Rechtbank ziet ook mooie dingen PZC Felle strijd om wisselbeker op brandweervrouwendag Groeve Nieuw-Namen in kader geologie-dag open Trots vlees maakt alle gevoelens kapot d zeeland kunst agenda recept MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 9 van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Het zijn doorgaans geen vrolijke omstandigheden die nopen tot het bestijgen van de trap pen van het gerechtsgebouw aan het Hofplein in Middelburg. Je komt daar vanwege de nasleep van een misdrijf, de afhandeling van echt scheidingskwesties, het bespreken van moeilijk liggende handelszaken of het bijwonen van een kort geding met uitzicht op een straatverbod voor feen al te opdringerig iemand. Maar gelukkig is er wel eens aanlei ding om een feestelijk gezicht te trek ken. Zo verliet dezer dagen een Mid delburgs gezinnetje opgewekt de zetel van Vrouwe Justitia. Kees en Ada Joosse en hun al in een eerder stadium geadopteerde drie kinderen hadden er eindelijk en nu officieel een gezins lid bij in de persoon van een uit Haïti afkomstig jongetje. Thuis hing het vol slingers en ballonnen. Daaronder banjerde een donker getint knaapje rond, voortdurend uitroepend: „Ik ben Donald Samson Joosse." Aan de aanvraag tot opname van een buitenlands pleegkind was een hoop gemartel vooraf gegaan. Ada kreeg een reeks miskramen te verwerken. „Dat is niet op de vingers van één hand te tellen." Maai- de Joosse's wil den wel erg graag voor kinderen zor gen. Kees was van thuis, waar ze met z'n tienen waren, al gewend van een grote gezinsbedrijvigheid. En de voor keur van Ada voor de omgang met kinderen had zich duidelijk gemani festeerd in het volgen van een speciale opleiding. Veel geduld In 1982 besloten ze het pad van de adoptie in te slaan. Een moeizame weg, naar bleek. Daar was veel geduld voor nodig. Een hele papierwinkel ook. En een boel geld. Bij de eerste aanvraag was de voorkeur uitgegaan naar Sri Lanka als herkomstland. De wachttijd was daar het kortst. En er kwamen ook heel erg jonge kinderen vandaan. Precies wat Kees en Ada wilden. En dan graag twee kinderen tegelijk: een broertje en een zusje of een tweeling. Het werd het laatste: twee jongetjes van amper een maand uit. Een ervan bleek er slecht aan toe te zijn, heeft zelfs enige tijd in een levens bedreigende situatie verkeerd. „Het woog minder dan vier pond toen het zeven weken oud was", vertelt me vrouw. „Een Biafraantje om te zien. Ik dacht: dat kind sterft in mijn armen." Maar het kwam allemaal goed. „En nu is het de sterkste van allemaal", stelt Kees en Ada Joosse met hun vier geadopteerde kinderen op de trap van de rechtbank in Middelburg. foto Lex de Meester Ada Joosse vast. „Dat kind heeft leren vechten." Het korte verblijf dat in Sri Lanka no dig was om daar de afloop van de pro cedure tot medeneming van de twee ling af te wachten, was voor het Mid delburgse echtpaar- voldoende lang om te besluiten het niet bij het adop teren van die tweeling Ronald en Ar nold te laten. Kees Joosse: „Daarvoor hadden wij in die krottenwijken te veel ellende gezien." De aanvraag voor weer twee kinderen uit Sri Lanka strandde echter op de veranderde politieke situatie en een gewijzigde opstelling van de rechters in adoptiezaken. Daarop besloten Kees en Ada het via een instelling in Gent te proberen. Daar hadden ze contacten met een ook onder Moeder Theresa vallend kindertehuis in Zuid- India. India Die procedure was zo mogelijk nog omslachtiger. Er moest zelfs een door de burgemeester afgegeven bewijs van