pzc zeeland Veilingfusie moet er snel komen Kokkelvissers Westerschelde op De Mikke nu erkend asiel Landschapsweek in Zwin geopend Pauselijke onderscheiding voor Goesenaar Casteleijn Goesenaar wegens verspreiden 'foute' muziek aangeklaagd zeeuwse almanak Verzuim Oud-minister Braks: open nu aanval op de wereldmarkt I Je hoort weinig van het stadsgezoest Vlissingenl Middelburg. Daarom waren we dezer dage?i verrukt toen het jaarverslag 'hand having leerplicht' binnen kwam. Daarin valt te lezen hoe beide steden samen toe- I zicht houden op het school- I verzuim. Het in een flets geel kaftje gestoken notaatje bevat ook nieuws over verzoeken van ouders om extra vakantie dagen voor hun kroost. En dan staat er dat zeven keer is gevraagd om meer dan tien dagen verlof „Vijf ver zoeken zijn gehonoreerd en twee aanvragen werden ge- wijgerd." Een beetje actief raadslid zou toch eens kritisch bij b en w van Vlissingen en Mid delburg kunnen informeren of bij sollicitaties wordt ge vraagd naar schoolverzuim in de jonge jaren. Liep dat de spuigaten uit, dan kun nen zulke mensen worden geweigerd. van onze verslaggever RETRANCHEMENT - De en kele tientallen wandelaars die zich zatermiddag bij be zoekerscentrum 't Zwin in Re- tranchement verzameld had den voor een excursie door het natuurgebied, werden ge trakteerd op een aardig voor afje. Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg opende bij het bezoekerscen trum de 'Week van het Land schap' en toverde een boom kikker van menselijke afme tingen tevoorschijn. De Week van het Landschap duurt tot en met 24 september en het zwaartepunt ligt op de Zwinstreek met zijn geulen, strand en slikken en grote va riatie aan planten en dieren. Secretaris R. Zonnevylle van Stichting Het Zeeuwse Land schap verklaarde tijdens de opening van de week dat het Nederlandse deel van het grensoverschrijdende natuur gebied in 1939 werd aange kocht. Zonnevylle: ,,Het is on ze oudste bezitting en tegelij kertijd ook de grootste." Burgemeester Van Liere bena drukte dat de gemeente Sluis- Aardenburg buitengewoon trots is op de Zwinstreek en dat men daarom graag samen- wérkt met Het Zeeuwse Land schap. Van Liere verklaarde dat de contacten erg goed zijn en dat de gemeente ook samen met Het Zeeuwse Landschap aan een totaalvisie voor de wallen van Sluis, Aardenburg en Retranchement werkt. Zonnevylle was eveneens posi tief en stelde dat het gezamen lijk wellicht eenvoudiger is subsidies los te krijgen voor het behoud van de wallen. Tijdens de Week van het Land schap begint er elke dag om 14.00 uur bij het bezoekerscen trum een excursie. Het bezoe kerscentrum is dan elke dag open van 12.30 tot 16.45 uur. Daarnaast staat er voor zater dag 23 september om 12.00 uur een sponsorloop op het pro gramma onder het motto 'een put voor de boomkikker'. De gifgroene kikkertjes zijn in Ne derland zeldzaam en daarom is het de bedoeling het leefge bied voor deze diertjes in de Zwinstreek uit te breiden. Bisschop Muskens liet het opspelden van de pauselijke onderscheiding bij de heer Casteleijn aan iemand anders over. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Eduard Casteleijn uit Goes is zondag geëerd met een pauselijke onderschei ding. Bisschop mgr M. G. M. Muskens reikte hem de on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uit. Aanleiding vormde de wijze waarop Casteleijn zich decennia lang voor de Zeeuwse Koorschool heeft ingezet. „Uw bijdrage daaraan is de paus ter ore ge komen en daarom heeft hij dit cadeautje gestuurd", zei de bisschop. Overigens speldde de bis schop Casteleijn zelf niet de bijbehorende versierselen op. „Dat moet iemand anders doen", aldus Muskens, „want dat speldenwerk is voor mij te moeilijk." Muskens noemde de aanwezigheid van koren als de Zeeuwse Koorschool 'zeer belangrijk voor de zicht