Bloedbad in Algerijns dorp China zal parlement Hongkong afschaffen Vier doden bij aanslag Turkije Paus vindt Zuid-Afrika een voorbeeld voor de wereld iassaü en in europa snelheidscontrole buitenland het weer in zeeland Onafhankelijke presidentskandidaat bij Algiers gedood m u niet vast als u ;enlening afsluit. Vandaag dinavië verplaatst zich naar Baltische staten. De stronk wordt ivat meer noordoost, oj. klaringen, later meer bewolkii en een wat grotere neersh kans. Middagtemperatuur rot 19 graden. Vrij krachtige, botó zee krachtige en mogelijk ajè toe even harde wind uit noon oost. Voor woensdag tot en met vrj dag: wolkenveldenkans op et bui en koeler. Hoog water uur cm uur ei Maandag 18 september Vlissingen 09.06 128 21.50 Terneuzen 09.20 151 22.05 ij Bath 10.06 187 22.46 ll Roompot-buiten 09.10 97 22.10 3 Zierikzee 09.55 106 22.501 Yerseke 10.05 113 22.50 li Philipsdam-West 10.10 118 22.45 ij Dinsdag 19 september Vlissingen 10.30 114 23.241» Terneuzen 10.36 134 23.5615 Bath 11.20 167 Roompot-buiten 11.05 86 23.50 10 Zierikzee 11.25 95 Yerseke 11.15 99 Philipsdam-West 11.10 102 De komende dagen loordt het weer bepaald door twee vrij do- minante weersystemen. Het ene is een lagedrukcomplex boven Spanje en Frankrijk, het andere is een hogedukzone boven Scan dinavië. Tussen deze beide druksystemen staat een oostelij ke stromingdie in de loop van de week geleidelijk aan noord oostelijk gaat worden. Vandaag zitten we vrij dicht bij de noorde lijke lagedrukkern. Deze ligt bo ven Bretagne en koerst het ko mend etmaal naar de Alpen. Be wolking van deze depressie blijft ons dan ook plagen, maar af en toe ziet de zon toch kans er xoat aardigs van te maken. Door de overheersende bewolking loopt het kwik maar moeizaam op. maar ziet toch nog kans in de buurt van de 20 graden te ko men. Boven land staat een ma tige, langs de kust en boven zee een vrij krachtige wind uit ooste lijke richtingen. Nautisch bericht Wind: oostelijk 3 tot4, kust 4 tot 5 Bft., zicht: matig tot goed, tempe ratuur kustwater: 17 graden, af wijking waterstanden: geringe verlagingenmaximum golf hoogte monding Scheldes: min der dan een halve meter. ZON EN MAAN 19 september Zon op 07.21 onder 19.48 Maan op 01.35 onder 17.00 Vooruitzichten Voor morgen: lagedruk boven' de Alpen breidt zich uit naar het noorden. Hogedruk- boven Scan- Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden. In Schotland af en toe regen. In En geland een enkele regen- of on weersbui. Elders vrijwel overal droog. In Ierland dinsdag af en toe zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 19 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Eerst af en toe zon. In de loop van toene mende bewolking en later van het zuiden uit af en toe regen. Maxima 22 graden dinsdag en kele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en nu en dan regen, mogelijk ook onweer, in het oosten eerst nog af en toe zon. Middagtempera tuur 20 graden. Dinsdag van het noordwesten uit frisser. Portugal: Af en toe zon en vooral in het noorden kans op een bui, mogelijk met onweer. Dinsdag in het zuiden meer zon en vrijwel overal droog. Maxima 17 graden bij Porto tot 24 bij Faro. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur- 25 graden. Spanje: Perioden met zon. Voor al in de noordelijke helft meer bewolking en enkele regen- of onweerbuien. Middagtempera tuur van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 27 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolken velden, afgewisseld met zon. Droog. Maxima van 26 graden. Marokko: Westkust: Af en toe zon, ook wel wolkenvelden en kans op een bui. Maxima uiteen lopend van 23 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Tunesië: Wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Verder ook af en toe zon. Mid dagtemperatuur 30 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen af en toe zon en enkele regen- of on weersbuien. In het oosten meer bewolking en van tijd tot tijd re gen, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het westen tot 23 graden in het oosten. Mallorca en Ibiza: Wisselend be wolkt en een enkele regen- of on weersbui. Dinsdag meer zon. Middagtemperatuur 26 graden. Italië: In het noorden en midden overwegend veel bewolking en. enkele regen- of onweersbuien. In het noorden plaatselijk veel neerslag. In het zuiden vooral dinsdag perioden met zon en droger. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot bo ven de 30 in het uiterste zuiden. Malta: Perioden met zon en eei kleine kans op een bui. Maxi mumtemperatuur 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonni» In het noorden meer bewolkte en een enkele regen- of onweer;, bui. Middagtemperatuur aas zee 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Mid dagtemperatuur 28 graden. Duitsland: Eerst perioden me! zon en droog. In de loop van -het zuidwesten uit toenemer® bewolking en vooral in he: zuiden later enige tijd Middagtemperatuur 23 grade». Zwitserland: Perioden met ze en vooral aan de zuidkant u het Alpenmassief een enkele rt gen- of onweersbui. Dinsda; overal meer bewolking en perio den met regen. Maxima 18 gra den. Oostenrijk: af en toe zon en te zuiden van de Alpen een enkele regen- of onweersbui. Dinsda: overwegend bewolkt en perio den met regen. Middagtempera tuur 20 graden. Polen: Overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd regen,It het zuidwesten perioden mf, zon en droog. Maxima van li graden in het noorden tot het zuiden, dinsdag hoger, Tsjechië en Slowakije: Tsje chië: Eerst perioden met zonet droog. In de loop van van zuidwesten uit meer bewolking gevolgd door regen. Middagtem peratuur 21 graden. Slowakije Perioden met zon en droog. In dl loop van dinsdag in het zuidwes ten meer bewolking en later mis schien regen. Maxima 21 graden! Hongarije: Perioden met zonen vrijwel overal droog. Dinsdag geleidelijk toenemende bewol king en later mogelijk regel Middagtemperatuur 23 graden Weerrapporten 17 september .1 uur: Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg' Malaga Mallorca Malta Moskou Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Wenen Zurich licht bew. half bew. half bew. regenbui half bew. regen onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt lich t bew. half bew. licht bew. onbewolkt half bew. regen onbewolkt ücht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrechl-Zaltbommel-vice versa A2 - ter hoogte van Boxtel wegwerkzaamheden A50 - tussen Zwolle en Apeldoorn HONGKONG (RTR) - Kort na het sluiten van de stembussen zondag in Hongkong leek de Democratische Partij af te steve nen op een grote overwinning. In de twin tig districten zou de partij ongeveer vijf tien zetels béhalen, aldus een prognose van de Universiteit van Hongkong. De in woners van de stadstaat kunnen voor het eerst direct een parlement met 60 zetels kiezen. De Peking-gezinde Democratische Allian tie voor de Verbetering van Hongkong (DAB) zou slechts in een district op winst staan. De voorzitter en vice-voorzitter van de partij lijken hun zetels te gaan verlie zen. Over de strijd om de dertig zetels die voor beroepsgroepen bestemd zijn, was nog niets bekend. Commissieleden moeten de resterende tien zetels verdelen. Binnen een uur nadat, de stembussen wa ren geopend herhaalde China dat het de bestuursorganen zal opheffen wanneer de Britse kroonkolonie in 1997 aan Peking wordt