goed gedrag voor op tafel komen. In mei 1988 was het zover dat het Mid delburgse echtpaar de anderhalf jaar oude Pavana mocht ophalen uit het tehuis waarin zestig kinderen vertoef den. Kees: „Je zou ze alle zestig wel hebben willen meenemen." Pavana is veel ziek geweest. Vijf keer moest ze een operatie aan haar ge hoororganen ondergaan. Ondanks die zorgen had het Middelburgse stel toch nog voldoende energie om andermaal een aanvraagprocedure te starten. Na enkele mislukte pogingen via Ethiopië en een Indianenstam in Suri name kwam voor Kees en Ada de mo gelijkheid in beeld een pleegkind uit China toegewezen te krijgen. Er was echter één belangrijk maar: de baby had een, weliswaar operabele handi cap in de vorm van een dubbele haze- lip. Na goed overleg met een arts. die wees op de gehoorproblemen bij het dochtertje Pavana, besloten Kees en Ada er 'met pijn in het hart' van af te zien. De daarna ingezette procedure rond het vierde kind Donald, afkom stig uit Haïti, heeft totaal zeseneen- halfjaar geduurd. De kansen op de toewijzing van een vijfde kind zijn verkeken. Kees Joosse wordt 44 j aai- en dat is een grens waar bij het onmogelijk wordt om een zeer jong kind toegewezen te krijgen. Om naast de dagelijkse zorg over hun vier aangenomen kinderen toch nog wat voor de bekneld geraakte jonge mede mens te kunnen doen staat het gezin nu genoteerd als kinderopvanggezin. Zodat er af er toe wel zeven kinderen in de Middelburgse woning vertoeven. Liever eerlijk Dertien jaar heeft het geduurd voor dat het Middelburgse gezin zich offi cieel de ouders van vier pleegkinderen kon noemen. Als de illegale weg was gevolgd had het zeker in kortere tijd gekund. „Wij hebben het liever eerlijk, oprecht en legaal willen spelen", zegt Joosse. „Je moet later verantwoor ding kunnen afleggen. Ook vanwege onze geloofsovertuiging hebben we het niet gedaan. We zijn goed gerefor meerd." Kees en Ada betreuren het wel dat de procedure ter verkrijging van een pleegkind zo moeizaam verloopt. Ada: „Als je een kind adopteert ga je heel erg door de molen. Als je zelf een kind op de wereld zet kan alles zomaar en kijkt er niemand naar je om." Het zijn niet alleen de ingewikkelde en langdurige procedures waardoor er veel mensen met plannen voor adop tie afhaken. Kees: „Het wordt een eli tezaak, zo'n kostbare geschiedenis als het is. Dat kun je wel stellen op f20.000 per kind. We hadden voor dat geld gemakkelijk zo'n mooie Space Wagon voor de deur kunnen hebben. Maai- die bedragen zijn voor ons niet belangrijk. Onze motivatie is dat we kinderen uit andere landen een kans willen geven op een goed bestaan door ze een goede verzorging en opleiding te geven." En Ada stelt vast: „Het is net of ze alle vier altijd al bij ons geweest zijn. En je krijgt er zoveel voor terug. Ik zou echt niet anders willen." van een medewerkster ZIERIKZEE - Zwoegen en zwe ten maar toch stug doorgaan. Als brandweervrouw laat je je niet kennen. En dus werd er za terdag in Zierikzee fanatiek ge streden om de wisselbeker. In het kader van de brandweer vrouwendag, dit jaar georgani seerd door het Zierikzeese brandweerkorps, troffen twaalf Zeeuwse teams en een ploeg uit Sint Niklaas elkaar daar op de hindernis- en de blusbaan. van een medewerker SINT JANSTEEN - Onder grote publieke belangstelling hield de Parkieten Speciaal Club regio Zeeuws-Vlaanderen het afgelo pen weekeinde haar jaarlijkse parkietententoonstelling in het gemeenschapscentrum De Wa rande. Dertig inzenders schre ven ruim 500 vogels in, die vooraf