baarheid van het geloof. Vooral met de wijze waarop ex-bestuurslid Casteleijn al tijd weer donateurs wist te strikken heeft hij veel waarde ring geoogst. De onderscheiding en het be zoek van de bisschop vielen gisteren samen met de afslui ting van een reeks festivitei ten waarmee het 40-jarig be staan van de Koorschool de afgelopen tijd is gevierd. Gis teren zag daarom ook een nieuwe cd van het koor het licht. Symposium over traumatische ervaringen in gezondheidszorg MIDDELBURG - De Stichting voor Regionale Zorgverle ning (SVRZ) houdt vrijdag 6 oktober een mini-symposium over traumatische ervaringen van werkers in de gezond heidszorg. De studiebijeenkomst vindt plaats in het Vlis- singse Arsenaaltheater. Het programma vermeldt onder meer een inleiding door drs C. Mittendorf, klinisch psycholoog en psychotherapeut bij de Stichting Instituut voor Psychotrauma in Utrecht. Tijdens het symposium wordt ook de eerste SVRZ-scriptieprijs uit gereikt. De SVRZ besloot vorig jaar tot het instellen van een jaarlijkse scriptieprijs voorstudenten in de gezondheidszorg. De winnaar ontvangt een plastiek en een bedrag van 3000 gulden. Ook zijn er twee aanmoedigingsprijzen. In totaal werden 53 scripties ingediend. Daarvan zijn er tien genomi neerd. van onze verslaggever VLISSINGEN - Negen schepen beginnen vandaag (maandag) met de mechanische kokkelvisserij op de Westerschelde. De vis serij wordt uitgeoefend tot uiterlijk vrij dag 22 september. Dat heeft de Coöpera tieve Producentenorganisatie van de Ne derlandse Kokkel visserij (PO) zaterdag be kend gemaakt. De Westerscheldevissers hebben de aanvangsdatum van 18 septem ber overgenomen. Bij de PO zijn 37 vergunninghouders aange sloten. Reden voor de vrijwillige beperking- in aantal en tijd is dat de organisatie van me ning is dat het uit een oogpunt van natuur- en visserijbelang niet verstandig is met meer dan negen schepen in de Westerschel de te vissen. Het bestand aan grote kokkels is laag. In de Westerschelde is vrijwel overal sprake van een goede broedval. Intensief vissen in gebieden waar broed ligt wordt door deze beperking voorkomen. Het be stuur- van de PO bepaalt dinsdag of, op basis van de vangsten van de eerste dagen, de vis serij zelfs nog eerder zal worden gestaakt dan aan het einde van de week. Vrije vissers De PO betreurt het dat er nog steeds geen vergunningenstelsel is voor de kokkelvisse rij op de Westerschelde. Iedereen kan daar gedurende het hele jaar op kokkels vissen. De organisatie stelt dat zij er jarenlang bij het ministerie op heeft aangedrongen het aantal vrije vissers op de Westerschelde te beperken. Tot op heden is dat niet gelukt. De PO vreest dat een recordaantal van vijf tien 'vrije vissers' zullen beginnen. In de structuurnota Zee- en kustvisserij van januari 1993 is een vergunningenstelsel voor de kokkelvisserij op de Westerschelde aan gekondigd, De PO vindt dat - naast de be staande vergunninghouders - alleen bedrij ven die vóór 1 januari 1993 in het bezit waren van een voor de kokkelvisserij op de Wester schelde uitgerust vaartuig een vergunning kunnen krijgen. Bedrijven die onlangs een vaartuig hebben gekocht en uitgerust, mo gen naar de mening van de organisatie niet 'beloond' worden met een vergunning. Chiel Jacobusse, voorlichter van de stichting Het Zeeuwse Landschap, legt bij het bezoekerscentrum 't Zwin aan de hand van een exemplaar van menselijke afmetingen het een ander uit over de boomkikker. foto Peter Nicolai MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 Zeeuwen scoren in ploegwedstrijd CROMSTRIJEN - Op het Nederlands kampioenschap ploe gen dat vrijdag en zaterdag in Cromstrijen is gehouden, is Freek Boudeling uit Sint-Philipsland tweede geworden in de categorie '2-schaar-wentel'. Piet Ooms uit Oud-Vossemeer sleepte in dezelfde categorie