overgedragen. China is woedend over hervormingen van gouverneur Chris Patten om de democratie in de kolonie kort voor de overdracht te versterken. China heeft gezegd dat het het parlement zal ontbinden en dat het een eigen be stuursorgaan zal installeren. ANKARA (DPA/RTR/AFP) - Bij een bomaan slag in Izmir in het westen van Turkije kwa men zondag vier cafébezoekers, onder wie een Turkse soldaat, om het leven. Vijfentwintig- mensen raakten gewond toen een bom die was verstopt in een afvalemmer tot ontploffing kwam. Het café in een warenhuis is een geliefde plaats van Turkse soldaten. Op het moment van de explosie bevonden er zich veel soldaten die hun vrije weekend hadden doorgebracht met het doen van inkopen. De aanslag is nog niet opgeëist. De autoritei ten gaan ervan uit dat soortgelijke bomaansla gen vorige maand in de Turkse hoofdstad Is tanbul is uitgevoerd door de Koerdische Arbei ders Partij, PKK. Die aanslagen kostten twee mensen het leven. fotoEPA/AFP foto E PA Half miljoen mark op hoofd nazi Brunner FRANKFURT (AP) - De Duitse justitie heeft een half miljoen mark uitge loofd voor informatie die leidt tot de arresta tie van de nazi Alois Brunner, die de dood- van zo'n 130.000 joden op zijn geweten heeft. Het tijdeschrift Der Spiegel heeft dit zaterdag be richt. De nu 83-jarige Brunner is Oostenrijks staatsbur ger. Hij was in het Derde Rijk de rechterhand van- Hitlers beul Adolf Eich- mami, die na een proces in Jeruzalem in 1962 werd opgehangen. Volgens aanklagers is Brunner verantwoorde lijk voor de deportatie van en moord op 128.500 joden. De jacht op Brunner, te gen wie in Oostenrijk, Duitsland en Frankrijk een arrestatiebevel is uitgevaardigd, wordt ge coördineerd door Inter pol, omdat de nazi vol gens de jongste berich ten zich over de gehele wereld verplaatst om ar restatie te voorkomen. Zo zou hij jaren in Syrië, hebben vertoefd, maar onlangs in Zuid-Ameri- ka en ook in Cambodja zijn gesignaleerd. Tot 1954 woonde hij ove rigens in Duitsland, on der de valse naam Alois Schmaldienst. Jager schiet zijn schoonzoon dood ESPERAZA(DPA)-Bij de jacht op wilde zwijnen heeft een Fran sejager zijn schoonzoon doodge schoten. Waarschijnlijk heeft de schutter de 31-jarige man ge raakt toen hij een zwijn wilde neerleggen, aldus de gendarme rie van het Zuidfranse' Esperaza zondag. Het slachtoffer was en kele weken geleden met de doch ter van de onfortuinlijke jager getrouwd. GERMISTON (ANP/RTR) - Paus Johannes Paulus II prees zondag tijdens een mis in de open lucht nabij Johannesburg de veranderingen in Zuid-Afri- ka als voorbeeld voor de we reld. „De gehele kerk is ge troost, en overal verblijden de mensen zich over de verande ring die de afgelopen jaren in Zuïd-Afrika heeft plaatsgevon den", zei de 75-jarige kerkleider tegen de menigte van ongeveer 100.000 gelovigen, veel minder dan het verwachte aantal van 300.000. De paus kwam zaterdag vanuit Kameroen in Johannesburg aan voor zijn eerste officiële bezoek aan het land. Vandaag vertrekt hij naar Kenya. President Nelson Mandela en vi ce-president F.W. de Klerk wa ren zondag bij de plechtigheid aanwezig. Afrikaanse traditio nele dans, muziek en lofprijzin gen omlijstten de mis op de ren baan Gosforth Park. De paus richtte ook het woord tot de vrouwen. „De Kerk weet dat jullie, vrouwen van Afrika, een onvervangbare rol te spelen hebben in het vermenselijken van de samenleving. Jullie zijn gevoeliger voor de implicaties van gerechtigheid en de eisen van vrede omdat jullie dichter bij het geheim van het leven en het doorgeven daarvan staan." Impliciet koos de paus in zijn op roep aan de vrouwen partij in de discussie die in Zuid-Afrika woedt over de legalisering van