voorhoeve belooft Antillen hulp PZC PZC GOED KOOP Sint haalt in ieder geval 2002 De Boer bepleit debat over uitstoot van C02 Fipgevers en mollen mn politie volgens advocaat misbruikt NS verkopen voortaan ook boodschappen Veteranen doen sprong na 51 jaar over Emoties op dé avond van Frank Go vers binnenland Eerste fase herstel Sint Maarten begroot op 217 miljoen gulden enquête Pleidooi internationaal verdrag voor de Wadden MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 -A- 19.05 Sup; lekwi hooMILIPSBURG (GPD) - Voor de mi(%rste fase van het herstel van de door orkaan Luis aangerieh- Hschade op Sint Maarten is 217 biljoen gulden nodig. Met dat Gedrag zou volgens het lokaal |"JJ~Vstuur van het bovenwindse imbfiland de ergste schade voor cht eind dit jaar moeten worden l niersteld. Minister Voorhoeve °S i|van Antilliaanse Zaken rea- 1 In feeerde zaterdag positief op het lerstelplan, al deed hij tijdens lctl .ü.i hp7.np.k aan het eiland ffeen jijn bezoek aan het eiland geen :oncrete financiële toezeggin- T. Kjken. :cesvpe voorlopige begroting van het ïerstelprogramma is opgesteld n overleg met de regering van ie Nederlandse Antillen op Cu- •a?ao. Het geld is onder meer no- 3phe 't Tl! schej üg voor het herstel van de elek- jiciteitsvoorziening. Het bo- s. 1 jengrondse net is vernietigd. De neeste palen zijn uit de grond rerukt en de leidingen slingeren lis dropveters over de weg. Richardson, de burgemeester' van Sint Maar- ^n, wil ook investeren in het herstel van wegen en andere in- rastimturele maatregelen. Hij wil nu alle telefoon- en elektrici teitsverbindingen ondergronds ïtOQ i«;! Om:; Mi: deb ek. tie. aan la:en leggen. Voor hulp aan :n- li dakloien en andere behoeftigen is op voorhand ook geld gereser veerd. Dat gaat onder meer op aan de twee vorige week ge bouwde tentenkampen en de bijbehorende voorzieningen op het eiland. Daarnaast wordt gedacht aan het verstrekken van overbrug gingskredieten aan het bedrijfs leven. Dat is volgens het lokaal bestuur nodig om de economie op Sint Maarten weer op gang te helpen. Net als veel bewoners hebben ook veel winkels en an dere bedrijven alles verloren door Luis. T oeristenseizoen Richardson wil dat het herstel zo snel mogelijk aanvangt, om het aanstaande toeristenseizoen te redden. In december streken traditiegetrouw vele duizenden op het vroeger paradijselijke ei land neer. Minister Voorhoeve heeft de inkomsten uit het toe risme echter op voorhand voor lopig afgeschreven. Hij kan zich niet voorstellen dat de Amerika nen zich zo snel na Luis weer op Sint Maarten zullen melden. Naar schatting zijn honderden miljoenen guldens steun nodig om het eiland weer op de been te helpen. Minister Voorhoeve hoopt dat de Europese Unie en DENHAAG (GPD) - Minister De Boei van milieubeheer wil dat er ten breed maatschappelijk debit komt over de vraag hoe in Netferland het energiegebruik cus de uitstoot van kooldio xide (C02) kan worden terugge drongen. Om het broeikaseffect tegen te gaan moeten zulke drastische maatregelen worden geromen dat een grondige her- besinning noodzakelijk is, al- lus De Boer. tor het Radio-1 journaal rea- eerde de bewindsvrouw en- tousiast. op het voorstel van ii' partijgenoot PvdA-kamer- F. Crone om een parlemen- lir onderzoek naar de C02-pro- lematiek in te stellen~Een com- lissie van kamerleden en we mschappers zou alle mogelijk- eden moeten inventariseren, Idus Crone. „Ik ben daar blij lee. Het is een heel goed initia- HLVERSUM (ANP) - De politie- nlichtingendiensten (CID's) noeten hun burger-infiltranten n informanten schriftelijke aranties voor betaling en be- cherming geven. Dit zei advo- aat R. Verbunt zaterdag in het -programma NOVA. Volgens 'erbunt misbruikt de recher- he haar tipgevers en mollen, vaardoor sommigen in levens- p& evaarlijke situaties terechtko- nen of tegen de afspraken in Isnog in de gevangenis belan- en. dakelaar' in informanten A. cheijbeler bevestigde Ver- unts lezing dat de CID's bur- ers die voor hen in het crimi- lele milieu werken, van de ene p de andere dag laten vallen, theijbeler opereert als tussen- lersoon voor de recherche en (Advertentie) KOOLEN DOPERWTEN/ WORTELEN EXTRA FIJN Aanbieding geldig van ma 18 t/m wo. 20 september 1995. A8.P Services B.V. tel. 