de derde prijs in de wacht. In de andere categorie om het kampioenschap, 'rondgaand', zat geen enkele Zeeuw aan de top. Ton Meeuwissen uit Echt mag zich dit jaar Nederlands kam pioen noemen in het 2-schaar-wentelploegen. Ab Aalderink uit de Flevopolder behaalde die titel in de rondgaand-categorie Wisseltrofee voor Blue Spirit MIDDELBURG - Het Middelburgse drum- en bugle-corps Blue Spirit heeft zaterdag tijdens het nationale muziekfestival in Almere voor het tweede achtereenvolgende jaar de wissel trofee in de A-class in de wacht gesleept. Met 60,5 punten be haalde Blue Spirit de hoogste A-class-score die ooit in Neder land werd genoteerd. Middelburg werd op het festival verder vertegenwoordigd met het juniorencorps Johan Friso (Cadet Class), dat met 58,5 pun ten won. In de Open Class moest Juliana's Drum Bugle Corps genoegen hemen met een derde plaats (49,5 punten). De drie Zeeuwse drum- en bugle-corpsen nemen zaterdag 30 sep- .tember allen deel aan de Nederlandse drum- en buglekam- pioenschappen in Utrecht. Brandkast op klaarlichte dag weg KLOETINGE - Op klaarlichte dag hebben inbrekers zaterdag hun slag geslagen in een woning aan de Abbekindersezandweg in Kloetinge. Terwijl er niemand thuis was, drongen de daders via de achterkant het huis binnen. Zij namen een brandkast mee met een onbekende hoeveelheid sieraden. Gezien de zwaarte van de brandkast moet de inbraak volgens de politie door meer personen zijn gepleegd en hebben die gebruik ge maakt van een auto. De inbraak is gepleegd tussen 9.00 uur en 17.00 uur. De politie is op zoek naar getuigen. Arm van man bekneld in machine THOLEN - Een 52-jarige Tholenaar is zaterdag in Tholen met zijn arm bekneld geraakt in een aardappelrooimachine. De brandweer kwam eraan te pas om de man te bevrijden, die ver volgens naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom werd vervoerd. Het ongeluk gebeurde 's middags bij de Westkerkse- weg. De arbeidsinspectie onderzoekt de toedracht van het on geval. Duo uit Goes schoot op autoruiten GOES - Twee Goesenaren (26 en 24 jaar) hebben zondag be kend dat zij met een buks autoruiten kapot hebben geschoten. Ze deden dat zondagochtend bij twee auto's op de J. Weijer- manwegin hun woonplaats. De politie kon de twee na een tele foontje van een getuige aanhouden. De buks hadden ze, toen de politie arriveerde, in de sloot gegooid. Tegen de twee is pro ces-verbaal opgemaakt en ze zullen de schade moeten vergoe den. Urineren in openbaar bestraft TERNEUZEN - Bij het toezicht houden in de binnenstad van Temeuzen reikte de politie het afgelopen weekeinde processen- verbaal uit aan twee personen die stonden te urineren tegen de gevel van een huis. Daarnaast werd er een dagvaarding uitge reikt aan een Fransman die geen identiteitspapieren bij zich had. Een andere Fransman moest enkele grammen soft drugs inleveren bij de politie en kon daarna zijn weg vervolgen. Tractor met caravan op snelweg KAPELLE - Vreemdsoortig vervoer op de snelweg: met een tractor trok een 66-jarige inwoner van Tiel zondagochtend zijn caravan van Bergen op Zoom richting Middelburg. Ter hoogte van Kapelle stuitte de man op de politie. Hij werd van de weg gehaald en er werd proces-verbaal opgemaakt. van onze verslaggever GOES - Het Fascisme Onder zoek Kollektief (FOK) uit Am sterdam heeft bij de hoofdoffi cier van justitie in Middelburg een klacht ingediend tegen de 26-jarige Goesenaar Ben Oreel, die onder de naam Viking Sounds al jaren racistische en nazistische skinhead-muziek in Nederland verspreidt. 