onder de loep werden genomen door zes erkende keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. In het Zeews-Vlaamse klasse ment van verdiensten eindigde E. de Roeck als eerste, vóór F. Pardon. De algemeen kampioen bij grote parkieten eigen kweek Hoe groot zijn de ballen bij het strowagen-onderdeel en wordt er gespoten met een of meerdere spuitstukken? De vragen waar mee Dick Quant van de organi serende werkgroep werd be stookt waren talrijk. De dames wilden goed beslagen ten ijs ko men en dus was er vanaf juni we kelijks getraind. De gezelligheid en het onderlinge contact mo gen op zo'n dag centraal staan, er moet ook gepresteerd worden. De blusbaan en de hindernis- baan, vol obstakels en andere werd H. Roels. J. Dankaart be haalde deze titel bij dezelfde vo gelsoort in de categorie overjari- gen eigen kweek. In de afdeling agaporniden eigen kweek ging de titel algemeen, kampioen naar E. de Roeck. Bij de grasparkieten werd A. Ha- merlinck algemeen kampioen. T. van Vlaederen kreeg de beker uitgereikt als algemeen kam pioen poppen eigen kweek gras parkieten. Als jeugdkampioen werd A. Hamerlinck geklas seerd. Tijdens deze tweedaagse tentoonstelling was er ook een vogelbeurs, plantenshow en ex positie van benodigdheden voor het houden en kweken van par kieten. 'kwellingen', boden daarvoor al le gelegenheid. En dus werd er in Zierikzee menig zweetdruppel tje weggewist. Want zwaar was het; het sjouwen met een bran card met gewonde langs allerlei obstakels en het vol spuiten van de twee vaten die aan een grote kraan bungelen. Een lichtgewicht brandweer vrouw kan zich maar net staan de houden als uit de slang een sterke straal water spuit. Het verbinden van de gewonde gaat de dames gemakkelijker af. Al hoewel, een van de bevelvoer- sters vreest in tijdnood te ko men. „We zijn vijf minuten over tijd", roept ze, als ze hoort dat haar ploeg nog vijf minuten te gaan heeft. Minder vermoeiend maar zeker zo moeilijk is het ge blinddoekt doorkruisen van een doolhof en het ringsteken vanuit een auto die door het team wordt getrokken. De ploeg uit Sint Niklaas kijkt aandachtig to. De dames hebben zich met drie trainingen per week uiter mate serieus voorbereid. Ze moeten immers hun beker ver dedigen. Dat valt niet mee, want, constateren zij: „De on derdelen zijn weliswaar geva rieerder maar ook moeilijker." Hun moraal is prima en de on derlinge saamhorigheid mag er zijn, maar toch zijn het de vrou wen van Westerschouwen die de beker verdienen, met als goede tweede de dames van Zierikzee. van een medewerker MIDDELBURG - Peter de Bak ker uit Hulst is zaterdag op het terrein van de politiehonden vereniging Walcheren aan De Piet in Arnemuiden met zijn Mechelse herder Robbie Zeeuws kampioen geworden in de categorie Politiehond I. De Zeeuws-Vlaming behaalde 422 punten en bleef daarmee twaalf punten voor op Erik Nagelker- ke uit Kapellebrug, die met zijn hond Casper 410 punten scoor de. In totaal deden er zes combi naties mee voor de titelstrijd. Twee ongecertificeerde honden deden buiten mededinging mee. In de ochtenduren werden de kleinere oefeningen afgewerkt zoals voorwerp- en manrevieren, zwemmen, volgen en voedsel weigeren. Het middagprogram ma omvatte het spectaculaire stelwerk met pakwerkers waar bij de hond onder meer een vluchtende man tot staan moet brengen. De deelnemende com binaties werden beoordeeld door de keurmeesters Babijn, Van Soldt en Melsen. Het pak- werk werd uitgevoerd door de heren Lokerse en Van de Berg. Uitslag: 1 Peter de