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS de Wereldbank bereid zijn een deel van het geld op te hoesten. Van de Antilliaanse overheid verwacht hij na een eerste bij drage van 23 miljoen gulden wei nig meer. De Nederlandse Antil len kampen met een ernstige fi nanciële crisis. Verleden week stelde premier Kok tien miljoen noodhulp aan Sint Maarten beschikbaar. Voorhoeve kondigde zaterdag aan dat Nederland met veel meer geld over de brug zal ko men. Een precies bedrag noem de hij niet. Hij eist echter dat er een gedegen uitwerking volgt van het herstelplan van Ri chardson. De gezaghebber dankte zater dag de hulpverleners, voor een groot deel afkomstig uit Neder land. „Het is fantastisch wat hier gebeurt. Er zijn 1050 mensen aan het werk en er is 1000 ton hulp goederen ingevlogen. En masse is men bezig met het schoonma ken van het eiland". Op het eiland is de hulpverle ning inmiddels de inzet van een politieke twist tussen Richard son en een van zijn politieke op ponenten op het eiland, eilands raadslid Rolocks van de Serious Alternative Peoples Party (SAPP). De politicus haalde de plaatselijke krant als uitdeler van voedsel en water in arme wijken. Naar zijn zeggen had Ro locks de goederen zelf ingeza meld, maar volgens Richardson betroffen het spullen uit de offi ciële hulpverlingskanalen. Rölocks is zeer kritisch over hulpverlening. Hij zegt de enige te zijn die de armen helpt. En de Nederlanders stelt hij voor als mensen die het voedsel opeten en in dure hotels zitten. Richard son is er woedend over: „Dit is pure kwaadsprekerij van politici die zelf geen reet uitvoeren. Het zijn parasieten die alles wat wij goed doen naar zich toetrek ken". In de richting van de Ne derlanders is volgens hem slechts dank op zijn plaats. „De soldaten slapen op stretchers in het veld, op balkons en in de hal van hotels. Hun inzet is enorm". tief. Laten we de hele discussie maar voeren", aldus De Boer. Crone kwam met zijn voorstel naar aanleiding van de kabi netsbeslissing om ruim 80 mil joen gulden extra uit te trekken voor C02-beleid. Met nieuwe maatregelen hoopt het kabinet de uitstoot tot het jaar 2000 met 3 procent te verminderen. Of de ze doelstelling ook gehaald kan worden is vanwege de meeval lende economische groei en het hogere energiegebruik echter twijfelachtig. De Boer toonde zich enthousiast over nieuwe ontwikkelingen in de auto-industrie, waar gezins wagens worden ontworpen die op drie liter brandstof honderd kilometer kunnen rijden. Die technische vooruitgang zet vol gens haar desalniettemin onvol doende zoden aan de dijk. „Ook onze levensstijl zal moeten ver anderen". VLA ARDINGEN - De Nederlandse Spoorwegen hebben zondag op het station Vlaardingen-Oost hun eerste 'Wizzl-winkel' geopend. De verkoop van kaartjes wordt daar gecombineerd met een breed assortiment dagelijkse boodschappen, een horecahoek voor het nuttigen van snacks en het aanbieden van diensten. De winkels zullen overigens voorlopig op proef geopend zijn. foto ANP haar vooruitgeschoven posten in misdaadorganisaties. Meestal zijn informanten zelf cri minelen. De politie verleidt hen tot medewerking met de belofte dat zij strafvermindering krijgen of geheel vrijuit gaan. Verbunt: „Dat kan de CID niet beloven, want dat bepaalt de rechter." Volgens Scheijbeler kan de re cherche niet meer zonder infor manten en infiltranten. Zij zijn de spil in elke grote drugszaak en zonder hen lost de politie niets op, aldus de intermediair. De parlementaire enquêtecom missie opsporingsmethoden verhoort binnenkort R. Kar stens, hoofd van de nationale coördinatie politiële infiltratie van de dienst Bijzondere Re cherchezaken van de CRI, de in- lichtingenpoot van het Korpn- delijke Politie Diensten. Vol gens het Reformatorisch Dag blad van zaterdag