'Svas- tika' en 'White pride world wi de' zijn enkele namen van skin head-bands die volgens het FOK op door Oreel uitgegeven cd's voorkomen. Sommige platen zijn in Neder land verboden. Dat schreef Oreel, bekend als CP'86-voor- man in Zeeland, zelf in een door het FOK onderschepte brief uit 1993. In die brief, gericht aan de secretaris van een andere partij- kring in Nederland, stelde Oreel verder dat zijn muziekpraktij- ken en de partij los van elkaar staan. Opvallend is echter dat het logo van de partij boven het schrijven prijkt, dat hij onderte kende met 'kring-voorzitter Zee land'. In de brief, met als aanhef 'beste kameraad', liet Oreel on der meer weten dat het adres van Viking Sounds 'niet heel Ne derland rond moet': „Lekt dit te veel uit dan kost dat ook mijn contact in Duitsland." Oreel is volgens het FOK sinds 1991 lid van CP'86 en zou nog steeds voorzitter en secretaris zijn van de kring Zeeland. Zijn naam prijkt nog op uit 1994 date- rende kandidatenlijsten. Vol gens Oreel zelf is hij sinds maart van dit jaar niet meer actief voor CP'86. Verder ontkent hij dat hij al sinds juni '93 (de maand waar in hij de door het FOK onder schepte brief schreef) bezig is met Viking Sounds. Tijdens de laatste Ijzerbedevaart in augus tus in het Vlaamse Diksmuide, waar extreem-rechtse Europea nen jaarlijks samenstromen, werd nog reclame gemaakt voor het bedrijf. Onzin Oreel noemt het 'onzin' dat het FOK hem aanklaagt. „Er is ook zoiets als death-metalmuziek bijvoorbeeld die over satanisme gaat en 'gangster-rap' gaat over het doden van politie-agenten. Waarom mag dat wel en wat wij doen niet?". Bovendien zegt hij zich niet verantwoordelijk te voelen voor de muziek die hij verkoopt. De Goesenaar beschuldigt het FOK ervan de brief te hebben bemachtigd na een inbraak bij een partijsecretaris in Arnhem. Een woordvoerder van de politie in die stad kon dat gisteren ech ter niet bevestigen. Wel wist hij zich te herinneren dat er een tijd geleden extreem-rechts mate riaal is verdwenen na een in braak in Arnhem, maar vol strekt onduidelijk is of het FOK daar iets mee te maken had. Het Fascisme Onderzoek Kollektief zelf was gisteren niet voor verder commentaar bereikbaar. van onze verslaggever BARENDRECHT - De groente en fruitveilingen in Nederland verdienen een plaats in het mu seum. De veilingklok kan naai de schroothoop. Dat betoogde oud-landbouwminister G. Braks zaterdag in een toe spraak voor de leden van de vijf veilingen die het samenwer kingsverband Zuid-West-Ne derland (ZWN) vormen. Volgens Braks moet de grootst mogelij ke haast gemaakt worden met fusie van de veilingen tot een nieuwe verkooporganisatie die zelf marketing verricht en die direct zaken doet met de af nemers, vooral supermarktke lens. De bestuurders en directies van ZWN kozen zaterdagmiddag in veilinghal in Barendrecht 'voor een zorgvuldig geregisseer de bijeenkomst waar alle argu menten, inleidingen en op video vertoonde interviews met leden en deskundigen van buiten maar tot één slotsom konden en mochten leiden: de veilingen Holland-Zeeland. De Kring, Westland, BRT en Utrecht moe ten fuseren en er dient een nieuwe cultuur te ontstaan waarbij de verkooporganisatie nieuwe stijl zich richt op de vraag vanuit de markt. Vanuit Zeeland waren weinig le den aanwezig. De fruittelers, van wie een aantal ernstige beden kingen heeft tegen het in één :ket aanbieden van groente fruit, zitten midden in de st en konden niet massaal ter vergadering komen. Zij zul- hun standpunt alsnog ken baar kunnen maken tijdens huiskamerbijeenkomsten die de komende maanden over de fusie worden belegd. Somber s schilderde in Baren drecht een somber beeld van de toekomst voor de groente- en fruitteelt als die geen nieuwe we gen inslaat. „De concurrent is momenteel veel meer dan wij in staat te leveren wat wordt ge vraagd op het juiste moment en de juiste plaats in de gewen- kwaliteit en hoeveelheid", zei hij„Het is voor u en de veilin- i 1 minuuut voor 12. U heeft kracht in huis, maar moet niet blijven hopen op verande rende omstandigheden. Neem de beslissing om slagvaardig