsidies. Het geld is gebruikt, waar voor het gebruikt moest worden. Van Kollem heeft zich vergaloppeerd, luidde maandag- eensgezind de conclusie van drs S. Buys (CDA), J. Suur- mond (VVD) en J. Hageman (ZVP). Suurmond gaf het statenlid en passant een lesje 'fatsoenlijk politiek han- Miljoenen voor reddingsvletten VLISSINGEN - De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen t KNBRD) krijgt de komende 15 jaar veertien miljoen gulden om de reddingsvletten, die langs de Nederlandse kust gestationeerd zijn. te vernieuwen. Het geld komt van het Ministerie van Binnenlandse zaken en uit het Rampenfonds. De KNBRD vervult een belangrijke rol in de rampenplannen. Met negentien nieuwe vletten moet het mogelijk zijn binnen een dag 40.000 mensen te evacueren. De redders van de bond, niet te verwarren met de Koninklijk Nederlandse Reddings maatschappij (KNRM), houden zich in hun dagelijkse doen be zig met redden vanaf het strand. De KNRM schiet, met een vloot van 36 grote schepen, mensen te hulp die op zee in moei lijkheden raken. Vraagtekens bij nut uienproject MIDDELBURG - Ondergaat de Zeeuwse ui hetzelfde lot als de eens zo succesvolle meekrapteelt Statenlid A. J. Dijkwel (D66) vreest het ergste. Maandag in de statencommissie algemeen bestuur luchtte de democraat zijn hart naar aanleiding van een subsidievoorstel voor een Zeeuws uienproject. „Heeft dat wel zin waarna hij een vergelijking trok met de door synthetische kleurstoffen verdreven meekrapteelt eind vorige eeuw. Gedeputeerde D'. J. P. Bruinooge wist Dijkwel - als dat al no dig was - te overtuigen met een onversneden lofzang op de Zeeuwse ui. „Als die maar hard is. Dat wil de consument. En daaraan gaan we werken." Met het project is enkele duizenden guldens subsidie gemoeid. Betere wegenstructuur onnodig MIDDELBURG - Het is zonde 'zoveel' miljoenen guldens in de verbetering van de wegenstructuur van West-Zeeuws-Vlaan- deren te stoppen, als de Westerschelde Oeververbinding (WOV) toch wordt aangelegd. F. H. van Kollem (GroenLinks) gooide maandag in de staten commissie algemeen bestuur de knuppel in het hoenderhok. Als de WOV er komt, verdwijnt de autoveerdienst Vlissingen- Breskens. „En dan zijn de black spots - gevaarlijke plekken - in West-Zeeuws-Vlaanderen ook opgelost", concludeerde Van Kollem. WD-statenlid J. van Geesbergen voelde zich geroepen het ver- keersproject te verdedigen. Met het veer Vlissingen-Breskens verdwijnt niet al het verkeer uit West-Zeeuws-Vlaanderen. „De mobiliteit blijft en bij duurzaam veilig gaat het om de hele we genstructuur, niet alleen om black spots." Zakkenrollers slaan weer toe HULST/SLUIS - Zakkenrollers sloegen zondag hun slag in Sluis en Hulst. Vier vrouwen werden het slachtoffer. Een 64-ja- rige vrouw uit Sint Gillis-Waas en een 52-jarige vrouw uit Gent raakten ieder hun portemonnee met honderd gulden kwijt, in de Gentsestraat en de Industrieweg in Hulst. Een 55-jarige vrouw uit Zomergem en een 55-jarige vrouw uit Sint Kruis wer den op de Kaai in Sluis en in de Kapellestraat beroofd van geld bedragen van enkele honderden guldens. Verdachten diefstal boten gepakt BROUWERSHAVEN - Drie Tilburgers zijn door de politie aangehouden op verdenking van diefstal van twee visser bootjes en een trailer in Brouwershaven. De waarde van de bo ten bedraagt zo'n 10.000 gulden per stuk. Zondag werden de eerste