zou hij alleen bereid zijn in beslotenheid voor de commissie-Van Traa te ver schijnen. Aanleg slibdepot Hollandsch Diep roept verzet op WILLEMSTAD (ANP) - De eige naren van zo'n tachtig zeilboten en plezierjachten hebben zater dag geprotesteerd tegen de aan leg van een baggerdepot bij Wil lemstad. Met de zwarte vlag in top voeren de schepen een rond je langs de lokatie in het Hol landsch Diep waar het depot voor verontreinigd slib moet komen. Onder de protesterende schippers bevonden zich zater dag ook burgemeester C. de Ronde van Willemstad en wet houder H. Mettrop. Ook enkel statenleden voeren in de pro- testvloot mee. Het protest ging vooraf aan de jaarlijkse zeilwedstrijd om de Bastion-bokaal. Of de actie nog iets uithaalt is overigens nog de vraag. De provincie Zuid-Hol land heeft immers al de vergun ning verleend om het depot ten westen van Willemstad te bou wen en Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant voelen er vooralsnog niets voor hiertegen stappen te ondernemen. De meeste watersporters, maar ook de inwoners van Willemstad zijn echter fel tegen de komst van het slibdepot midden in het Hollandsch Diep. Ze vrezen daarbij dat de veiligheid op de toch al drukke vaarroute nog meer gevaar op. EDE (ANP) - Vijfentwintig Engelse veteranen hebben za terdag de historische para chutesprong van 51 jaar gele den herhaald boven de Gin- kelse Heide bij Ede. Dertig duizend mensen waren bij de Airborne-dropping aanwezig, die perfect en zonder ongeval len verliep. Vorig jaar tijdens de vijftigste herdenking van de slag om Arnhem ging de luchtlanding voor een deel van de veteranen niet door vanwege slecht weer. Een aantal verzoende zich toen met een sprong bij het vliegveld Teuge bij Apel doorn, maar de meesten gin gen teleurgesteld naar huis. Door het prachtige weer ver liep de dropping vlekkeloos. Zelfs zo goed dat zes vetera nen, die van de sprong hadden afgezien vanwege slechte weersvoorspellingen, zich be dachten en alsnog van grote hoogte naar beneden kwa men. Zeven para-veteranen sprongen solo, de rest sprong in tandem met een instruc teur. Veteranen kijken naar de verrichtingen van hun collega's. Bekommerde fans beramen offensief tegen de kerstman EDE (GPD) - De voorzitter van de bijeenkomst stelt in zijn ope ningswoord de prangende kwestie maar meteen aan de or de: Haalt de Sint het jaar 2000? „In de media komt de Sint er te genwoordig slechter af dan de kerstman. Er is sprake van een regelrechte Sint-crisis en de kerstman rukt op." Gelukkig is de jaarlijkse Sinterklaas-in tocht op tv inmiddels tot 2002 vastgelegd in samenspraak met de NPS. Dat staat. De zaal met tientallen intocht comités wil in het offensief om de goedheiligman weer de onbe dreigde status te geven die hij verdient. Ruim voor december is een heuse studiemiddag in een conferentieoord belegd om de strategie te bepalen. Het is onderzocht: alleenstaan den vieren het Sint Nicolaas- feest het minst. En er komen steeds meer alleenstaanden. Twaalf jaar geleden vierde 77% Sinterklaas, 22% eerde de kerst man. Drie jaar geleden was dat al respectievelijk 45% en 42%! „En we denken niet dat de Kerstman op de terugtocht is," aldus de voorzitter van de stich ting Nationaal Sint Nicolaasco- mité. Wat te doen? De stichting heeft 'speerpunten' ontwikkeld. Er komen speciale Sinterklaas-pro- dukten, zoals een taart. Er wordt een zilveren pepernoot uitge reikt. En natuurlijk is er stevig onderhandeld met de NPS. De kindervriend komt dit jaar en de komende jaren tenminste drie volle weken vóór 6 december op tv met zijn stoomboot aan. Waarmee aan een belangrijke wens van de middenstand is vol daan. Maar de NPS blijkt ook een taaie partij. Want, zo vraagt iemand uit de zaal. waarom horen wij niet welk thema de NPS aan de intocht geeft? Dan kan daar tij dens de honderden intochten in steden en dorpen op worden in gespeeld. „Dat zegt de NPS niet," aldus de voorzitter. Ook niet na lang aandringen, zo con stateert de stichting. De zaal toont zich geërgerd. Trouwens, de