Bakker, Hulst, met Robbie, 422 pt; 2 Erik Nagelker- ke. Kapellebrug. met Casper, 410 pt; 3 Jan de Nooijer. Arnemuiden, met Wolf, 392 pt: 4 Antoine Zoetewey. Yerseke. met Robby, 389 pt; 5 Camiel Vael, Graauw, met Tanja, 366,5 pt. Ad Boone uit Kloosterzande moest zich wegens een blessure terugtrek ken. Ongecertificeerde honden, bui ten mededinging: Freddy Schijf, Driewegen met Arco, 418 pt; Dave Broekhuizen, 's-Heer Arendskerke, met Aico, 415 pt. Alle honden waren Mechelse herders. GOES, 't Beest 'Trots Vlees', naar James Purdy, met Josse de Pauw en Tom Jansen. Slot- voorstelling van het festival 'Meer dan woorden' door Willem Nijssen jrrirots vlees' van Josse de X Pauw en Tom Jansen is ge baseerd op de eenakter 'Clea ring the Forest' van James Pur dy, een weinig bekende en zel den gunstig gerecenseerde au teur. Dat laatste is niet geheel terecht. Veel van zijn werk is bitter, maar het heelt een grote, weliswaar rafelige kracht. Ho- mosexualiteit is een terugke rend thema, maar ingekapseld. Purdy gaat er mee om als één van zijn personages (uit 'Eusta ce Chisholm'l, die zijd homose- xualiteit alleen kan uiten tij dens het slaapwandelen. Ook in 'Trots Vlees' is die homo- sexualiteit latènt aanwezig. Twee mannen hebben 2 jaar een relatie gehad. Althans, ze heb ben samengewoond. Hoe intiem ze ooit zijn geweest, is nu - met de relatie aan zijn einde - niet meer aan hun omgang te zien. Bovendien zijn ze allebei uit trots vlees gesneden. Hun woor den spreken echter van een groot en jammerlijk verlangen, verlangen naar wat geweest is of naar wat had kunnen zijn. Josse - de spelers gebruiken hun eigen namen - gaat nu trouwen. Ze komen nu bij elkaar voor een diner, met de aanstaande bruid. Tom staat in de keuken, en kookt. Hij heeft de pose van een gourmand, maai- zijn gevoelens (ook de culinaire) zijn geheel naar binnen gekeerd, onbereik baar voor hem. Josse is meer ex travert, komt luid bellend en zin gend binnen. Hij draagt een ge weldige fallus, met klepperende ballen. Daarmee is hij getekend als de door zijn sexualiteit voort- gedrevene, voorbij zijn eigenlij ke gevoelens. Vanachter het fornuis, waar werkelijk gekookt wordt, komt het spel moeizaam op gang. Maar eenmaal in gesprek, ont wikkelt zich als een donderbui een laatste ruzie, een laatste ver wijt. een laatste en te late beken tenis. Tom voelt zich geketend, leeggezogen en weggeworpen. Josse vindt zijn vriend onbere kenbaar, net als de zee altijd an ders. Van stemverheffing of hef tigheid is nauwelijks sprake, maar elke zin snijdt. „We hebben elkaar vernietigd", is de conclu sie. De zacht pruttelende fond op het fornuis accentueert de be klemmende stiltes. De messen die zo beheerst en vakbekwaam worden gehanteerd, vormen desondanks een toenemende be dreiging. Onheil hangt in de lucht. Toch komt de steek die Josse zichzelf toebrengt, nog on verwacht. En wat Tom met de aanbellende bruid heeft gedaan, daagt pas als zij met mes in de borst komt binnengekropen. Een diner voor drie, waarvan twee dood en één dicht bij de Evenementen DOMBURG Openluchtthea ter, 19.30 uur: Brassband Apollo; TERNEUZEN - Markt, 12-23 .uur: Kermis; Film BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Braveheart en Batman; Cinemactueel, 20 uur: Under Siege II; Congo en Belle de jour; GOES Grand, 20 uur: Brief en- counter; HULST De Koning van Enge land, 20 uur: Under Siege II; Bra veheart; While you were slee ping; Congo en French kiss; MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: Paris, Texas; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Under Siege II; While you were sleeping, Braveheart en French kiss. Tentoonstellingen AARDENBURG - Gemeente Museum, 13-17.30 uur: 'Bij de beesten af (t/m 30/9); BROUWERSHAVEN - Stad huis, 9-17 uur: Do van Rijn, schil derijen en tekeningen (t/m 22/9); Sint Nicolaaskerk, 13.30-16.30 uur: Jean du Neele, aquarellen en acrylschilderijen (t/m 30/9); GOES - Grote Kerk, 10-17 uur: Olieverven en grafische werken van Safian Ashot (t/m 30/9); Stadskantoor, 9-17 uur: Nico van Welzenes, schilderijen (t/m 27/10); HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 9-12 en 13-16 uur: Ama teurfotografen met dia klank beeld serie over het Zwaakse Weel (t/m 21/9)i KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Agnes van den Berge (poppen) en Alies Aler (pasteltekeningen) t/m 29/9; ST. MAARTENSDIJK - Ge meentehuis, 9-12 en 13.30-15 uur: Beelden van Tholen en St.. Phi- lipsland (t/m 29/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Bi bliotheek. 17.-30-21 uur: 'Kijk hoe de stilte verdween', expositie over het verleden van de biblio theek (t/m 30/9); 'Door het oog van...', fototentoonstelling door C. Kotvis (t/m 30/9); Tentoon stelling 50 jaar ZVU (t/m 30/9); Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: Prenten uit 1932 van Baron van Lamsweerde (t/m 22/10) en schil derijen van 19e eeuwse Zeeuwse schilders (t/m 22/10); Waldo Bien, sculpturen (t/m 1/10); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Scheepjes in flessen (t/m 29/9); waanzin, is het macabere slot beeld. De dialogen, zo herkenbaar en zo natuurgetrouw in hun ver twijfelde kwaadaardigheid, zijn ongetwijfeld het mooiste deel van de voorstelling. De beelden horen op het eerste oog niet op toneel thuis. Ze zijn óf alledaags óf extreem. De tegenzin waar mee tenslotte toegegeven moet worden dat ze tóch realiteitsge halte hebben, lijkt me bewust uitgelokt. En het werkt. Zowel het gescharrel aan het aanrecht als het melodramatische gesol met lijken bewijzen en bevesti gen de macht en onmacht (het trotse vlees) in relaties. Janny van der lee Sherry trifle (8 personen) Dien deze trifle op in een mooie glazen schaal. Het re cept is voor een groter gezel schap, maar kan ook heel goed als toetje voor 2 dagen dienen. Het uiterlijk wordt er misschien niet fraaier op, maar de smaak... Ingrediënten: 1 cake (ca. 20 cm) frambozen- of aardbeienjam of rode bessengelei ca. 250-300 g verse aardbeien, frambozen of rode bessen 5 el vloeibare honing 3 el heet water 5 el sherry 5 dl melk 3 el custardpoeder 5 el melk 1-2 el suiker 3 eierdooiers Slagroom om te garneren evt. enkele achtergehouden vruchten 2 el geschaafde amandelen. Bereiding: Snijd de cake in plakken en strijk tussen elke 2 sneetjes een laagje jam. Snijd alle dubbele cakeplakjes in blokjes en strooi die met de vruchten over de bo dem van de schaal (houd eventu eel enkele vruchten voor de gar nering over. Roer de honing glad met heet water en leng dit aan met de sherry. Besprenkel hiermee de vruchten en cakeblokjes. Zet de schaal koel en maak de custard. Breng hiervoor de melk aan de kook en maak ondertus sen het custardpoeder aan met de 5 el melk. Voeg hier al roerend de eierdooiers en suiker aan toe. Neem de kokende melk van het fornuis en schenk het custard- mengsel onder onophoudelijk roeren hierbij. Zet de pan kort terug op het for nuis en laat de custard al roe rend binden (niet aan de kook la ten komen!) Schenk de hete custard over de cakeblokjes en vruchten en laat het geheel afkoelen. Spuit voor