abortus. „De Kerk roept jullie in het bijzonder op om elk mense lijk leven vanaf de conceptie tot de natuurlijke dood te respecte ren, te beschermen, lief te heb ben en te dienen", zei hij. In een toespraak tot Afrikaanse bisschoppen in Johannesburg riep de paus zondag op tot soli dariteit met de strijd tegen ar moede en onderontwikkeling op het continent. Aan de bijeen komst namen ook vertegen woordigers van andere kerken deel, onder wie de bekende be strijder van de apartheid, dr. C. Beyers Naudé en de anglicaanse aartsbischop Desmond Tutu. Nieuw voor ondernemers: de VSB Flex Lening. Een zeer flexibele zakenlcning met een lage, variabele rente. Waarbij u, wanneer het u het beste uitkomt, eenmalig en kosteloos kunt overstappen naar een rente vaste periode van 1, 3, 5 of 10 jaar. Geïnteresseerd? Bel dan voor de brochure of een afspraak gratis met VSB Telebank: 06-0331Door de week van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. VSB Flex Lening. Lage, variabele rente die u vastlegt als 't u uitkomt. VSB*BANK De zakenbank die harder voor u loopt. WASHINGTON (RTR/DPA) - Australië is het rijkste land ter wereld, gevolgd door Canada. De Verenigde Staten nemen slechts de twaalfde plaats in en Nederland staat in de top-20. Dit staat in een studie van de Wereldbank, waarin een nieuwe methode is gebruikt om de rijkdom van een land vast te stellen. In plaats van alleen het inkomen per hoofd van de bevolking, we gen in de studie ook diverse eco nomische, sociale en ecologi sche factoren mee. Zo houdt de Wereldbank ook rekening met natuurlijke hulpbronnen, inves teringen, infrastructuur en pro- duktiviteit. Verder spelen mi lieu, onderwijs en voeding een rol. De Wereldbank zegt dat het om een voorlopige studie gaat en dat het systeem nog verder moet worden ontwikkeld. De bank waarschuwt er dan ook voor het rapport als definitief te beschou wen en zegt dat de ranglijst nog wel zal veranderen naarmate er meer onderzoek wordt gedaan. De onderzoekers van de Wereld bank zijn al wel enthousiast. „Het nieuwe systeem daagt het conventionele denken uit door te kijken naar welvaart en niet alleen naar inkomsten." De nieuwe berekeningsmethode vormt een maatstaf die de be leidsmakers waardevolle gege vens verschaft bij het uitzetten van een economische koers, zeg gen zij. Vice-president Ismail Se- rageldin van de bank verklaarde dat welvaart meer is dan geld en investeringen. In de studie staat dat zaken als machines, fabrieken en wegen een minder belangrijke compo nent vormen dan bijvoorbeeld onderwijs en gezondheidszorg. Machines verliezen hun waarde, terwijl mensen kun capaciteiten kunnen verbeteren en kunnen leren. De nieuwe analyse zal de komende maand op de jaarver gadering van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington ter sprake komen. Australië heeft zijn koppositie te danken aan de enorme natuur lijke hulpbronnen. Het land heeft veel water, hout en minera len en telt een relatief kleine be volking. Dat geldt ook voor Ca nada, dat nummer twee staat, Voor Australië heeft de Wereld bank met haar nieuwe systeem een inkomen per hoofd van de bevolking berekend van 835.000 dollar. Luxemburg staat op de derde plaats. Top-10 Verder bestaat de top-10 uit Zwitserland, Japan, Zweden, IJsland, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Dene marken. Behalve Nederland staan de Europese landen Frankrijk, België, Duitsland, Italië en Oostenrijk in de top-20. Groot-Brittanië staat 22e. Duitsland staat op vrijwel gelij ke hoogte met de VS. Het be schikt weliswaar over veel min der natuurlijke hulpbronnen dan de Amerikanen, maar steekt veel meer in het ondervijs van zijn bevolking. Van de 192 landen die de bank onder de loep heeft genomen, staan Burundi, Ethiopië en Nepal onderaan, Een propagandist reikt zondag verkiezingspamfletten uit aan voorbijgangers. Politiefunctionarissen doen onderzoek op de plaats van de aanslag. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 ALGIERS (AP) - Een groep van rond de 50 gewapende militante moslims heeft in een Algerijns dorp vijftien mensen, onder wie zeven vrouwen en vier kinde ren, de keel doorgesneden. Dat hebben ooggetuigen zondag verklaard. In de buitenstad Bougouaou van Algiers is giste ren de onafhankelijke presi dentskandidaat Abdel Magid Ben Hadid vermoord door een groep gewapende mannen. De 50-jarige Hadid was een van de weinige politici die zich kandi daat had gesteld voor de op 16 november te houden presi dentsverkiezingen. burgers die de toorn van de fun damentalisten hebben gewekt. Gevreesd wordt dat het geweld alleen maar zal toenemen naar mate de presidentsverkiezingen dichterbij komen. De eerste ron de staat gepland voor 16 novem ber. Zaterdag riep president Lia- mine Zeroual per decreet een commissie in het leven die moet gaan toezien op een goed ver loop van de verkiezingen. De verkiezingen worden geboy cot door de fundamentalisten, die zeggen dat de regering zich op deze wijze poogt te legitime ren. Zeroual riep de Algerijnen zaterdag op toch vooral aan de verkiezingen mee te doen en her haalde dat hij de Verenigde Na ties, de Arabische Liga en de Or ganisatie van Arabische Een heid heeft verzocht waarnemers naar de verkiezingen te sturen. Ook zondag meldden officiële bronnen dat de autoriteiten in de regio's Algiers en Oran hon derden kilo's explosieven in be slag hebben genomen bij inval len in bommenfabriekjes. Daar bij zijn tevens gasflessen gevuld met explosieven gevonden. Die waren van dezelfde makelijk als die welke gebruikt werden bij de bomaanslagen die deze zomer Frankrijk teisterden en die alge meen op het conto worden ge schreven van Algerijnse funda mentalisten. In het dorp Boukrane, 150 kilo meter ten oosten van Algiers, viel de groep fundamentalisten vrijdag huizen binnen, waar zij de aanwezigen de keel doorsne den. Vervolgens maakten zij met een gestolen bulldozer de huizen van de slachtoffers, alsmede de ambtswoning van de burge meester, met de grond gelijk, al dus de ooggetuigen. De aanval lers bleven vier uur lang in het dorp, politieke en religieuze leu zen scanderend. Niet duidelijk werd tot welke beweging zij be hoorden. De verantwoordelijk heid voor het bloedbad is niet opgeëist. In Algerije zijn verscheidene fundamentalistische moslim groepen actief die de door het le ger gesteunde regering met ge weld willen verdrijven. Sinds de regering in januari 1992 de ver kiezingen afgelastte die gewon nen dreigden te worden door het fundamentalistische Islamiti sche Reddingsfront (FIS) zijn bij de geweldscampagne tegen de regering al meer dan 30.000 do den gevallen. Verkiezingen De Gewapende Islamitische Groep (GIA), extremistischer dan het FIS, geldt als de drijven de kracht achter aanslagen op bnwolkt raqon zonnig r,gei snêejiyv opklaringen -s- iv.vTieirc"! wfn'Jfiuhl.'-g koufront L lagerlruk H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur Maandag 18 september Vlissingen 02.54 Terneuzen 02.54 Bath 03.45 Roompot-buiten 03.45 Zierikzee 04.05 Yerseke 04.05 Philipsclam-West 04.20 Dinsdag 19 september Vlissingen 04.36 Terneuzen 04.44 Bath 05.25 Roompot-buiten 04.50 Zierikzee 05.20 Yerseke 05.30 Philipsdam-West 05.35 115 123 146 92 100 102 102 111 116 127 88 95 99 102 16.05 ''.6.1512: B.45 lj| 13.55 l'-051| 1'.04 1130 13( 1121131 17301IS 1805 101 1810 111 1815 lij Rente vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4