vervroegde datum van de tv-intocht brengt ook nog complicaties met zich mee. Een meneer wijst erop dat 11 novem ber het feest is van Sint Maarten. Zo wordt het voor veel kinderen op die datum wel erg verwar rend. Een mevrouw met zachte G staat op: „De elfde van de elf- NIEUWESCHANS (ANP) - Voor een goede bescherming van het Waddengebied is een speciaal internationaal verdrag nodig. Daar in moeten Nederland, Duitsland en Denemarken afspraken maken over de bescherming van het grootste natte natuurgebied van Eu ropa. Dat is de uitkomst van een driedaagse conferentie in Nieuwe- schans, waar zeventig politici, juristen, ambtenaren en milieu-acti visten uit de drie Waddenlanden de toekomst van het natuurgebied bespraken. In de afzonderlijke landen bestaan veel regels en wetten ter bescher ming van de Waddenzee. Deze afspraken blijken in de praktijk ech ter onvoldoende, aldus de Waddenconferentie. De gaswinning in Ne derland. oliewinning in Duitsland en de jacht in Denemarken bedrei gen de Waddenzee. Een internationaal Waddenverdrag kan het Wad volgens de conferentie een betere bescherming bieden. Gebruik stukjes Troonredes taboe DEN HAAG (ANP) - De documentaire De Passanten zal don derdag niet op het Nederlands Filmfestival worden vertoond, omdat de Rijksvoorlichtingsdienst het gebruik van fragmen ten uit oude Troonredes verbiedt. Producent Erik Willems zei dat zondag voor de VPRO-radio. De film gaat over de geschiedenis van het pand van het voor malige Algemeen Handelsblad in Amsterdam. Regisseuse An- negriet Wietsma gebruikte daarbij fragmenten uit Troonredes. Volgens RVD-directeur Jaap van der Ploeg wordt nimmer toe stemming gegeven om fragmenten van Troonredes in beeld zo wel als geluid uit te zenden. Reden is datje bij fragmenten niet weet in welke context ze worden geplaatst, terwijl de Troon rede zorgvuldig als één geheel is samengesteld. Volgens Van der Ploeg berusten de rechten bij de RVD. Zeldzaam boek P. C. Boutens DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag heeft een bijzonder exemplaar van de gedichtenbundel „Nae- nia" van de dichter P C. Boutens in haar bezit gekregen. De bundel, waarvan in 1903 slechts twaalf exemplaren werden ge drukt, geldt als het zeldzaamste boek uit de Nederlandse let terkunde van de 20ste eeuw. Bovendien is het in perkament gebonden werk uniek wegens de kleurrijke versierselen die de schilder Jan Toorop bij de beginletters aanbracht. Boutens schreef- de verzen als rouwbeklag bij de plotselinge dood van jonkheer Willem van Tets van Goudriaan 1885-1900). Tot nu toe was slechts een exemplaar in een bibliotheek be kend. maar het nu verworven boek verkeert in onberispelijke staat en is fraaier uitgevoerd. Abe trok 40.000 bezoekers LEEUWARDEN (ANP) - Het theater- en voetbalspektakel Abe!, dat de afgelopen dagen is opgevoerd in het stadion van Heerenveen, heeft 40.000 bezoekers getrokken. Het spektakel stuk, waaraan ongeveer 500 mensen hebben meegewerkt, was gewijd aan de legendarische Friese voetballer Abe Lenstra. De produktie in het Abe Lenstrastadion vond plaats in het kader van het Frysk Festival. Natuurdagen trekken veel publiek DEN HAAG (ANP) - Zeker 40.000 mensen hebben zondag in het kader van de Dagen van de Natuur natuurgebieden van de Vereniging Natuurmonumenten bezocht. Medewerkers van de vereniging hadden excursies, speciale wandelroutes en ten toonstellingen opgezet om duidelijk te maken hoe wordt ge werkt aan natuurbehoud. Een dag eerder kwamen honderden vrijwilligers naar de 17 be trokken terreinen om heide te plaggen, grasland te hooien of helm te planten. Ve bouwden ze vogelkïjkschermen en legden ze paden aan. Dat alles onder het motto Handen uit de mou wen van het Europees Beschermingsjaar. AMSTERDAM (ANP) - 'The po wer of Style' - een waardiger ti tel had Govers voor zijn laatste show niet kunnen bedenken. Stijl is tijdloos en dat zijn zijn creaties ook. Stuk voor stuk le verden ze spontaan applaus op. Maar de Grand Finale, waar mee zaterdagavond in de Beurs van