twee verdachten in Zierikzee in de kraag gevat. Dit ge beurde nadat de politie argwaan kreeg toen de twee met de buit op de Grachtweg in Zierikzee werden gesignaleerd. Nader onderzoek leerde dat de boten en de trailer in de nacht van zaterdag op zondag waren gestolen vanaf een terrein bij den Osse te Brouwershaven. In de auto van de verdachten vond de politie inbrekersspullen en een slagwapen. Gisteroch tend is in verband met deze zaak in Tilburg een derde verdach te aangehouden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Om het tienja rig bestaan van de Zeeuwse Bi bliotheek op te luisteren vindt zaterdag 30 september in Mid delburg de landelijke Biblio busdag plaats. Op de Markt zul len 29 bibliobussen uit heel Ne derland en het buitenland acte de présence geven. Het buiten land is vertegenwoordigd met bussen uit Buckinghamshire County Council, West Sussex County Council, Lille en Leu ven. De Zeeuwse Bibliotheek is vertegenwoordigd met vijf bi bliobussen, waaronder de nieuwe bus van Schouwen-Dui- veland. Bibliobussen worden in Neder land geëxploiteerd door de Pro vinciale Bibliotheekcentrales (56 bibliobussen) en stedelijke bibliotheken (ongeveer 27 bi bliobussen). De belangrijkste doelgroepen voor de bibliobus zijn de (basischooDjeugd en de ouderen. Met name in de stede lijke bibliotheken zijn er ook speciale jeugdbibliobussen. De Zeeuwse Bibliotheek exploi teert vijf bussen voor 26 gemeen ten. Het aantal leners bedraagt 13.500. De bibliotheek verwacht dit jaar 580.000 boeken uit te le nen. Het ochtendprogramma van de Bibliobusdag bestaat uit een le zing van Jan Terlouw en drs W. T. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland. Hij is tevens voorzitter van de Stich ting Lezen. Het ochtendpro gramma is alleen toegankelijk voor genodigden. Het publiek kan de bussen 's middags tussen 13 en 15.30 uur bezichtigen. Keurmerk Aardappelen uit Zeeland Uiterlijk zegt vaak niet veel over inhoud. Bij aardappelen ligt dat anders. Rimpels, pitten of verkleuringen hebben al snel smaakverlies tot gevolg. Om over uitlopers maar te zwijgen. Nu zijn er aardappelen van superieure kwaliteit. Karakteristiek van smaak dankzij de gulle Zeeuwse aarde, Milieuvriendelijke teelt en buitengewone aandacht bij oogst en behandeling zorgen er voor dat de mooiste aardappelen ook de lekkerste zijn. Vraag er'naar bij uw groentespeciaalzaak! U herkent ze aan het Zeeuws Keurmerk op de jute verpakking. delen'. „Democratische controle moet gebaseerd zijn op feiten en niet op geruchten, Anders kunnen bedrijven of personen in diskrediet worden gebracht en loopt ook de politiek schade op." Het van verschillende kanten aangevallen statenlid van GroenLinks reageerde eerst wat beduusd. „Ik weet het niet." PvdA'er D. Holtkamp nam het even over. „Als er sterke geruchten zijn. mag je daarover als statenlid al tijd vragen stellen." Van Kollem had zich herpakt. „Het is niet mijn opzet geweest mensen te schaden. Maar het waren terechte vragen. Ik heb er geen spijt van." aF N 'fsProdukt De Stichting KCM is een ona(hankell)k organisatie. Het Zeeuws Keurmerk kent zij toe aan land- en tuinbouwprodukten die -van ploeg tot kassa- voldoen aan de hoogste kwaliteits- en milieunormen. Het Zeeuws Keurmerk is een garantie voor kwaliteit uit Zeeland. Informatie 01100 -47700

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11