in te spelen op de markt. ,U moet vandaag beslissen de aanval te openen op de wereldmarkt." Volgens Braks is het bij een fusie noodzakelijk 'het overgedemo- cratiseerde model van de veilin gen aan te passen tot een zakelij ker en slagvaardiger model'. Hij duidde aan dat voor de leden van de veilingen in de toekomst niet meer gelijke provisies gel den. De grote producenten moe ten via lagere provisie beter wor den beloond dan de kleine. Te klein Ook voorzitter M. Bos van de stuurgroep ZWN maande tot spoed. „We hebben geen tijd meer te verliezen. We praten te veel en doen te weinig, omdat we het de mocratisch proces van de vei ling zo angstvallig blijven koes teren", betoogde hij. En: „Vijf af zonderlijke veilingen zijn te klein om een martktpartij in de keten te vormen, maar gezamen lijk worden we een organisatie waar geen afnemer omheen kan, hoe groot die ook is." Directeur C. de Wit van het ex portbedrijf Van Dijk-Delft gaf aan dat de samensmelting van veilingen niet bij ZWN moet stoppen, maar dat de fruitvei ling Geldermalsen en een aantal andere organisaties moeten meedoen. Ook voorzitter A. Kerstens van het directie-over leg ZWN hield een vurig pleidooi voor de vorming van een sterke macht die zich op de markt kan laten gelden. Hij drong aan op snellle beslissingen. „De markt en de concurrenten houden geen rekening met cultuur en demo cratische besluitvormingspro cessen." Besluiten werden er zaterdag niet genomen. De bijeenkomst was bedoeld om de leden te in formeren. Tegenspel uit de zaal was er niet. Stuurgroepvoorzit ter Bos achtte de opstelling van de vergadering 'bemoedigend'. Autowielen weg VLISSINGEN - Van een auto aan de Bedrijfsweg in Vlissingen zijn het afgelopen weekeinde vier wielen gestolen. De waarde bedraagt 2500 gulden. Het zaterdag officieel erkende vogelasiel De Mikke herbergt momenteel onder meer enkele Jan van Henten, die in aanraking zijn gekomen met een lijmachtige stof. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Vogel- en ege lasiel De Mikke in Middelburg is sinds zaterdag één van de ze ventien door de Vogelbescher ming erkende asielen. Beleids medewerker Hans Peeters van de Vogelbescherming Neder land overhandigde beheerster Coby Louwterse tijdens de open dag van het opvangcentrum een oorkonde en een bordje dat aan geeft dat het asiel aan alle kwa liteitseisen voldoet. Van de huidige 150 vogel-asielen in Nederland wordt slechts een beperkt aantal professioneel ge rund. „Waarmee ik niet wil zeg- dat de andere slecht be heerd worden. Er zijn een hele boel kleine asielen bij particulie ren die veel moeite doen om vo gels te revalideren", zei Peeters. De landelijke werkgroep vogela sielen heeft regels opgesteld waarin asielen moeten voldoen willen zij in aanmerking komen voor een erkenning. De beheer der moet deskundig zijn en het asiel moet een vergunning heb ben. Als in het asiel roofvogels worden opgevangen, moet de opvang over grote vliegkooien beschikken. Voor de opvang van zeevogels is een bassin en een drooginstallatie nodig. Petje af Peeters stak zijn bewondering voor De Mikke niet onder stoe len of banken. „Ik weet hoe het hier acht jaar geleden was. Ik kijk mijn ogen uit. Toen stonden er wat hokjes en was er een en thousiaste groep vrijwilligers. Ik werd rondgeleid en kreeg allerlei wilde plannen te horen Ik dacht: ja, ja. 't Klinkt mooi, maar je moet het wel zien waar te maken. Als je dan ziet wat jul lie hier voor elkaar hebben ge kregen, daar neem ik m'n petje voor af." Coby Louwerse toonde zich ver heugd met de officiële erken ning. „Alleen krijg je zoiets nooit voor elkaar. Hier wordt altijd hard gewerkt, ook door de vrij willigers." De Mikke heeft nog een verlanglijstje. Zo wil het asiel in de toekomst een quaran taineruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5