Berlage te Amsterdam de coutureshows werden afgeslo ten, was vooral één grote lief desbetuiging aan de modeko ning. Govers stopt ermee, ge dwongen door een ernstige ziek te. De grote finale zaterdagavond zat vol mode, emoties en verras singen. De grootste verrassing kwam aan het slot, van burge meester Patijn, die de eer had de modekoning een koninklijke on derscheiding op te spelden. Pa tijn benadrukte dat Govers een belangrijke bijdrage heeft gele verd aan het internationale imago van de hoofdstad. De bur gemeester sprak over zijn eigen zinnigheid, kleurgevoel en crea tiviteit: „een vrouw móet zich in een jurk van Govers wel mooi voelen". Kunstenares Marte Röling ('we zijn dol op elkaar') noemde dit afscheid een immens verlies voor de Nederlandse cultuur. „Je kunt hem gerust tussen Gianni Versace en andere grote Italianen zetten." Met een in nige omhelzing bood zij hem het eerste exemplaar aan van zijn boek „Mijn leven in mode". Een boek met jeugdfoto's, foto's van zijn creaties, gelardeerd met „flarden van herinneringen uit mijn geheugen". Flarden van dankwoorden sta melend kon Govers nog maar één ding doen. Het publiek hield de adem in toen hij langzaam de rood beklede catwalk afliep naar zijn moeder. „Dank je lieve ma ma" kon hij nog net uitbrengen terwijl hij haar het boek aan bood. Er werd zachtjes gesnot terd in de zaal. Hoewel Frank Govers nooit een trendsetter of modevolger ge weest is, is hij al die jaren wel alert gebleven. Zo hadden ook nu de ontwerpen behalve een adembenemende perfectie soms ook elementen van actuele trends. Maar de stijl bleef tradi tioneel en dat verwachtte ook ie dereen. Opvallend mooi waren de subtiele tailleringen bij de jasjes en vooral de geraffineerd met kleureffecten geplooide rok jes. Puur theater was de presentatie van de avondjaponnen. Ingeto gen kwamen de modellen op, ge heel gewikkeld in zijden omslag doek. De spanning werd opge voerd tot het moment van de „onthulling" waarbij de gebor duurde strapless creaties voor enthousiast applaus zorgden: een erotisch spel met het pu bliek. Frank Gover stopt ermee. Maar niet helemaal. Hij gaat klein schaliger werken. Voor zijn klan tenkring - en misschien komen daar nog veel nieuwe klanten bij blijft hij actief. Zaterdag had hij in elk geval dé avond van zijn le ven. Een lintje van de koningin en een zoen van de burgemees ter. Toch had Frank gemengde gevoelens: „Met een eigen col lectie kun je zoveel creativiteit kwijt, ik kan precies maken wat ik zelf wil. Hoewel ik graag voor mijn klanten werk, zal ik die vrij heid in de toekomst wel erg mis sen". de is in het zuiden ook een hele belangrijke dag voor de carna val!" De voorzitter beaamt het, maar een weg terug is er niet meer. Waarna nog tips worden uitge wisseld ter professionalisering van de jaarlijkse intocht. Vol gens historicus Frits Booy die nen de Pieten allen zwart te zijn óf bruin, maai' niet van beide een beetje. Groen of rood gesch minkte Pieten - in een kramp achtige poging iedere gedachte aan racisme te vermijden - vindt Booy belachelijk. Op de vraag: 'Hoe oud bent u, Sinterklaas?', hoort het ant woord: ééuwenoud. De zegelring hoort aan de rechterhand, om de eenvoudige reden dat hij zijn staf in de linker draagt. Gympen onder de tabberd kunnen na tuurlijk niet. Sinterklaas-vete raan Herman Broekhuizen gaf de intocht-comités de suggestie mee hun oude molières goud te verven. Kinderen, zo besloot Broekhuizen, mogen niet meer in de zak. Die is tijdens een tv- uitzending van de intocht eind jaren zestig al door de Sint in zee geworpen. Voor historici een in teressant moment: daarmee werd de autoritaire opvoeding officieel overboord gezet, terwijl alle kinderen van Nederland aandachtig toekeken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457- Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00: per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw), Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. 01184-84401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3