het serveren wat toef jes slagroom op de trifle en gar neer met de vruchten en licht ge roosterde geschaafde amande len. OOST-SOUBURG - Biblio theek, 13.30-17.30 uur: Rinus Grootjans, schilderijen (t/m 23/ 9); OOSTKAPELLE Zeeuws Bio logisch Museum, 13.30-17 uur: 'Enge beestjes', natuurfoto's van Ciska Lepelaars (t/m 1/10); 'Gro te Griezels' werk van kunste naar Hans Jahne (t/m 1/10): Studiecentrum Oranjezon, 10-16 uur: Gouaches van Sophie Vis ser Demmink (t/m sept.); SLUIS - Raadskelder, 13-17 uur: Kakayi Koerdistan, Mixed media op papier en Sader Koer distan, schilderijen (t/m 8/10): TERNEUZEN - Stadhuis, 9-12 en 13-16 uur: Sager Al-Qatil, 'from ghetto to ghetto' (t/m 13/ 10); VEERE - De Schotse Huizen, 13-17 uur: Henri Cassiers 1858- 1944, schilderijen (t/m 21/9); Grote Kerk, 10-17 uur: Juan Ri- polles, schilderijen, sculpturen en etsen (t/m 5/10); Stadhuis/De Vierschaar, 12-17 uur: 'Hendrik Willem van Loon (1886-1944) en de oorlogsjaren' (t/m 30/9); VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: 'Schipper mag ik overvaren, van veerboot tot tunnel' (t/m 1/10); Gemeentearchief, 9-16.30 uur: 200 jaar R-K parochie in Vlissin- gen (t/m 26/10); WOUW Museum Ter Zijde, 10-17 uur: 'Sarong van sutra, ka- baya van kant' zijde en kant uit Indonesië (t/m 30/10); ApaMana, Promising painters of Indonesia today (t/m 30/10); ZIERIKZEE Stadhuismu seum, 10-17 uur: Sitse kleding rond 1800 (t/m 31/10); Bibliotheek De Stolpe, 14-17 en 18.30-20 uur: Lejon Vriens, strips (t/m 29/9). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-14.00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel. 01184-69869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 01180-28800. Aids Infoli jn: tel. 01180-38384. J. de Baar van Staatsbosbeheer (1) geeft geïnteresseerden uitleg bij de groeve in Nieuw-Namen. foto Peter Nicolai NIEUW-NAMEN - In het ka der van de Europese geologi sche excursiedag Geotrip heeft het geologisch reser vaat Mr Van der Heijden Groeve in Nieuw-Namen za terdag de poorten voor bezoe kers opengesteld. Bij de in gang aan het Kerkpad kon medewerker J. de Baar van Staatsbosbeheer naast regio nale belangstellenden ook enkele bezoekers uit Zuid- Beveland verwelkomen. De Baar vertelde in eerste in stantie over de geologie van Zeeuws-Vlaanderen. Hij be lichtte het verschil tussen de heuvel waarop Nieuw-Namen gebouwd is. het polderland schap en de zandstrook die vanaf Clinge langs de grens doorloopt richting Aarden burg. Daarna kregen de be zoekers uitleg over de in de groeve zichtbare grondlagen uit het boven-plioceentijd- perk. Opvallend in deze 2,5 miljoen jaren oude grondla gen zijn de oude fossielen, waarvan de zee-egel wel het uniekst is. Naast dit dier, te bezichtigen in de vitrine van de groeve, werd de bezoekers gewezen op het erg opvallen de profiel van de ijzer-oer- bank. Tijdens de excursiedag kon men zaterdag in heel Neder land een vijftigtal projecten, gericht op het aardkundig erf goed bezoeken. In Zeeland was de groeve in Nieuw-Na men de enige geologisch inte ressante locatie die hiervoor in aanmerking kwam. De or ganisatie van de excursiedag is een initiatief van Pro GEO. Deze Europese organisatie wil in het Europese natuurbe schermingsjaar de aandacht van de politiek en samenle ving vestigen op de aardkun dige waarden in het land schap. Herder Robbie Zeeuws kampioen politiehonden Brandweervrouwenteam De Hete Vlammetjes in actie. foto PieterHonhoff Parkietenclub Meld vogelshow

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9